Leiden WBL stopt 'opruwen' galerijen Dobbegaarde Verkeer Witte Singel met kwart toegenomen Marokkaanse mag blijven Beroving Minerva mislukt Henk moet ogb betalen voor zijn huisgenoten Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 LEIDEN «GERT VISSER Het verkeer op de Witte Singel is na de afsluiting van de Bree- straat met een kwart toegeno men. Dat blijkt uit cijfers van de gemeente Leiden die zijn gepu bliceerd in het kader van de dis cussie over de autovrije binnen stad. Er rijden nu dagelijks circa 9500 auto's in beide richtingen over de Witte Singel, ruim 2000 meer dan vóór de afsluiting van de Breestraat. Bewoners van de Witte Singel zijn altijd bevreesd geweest voor een grote toename van het verkeer op de smalle weg. De stijging heeft overigens slechts gedeeltelijk te maken met de af sluiting van de Breestraat. Ook de toename van het aantal au to's op de weg is verantwoorde lijk voor de drukte op de Witte Singel. De cijfers die de gemeente heeft verstrekt zijn al anderhalf jaar oud. Dat was het laatste moment waarop diverse tellin gen in de stad met elkaar kon den worden vergeleken. De tel lingen worden gehouden in cy cli van driejaar. De afsluiting van de Bree straat heeft ook gevolgen gehad voor de Hooigracht en de Lan- gegracht waar het aantal auto's steeg met 3000 naar 17.000 per etmaal. Volgens verkeersambtenaar De Bie van de gemeente Leiden neemt het verkeer jaarlijks met een bepaald percentage toe. Op wegen in de binnenstad is de toename kleiner omdat er voor meer verkeer nauwelijks ruimte is. De automobilist gaat deze straten mijden wanneer ze al te druk worden. Dat geldt bijvoor beeld voor het Noordeinde en de Morsweg (beide 12.000 au to's per etmaal) en het Leven daal en de Hoge Rijndijk (beide 17.000 auto's per etmaal). De verkeersdrukte op deze straten is al jaren min of meer constant. Een duidelijk forse toename is waar te nemen op de Willem de Zwijgerlaan. inmiddels de druk ste route van Leiden. Daar pas seren dagelijks 38.000 auto's. Dat véaren er bij een vorige tel ling 'slechts' 34.000. Tot de rou tes die duidelijk overbelast zijn, wordt de Zijlsingel gerekend waar 16.000 auto's passeren. De Bie houdt er rekening mee dat in een aantal wegen en stra ten in de toekomst maatregelen moeten worden genomen om dat de geluidsoverlast de nor men overstijgt. Hij noemt de Zijlsingel en de Hoge Rijndijk. Woningen aan deze straten zouden dan geisoleerd moeten worden zoals eerder gebeurde aan het Noordeinde en de Hooigracht. Probleem is, vol gens De Bie, dat met dit soort projecten zulke hoge kosten zijn gemoeid. BURGERRAADSLIEDEN 1988: Bewoners van de Witte Singel protesteren tegen de dreigende afsluiting van de Breestraat Zij v Huurders reageren teleurgesteld Woningbouwvereniging Leiden heeft deze week een proef genomen met het 'opruwen' van galerijen in het seniorencomplex De Dobbegaarde (Stevenshof)- De be woners zijn enthousiast over het resultaat, maar de WBL is ontevreden. De werkzaamheden zijn stopgezet, tot te leurstelling van de huurders. LEIDEN ROY KLOPPER Deze week verscheen namens de WBL een aantal mensen in de Dobbegaarde (Joke Smit straat/Etta Palmstraat) dat een klein stukje van de gladde gale rijen heeft 'gefrased'. Deze me thode, waarbij het betonnen oppervlak wordt geschaafd, is veel goedkoper dan het aan brengen van een nieuwe ruwe laag. De belangenvereniging huurders in de Dobbegaarde heeft meteen de proef op de som genomen. Ze gooide een paar emmers water over het ge ruwde oppervlak. De resultaten stemden tot tevredenheid, de galerijen waren niet meer glad. Bij monde van woordvoerster E. 