Een jaar om te overleven Alleen in Italië en Spanje ligt nog het grote geld WIELRENNEN VOORAF Profpeloton zonder Pino, Criquielion en Winnen Dit wordt een jaar om te overleven, en vooral de 'klassie ke' aprilmaand belooft straks meedogenloos te zijn. De profWielersport staat voor één van de meest cruciale sei zoenen in zijn moderne geschiedenis. ROTTERDAM PETER OUWERKERK GPD-VERSLAGGEVER FICP-ranglijsten en de wedstrij den-cyclus om de wereldbekers waren handige middelen om te werken aan de hoogstnoodza kelijke face-lift van kalender en peloton. Maar, met die bijstel ling alleen ben je er nog niet. Er wordt tegenwoordig meer 'om den brode' gekoerst dan in het vorige decennium: in 1980 waren er nog maar 700 profs uit 15 landen, vorig jaar werden er 934 licenties uitgegeven, op dit moment staan er zo'n 850 ren ners als prof geregistreerd en aan het eind van dit jaar zal de grens van 900 wel weer zijn overschreden. Renners getooid met 31 verschillende nationali- In zoverre is de mondialise ring geslaagd. Al geldt de kant tekening dat een groot deel van het succes is toe te schrijven aan het opengooien van de oostblokgrenzen: zo'n 70 ren ners uit de voormalige Sovjet- Unie, Polen en DDR zijn tegen woordig beroeps. Ook de FICP-lijsten en het WB-klassement zijn inmiddels ingeburgerd. Niemand zal ooit begrijpen hoe de puntentelling tot stand komt, maar, net als met tennis, is het aardig te we ten dat Breukink nu 13e staat, en Krajicek bij voorbeeld 24ste. Profwielersport bestaat, net als een aantal andere takken van profsport-amusement, bij de gratie van sponsoring. Het 'cyclisme' nog het meeste van al, want daar wordt geen cent terugverdiend aan entreegel den. Een sponsor investeert, al dan niet via een meerjarenplan, krijgt daar niets concreets voor terug, kan alleen constateren of zijn naamsbekendheid stijgt. De respons valt in de praktijk overigens niet tegen: voor wie het goed doet legt de wieler- sponsoring geen windeieren. Z- baas Roger Zannier zingt alle lof, ex-Histor-sponsor Paul de Smedt is lyrisch over zes jaar sponsoring, bij Buckler zeggen ze midden in de roos te hebben geschoten. Wielersport lijkt duur, maar is in verhouding een goedkope vorm van reclame, tenzij er grove tegenwerking is van de moderne media. De sponsors kunnen, kortom, tevreden zijn. Toch staan ze niet in de rij om de fakkel ver der te dragen. En dat is voor menig werknemer in die (sport- )bedrijfstak een onrustige ge dachte. Ook al is de profwieler sport vanaf de jaren vijftig al va ker het doodsbed opgepraat. Er is een aantal redenen aan te voeren voor de knellende sponsormarkt in, met name de traditionele wielerlanden als Nederland, België en Frankrijk. Alleen in Italië en Spanje groei en de bomen nog tot in de he mel, net als in het voetbal. De oorzaken: 1) de wereldeconomie staat er niet te best voor, er wordt we reldwijd (even?) minder geld uitgegeven aan reclame. 2) 1992 is een jaar van grote tot zeer grote sportevenemen ten: Olympische Winter- en Zo merspelen, pré-olympische toernooien, EK voetbal, alle aandacht voor Grand Slam-ten- nis; naar die absolute pu bliekstrekkers gaan momenteel de miljoenen. 3) wie uit reclame-oogpunt wil scoren moet de besten heb ben, en die zijn er niet te veel. Zodat het beperkte aanbod de hoge prijs dikteert; de schaarse toppers kunnen salarissen vra gen van 2 tot 3 miljoen gulden, bedragen die (bijna) alleen nog door Zuideuropese ploegen zijn op te brengen. Met name om die laatste re den ontstaat vanzelf de door Verbruggen c.s. zo gepropageer de 'elite-kaste', de eredivisie met ploegen en renners, die ga rant staan voor spektakel, uit straling en heroïek. Ploegen van tien mijoen gulden en meer. Gatorade, Banesto en ONCE - het AC Milan, Barcelona en Real Madrid van de wielersport. De focus op de topploegen, maar ook op de top-organisa- ties. De drie grote ronden en de twaalf wereldbekerwedstrijden, met als absolute uitschieters de Tour en het WK. Bij dat soort grote wedstrijden valt al het an dere in het