Binnenland Meerderheid Senaat tegen wao-ingreep Hema enV &D nog vier jaar Ik geef de Lubbers zet druk op CDA in Senaat De Telegraaf weigert advertentie van NVSH 'NS in fout met terugsturen Groningse supporterstrein' 'Veehouders gaan failliet door milieu' Ronnie Tober bedreigt agenten met aids-virus Woensdag 26 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALT AN ERDOGAN RONALD FR) SART (dief) PATRJCK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: HENK GEtST 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN 'Geld voorlichting voor taallessen' Op de uitgaven van de overheid voor publieksvoorlichting vallen volgens de PvdA-fractie in de Tweede Kamer nog enkele tiental len miljoenen guldens te besparen. Dat geld kan worden ge bruikt voor taallessen aan mensen uit etnische minderheden. PvdA-kamerlid Van der Vaart deed deze suggestie gisteren tij dens een commissievergadering in de Tweede Kamer over de overheidsvoorlichting. Premier Lubbers, aanwezig als minister van algemene zaken, wees Van der Vaart erop dat het kabinet voor de komende jaren al zo n 60 miljoen bezuinigt op de ruim 400 miljoen die in de overheidsvoorlichting omgaan. Redactieraad Nieuwsblad staakt strijd De redactieraad van het Nieuwsblad in Tilburg heeft de strijd voor het behoud van de eigen krant opgegegeven. Besloten is om mee te werken aan het door de directie en hoofdredacties van Brabant Pers uitgestippelde beleid. Dat komt neer op een versnelde samenwerking tussen het Nieuwsblad en het Bossche Brabants Dagblad, die uiteindelijk tot fusie zal leiden. De redac tieraad heeft langdurig actie gevoerd voor behoud van de eigen zelfstandigheid. De raad ging „met de rug tegen de muur" over stag, omdat het fusiebesluit niet meer terug te draaien zou zijh. Ook een bemiddelaar kwam na onderzoek tot de conclusie dat fusie onontkoombaar zal zijn. Zware straf geëist voor hasjhandel De Alkmaarse officier van justitie heeft gisteren tegen een 36-ja- rige Alkmaarder zes jaar en acht maanden cel geëist wegens mil- joenenhandel in hasj en deelname aan een criminele organisa tie. Daarnaast eiste hij verbeurdverklaring van 's mans bezittin gen ter waarde van bijna zes miljoen gulden. Daarna resteert nog ongeveer 2.3 miljoen gulden aan winst die hij met zijn han del verdiende, en die hij moet terugbetalend. De financiële straf fen behoren tot de hoogste die ooit voor de rechtbank tegen een particuliere verdachte zijn geëist. De officier achtte bewezen dat de AJkmaarder een internationaal opererend 'hasjbedrijf leidde en in vijf jaar circa tienduizend kilo hasj van Spanje naar Neder land smokkelde. Studie naar ondergronds vervoer Het ministerie van verkeer en waterstaat bekijkt of het financieel en technisch mogelijk is om spoorlijnen en autosnelwegen on dergronds aan te leggen. De situatie in Japan, waar al veel on dergrondse verbindingen bestaan, dient daarbij als voorbeeld. Het plan heeft volgens de woordvoerder oiets te maken met de suggestie om de nieuwe Betuwe-spoorlijn naar Duitsland deels ondergronds aan te leggen. Het gaat volgens een woordvoerder om een serieuze studie, al verwacht hij dat het nog jaren zal du ren voor er resultaten verwacht mogen worden. De studie staat los van een plan van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf om goederen via een ondergronds buizennet te gaan vervoeren. Ook dit plan wordt door Verkeer en Waterstaat bestudeerd. Nederland wil via EG eind aan Griekse boycot In een poging een einde te ma ken aan de Griekse boycot van Nederlandse produkten, heeft Nederland Portugal gevraagd om als EG-voorzitter precies uit te leggen hoe de 'Joegoslavië- verklaring' tot stand is gekomen die na het EG-ministersoverleg van vorige week werd gepubli ceerd. Nederland verwacht boven dien van de Griekse regering dat zij verklaart dat de suggestie