Leidsch Dagblad Fokker: samen met Duitsers Vakantielekker ch Honderden doden bij mijnramp in Turkije Jack Spijkerman neemt krant flink bij de neus Geen oordeel over afvalinstallatie Gavi Katwijk in 2000: zee balkon en kuurhotel Weer tik voor Bush 'Allochtonen moeten harder aangepakt' Jongens van De Wit vrezen Tottenham-fans niet LEIDEN Pendeldienst met bus naar binnen stad onderzocht Geen opwinding over boycotactie van Griekenland Meerderheidsbelang DASA niet uitgesloten Fokker en de Duitse vliegtuigbouwer Deutsche Aero- space (DASA) hebben vergevorderde plannen voor een nauwe samenwerking bij de produktie van verkeers vliegtuigen. DASA zal een belang nemen in Fokker, waarbij zelfs een meerderheidsbelang niet wordt uitge sloten. de werkgelegenheid in Neder land door de samenwerking waarschijnlijk toenemen. Het is ook de bedoeling dat de Fokker directie Nederlands blijft. In de raad van commissarissen zullen wel mensen van DASA zitting Door de samenwerking zal Fokker eerder de F70 en de F130 in produktie kunnen ne men. De vliegtuigbouwer was al langere tijd op zoek naar geld om de F70 en de F130 verder te ontwikkelen en te introduceren. Door de deelname van DASA krijgt Fokker een belangrijke fi nanciële injectie. Bovendien kan het beschikken over de ken nis en de technische mogelijk heden van het Duitse concern. Volgens Fokker-zegsman Van Veen zal het nieuwe Neder lands-Duitse concern de markt van straalvliegtuigen met 70 tot 130 zitplaatsen beheersen. Pagina 5: Duitsers zien af van ontwikkeling eigen vliegtuigen. De Nederlandse vliegtuigbou wer maakte dat rond het mid daguur op Schiphol bekend na de presentatie van de jaarcijfers. President-directeur E.J. Neder- koorn heeft het afgelopen week einde met de DASA-top een mondeling akkoord bereikt over de samenwerking. DASA maakt deel uit van Daimler-Benz, het grootste in dustriële bedrijf van Duitsland (jaaromzet van 21 miljard mark, 100.000 werknemers). Via doch teronderneming Messer- schmidt-Bülkow Bohm (MBB) wordt in het F100-project al sa mengewerkt met Fokker. MBB maakt het grootste deel van de romp van het vliegtuig in Duits land. Fokker zal de eigen identiteit behouden, zo is afgesproken. Ook de vliegtuigen worden de komende jaren in Nederland geproduceerd. Volgens Fokker woordvoerder B. van Veen zal HILVERSUM» INEKEV Nederlandse consumenten moeten Griekse produkten boy cotten. Een oproep van die strekking deed presentator Jack Spijkerman gistermiddag in zijn programma op de VARA-radio. De landelijke krant NRC Han delsblad pakte reageerde er di rect op met verhalen op de voorpagina en de economiepa gina. Een woordvoerster van de VARA deed daarover gistermid dag wat lacherig: „Ach, u kent Jach Spijkerman toch." Spijkerman presenteert iede re dinsdag van 12.00 tot 14.00 uur op Radio 3 zijn Steen en Beenshow. Het is een program ma vol grappen en soms onge loofwaardige voorvallen en situ aties. NRC trapte er gisteren met twee benen in. Als reactie op de door een Grieks radiosta tion gepropageerde boycot van Nederlandse produkten riep Spijkerman het Nederlandse volk op de Grieken met gelijke munt terug te betalen. De oproep om geen fetakaas meer te kopen, vakanties naar Griekenland te annuleren en geen Griekse platen meer te draaien klinkt nog enigszins ge loofwaardig. Maar het verzoek aan wiskundeleraren om de stelling van Pythagoras naar Griekenland terug te sturen, kan nauwelijks serieus worden ge nomen. De NRC-redactie deed dat tot grote verbazing van de VARA wel. Spijkerman wilde al leen de draak steken met alle ophef rond de Griekse boycot, aldus ëen woordvoerster van de VARA. „Het is onbegrijpelijk dat een kwaliteitskrant hier in trapt." Raad van State: Sava niet ontvankelijk De Raad van State zal geen oor deel vellen over het besluit van de gemeente Leidschendam om de voorbereidingen tot de bouw van de afvalinstallatie (Gavi) bij het Prins Clausplein stil te leg gen. De voorzitter van de afde ling rechtspraak van de Raad van State verklaarde vanoch tend dat het Samenwerkings verband Afvalverwijdering Zuid-Holland West (Sava) met haar bezwaren tegen het Leids- chendamse besluit niet ontvan kelijk is. Het