Buitenland Wörner pleit voor grote rol Rusland KP doet toch mee aan referendum De Klerk Amnesty: Aquino laat wreedheden leger toe Meer van Tiberias op punt overlopen Oud zeer domineert relatie Bonn-Praag Woensdag 26februan 1992 ONNO HAVERMANS JOIANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANT5VERDRIET Vormgeving: COR HOOGETERP United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Dwergwerpen mag van Franse rechter Een Franse rechtbank heeft gisteren het verbod op het omstre den dwergwerpen ongedaan gemaakt. De rechter bepaalde dat het verbod dat de burgemeester van Morsang-sur-Orge in okto ber instelde niet legitiem is. De 24-jarige dwerg Manuel Wacken- heim, die optreedt onder de naam Mister Skyman, ging tegen het verbod in beroep. Hij beriep zich op het recht op arbeid en noemde de maatregel een aantasting van zijn vrijheid. Italië neemt 300 kilo cocaïne in beslag De Italiaanse politie heeft gisteren aan'boord van een schip in de haven van Genua 300 kilo cocaïne gevonden en meer dan 10 mensen gearresteerd. Volgens de politie was de cocaïne be stemd voor de Italiaanse en Nederlandse markt. De cocaïne heeft een straatwaarde van 444 miljoen gulden. President Brits hof neemt ontslag De president van het Britse hooggerechtshof, lord Lane, heeft gisteren zijn ontslag genomen. Lane was in opsraak geraakt na een aantal juridische beoordelingsfouten. In 1984 bijvoorbeeld wees hij als president van de hoogste rechtsinstantie in Groot- Brittannië het beroep af van zes IRA-verdachten, de Zes van Bir mingham. Vorig jaar moest hij in dezelfde functie de Zes van Birmingham alsnog vrijlaten. De mannen hadden ten onrechte 16 jaar in de gevangenis doorgebracht. 'Zwarte kolonel' Alksnis stapt op De 'zwarte kolonel' Viktor Alksnis, lid van de conservatieve So- joez-fractie in het imiddels ontbonden Sovjet-parlement, heeft gezegd het Rode Leger te zullen verlaten. Hij zei dat maarschalk Jevgeni Sjaposjnikov, de commandant van de strijdkrachten van het GOS, ,,van hem af wilde". Alksnis maakte deel uit van een groep die de mislukte augustuscoup steunde. Nicu blijft achter de tralies Het hoogste Roemeense militaire gerechtshof heeft gisteren een verzoek verworpen om vrijlating Nicu Ceausescu, de zoon van de voormalige communistische dictator Nicolai Ceaucescu. De stevige drinker Nicu lijdt aan een levercirrose, die zou zijn verer gerd door steekwonden die hij bij zijn arrestatie in december 1989 opliep. Hij werd in september 1990 tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens medeplichtigheid aan de dood van de monstranten in de stad Sibiu. Mausoleum Dimitrov gesloopt De gemeenteraad van Sofia heeft gisteren besloten het mausole um van de eerste Bulgaarse communistische leider, Georgi Di mitrov, af te breken. In 1990 was het gebalsemde lichaam van Dimitrov al uit het mausoleum verwijderd en begraven. 'Tökes niet in levensgevaar' Volgens de Roemeense ambassadeur in Nederland, Ion Anghel, verkeert bisschop Laszlo Tökes, de held van de Roemeense revo lutie, niet in levensgevaar. Tökes, die het opneemt voor de Hon gaarse minderheid in zijn land, ontving dreigbrieven waarin hij werd bedreigd met de dood. De ambassadeur schrijft dat in ant woord op kamervragen van de CDA-fractievoorzitter Brinkman en diens GPV-collega Schutte. Vooruitgang bij Codesa-besprekingen JOHANNESBURG GPD-Rtr De Zuidafrikaanse Konservatie- ve Partij (KP) zal toch deelne men aan het referendum, waar mee president De Klerk volgen de maand de steun van de blan ke kiezers voor zijn hervormin gen