als zou met deze verklaring zijn ge knoeid elke grond mist. aldus een woordvoerder van Buiten landse Zaken Volgens hem is het bovendien 'volstrekt onjuist' dat minister Van den Broek over de erken ning van Macedonië een andere opvatting heeft dan zijn tien collega's (Griekenland is als twaalfde EG-lid tegen). In Lissa bon heeft hij nauwelijks over Macedonië gesproken. Na af loop van de vergadering ver klaarde Van den Broek slechts te hopen dat Macedonië en Bosnië-Hercegovina gelijktijdig zullen worden erkend. Die verklaring is door twee Atheense radio-stations aange grepen om op te roepen tot de boycot. Als de Grieken massaal besluiten geen Nederlandse waar meer te kopen, kan dat voor ons land een miljarden- schade betekenen. Premier Lubbers heeft gisteren de CDA-fractie in de I MMt K.i mer onder druk gezet zich lo yaler tegenover het kabinet op te stellen. In een ongebruike lijk bezoek van de premier aan de wekelijkse fractievergade ring, waarbij hij zelfs een bos bloemen voor fractievoorzitter Kaland meenam, kreeg hij echter weinig gehoor voor zijn oproep. Lubbers kapittelde Kaland vorige week om diens uitspra ken dat het kabinet beter kan opstappen als het zo blijft 'doormodderen'. Kaland heeft zich weinig van die schrobbe ring aangetrokken. Dat was een van de redenen voor l-ub- bers om nu zelf naar de Se naatsfractie te stappen. De CDA-senatoren zijn de laatste jaren vaak met het ka binet in aanvaring gekomen. Zo moeten ze weinig hebben van de plannen van staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) voor een nieuwe ziekte kostenverzekering. Ook de door staatssecretaris Wallage (onderwijs) voorgestelde basis vorming valt slecht bij de I fractie. Het CDA heeft met de WD in de Senaat net MB meerderheid. Samen kunnen zij wetsvoorstellen daarom te genhouden. Dagblad de Telegraaf weigert een advertentietekst van een 06 in formatielijn van de NVSH (Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming) te plaatsen omdat daar het woord masturbatie in voorkomt. Voorzitter Willems van de NVSH verwijt de Telegraaf hy pocrisie. „Want kijk eens wat er allemaal op die pagina s vol 06 ad vertenties wél staat Volgens Telegraaf woordvoerster Allegro gaan woorden als 'masturberen' de Telegraaf te ver ..We hebben ge woon bepaalde criteria en daar houden we ons strikt aan Het kost ons anders te veel abonnees." De Nederlandse Spoorwegen hadden vorige maand een trein met voetbalsupporters halver wege de reis niet mogen terug sturen naar Groningen. Met de ze 'onjuiste beslissing' heeft de NS naar de mening van de poli tieministers Dales (binnenland se zaken) en Hirsch Ballin (jus- titi'- t<-glOle risico's genomen' Het besluit van de officier van justitie in Groningen de suppor ters niet aan te houden, nadat zij uit woede voor ruim een ton schade in de trein hadden aan gencht, was daarentegen geheel juist. Dales en Hirsch Ballin schrijven dit in antwoord op vragen van D66- en PvdA-ka merleden. De ministers baseren zich op een onderzoek van het gerechtshof in Leeuwarden. De volksvertegenwoordigers vroegen de ministers om onhel dering over de ongeregeldhe den rond de bewuste suppor terstrein. De NS onderbrak de treinreis van M Groningen fans, die op weg waren naar de wedstrijd tegen FC Twente in Enschede. Zij vertelden de sup porters echter niet dat de reis naar Enschede niet doorging. Toen de supporters merkten dat ze omkeerder, werden zij zo kwaad dat ze het interieur van de trein sloopten De officier van justitie in Gro ningen weigerde de verniel zuchtige supporters aan te hou den. ondanks een verzoek van de Spoorwegpolitie. De minis ters noemen dit 'een wijs be sluit', omdat er te weinig poli tiemensen aanwezig waren voor een succesvolle actie. Ook is het moeilijk in een grote groep schuldigen aan te wijzen In middels Is de Spoorwegpolitie zelf