Feiten De slag om Zuid-Frankrijk Kaland, Brinkman en de plek van gebakken lucht Loterij Zaterdag 29 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKAAAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST 2 TOM JANSSEN EN MENINGEN Alleen Bernard Tapie kan Jean-Marie Le Pen stoppen en de socialisten redden Onder daverend applaus beklimt Bernard Tapie het podium tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Orange. De lijsttrekker van Energie Sud speelt bij de plaatselijke socia listen een thuiswedstrijd. Verblind door een schijnwerper vraagt Ta pie de technici het licht in de zaal aan te doen. „Ik wil mijn aanhang kunnen zien." Een oude psycholo gische truc die het nog steeds goed doet, getuige de ovatie van de ruim 600 bezoekers in de kille vei linghal die de 'rode miljonair' ten deel valt. ORANGE/MARSEILLE HANS GERTSEN Over drie weken gaan de Fransen naar de stembus om nieuwe regiobesturen te kiezen. In de 22 regio's (vergelijkbaar met onze provincies) dreigt een politieke aardverschuiving. lie traditionele partijen (socialisten, communisten, de Gaullis tische RPR en de liberale UDF) staan volgens opiniepeilingen op (fors) verlies; de twee groene partijen en het extreem-rechtse Front National zijn al bij voorbaat tot de grote winnaars uitgeroepen. De ecologisten komen landelijk vrijwel vanuit het niets op 14 procent uit; het Front National zal ruim 13 procent gaan halen, zo schatten de deskundigen. Vooral in Zuid-Frankrijk heeft de partij van Jean-Marie Le Pen veel aanhang. In Frankrijk zijn alle ogen gericht op de regio Provence-Alpes-Cote d'Azur (PA- CA). In de tweede regio van Frankrijk lijkt het op een nek-aan-nek-race tussen het Front National, de rechts-liberale RPR/UDF-coalitie en de lijst Energie Sud van Bernard Tapie (socialisten) uit te gaan draaien. Een verkiezingstrijd met een hele grote inzet. Als Le Pen er in slaagt president te worden van de regio, ligt de weg naar het Elysee open voor de man die de zes miljoen slachtoffers van de con centratiekampen ooit 'een bagatel van de geschiedenis' noemde. CORRESPONDENT Tapie zal die avond de handen nog heel wat keren op elkaar krijgen, ook al is zijn boodschap nu niet bepaald positief. „Als de verkiezingen morgen zouden worden gehouden, zouden weverliezen", houdt Tapie de zaal eerlijk voor. In de Vauclu- se, een van de zes departementen van de regio Provence-Alpes-Cote d'Azur, staan de socialisten volgens peilingen met am per 20 procent derde, ver achter het Front National (27 procent) en de recht s/liberale coalitie (UDF/RPR) van de zit tende president van de regio, Jean-Clau- de Gaudin (30 procent). Maar Tapie is een vechtersbaas. „We geven ons niet zomaar gewonnen. De wedstrijd is nog maar nauwelijks begonnen. Met Olympi- que Marseille ben ik ook vaak uit een schijnbaar verloren positie teruggeko- De eigenaar van Olympique Marseille en Adidas, de man die het van jochie uit een arbeidersmilieu in een Parijse voor stad tot multimiljonair en parlementslid wist te schoppen, laat geen gelegenheid voorbij gaan om te onderstrepen dat hij een winnaar is. En de enige hoop van de socialisten. Alleen hij, Tapie, kan voorko men dat lean-Marie Le Pen president wordt van de tweede regio van Frankrijk en dat de socialisten worden gedegra deerd tot een derderangs partij. Verbruid De socialisten hebben het in Zuid- Frankrijk zodanig verbruid dat ze niet eens onder hun eigen vlag aan de verkie zingen durven deel te nemen. Op last van president Mitterrand hebben de so cialisten in de regio zich, niet zonder morren, achter Tapie en zijn lijst Energie Sud geschaard. Energie Sud is een mengelmoes van pro minente socialisten, zoals de mediage nieke ministers Elisabeth Guigou (Eu ropese Zaken) en lean-Louis Bianco (So ciale Zaken), plaatselijke partijleden en partijloze beroemdheden zoals de couturier Daniël Hechter, de zanger En rico Macias en niet te vergeten lijsttrek ker Bernard Tapie zelf. Tapie waakt er angstvallig voor om als socialist te worden bestempeld. Energie Sud is volgens