wil peilen. De KP, die aan vankelijk had gedreigd de volks stemming te boycotten, heeft de blanken opgeroepen „De Klerks hervormingen uit alle macht te verwerpen". De vraag of de partij al dan niet moest deelnemen aan het referendum, heeft gisteren de verdeeldheid binnen de KP bloot gelegd. Het partijbestuur had maandagavond besloten tegen deelname te adviseren, maar werd na verhitte discus sies door de meerderheid van 'Geweldgeen excuus voor wreed verzet' N VAN VEGCHEL CORRESPONDENT De Filipijnse regering stemt stil zwijgend in met de stelselmati ge schending van de mensen rechten door haar militairen in hun strijd tegen het linkse ver zet in het land. Tot die conclu sie komt de mensenrechtenor ganisatie Amnesty International in een vandaag in Manila gepu bliceerd rapport. Zeker 550 ongewapende, on schuldige burgers werden sinds 1988 vermoord door de Filipijn se strijdkrachten of semi-ofFi- ciële knokploegen, die van pre sident Aquino feitelijk de vrije hand krijgen in hun operaties tegen de illegale verzetsbewe ging New People's Army (NPA), aldus Amnesty. Daarnaast zijn honderden mensen, onder wie boerenleiders en vakbondsacti visten, spoorloos verdwenen na te zijn opgepakt door leger of politie. Amnesty meldt ook ver krachtingen en martelingen van gevangenen door de militairen. Ook de NPA wordt door Am nesty beschuldigd van mensen rechtenschendingen. Zo zou den ook de rebellen opzettelijk gevangenen en ongewapende burgers verminken en vermoor den. Dat geweld kan echter nooit worden gebruikt als ex cuus voor de wreedheden be gaan door de regering, zo stelt de mensenrechtenorganisatie. Volgens Aquino's woordvoer der. Horacio Paredes, vallen de fouten van de regering echter in het niet bij de wreedheden van het verzet. Een Russische sol daat staat op wacht bij 100 T-80 tanks die in het Duitse Weimar op ver scheping naar Siberië wachten. Half maart moeten alle Russi sche militairen Duitsland hebben verlaten. foto epa BU EEN AANSLAG met een granaat op een bus van de oproerpolitie in Athene, zijn vanmorgen minstens 18 agenten gewond geraakt, van wie drie ernstig. De politie verdenkt de stadsguemllagroep '17 November' OOST-TIMOR is van daag door de Indonesi sche regenng tot verbo den gebied verklaard voor journalisten. 'Wie hebben Moskou nodig om een vrij Europa op te bouwen staan in dc kustvlakte grote per celen landbouwgebied onder water. Vooral het noordelijk deel van Israël is door de uit zonderlijk koude en natte win ter veranderd in een noodge- bied. Honderdduizenden kip pen hebben het leven gelaten door de kou en een groot deel van de citrusoogst moet als ver loren worden beschouwd. In Jeruzalem ligt het openba re leven al twee dagen bijna stil door zware sneeuwval. Sneeuw ploegen proberen de weg naar Tel Avïv open te houden, maar gisteravond was er geen verkeer tussen de twee steden mogelijk. In het 70 kilometer westelijker en aan zee gelegen Tel Aviv is geen sneeuw gevallen. TEL AV1V AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Het Meer van Tiberias, in het noorden van Israël, zal begin volgende week buiten zijn oe vers treden. Het waterpeil is de afgelopen paar dagen gestegen met één centimeter per twee uur. Gisteren was het nog maar een halve meter verwijderd van de uiterste rand. Later deze week zullen laag gelegen delen van de stad Tiberias en van ki- boetsen rondom het meer wor den geëvacueerd. De laatste keer dat het meer overliep was in 1969. De waterkering ten zuiden van het meer staat al een paar weken open, waardoor vele mil joenen liters