Smaak Tomaat als troostprijs voor Italië Kip bron van inspiratie voor veel koks Sterrenslag donderdag 5 maart 1992 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 13 HAAL USTAART kort voor het opdienen uit het vriesvak en uit de verpakking. IJs snij je het beste met een mes dat in wa ter even warm is gemaakt. VERSE GIST blijft na invriezen onge veer 4 maanden goed. Na het ont dooien is de gist week en nat maar heeft nog niets aan njskracht inge boet. Vrucht van het ontdekken 'V-r^T '-'V- y Av.-'ï ;w i - *m Ook Nederland vaart nu wel bij de tomaat. Ons land exporteert jaarlijks v gulden aan tomaten, waarvan zo'n tien miljoen kilo naar Italië gaan. Italianen ontdekten Amerika, "zo claimen zij. Maar Cristoforo Colombo, Ame rigo Vespucci, Giovanni Caboto en Giovanni Verrazano deden dat in dienst van Spanjaarden, Portugezen, Engelsen en Fransen. Italië zelf (in 1492 nog een lappendeken van staten) werd er niet veel wijzer van. Maar de ontdek king van Amerika leverde een soort troostprijs op. Een vrucht, de TOMAAT, zeilde de Atlantische Oceaan over om in Italië de nationale trots te worden, het meest bindende element van de bokkige natie. de giftigheid en duivelse eigenschappen. Pomodoro Over de oorsprong van die naam bestaat nog onduidelijkheid. In Europa wist men niet goed raad met de vrucht, die meegeno men werd uit het tropische Amerika vanwe ge haar gouden kleur en voorbestemd leek om de tuin op te sieren. De botanicus Bauhin noemde haar 'mala peruviana' o van der Linden De t i de s ovengens ma; 'vruchten' die de Oude Wereld te danken heeft aan de Nieuwe. Ook de aardappel, maïs, cacao, vanille, aardbeien, kinine, rub ber en tabak komen er vandaan. De tomaat heeft Italië niet meteen geboeid. Er waren enkele eeuwen nodig om de waarde van de vrucht (of was het een groente?) in te schat ten en heen te stappen óver haar MENU VAN DE DAG Voorlichtingsbureau voor de Voeding CHINESE KIPCOCKTAIL {zie onderstaand recept) BLINDE VINK SPINAZIE AARDAPPELEN Snij 50 gram gebraden kipfilet (vleeswaar) in blokjes. Pel 8 litchi's, snij ze door en ver wijder de pitten. Giet over 50 gram gewas sen taugé kokend water. Maak een saus van anderhalve eetlepel slasaus (5% olie) en een eetlepel magere yogurt. Meng de kip met de vruchten, de taugé en de saus. Leg in twee coupes blaadjes gewassen sla en schep de salade er op. Per persoon: 300 kilojoules, 70 kilocalo- rieën, 7g eiwit, Ig vet lOg koolhydraten. OSSESTAARTSOEP GEMARINEERDE KARBONADE (zie onderstaand recept) STAMPPOT RAUWE ANDUVIE Maak een marinade van twee eetlepels gembersiroop of honing, twee eetlepels ket jap, een eetlepel azijn, en een uitgeperst teentje knoflook. Leg twee kleine karbona des een uur in de marinade. Dep het vlees droog en bak het in 20 gram (dieet)margari- ne of boter in 15 minuten bruin en gaar. Leg het vlees op een voorverwarmde schaal, doe de marinade in de pan en warm dit goed door. Giet dit over het vlees. Per persoon: 1100 kilojoules, 260 kilocalo rieën, 19g eiwit, 18g vet 7g koolhydraten. MAALTUDUIENSOEP STOKBRROOD MET KAAS DRIE IN DE PAN MET JAMSAUS (zie onderstaand recept) Maak een glad beslag van 125 gran zelfrij zend bakmeel. 