Sport j Fitte Becker velt Schapers BOLLEN Spelersvakbond van tennissers wil rally terug WERKEN EN WINKELEN IN HARTJE ALPHEN "70 P Woensdag 26 februan 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN H0€KSTRA HERMAN JOüSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J H OOG ER DU K NIEUWS LUN Schalkers vecht ontslag bij TVM aan LEIDEN TVM is nog niet van Martin Schalkers af. Mr. Van Beusekom, de advocaat van de werkloze Voorhoutse beroeps wielrenner. heeft een kort geding aangespannen tegen de Stich ting Wielerpromotie Benelux uit Hoogeveen, waaronder TVM ressorteert. Volgens Van Beusekom heeft de wielerploeg Schalkers te laat op de hoogte gesteld van het feit dat hij niet voor contractverlen ging in aanmerking kwam. Hij hoorde dit pas in september en kon toen niet meer bij een andere profformatie aan de bak. De Amsterdamse advocaat wil Schalkers' onmiddellijke terug keer in zijn oude wielerploeg afdwingen. Schalkers onthoudt zich hangende de zaak van commentaar. Mey ziet definitief af van WK sprint BERLIJN Uwe-Jens Mey neemt niet deel aan de wereldkam pioenschappen sprint die komend weekeinde in Oslo worden gehouden. De Duitser, Olympisch kampioen op de 500 meter van 1988 én 1992, is nog niet geheel hersteld van de griepaanval die hem in Albertville trof. ..Ik voel me nog niet honderd procent fit, sta nog wat wankel op mijn benen. Ik ben teleurgesteld dat ik niet bij het WK kan star ten, maar mijn gezondheid gaat voor", aldus Mey die er nog nooit in slaagde de wereldtitel van de specialisten op 500 en 1000 meter te veroveren. In Albertville kondigde de 28-jarige schaatser aan binnenkort met zijn actieve sportcarriere te stop pen. Hotel Panasonic lijkt wel een bunker CAPO D'ORLANDO Hotel La Tartaruga in Capo d'Orlando, waar de wielerploeg van Panasonic verblijft, is omgetoverd in een vesting. Zes zwaar bewapende politiemannen met kogelvrije vesten bewaken dag en nacht het etablissement, 's Nachts krij gen zij versterking van agenten in burger. De eigenaar van de herberg voelt zich bedreigd door de mafia. Hij heeft geweigerd geld af te dragen aan de mafiosi die de meeste hotels aan de Noordkust in handen hebben. De eigenaar heeft de afpersing en bedreiging bij de politie gemeld. Een aan tal maanden geleden werd een aantal ongehoorzame hoteliers in Capo d'Orlando geliquideerd. RKC-trainer verdacht van fraude WAALWIJK Leo van Veen, trainer van RKC, zit sinds maandag op het politiebureau in Waalwijk vast. De Utrechtse oefenmees- ter wordt verdacht van belastingfraude. Het in verzekering stellen van Van Veen hoort bij het onderzoek van de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst), die al sinds begin 1991 op zoek is naar een zwart-geld circuit bij RKC. De afgelopen maanden werden meerdere (oud-)bestuursleden voor kortere of langere tijd vastgezet. Ook Wales oefent in mei tegen Oranje ZEIST Na de ingelaste oefenwedstrijd van het Nederlands elf tal tegen Portugal heeft de KNVB nog een duel met Wales op het programma geplaatst in de voorbereidingsperiode op het Eu ropese kampioenschap. Wales komt drie dagen na Oostenrijk (woensdag 27 mei) naar Nederland. De laatste wedstrijd van het elftal voor Zweden is op vrijdag 5 juni tegen Frankrijk, over vijf weken komt Joegoslavië naar Nederland. Sectievoorzitter Van Rooijen maakte bekend dat Italië ook nog als tegenstander in de oefencampagne kan worden ingepast. De Duitse voetbalbond heeft Nederland gepolst voor het spelen van oefenwedstrijden ten tijde van de voorronde voor het wereld kampioenschap van 1996. De Fransman Henri Leconte moest het enkelspel tegen Patrick McEnroe gewonnen geven vanwege een enkelblessure. foto anp Boris Becker is weer helemaal de oude. Met dank aan Jan Siemerink, die de Duitser vorige week vroegtijdig uit het toernooi van Stuttgart mepte en hem daarmee een week vrijaf gunde. ROTTERDAM ROB VAN DER ZANDEN Michiel Schapers was er niet blij mee en werd gisteren in Rotter dam door een topfitte Becker genadeloos afgeserveerd: 6-3, 6- 