water via de Jor- daan naar de Dode Zee zijn ver dwenen. Maar het is onvol doende gebleken om de stijging van het waterpeil te stoppen. De aanvoer vanuit de omrin gende heuvels en bergen gaat onverminderd voort, liet noor delijk deel van de Golan en de hellingen van de meer dan 2 000 meter hoge Hermon zijn bedekt met vele meters sneeuw. Die sneeuw zal in de komende weken en maanden als smelt water het meer bereiken. Nog maar een half jaar gele den stond het waterpeil van het Meer van Tiberias als gevolg van een reeks droge winters dicht bij de rode lijn, de gevaar lijke onderste grens. De Israëli sche watermaatschappij mocht toen geen water meer pompen en de landbouw moest de irri gatie drastisch beperken. Nu Rusland zou een grotere rol kunnen spelen in'de Noord- atlantische Samenwerkingsraad (NASR). Dat verklaarde de secretaris-generaal van de Navo, Manfred VVömer, gisteren in Moskou aan het slot van een tweedaags be zoek. „Wij hebben Rusland nodig om een vrij Europa op te bouwen", aldus Wörner. laten tot de Navo. zo liet presi dent Jeltsin via de toenmalige Sovjet-ambassadeur in Brussel eind vorig jaar weten. Oekraïne, dat met Rusland ruziet over de fensiezaken. wil een neutrale staat zijn. Overigens is Wörner niet bang dat de onenigheid tussen Oekraïne en Rusland tot een ge welddadig conflict zal leiden. Hij zei in Kiev en Moskou de in druk te hebben gekregen dat beide partijen een oplossing en vriendschappelijke relaties wil- MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De NASR, een in november vo rig jaar opgericht overlegorgaan van de Navo en leden van het voormalige Warschaupakt, komt op 10 maan bijeen. Wör ner zei de voormalige Sovjet-re publieken eerder te zien als zelfstandige staten dan als le den van een Gemenebest. Behalve de al eerder uit de Sovjetunie getreden Baltische staten heeft overigens nog geen enkele GOS-republiek te ken nen gegeven zich op korte ter mijn bij de Navo te willen aan sluiten. Op de langere termijn wil ook Rusland worden toege len. Wörner herhaalde dat de voormalige Sovjetunie door de Navo niet langer als vijand wordt beschouwd. Niettemin de fractie in het parlement te ruggefloten. KP-ieider Treur- nicht zei dat hij een nederlaag in het referendum zou accepte ren „als een feit, maar niet voor alle eeuwigheid". Een nederlaag zou het „einde van een slag zijn, maar niet van de oorlog", aldus Treurnicht. De belangrijkste zwarte en blanke partijen in Zuid-Afrika hebben gisteren belangrijke vooruitgang geboekt bij de be sprekingen overeen non-raciale grondwet. De 19 partijen die deelnemen aan de zogenoemde Codesa-besprekingen hebben ermee ingestemd dat een geko zen grondwetgevende vergade ring gaat optreden als een voor lopige regering in Zuid-Afrika. Daarbij wordt uitgegaan van evenredige vertegenwoordiging. Jonge inwoners van Dublin zijn gisteren de straat opgegaan om de protesteren tegen de gerechtelijke uitspraak die een 14-jarig verkracht meisje verbood naar Groot-Brtttannië af te rei- correspondent zen voor een abortus. Het Hooggerechtshof van Ierland heeft zich gisteren over de zaak gebogen en zet zijn niet-openbare zitting vandaag voort. De uitspraak wordt niet voor het einde van de week verwacht. foto epa zag hij geen enkele aanleiding om het westerse bondgenoot schap op te hrHTen. „De Navo is de enige organisatie voor codec tieve veiligheid op de aardbol. Wij bedreigen niemand, maar garanderen stabiliteit in de we reld Waarom zouden we dan dit bondgenootschap opheffen? Zijn gesprekken met dc Oek- rainse president