niet. Maar of dat nou helemaal de bedoeling is? Ballast Er is wel eens gezegd, dat de profwielersport makkelijk zou kunnen volstaan met 200 cou reurs. Dat de rest eigenlijk maar ballast is. Zoals de eerste divisie, de 'tweede nationale', in het voetbal ook minder serieus wordt genomen. Iedere toe schouwer/organisator wil Bug- no aan de start; Luca Gelfi inte resseen hem niet. Kan zijn, maar de profwielersport is voor al ook gebaat bij continuïteit. Want als er straks geen kleino ploegen meer zijn voor kleine renners, dan heeft de moeder van alle wielerveldslagen haar eigen kinderen opgegeten. Dan is de toch al steeds moeilijker overstap van amateurs naar profs helemaal onmogelijk ge worden. Als 200 renners aan de top ge noeg is, dient er, ondanks die superliga, ook werk te zijn voor de andere 700 modale profcou reurs. Als 10 miljoen gulden te veel is voor kandidaat-sponsor X, dan zal er op nationaal/re gionaal niveau speelruimte moeten worden geschapen voor sponsors van 2 tot 5 miljoen. De kweekvijver van jonge profs, van nieuwe vedetten, van kam pioenen in spé, mag niet achte loos worden gedempt. Daar ligt de grootste taak voor de UCI- /FICP in de laatste jaren van de ze eeuw: de kar is in beweging gezet, maar nu is het zaak de gang er in te houden. Wie zijn basis verloochent geeft zijn ei gen voortbestaan uit handen. Eindredactie: Ad Heesbeen. Ka- rel Jansen, Patricia Jimmink. Ad van Kaam. Edwin Struis. Vormgeving: Marco Kroes Foto's: ANP, ERA. GPD Woensdag 26 februari 1992 Het peloton staat voor een cruciaal seizoen. Op de eerste rij van links af Hampsten, Bouwmans em Ekimov. foto cpd cor vos Veel renners laten fiets in stalling staan ROTTERDAM GPD Vorig jaar reed hij al geen Tour meer, maar dit jaar zal de herin nering aan Claude Criquielion nog weemoediger zijn voor de Belgen. Criquielion is gestopt, de beste ronderenner bij de zui derburen sinds Merckx. Beperkt overigens, want slechts eindze ges in Midi Libre (2x), Roman- dië en de Catalaanse Week (bei de lx). Maar als je vijf keer ein digt in de toptien van de Tour de France, dan heb je een ere lijst om op terug te zien. Criquielion, 35 inmiddels, zal dus nooit Luik-Bastenaken-Luik meer kunnen winnen: vijfmaal bij de eerste vier is zijn schrale troost. De Waal moet het doen met zijn wereldtitel, zijn kam pioenschap van België en zijn overwinningen in de Ronde van Vlaanderen, Frankfurt, de Waal se Pijl en de GP Merckx. Een overwinning die tot nog toe ook is uitgebleven, is de uit spraak in de 'zaak-Ronse', over de vermeende 'kwak' die hij kreeg in de eindsprint met Steve Bauer, ontknoping van het WK 1988. „Voorheen had ik goeie contacten met de Canadees, er na heb ik hem nooit meer ge sproken. Misschien mijn boe- renkarakter. Ik kan het hem nooit vergeven." Criquielion werd nooit posi tief bevonden bij een doping controle, was minder een baas dan hij wellicht had moeten zijn, reed 13 seizoenen bij de profs, geniet voorlopig van zijn vrije leven en zal ongetwijfeld terugkeren in 'het milieu', waar in hij het grootste deel van zijn leven al heeft gesleten: de wie lersport. In een soort Hinault- functie. in de pr en organisatie van wedstrijden. Criquielion gestopt, maar hij was niet de enige, die we niet meer terugzien op de fcbersfiets in 1992. De bekendste afstap- pers verder in België: Frank Hoste (assistent-ploegleider La William, en rijvvielimporteur), Jef Lieckens (cafébaas) en uiter aard Fddy Planckaert (boer), maar die was al eerder gestopt. Het Nederlandse profpeloton zal het vanaf heden moeten doen zonder Peter Winnen, de man die in het begin van de ja ren tachtig nummer 3, 4 en 5 werd in het eindklassement van de Tour, en die, via het NK 1990, op. weg leek naar een mooie herfst van ziin loopbaan. Maar een onschuldige aanrij ding aan de vooravond van de Tour. datzelfde jaar, betekende het begin van het definitieve Claude Criquielion, de beste Belgische ronderenner sinds Eddy Merckx. zien we dit seizoen niet meer terug in het profpeioton. foto ger dijkstra