Kunst 'Wat wij uitgeven, trapt hij de grond in' Vastgoed BV' verbaast door grofheid en geweld van spel Sonsbeek 'buiten de perken' Woensdag 26 februan 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNCA Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 9 NIEUWSLIJN Filmfestival vrouwelijke cineasten LEIDEN - In het kader van de internationale Vrouwendag orga niseert het LVC filmhuis een filmfestival waarin vrouwelijke ci neasten centraal staan. Van donderdag 5 tot en met zondag 8 maart worden er vier films van verschillende regiseuses ver toond. Op 5 maart is dat 'Die Jungfrauenmachine van Monika Teut, op 6 maart Sweetie" van lane Campion, op 7 maart 'Rosa Luxemburg' van Margarethe von Trotta en op 8 maart 'Born in flames' van Lizzie Borden. De aanvang van de filmvoorstellingen is steeds 20.45 uur. Agatha Westerbos exposeert LEIDEN - Agatha Westerbos exposeert in de maand maart aqua rellen in de blauwe gang van het Holiday Inn hotel in Leiden. In haar werk probeert ze door het veelvuldige gebruik van abstrac te kleurvlakken de natuur weer te geven. Al de geëxposeerde landschappen heeft ze buiten gemaakt. Cursus 'Hoe maak ik een cd' LEIDEN - Platenproducer en concertorganisator Fer Abrahams geeft op donderdag 19 maart de spoedcursus 'Hoe maak ik een cd en word er beroemd mee' in het Leidse Vrijetijds Centrum. De cursus is vooral bedoeld voor muzikanten en managers die op het punt staan een plaat uit te brengen. De aanvang van de spoedcursus is 19.30 uur. Chanson Noire in The Duke LEIDEN - De Leidse troubadour Kees Ouwejan opent op zondag 1 maart de 7e Chanson Noire middag in cafe The Duke aan de Oude Singel. Verder is er die middag poëzie van Hans Calis te beluisteren en is er een optreden van Ries van Walraven. Het programma wordt afgesloten met een surprise-act, verzorgd door pianist Philip Paar. De bijeenkomst in The Duke begint om 15.00 uur. Kopie Nachtwacht nog net te zien De imposante kopie van Rembrandts 'Nachtwacht' is aanstaan de zondag voor het laatst te bezichtigen in de Taffehzaal van het Rijksmuseum van Oudheden. De kopie is gemaakt door de kun stenaar Jan van der Horst uit Dalfsen. Om vier uur zal de vrouw van de kunstenaar de trekking verrichten van de prijsvraag rond de expositie. Tevens zal zij het bedrag in ontvangst mogen ne men dat is ingezameld voor het projgkt 'Operasi Sumbing'. Uitgever Wouter van Oorschot verklaart Hans Warren oorlog Uitgever Wouter van Oorschot heeft de oorlog verklaard aan de schrijver en recensent Hans Warren. Aanleiding daarvoor is de negatieve recensie die Warren schreef over 'Twee jaargetijden minder', het door A. Alberts geschre ven Boekenvveekessay 1992. In een brief aan dertien dag bladen, waaronder deze krant, noemt hij Warren „een gefrustreerde muis, die niet alleen ieder boek van A. Al berts vermorzelt, maar ook vrijwel ieder ander boek dat bij Uitgeverij Van Oorschot verschijnt de grond in trapt." leiden/amsterdam cees van hoore Warren weigert in te gaan op de aantijging van Van Oorschot en doet de zaak met één zin af: „Hans Warren antwoordt déze Van Oorschot niet." De aangeschreven kranten zijn aangesloten bij de Gemeen schappelijke Pers Dienst (GPD) in Den Haag. die de literatuur recensies van de schrijver Hans Warren - de vaste recensent van de Provinciale Zeeuwse Courant - landelijk verspreidt. Van War rens recensies maakt een aantal GPD-bladen gebruik. Wouter van Oorschot weigert nog langer Warren en de GPD- bladen die zijn stukken plaat sen, gratis recensie-exemplaren van de boeken uit zijn fonds ter beschikking te stellen. Van Oor schot: „Ik heb er