Kravtsjock en defensie-minister Morozov en met de gehele Russische top in Moskou gingen vooral over de omschakeling van dc militaire industrie naar burgerproduktie en samenwerking om versprei ding van kern wapenkennis te voorkomen De Navo besloot gisteren 25 medische deskundigen naar het GOS te sturen om een inventa risatie te maken van de proble men in de gezondheidszorg in de voormalige Sovjetunie. Op basis van hun onderzoek zal hulp worden geboden. Punjab heeft na vijf jaar eigen regering NEW DELHIIPS-AP In de Indiase deelstaat Punjab is gisteren een nieuwe regering geïnstalleerd. Tot eerste minis ter is Beant Singh, een gematig de Sikh. benoemd De regering wordt gevormd door de Congres-I pani|. die vo rige week de eerste verkiezingen won sinds Punjab vijf jaar gele den onder centraal bestuur van New Delhi werd geplaatst. Toen werd dc Alkali Dal part ij uit haar regeringsfunctie gezet om dat zij niet hard genoeg zou hebben opgetreden tegen de naar onafhankelijkheid streven - deSlhk rabdko De Congres-l partij heeft een meerderheid van driekwart in hei 117 Uilen talmde paria ment. Wegens dreigementen v.tn MhOMÉMl ging slechts 30 procent van de kie zers naar de stembus. Politieke waarnemers geloven dat de nieuwe regering er een mr kimt aan cal haboan om dc sikhs ondei de duim ie hou den. De Sikh-leiders, die de ver kiezingen hebben geboycot, zeggen dat de nieuwe verkiezin gen niet op democratische wijze Is gekozen. Irak wil onderhandelen over sancties washington henk dam ACHTERGROND BONN-PRAAG ANP Voordat Duitsland kritiek heeft op Tsjecho- Slowakije moet het zich eerst „een zekere conferentie in München" herinneren, was de reactie van de Tsjechoslo waakse ambas sadeur in Bonn op de Duitse kritiek op het verdrag. Op ondiplomatieke wijze verwees Jiri Grusa naar de conferentie in 1938 in München, waar Frankrijk en Groot-Brittan- nië instemden met de aanspraken van nazi- Duitsland op delen van Tsjecho-Slowakije. 'München' leidde tot de annexatie van Su- detenland, waar de grote Duitse minder heid ijverde voor aansluiting bij het Derde Rijk. Al snel daarna bezetten Duitse troepen Bohemen en Moravië. Slowakije werd een onafhankelijke staat onder curatele van na- zi-Duitsland. De geschiedenis belast de relatie tussen Bonn en Praag nog steeds, niet in het minst doordat de nieuwe machthebbers in Tjecho-Slowakije na de bevrijding in 1945 drie miljoen Sudeten-Duitsers zonder par don het land uitzetten. De Tsjechoslowaakse president Vaclav Ha- vel bood twee dagen na zijn aantreden in december 1989 zijn excuses aan voor die gedwongen exodus, maar dat werd hem in eigen land niet door iedereen in dank afge nomen. 1 lavels uitspraak was wel een morgen in Praag het vriendschapsver drag met Tsjecho-Slowakije tekent heb ben een schaduw geworpen over de offi cieel verklaarde „vriendschap" tussen beide landen. Het verdrag had een nieuw begin moe ten zijn: het economisch ijzersterke Duitsland dat Tsjecho-Slowakije op sleeptouw neemt naar economische groei, stabiele democratie en lidmaat schap van de Europese Gemeenschap. Hoe anders is het voorlopige resultaat. De discussie over het verdrag heeft oude wonden opengereten. steuntje in de rug voor de Sudeten-Duitsers die eisen dat hun na de oorlog geconfis- ceerde bezittingen worden teruggegeven. Mochten de verdreven Duitsers hun bezit tingen niet terugkrijgen, dan moeten ze op z'n minst de kans hebben om mee te bie den bij de openbare verkoop van Tsjechos- lowaaks staatsbezit, zo vindt de CSU, de spreekbuis van de Sudeten-Duitsers. De