Leiden PvdA ziet kiezers weer terugkeren Leidenaars hebben geen voorkeur voor koopavond Groen Links net zo groot als de VVD E J. Brill publiceert deel Dode- Zeerollen Niets en niemand verlaat ongezien de poort 'De cultuur van de tuinkabouter' fi' )T i Een beetje sanering kost al gauw 5 miljoen Donderdag 5 maart 1992 Redactie: 071-161418 «JANET VAN DUK EMJEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: HENK VAN OER POST Vormgeving: RON VAN HAASTREGT NIEUWSLIJN Gouden speld voor FNV-lid Leidenaar I. Beurze kreeg vanmiddag de gouden speld van de Grafische Bond Druk en Papier van de FNV opgespeld. Beurze is 75 jaar lid van de bond. Hij kreeg de speld metbriljant van rayonbestuurder Harry Staas. Helft centrumbewoners jonger dan 29 De helft van de bewoners in de binnenstad is tussen de 20 en 29 jaar oud. Zeven procent is ouder dan 65 terwijl 13 procent jon ger is dan 19 jaar. Dat blijkt uit onderzoek van de gemeente in het kader van de autovrije binnenstad. Ter vergelijking: in Lei- den-noord valt slechts een kwart van de bewoners in de catego rie 20 tot 29 jaar. Bijna de helft van de bewoners is hier tussen de 30 en 64 jaar. Overigens is 70 procent van de bewonere van de binnenstad alleenstaand. Vrij parkeren nauwelijks mogelijk Slechts een gering aantal parkeerplaatsen in het centrum is vrij toegankelijk. Voor 610 van de in het totaal 4885 parkeerplaatsen hoeft niet te worden betaald. Voor veertfg procent van ae plaat sen moet wel worden betaald, terwijl dertig procent alleen be schikbaar is voor bewoners en bedrijven met een vergunning. Het totale aantal parkeerplaatsen dat door bezoekers kan wor den gebruikt komt daarmee op ruim 3400, zo blijkt uit gegevens van de gemeente. Leidenaars gaan niet meer win kelen als de koopavond wordt verplaatst naar vrijdagavond. Dat blijkt uit een enquête die deze krant heeft laten verrich ten door het Haagse bureau Strateq. 44 procent van de on dervraagden zegt dat ze de vri j - dag-koopavond waarschijnlijk even vaak de stad ingaan zullen als nu op donderdagavond. Vijf tien procent verklaart minder vaak te zullen gaan, maar daar staat tegenover dat eenzelfde percentage vaker denkt te gaan winkelen. Een kwart van de on dervraagden koopt trouwens nooit op koopavond. Veel mensen zijn tegen ver plaatsing van de koopavond naar vrijdag omdat die dan te dicht tegen het weekeinde-ligt. Ze doen graag op zaterdagoch tend nog een keer boodschap pen. De voorstanders daarente gen menen juist dat ze op vrij dagavond veel 'relaxter' kunnen winkelen omdat ze de volgende dag niet hoeven te werken. OPINIE PEILING LEIDSCH DAGBLAD (vervolg van pagina 1) De fractie-voorzitters van de grote partijen in de ge meenteraad zijn allemaal verheugd over de uitslag van de opiniepeiling. Die van D66 en Groen Links omdat hun partij op winst staat, die van CDA en WD omdat de aan hang stabiel is gebleven, terwijl de voorman van de PvdA, Hans Baayens, blij constateert dat het verlies van zijn partij aan het 'afvlakken' is. Baayens: „Volgens sommige enquêtes zou de PvdA landelijk de vierde partij worden. Als ik dit dan zie, valt het in Leiden nog reuze mee. De kentering is begonnen, hoop ik". LEIDEN IA WEGMAN De fractievoorzitters verbazen zich over het grote aantal twijfe laars, dat vooral binnen de PvdA en iets minder in het CDA is te vinden. Baayens put daar moed uit: „We zullen er hard aan werken om ze weer terug te halen." WD-voorman Theo van der Nat denkt ervan te profite ren: „Ik beschouw het als een teken dat steeds meer kiezers PvdA en CDA de rug toekeren vanwege de landelijke en plaat selijke lastenverhogingen." Jan Laurier (Groen Links) maakt zich er zorgen over: „43 procent van de vrouwen weet nog niet waarop ze gaat stemmen. Ik vind dat ontzettend hoog." Fractievoorzitter P. Langen- berg van D66 meent dat de uit slag van de opiniepeiling beves tigt dat zijn partij langzamer hand wortels in de maatschap pij heeft gekregen. „De