Binnenland Illegalen overvleugelen legale textielindustrie Rotterdams hotel heeft kamers om te bevallen Nederlands geld voor abortusstrijd Ierland 'Wir-meevaller wordt deels besteed aan infrastructuur' Akzo-winst gedaald met vijf procent Kruideniersmentaliteit houdt Unilever aan de top 1 Woensdag 26februan 1992 I 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (CPO), Inter Press Service (IPS). MINISTER RITZEN is op de verteer de weg als hij onderwijskrachten ex tra geld wil geven en dat geld voor een deel wil weghalen bij de ambte naren. Dat zegt de FNV-ambtenaren- vakbond AbvaKabo. i NIEUWSLIJN Principe-akkoord bij Avebe De vakbonden en de Avebe-directie zijn het vannacht eens ge worden over een nieuwe cao. Dat heeft Avebe-woordvoerder J. Roozen bekendgemaakt. De tweeduizend werknemers krijgen per 1 maart een loonsverhoging van 4.5 procent. De vut-leeftijd blijft structureel op 62 jaar. De cao krijgt een looptijd van 1 jaar. De bonden zullen het akkoord met een positief advies voorleg gen aan de achterban. De stakingsacties zijn daarmee naar alTe waarschijnlijkheid van de baan. De directie heropende de on derhandelingen gisteravond, nadat maandag estafettestakingen waren begonnen. 'Uitgeputte artsen helpen' Patiënten, verzekeraars en overheid moeten helpen de werkdruk van huisartsen te verminderen. Patiëntenplatforms zouden moeten bekijken in hoeverre hun leden met oneigenlijke vragen bij een huisarts komen. Verzekeraars zouden hun administratie ve procedures kunnen vereenvoudigen, en patiënten die te vaak medische hulp vragen, kunnen 'corrigeren'. En de overheid moet ophouden met het aankondigen van onrust zaaiende plannen. Dat zei W.L. Bogtstra, waarnemend voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), gisteren in Utrecht. Hij gaf een toelichting op een rapport waaruit blijkt dat steeds meer huisartsen uitgeput zijn. Meer allochtonen aan het werk De arbeidsbureaus hebben vorig jaar meer allochtonen aan het werk geholpen. De bemiddeling voor werkzoekende allochtonen steeg met bijna 25 procent van 9.474 in 1990 naar 11.599 vorig jaar. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers. De arbeidsbu reaus vervulden in totaal ruim 129.000 vacatures. Dat zijn er bij na 2.000 meer dan in 1990. De plaatsing van vrouwen (44.151) en jongeren (49.618) nam toe met respectievelijk 200 en 2.000. U AMSTERDAM CPD de Als het allemaal lukt, wordt de JIJ campagne voor een vrijere abortus in Ierland ten dele be- 0? taald met geld uit Nederland. Ul De organisatie Wij Vrouwen Ei- h| sen heeft in kanteadvertenties opgeroepen de abortuscampag- er ne van Ierse vrouwen financieel te steunen. In de Ierse republiek is grote beroering ontstaan over I de vraag of een verkracht meisje van 14 jaar haar zwangerschap in Engeland mag laten afbre- ken. Het Dublin Women's Wealth Centre liet kort nadat bekend r was geworden dat het meisje niet naar Engeland mag, een noodkreet uitgaan. Er moet geld op tafel komen voor een refe rendum over het abortusverbod in Ierland. De hulproep vanuit Dublin werd opgevangen door Regionale omroepen willen nieuws ruilen met Hilversum De regionale omroepen willen op korte termijn met de lande lijke radio en de Wereldomroep komen tot een systeem van nieuwsuitwisseling. Dat zei Jack Kroes, hoofdredacteur/direc teur van Radio West, gisteren op een symposium van ROOS, de organisatie van de regionale omroepen. Volgens Kroes moeten de We reldomroep, de landelijke radio en de regionale omroepen hun journalistieke activiteiten op el kaar afstemmen. Met de We- Vakraad vraagt om straf optreden overheid In de confectie-industrie dreigen de illegalen de overhand te krijgen Als de overheid niet ingrijpt, werken er volgend jaar meer mensen in illegale confectie-ateliers dan in de legale con fectie-industrie. Volgens het rapport 'Illegale confectie- ateliers, een geïntegreerde bestrijding' zullen er volgend jaar naar schatting 12.500 illegalen werken in de Neder landse confectie-industrie. In 1990 waren het er ruim 8.000 en in 1987 nog 3.000. Ter vergelijking: in de 'gewo ne' confectie-industrie