Tsjechen en Slowaken houden de Duitsers bfj de veiling, n van hei waeuberii buiten de deur omdat ze bang zijn dat de Duitse koopkracht voor hen alleen kruimels zou overlaten. Na de parafering van het vriendschapsver drag, in oktober vorig jaar, pleitte de CSU onverwacht voor herziening van de over eenkomst. De eisen van de Beierse chris ten-democraten zorgden voor oponthoud, maar uiteindelijk haalden ze bakzeil bij Kohl. De kanselier heeft zijn les geleerd na dat hij twee jaar geleden zwaar onder vuur kwam. Dat geberude toen een vriend schapsverdrag met Polen langer op zich liet wachten dan nodig leek. Bonn liet zich toen (te) sterk beïnvloeden door eisen van uit Polen verdreven Duitsers, terwijl de irritatie in Warschau opliep. De enige concessie aan de CSU is de af spraak dat zowel het parlement in Bonn als dat in Praag een document opstelt over de uitleg die wordt gegeven aan net vriend schapsakkoord. Dat kan overigens beteke nen dat de discussie in de toekomst op nieuw oplaait. De kritiek in Tsiecho-Slowa kije op het verdrag betreft onaer meer het ontbreken van een oplossing voor schade claims die nog dateren uit de 11jd van de Duitse bezetting. Maar net als in Duitsland lijkt in Tsjecho-Slowakije veel kritiek op het v erdrag ingegeven door binnenlandse poli- Politie Israël martelt in bezet gebied JERUZALEM Aff-Rtr De Israëlische politie heeft een onderzoek beloofd naar marte lingen door een speciale opspo ringseenheid. De krant Hadas- hot berichtte maandag over de praktijken van de eenneid, die sinds anderhalf jaar wordt inge zet in de bezette gebieden De berichten over het bestaan van de eenheid komen na de affai re-Mustapha Akawi, die op 4 fe bruari stierf in de gevangenis van Hebron na te zijn onder vraagd. Hadashot beroept zich op dc getuigenissen van politieman nen, veiligheidsagenten en ge detineerden. De eenheid van vijf man zou uiterst gew-clddadi- Ee methoden gebruiken om be- pntenissen af te dwingen Zjo zou de groep clcctrische schok ken op de geslachtsdelen toe dienen en ondervraagden met gebroken flessen slaan Dc poli- DHpDM, die «.Li hts nachts werkzaam zijn. dragen daarbij altijd afschrikwekkend maskers. Zij maken gebruik van karateslagen en bootsen te rechtstellingen na. Irak zal meewerken aan de in- specties van functionarissen van de Verenigde Naties (VN) en aan de ontmanteling van wapenfabrieken, als daar een einde aan de economische sancties van de VN tegenover staat. Dat staat in een brief van de Iraakse minister Ahmed Hus sein aan de Veiligheidsraad. Do bnef is mede bedoeld als reactie op het bezoek van Rolf I keus de VN-topman die is belast met toezicht op de vernietiging van de Iraakse chemische, biolo gische en nucleaire wapens. Ekeus was afgelopen week einde in Baghdad, waar hij dc Iraakse autoriteiten waarschuw de dat hun gebrek aan mede werking bij dc opsporing en vernietiging van verboden wa 'ernstige gevolgen' zou n krijgen Het bezoek was. aldus verklaringen van Ekeus maandag, geen succrv Irak. zo zei hij. weigert onder meer aan dc eis van dc VN tc voldoen om ook op do tanpra termijn inspecties van verdach te fabrieken en installaties toe te staan. Dc brief van Hussein wijst in een andere richting landen als Amerika stellen zich echter op het standpunt dal er mot Irak niet tc onderhandelen valt Pre sident Bush heeft de afgelopen maanden bovendien meerma len gezegd dat hij geen eind aan de economische sancties wil. zolang Saddam Hussein het in Irak nog voor het /eggen heeft. ET„

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7