groep die bij elke verkiezing weer D66 stemt, wordt steeds groter. We hebben in Leiden nu de groot ste vaste aanhang en zijn daar mee een stabiele politieke factor geworden." Als dit in 1994 ook de verkie zingsuitslag wordt 'en dat moeten we natuurlijk nog maar afwachten' dan kunnen vol gens Langenberg de andere po litieke partijen bij de collegevor ming niet meer om D66 heen. De verschillende fractievoor zitters relativeren overigens hun eigen rol. Langenberg is nog het meest optimistisch over plaat selijke invloeden op de verkie zingsuitslag. „Ik denk dat het een mix is van landelijke en plaatselijke ontwikkelingen. Tenminste, dat hoop ik wel. Maar ik moet toegeven dat de trend vooral landelijk wordt be paald." Paul Kluck (CDA) is pes simistischer. „De enige politicus in Leiden die plaatselijk extra stemmen trok, was Dick Tesse- laar. Er is wel een Joop-Walen- kampeffect of een Hans-de-la Mareffect, maar dat is toch vrij klein. Ik denk daarom dat de plaatselijke politiek nauwelijks een rol speelt." PvdA CDA WD D 66 Groen Links Ovenge Enquete 1992 - Gemeente 1990 IntograpNc Ruiger J Hoooerdfk LD/A0 D66 haalt zijn nieuwe aanhangers bij alle grote partijen in de gemeenteraad vandaan, maar vooral bij de PvdA en Groen Links. De laatste twee partijen zien bijna tien procent van hun voormalige kiezers overstappen naar de democraten, zo blijkt uit de opinie peiling die het bureau Strateq in opdracht van deze krant heeft gehouden onder 500 Leidenaars. Dat Groen Links het deson danks redelijk goed doet, komt doordat zij op haar beurt weer flinke aantallen kiezers wegtrekt bij - opnieuw - de PvdA en D66. De enquête van het bureau bevestigt de geleidelijke opmars die D66 al jaren maakt. Scoorde de partij bij de Tweede-Kamerver kiezingen van 1989 nog geen 12 procent, nu, drie jaar later, is haar aanhang meer dan verdubbeld tot ruim 26 procent. In de zelfde tijd duikelde de PvdA van 38 procent van de stemmen naar 22 procent. De partij is daarmee maar net iets groter dan het CDA, dat in Leiden al jaren ongeveer 20 procent van de kiezers trekt. Afgaande op de enquête van Strateq lijkt de terugval van Groen Links gestuit. De par tij zag haar aanhang de afgelopen jaren slinken tot minder dan tien procent. Inmid dels kan Groen Links weer rekenen op 14 procent van de stemmen. De partij zou daarmee precies even groot worden als de WD die vergeleken met de vorige ge meenteraadsverkiezingen redelijk stabiel is gebleven. Strateq heeft ook nog gekeken naar ver schillen in politieke voorkeur tussen man nen en vrouwen. Uit het onderzoek blijkt dat de PvdA onder mannen heel wat popu lairder is dan onder vrouwerr (26 tegen 19 procent). Hetzellde geldt voor ui te gen 23 procent). Omgekeerd zijn het CDA en Groen Links weer veel populairder onder vTOuwen. Van de geënqueteerde vrouwen koos 23 procent voor het CDA, tegen maar 16 procent van de mannen. Bij Groen Links waren die percentages 18 tegen 10 procent. LBPCN EMIEL FANCMANN Een aantal ongepubliceerde Dode-Zeerollen venchifeti volgend jaar in boekvorm bij de Leidse wetenschappelijke uitgeverij E.J. Brill. Het boek maakt deel uit van een inter nationale serie over de Dodc- Zeerollen. De rollen werden vanaf 1947 in elf grotten gevonden aan de Noord-west kust van de Dode Zee. nabij Qumran Het zijn geschreven delen uit het Oude Testament Ze ge ven inzicht in de tijd waarin waarin het Christendom ont stond. De rollen dateren uit de periode 200 voor Chr. tot 200 na Chr. Van sommige teksten bestaat geen oudere versie. De rechten op het onder zoek van enkele rollen vielen al in de jaren zestig toe aan de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschap pen. Zij werden echter nooit in hun geheel gepubliceerd. Af en toe verscheen slechts een deel van de teksten in tijdschriften. De internationale reeks /al in totaal 25 delen bevatten, waarvan er al een aantal i verschenen. Bnll neemt deel 16 voor zijn mlnrnlt