1 klein ei. 125 g magere yog hurt en een mespuntje zout. Roer er een ge raspte appel door. Verwarm een theelepel (dieet)margarine of boter in een pan met een anti-aanbaklaag en schep steeds drie bergjes beslag in de pan en bak de koekjes bruin en gaar. Verwarm drie eetlepels jam en voeg water tot sausdikte toe. Serveer de saus bij de drie in de pan. Per persoon: 1500 kilojoules, 360 kilocalo rieën, 12g eiwitten, 9g vet, 59 koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee personen. (Peruaans kwaad). In Italië werd ze pomo doro genoemd, als verbastering van 'porno dei mori' (appel van de Moren), porno d'a- more (appel van de liefde) of van 'porno d'oro' (gouden appel). Het Mexicaanse to- matl, werd in Noord-Amerika tomato en bij ons tomaat. In tegenstelling tot maïs en de aardappel, vond de tomaat maar zeer moeizaam de weg naar de pan. Behorend tol de familie evenals de aardappel van de nachtscha de, werd ze als giftig bestempeld. Maar dat niet alleen. In de late middeleeuwen werd de tomaat vereenzelvigd met de mandrago ra, waarvan de wortels geliefd materiaal voor heksen en andere occulte personen waren. Ze leken op verschrompelde men sengestalten en men geloofde dat ze groei den onder een galg uit het zaad van de ge hangenen. De tomaat was giftig, veroor zaakte triestheid, slaap, en maakte vrouwen zwanger. Het goddelijke gerecht 'Spaghetti al sugo di pomodoro' was nog heel ver weg. Monnik God moest er inderdaad aan te pas komen om de tomaat tot voedsel te promoveren. Twee eeuwen na de introductie in Europa, in 1705, kreeg de monnik Francesco Gau- dentio uit de Toscaanse stad Arezzo een vi sioen dat hem de smakelijke eigenschap pen van de tomaat onthulde. In het kook boek 'Panunto Toscano' beschreef hij voor het eerst hoe een tomaat rauw kan worden gegeten in combinatie met andere groen ten. Ook, en dat is het meest revolutionaire, staat in dit kookboek een recept van een saus, een 'sugo', op basis van olie, zout, pe per, fijngehakt knoflook en mint. 'A star was De tomaat maakte haar opmars in Zuid-Ita- lië omdat men dacht dat eep tomaat alleen kon gedijen ten zuiden van de 45ste breed tegraad. Napels werd de hoofdstad van de tomatencultuur. In de hele regio Campanië, vooral bij plaatsen als Salemo, werd ont dekt hoe goed de kleine peervormige vari ant groeide. Het plaatsje San Marzano werd voor kenners het mekka van het tomaten- rijk. Maar het duurde nog even voordat de 'sugo di pomodori' belandde daar waar ze de grootste roem zou oogsten: op de pasta en de pizza. De pizza werd in Napels al enkele eeuwen gegeten maar zonder tomaat. Die com binatie, die een culinaire revolutie zou ver oorzaken, werd bij toeval ontdekt. In 1889 Italië was met veel pijn en moeite tot een nationale staat gevormd bracht koningin Margherita van het huis van Savoye-Pie- monte, een bezoek aan Napels. Ter gele genheid hiervan bereidde de beroemdste De tomaat heeft lang op erkenning moeten wachten n begon de vrucht aan een wereldwijde zegetocht Napolitaanse pizzabakker Raffaele Esposito, een pizza met daarop basilicum, mozzarella en tomaat, groen, wit en rood de kleuren van de kersverse Italiaanse vlag. De pizza viel bij de koningin in de smaak en begon niet lang daarna een zegetocht over heel de wereld als 'pizza Margherita'. Gerechtigheid Volgens de Napolitaanse restauranthouder en 'tomatoloog' Massimo Alberini, heeft de tomaat Italië echt verenigd. „Niets anders dan de tomaat houdt dit rare land met zijn grote regionale verschillen bij elkaar." Maar Albertini wil nog wel iets recht zetten. „De rol van het zuiden van Italië, de 'Mezzogior- no', is doorslaggevend geweest in de een wording van