Sava, waarin 35 Zuidhol landse gemeenten zijn verte genwoordigd, had bij de Raad van State bezwaar gemaakt te gen de beslissing van Leids chendam om de bestemmings planprocedure voor de Gavi stil te leggen. De Raad van State heeft bepaald dat dat geen be sluit is waarover de Arob-rech- ter kan oordelen. Leidschendam kwam tot het stilleggen van de voorbereidin gen na uitlatingen van milieu- gedeputeerde H. van der Vlist. Die nad gezegd dat er alterna tieven voor de verbrandingsin stallatie zouden zijn bij de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) in Rotterdam. Naar aanleiding hiervan heeft het Sava opdracht gegeven alternatieven voor de Gavi-installatie in Leidschen dam te onderzoeken. Dat on derzoek loopt nog. Desondanks denken de Sava- gemeenten dat de Gavi er toch zal moeten komen. Het besluit van de gemeente Leidschen dam heeft dan voor veel onno dige vertraging gezorgd, zo re deneert het Sava. Nog onbe kend is wat het Sava gaat on dernemen nu de Raad van State geen oordeel in deze zaak wil vellen. Dolle vreugde in de Somalische hoofdstad Muqdisho, waar de strijdende partijen gisteren opnieuw een wapenstilstandsakkoord hebben getekend. Dit elfde bestand sinds vorig jaar november de strijd oplaaide, is een initiatief van de speciale VN-afgezant voor Somalia, James Jonah. Terwijl her en der granaten insloegen, verklaarde Jonah na de ondertekening dat het altijd even duurt voor een wapenstilstand edit werkt. Het Rode Kruis heeft gewaarschuwd dat miljoenen Somaliërs met de hongerdood worden bedreigd als niet snel grote hoeveelheden voedsel worden gestuurd. De situatie is vooral urgent in Muqdisho en in de naburige opvangkampen, waar zich meer dan 250.000 mensen bevinden die de bloedige strijd in Muqdisho zijn ontvlucht. toto afp KATWUK »ANNET VAN AARSEN In 't Waaigat aan de Katwijkse Boulevard moet geen groot ho tel worden gebouwd. Het pleintje moet in plaats daarvan onderdeel worden van een 'zeebalkon'. Op dit balkon tussen 't Waaigat en de Voor straat zouden aan de nu nog onbebouwde zeezijde van de Boulevard buitenterrassen moeten worden aangelegd, waarvoor de duinen moeten worden afgetopt. In de bebou wing aan de dorpskant van de Boulevard moeten winkeltjes komen. Dat is een greep uit de plan nen die het college van B en W vanmiddag ontvouwde tijdens de presentatie van het toe komstplan 'Katwijk 2000'. Ook voor de Zuidduinen heeft het gemeentebestuur grootse idee- en. Zo zou langs de Boulevard ter hoogte van het Zeehospi tium een plek moeten worden ingeruimd voor een kuurhotel. Om voldoende slaapplaatsen te scheppen voor toeristen, gaat het college voorts de mo gelijkheid bekijken om binnen drie tot vijf jaar op de parkeer plaats in de Noordduinen een hotel te bouwen. B en W zien daar het liefst een gebouw dat doet denken aan de historische nederzetting, de Brittenburg. De maatregelen moeten er voor zorgen dat de toeristische functie van Katwijk behouden blijft Daarbij is het volgens het gemeentebestuur echter nie de bedoeling om van de bad plaats een frivool oord te ma ken. Het karakter van Katwijk een rustige familiebadplaats zou behouden moeten blijven. De gemeenteraad zal zich eind volgende maand over de plan nen uitspreken. Geen contact niet vermisten na explosie mijngas ZONGULDAK DPA-Rtr Bij ongelukken in twee kolen mijnen in Turkije zijn gister avond waarschijnlijk bijna 400 mijnwerkers om het leven geko men. De lijken van meer dan 70 kompels zijn geborgen. Red dingswerkers proberen nog on geveer 300 ingesloten mijnwer kers te bereiken. Maar er is wei nig hoop dat zij de ramp overle ven. Meer dan 40 deels zwaar gewonde mijnwerkers zijn in middels in het ziekenhuis opge- De schachten waarin de kom pels werkten, stortten in door een explosie van mijngas in de mijnen Incirhamami en Ihsa- niye, in de buurt van Kozlu, een plaats bijna 200 kilometer ten noordwesten van de Turkse hoodstad Ankara. De explosie deed zich voor rond 20.30 uur plaatselijke tijd (21.30 uur Ne derlandse tijd). Volgens gouverneur Nurettin Turan van de Noordanatolische provincie Zonguldak is er geen contact meer met de vermisten in de twee mijnen. Zij bevinden zich