Regio SJJO-conflict is ten einde Corrie Koolmoes is 'transplantabel' Geld groeikernen voor bouw rond steden 'Ik wil rust en tijd om van mijn dochter te genieten' Carrosseriefabriek naar Zoeterwoude Zaterdag 29februan 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUIT1NK WIM KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE E.ndredact>e: HANS SONDERS Vormgeving: RUTCER J HOOGERDUK 15 LEIDEN NIEUWSLIJN Symposium mindervaliden Wassenaar WASSENAAR - 'Bestuurders en leken, democratie in de praktijk' is de titel van het symposium ter gelegenheid van het 12.5 jang bestaan van de stichting Belangenbehartiging Minder Validen in Wassenaar. Het symposium wordt op 6 maart gehouden in het cultureel centrum Warenar. Aanvang: 14.00 uur. Lezing honingkeermeester Leiderdorp LEIDERDORP - Leraar bijenteelt en honingkeermeester J. Hertsig vertelt de imkersvereniging 'Leiden e.o.' op 27 maart over de fijne kneepjes van de koninginneteelt. De imkers verga deren vanaf 19.30 uur in het Leiderdorpse wijkcentrum 'Zijl kwartier' aan de Van der Marckstraat. LEIDERDORP» LIESBETH BUIT1NK De Leiderdorpse longpatiënte Corrie Koolmoes (52). die aan ongeneeslijke aandoening i-slijmziekte lijdt, is goedge- keurd om een longtransplanta- s ondergaan en is inmiddels oproepbaar voor de operatie, comité Corrie Koolmoes heeft pas 100.000 gulden van de benodigde drie ton ingezameld, maar de Nederlandse Stichting Longtransplantatie Cyctic Fi- brosis-patiënten (LCFP) is be reid het resterende bedrag bij te leggen. Wanneer Koolmoes kan worden geopereerd, is afhanke lijk van het aanbod van geschik te longen. Het comitié verwacht niet dat nog meer geld wordt ingeza meld. „We hebben een ton op gehaald in Leiderdorp en ik heb het gevoel dat de actie tegen het einde loopt. Meer mag je niet verwachten in een gemeente i die omvang", aldus LCFP- voorzitter en comité-lid G.J. Hoogeland. „Nu is voor Corrie de moeilijkste tijd begonnen, namelijk het wachten. En wel licht een andere patiënt zien voorgaan." De volgorde van de long transplantaties is deels afhanke lijk van urgentie en deels van het soort long dat wordt aange boden. Hoogeland: „Een long moet passen. Je kunt een long van een vent van twee meter niet in een meisje van anderhal ve meter stoppen. En de weef seltypering moet kloppen. Cor rie heeft een hoge urgentie, maar als een jonge vent hetzelf de weefsel heeft en ook drin gend nieuwe longen nodig heeft, is het ook een keuze tus sen jong en oud. Dat is hafd, maar dat soort afwegingen wordt gemaakt." Het geld dat de LCFP bijlegt is afkomstig van een andere actie voor een Schevenings meisje dat taai-slijmziekte had. „Zij is geopereerd, maar heeft het toch niet overleefd. Ze was al te ver achteruit gegaan". vertelt Hoogeland. „Maar van die actie is geld overgebleven. Wij zijn geen vermogende stichting en als we twee ton bijleggen voor Corrie Koolmoes, is onze pot op en kunnen we geen nieuwe pa tiënt meer helpen." Taai-slijmziekte is een onge neeslijke aandoening. De klie ren produceren te veel slijm, dat vast blijft zitten in de longen. Longtransplantatie is veelal het enige redmiddel voor mensen die eraan lijden. Hoogeland: „Corrie loopt nu met een pieper en kan elk moment opgeroepen worden. Dat kan over vijf minu ten zijn of over een jaar. Maar dan is het waarschijnlijk te laat." WASSENAAR - De bouwactiviteiten voor de nieuwe attractie van Wassenaars Duinrell, de 'splash', zijn in volle gang. De bouw heeft inmiddels zijn hoogste punt bereikt. De waterglijbaan, die bijna zes miljoen gulden kost kan waarschijnlijk op 10 april in gebruik worden genomen Het is de bedoeling dat een boot met twintig mensen 15 meter hoog klimt en dan een halve rondvaart maakt. Vervolgens dendert hij naar beneden en komt met een enorme klap, 'splash', in twee vijvers terecht. Staatsecretaris Y. van Rooy van economische zaken zal de splash op 4 juni officieel openen. WASSENAAR/DEN HAAG Om de grootschalige woningbouw rond de vier grote steden in de Randstad te stimule ren, kunnen dergelijke gebieden