1. Hij kreeg later op de avond gezelschap van Mark Koever- mans, die een soortgelijke af straffing kreeg van John McEn roe (6-3, 6-2). GelukJug hadden eerder op de dag Paul Haarhuis (6-2, 6-2 tegen Mare Goellner) en Tom Nijssen (6-3, 6-1 tegen Eduardo Masso) hun plaats in de tweede ronde wel veilig ge steld. Daardoor bleven tenmin ste nog drie van de zes Neder landers in het hoofdtoernooi. Becker klaagde vorige week over loomheid en een pijnlijke rug. Het gevolg van zijn ener gieverslindende vijfsets-over- winning op Jim Courier in de fi nale van Brussel. Na zes dagen rust heeft de drievoudige Wim- bledon-winnaar zijn krachten weer gebundeld. In Ahoy' speel de hij de pannen van het dak, tot ontzetting van Schapers, die geen schijn van kans had. „Voor een eerste ronde speel de ik inderdaad goed", meende Becker. „Ik heb de week ge bruikt om bij te komen. Ik heb zelfs drie dagen geen bal gesla gen. Het was me allemaal even te veel. Na Brussel gaf Stuttgart ook weer extra druk, omdat ik een thuiswedstrijd speelde. In Duitsland doet iedereen alsof hij of zij mijn broertje of zusje is. Maar ik heb maar één zusje. Ze bedoelen het goed, maar ik houd er niet van", aldus Becker, die in de Maasstad van de be trekkelijke rust geniet. Becker heeft niet alleen een hekel aan de drukte rond zijn persoon, ook is hij een tegen stander van de vele toernooien die de profs achter elkaar moe ten spelen om hun ranking op peil te houden. „Ik pleit al jaren voor vermindering, maar de meerderheid van de spelers wil het niet, en dan gebeurt het ook niet", zegt Becker, die het liefst alleen de Grand Slams en een paar grote Grand Prix-toemooi- en speelt. Volgens Becker hebben top pers amper gelegenheid om zich te ontspannen. Hij begrijpt dat een gezondheidsfreak als Ivan Lendl na een tennispartij nog een paar kilometer gaat hardlopen. „Maar ik heb 's avonds wel eens zin in drie hamburgers en een halve krat pils. Dat kan echter niet." De miljonair uit Leimen had natuurlijk een ander vak kun nen kiezen. Maar de nummer vier van de wereld gaat voorlo pig nog wel even door in zijn professie. „Al heb ik daarover soms mijn twijfels als ik 's och tends wakker word. Dat ver schilt van dag tot dag." De rossige Duitser stond gis teren in een bomvol Ahoy' in al le opzichten op scherp. In woord en daad. Hij was uitge slapen, goed gehumeurd en in topconditie. Becker kreeg daar door zijn revanche van zeven jaar geleden toen hij van Scha pers verloor tijdens de Austra lian Open. Op de vraag of die nederlaag nog meespeelde, ant woordde Becker: „Ja, elke speler die een keer van me heeft ge wonnen zit in mijn achterhoofd. Ook Schapers. Het service-kanon denderde in sneltreinvaart over zijn te genstander heen. De eerste ser vice-game die Schapers weggaf, kon hij nog terugvoeren op zijn eigen onbeholpenheid. Maar verderop in de partij was alleen nog Becker verantwoordelijk voor de teloorgang. De 32-jarige routinier viel weinig te verwijten. „Zo wegge slagen worden is niet leuk voor een sportman", aldus Schapers. „Maar hij was gewoon veel te sterk." De oorwassing bracht de trouwste klant van het AB- N/Amro-wereldtenmstoemooi overigens niet uit zijn humeur. Daarvoor speelde hij het afgelo pen jaar te goed. „Ik heb er weer lol in", aldus Schapers. „Voorlopig stop ik er nog niet mee. Maar ik denk wel na over de toekomst. Binnenkort volg ik bij de ATP (de spelersvakbond, red.) een cursus management en coaching. Want ik wil mi|n kennis straks blijven gebruiken als ik ben gestopt." Een jaar geleden werd het voormalige boegbeeld van het nationale tennis nog uitgela chen. Hij was afgegleden naar de 232ste plaats op de wereld ranglijst en kondigde aan de top 100 weer te zullen halen. De self-made-man flikte het. Ster ker: als 62ste van de wereld heeft hij nu zelfs de top 50 in zicht. „Die inhaalrace heeft me moeite gekost. Maar het is me gelukt en het geeft voldoening." Minder voldoening de laatste maanden heeft Mark Koever mans. Hij moest op de wereld ranglijst veel plaatsen prijsge ven. staat nu 88ste, en kondigde een come back aan. Voorlopig is het daar nog niet van geko men. 