vermoedelijk op een diepte tussen 485 en 560 meter. Hitte en zuurstofgebrek bemoeilijken de pogingen om de gangen te bereiken waar de ingesloten mijnwerkers gisteren nog aan het werk waren. Het persbureau Anatolia meldt dat door de ont ploffing de communicatielijnen en de ventilatiekokers in de mijnschachten zijn vernietigd. Overlevenden van het onge luk vertelden dat zij door de gasexplosie volledig werden verrast. Na de ontploffing viel alle verlichting uit. Vervolgens hadden zij geprobeerd zo veel mogelijk gewonden uit de gan- Maak van de voor- cn Lasagne Bolognese, jaarsvakantie een lekkere bak|e Q QQ vakantie, met de kant 400 gram MfrOdjO en klare maaltl|den van onze hulstralteur. Feesteten zónder kokenl 01 Nasi Speciaal. 01 Chill con Carne, bakje C Cf) bak|e zl /1 C 400gram&KTvJ.JU 400 gram 545 H.HJ Aanbiedingen zi|n getólg tot en met zaterdag 7 maart aanstaande Verkrl|gbaar In winkels waar een (3)® of ©op de deur staat De Huistraiteur Uw privékok bij Albert Heijn. Woensdag 4 maart 1992 Opgencht 1 maart 1860 Nr. 39792 Losse nummers 1,50 gen weg te halen, maar dat was slechts in enkele gevallen ge lukt. De transportwagens en - banden van de mijn konden niet meer worden gebruikt. Zonder hulpmiddelen is het vrijwel onmogelijk nog iemand te redden, aldus overlevenden in een uitzending van de Turkse staatstelevisie TRT. Incirharmani is een van de met verlies draaiende staatsmij nen in het kolenmijngebied Zonguldak bij de Zwarte Zee. In het verleden hebben de mijn werkers geklaagd over de veilig heidsmaatregelen, die zij onvol doende achtten, en over de ver ouderde apparatuur. Bij eerdere rampen in Turkije kwamen in 1983 in Zonguldak 103 kompels om toen een mijn instortte. In 1990 verloren 68 mijnwerkers het leven bij een explosie in een mijn in Amasya. KUNST Leids Centrum voor Beeldende Kunst op de tocht WASHINGTON HENK DAM Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Ervaring is niet wat een mens overkomt Het is wat een mens doet met wat hem overkomt. Aldous Huxley CORRESPONDENT De Amerikaanse president Bush heeft gisteren opnieuw een op doffer gekregen van zijn Repu blikeinse uitdager Pat Bucha nan. Bij voorverkiezingen in ze ven Amerikaanse staten verloor Bush opnieuw gemiddeld een derde deel van de stemmen. Bij de Democraten hebben de pri maries nog altijd geen duidelij ke koploper opgeleverd. De voorverkiezingen werden gehouden in de staten Mary land, Georgia, Utah, Idaho, Minnesota, Colorado en Was hington. Maar de meeste be langstelling ging uit naar Geor gia, waar sprake was van een echt tweegevecht tussen Bucha nan en Rush Buchanan had ervoor geko zen de afgelopen week uitslui tend in Georgia campagne te voeren, omdat hij denkt dat Amerika's zuidelijke staten ont vankelijker zijn voor zijn aarts conservatieve boodschap. Geor gia was gisteren de eerste zuide lijke staat die naar de stembus ging, en dus trendsetter voor Super Tuesday, volgende week dinsdag, als in nog een groot aantal andere zuidelijke staten wordt gekozen. Pagina 6: Streep door rekening Witte Huis. VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Economie Familieberichten Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Zeer zacht Vannacht opklanngen Minimum temperatuur 3 graden Overdag flinke zonnige penoden Droog Middagtemperatuur 15 graden Wind zuidelijk, zwak tot matig, rond kracht 3 Conferenties formuleren beleidspunten DEN HAAG GPD De criminaliteit onder allochto ne jongeren is een apart pro bleem en moet als zodanig wor den erkend. Mogelijke oplossin gen voor dit probleem zijn zo geheten 'inburgeringscontrac ten' waarbij rechten en plichten worden vastgelegd, een strin gent handhavingsbeleid en spe cifieke straffen voor bepaalde groepen allochtonen. Al met al moeten allochtonen op bepaal de punten steviger worden aan gepakt. Dat is de uitkomst van een van de drie besloten werkconfe renties die gehouden werden ter voorbereiding op het natio nale minderhedendebat. Op verzoek van minister Dales (binnenlandse zaken) discussi eerden de afgelopen maanden deskundigen, vertegenwoordi gers van maatschappelijke or ganisaties en het bedrijfsleven over concrete maatregelen