hem 'een coalitie van pro gressieve mensen, die de waarden die Frankrijk groot hebben gemaakt verde digen tegen de vermomde fascisten van het Front National'. Maar ondanks alle peptalk van Tapie en de glamour van de ingehuurde be roemdheden zijn de perspectieven voor Energie Sud nog niet echt rooskleurig. Sterker nog, een paar weken geleden stond Tapie's lijst er beter voor. Toen voorspelden de politieke koffiedikkijkers een nek-aan-nek-race tussen Tapie, l.e Pen en Gaudin. Nu lijkt het er op dat de strijd vooral tussen Gaudin en Le Pen zal gaan, ofwel tussen rechts en extreem rechts. Energie Sud ligt vijf tot acht procent ach ter de twee koplopers. Een paar verbale uitglijers hebben Tapie veel sympathie gekost. „Als Le Pen een smeerlap is, zijn ook degenen die op hem stemmen Jean-Marie le Pen in een karakteristieke houding, met de Franse driekleur omhangen. smeerlappen", zo zei Tapie enkele we ken geleden. Dat heeft in Zuid-Frankrijk veel kwaad bloed gezet. „Een blunder van de bovenste plank", zegt Yvan Gorry, woordvoerder van de socialistische partij in het departement Bouche-du-Rhóne (Marseille en omge ving). „In een campagne is veel geoor loofd, maar kiezers beledigen gaat te ver en werkt bovendien contraproductief. De meeste mensen die op het Front Na tional stemmen, zijn brave burgers die zich niet meer herkennen in de traditio nele partijen. Door ze voor smeerlappen uit te maken jaag je ze juist in de armen van Le Pen." Buchanan „IJ gaat zeker naar het Front National?", vraagt de Marseilliaanse taxichadffeur spontaan als ik hem vraag me naar de Place Sadi Carnet te vervoeren. „Neem dit maar mee. Als U dit in uw hand houdt, komt u zonder vragen binnen." Hij drukt me een exemplaar in handen van het weekblad Present. Een blik op de voorpagina maakt onmiddellijk duidelijk waar het blad staat. Present brengt een uitgebreide ode aan de Amerikaanse geestverwant van Le Pen, Pat Buchanan. De ultra-rechtse te genstrever van president Bush heeft im mers het lef gehad het Amerikaanse Congres 'een door Israël bezet gebied' te noemen en 'Present' is het ook roerend met Buchanan eens dat opvallend veel journalisten tot 'de machtige joodse lob by' behoren. Waar hebben we dat meer gehoord? Het hoofdkwartier van het Front Natio nal aan de Place Sadi Carnet is goed be waakt. Voor de deur staan twee vervaar lijk uitziende skinheads met dito her dershonden. De taxichauffeur krijgt ge lijk. Present werkt als een soort wacht woord en zonder vragen gaat de deur voor me open. Binnen ziet het er minder grimmig uit. In een zaaltje zitten zes keurige dames van middelbare leeftijd folders te vouwen. Het zou een hand- werkclubje kunnen zijn. Het partijkader is gehuisvest in een sjiek, modem ogend kantoor dat behangen is met affiches van de grote leider. 'Le Pen, Vïte' (Le Pen, snel) en 'Frankrijk voor de Fransen'. Metamorfose Persmedewerkster Anne-Marie Chariot is een typisch voorbeeld van wat de Fransen Bon Chic. Bon Genre noemen. 'Goed gekleed en van goede komaf. Zoals vrijwel het hele kader van het Front National. De partij heeft de afgelo pen jaren een gedaantewisseling onder gaan. Het imago van ruwe schreeuwers, heethoofden en straatvechters is bewust afgezworen. Het kader is beleefd, zit goed in het pak en weet een respectabele indruk te wekken. De metamorfose heeft de partij van Le Pen geen windeieren gelegd, zoals pei lingen en recente tussentijdse verkiezin gen hebben aangetoond. Het Front is 'salonfahig' geworden, Jean-Marie Le Pen voorop. Geen televisiezender waagt het nog Le Pen over te slaan als politieke leiders ergens hun mening over moeten geven, al klaagt Le Pen nog steeds over het feit dat hij schandelijk wordt gene geerd door de media. Anne-Marie Chariot heeft zojuist de laatste opiniepeilingen binnen en ze heeft weinig reden tot klagen. Het Front staat in de hele regio PACA vrijwel gelijk met de rechts-liberale coalitie van Gau din en ruim voor op Tapie. In het depar tement Bouche-du-Rhóne, de thuisha ven van Tapie en Gaudin, gaat het