geen zin meer in langer actief mee te werken aan de stukjes van die zuur pruim, die nu al sinds jaar en dag onder de ogen van miljoe nen lezers komen. Het is War rens goed recht om elk boek dat hier verschijnt af te kraken, maar het is mijn goed recht om hem dan geen boeken meer te sturen. Ik vind het prima dat hij via de Provinciale Zeeuwse Courant Zeeland met zijn ge schrijf vergiftigt, maar ik vind het niet te pruimen dat dit dan via de GPD het hele land door gaat. Als die andere bladen be sluiten mijn boeken niet meer door Warren te laten bespreken, stuur ik ze gewoon weer gratis exemplaren ter bespreking toe. Daarmee probeer ik Warren niet het zwijgen op te leggen, zeker niet. We leven in een vrij land en hij mag schrijven wat hij wil, maar ik voel me niet ver plicht aan een brede versprei ding daarvan mee te werken. Het is echt zo dat bijna alles wat hier verschijnt door hem wordt neergesabeld. /Ms ik ook maar enigszins het idee had dat mijn boeken bij hem een eerlijke kans hadden, zou ik niet tot de ze maatregel zijn overgegaan. Wat hij bijvoorbeeld schrijft over de dierenverhalen van P.C. Hooftprijswinnaar Anton Kool haas, is ronduit kwaadaardig. Zo'n opmerking dat het zuur vrije papier waarop die verhalen zijn afgedrukt het waarschijnlijk langer zal uithouden dan het proza van Koolhaas! Moet ik die man nog gratis van boeken voorzien? Nee dus." Gemma Nefkens, de compag non van Wouter van Oorschot, kan zich de woedende reactie wel voorstellen:,.Niet alleen Al berts, maar ook auteurs als Rogi Wieg en Willem-Jan Otten zijn door Warren genadeloos neer gesabeld. Ik zou niet zo ver wil len gaan om te zeggen dat alle boeken uit ons fonds in zijn ogen geen genade kunnen vin den. maar de negatieve tendens is wel héél erg opvallend. Waar aan dat ligt. weet ik niet. Ik denk dat Willem-Jan Otten in ons tijdschrift Tirade de plank niet ver misslaat als hij schrijft dat de dagboekschrijver Hans War ren een man is die als recensent in een boek alles uit en te na be schreven wil zien en niet houdt van proza dat nog wat te raden over laat, zoals in de boeken van Alberts." De schrijver A Alberts, wiens gezondheidstoestand volgens uitgeverij Van Oorschot op het moment nogal „wankel" is, was niet bereikbaar voor commen- De tragikomedie Vastgoed BV laat c taar. *rv- allerlaatste voorstelling van LIEFDESBRIEVEN met PETRA USEUR én JEROEN KRABBÉ vr. 28 februari Perspektiefprijs 1992 voor choreograaf Ted Brandsen amsterdam «anp De Perspektiefprijs 1992 is toegekend aan de choreo graaf Ted Brandsen. De Per- spektiefreizen gaan naar de toneelschrijver Don Duyns en de poppenspeler/vormge ver Elout Hol. Dit heeft de Stichting Aanmoedigings fonds voor de gunsten, die de prijzen jaarlijks toeként, gisteren meegedeeld. De Perspektiefprijs bestaat uit een bronzen object, een geldbedrag van 7.500 gulden en twee vliegretours New York. De winnaars van de Perspektiefreis krijgen ieder twee vliegretours naar Lon den of Parijs en duizend gul den. Staatsballet Istanbul Ted Brandsen (32) heeft bij Het Nationale Ballet gedanst. Hij maakt sinds 1985 choreo grafieën. Vorig jaar creëerde hij zijn eerste ballet voor het reguliere programma van Het Nationale Ballet. Bin nenkort vertrekt Brandsen naar Turkije om er bij het Staatsballet van Istanbul een nieuw werk in te studeren. Don Duyns (25) schreef on der meer 'Ziekte die Muzak heet', 'De Jaren Twintig' en 'Memoires van een Zak'. Elout Hol (32) richtte in 1987 Theater Gnaffel op. Sinds dien heeft hij vier kinder- theaterprodukties op zijn naam staan. De prijzen wor den 22 maart uitgereikt in het Cultureel