't Jong geeft de WBL evenwel te kennen ontevreden te zijn over de gebruikte methode. „Het gaf enorme geluids- en stofoverlast." Volgens 't Jong is het experiment ten einde en wordt verder gezocht naar mo gelijkheden. „Het was maar een proef. De onderhandelingen tussen gemeente, bewoners en ons lopen nog." Volgens wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) is er niet al te veel ruimte voor onderhande lingen. „Ik heWJoggia (WBL-di- reCteur, red.) gezegd dat er te praten valt over een financiële bijdrage van de gemeente, maar dat er dan wel eerst iets aan de galerijen moet gebeuren." Voorzitter Bekkering van de bewoners-belangenvereniging is teleurgesteld over de gang van zaken. „We hadden even de hoop dat er eindelijk eens iets zou gebeuren, maar die is blijk baar ongegrond." Toezegging De galerijen van complex zijn de afgelopen maanden veelvuldig onderwerp van gesprek geweest. Bij nat weer worden ze spekglad, waar door verscheidene bejaarde be woners ten val zijn gekomen. De WBL weigerde er aanvanke lijk iets aan te doen, omdat de galerijen voldoen aan de bouw voorschriften. Verbeteringen zouden gepaard gaan met een huurverhoging. Daartegen heb ben de huurders fel geprotes teerd. De gemeente paste vervol gens via een aanschrijving dwang toe om de WBL ertoe te bewegen iets aan de situatie te doen. i Fir>FN aangevraagd. Het bevel tot uit zetting is daardoor geschorst. Volgens een medewerker van El Haouli's advocaat G. Bos is er nooit gevaar voor uitzetting ge weest. De vorige advocaat van de Marokkaanse vrouw, D. Hes, zou de zaak verkeerd hebben ingeschat. Die zou de wettelijke verplichte verlenging over het hoofd hebben gezien. De Marokkaanse woont sinds twee jaar in Nederland bij haar ouders. Omdat de vrouw bij aankomst in Nederland 24 was zou ze, volgens de algemene re gels van 'gezinshereniging', te oud zijn om zich in Nederland te mogen vestigen. De 26-jarige Latifa el Haouli, woonachtig in Leiden, wordt voorlopig niet teruggestuurd naar Marokko. Haar verblijfs vergunning is automatisch ver lengd. De vrouw mag in af wachting van een nieuwe uit spraak van de staatsecretaris over een definitieve verblijsver- gunning in Nederland blijven. Die procedure duurt naar ver wachting ruim een jaar. Het kort geding dat morgen tegen de staat zou dienen gaat niet door. De nieuwe tijdelijke verblijfsvergunning is afgegeven omdat de verlenging op tijd is LBDEN Het is twee nog onbekende mannen dinsdag niet gelukt een over val te plegen op het administratiekantoortje van studentenvereni ging Minerva aan de Breestraat. Het tweetal liep rond kwart voor zes door de open deur van het gebouw naar binnen en klopte vervolgens op de deur van het ad ministratiekantoortje. Toen ze binnen werden gelaten, bléek dat één man een mes in zijn hand had. De ander hield een hand in zijn zak, om aan te geven dat ook daar een gevaarlijk voorwerp in zat. Voordat het tweetal echter tot actie kon overgaan, riep de Miner- vaan in het kantoortje enkele andere leden van de sociëteit te hulp. Het tweetal maakte zich toen onmiddellijk uit de voeten. De Leidse straatnamencommissie werkt aan een boekje waarin wordt toegelicht wie de vrouwen waren naar wie de straten in de Stevenshof zijn vernoemd. En dat is hoog nodig. Een probleem waaralle gemeenten mee kampen. Het vinden van originele straatnamen voor de nieuwbouwwijken. De bestuurders weten soms van gekkigheid niet meer wat ze moeten verzinnen. Dat was vroeger een stuk eenvoudiger en eentoniger. Welke stad heeft er niet een buurt waarin de