een onderzoek beennnen Minister Hirsch Ballin bekijkt naar aanleiding van het inci dent* of er een wetteli|ke rege ling mogelijk is om leden van een groep, die zelf geen aan toonbaar geweld gebruiken, toch strafrechtelijk te vervolgen. DEN HAAG ANP Tussen de drie- en vierduizend veehouderijbedrijven leggen de komende jaren het loodje als gevolg van de gestegen milieu kosten. Dat verwacht het Land- bouw-Economisch Instituut (LEI) in Den Haag. Veehouders moeten in de ko mende jaren extra kosten ma ken om aan de doelstellingen van de overheid te kunnen vol doen. Het instituut schat dat de boeren, afhankelijk van grootte en soort van het bedrijf, moeten rekenen op extra milieukosten van tien- tot tachtigduizend gulden per jaar. Groen Links daagt VVD uit tot islam-debat DEN HAAG ANP Het kamerlid Lankhorst van Groen Links heeft zijn WD-col- lega Franssen gisteren in een open brief uitgedaagd tot het voeren van een openbaar debat over de opkomst van islami tische scholen in Nederland. Lankhorst vindt dat Franssen, de onderwijsspecialist van de WD, zich onttrekt aan een der gelijke discussie, terwijl zijn partij het onderwerp juist op de politieke agenda heeft gezet. De WD is tegen islamitische scholen in Nederland, omdat zij denkt dat de jeugd niet goed kan opgaan in de samenleving door zich alleen onder 'soortge noten' te begeven. Groen Links vindt dat onzin. Volgens Lank horst kunnen dan met hetzelfde argument alle andere vormen van bijzonder onderwijs, zoals katholieke en gereformeerde scholen, worden afgeschaft. Duizenden mensen hebben gistermiddag opnieuw de Februaristaking uit 1941 herdacht bij het verzetsmonu- ment de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein in Amsterdam. De herdenking stond dit jaar in het teken van de vreemdelingenhaat, die in verschillende Europese landen de kop opsteekt. De Februaristaking van 1941 gold als eerste protest tegen de vervolging van joden door de nazi's. De staking brak op 25 februari uit, toen Amsterdams trampersoneel weigerde uit te rijden. Om dat te herdenken, rijdt tot 28 februari de zoge noemde verzetstram een tramstel uit 1941 door Amsterdam. foto nieuw anefo rob c croes Ter Veld: 'Cao's worden niet aangepakt' Een meerderheid van de Eerste Kamer, bestaande uit PvdA. WD, D66 en Groen Links, is tegen het kabinets voorstel om de duur en hoogte van vvao-uitkeringen aan te pakken. Dit bleek gisteren tijdens een debat in de Se naat over ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid. DEN HAAG GPD Hoewel de zaak niet op de agenda stond het kabinet kwam afgelopen vrijdag pas met een ontwerp-wetsvoorstel gingen sprekers namens de vier fracties toch op de zaak in. De houding van de Eerste Ka mer is uiteindelijk doorslagge vend voor het kabinetsbeleid. PvdA-senator Van de Zand- schulp betoogde dat het verla gen van de wao-uitkering het maatschappelijk draagvlak van het kabinet aantast. Hij droeg een aantal alternatieven aan. waaronder een verlaging van het ziektegeld in ruil voor het ongemoeid laten van de wao- uitkering. Ook stelde hij voor de ingreep niet te laten doorgaan als er op 1 juli 1994 een bepaald aantal wao'ers minder is. Senator Heijmans (WD) noemde het 'onaanvaardbaar' dat de wao-uitkering voor be staande arbeidsongeschikten wordt aangetast. De liberaal zei dat het 'niet aangaat' mensen eerst jarenlang premie te laten betalen en aan de uitkering zonder meer te verlagen. Ook senator Gelderblom (D66) gaf te kennen dat haar fractie tomen aan bestaande uitkeringen niet accepteert. Haar collega Bolding (Groen Links) keerde zich tegen het on aantrekkelijk maken van wao- uitkeringen. Het terugdringen van het aantal arbeidsonge schikten moet gebeuren door werk voor hen te scheppen, niet door lagere uitkeringen. Staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken) wilde niets van