werken ruim 12.000 mensen. Zonder ingrijpen wordt het ille gale circuit de doodsteek voor de reguliere confectie-industrie, aldus het rapport, dat de Vakraad voor de Confectie-in dustrie vanochtend heeft aan geboden aan minister De Vries van sociale zaken. In de vakraad zijn de industrie, de handel en de vakbonden vertegenwoor digd. De illegale ateliers zijn vooral gevestigd in Amsterdam en in mindere mate in Rotterdam. Den Haag en Twente. Voorna melijk in vooroorlogse stadswij ken zijn woonhuizen omge bouwd tot 'ateliers' waarbij Hinderwet en Arbeidsomstan dighedenwet zwaar worden overtreden. Het rapport stelt vast dat de betrokken gemeen ten in het verleden te weinig hebben gedaan om het pro bleem effectief te bestrijden. De verkoopwaarde van de il legale produktie bedroeg vorig jaar naar schatting 700 miljoen tot 1 miljard gulden. Het groot ste deel is bestemd voor de bin- het Women's Global Network for Reproductive Rights in Am sterdam, die dejerse vrouwen steunt in hun strijd. Bij dit we reldwijd opererende netwerk is ook Wij Vrouwen Eisen aange sloten. Het Ierse Hooggerechtshof, dat zich gisteren en eergisteren boog over de zaak van het 14- jarige meisje, doet eind deze week uitspraak over het negen maanden durende uitreisver bod dat het meisje is opgelegd. Ze is inmiddels opgenomen in een psychiatrische inrichting, nadat ze had geprobeerd een eind aan haar leven te maken. Minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) heeft maan dag op kamervragen van D66 geantwoord, dat hij de uit spraakvan het Hooggerechtshof wil afwachten alvorens in te gaan op de kwestie. reldomroep is ROOS het daar over al eens. De 'regionalen' zullen de landelijke omroepen binnenkort uitnodigen om een nieuwscentrale op te richten. Komt die er, dan kunnen We reldomroep, landelijke en regio nale radio over en weer van el- kaars specialismen profiteren. Voor Kroes is het vanzelfspre kend dat Radio West en Radio Rijnmond, die nu zelf het natio nale en internationale nieuws aanbod verzorgen, met die acti viteit stoppen als de onderlinge uitwisseling eenmaal tot stand is gekomen. In Aardenburg (Zeeuws-Vlaanderen) is deze week een middeleeuwse grafkelder blootgelegd. Hij is vrij groot en aan de binnenkant beschilderd. foro anp WlM kooiman nenlandse handel, een klein deel gaat direct naar de binnen landse consument en de rest verdwijnt naar het buitenland. Daarbij moet niet worden uitge sloten dat hiervan een deel toch weer in Nederland belandt. Waren begin jaren tachtig de illegale ateliers nog marginaal en kleinschalig van opzet, te genwoordig werken ze soms zelfs professioneler dan de lega le ateliers. Ze leasen de mo dernste machines, die bij een inval niet in beslag kunnen wor den genomen omdat het atelier geen eigenaar van die machines De professionele aanpak blijkt ook uit de personeelsvoor ziening. Vroeger werkten illega len bij een vast atelier. Tegen woordig houdt een informeel netwerk zich bezig met het on derling lenen van personeel. Il legale 'arbeidspools' en uit zendbureaus' zijn vooral in Am sterdam een bekend verschijn sel. Het rapport vraagt om vrij willige maatregelen om de lega le ateliers net zo flexibel te ma ken als de illegale concurrentie en die de controle en u-rvo'Iging van illegalen moeten versimpe len. Zo wil de vakraad bekijken ui bosvore woknemere fienbd kunnen worden ingezet. Voorts adviseert de vakraad de winkeliers om een fabrikan tennummer te laten inweven, zodat illegaal gemaakte confec tie makkelijker kan worden op gespoord. Als bij een inval in een illegaal atelier confectie met fabrikantennummers wordt ge vonden die aan legaal atelier toebehoren, kan direct en een voudig worden vastgesteld wie de eigenlijke opdrachtgever is. Om dat tin dMd t«- ba nen doen. moet de pakkans groter worden en moeten de boetes fors omhoog, stelt het rapport. Vanaf 1 juni kunnen vrouwen uit Rotterdam en omgeving bevallen in het Rotterdam Airport Ho tel. De kraamzorg in de Maasstad heeft twintig kamers in een vleugel van het hotel bij de lucht haven gehuurd waar vrouwen vlak voor, tijdens en in de dagen