vanaf 1995 hun deel krijgen van het geld dat nu nog naar groeikernen gaat. Bedragen zijn nog niet bekend, maar een woordvoerder van het gewest Haaglanden laat weten dat elk miljoen meegenomen is. Het komende jaar onderzoekt zijn ge west, bestaande uit Den Haag en randge meenten als Wassenaar, of het kans ?iet om tot 2005 de 45.000 woningen te bouwen waar de regio behoefte aan zou hebben. Dat zou vooral moeten gebeuren op grote bouwlocaties in Wateringen en ten oosten van de rijksweg A4, bij Leidschendam (Lei- Zo) en Ypenburg. Volgens eerste schattingen levert dat een tekort op de grondexploitatie van 686 mil joen gulden op. Het rijk wil daarvan de helft betalen. Gemeenten moeten maar zorgen dat hun deel van het tekort wordt te rugdrongen, bijvoorbeeld door minder ge subsidieerde woningen te bouwen dan de 30 procent waar het rijk vanuit gaat. Naast de 343 miljoen gulden voor de grondexploitatie, heeft het rijk 1 miljard gulden over voor bijbehorend openbaar vervoer en wil het voor de broodnodige bo demsanering bestaande middelen bijeen schrapen. Als de gewestgemeenten na een jaar ont dekken dat met het bod van het rijk niet te werken is, kunnen ze opnieuw rond de tafel gaan zitten. Als het bod wel deugt moeten ze het zogeheten startconvenant van nu, compleet met onderzoek, zo snel mogelijk omzetten in een uitvoerend convenant. Bouwen kan dan vanaf 1995/19%. Vooral met LeiZo kan men snel beginnen als Leidschendam groeikern wordt en daar 'ex tra' geld voor krijgt. Over de verdeling van de woningen hebben de verschillende ge westgemeenten nog geen beslissing geno men. De verwachting is echter dat die beslis sing valt voordat men begint met de uitvoe ring. Voor een regiogemeente geld in wo ningbouw elders stopt, zal de garantie wor den afgedwongen dat de 'eigen' woning zoekenden daar terecht kunnen. Of dat er in elk geval wordt 'doorgestroomd'. Predikante kiest voorlopig voor moederschap boven werkkring paar WASSENAAR MIEP DE GRAAFF Een mededeling van eer regels, verstopt tussen Dm andere berichten in het kerkblad van de hervormde/ge reformeerde gemeente Wasse naar. Ds. Janse de Jonge (42) neemt vanaf 1 juli gedurende minimaal anderhalf en maxi maal drie jaar verlof om voor haar kind te zorgen. Het kostte haar drie maanden piekeren voordat ze haar besluit defini- nam ten gunste van de nu 13 maanden jonge Jeanne. „Maar ik sta er achter. Zó door gaan zou me een latent onbe vredigend gevoel geven. Ik wil rust en tijd om van mijn doch ter te genieten". De emotionele gevolgen van het moederschap hebben Ma rijke Janse de Jonge duidelijk overvallen. Aanvankelijk was de Wassenaarse - als welhaast ie dere 'moderne' vrouw - voor en tijdens de zwangerschap van plan om haar baan niet op te zeggen. Was dat, pakweg, tien jaar geleden nog de gewoonste zaak van de wereld, anno 1992 vindt praktisch iedereen het doodnormaal dat een vrouw na de bevalling de draad van haar werk weer oppakt. En de eerste maanden na het bevallingsverlof beviel de com binatie werken/moederschap haar ook prima. „Maar toen sliep Jeanne nog heel veel. Kijk, en dan ligt het allemaal heel an ders. Dan maakt het niet zoveel uit of je als moeder zelf bij je kind bent, of dat je een oppas in huis hebt. Toen ze ging kruipen, begon ze echt te communiceren en ging ze de oppassen ook her kennen". Werk groeit „Wat meespeelt bij mijn besluit is dat ik, toen ik vijf jaar geleden in Wassenaar kwam, koos voor een 60 procents-baan. En als je ergens nieuw bent in een ge meente, dan kun je je ook heel goed aan die verhouding hou den. Het was echt part-time te doen. Maar hoe langer je ergens bent, des te meer het werk zich opstapelt. Ze weten je steeds méér te vinden en onbewust groei je in een aantal activitei ten. Op een gegeven moment heb je als predikant je eigen ge meente, je deputaatwerk, je gaat voor in andere gemeenten - het wordt almaar meer. Ik overschrijd die 60 procent nu al vaak". „Verder is in mijn geval een nadeel dat het zwaartepunt van mijn werk in het weekeinde valt. Op zondag ga