de voorstellen weten. Ze erkende wel dat er meevallers zitten in de ontwikkeling van het aantal wao'ers. Voorts verwees zij naar uitspraken van premier Lubbers en minister De Vries (sociale za ken). Die hebben aangegeven dat het kabinet niet blind moet zijn voor de praktijk en dat in grepen kunnen vervallen als eerder gestelde doelen zijn ge haald. Ter Veld vertelde de Eerste Kamer verder dat het kabinet niet zal ingrijpen in cao's waar in geen maatregelen ter beper king van het ziekteverzuim staan. Dat zou moeten door een geringere aanvulling op het ziektegeld, of het inlevereri van vakantiedagen. Volgend jaar zullen eerst de dit jaar afgeslo ten cao's worden geëvalueerd. Pas dan kunnen maatregelen worden overwogen, aldus Ter Veld. De Vnes zei onlangs te overwegen om de betrokken cao's niet algemeen verbindend te verklaren. DEN HAAG STELLA LEENDERS De Bijenkorf heeft het op tijd gemerkt, net als Albert Heijn. Maar de Hema en V D hebben zitten slapen toen de spe ciaalzaken als paddestoelen uit de grond schoten. Inmiddels kent Nederland aparte winkels voor sportschoenen, stropdassen, condooms, verjaardags kaarten en noem maar op. En zij doen goede zaken. „Shoppen is 'fun' geworden", legt pro fessor Jan Bunt, hoogleraar Commerciële Beleidsvorming aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit, uit. „Het gaat mensen tegenwoordig niet meer zozeer om de prijs, als wel om de kwaliteit en een ruime keus." Vroeger waren de verhoudingen in wa- renhuisland glashelder. De Hema was er voor mensen met een smalle beurs, V D richtte zich meer op de middenklas se, en de Bijenkorf was voor de rijken. Maar de laatste jaren laat het winkelend publiek zich niet meer zo makkelijk in een hokje stoppen. Bunt geeft warenhui zen als de Hema en de V D daarom nog hooguit vier jaar. De traditionele warenhuizen 'scoren' niet meer. V D draait al een paar jaar met verlies, ondanks een paar ingrijpen de reorganisaties. De winsten van de He ma dalen, en ook hier wordt stevig gere organiseerd. In de afgelopen weken werd bekend dat er ongeveer 400 banen gaan verdwijnen. De grote vraag is hoe het nu verder moet. „Ja, het zou leuk zijn als die twee in de krant konden lezen wat de oplossing is", lacht Bunt. Over V D wil hij het volgen de kwijt: „Ik denk dat zij de kant van de Bijenkorf op moeten gaan. Sinds dat een soort speciaalzaak is geworden, gaan de zaken erg goed. Maar het is de vraag of er wel plaats is voor nóg een soort Bijen korf. V D zal dan met nieuwe, andere produkten moeten komen." Volgens Bunt kan V D het best voortborduren op de reeds ingeslagen weg: „Het zou het mooiste ziin als het een winkel wordt met allemaal speciaal- zaakjes onder een dak. In het midden moet dan de kernzaak komen, en daar omheen komen een paar echte speciaal zaken, die niet per sé onderdeel hoeven te zijn van V D. Ik heb dat in Parijs ge zien. het is heel toegankelijk", zegt hij enthousiast. „Wat in ons land toch een succesvol fenomeen is geworden, zijn de ABC-za- ken (Albert Heijn. Blokker en C& A on der één dak)", vindt Bunt. „Die drie za ken hebben elkaar gevonden, en maken gezamenlijk een winkelconcept. V D zou dat ook kunnen gaan doen. Ze kun nen de stijgende populariteit van spe ciaalzaken geweldig uitbuiten op de fan tastische verkooppunten die ze hebben." Vers-afdelingen Voor de Hema voorziet Bunt geen toe komst als duurdere speciaalzaak. „De Hema is in de afgelopen jaren afge dwaald van haar oorspronkelijke geloof. Jaren achter elkaar bracht zij een beperkt aantal produkten, van een goede kwali teit. voor een lage prijs en voor een breed publiek. Dat idee is een beetje ver waterd, waardoor de Hema van alles wat is gaan doen. Ze hebben eigenlijk een beetje gezichtsverlies geleden." En dat is te merken. Voor onderbroe ken gaan mensen nu naar Zeeman, voor een pollepel naar