Rtv show 'Het Jeugdjournaal is mijn huis V '25 cent': Het toilet van Sjaan RTL 4 brengt live Grand Prix-races motoren en TT Assen Donderdag 5 maart 1992 Redactie 023-150191/023-150192* INEKE V R MEER GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: JAN KLINGE VOOR HET JEUGDJOURNAAL zitje altijd meteen op twee sporen, je moet om de inhoud denken èn constant in de gaten houden of iemands verhaal nog wel begrijpelijk is. Je kunt tijdens een gesprek, als je het even niet snapt, dus niet denken dat je de geïnterviewde dan maar even door laat praten. Dat valt onmiddellijk op. Bij kinderen val je veel gauwer door de mand. (Marga van Praag) 14 Marga van Praag, specialist in berichtgeving voor jongeren HILVERSUM ANNEMIEK f e zegt ontzettend ge- W Interesseerd te zijn M A in mensen. En vooral in wat hen drijft, stelt ze be lang. „Daar gaat het toch alle maal om in het leven? Waarom doen mensen iets, uit jaloezie of om erbij te horen?" Een gesprek met Marga van Praag is een meeslepende erva ring. De verslaggeefster en pre sentatrice van het NOS Jeugd journaal praat graag en veel en ondertussen ontsnapt er heel weinig aan haar opmerkzame blik. Haar professionele nieuws gierigheid paart ze aan een gre tige belangstelling voor de mens in het algemeen. Aan het eind van het interview worden de rollen dan ook omgedraaid en is zij degene die de vragen stelt. Samen met collega Frank du Mosch is Marga van Praag (45) het gezicht van het Jeugdjour naal. In het echt straalt ze de zelfde betrokkenheid en energie uit als op het televisiescherm. Gezeten aan een tafeltje in de kantine van het NOS-videocen- trum het gebouw waar het Jeugdjournaal wordt opgeno men begint ze een lofzang op haar collega's. „Het Jeugdjour naal is mijn huis. Er heerst grote collegialiteit en saamhorigheid. Als ik er een dag niet ben, mis ik die mensen. Ik ben gewoon een psychiatrisch patiënt die gehos pitaliseerd is, die zonder hen niet meer op eigen benen de wereld in kan. Ik bespreek alles met ze, het werk, mijn kind. Een ziekte is het", besluit ze bijna verontschuldigend. Bofkont Marga van Praag werkt bij het Jeugdjournaal vanaf het begin in 1981Vier jaar geleden stopte ze met het maken van de snelle nieuwsreportages. Sindsdien presenteert ze drie maal per week het nieuws en maakt ze samen met o.a. redacteur Kees van de Ven de langere specials voor 'Extra', de zaterdagse nieuwsbijlage van het Jeugd journaal. „Het komt er in feite op neer dat ik een eigen pro gramma heb binnen het Jeugd journaal. Welke bofkont heeft dat nou? Vanaf het begin van het Jeugdjournaal heb ik geroe pen dat er een achtergrondru briek voor kinderen zou moeten komen vergelijkbaar met Het Capitool op de zondagochtend. Het aantrekkelijke van zo'n pro gramma-onderdeel is dat je niet gebonden bent aan de waan van de dag. Je hebt tijd om over achtergronden na te denken en je kunt meer de diepte in door extra aspecten aan het nieuws toe te voegen." Een heel bijzonder voorbeeld van zo'n 'Extra' was de special waarin Marga van Praag haar ouders interviewde over de tweede wereldoorlog. Aan het onderwerp liggen persoonlijke motieven en maatschappelijke betrokkenheid ten grondslag. „Ik had er heel lang over nage dacht of dat nu wel of niet kon. Maar ik moest die documentai re maken. Vanuit mijn achter grond heb ik het gevoel dat ik moet waarschuwen tegen dis criminatie en tegen hetze, wan neer dat te pas komt. Zo ben ik opgevoed, uit zo'n milieu kom ik. Ik ben zelf een kind van overlevenden, dus ik voel dat een beetje als mijn taak." „In een documentaire moet je om diepte en spanning te krij gen een aantal lagen proberen aan te brengen en deze bevatte er een heleboel. Hij ging over het heldendom van het verzet, over het avonturisme ervan, en over het feit dat mensen hun hele leven dankbaar moeten blijven omdat ze indertijd heb ben kunnen onderduiken. Ook de tweede generatie, tot welke groep ik behoor, kwam erin voor; dat zijn de mensen die al tijd moeten horen dat wat zij hebben meegemaakt niks voor stelt. En hij ging over het ver driet dat nooit ophoudt, zolang je leeft. Dat