ik voor, op Verlofregeling voor predikanten Marijke Janse de Jonge heeft bij het aanvragen van het verlof ge bruik gemaakt van een vrij nieuwe regeling binnen de gerefor meerde kerk. De synode heeft onlangs besloten dat ook predi kanten de mogelijkheid moeten hebben om - mits daar gegron de redenen voor zijn - een tijdlang met hun werk te stoppen en toch de ambtsbevoegdheid te behouden. „Deze situatie gaat zich in de toekomst veel meer voordoen voorspelt ds. Janse de Jonge. „Vooral als je beseft dat momenteel de helft van het aan tal theologie studenten vrouw is." Overigens keert de Wassenaarse straks niet meer terug in haar eigen gemeente. Zo ver gaat de regeling niet. „Maar tegen die tijd ga ik uitzien naar een andere gemeente. En de 'vraag' naar predikanten is momehteel nog groot genoeg." zaterdag ben ik druk met de voorbereiding van de dienst. En dat zijn natuurlijk precies de dagen dat mijn man niet naar zijn werk hoeft. Veel tijd voor en met het gezin blijft er zodoende niet over. „Er zijn geen momenten meer dat ik me helemaal aan mijn werk kan wijden. Niet als Jeanne over de vloer is. Mijn werk vraagt zoveel creativiteit van je en het is natuurlijk geen negen-tot-vijf baan. De huisbe zoeken, het voorbereiden van de kringen, maar ook de sterf gevallen, rouwdiensten: dat al les is niet in vaste uren te per sen. De aard van het werk brengt, kortom, met zich mee dat je weliswaar vrij bent in je tijdsindeling, maar dat je altijd beschikbaar moet zijn. En met een kind betekent dat zoveel geregel en georganiseer." Reacties Reacties uit haar gemeente kreeg Janse de Jonge legio. De meeste Wassenaarders reageer den heel begripvol. „Vervelende opmerkingen heb ik niet gekre gen. Het grappige was wel dat de meeste vrouwen zeiden dat ze in mijn situatie hetzelfde hadden gedaan, terwijl de man nen vroegen: je blijft toch wel preken, je gaat toch wel publi ceren?" Echt opvallende reacties schieten haar tijdens het inter view niet te binnen. Achteraf wel en dat laat ze via een brief kaartje weten: „Als werkende vrouw had (en heb ik) nogal het imago 'volstrekt niet huishou delijk'. Men lacht een beetje om de manier waarop ik het doe. Ik heb toen tot een weddenschap besloten met een gemeentelid. namelijk dat ik op 2 juli een ap peltaart zou bakken die veel be ter smaakt dan de hare. Op die dag zal ze mij dus zeker van een andere kant leren kennen." Toch jongerenwerk in Haaswijk in zomer Het conflict rondom de SJJO lijkt ten einde nu de Stich ting voor het Oegstgeester Jeugd- en Jongerenwerk in een brief aan burgemeester en wethouders garandeert dat jongeren de komende zomerperiode zullen worden opgevangen. Bovendien trekt de stichting haar eerdere aanvraag voor een subsidie van zestien mille weer in. Daarmee wilde de SJJO een jongerenwerker voor de pe riode april-december voor 26 uur per week bekostigen. OECSTGEEST Wethouder T. Kohlbeck (PvdA) zwaaide begin deze maand met zijn portefeuille toen de hele ge meenteraad die subsidie wei gerde te verlenen. De raad wil dat de SJJO roeit met de riemen die ze heeft: een kwart miljoen gulden per jaar. Aparte en extra subsidies voor jongerenwerk wordt als onzin ervaren. De SJJO moet desnoods tiener- en jeugdwerk afstoten of gaan sa menwerken met de Buurtgroep Haaswijk. Jongerenwerk moet voorop staan, luidt nog altijd het unanieme oordeel van de gemeenteraad. Duidelijk was dat de gemeenteraad heel ande re dingen wil van de stichting dan deze zichzelf had voorge nomen in het tot twee keer toe afgekeurde werkplan voor dit jaar. Wethouder Kohlbeck verbond zijn politieke lot aan de afloop van deze kwestie. Als Haaswijk andermaal een zomer zou mee maken zonder afdoende jonge- tcnopVMg, zo zei hi| op 4 fe bruari, dan zou hij zich bezin nen op de politieke consequen ties voor zijn portefeuille. De wethouder is dan ook in zijn sas met het SIJO-schrijven. „Er staan verheugende accen ten in. Ik zeg niet dat nu alles is besproken en opgelost maar er is veel druk van de ketel. We ko men in de raadscommissie wel zijn van