straten zijn genoemd naar voormalige burgemeesters, componisten, oorlogshelden, bloemen en planten en oude koloniën? Leiden vormt hierop geen uitzondering. Straatnamen Maar de tijden veranderen en de jaren zeventig brachten een geheel nieuwe kijk op straatna men. Er moesten 'modermis- men' komen, zoals Kees van Kooten dat noemt. Het beste voorbeeld daarvan in Leiden is de Merenwijk. Van Nautilus- bank tot Dopheide en van Lo beliadal tot Skutsjesvverf. Com mentaar overbodig. Het duurde jaren voor bewoners en bezoe kers aan de indeling van de kronkelig aangelegde en straat- loze wijk gewénd waren. En dan hielden de Leidse straatnaam bedenkers het hoofd nog iets koeler dan hun collega's in Lei derdorp die op hol sloegen met de Fluitekruidzoom, Karolus- gulden en Lisdoddekreek. Geleerd van dit soort onzin zou het in de Stevenshof anders gaan. De uitgangen van de na men werden weer gewoon - straat, -laan en in het ergste ge val -kade of -pad. Het plan om de straten naar bekende vrou wen te noemen was origineel en paste geheel in het vrouwen- voorrangsbeleid van de ge meente. Naamsbekendheid Er deed zich echter al snel een probleem voor. Levende perso nen komen in Leiden niet in aanmerking en de geschiedenis, eeuwenlang door mannen ge domineerd, leverde niet het ge wenste aantal aansprekende vrouwennamen op. Die vrou wen die de geschiedenisboekjes wel haalden, bijvoorbeeld Em ma regentes, Charlotte de Bour bon of Kenau Simons Hasselaar hadden al een weg die hun naam droeg. Dus was het de beurt voor de Stedebouwkundige Ir. A. Ouborg, een van de medewerkers aan het boekje waarin de vrouwen van de Ste venshof aan de bewoners worden 'voorgesteld'. archieffoto ian hol vast met alle respect 'mindere go den'. Mede door de film die er over haar gemaakt is, mag Han- nie Schaft als bekend worden verondersteld net als Anne Frank. Een stuk moeilijker wordt het bij het Petronella Voütepad, het Guurtje Rie- menshof of de Baelderstraat en de Bladergroenweg. De nieuwe bewoners, ongetwijfeld blij met hun pas opgeleverde huis. we ten zij eigenlijk wie de vrouw was die haar naam in wit-op- blauw op de hoek van hun straat heeft staan? Naamgenoot „Ik zou het niet durven zeg gen". antwoort bewoner Diede- ricks in de Etta Palmstraat. Ook de heer Kammenga heeft 'geen idee' wie Katharina Boudewijns was terwijl hij in toch 'haar' straat woont. Bewoonster Van der Linden weet iets meer over Gerda Brautigam van de gelijk namige -singel waar zij woont: „Ze heeft iets bij de PvdA ge daan. Mijn man weet het pre cies." De aardigste reactie komt van de familie Le Febre. Op de vraag wie Elise van Calcar was, wordt eerst niet geantwoord. Dan roept iemand op de achter grond: „Een schrijfster." Om het zeker te weten gaat er een van de gezinsleden naar buiten om op het straatnaambordje te kij ken. Na een minuutje volgt het definitieve antwoord: ..Nee. het was toch een onderwijzeres en ze leefde van 1822 tot 1904." Naambord Het is ook geen wonder dat de Henk de Klos huurt een kamer in zo'n Leids binnenstadshuis waar naast de voordeur een heel plateau met bellen en naambordjes prijkt. Hij woont er met negen andere kamerbe woners. die samen per etage de beschikking hebben over keu ken en sanitair. De huisbaas woont zelf ergens anders. Zojuist vond Henk een on aangename verrassing in zijn postvak: een aanslag onroe- rend-goedbelasting over 1991. Volgens de aanslag ging het om de gebnukersbelasting' voor het hele huis. maar ln-M 502 gulden. De aanslag was gericht aan "de Klos H. CS." Henk besloot informatie te vragen, het eerst natuurlijk bij