Centrum Am stelveen tijdens de traditio nele Matinee van het Jaar. Gratis juwelentaxatie leiden Het Amsterdamse veifinghuis Christie's zal op woensdag vier maart in Hotel des Indes in Den Haag kosteloze taxaties verzor gen van zilver en juwelen. Ex- perst zullen adviseren omtrent gespecialiseerde veilingen in Amsterdam, Genève of Londen. Rectificatie In de recensie van 'De thuis komst van Pinter' gespeeld door het Rondtheater. gisteren in de ze krant, stond vermeld dat de voorstelling nog vanavond en morgenavond zijn té zien in bij het Leidse Vlietlandcollege. Dit moet zijn 27 en 28 februari. AMSTERDAM Een door Lucebert vervaardig de muurschildering, geti teld 'Caecilia temidden der apostelen', werd on langs ontdekt in het buurthuis 'De Binding" aan de Amsterdamse De Wittenstraat De muur schildering, die zich in het kinderiokaal bevindt is gedeeltelijk 'onthoofd' door een plafond, aange bracht tijdens een slecht uitgevoerde verbouwing. De schildering is in 1947 gemaakt en laat een Lu cebert zien die nog niet door de geest van Cobra en de Vijftigers is aange raakt. De apostelen en Caecilia hebben de klas- siek-zedige, wat sippige, gelaatsuitdrukking die wij wel meer op dit soort schilderingen aantreffen. Het leuke is dat de mis- dienaartjes op de voor grond kinderen van deze tijd zijn. Alsof Lucebert bij het schilderen heeft gedacht aan de jochies uit de Kinkerbuurt. FOTO ANP recensie conny van der zande oorsteflmg Vastgoed BV, door de Toneel groep Amsterdam. Gezien 75/2 Schouwburg. Zelden zullen in de keurige Leidse Schouwburg zoveel scheldwoorden over net toneel zijn gevlogen als gisteravond In Vastgoed BV van Toneelgroep Amsterdam werd het grove woord niet geschuwd. Deze tra gikomedie laat ons zien hoe het er op een makelaarskantoor aan toe gaat. Vijf werknemers pro beren onroerend goed aan de man te brengen en ze verkeren in een stress-situatie. Degene die de beste omzet draait, krijgt een bonus, maar hij/zij die te weinig verkoopt moet verdwfj- nen. De ingrediënten jaloezie, list, achterbaksheid en bedrog maken het tot een spannend stuk. Met de bezetting die regis seur lohan Doesburg voor zijn stuk koos, kan het op spelge- bied onmogelijk fout gaan. De tirades van de acteurs balance ren op het randje van overdrij ving en dat maakt dat ie als toe schouwer bang wordt dat er werkelijk iemand zal ontploffen. De mooiste scènes zijn die waarin Piene Bokma en Joop Admiraal samen spelen. Bokma heeft als meedogenloze make laar een stuk grond aan rabbi Bruins verkocht (Joop Admi raal). Admiraal moet nu van zijn vtouw komen vertellen dat de koop niet doorgaat. In zijn rol van zielige timide rabbi, die met zijn houding geen raad weet, biedt hij prachtig tegenspel aan de razende en zwetende Bok- De benauwende sfeer die het stuk oproept wordt nog eens versterkt door het decor Het verbeeldt een k—HOOt m« t v»t! deuren waardoor het zonlicht gedempt binnenkomt. Dat geeft Je het gevoel dat je naar bulten moet om te kunnen ademen De vele deuren vormen een aar digc knipoog naar het genre van de kJucht. Alleen verwijncn de acteurs er niet achter. Ze staan bijna doorlopend met de klink in de handen, klaar om te ver trekken. maar ze gaan nooit echt. Het stuk bl«*ef de hele voorstelling lang boeien, als toeschouwer moest je je her sens gebruiken om nissen de schcldkanonades door de ver haallijn te volgen Ex werd ook wel gelachen /oals gebruikelijk bij een komedie. Maar de lach was vaak vermengd met een gi- voel van verbazing. Verbazing ovor de grofheid, tie woorden en het geweld van het spel. Artistiek directeur wil ook beelden en