zat allemaal in twin tig minuten geperst, heel afge wogen en niet sentimenteel. Ik ben blij dat ik dat gedaan heb. Het jaar daarop, afgelopen zo mer, is mijn vader overleden." Specialisme Nieuws brengen voor kinderen is een specialisme. De groep jeugdigen waarop het Jeugd journaal zich met name richt, is tussen de tien en twaalf jaar, een kritische categorie derhalve. Interviewen voor kinderen wordt door de 'grote mensen- journalistiek' onderschat, vaak op het neerbuigende af, is de ervaring van Van Praag. „Bij volwassenen kun je je op de in houd concentreren. Termen als racisme of WAO hoef je niet uit te leggen. Maar voor het Jeugd journaal zit je altijd meteen op twee sporen, je moet om de in houd denken èn constant in de gaten houden of iemands ver haal nog wel begrijpelijk is. Je kunt tijdens een gesprek, als je het even niet snapt, dus denken dat je de geïnterviewde dan maar even door laat praten. Dat valt onmiddellijk op. Bij kinderen val je veel gauwer door de mand." Bij elk onderwerp weer staat de vraag centraal wat de relevantie ervan is voor kinderen. „Het gaat er steeds weer om dat je in gewikkelde kwesties helder kunt uitleggen. Dat kost heel veel moeite. Als ik in een gemak zuchtige bui ben, maak ik me wel eens van een onderwerp af door te roepen dat ik het maat schappelijke belang ervan voor kinderen niet inzie. Maar de bu reauredacteuren gaan meteen enorm zitten knarsen op bij voorbeeld de gevolgen voor de Rotterdamse Droogdok Maat schappij, nu de levering van duikboten aan Taiwan niet doorgaat. Dan zit ik thuis te kij ken naar wat mijn collega's hebben gemaakt en denk: wat kunnen ze het knap uitleggen. Wat ik zo goed vind, is de juiste dosering van informatie, terug blik en duiding. Daar kunnen dagbladen soms een voorbeeld aan nemen. Daar staat vaak al leen het harde nieuws in, maar dat is al lang tot je doorgedron gen via de snelle berichtgeving van CNN of het Journaal. Als krant moet je je werpen op het geven van meer achtergrondin formatie. Ik vind het Jeugdjour naal een schoolvoorbeeld van hoe dat zou móeten. Wat schep Jonghonderigheid Ooit wilde Marga van Praag ac trice worden. Maar op haar rap port van de toneelschool in Am sterdam vermeldde een docente dat haar leerlinge 'leed aan volkse jonghonderigheid', een blijkbaar ongewenste eigen schap op het podium. „Dat kwam omdat ik veel meer geïn teresseerd was in het imiteren van het groentevrouwtje buiten de school en omdat ik de hele dag smartlappen zong en ook cabaretliedjes. Dat laatste vind ik nog steeds leuk. Volgens mijn moeder had ik gewoon naar het cabaret moeten gaan, maar ik wilde niets met kleinkunst te maken hebben. Met mijn vader (de zanger Max van Praag, a.h.) was ik altijd vier handen op een buik, maar als puber schaamde ik me voor de liedjes die hij zong. Dat was toen een beetje een fobie, vandaar' die hang foto dijkstra naar het grote toneel." Ge noemde karaktertrek komt haar overigens best van pas bij een programma als het Jeugdjour naal. Ze heeft hem trouwens niet van een vreemde. „Ik ben wel een beetje onaangepast voor mijn leeftijd, maar dat is mijn moeder, die nu achtenze ventig is, ook." (Jeugdjournaal, elke dag om 18.30 uur; Extra, elke zaterdag om 18.30 uur) Vlakke documentaire van de VPRO HILVERSUM FRED VAN GARDEREN Het geluid van een vallend kwartje op een schoteltje komt altijd na de opluchting. In de toiletten van het Amstelstation en ook op tv. Als het laatste kwartje is betaald, mag de tv uit. De VPRO zendt de korte do cumentaire '25 Cent' uit. Het is het verhaal van een dag uit het leven van tante Sjaan. de toilet juffrouw van het Amsterdamse Amstelstation. En zo'n dag ziet er nog minder opwindend uit dan je als kijker vooraf mag ver moeden. Sjaan begint 's morgens om 7 uur en eindigt haar dagtaak om 3 uur 's middags. In de tussen tijd ontstopt ze pisbakken, maakt ze we's schoon, kankert HILVERSUM Dirk van Egmond (38 jaar) is benoemd tot eindredacteur vaji de actualiteitenrubriek AVRO Televizier. Officieel zal hij per 1 mei in dienst treden. Van Eg mond werkte onder meer als ra- ze op