Leidsch Dagblad Boycot Grieken op zijn retour yr Servische barricades in Sarajevo A Winkelpersoneel in koelcel opgesloten Zr ■Zv Exploitant gokkasten gegijzeld en beroofd Industriebond dreigt met acties bij Akzo 'Noodkabinet' van roomsen en roden gaat België regeren Ontvoering Haarlemmer beëindigd LEIDEN - Een ongeval op de Hoge Rijndijk om kwart voor zeven van ochtend leidde tot grote chaos en opstopppingen in de wijde omtrek. Een 25-jarige automobilist uit Den Haag reed zonder goed te kijken vanaf de afslag van de A4 de weg op. De vrachtwagen die hem trachtte te ontwijken, reed frontaal op een stilstaande vrachtwagen op de andere weghelft. Van de personenauto bleef weinig over. De bestuurder raakte slechts licht gewond. De vrachtwagens liepen grote schade op, de be stuurders moesten uit hun cabine worden gezaagd maar raakten niet ernstig gewond. De werkzaamheden duurden 2,5 uur. Het verkeer naar en vanuit Leiden liep volledig vast. Op de Hoge Rijndijk en de A4 on stonden lange files. Rond half tien werd de weg weer vrijgegeven. »foto hielco kuipers SPORT Revanche van Lia van Schie Na haar mislukte optreden tijdens de Olympische Spelen van Al- bertville pakte Lia van Schie het afgelopen weekeinde toch nog een troostprijs. De 21-jarige Stompwijkse verzekerde zich in Alk maar van de nationale schaatstitel bij de vrouwen, haar eerste allround-prestatie. Ondanks dat maakt ze zich nauwelijks illu sies voor het WK dat aanstaande weekeinde in Heerenveen wordt gehouden. Want het echte gevoel, dat is er niet. Bittere pil voor Mirjam Hooman Een andere regiotopper, Mirjam Hooman, kreeg een bittere pil te verwerken op de Top 12. De titelverdedigster en speelster van Scylla reikte ditmaal niet verder dan een teleurstellende zevende plaats. Ze weet die lage klassering aan de slechte voorbereiding op het toernooi waar ook de in Hazerswoude geboren en geto gen Bettine Vriesekoop letterlijk en figuurlijk uif haar rol viel. Het tweetal wil zich nu in China voorbereiden op de Olympische Spelen van Barcelona. DIOK: nog een weekje wachten DIOK moet nog een week wachten opliet hijsen van de kam- pioensvlag. Bij winst op aartsrivaal Castricum was de vierde landstitel in successie een feit geweest, maar de Leidse rugby club verslikte zich gisteren in de Noordhollanders en raakte door een nederlaag van 22-12 haar ongeslagen status kwijt. De voor sprong van de Leidenaars bedraagt nu nog twee punten. Deze week staat de 'dubbel' met Hilversum op het programma. Overval op supermarkt in Voorhout voorhout annet van aarsen Drie gewapende overvallers hebben zaterdagmorgen even na acht uur twaalf werknemers van de supermarkt Jacques Her mans aan het Oosthoutplein in Voorhout enige tijd gegijzeld. Bij de overval werd een aan zienlijk geldbedrag buitge maakt. De mannen kwamen via de personeelsingang binnen, sloe gen de assistent-bedrijfsleider op het hoofd en boeiden op twee na alle werknemers. Die twee werden gedwongen het geld af te geven. Nadat de over vallers hun buit hadden ver gaard, werd het personeel opge sloten in een groentekoelcel. De daders vluchtten vervolgens in de auto van de assistent-be- Bij diverse vestigingen van het chemieconcern Akzo dreigen acties. De Industriebond FNV wil al deze week de stakingsbe reidheid onder de leden peilen. Dat gebeurt nadat Akzo in het weekeinde duidelijk heeft ge maakt dat het weigert het prin cipe-akkoord over een nieuwe cao op onderdelen aan te pas- Op uitnodiging van directeur Van Es spraken de bonden za terdag met Akzo over het eind januari gesloten principe-ak koord voor een cao (22.500 werknemers). De FNV-bond en de Unie BLHP (administratief, technisch en commercieel per soneel) verwierpen het vorige maand na overleg met hun ach terban. Omstreden zijn vooral de afspraken over geleidelijke afschaffing van de vut en een loonsverhoging van 5,2 procent over vijftien maanden. Tijdens het overleg legde de FEITEN EN MENINGEN Nederland helpt Olifanten moeten WD-raadslid Israël aan dorp in hun slagtanden Kuijers verlaat DE TUD VAN TOEN Echte Hollandse ruzie tussen twee bezet gebied houden gemeentepolitiek Duitse heren KUNST Goed bezochte Rexpositie een groot succes Supermarktketen