Italië, iets wat het noorden goed in zijn oren moet knopen." „Het noorden, onder leiding van de regio Piemonte, heeft het zuiden veroverd. De 'Piemontesi' brachten naar Zuid-Italië hun bureaucratie en de 'carabinieri (militaire politie). Wij daarentegen hebben het noor den leren eten. Pasta, pizza, mozzarella, olijfolie, 'sugo' van tomaten, alles komt bij ons vandaan. Giuseppe Garibaldi (de natio nale (volks;held uit de negentiende eeuw) heeft de 'pasta asciutta' (pasta met toma tensaus) in Noord-Italië geïntroduceerd." „Daar hebben ze eerst geprobeerd de zui delijke keuken te imiteren, maar dat is ho peloos mislukt. Wat wel lukte was de indu striële exploitatie van de Zuiditaliaanse pro- dukten. Fabrikanten uit het noorden open den conservenfabrieken in Zuid-Italië en de gepelde tomaten begonnen aan hun reis over de wereld. En zo is het bij ons altijd ge gaan: we vinden uit, stellen voor en lance ren, maar de anderen gaan strijken met de eer." Italië, ondanks de rivaliteit tussen noord en zuid, toch een een eenheid? Volgens me neer Albertini wel. „De keuken verenigt alle Italianen. Zet een Napolitaan en een Mila- nees aan een tafel en er wordt niet meer ge sproken over corruptie, mafia of dat het be ter is Italië op te delen, omdat de regionale verschillen te groot zijn. Zolang we blijven eten, zal Italië een blijven." „De tomaat en de pasta zijn onze redding geweest." WETEN WAARD Dit zesjarig Londe- naartje Billy Sicklemore bezwijkt bijna onder het ge wicht van deze grote BLF-sandwich (ba con, lettuce (sla), fruit). Voor wie deze 'hapklare brok' werd klaargemaakt ver meldt de historie niet. Zeker is dat Billy wel een paar vriendjes zal hebben nodig gehad om deze BLF te veror beren. FOTOPEPA -V Over een perziktaart smaakt chocola deglazuur heel goed. Dit is in zakjes te koop. ,Y Pudding krijgt bij het afkoelen geen vel als je er wat suiker overheen strooit. •Y Om slagroom wat steviger te krijgen kun je er wat klopvast' doorheen doen. Een schuimtaart aansnijden is een hele klus. Als je veel van dat soort taart eet, loont het missschien een elektrisch mes aan te schaffen. Kip is voor de kok wat het linnen doek is voor de schilder, moet een Franse meester kok eens hebben gezegd. Voor beiden geldt dat ze de basis vormen voor steeds weer nieuwe avonturen. Kip wordt overal ter wereld anders klaarge maakt. Met kerrie en yoghurt in India, met pinda's in sommige Afrikaanse landen, paprika's in Hongarije, bamboescheuten in China of met wijn in Frankrijk. Hanen en kippen leefden duizenden jaren geleden in het wild. Ze scharrelden in de vrije natuur zaden en insekten als kostje bij elkaar en zochten.'s avonds beschutting in de buurt van een bosje. Wanneer iemand voor het eerst verzonnen heeft een toom kippen met een haan te houden, is niet meer te achterhalen. Men neemt aan dat het duizenden jaren geleden was, ergens in China of India. In ieder geval bood het de mogelijkheid om gebruik te maken van eie ren of pluimveevlees. Eieren zijn afkomstig van legrassen. Oude legkippen gaan de soep in. Van deze 'soep kippen' maak je een pittige bouillon, fond of een smakelijke kippesoep. Voor de vlees- produktie worden andere kipperassen ge bruikt. Deze worden niet grootgebracht in legbatterijen. Franse roem De Romeinen bereidden kip al op vele ver schillende manieren. Ze braadden, rooster den of vulden kip. De ideeën haalden ze voor een groot deel uit Perzië