om de toekomstkansen van al lochtonen jongeren in ons land te vergroten. Op de conferentie over veilig heid werd geconcludeerd dat een open samenleving als de onze 'een aantal veiligheidspro blemen in huis haaltMet na me de aangetoonde hoge mate van criminaliteit onder etnische jongeren moet als apart pro bleem worden erkend. Boven dien is er een 'aanhoudende toevloed van niet of nauwelijks gekwalificeerde jonge immi granten', die het probleem structureel maakt, aldus het verslag van de werkconferentie. Andere resultaten van de con ferenties zijn: Erken dat Nederland een im migratieland is en dat ook zal blijven. Daarom moeten er ei sen worden gesteld aan de op vang, begeleiding en inpassing van allochtonen. Er moet meer nadruk worden gelegd op plichten van allochto nen. mM rec hten. Ook moet er minder over problemen alleen worden gesproken. De Wet Bevordering Arbeids kansen moet worden ingevoerd. Deze wet verplicht bedrijven een actief allochtonenbeleid te Nederlands leren moet vcr- filicht worden, mits de wacht ijsten (waarop nu 8.000 perso nen staan) worden opgelost. Pagina 3: Je bent nieuw en Je moet het zelf doen. HAARLEM» JAAP SLUIS Vierhonderd supporters van de Engelse voetbalclub Tottenham Hotspur stappen vanavond op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven in bussen van Jan de Wit Autocars uit Haarlem. Onder politiebe geleiding rijden ze naar de Kuip voor de wedstrijd Feyenoord-Tottenham, en na afloop gaat het weer razendsnel richting Zestienhoven. Jan de Wit zet keurig-net- te bussen in. Is het bedrijf dan niet bang voor sloopwerk van de beruchte Engelse voetbalfans? Nee, zegt directeur Walter de Wit. „Ze staan keurig als supporter geregistreerd bij Tottenham dat met elke bus twee clubofficials meestuurt die de zaak goed in de gaten houden." De Wit Autocars, vaste vervoerder van de Velsense eerste- divisionist Telstar, heeft ervaring met het rijden van voetbalvrienden. Zo bracht het bedrijf verleden jaar 2.000 fans van Manchester United met 60 bussen van Zestienhoven naar de Kuip voor de fina le van de Europa Cup 2 tegen Barcelona. „Dat liep op rolletjes. Geen centje pijn. Ons geheim? Goede afspraken maken met de bezoekende club En de suppor ters' zo normaal mogelijk behandelen. Stop je ze in een oude, afgetrapte bus, dan zullen ze eerder rottigheid uithalen dan wanneer er met mooie wagens wordt gereden", aldus Walter de Wit. Hij ziet het avondje voetbal vol ver trouwen tegemoet. „We hebben nog nooit ellende gehad. Gaat het toch mis. dan komt dat waarschijnlijk door gekke Feyenoorders die narigheid willen. Maar die kans is klein, want we worden door de politie begeleid en krijgen een 'be- hekt' parkeerterrein bij de Kuip." Daar komt nog bij dat de vierhonderd Engel sen alcoholvrij per vliegtuig komen. En wie vliegt, zo heeft de praktijk uitgewe zen, gedraagt zich rustiger dan wie vaart. Voor de volledigheid: er komen ook 1.600 Tottenham-aanhangers per boot naar Rotterdam. De busbaas ontkent niet dat er alle goede (voor)zorgen ten spijt toch risico's aan de klus kleven. Gaat het mis, dan lig gen zijn acht mooie wagens weerloos in de vuurlinie en is de kans groot dat ze f;ehavend in Haarlem terugkeren. Eigen- ijk wil de directeur daaraan geen woor den vuil maken. Maar na een Wetje aan dringen: „Gaat het door toedoen van de Tottenham-supporters fout, dan is hun club aansprakelijk. Maar gooit een gek uit Rotterdam een steen door de voor ruit, dan moeten we zelf dokken. Verze keringsmaatschappijen willen namelijk niet hun vingers aan zulke klussen bran den." Het supportersvervoer mag dan mis schien bovengemiddeld riskant zijn, fi nancieel gezien is het voor de jongens van Jan de Wit een aantrekkelijk karwei. Bovendien houdt het bedrijf er heel wal publiciteit en uitstraling aan over. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ikq 4* Mtltl IWM wakaa frati» UPer maand (t 27.801 via aut oma iiscbe betaling' Per kwartaal (180.10) via accept giro Per kwartaal 80.10) via auto i control# barorg»ng| Numrw bank/girorakamng Alphant DagMad 1 woor (Inumm«r 100 SO 2300 VB laxton 8V12H1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1