graffiti-jeugd, babbelt ze wat met vaste klanten en filoso feert ze wazig voor zich uit over het leven. Elke dag weer. Ditte- ke Mensink vond dit zo'n aparte daginvulling dat zij met een tv- ploeg een dag in de plee van Sjaan meeliep. Ondanks het feit dat de film maar een half uur duurt, lijkt er geen einde aan te komen. Al vanaf de eerste minuut kabbelt de film door met beelden van vallende kwartjes, Sjaan aan het werk, Sjaan aan de praat en Sjaan aan het naaien. Verder beelden van een wassende gas te, een om hulp en aandacht smekende junk, binnenlopende en vertrekkende treinen en bin nenlopende en vertrekkende passagiers. '25 Cent' wil maar diocorrespondent voor NCRV, VOO en I ROS. Bij de TROS was hij bureaure dacteur en presentator van TROS Aktua Radio en vervol gens plaatsvervangend hoofd actualiteiten/sport radio. Hier na stapte Van Egmond over niet spannend worden. Naast het feit dat de film ver keerd gemonteerd is (het einds- hot is halverwege te zien en de wassende gast is al vertrokken als ze later opeens weer haar tanden staat te poetsen), heeft Mensink een kans gemist. Ze had een film kunnen maken die in de traditie van Netty van Hoorn, Ireen van Ditshuyzen of het duo Schmidt Doebele had gepast, maar deed dat niet. Ze was schijnbaar te snel tevreden met het resultaat en is niet die per op de zaak ingegaan. Over blijft een hele vlakke film over een niet bijster interessante (Uitzending: zondag 8 maart, 22.45 uur, Nederland 2). naar Veronica, waar hij eindre dacteur werd van nieuwsradio en later hoofd informatieve pro gramma's radio. Op dit mo ment is Dirk van Egmond werk zaam bij RTL 4 als eindredac teur van het nieuwsprogramma. HILVERSUM RTL 4 zal de komende drie jaar rechtstreeks verslag doen van de Grand Prix-races voor moto ren. Het station heeft hiertoe een overeenkomst gesloten met Dorna Promocion del Deporte uit Barcelona. Met dit contract, en het onlangs gesloten con tract voor de Formule 1 Grand Prix, staat de komende tijd bijna elke zondag bij RTL 4 in het te ken van de auto- en motorsport. Afhankelijk van de plaatselij ke tijd in de landen waar de ra ces worden gereden, zijn de uit zendingen 's middags, 's avonds of 's nachts te zien. Aan de wedstrijden in de 125 cc-klasse nemen onder meer de Nederlanders Hans Spaan en Arie Molenaar deel. Spaan (twee keer vice-wereld kampioen) is één van de grote kanshebbers, maar kan wel seri euze concurrentie verwachten van de Italianen Fausto Gresini en Alessandro Gramigni. de Spanjaard Jorge Martines en de Japanner Noboru Ueda. Wilco Zeelenberg is één van de favorieten voor de titel in de 250 cc-klasse. Hij zal echter moeten afrekenen met Helmut Bradl, Carlos Cardus en Loris Capirossi. Tot de deelnemers in deze categorie horen ook Luca Cadalora en de Nederlandse broers Patrick en Jurgen van den Goorbergh. In de 500 cc-klasse tenslotte moet Waine Rainey zijn wereld titel verdedigen. Tot zijn voor naamste tegenstanders horen Eddy Lawson, Randy Mamola, Kevin Schwantz en Mike Doohan. Voor Nederland komt Cees Doorakkers uit in de 'ko ningsklasse'. In de zijspanraces hoort het Nederlands/Engels team Egbert Streuer en Peter Brown tot de favorieten. Streuer is drievoudig wereldkampioen en winnaar van de TT in Assen in 1991. An dere kanshebbers hier zijn de duo's Webster/Simmons uit En geland en Biland/Waltisperg uit Zwitserland. Uit Nederland ne men ook Theo van Kempenen Geral de Haas deel. De eerste Grand Prix-races starten op 29 maart in Japan. Het commentaar bij de wed strijden wordt geleverd door Hans van Loozenoord. Dirk van Egmond eindredacteur van AVRO Televizier w Ex-cat Piet Veerman gaat een so lo-carrière beginnen. foto ar chief 'Doet-ie 't of doet-ie 't met'. Na een optreden in 'Doet-ie 't' helpt er geen stomerij meer aan om Peter Jans smoking nog toonbaar te maken. Het pak is zo smerig, drijfnat van transpiratie en in ne gen van de tien gevallen zit er ook nog een scheur of winkel haak in. Stomen heeft dan geen enkele zin meer. Producent John de Mol betaalt per jaar zo'n 15.000 gulden voor de kledij van Peter Jan. en dat is nog niet al les. Voor 