en Grieken land. Frankrijk is het land dat kipgerechten tot grote roem heeft gebracht: Poule-au-pot (kip gevuld met vlees en groente), poulet en cocotte bonne femme (kip in pannetje met groente) of de coq au vin a la Bourguignon- ne (haan in rode wijn met ui en champig non). Maar kipgerechten zijn ook uitstekend thuis te bereiden. In de braadpan, de wad- jang. onder de grill of in de Römertopf. Bij de poelier, slager of supermarkt is een groot assortiment aan hele kip of handige kipde- len te koop en daartoe behoren o.a.: kip drumsticks, kipsatévlees of kipnuggets. Ze lenen zich niet alleen voor het hoofdgerecht bij de warme maaltijd, maar ook voor kip als snack of voor broodbeleg. Inkopen/bewaren Voor alle kipprodukten geldt of ze nu worden gebruikt voor de warme of de broodmaaltijd of als hapje bij een borrel dat ze zorgvuldig moeten worden ingekocht en bewaard. Kip is rijk aan eiwitten. Dat maakt het een aantrekkelijk \oedingsmid del maar ook een geschikte voedingsbodem voor bacteriën. Als het aantal sterk toe neemt kunnen ze voedselinfectie en voed selvergiftiging veroorzaken. Daarom moet kip na aankoop altijd koel worden bewaard. Zorg dat rauwe kip ook niet in contact komt met andere voedingsmiddelen Want dan kan het de sla, gare rijst of vanille\la. om een paar voorbeelden te noemen, besmet ten met bacteriën. Dat maakt het nodig om snijplanken, messen en niet te vergeten handen met heet water af te spoelen na contact met rauwe kip. Er dient in de keu- Zoals hun soortgenoten uit de oudheid schar relen deze legkippen In alle vrijheid rond. FOTO ANP ken dus hygiënisch gewerkt te worden zo dat de kans op het ontstaan van gezond heidsproblemen heel klein is. Kip moet na de bereiding door en door gaar zijn. Zo worden de meeste bactenen door de hitte gedood. Maar dan moet het binnen in het gerecht wvl ongeveera 70 graden Cel sius worden en die temperatuur wordt niet gehaald als kip 'rosé' is nercid. Houd rauwe en al toebereide kip gescheiden en zorg er voor dat een kipgerecht goed afgekoeld is, voordat dit m dc koelkast gaat. ALS JE BANANEN of avocado's koopt voor 2e njp zijn, dan zal er niet een over zijn tegen de tijd dat ze njp zijn Als je ze rijp koopt zijn ze verrot voor je ze op eet. Het lijkt wel alsof de spanning rond het verschijnen van de ro de Michelingids Benelux met het jaar toeneemt. En dan voornamelijk om te zien welke restaurants een ster rijker dan wel armer zijn geworden. De ster houdt ver band met de kwaliteit van de keuken, vari ërend van één tot drie sterren. In feite is de Michelingids een handzaam boekwerk, volgens de uitgever toepasselijk omschreven als 'de beste metgezel van de reiziger'. Naast korte plaatsbeschrijvingen en stadsplattegronden treft de lezer infer made over hotels en restaurants, gestoeld op ervaringen van onafhankelijke inspec teurs. leder jaar opnieuw bezoeken zij de bedrij ven om de gegevens zo up-to-date' moge lijk te houden. Diezelfde inspecteurs bepa len ook of een restaurant al dan niet in aan merking komt voor een ster. Volkomen anoniem reserveren zij een tafel en geven vervolgens hun beoordeling, zonder dat de restaurateur hiervan op de noogte is. Nie mand 'kent' de inspecteurs en aat maakt het juist zo spannend. Het moment dat het felbegeerde boekje verschijnt is ook voor hem of haar het uur van de waarheid. Met name voor de pers is het dan ook een uitda ging wie als eerste het grote