'Koef wacht op de gravel toernooien die hem veel beter liggen dan de indoorbanen. Tegen McEnroe kreeg hij geen poot aan de grond. Zoals verwacht. Met 6-3, 6-2 werd de 24-jarige Rotterdammer van de baan gemept. ,Big Mac' hield zich rustig tij dens de wedstrijd. Pas na de partij deed hij zijn mond open. Hij klaagde de spelersvakbond weer eens aan. De ATP luistert volgens de 33-jarige Amerikaan te weinig naar de spelers. „Als ik een blinddoek opzet en pijltjes gooi op een kaart met daarop de toemooiagenda verricht ik net zo goed werk als de mensen van de ATP. Ik klaag niemand persoonlijk aan. maar ze luiste ren veel te veel naar de com mercie. Tennis is business ge worden. Van sport is amper nog sprake. Nu MKD /r de IIM weer veranderen bij de service. Daar gaat het toch allemaal niet om, dat is maar het topje van de ijsberg. Het zit veel dieper. Maar ze zullen wel gek zijn aJs ze naar John McEnroe luisteren. Over vijf jaar ben ik er toch niet meer. Althans niet meer op de tennisbaan." ROTTERDAM ROB V Tennis als kijksport holt achteruit. Dat vindt de spelersvakbond van de tennis sers en de ATP staat daarin niet alleen. Daarom houdt de ATP over vier weken een seminar met als doel het opkrikken van de amusementswaarde. De titel van de studiedag in Key Bisca- ne luidt 'The speed of the game'. De vak bond is van mening dat het er allemaal veel te hard aan toegaat op de baan. Met dezelfde snelheid waarmee de bal in het spel wordt gebracht, vliegt het kleinood vaak weer de baan Uit. Rally's die langer duren dan vier seconden zijn eerder uit zondering dan regel. De toeschouwer zit zich voor een ge peperd toegangsbewijs meestentijds te vergapen aan het service-ritueel. Een tijdrovende bezigheid Ier maximaal 25 seconden mag gebrui ken en die dan ook gretig worden benut. Het spel ligt dus vooral dood. Men hoeft geen statisticus te zijn om te weten dat de zuivere speeltijd in tennis erg laag ligt. Bij graveltoernooien valt dat nog mee. maar het trage gruis is als onder grond uit de mode. De ATP wil het spel in het tennis weer terugbrengen. De vakbond, die het toer- nooi-circuit, behalve de Grand Slamtoer- nooien, in beheer heeft, richt zijn pijlen vooral op de zogeheten 'powerrackets'. Rackets die in laboratoria zo worden ver fijnd dat met de service een snelheid van rond de 200 kilometer per uur kan wor den bereikt. Met alle gevolgen vandien. Een voorbeeld van die krachtige slag wapens zijn de 'wide-bodies'. Die ontle nen hun naam niet aan de grootte van het blad, maar aan de dikte van het fra me. De machtige ATP denkt de midde len te hebben om de wide-bodies in de eigen toernooien te verbieden via de re glementen. Daarnaast wil de ATP specia le ballen laten maken. Voor elke baan- soort een andere bal. Ook beveelt de ATP steeds meer toemooi-organisaties een speciale vloer aan (Greenset-surface). Een baansoort die relatief langzaam is en die spelers met een minder machtige service weer laat meetellen. Dit alles om de rally weer terug te krijgen. De Internationale Tennis Federatie, die de Grand Slams 'bezit', wil niet ach terblijven bij de ATP. De ITF houdt vol gende maand ook een congres over de tanende amusementswaarde De federa tie denkt vooral aan de afschaffing van de tweede service. Bovendien wil men strenger gaan letten op de voorwaarde dat een serverende speler een voet aan Het lijkt allemaal een beetje gekun steld, maar het is de bonden Het zou overigens een dolle s den als ze beide hun eigen I gels gaan ontwerpen. Enkele vedetten hebben niettemin sympathie betuigd met het principe van de snelheidsbeperkende maatregelen, lohn Md nroe. de meester van de touch play, is een groot voorstander. Zelfs Wimhledon-winnaar Michael Stich, toch een speler die het van zijn machtige ser vice moet hebben, wil terug naar vroe ger. „De modeme rackets vernietigen het tennis. Ik zou zo weer terugwillen naar de houten rackets." Maar zo ver