einde. Een té hardnekkige rug blessure dwong hem af te stap pen. Winnen, 12 jaar prof. zien we wellicht ooit terug als kunst schilder. Geen KNWU licentie ook meer voor o.a.: Maarten Ducrot (bedn)fsleven), Gerard Veldscholten (zoekende) en Pa trick Tolhoek (amateur). De fiets in de st.illmg in Frankrijk: oud gclctrui l Al) Pascal Simon, Dominique Ar- naud, Fréderic Brun, Domini que Garde, Bruno Bonnet en Philippe Chevallier. In Italië ko men Pirnmt.ava/zi (41. de oudste prof), Emanuele Bombi- ni en Danilo Gioia niet terug; de Italiaanse Pool Ixch Piasecki (ook oud-gelctrui) is van de fiets de polltM (ngMtapc. In Spmta heet de bekendste 'stopper' AJ- varo Pino (winnaar Vuelta 1966 m "ii'int'i.i he. ti i Parra de stalling opgezocht, om eveneens een politieke carrière te beginnen. ROTTERDAM PETER OUWERKERK Europa zonder grenzen en dat geldt dus voor de profwieler sport. Van de eerste 25 ploegen in het FICP-klassement, de elite die startgerechtigd is in de wed strijden voor de wereldbeker, is er niet één die zich een volledig autochtone mag noemen. Spanje en Italië zijn tegenwoor dig financieel veruit de meest draagkrachtige wielerwerkge- vers: elf ploegen in Spanje, tien in Italië, twaalf onder de eerste 25 van het FlCP-ploegenklasse- ment, dertien van de individue le top-25 in Spaans/Italiaanse dienst. Vijf ploegen, waarvan vier in ternationaal: Buckler, PDM, Panasonic en TVM. Elro is voor de criteriums. De enige echt grote transfer realiseerde TVM: Priem trok Robert Millar aarr om Theunisse door de cols te loodsen. Breukink kreeg bij PDM hulp van de Duitser Mario Kummer uit de ploeg van Bug- no. De Nederlandse profwieler sport staat voor een belangrijk jaar. Buckler en PDM verdwij nen, voor Panasonic komt wel licht ook een ander. TVM zoekt een co-sponsor en André Bos kamp is bezig met een nieuwe ploeg. Met zri allen op zoek naar zo'n 30 miljoen gulden. Duitsland Waar Hennie Kuiper nooit de gelegenheid voor kreeg, mocht Walter Godefroot wèl, namelijk investeren. Er kwam geld vrij voor een potentiële Duitse top- ploeg. Een voortzetting van Te lekom. Vanaf nu gaat het mis schien beter met dertien Duit sers, drie Belgen en twee Fran sen. Op Schur, Kummer, Lud- wig, Raab, Gölz en Hunder- marck na heeft hij ze 'allemaal', met Ampler en Kappes als blik vangers. En met De Wilde en Mark Madiot. Belgie Het grote geld is verdwenen uit de Belgische profwielrennerij. Vijf ploegen, waarvan één ei genlijk Nederlands (Tulip) is, drie voor de kermiskoersen (La William, Collstrop en Assur) en eentje op redelijk internationaal niveau (Lotto). Histor stopte na zes jaar, evenals SEFB. Wein- mann zette er na vier seizoenen een streep onder. Tonton Tapis loste na één jaar op in de com binatie met Italiaanse licentie GB-MG Boys. Van de 15 Belgen bij de FICP top-100 staan er 11 onder bui tenlands contract. Zo raakte Lotto Bruyneel aan het Spaanse ONCE kwijt en besloot Dirk de Wolf zijn benen te 'verkopen' aan Bugno. Een Fransman werd binnen de puur Belgische Lot to-ploeg gehaald, Martial Gayant, goed voor 368 FICP- punten. Immers, vanaf mei tel len de punten van Criquielion (gestopt) en Bruyneel niet meer mee. Johan Museeuw draagt de ploeg, die in ieder geval door gaat tot en met 1994. Budget; 4,5 miljoen gulden. Tulip (Van der Poel/Roosen) versterkte zich met wat Histor- restanten: Holm, Lilholt en Frison, die in het voorjaar al de directie gunstig moeten zien te stemmen. Budget: 5 miljoen. Zwitserland Helvetia is een ploeg die mee telt, al morst de geldkraan nog slechts druppelsgewijs. Ruè ging terug naar Castorama, Ri chard en Gianetti trokken naar Lotus. Oudgedienden als Maechler en Müller kwamen in hun plaats. Koechli gokt op het talent Laurent Dufaux, op zijn neoprof Beat Zberg, èn op een fysiek minder broze Gilles Dè- lion. Frankrijk In 1984 waren er zeven Franse profploegen. In 1992 zijn het er nog maar vier. Toshiba leerde niet van de oude fouten en hield ondanks de successen van Rominger en Jalabert op. Het gaf ruimte aan een nieuwe