de gemeente Leiden, die hem de aanslag had gestuurd. Wat "CS" achter zijn naam beteken de werd hem snel duidelijk. Dat staat voor 'cum suis' en dat is Latijn voor 'met de zijnen'. En met die 'zijnen' waren de ande re kamerbewoners bedoeld. Henk dacht dan ook even dat het wel meeviel. Hij kon dus volstaan met het betalen van 1/10 deel van de aanslag? „Nee", was het antwoord van de ambtenaar, „U moet ons al les betalen, maar u kunt natuur lijk wel van uw mede-bewoners verlangen, dat ze meebetalen." „Maar waarom wordt die aanslag dan juist aan mij opge legd? vroeg Henk, die zo lang zamerhand kwaad begon te worden. „Omdat u er het langst woont, dat hebben we in het bevolkingsregister opgezocht De ambtenaar legde daarna uit, dat het helemaal klopte met de wet en met de rechtspraak, maar Henk luisterde al niet meer. Zoiets onredelijks had hij nog nooit meegemaakt. Hoe kon hij de anderen nu zover krijgen, dat ze meebetaalden? En trouwens, de helft van de mensen, die er in 1991 woon den, was intussen vertrokken. Henk wist niet eens waar ze nu woonden. Hij vroeg ons of dat nu allemaal zomaar kon. Onredelijk We kennen het probleem van Henk. De afgelopen jaren legt de gemeente de aanslag ogb op aan die kamerhuurder die er het langst woont. Dat is niet al tijd zo geweest. In het verleden werd de eigenaar van het pand met de aanslag belast. Maar in 1981 heeft de Hoge Raad uitge- sprokfn. ii.it ii.it OD luruiiM he gronden niet mogelijk is. Ver volgens ging de gemeente Lei den ertoe over de aanslag voor het gebruik op te leggen aan de kamerbewoner die er het langst woont. In andere gemeenten gebeurde hetzelfde. Een kamer bewoner in Tilburg nam dat niet en procedeerde tot de Hoge Raad door. BM/«rndrr MIM Op dit moment heeft de Eer ste Kamer een wetsontwerp in behandeling, dat het mogelijk moet maken de aanslag op te leggen aan de eigenaar van het pand, die het kan verhalen op de huurders. Op 5 oktober 1990 hebben we over deze kwestie al een brief geschreven aan de Leidse ge meenteraad. We vroegen daann geen aanslagen meer op te leg gen aan kamerhuurders, in af wachting van de wijziging van de wet. We hebben alleen maar mondeling gehoord dat ons ver zoek is afgewezen. Een schrifte lijk antwoord hebben we nog steeds niet gekregen. We blijven het erg onredelijk vinden dat een kamerbewoner voor het ge heel opdraait en maar moet zien hoe hij zijn geld ooit van de anderen terugkrijgt Als je als kamerhuurder een aanslag onroerend-goedbelas- ting krijgt, neem dan ndM met ons op. We bekijken of een bezwaarschrift zin heeft en of je voor kwijtschelding in aanmrr- ktng komt Inst Burgerraadslieden, Bree straat 92, 2311 CV in leiden. Spreekuren ma (11-12 uur) en do (18.30 - 20 uur) en op tel. afspraak: 254142. J Mows M KootjmMn H U>hmanw LEZERS SCHRIJVEN namen, zelfs bij de bewoners, vrij onbekend zijn. Moest je vroeger toch minstens een ko ning, keizer of admiraal zijn om een straat op ie naam te zetten, nu wreekt zich het gebrek aan reeds begraven vrouwen die soortgelijke topposities be kleedden. Straten worden ver geven aan een 'simpele' oud- hoogleraar huishoudkunde in Wageningen. een spraakpeda- goge en de eerste directrice van de Leidse kweekschool voor be- waarschoolhouderessen. Alleen al voor dat laatste zal er voor Louise Hardenberg een ex tra lang blauw bordje moeten worden gemaakt. Zo onbekend zijn sommigen nog. dat zelfs stadsarchivaris Schelhaas, ste debouwkundige Ir. Ouborg. mensen van de universiteit en de Vereniging Oud loeiden er aan te pas moeten komen om uit te zoeken wie bijvoorbeeld Alberdina Woldendorp