nieuws kan onthullen. Michelin. de uitgever, had alles goed voorbereid en de pers tijdig geïnfor meerd dat het boekje op de bewuste maan dag vanaf 12 uur 's middags ter beschikking lag. Verbazing alom toen ren landelijk och tendblad als eerste het nieuws op de voor pagina bracht. Er was dus duidelijk sprake van een 'lek'. Feest was het bij 'Kaatje bij de Sluis' in Blokzijl. Prinses Juliana' in Valkenburgen de 'De Auberge' in Weert. Die kregen maar liefst een tweede ster. Dat het dan ook écht feest is, weet ik uit ervaring omdat wij vorig jaar de zo felgebegeerde ster kregen. Het betekent dat je je tot Neeriands culinaire top mag rekenen. Het versterkt de team geest want ben je eenmaal in het bezit van een of twee sterren dan wil je ze ook niet meer bd)i I n dal vardal een km hflgi aa menwerking en continuïteit binnen een be drijf. In ons land zijn nu zes restaurants met twee sterren en vijfendertig met één ster. waar onder vijf nieuwkomers als 'Onder de Lin den' in het Groningse Aduard, 'Herberg de Rustenbergh' in Hardenberg. 'De Linden- hof in Nuenen, 'De Wanne in Ootmarsum. en 't Koetshuis' in Rhenen. Restaurants met drie sterren hebben we hier, in tegenstelling tot België met drie in totaal, (nog) niet. Maar. wat niet is kan nog komen Voorlopig is het weer even mstigMd hrt limit rn houdt menig restaurateur de adem in als het over een maand of elf weer z John Beer en, eigenaar van de Bokkedoorns: een met twee Michelln-sterren gedecoreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal LIEVELINGSRECEPT Encyclopedie voor worst en vleeswaren „Over het algemeen kan worden gezegd dat industrieel vervaardigde worst en vleeswa ren een minder specifieke smaak hebben dan ambachtelijk gemaakte...". Een citaat uit "Worst en Vlees', het eerste Europese standaardwerk over worst en vleeswaren, dat onlangs verscheen bij uitgeverij Pam pus Associates in Utrecht. Eigenlijk is het een handboek, fraai geïllustreerd, dat be stemd is voor de vleessector en de horeca. 11 is geen vrontsoort <>i hij staal er fti te sproken. Waar nodig zelfs met een (be knopte) receptuur. Het boek kost bijna 90 Mijn lievelingsrecept is een voedzaam toetje en heet 'Poppedons'. Hoe het ge rechtje aan z'n naam komt weet ik niet Ik heb het recept van huis meegenomen," schrijft MEVROUW T. LINDEMAN IN HAARLEM. Van de melk, de griesmeel, de suiker, de bo ter en het snufje zout gnesmeelpap koken. Tijdens dc vijf minuten dat dc gries gaar staat te pruttelen (veel roeren anders komt er een vel op) een ei splitsen. Eiwit in een ratana acted miii kloppen. De gare gries- Nodig: halve liter meelpap van het melk. 35 gram gries- vuur hflln rn rr meel. snufje zout de eidooier en flinke eetlepel suiker, MD zakje Wh een klontje boter. 1 suiker door roe- el, zakje vanillesuiker, ren. Direct hierna de griesmeel lang- i op hel eiwit gieten en doorroeren met de mixer (stand 1). Afdekken met een stukje plasticfolie. Het maken van dit recept neemt volgens mevrouw lindeman een minuut of tien in beslag. Haar advies is de Poppedons tien minuten voor de aardappels opgezet wor den klaar te maken. Als ie dan aan het toetje toe bent. is het nog lekker warm. Hebt n ook een lieiclingsrrcept stuur dit dan aan Damiate DagjbUuicn. Postbus .507, 2003 PA Haarlem. ULr redactw "Smaak'. De inzender can het geplaatste recept krijgt een W\' cadeaubon can f25. toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13