Front zelfs op kop. Onder leiding van Bruno Megret, de tweede man van het Front, gaat de partij van Le Pen 26 procent van de stemmen halen tegen 24 procent voor Gaudin en 21 procent voor Tapie, aldus het onderzoeksbureau Sofres. „In werkelijkheid staan we er nog veel beter voor", zegt Chariot. „We worden in peilingen altijd een paar procent onder gewaardeerd. Veel mensen durven er nog niet voor uit te komen dat ze op ons stemmen. Bij echte verkiezingen doen we het steevast beter dan was voor speld." Geen debat Tapie is de enige politicus in Frankrijk die Jean-Marie Le Pen ooit in een televi siedebat 'afdroogde'. Le Pen lijkt een herhaling te vrezen en wil dan ook niet opnieuw met Tapie in debat. „Le Pen is bang voor me", zegt Tapie. „Ik praat niet met iemand die mijn kiezers beledigt", zo luidt het excuus van Le Pen. De derde 'musketier', Jean-Claude Gaudin, heeft ook niet veel trek in een rechtstreekse confrontatie met de twee 'politieke straatvechters'. Gaudin's belangrijkste troef is zijn ac cent. Hij laat niet na te onderstrepen dat hij als enige uit de streek zelf afkomstig is. Le Pen en Tapie zijn 'politieke para chutisten' die niet weten wat er in de re gio echt speelt. Een argument dat het goed doet. Op een pleintje aan de voet van de zetel van de regionale raad in Marseille han gen enkele tientallen mannen rond. Me rendeels Noordafrikanen. Links en rechts wordt gehandeld in tweedehands kleding, derdehands schoenen en heel echt lijkende fopgouden horloges. „Is dit een soort rommelmarkt?", vraag ik een dame in een belendende kranten kiosk. Dat blijkt tegen het zere been. „Het is een godvergeten schande. Die buitenlanders rotzooien maar wat aan. Dat gaat nu al maanden zo. Ik heb drie brieven geschreven aan Vigouroux (de socialistische burgemeester van Marseil le, red.), maar die vindt het wel pittoresk, geloof ik. En Gaudin zit er met zijn neus bovenop zonder een poot uit te steken. We moeten ons heil maar ergens anders zoeken", zegt ze. Op de vraag waar, kijkt ze me verbaasd aan. „Bij Jean-Marie- luidt het blijkbaar vanzelfsprekende antwoord. STANDPLAATS WASHINGTON Ik woon toch een eind weg, u kunt me dus niet in m'n gezicht uitlachen en daarom kan ik me wel veroorloven een kleine zwakte toe te geven; zo nu en dan doe ik mee aan een loterij. Dat is in Califomië begonnen. Daar was ik twee jaar geleden op reportage. Op de dag dat ik er aankwam, was het gelijk ook de laatste dag dat je loten kon kopen in de wekelijkse staatslo terij daar. En iedereen deed dat, want de j.u kpot was opgelopen tol hel hoogste bedrag ooit: 69 miljoen dollar, 140 miljoen gulden dus. l.aat ik het maar toegeven: in een moment van zwakte kocht ik ook vijf loten van een dollar elk. tot en met 51 zes i te kruisen. Ik gebruikte de leef tijd van mijn vrouw, de geboor tedagen van mijn kinderen, an dere privé-getallen en dacht: dit zit geramd. Die nacht kon ik slecht slapen, want de volgende dag zou De Trekking zijn. Wat zou de aller duurste fles wijn zijn die je kunt kopen? Zou het leuk wonen zijn in Costa Rica? Wat kostte dat schilderij met die irissen van Vincent van Gogh ook weer? Dat soort vragen hield me wak ker. Ik had ook een kort onder houd met de Voorzienigheid waarin ik toezegde eventueel overblijvende fondsen te beste den aan het lenigen van gevari eerd leed, zoals ae honger in Afrika en de financiële crisis in het intramurale eerste-lijnswerk ik laatst nog zo n inte ressant stuk in de Volkskrant had gelezen. Helaas, de volgende dag bleek dat mijn vrouw de verkeerde leeftijd had en dat ook mijn kin deren op de verkeerde dagen waren geboren. Want bijna al mijn getallen waren fout. Sindsdien doe ik zo nu en dan nog wel eens mee aan de loterij, maar alleen als de jackpot een aantrekkelijke hoogte heeft be reikt. Want ik ga geen vijf dollar besteden als ik daar maar 3 mil joen dollar mee kan winnen of zo. Dan kan ik dat geld net zo goed verstandig beleggen. Het moet wel minstens 20 miljoen zijn. want daarmee kun je ten minste iets doen. I let was daarom dat