enkele jaren moet de reeks, die onder supervisie staat van prof E. Tov uit Jeruza- hflV zijn voltooid. Duizend vrachtwagens verhuizen vuile grond Gijzenij Mr. K. Cath overhandigde gisteren in het Academiegebouw het eerste exemplaar van The authentic garden' aan cultuurminister d'Ancona. „Uw aanwezigheid is als een bamboestok bij een jonge plant". •FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN EMIEL FANGMANN „Voor de meeste mensen houdt de cultuur van een tuin op bij de tuinkabouter", zei mr. K. Ca th, voorzitter van de Clusius Stichting, gistermiddag in het Academiegebouw tegen minis ter d'Ancona (wvc). Daar bleek dat de geschiedenis van tuin- cultuur een veelomvattend ter rein van onderzoek is. d'Ancona ontving uit handen van Cath het eerste exemplaar van 'The authentic garden'. Het boek bevat ruim twintig artike len over bijzondere tuinen en hun geschiedenis in Leiden..Eu- ropa, het Midden- en het Verre Oosten. Kunsthistoricus E. de long, mederedacteur van het boek, hield d'Ancona gisteren voor dat de studie van tuin- en land schapsarchitectuur een vol waardige plaats verdient in de Nederlandse samenleving. „Ze moet onder het juk van de ste denbouw vandaan." Er gebeurt nu wel het een en ander, maar daar zit weinig lijn in. Daarom stelde De Jong de minister voor om universiteiten, betrokken ministeries, overheids- en parti culiere instellingen te laten sa men werken. De minister noemde zich in haar dankwoord een liefhebster van historische tuinen. „De tuin raakt iets in de psyche van een mens. Namelijk zijn relatie tot de natuur, die hij vaak buiten sluit." Maar over de voorsteljen van De Jong moest ze nog eens goed nadenken. Tegelijk speel de ze de bal door naar de aan wezig burgemeester C. Goe- koop. Dat kon. omdat Goekoop voorzitter is van de landelijke Raad voor het Cultuurbeheer. En die adviseert de minister weer als het gaat om het be houd van monumenten, waar tegenwoordig ook historische tuinen onder vallen. „Dus hij moet er ook maar zijn gedach ten over laten gaan", vond de minister. Op het gebied van tuinen is er nog een missie te verrichten. „Uitdrukkingen als 'om de tuin leiden', 'de bloemetjes buiten zetten', of zelfs 'de hort op gaan' geven aan dat het begip tuin lang een negatieve klank heeft gehad", had K. Cath al be toogd. „Uw aanwezigheid, mevrouw de minister, is hier dus als een bamboestok bij een jonge plant". Waarna het gezelschap tenslotte een rondleiding door de Hortus kreeg onder leiding van de bioloog en restaurateur dr. L Tjon Sie Fat, die samen met kunsthistoricus De Jong het gepresenteerde boek redigeer de. (The authentic garden' is een uitgave van de Clusius Stichting. Verkrijgbaar bij het Rijksherbarium aan de Schelp enkade 6. Prijs 100 gulden) LEIDEN GERT VISSER De keet waar twee maal daags wordt omgekleed, heeft twee deuren. Eén voor schone en één voor vuile laarzen. De denkbeel dige grens in het midden mag niet worden overschreden met vuile grond aan de schoenzolen. Het vuil van het Gijzenijterrein verlaat het terrein uitsluitend op afgedekte vrachtwagens die voor het vertrek - evenals de laarzen - grondig worden schoongespoten. Het grondwa ter wordt op het terrein gerein- digd voordat het naar de riool zuivering van het Hoogheem raadschap wordt afgevoerd. De voormalige sloperij, inge klemd tussen Soembastraat en de Zijl, is een vesting waar sho vels en graafmachinesade dienst uitmaken, vrachtwagens af en aan rijden; niets en niemand verlaat ongecontroleerd de poort. Wie het terrein betreedt, dient zich in speciale kleding te steken. Roken en open vuur is verboden. Metershoge hopen grond wachten op vervoer, lan ge sleuven dwars door het ter rein leggen de duistere bodem samenstelling bloot. „Toen we hier voor de eerste keer kwamen, lag het sloopafval meters hoog over het terrein verspreid", vertelt ambtenaar C. lansen die namens de provincie het 'Project Gijzenij' leidt. „Voordat we maar iets