was. Een terechte maatregel derhalve van de gemeente om een boek je te maken voor de Stevenhof- fers waarin de straatnamen worden verklaard. Voor de toe komst IS het nootllllrtljk li.it er gekeken gaat worden naar na men uit ae luchtige wereld van amusement, muziek of sport. Om te voorkomen dat bij een volgende uitbreiding van deze nieuwe wijk een supplement op het boekje moet worden uitge geven. (IX) Roy Moppw xi Lowtn Li Stadspolderweg Het artikel in Steeds van woens dag 26 februari had beter 'klein Steeds' genoemd kunnen wor den. Het ging over kleine die ren. Nou ja. eigenlijk ging hn min of meer over D66 en vorm den de padden slechts de aan leiding. Padden zijn bw hum de dieren en moeten dus be schermd wordrii in.l. l)|i is daar iets aan gedaan en wel op snelle democratische wijze. Valt daar politiek niet mee te sco ren? Is het onderwerp of lij dend voorwerp niet belang rijk pragr D66 doet gewoon wat met re delijke vragen van mensen en met resultaat, al delen ze de eer met de gemeente. Die instelling rel ei het D66 kunnen verklaren Iets om over na te denken misschien Trouwens op de Stadspoldcr- weg zijn nog meer hindernissen te nemen. Daar bevindt zich de overslagplaats van het Leidse huisvuil en dat is te merken. Het zwerfvuil ligt verspreid langs de Stadspolderweg en spoorbaan tot ver in de omtrek. Is het een wonder dat op de aansluitende Broekweg steeds meer vuil wordt gedumpt? En heeft iemand van de ge meenteraad wel eens serieus kennis genomen van de smeer pijpen vanuit «Je rioohs.iin/ui vering en het industrieterrein die de voorheen schone sloten behoorlijk verpesten. En de vliegtuigen die neel vaak te laag overtomen? Zo zijn er talrijke zaken te noemen die de mensen in de wijken gewoon raken. Het zou goed zijn als in elke wijk een aanspreekpunt is, waar redelijke zaken effectief worden aange pakt. Dan lukt het met de grote re bovenwijkse zaken ook beter omdat het vertrouwen in de po litiek dan een groter draagvlak krijgt. J. Kwestro, Satijnvlinder 12, Leiden. Bus Naar aanleiding van de opmer kingen van de heer Eilander van de gemeentelijke directie milieu over een busverbinding naar Roomburg, kom ik tot oe con clusie dat de ambtenaar op de stoel van de vakman van het openbaar vervoer is gaan zitten. Volgens mij is het in Leiden nu zo dat de ambtenaar bepaalt wfte Mfjk rc« hl hn 11 op 01 n buslijn en hoe vaak die dan mag rijden. Naar de mening van de mmmm dto Mh mond na hebben, wordt mijns inziens te weinig geluisterd. Als voorbeeld wil ik u wijzen op de situatie in de Merenwijk. Hier rijden per dag zes dienstlij- nen onrendabel, doordat ze ver plicht zijn de route twee keer te rijden. De rapporten over deze situatie zijn al eens onder de aandacht van de WD en de di rectie verteer en vervoer ge bracht Wal deze instanties met deze rapporten hebben gedaan, is mij helaas niet helemaal dui- drli|k Als men over het openbaar vervoer gaat praten. z.i|n er vul gens mij slechts twee factoren die een ml spelen, de subsidie gelden én wie heeft het voor het /eggen waar en wanneer de bus rijdt. Mijn betoog komt hierop neer, dat ik vind dat de chauf feur en de passagier de grootste rol hierin moeten spelen en niet de ambtenaar. B.J. Boonstra, Stellingmolen 79, loeiden. EEN MOTORBOOT die in het water van de Trekvliet lag is gisteren een paar honderd meter verder aangetroffen in het water Rijn en Schiekade. De eigenaar dacht dat zijn boot was gestolen, omdat de touwen waren doorgesneden Wie de kruiser naar de Rijn en Schiekade heeft gevaren is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19