zullen de ATP en ITF ze ker niet gaan. Tom Nijssen verdient tonnen Landelijke competitie B-junioren blijft nog uit ROTTERDAM GPD Wie niet sterk is moet slim zijn. Tennisser Tom Nijssen is niet de beste leerling van de Neder landse tennisklas, maar wel een bijdehandje. Hoewel hij als middelmatige enkelspeler wei nig inkomen geniet, is zijn bo terham dik belegd. Dikker dan die van vele van zijn collega's die zich over de hele wereld uitputten en weinig verdienen. Met zijn Tsjechische partner Cyril Suk slaat de Lim burger momenteel tonnen bij elkaar. Het succesvolle duo be hoort in het dubbelspel tot de wereldtop en verdiende in deze categorie vorig jaar alleen al drie ton aan prijzengeld. Afgelo pen weekeinde schreven ze nog het toernooi van Stuttgart op hun naam. In totaal incasseerde Nijssen in zijn loopbaan al ruim een miljoen gulden, waarbij de dub bels als voornaamste inkom stenbron fungeerden. Niet gek voor een speler die in Neder land vaak werd afgeschilderd als een 'born loser' omdat hij nooit een aansprekend resultaat boekte en weinig talent zou hebben. Maar een geboren ver liezer kan Nijssen moeilijk wor den genoemd. Gisteren bewees de 27-jarige speler uit Sittard op de lijst van enkelspelers inmiddels ge zakt naar plaats 232 tijdens het wereldtoernooi in Rotter dam dat hij ook in het enkelspel nog een aardig balletje kan slaan. De met een wild card ver blijde 'dubbelkoning' won ver rassend in twee sets (6-3, 6-1) van de Belgische Argentijn Eduardo Masso. die bijna 150 plaatsen hoger staat. ZEIST De landelijke competitie voor B-junioren, die het volgend sei zoen had moeten beginnen, lijkt nog ver weg. Gisteravond weigerde de vergadering be taald voetbal akkoord te gaan met vier van de oorspronkelijk twaalf amendementen die door het amateur voetbal waren in gediend. Volgens sectie-be stuurder Paul Boels, die de on derhandelingen met de ama teurs heeft gevoerd, zal het moeilijk zijn de amateurs op één lijn met de betaalde sectie te krijgen. De amateurs wilden, nu jeugdspelers twee jaar eerder bij bvo's komen, de periode waarin een vergoedingssom verplicht is van vijf op zéven jaar brengen. De bvo's zouden, bij invoering van de B-competitie, een ver goedingssom van 10.000 gulden moeten betalen voor A-junio ren, tegenover de 8.000 gulden die nu vastligt. Het amateurvoetbal wil niet dat de stichtingen uit de betaal de sectie C-junioren aantrekken en wil dat het aantal spelers in de categorie A en B-junioren beperkt wordt tot 34. terwijl het betaalde voetbal staat op een getal van 36. namelijk twee keer 18, wat op dit moment voor de junioren geldt. In de vergadering heeft Boels met klem bepleit de amende menten over de verlenging van twee jaar voor de vergoedings- som en de verhoging met 2000 aan te nemen. Het betaalde voetbal weigerde echter mee te Boels lichtte toe dat er weer overleg met de amateurs ge voerd moet worden en was op dat punt niet al te hoopvol ge stemd. „Bovendien is de ter mijn erg kort. willen wij er nog in slagen de competitie van B junioren vóór het nieuwe voet baljaar van de grond te krijgen." In de vergadering werd ook gesproken over een verbetering in het systeem van de toegangs kaarten. Na de persconferentie van een jaar geleden, waar Feyenoord, Ajax. PSV en Gro ningen hun plannen bekend maakten, is er nog niets gecon cretiseerd. Het ministerie van economische zaken heeft ruim 400 000 gulden toegezegd voor onderzoek naar het project elektronische kaartverkoop, de KNVB stelt ook 450.000 gulden beschikbaar. De kosten voor een club als Ajax bedragen rond de 400 000 gulden. NUM r llêl systeem tussen nu en drie jaar zou kunnen worden ingevoerd. i m oommM«an de UW zal volgende week inspectie houden naar de stadions, al dan niet bestaand, die Nederland voorstelt voor het Europees kampioenschap 1996, voor het geval dat Nederland als organi sator wordt aangewezen. De KNVB schermt met acht steden. Amsterdam. Rotterdam. Eind hoven. Arnhem, Utrecht. Nijmegen. Den Haag en Gro ningen. Er wordt rekening gr houden met de mogelijkheid dat het aantal deelnemende landen van acht op zestien zal worden gebracht. Kantoorgebouw De Aar is gesitueerd in het centrum van Alphen aan de Rjfn pal naast het overdekte winkelcentrum 'Aarhof Te huur zijn ruimten vanaf 100 m' tot aan een totaal van ca. 2 000 m' De flexibele indeling»mogelijkheden en de geboden faciliteiten pranderen een prettig werkklimaat. De Aar is uitstekend te bereiken met zowel het eigen- aks het openbaar vervoer; bushalten bevinden zich op loopafstand Interesse? Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met de makelaars Van 't Hof bedrijfshuisvesting, telefoon 01720 93743. Rob Muns' maketaarihuyi. telefoon 01720 - 93942 of met onderstaand kantoor 070- 3 419 420 Innovest m OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT gens niet zo S/xxiaal voorge vallen als Beij hebben we de groep IB geformeerd. Die Jon gens krijgen hele leuke wed strijden. In principe geen eerste elftallen, maar m noodgevallen wordt er op dw ervaren gasten een beroep gedaan. Vreemd blijft het natuurlijk wel dat in omliggende Afdelingen langer op een hoog niveau kan worden gefloten. Rijsdam: „Elke Afdeling is autonoom Kijk. ik heb die grens niet vast gesteld. dat heeft het bestuur van de Afdeling loeiden gedaan. Natuurlijk kunnen ze de grens verhogen, maar voorlopig is daar geen reden roe. Je moet namelijk ook rekening houden met jongere scheidsrechters. Je remt hun ontwikkeling als je verdergaat met de zes die nu een stapje lager moeten flui- Cor Beii heeft daar zo zijn ei gen gedachten over. Hij vindt dat het wel meevalt met het aanstormende talent in het korps. Beij is verbitterd en vastberaden om komend sei zoen zijn wedstrijdjes te fluiten in Gouda: „Ik heb dit jaar nog foldertjes uitgedeeld om léden te urnen. Er heerst een schrikbarend te kort aan sclwidsrechters En dan is dit ie dank. Belachelijk. Rijsdam daarop: Natuurlijk hebben urcen te kort aan scheidsrechters. Maar dat is url aan de onderkant van de ladder. Wedstrijdjes van ASC 8 of zo Daar zit het pro bleem. niet bij groep I Ik vind het jammer als die gasten weg gaan. laat dat duidelijk zijn. or Beij vindt zich- zelf een goede ^ii s scheidsrechter. Elke zondag vervult hij zijn hobby met verve en toewijding Beij is 47 jaar en een spelleider uit de Leidse regio weet dan dat op die-leeftijd de bel voor de laatste ronde heeft geluid. Zes fluitisten uit de hoogste cate gorie in de Afdeling moeten komend seizoen vanwege het bereiken van de 'pensioenge rechtigde' leeftijd een toontje lagen blazen. Ze hoeven niet te stoppen, maar het leiden van eerste elf tallen is volgend jaar uit den boze. Dat vindt Beij niet leuk En hij niet alleen. Met zijn col lega's Malipaard en Hage stapt de Leidenaar over naar de Goudse Afdeling als het Afde lingsbestuur vasthoudt aan de leeftijdsgrens van 47. Beii: „In Goiida mag je hoogfluiten tot je 50ste. In Den Haag trou- urns ook. In Haarlem zelfs tot je 54ste. Ik vind het onbegrijpe lijk dat ze in Leiden vasthou den aan 4 7 jaar. De zes scheids rechters die nu moeten sloppen in groep één willen allemaal doorgaan. Nou. laat ze dan. Ik heb heus geen kapsones hoor. maar ik voel me nog te goed om lager te fluiten. We krijgen van alle kanten lof Mag ik het dan een beetje raar vinden dat ze. in een tijd waar ze nauu>e- lijks scheidsrechters kunnen krijgen, zes man zomaar laten gaan?" Wijnand Rijsdam, lid van de scheids rechterscommissie kan zich het onbegrip van Beij en consorten voorstel - len, maar: „leeftijd is leeftijd", klinkt Rijsdam on verbiddelijk. „En dat weel Beij als geen ander, want in alle bul letins die hij van de scheids rech tercom missie heeft ont vangen staat dat je tot je 47ste in groep één mag fluiten. In datzelfde blad slaat ook dat Beij in het geheel niet hoeft te stoppen Daarom begrijp ik die jon- Wegwezen. Tot zijn 47ste deelt de scheidsrechter in de Leidse afdeling de lakens uit daarna moet hij zelf op krassen. AACHIfffOrO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23