na de geboorte van hun kind 24 uur per dag kraamverzorging kunnen krijgen. Het kraamzorghotel het eerste in Nederland gaat als experiment een jaar draaien. In die pe riode wil de kraamzorg onderzoeken hoe groot de belangstelling is en of er met deze voorziening geld kan worden bespaard. Eigenlijk was het de bedoeling al maanden ge leden een kraamzorghotel te openen, maar met diverse hotels liepen de onderhandelingen stuk. Uiteindelijk had directeur F. Otten van het Rot terdam Airport Hotel wel oren naar het plan ..lk kan me voorstellen dat het voor een hotel niet leuk is dat hoogzwangere vrouwen in- en uitlo pen. Wij hebben dat probleem niet. De vleugel voor het kraamzorghotel hebben vnjge- heeft een aparte ingang". Door het kraamzorghotel binnen de muren te halen, verwacht Otten een hogere omzet te berei ken. Niet alleen doordat hij extra kamers ver huurt, maar ook door de drankjes en hapjes die het kraambezoek bestelt Hi| is VOl pl.m dé 55 UI dere hotels die net als het Rotterdams Airport Ho tel zijn aangesloten bij de 'Best Western organi satie, warm te maken voor een soortgelijk initia tief Hoofd kraamzorg A.P. Berkhout benadrukt dat het kraamzorghotel alleen open staat voor gezon de vrouwen die een gezonde baby verwachten. „Het gaat om vrouwen die m juin. ipe ihms kun nen bevallen, maar kiezen voor een 24-uun ver zorging". De nieuwe voorziening heeft geen eigen medische staf. Vrouwen die komen bevallen moeten hun eigen huisarts of verloskundige mee nemen. Wie besluh in het kraamzorghotel te bevallen, betaalt niets extra's. Thuiskr.iamzorg kost 320 gulden per dag. De eigen bijdrage voor zieken ïondsverzëkefaen van 42.50 gtlTdën per dajfpTdb ook in het kraamzorghotel. Particulier verzeker den krijgen meestal een vast bedrag dat zij naar eigen goeddunken aan kraamzorg kunnen beste den. Belastingdienst verwacht nog meer verdachte dossiers De al eerder aangekondigde meevaller in de wir-uitgaven (Wet Investeringsrekening) zal gedeeltelijk worden gebruikt voor investeringen in de infra structuur. Een deel van het geld. 195 miljoen gulden, zal verder worden gebruikt voor nog openstaande en niet veiTekende wir-claims. Dat heeft staatsse cretaris Van Amelsvoort (finan ciën) gisteren schriftelijk aan de Tweede Kamer laten weten. De meevaller bedraagt naar schatting 262 miljoen gulden. Dat geld is uitgekeerd aan be drijven die ten onrechte wir- claims indienden in het week einde van 28 februari 1988, toen bekend werd dat de regering de wir-regeling wilde schrappen. Dat geld moet nu worden terug- MMn Volgens Van Amelsvoort kan de meevaller overigens nog ho ger uitvallen. De Belasting dienst, die de wir-fraude onder zoekt, moet nog zo'n 3.600 an dere wir-claims tegen het licht houden. Verwacht wordt dat daaruit nog eens een correctie op wir-claims van 100 miljoen gulden voort zal komen. Overigens moeten nog 2.500 ondernemingen hun aangiften vennootschapsbelasting over 1988 doen. Mogelijk zitten daar nog verdachte wir dossiers bij. Rond de zomer wil Van Amels voort een totaal-beeld aan de Kamer voorleggen. Tot nu toe zijn 48 wir zaken gemeld voor strafrechtelijk on derzoek. Daarbij wordt getracht harde bewijzen te vinden voor met name valsheid in geschrif te. Volgens het onderzoek van de Belastingdienst hebben veel bedrijven tijdens het wir week einde' in 1988 subsidieaanvra gen van valse datums voorzien om toch nog een wir premie in de wacht te Slepen. Het chemieconcern Akzo heeft vorige jaar 691 miljoen gulden winst geboekt, 5,3 procent minder dan in 1990. Worden de buitengewone baten en las ten meegerekend, dan daalde de nettowinst zelfs met 12,5 procent, zo maakte Akzo van morgen bekend. De omzet daalde vorig jaar met ongeveer 2 procent tot 16,9 miljard gul den. De buitengewone lasten zijn de kosten van saneringen en voorgenomen reorganisaties van zwakke dochters. Akzo kondigde begin dit jaar een nieuwe reorganisatie aan waarbij zo'n duizend banen in de top komen te vervallen. Na enig touwtrekken wordt het overleg over de Akzo-cao zaterdag hervat. Dat hebben de bonden gisteren verklaard na een uitnodiging