'De grote Meneer Kak- tus show' verslijt Peter Jan drie pyjama's. Bij elkaar *jjn dat er STARDOM S Maurice Hermans, zoon van Toon, is bijna negen ton rijker. Dat is te danken aan de verkoop van zijn optrekje dat staat in het villa-dorp Bosch en Duin. Dat geldnood de reden voor de ver koop van de kapitale villa zou zijn, wordt door Hermans ten stelligste ontkend. Nee, het is gewoon zo dat zijn dochter op ka mers is gegaan en paps vond het landhuis nu te groot. JY Het is definitief gebeurd met de Volendamse popgroep The Cats. Lead-zanger Piet Veerman zijn stem heeft het begeven. Lo gisch als je vijfentwintig jaar in het vak zit. En met beschadigde stembanden komt je stemgeluid niet boven de muziek van de band uit natuurlijk. De ex-Cat gooit het nu over een andere boeg. Hij gaat werken aan een solo-carrière. Het gebeurt maar zelden dat een droomwens in vervulling gaat. Laat dat restaurateur Joop Braakhekke nu tóch zijn overko men. Van kinds af aan wilde hij al acteur worden, maar verder dan wat zingen en piano spelen kwam het me'Nu heeft Jules Croiset de jongensdroom van Braakhekke werkelijkheid laten worden. In een door Croiset zelf geschreven toneelstuk mag de restaurateur zijn acteertalent la ten zien in de rol van Truman Capote. Acht smokings per jaar, veer tig smokinghemden, acht paar schoenen en veertig paar sokken. Wie gebruikt dat nu in hemels naam? Juist. Peter Jan Rens in honderdvijftig per jaar. die hij overigens wél zelf moet betalen. >Y 'Karin in concert' was eigen lijk bedoeld als tussendoortje Gewoon, voor een paar maanden. Bedoeld om na de financiële pro-- blemen van haar vorige manager de periode na een volgende thea- tershow te overbruggenDe nieu- - we show 'Onverbloemd' was voor het komende najaar al aan de theaters aangeboden, maar hals- overkop heeft Karin Bloemen be sloten die een jaar uit te stellen. Het is tenslotte zonde zo'n kas succes na een paar maanden al 'f- te stoppen. ,Y Zo af en toe. als hij in goede bui is, geeft de Franse minister van Cultuur, Jack Lang, prijzen aan kunstenaars. Een bijzondere prijs: een medaille voor de Fran se Orde van Kunst en Letteren. Het komt dus neer op een soort van 'in de adel worden verheven'. Mijnheer Lang was weer eens een keer vrijgevig. Deze keer is Sylvester Stallone 'in de adel ver heven'. ,Y Binnenkort zal Luciano Pa- varotti uit een minder volle borst zingen: de wereldberoemde Itali- aanse tenor is op dieet. Van de 140 kilo zijn er al vier af, en er moeten er nog 57 volgen. Over 28 dagen is Pavarotti slechts te herkennen aan de rode anjer in zijn knoopsgat. Hij is niet bang dat zijn stem te lijden zal hebben als hij in snel tempo vermagert. BOLLEBOOM Gehoorschade door walkman STRIPS BOES HILVERSUM Over tien a twintig jaar zal 25 tot 50 procent van de jongeren die nu meer dan vier uur per week hun walkman op hebben, lijden aan min of meer ernstige gehoorbeschadigingen. Deze zal er uit bestaan dat zij moeite zullen hebben met het verstaan van de normale dagelijkse spraak. Dat is de mening van de heer O. van Hees, bedrijfsarts bij de GG GD in Amsterdam in het televisie-programma 'Door het geluid'. Van Hees pleit voor een betere 'geluidshygiène' hetgeen er op neerkorót dat mensen zorgvuldiger met geluid om moeten gaan. In 1991 werden er in ons land 924.000 walkmans verkocht. Ruim 70 procent van de jonge ren tussen 14 en 22 jaar hebben een walkman danwel een draagbaare CD-speler. Dit per centage is het hoogste van de hele wereld. In hetzelfde programma zegt dokter Passchicr van het Neder landse Instituut voor Preventie ve Gezondheidszorg (TNO) in Leiden dat er in Nederland, evenals in Amerika en Japan, structureel teveel lawaai wordt gemaakt. De internationaal aanvaarde norm van 70 decibel wordt overschreden tot 73 deci bel. Deze overdosis geluid heeft sterke negatieve gevolgen op de gezondheid: stress, hartziekten en slapeloosheid. Uitzending: vrijdag 6 maart, 22.51 uur Nederland 1. Leerlingen van het Amsterdams Lyceum luisteren naar hun favo riete muziek op hun walkman. foto pr

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14