ik op 13 fe bruari in mijn thuisstaat Virgi nia voor vijf dollar vijf loten kocht. Want de jackpot die groeit als een paar keer achter een niemand zes getallen goed heeft was opgelopen tot 27 miljoen dollar. Ik had een nieuw systeem. In plaats van leeftijden gebruikte ik steeds de eerste zes getallen die ik in willekeurige krante-ar- tikelen tegenkwam. Briljant, nietwaar? Nee, niet echt. Want op de 15e, de dag van de trekking, bleek dat ik helemaal NIETS goed had, wat óók heel knap is, maar waarvoor men helaas geen prijs ontvangt. Maar nu weet ik hoe het komt. In een artikel in The New York Times van 25 februari staat dat een groep Australische inves teerders de markt heeft verziekt. Want wat is het geval? In Virgi nia moet je zes uit 44 r kiezen. Met zoveel r AMSTERDAM WOUTER GORTZAK Komt er een kabinetscrisis? Er komt geen kabinetscrisis! Wie gisteren nog schreef over de mogelijke ondergang van het derde kabinet-Lubbers, voor spelt het vandaag alweer een vrolijker toekomst. En morgen is achterhaald wat heden nog wijsheid leek. Aan de caroussel van de coalitiepartners CDA en PvdA valt nauwelijks nog een touw vast te knopen. CDA'ers vallen aan en de sociaaldemo craten reageren pas als het niet anders meer kan. „M'n geduld raakt op", zegt vice-premier Kok dan, en „het CDA moet kla re wijn schenken". Als de pre mier dan in de wijnkelder duikt en de fles ontkurkt lijkt het ka binet weer gered. Tot de volgen de christendemocratische aan val weer om een sociaaldemo cratische reactie vraagt. Onder tussen staat detjppositie bui tenspel. Als WD-leider Bolke- stein zijn deuntje wil meeblazen zet Lubbers hem in de hoek. „U moet geen gebakken lucht ver plaatsen", houdt de premier hem voor, „maar serieuze voor stellen doen en daar een meer derheid voor werven". Gebakken lucht? Heeft Bolke- stein dan geen gelijk als hij on enigheid tussen de coalitiepart ners constateert? Misschien slaat hij de plank inderdaad mis als het om het kabinet gaat. De ministers en staatssecretarissen tonen weliswaar weinig elan, maar Lubbers heeft z'n minis ters nog wel steeds op één lijn. In Tweede en Eerste Kamer echter zijn PvdA en CDA be paald mopperig en lopen de op vattingen soms fors uiteen. Niet dat het steeds om princi piële geschillen gaat. Er zijn in de politiek vaak platvloerser overwegingen in het geding dan beginselen en daaruit afgeleide verkiezingsprogramma's. Lub bers veegde senator Kaland, de CDA-fractievoorzitter in de Eer ste Kamer, daarom de mantel uit. Hij verweet hem opportu nisme omdat hij zich „tot tolk maakte van een bepaalde groep ontevredenen in de samenle ving", „zijn eigen fanclub cre- eerde" en „burgers naar de mond praatte". Met zo'n verwijt heeft Lubbers natuurlijk het grootste gelijk van de beginse- lenmarkt. Toch klinkt het uit zijn mond een beetje schijnhei lig. De premier weet immers als geen ander dat ook de politicus een berekenend burger is, voor wie de opiniecijfers en verwach te stembusuitslagen zo mogelijk nog belangrijker zijn dan begin sel, verkiezingsprogram of re geerakkoord. Als het hem zo uitkomt laat ook Lubbers de oren hangen naar de cijfers van de opiniepeiling. Beheersbaar Dat Lubbers Kaland de oren waste laat zich overigens begrij pen. Want de premier beseft dat de dwarsliggende senator im mers een proces op gang heeft gebracht dat moeilijk beheers baar is en dat het voortbestaan van het kabinet bedreigt. En Lubbers wil niets liever dan zijn derde periode tot een goed ein de te brengen. Probleemloos zal dat zeker niet gaan. De premier wès onom streden, hij lijkt aan gezag te hebben ingeboet, zijn macht is tanende. Drijft Lubbers te zeer op zijn routine, zijn gezag en macht voor hem te vanzelfspre kend geworden, woont hij te lang in zijn Torentje? De glans gaat eraf als iemand voortdu rend de zelfde rol moet spelen. Mitterrand in Frankrijk en Feli pe Gonzales in Spanje kampen met hetzelfde probleem, de conservatieven in Engeland durfden met boegbeeld Maggie Thatcher nieuwe verkiezingen niet aan. Het is dus allerminst