Xenos. De koffiebeker wordt uitgezocht bij Blokker. Verf is te koop bij Gamma. Een nieuwe fietsband kan worden gehaald bij Halfords. „Het winkelend publiek is er ondertussen achter gekomen dat er ook andere type winkels met een grotere keus is", aldus Bunt. Het lijkt hem een goed idee als de He ma zich weer gaat concentreren op haar belangrijkste produkten. Bunt maakt een vergelijking met de supermarkten. „Je ziet het bijvoorbeeld aan de Aldi. Die winkel houdt consequent vast aan het discount-principe (stunten met prijzen). Alhoewel er minder mensen zijn die al leen maar op de prijs letten, is deze doel groep nog groot genoeg voor de Aldi. De Hema kan ook weer een echte discoun ter worden." Naast de traditionele 'warenhuizen, hebben ook de supermarkten de laatste jaren te maken met consumenten die meer keus en kwaliteit willen. Winkels als de Super en Albert Heijn hebben hier een paar jaar geleden op ingespeeld met vers-afdelingen. Maar de Edah heeft hiervoor niet genoeg vloeroppervlak. Bunt: „Je ziet dat het met de Edah op het moment dan ook niet *o goed gaat." Heineken Het is duidelijk dat de Hema en V D te laat hebben ingespeeld op de nieuwe wensen van het publiek. Ook hebben zij volgens Bunt niet voldoende in de gaten gehouden wat de concurrentie doet. „Het is heel moeilijk om oplettend te blijven als je succesvol bent. Om dingen die om je heen gebeuren te zien, en daar wat mee te doen. Kijk nu ook naar Hei neken, dat bedrijf heeft al die 'kleine bie ren' die opkwamen ook niet in de gaten gehouden." In de loop der jaren zijn aan de top van de Hema en V D behoorlijk wat mensen opgestapt. Bunt: „Er is daar na tuurlijk een boel onenigheid tussen mensen die radicaal het beleid willen veranderen, en mensen die dat nog niet aandurven." Die laatste groep zit er volgens de hoogleraar behoorlijk naast. „Er moet in ieder geval iets gebeuren. De speciaalza ken zullen toenemen, en de Blokkers gaan niet failliet. Ook kun je niet zeggen dat de klanten wel weer zullen verande ren. Want dat gebeurt dus niet. Als de Hema en V D niet binnen drie vier jaar met een spectaculaire verandering komen, dan zie ik het somber in." Zanger ontkent aantijgingen politie TWELLO GPD Zanger Ronnie Tober (46) heeft volgens de politie zater dagnacht in Twello twee agen ten met aids bedreigd. De zan ger zat in de auto van zijn partner en manager, die werd aangehouden voor een drank- controle. De bestuurder verzette zich daartegen. Toen de agenten hem geboeid wilden afvoeren, kwam Tober in actie. Hij raak te door het dolle heen en sloeg met zijn vuist tegen een muur. Direct hierop besmeurde hij de agenten met bloed, terwijl hij geroepen zou hebben dat hij met aids was besmet. Tober, die zich maandagoch tend zelf meldde bij de politie, ontkent dit echter. „Dat zou ik nooit roepen. De opbrengsten van mijn laatste cd zijn nota bene bestemd voor de bestrij ding van de ziekte", aldus de zanger. Volgens Tober had hij een stevige borrel op, maar zou zijn partner niets hebben gedronken. Tober zegt dat hij een bloed proef wil om een einde te ma ken aan het verhaal dat hij aids heeft „Ik weet zeker dat ik geen drager ben van het vi rus. Niettemin heb ik mijn ex cuses aangeboden", aldus de zanger. Het Openbaar Ministerie in Zutphen wil Tober vervolgen wegens bedreiging en het hin deren van agenten bij de uitoe fening van hun functie. Eerder zijn diverse personen veroor deeld tot enkele weken cel straf, nadat ze agenten hadden bedreigd met aids-besmetting. Werknemers van de Rotterdamse werf Wilton-Feijenoord genoten gisteren in de zon van een kopje koffie in schafttijd. Zij toonden hoegenaamd geen belangstelling voor Pieter van Vollenhoven, die een werkbezoek aan de werf bracht in het leader van de bedrijfsveiligheid. foto anp paul stolk

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3