konden beginnen, moest dat worden weggehaald. Daarna bleek dat we de grondboor niet konden gebruiken. De bodem zat vol schroot en puin. Om monsters te nemen, hebben we een graaf machine moeten inzetten. Fei telijk kan je hier niet meer spre ken van grond. Er zit zoveel troep in. Alles dat je maar kunt bedenken, is hier gestort." Erfenis De erfenis van sloperij Gijzenij: zware metalen als koper, lood, zink. cadmium, pae's, vluchtige stoffen als benzeen en tolueen, olie en vooral veel puin. Wan neer het terrein in april tot een (gemiddelde) diepte van 1.20 meter is afgegraven hebben 1000 vrachtwagens (samen 16.000 ton) met vervuilde grond en puin het terTein verlaten. Per schip is evenveel schoon zand aangevoerd. Kosten van het he le project: 6 miljoen gulden. Jansen: „Gijzenij werd in 1982 bij de provincie als vervuilde lo catie aangemeld. Na een reeks van onderzoeken werd tot sane ring besloten. Er is voor de duurste variant gekozen: totale afgraving. Gezien het geld dat er voor het opruimen van bodem vervuiling is, is Gijzenij nog snel aangepakt. De overweging was dat het terrein in een woonwijk lag en spelende kinderen en huisdieren het terrein als speel plaats zouden gebruiken." „Bovendien wilden we ver spreiding van de vervuiling te gengaan. Voordat wij een nieu we beschoeiing hadden gesla gen. zag je na een regenbui de olievlekken in de Zijl drijven. Het gevaar was dat de vervui ling zich zou verplaatsen naar het naastgelegen terTein dat we net hadden schoongemaakt.' Geluk bij een ongeluk was de aanwezigheid van een vette, on doordringbare kleilaag onder het terrein. Ook dc voormalige, inmiddels gedempte sloten er langs zorgden er voor dat de vervuiling op zijn plaats bleef. Mogelijk dat anders zelfs de grond onder de naastgelegen woningen had moeten worden afgegraven Al snel werd duidelijk dat de 'grond' van Gijzenij niet meer kon worden schoongemaakt. Het wordt nu afgevoerd naar de stortplaats Oost-Abtspolder bij Rotterdam en vormt daar een probleem voqr de toekomst. Maar eerst vindt op het terrein zelf een selectie plaats. Puin wordt gescheiden van vuile grond en in een grote wasma hinr gewassen Aparte opvang Ls geregeld voor een plas olie (15 meter rond) die zich ergens onder het terrein moet bevinden, lansen „We dachten dat we die plas hadden gevonden Maar dc vol gende dag bleek hij te zijn ver dwenen. Misschien naar elders gestroomd? Door dat vele puin in de bodem stroomt het mak kelijk wee." Maar de schoonmakers staan nog meer verrassingen te wach ten Midden op het tem-tti be vhadi tk h an ooda p&npM insteekhaven. Wat er trvoor schijn komt als de graafmarhi ne daar zijn tanden in zet weet niemand. Er lag zoveel puin dat mogrlijk was „We gaan er vanuit dat we de grond daar tot mtttü dkp ai m a if) ven. Als het tegenvalt, en Je moet dieper, betekent dat on middellijk een jiaar duizend ton vervuilde grond extra. En extra schone grond die moet worden aangevoerd. Dat kleunt er aar- dig la" LEIOEN» Toen begin jaren tachtig op initiatief van milieuminister Ginjaar een inventarisatie werd gemaakt houden van verdachte locaties, werden er in deze provincie 1500 plaatsen aangemeld. Drie jaar geleden, met een nieuwe inventarisatie, steeg dat aantal moge lijk vervuilde plaatsen tot 20.000. De provincie houdt er rekening mee dat 30 procent in ieder geval werkelijk is vervuild. De provincie heeft jaarlijks 25 miljoen gulden beschikbaar voor onderzoek en sanering van vervuilde grond. Het bedrag is alleen bedoeld voor relatief goedkope saneringen (tot 10 miljoen gulden, duurdere worden door het ministerie van vrom betaald) Een beetje sanering, /egt provinciaal ambtenaar lansen, kost 5 miljoen gulden In praktijk komt het er op neer dat jaar lijks in Zuid-Holland twee grote (als Gijzenij) en wat kleine sane ringen kunnen worden gedaan. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen o/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17