haalt vijandige pamfletten uit schappen De boycot van Nederlandse produkten in Griekenland lijkt over zijn hoogtepunt heen. De voorzitter van de Griekse vereniging van supermarkteigenaren, Kostas Ver- opoulos, heeft aangekondigd dat de vijandige plakkaten bij deze produkten in zijn winkelketen, Spar Hellas, ver dwijnen. Afgewacht moet worden hoe de Griekse consu ment nu reageert. maar niet kon billijken. Zater- athene frans van hasselthjj dat de actje *p0ljtiek en marien van den bos de geruchten Premier Mitsotakis nam vorige over het aftreden van minister week al stelling tegen de actie, van buitenlandse zaken Sama- die hij 'begrijpelijk' noemde ras blijven rondgaan. Hij heeft de boycot niet veroordeeld en moet zich vandaag in Brussel zijn boze EG-collega's van het lijf houden. Ruim 2.000 Grieken uit Bel gië, Duitsland en Nederland de monstreerden vanmorgen voor het gebouw van de Europese ministerraad in Brussel. Ze wil len dat de EG de Joegoslavische republiek Macedonië niet er kent. De demonstranten had den spandoeken meegebracht met leuzen als „Europese soli dariteit moet zich nu bewijzen", „Schep geen nieuwe vulkaan op de Balkan" en „de Europese Gemeenschap moet haar ver antwoordelijkheid nemen". Hoewel de druk van de ketel lijkt, worden uit vrees voor aan slagen de Griekse vestigingen van Nederlandse bedrijven als Nationale Nederlanden, ABN AMRO en Philips, de Neder landse ambassade en de resi dentie van ambassadeur Vijver berg nog steeds bewaakt. Het Verbond van Nederland se Ondernemingen (VNO) rea geerde blij op de uitlatingen van Mitsotakis. „In deze bevvoordin- fn is dat niet mis. in GriAw- and zullen ze zich ook gaan re aliseren welke schade deze actie voor de Grieken zélf kan opleve ren". aldus VNÓ-bestuurder Houwert. Die schade zou vooral kun nen ontstaan op het gebied van het verkeer (Italië zou Grieken land kunnen 'afsluiten') en het toerisme. Vorig jaar boekten ruim 400.000 Nederlanders een vakantie naar Griekenland. fc V v p-sS*' r tru ■S- T HeiLic. drijfsleider. De werknemers de supermarkt konden na een klein half uurtje opsluiting wor den ontzet door een part-time hulp. De politie stelde direct een onderzoek in en vond de vluchtauto een paar honderd meter verderop terug. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. De supermarkt ging zaterdag gewoon open. „Daarvoor zijn mensen uit andere filialen op getrommeld", zegt een mede werkster, die pas later op haar werk verscheen en daardoor ontsnapte aan opsluiting. „Sommigen waren nogal over stuur. Het is ook niet niets als je op een stoel wordt vastgebon den en in de koelcel wordt ge zet. Maar er zijn er ook gewoon weer aan het werk gegaan." leiden emiel fangmann NOORDWUKERHOUT Carnavalsoptochten waren er dit weekeinde op vele plaatsen in ons land. Zo ook in Noordwijkerhout, waar een groep engeltjes zich ontpopte als schijnheiligen. Telkens als zij hun bazuinen hieven, waaiden hun gewaden omhoog. De vele toeschouwers in het Zuid hollandse camavalsdorp bij uitstek konden een uur lang genieten van de stoet. foto dickhogewoning Bosniërs kiezen in referendum voor onafhankelijkheid Directie viridt cao-eisen 'belachelijk' Industriebond FNV aanvullende eisen op tafel voor een extra pe riodiek en het vervroegen van het eerste deel van de loonsver hoging (4 procent): per 1 janua ri 1992 in plaats van per 1 fe bruari. Verder eisen de bonden dat het geld dat vrijkomt door de geleidelijke afschaffing van .de collectieve vut zo snel moge lijk aan werknemers van 45 jaar en ouder beschikbaar wordt ge steld zodat zij hun individuele vut-rechten behoorlijk kunnen opbouwen. Volgens de FNV-bond zouden de eerste acties volgende week maandag al kunnen plaatsvin den. Of net zo ver komt, hangt af van een brief die de Akzo-di- rectie donderdag naar de bon den stuurt. Het is echter niet te verwachten dat Akzo daarin als nog door de knieën gaat. „Onze brief zal vooral een oproep zijn de principe-overeenkomst te te kenen, een laatste poging om de zaak verstandig aJf te hande len", aldus Van Es. sarajevo runa hellinga correspondent oost-europa In de Bosnische hoofdstad Sara jevo hebben extremistische Ser viërs vannacht barricades opge