projecten buiten park De nieuwe Sonsbeek beelden- tentoonstelling, die in de zomer van 1993 in Arnhem wordt ge houden, zal zich ditmaal niet beperken tot het Arnhemse stadspark alleen. De uit New York afkomstige artistiek direc teur Valerie Smith (36) is van plan ook buiten het park. in de stad zelf en misschien zelfs ver daarbuiten, beelden te laten plaatsen of projecten te starten. Zij gaat daarbij uit van een mo del met drie cirkels: de eerste voor het park. de tweede voor de stad en de derde voor de omgeving. Daarmee treedt Sonsbeek. zij het op beperkter schaal dan in 1971 toem VVim Beeren artistiek directeur was, opnieuw 'buiten de perken'. Valerie Smith werd gekozen nadat vijf tentoonstellingsma ker cht i ept t voor de beelden - tentoonstelling. Smith is de eni ge niet uit Nederland afkomsti ge kandidaat die werd bena derd. I laar concept voor de ten toonstelling sprak het bestuur: met daarin onder anderen de museumdirecteuren Evert van Straaten (Kröller Müller). lan Debbaut (Van Abbe Museum) en de Arnhemse cultuurwet houder loke van Doorne. het Geen kunstpaus Debbaut en Van Straaten heb ben zich vooral bezig gehouden met de keus van een artistiek directeur. Van Straaten: „Wij hadden daarbij geen zin om weer een kunstpaus te kiezen voor de tentoonstelling, van daar de keus voor de relatief on bekende Valerie Smith. Ze is wel iemand met zeer goede kontak ten". Bij de keus voor een artistiek directeur is het bestuur uitge gaan van slechts enkele uit gangspunten. Van Straaten: ..Belangrijk'voor ons was de ac tualiteit en het avontuur. Bo vendien mogen er wat ons be treft best bekende mensen meedoen. Die actualiteit heeft te maken met een hernieuwd politiek bewustzijn onder kun stenaars in de Verenigde Staten, het opengooien van Midden- Europa en ontwikkelingen el ders in de wereld. Smith stond het meest open voor die ideëën en is daar zelf ook mee bezig. Het betekent zeker.niet dat zij op zoek zal gaan naar nieuwe 'exotische talenten'. Ze zal meer uitgaan van de situatie hier en van kunstenaars die al langere tijd hier wonen". Opdrachten De nieuwe directeur, die werkte r bij Artists Space in New York en de laatste hand legt aan haar doctoraalscriptie kunstgeschiedenis, is inmiddels met de werkzaamheden voor Sonsbeek begonnen. Haar be langrijkste werkzaamheden be staan vooralsnog uit het bezoe ken van kunstenaars in de ge hele wereld. Er zullen ongeveer 50 beeldend kunstenaars deel nemen aan de manifestatie. Een aantal van de deelnemers zal een opdracht krijgen om voor de tentoonstelling een beeld te maken. Bovendien kunnen pro jecten in het kader van Sons beek zjch in het hele land gaan afspelen. „Ie moet dan niet denken aan beelden die ergens worden neergezet, maar aan psychologische verbanden of netwerken van communicatie middelen", aldus Van Straaten De exacte data van de Sons- becktentoonstelling zijn nog niet bekend, maar de manifes tatie speelt zich af rond de zo mer van 1993. Het ligt in de be doeling om. als daar aanleiding toe is. een deel van het park door middel van hekken af te sluiten. Reden daarvoor is dat bij dé laatste tentoonstelling in 1986 een aantal beelden werd vernield. Bi| deze expositie was een groot deel van de kunstwer ken met het oog daarop al in af sluitbare glazen paviljoens ge plaatst. Valerie Smith: geko zen nadat vijf ten toonstellingsmakers was verzocht een concept in te leveren voor de beeldenten toonstelling. CONGRESGEBOUW vanal 13 maart Kuil 070-354 (O 00 B**pr«*fcbu'**u HMfKtw Crt 070 JltUM Land Re*afwertifn070-)4i rr u>

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9