maart hierover weer te spreken." Het SIJO-schrijven komt voor Kohlbeck overigens niet als een verrassing. Sinds de avond dat hij met zijn portefeuille zwaai de. is er veel overlegd met het s||(In-stuur. In de brief meldt de SJJO ook dat bij het 'inwerkprogramma' van de nieuwe personeelsleden voor het kinder- en tienerwerk rekening is gehouden met de wens van de gemeenteraad prioriteit aan het jongerenwerk te geven. Wel wil SJJO-voorzit ter Bep van den Broek ondanks deze accentverschuiving de kwaliteit van de zomerkampen en de kindervakantie-weken op hetzelfde niveau hOüdWl 1 D „De SJJO ziet de handel en wan del van jongeren buiten haar lo kaliteiten ais aan jmUmb wo de gehele Oegstgeester gemeen schap en dit dient in haar ogen ook als zodanig te worden op gelost." ZOCTEBWOOOE CAROUNE VAN O Carrosseriefabriek Deckers aan de leidse Lammenschansweg verhuist nog dit jaar naar indus trieterrein Grote Polder in Zoe terwoude. Deckers wil zich ves tigen op het vervuilde terrein waar vroeger het nu in Alphen gevestigde chemicaliën-bedrijf Vos Co zat. De gemeente Zoe terwoude heeft met de komst van Deckers ingestemd. Voorwaarde voor de verhui zing is dat Vos bv het sterk ver vuilde tetTein kan schoonma ken. zoals met de provincie Zuid-Holland is overeengeko men. Vos heeft de grond, zo n 4000 vierkante meter, enkele ja ren geleden vervuild met giftige oplosmiddelen. Het bedrijf heeft zich hiervoor verantwoor delijk gesteld: op het terTein staat nu een speciale installatie die het vervuilde grondwater reinigt. Dat apparaat wordt door Vos onderhouden Volgens ambtenaar B. Bocl- ders van de gemeente Zoeter woude is nog niet duidelijk hoe lang het schoonmaken van dc grond gaat duren. „Dat is moei lijk te voorspellen omdat het gaat om vluchtige, maar gevaar lijke oplosmiddelen die in het grondwater terecht zijn geko men. Het kan een paar jaar maar ook nog twintig jaar du ren." Carrosseriefabriek Deckers is een van origine Zoeterwouds bedrijf dat laadruimtes voor vrachtwagens maakt, repareert en ondemourit Het bedrijf wil verhuizen omdat het terrein in Zoeterwoude meer mogelijkhe den voor een moderne werk plaats biedt en beter bereikbaar IS He! hrril l|l tril i. .Miki.c merv VRUETUD Ds. Marijke Janse de Jonge in de Wassenaarse Kievietkerk Vanaf 1 juli stopt ze tijdelijk met haar kerkelijke functie om full-time moeder voor de dertien maanden oude Jeanne te zijn. »K)TO mfLCO ruw** Tent In de Tent van het Wassenaarse jongerencentrum Nieuw Nije- velt treden vanavond de Rijns- burgse formatie The Titfaces' en de Voorburgse groep 'Just another band' op. De zaal van I fill IS opM VOO 00 tot l OO uur en de toeg.ing is 10 guldfti Camadisco Met een 'camadisco wordt zondag carnaval gevierd in het Zoeterwoudse buurtcentrum Don Bosco. 'Studio 17 Disco Show' verzorgt vanaf 21.00 uur de muziek. Toegang 3 gulden. Cabaret Het Cabaret lob Schuring brengt vanavond 'De antiquair' in de leiderdorpse Muzenhof. Aanvang 20.15 uur. Verzamel beurs In het gebouw De Werf aan de Voorschotense Schoolstraat houdt de Nederlandse vereni ging De Verzamelaar op 2 maart i-en verzamelbeurs. Van 19.00 tot 22.00 uur zijn er onder meer postzegels, ansichtkaarten en munten te ruilen of te kopen. Dierenzorg Dc vereniging Dierenzorg lel den beeft in de Zoeterwoudse kaasboerderij Rustdam aan de Zuidbuurtseweg een informa tie- en foto boek over dc die renopvang in Zoeterwoude Er worden ook handgemaakte arti kelen verkocht. Indringer Voor kinderen van 6 tot 12 jaar is er op 5 maart in de leider dorpse Muzenhof de kinder voorstelling Tx>t. de binnen dringer'. De voorstelling begint om 1430 uur en kost 6 gulden. Con Bravura Dc leiderdorpse muziek en showband Con Bravura klaver jast cn sjoelt op 5 maart in bet clubgebouw aan de Beuken schans. Ussport f*rijskla\TTjassen in de kantine van de Leiderdorp**' i|sbaan kan op 6 maan vanaf 20.00 uur flNpai IfÉki Deep river The deep river auartet' treedt op 7 maan op in oe leiderdorp se Muzenhof Aanvang 20.15

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15