daartoe van Akzo-topman Van Es. Van Es isbereid eventuele „schoon heidsfoutjes" weg te werken. Unilever doet het eigenlijk nooit slecht. Waar andere Nederlandse multinationale ondernemingen als de Koninklijke/Shell Groep, Philips, Akzo en DSM uiterst gevoe lig zijn voor economische teruggang en groeiende concurrentie, laat Unilever jaar in jaar uit een gestage groei van de winst zien. Vorig jaar boekte de Brits-Nederlandse multinational al een winststijging van 5 procent en ook voor dit jaar wordt een posi tief resultaat verwacht. De belangrijkste oorzaak hiervoor ligt ui teraard in het soort produkten dat het con cern levert: levensmiddelen, wasmiddelen en artikelen voor lichaamsverzorging. Daarop wordt niet zo snel bezuinigd, want ook al gaat het econo misch nog zo slecht, de mensen zullen zich toch moeten voe den, verzorgen en wassen. Hooguit zal de consument ge neigd zijn wat sneller de goed kopere merkloze artikelen te nemen, maar vooralsnog merkt Unilever nog niets van een der gelijke trend. Zelfs het weer heeft geen in vloed op de resultaten. In de be leggingswereld doet het grapje de ronde dat het Unilever 'koud' laat welk weer het in de wereld is. Is er een hete zomer dan verdient Unilever goud op zijn con sumptie-ijs, is het koud en regent het pij- pestelen dan zit de winst in de soepen (Unox, Royco), worsten (Unox, Zwan) en bitterballen en kroketten van Cora van Mo- Het concern heeft de afgelopen tien jaar driftig bedrijven aangekocht die produkten maken die vallen onder de zogenoemde 'kernactiviteiten': wasmiddelen, lichaams verzorging en levensmiddelen. De 'grote drie' zijn inmiddels goed voor 90 procent van de omzet. Vooral op het gebied van li chaamsverzorging zijn miljardenoveme- mingen gedaan, zoals Cheseborough- Unilever: 4,25 procent meer loon Unilever heeft vannacht met de vakbonden een principe akkoord bereikt over een nieuwe, éénjarige cao. De partijen zijn het eens gewor den over een loonsverhoging van 4 procent per 1 maart en nog eens 0,25 procent per 1 januari 1993. Zieke werkne mers hoeven niet te vrezen voor sancties als het inleve ren van geld of vrije tijd. Alles blijft hij het oude. Unilever wilde aanvankelijk gezonde werknemers gaan belonen, maar dat plan is van de baan. Het concern heeft overigens een bijzonder laag ziektever zuim van 5,3 procent. Het landelijk gemiddelde ligt op 8 procent. Al eerder was afge sproken dat de huidige vut regeling (vut met 60 jaar) tot 1994 van kracht blijft. De cao heeft betrekking op 4.500 van de 10.000 werknemers van Unilever. Pond 's en Elizabeth Arden. Unilever is een onderneming die voort durend herstructureert, maar anders dan bij Philips gaat dat nooit gepaard met be- stuurscrises of reddingsoperaties a la Cen turion. Veranderingen voltrekken zich bijna geruisloos. Toch is de gedaantewisseling die Unilever sinds het begin van de jaren ze ventig heeft ondergaan, minstens opmerke lijk te noemen. 'Dochters' als verpakkings industrieën, wegtransportbedrijven, een re clamebureau (Lintas). vele veevoederfabrie ken. een restaurantketen en zelfs eCO rede rij (de Norfolk Line) zijn allemaal afgesto ten. De kracht van Unilever is misschien wel de 'kruideniersmentaliteit' van de top. Nooit worden over haaste besluiten genomen om koste wat het kost in een markt te komen. Deze aanpak mist zijn uitwerking niet Bijna overal ter wereld kom je in de supermarkten IJnilever-produk- ten tegen, of het nou Timotei- shampoo in janan is. Lux-zcep in China, Rex kaas in Brazilië. Dove-zecp in Italië. Magnum ijsjes in Nederland of een slank- hcidsmargarinc onder de merk waardige merknaam 'I C^an't Believe It's Not Butter' (ik kan niet geloven dat dit geen boter is) in de Verenigde Staten Zel den wordt er op deze produkten verlies geleden Unilever-produkten kom je overal ter wereld tegen, zoals hier voor een winkel In de Poolse hoofdstad War schau. waar onder meer Vim en Omo te koop is Unilever kocht vorig het Poolse wasmiddelenbednjf Pollena. dat sindsdien Lever Polska heet en met winst draalt. fOTO anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5