richt. Aanleiding was een schietpartij-tijdens een bruiloft, waarbij de vader van de brui degom is omgekomen en de Servisch-orthodoxe pope ge wond is geraakt. Bruiloftgangers hadden met een nationalisti sche Servische vlag gezwaaid. Dit wekte de woede van gewa pende voorbijgangers, die daar op op de menigte schoten. De ongeregeldheden in Sara jevo komen een dag na het refe rendum over de onafhankelijk heid van Bosnië-Hercegovina. dat waarschijnlijk een volmon dig 'ja' heeft opgeleverd. Het re ferendum was een voorwaarde van de Europese Gemeenschap voor erkenning van Bosnië. De uitslag wordt morgen bekend. Vooraf was al duidelijk dat mos lims en Kroaten voor een onaf hankelijke républiek zouden stemmen. De Servische minder heid. haast eenderde van de to tale bevolking van Bosnië, heeft het referendum geboycot. De Servische Democratische Partij (SDS) ontkent iedere be trokkenheid bij de oprichting van de barricades, maar kwam vanochtend wel met een lijst ei sen. De belangrijkste is dat ver dere stappen in de richting van onafhankelijkheid moeten wor den stopgezet en er onmiddel lijk besprekingen moeten be ginnen over opdeling van Bos nië in zelfstandige 'kantons'. Vorige week is onder leiding van EG-voorzitter Portugal voor het eerst gesproken over de op splitsing van de republiek in au tonome gebieden, naar Zwitsers voorbeeld kantons genoemd. Sarajevo was vanochtend vrij wel uitgestorven, nadat Radio Sarajevo de burgers uitdrukke lijk had opgeroepen binnen te blijven. Het openbaar vervoer en de rest van het verkeer liggen stil. De politie heeft de wegen in de buurt van de barricades af gezet. Regelmatig klinken er schoten in de stad. soms zelfs een zwaardere knal alsof er mortie ren worden gebruikt. De barri cades zelf zijn nauwelijks bena- brussel hans de bruun correspondent In 1988 had hij er drie maanden voor nodig. Dit maal waren drie weken genoeg voor Jean-Luc Dehaene om België opnieuw aan een rooms-rood kabinet te helpen. Zaterdag werden de onderhan delaars van de Vlaamse en Waalse christen-de mocraten en socialisten het eens over de vorming van een 'beperkt kabinet met een urgentiepro gramma'. De oude rooms-rode coalitie wordt dus voort gezet, zij het nu als een 'beperkte' regering en met een noodprogramma. Het regeerakkoord telt slechts 28 bladzijden en bevat alleen hoofdlijnen van beleid op vijf terreinen: overheidsfinanciën, federalisering, een maatschappelijk urgentiepro- Kamma, bestuurlijke vernieuwingen buitenlands leid. Voor de formule van een rooms-rood noodkabinet is gekozen, nadat was gebleken dat andere stabiele combinaties niet konden worden gevormd. De Vlaamse liberaal Verhofstadt pro beerde eerst vergeefs een links-liberaal kabinet te vormen, en de Waalse christen-democraat Wat- helet slaagde er daarna niet in een nationaal ka binet te maken. Er worden in België dan ook nogal wat vraagte kens gezet bij de term 'noodkabinet'. In het ak koord is afgesproken dat de regering 'alles zal doen wat nodig is' voor het bestuur van het land. en het zou wel eens langer kunnen aartblijven dan men nu verwacht. Het grootste manco is het ontbreken van een tweederde meerderheid in het parlement, nodig voor de staatshervorming. Die hervorming - waarbij België nog verder zal wor den gefederaliseerd - is een van de hoofdthema's in de Belgische politiek. Pagina 2: De onderkoning van België. derbaar. Al op enige afstand krijgen nieuwsgierigen van mannen met getrokken geweer de opdracht toegeschreeuwd om rechtsomkeert te maken. De barricades zijn met name rond de Servische wijk van Sa rajevo opgericht, maar er wordt enrstig rekening gehouden met uitbreiding van het c onflict naar andere delen van Bosnië. Van ochtend kwamen er meldingen van barricades bij Bosanska Brod, aan de Kroatische grens en bij Denventes. In Sarajevo moet het hoofd kwartier komen van de vredes macht van de Verenigde Naties. HAARLEM PIET ARP Een 15-jarige Haarlemmer is za terdag door een arrestatieteam Mn de Rotterdamse politie be vrijd uit de handen van zijn ont voerders. Er zijn drie arrestaties verricht. De jongen was woens dag. waarschijnlijk in dc buurt van zijn woning, door de ont voerders overmeesterd. Hoe dit