uitgesloten dat de premier in derdaad wat doffer oogt dan voorheen. zijn er 7 miljoen denkbaije com binaties van zes. En de Austra liërs hadden stromannen her en der in Virginia loten met bijna al die combinaties laten kopen. Ze waren tot 5 miljoen geko men, toen de lottokantoren dichtgingen. Als ze wat meer tijd hadden gehad, zouden ze alle zeven miljoen mogelijke cohibinaties hebben gekocht. Maar veel gaf het niet, want bij de vijf miljoen zat het winnende lot. Kassa! Vijf miljoen beleggen 27 miljoen vangen. Kijk. dus nu doe ik nooit meer mee aan de loterij hier. Voor mij is de lol er goed af. Tenzij een van de lezers toevallig zeven miljoen dollar over heeft... HENK DAM CORRESPONDENT Premier Lubbers tijdens het debat over de uitspraken van senator Ka- land, dinsdag in de Tweede Kamer. foto anparthur bastiaanse Toch houd ik het erop dat een ander proces nog fnuikender is voor Lubbers' geprolongeerde leiderschap. Iedereen weet dat de premier bezig is met zijn laatste rondje Catshuis. Daarna geeft hij vrijwillig de leidsels uit handen. Het merkwaardige is nu dat volgelingen hun leider zo'n vrijwilligheid niet in dank afnemen door op hun beurt te wachten, maar al eerder aan de leidsels rukken. Tot dan toe ge hoorzame volgelingen rebelle ren. De ambitieuze kandidaat opvolger poetst aan het eigen profiel, bij voorkeur met bijbe horend, afwijkend beleid. Dat leidt er vaak toe dat de leider, eerder dan hem lief is, de gang van zaken niet meer onder con trole heeft. Dat bedreigt Lub bers, die wel wil terugtreden als premier maar die geen zin heeft in een kabinetscrisis. Hij hoopt daarna op een eerste plaats in de Europese hiërarchie, staat internationaal goed aange schreven en mag ervan uitgaan dat hij daar in 1995 terecht komt. Maar de ondergang van een door hem geleid kabinet kan zijn vooruitzichten aantas ten. Lubbers zal dus het kabinet overeind willen houden, zelfs als dat het CDA stemmen kost. Het eigen perspectief zal hem meer waard zijn dan CDA-zetels in de Tweede Kamer. Verliezen Lubbers' volgelingen zijn aarze- lender over voortzetting van ka binet en kabinetsbeleid. Ze be zien de cijfers van de opiniepei lingen met toenemende zorg. In het veldslag om de wao, vorige zomer, waaraan de PvdA electo raal (althans in de opiniepeilin gen) bijna te gronde ging, bleef het CDA vrij gemakkelijk over eind. Maar in 1992 gaat het de christendemocraten minder naar den vleze. Ze verliezen in de peilingen. Daarvoor achten ze een keten van oorzaken ver antwoordelijk. De ziektekosten verzekering kost burgers met middeninkomens meer geld dan voorheen, de burger schrijft dat toe aan de plannen van PvdA-staatssecretaris Simons, daarom is de burger ontevreden over het kabinet, omdat het een CDA/PvdAkabinet is zijn bur gers dus ook ontevreden over het CDA, dat leidt tot verlies in de opiniecijfers en tot winst voor de WD „omdat de chris tendemocraten de nivellerings drift van de PvdA geen halt toeroepen." Komt er een kabinetscrisis? Lubbers wil z'n kabinet houden, maar komt niet als premier te rug. Daarom houdt zijn achter ban minder rekening met zijn wensen en opvattingen. Waar om zou Brinkman, waarschijn lijk Lubbers' opvolger, zich veel gelegen laten liggen aan een ka binet dat toch al weinig popu lair is? Eigen profiel en stem busresultaat zijn voor hem be langrijker. Om dat goede resul taat bij verkiezingen is het ook andere CDA'ers in de eerste plaats te doen: ze zitten met de PvdA wel in één boot maar hou den niet echt van de sociaalde mocraten. Zo vormen Brink mans profiel en de opiniecijfers, meer dan het kabinetsbeleid, de sleutel tot de huidige Haagse problemen. Brinkman die scho ten voor de boeg afvuurt. De CDA-eerste kamerfractie die de christendemocratische onlust gevoelens scherper formuleert en zo het klimaat schept waar binnen het kabinet ten val kan worden gebracht. Het is gebak ken lucht die Bolkcstein met welgevallen opsnuift, maar die voor de PvdA een steeds onaan genamer aroma krijgt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2