ploeg met de publicitair onmo gelijke naam 'Chazal Vanille et Mure, Vetta'. Budget: 2 miljoen. Roger Zannier heeft inmid dels genoeg naambekendheid voor zijn kinderkleding, en gaat in '93 de jaarlijkse 12 miljoen anders besteden. Met Greg Ic- Mond tracht hij nog wel de maximale publiciteit te halen door diens poging het wereld uurrecord van Moser te verbe teren. Gepland tussen Tour en WK. Millar en Forest vertrok ken. Claveyrolat. Bezault, l>ance en Collotti zijn nieuw. Bij RMO is ook minder geld. Voor Claveyrolat, Marc en Won Madiot, Bouvatier en Brun was geen plaats meer. Kopman Charley Mottet kreeg slechts Pensee en Vichot terug. Bij Castorama werd Laurent Fignon weggepest. Pascal Si mon stopte en Riis, Garde en Vichot vielen af. Luc Leblanc verwelkomt Ruè, Bouvatier en lx Clerc als nieuwe ploegmaats Het driftigst roerde zich Gatora de, de sportlimonade van de ja ren negentig. Aan geld geen ge brek. Van een supercoureur (Gianni Bugno) wellicht ook naar een superploeg. Twee Duitsers (Schur cn Kummer) verdwenen. Italianen als Gio- vannetti. Fidanza en Volpi ble ven en er kwam heel wat bij: I-aurent Fignon. Abelardo Rondon, Pello Ruiz-Cabestany (voor de bergen), Dirk de Wolf, Rudy Verdonck en Wim van Eynde. Ook Carrera besloot kopman Claudio Chiappucri een 'luxe knecht' te schenken: Stephen Roche. Flavio Giuppo- ni vertrok naar Marcatone, dat ook Emonds en Leali op de loonlijst plaatste. Roger de Vlaeminck is terug in zijn tweede vaderland. Na het vliegend tapijt bij Tonton vindt hij wellicht meer rust, inspiratie en talent m de Italn-Belga-mix \.tn htoodoH BaMnl en >- pollini met Bomans, Goessens en Van Itterbeeck. MG-GB Boys biedt tevens onderdak aan twee Polen: hardijder Zenon fcnkule en ex-wereldkampioen bij de amateurs. Joachim Halupczok. Bij Ariostea sloten Jono. Jar- mann en Riis zich aan bij het sterke Argentin/Sörensen col lectief. De getalenteerde Vene zolaan Leonarda Sierra gaat iets 'groter', van GIS naar Zó Mobi- li. cn wellicht ook m IDM koenen. Spanje Het rijkste wielerland van het ogenblik. Zes ploegen bij de top-25, vijf renners in de top-25. Elf ploegen met een totaalbud get van 60 miljoen gulden. Zo'n 200 profs en onder hen Tour winnaar Indurain en Pedro Dcl- gado die goed zijn voor 23 mil joen gulden de man per jaar. Van de vijf internationaal opererende ploegen ging met name Ixtus Festina de boer op. Lotus (Hermans/Suykerbuyx) legde krllv vast. akm. RJ chard. Gianetti en WegmüUcr. Ook >N(.F met Vuelta winnaar Melchior Mauri, was actief. Het moest Mauri het viervoudige gaan betalen, maar er konden toch ook nog aardige vergoc dingen af voor Johan Bruyneel en Laurent jalabert. de nummer twee in de B-rindsta zas vertrok naar Artiach (met Nijboer en Alfonso Gutierrez). Banesto-ploegleider Echavarri had het DM M p Pedro Delgado zijn nadagen el ders was gaan slijten want Mi guel Indurain heeft geen 24 ka raats livrciknecht meer nodig. Maar de sponsor/bankdirecteur kan het zo goed vinden met 'Pe- rico', dat hij hem nog grif voor twee jaar vastlegde. Bij Clas vertrokken Cabestany en Emonds naar Italië, maar voegde Ionv RomtPgW ddl bfl Fchave/lnaki Gaston. Seur heeft de amateur wereldkampioen 1991 \ïkor Kjaksinkj gecontrac teerd. Amaya krimpt in van 21 naar 18 en heeft een Colom biaanse kopman, Oscar Vargas. Verenigde staten Het profwiclrennen komt daar steeds meer van de grond. Mo torola is er de topploeg. maar ook Subaru en Coors bght mo gen er zijn. Hennie Kuiper werd blij verrast door Motorola. Naast Anderson. Bauer en Hampsten. dragen dit jaar ook Zanoli. Dernies, Schur, Sciandri en de Ik-lgiM hr MÉ g bf de amateurs. Greg Moens (50x eerste in '91), de blauw rode tri cots. Colombia Drie ploegen; Postobon. mèt H error a/ijn opvolger Mcjia cn liefst acht Litouwers. Dan Kcl- me. de Spaanse sportschoenen- fabnkant. met 10 Spanjaarden en 9 Colombianen onder wie Farfan en Rincon En dan nog üascoaa Glacial met het trio W'ikhcs: Pablo, Gustavo cn Marcos.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25