in zijn werk ging, is nog onbe kend. De reden voor de ontvoe ring is ook onduidelijk. De be vrijdingsactie was mogelijk na een tip uit het criminele milieu in Rotterdam dat er iemand werd vastgehouden. Maandag 2 maart 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39790 Losse nummers 1.50 Nog geen abonnee? nri 071 - 161400 DCL' 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Dan geniet ik pas recht van het le ven, wanneer ik het elke dag op nieuw moet veroveren. VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten Programma's- Regio RTV Show- Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 23 HET WEER Drie van de vier overvallers die de Leidse exploitant van gokau tomaten Hein Link en een me dewerker drie kwartier gijzel den, zijn zaterdagochtend in Rotterdam aangehouden. Ook de buit, ruim 92.000 gulden, werd teruggevonden Eerder daarvoor was een bij Link gesto len bedrijfsauto leeg in de ha venstad aangetroffen. De Frans sprekende daders, 22, 26 en 28 jaar oud, konden worden gear resteerd op grond van het sig nalement dat de slachtoffers konden geven. De gijzeling begon vrijdag avond rond 9 uur in het pand van Link aan de Kalvermarkt. Link dacht een zakelijke af spraak met de vier te hebben. Zij wilden met hem over auto maten praten omdat ze een gokhal wilden overnemen. Na tien minuten trokken er twee een revolver, waarna de exploi tant en een medewerker in een kamer werden opgesloten. Ier wijl een man op de uitkijk stond met een portofoon, probeerden de anderen de kluis open te krijgen. Omdat dat niet lukte, werd Link gedwongen de kluis deur te openen. Het geld werd weggenomen en vervolgens knevelden de overvallers Link en zijn mede werker. De vier maakten zich uit de voeten met een bedrijfs auto. Zij waren gedurende een deel van de overval gemaskerd. Pagina Leiden: Vierde overval ler zoek. Bollengif maakt vrouw onvruchtbaar LEIPEN GPO Een van de grondontsmettende middelen die in de bollrntrrlt worden gebruikt, kan on vrucht - baaiheid veroorzaken BU vrou wen in de bollenteelt Komen meer «-pnntanc abortussen en doodgeboren kinderen voor daU hi| andere groepen VT0U wen. Wie met grondontsmet tende stoffen werkt, loopt bo vendien een groter risico op huidaandoeningen en snelle veroudering. Dat blijkt uit een nog niet officieel gtöUbttceefd rapport van het onderzoeksin stituut TNO. D66-kamcrlid Schimmel, die het rapport in handen heeft, overlegt vandaag met zijn frac tie of de Democraten 66(1 vr bod op het grondontsmettings middel moeten vragen aan mi nister Bukman van landbouw. Het rapport van TNO is een vervolg op onderzoek van dc Leidse Wetenschapswinkel, dat eveneens tot verontrustende conclusies leidde. Tijdens het onderzoek waarvan ae resulta ten nog niet openbaar zijn ge maakt, is 90 procent van dc stoffen onderzocht die in de bollenteelt worden gebruikt TNO raadt verder onderzoek aan naar de gevaarlijk bevon den middelen. Schimmel vindt het verstandig het verdachte grondontsmettingsmiddel al di rect te verbieden. Later wat zon Eerst veel bewolking en mogelijk wat motregen In de loop van de dag vooral in het noorden zon Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden Middagtemperatuurom streeks 11 graden Matige, kracht 3 4. in het Waddengebied krach tige of harde wind. 6 7, uit wes telijke richtingen Met 240 km op A4: Ferrari in beslag genomen haarlemmermeer arnold aarts Een 38-jarige zakenman uit Amsterdam raakte zaterdag avond zijn nieuwe Ferrari Tcsta ROM kwi)i. De auto met een waarde van 325.000 gulden werd in beslag genomen door de Amsterdamse verkeerspoli tie. De man werd op de A4 in Haarlemmermeer vlak voor dc Schipholtunnel aangehouden. Hij reed 240 kilometer per uur. terwijl daar een snelheid van 120 kilometer is toegestaan. De politie had ongeveer een af stand van twee kilometer nodig om de snelheidsduivel te ach ter halen. Dt 61 llleiVOMug WUd uitgevoerd door een onopval lend survrill.iiM e vnenuig'. I >r officier van justitie zal bepalen of de man zijn wagen terug- krijgt. (worging) Numtw txnkygrforaMrung jpoauag*. i Utdtch Dagblad Anhwoordrtumm#» 1OÖ50 4 2300 VB L»«J«n 8 71214 1 40ÖÖ53

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1