Smaak Bietjes: lekker en gezond eten Goede voeding belangrijk bij wintersport Grolsch Meibok Haring al eeuwenlang een lekkernij Beertjes eten Snijplanken Dinsdag 25 februari 1992 Redactie 023-150263 HENRIETTE V 'Van bietjes rood worden kindertjes groot' „Een vreemd geslacht met een korte dikke wortel, gelijk koolraap, met van binnen een mooie rode kleur". Zo beschreef Rembertus Dodonaeus, een Mechelse botanicus die als hoogleraar te Leiden in de 16e eeuw grote faam verwierf, een biet. Over de eetbaarheid van de Romeinse knol, zoals hij de groente noemde, vermeldt Dodonaeus niets, maar het is niet onwaarschijn lijk dat bieten toen al een niet onbelangrijke bron van voedsel vormden voor menig boerengezin. De rijken moesten er uiteraard niets van weten, zulk beestenvoer was hun te min. met een verviervoudigd saccharosegehalte. Desondanks duurde het nog ruim vijftig jaar voordat er sprake was van een echte bietsuikerproduktie. In die tussenliggende periode deed de voedselleer haar intrede, en werden alle mogelijke gewassen onder zocht op voedingswaarde. Uit die tijd stamt o<jk het gezegde 'van bietjes rood worden Die minachting sloeg om in hebberige inte resse toen zo'n honderd jaar later bleek dat het bietesap suikers bevat die sterk leken op dat van het kostbare rietsuiker. Door mid del van veredeling wist men uit het eenvou dige krootje een suikerbiet te ontwikkelen Bleten smaken het lekkerst bij de zogenaamde 'eenvoudige' vleessoorten, zoals speklappen, sau cijzen, gehakt, karbonades en runderlappen. foto cpd kindertjes groot'. Terecht, want bieten be vatten, net als de nauwverwante spinazie, flink wat ijzer en behoorlijk wat energie le verende koolhydraten. Mede daardoor, maar vooral vanwege de aangenaam zoete smaak, wonnen de rode knollen steeds meer aan populariteit. Te zamen met wortelen behoren bietjes zo'n beetje tot het eerste vaste voedsel dat baby's mogen hebben, en de meesten zijn er dan ook stapelgek op. Menig moeder is zich het apezuur geschrokken bij het zien van een rode luier! Dat kenmerkende, vrij wel onuitwisbare bieterood is te wijten aan de kleurstof betanine; in Marokko gebruikt men het nog steeds om de beroemde ber ber-kleden mee te verven. Tijdens de berei ding kan bietesap nare vlekken op handen en Weding geven. Het is dan ook aan te be velen om tijdens het schoonmaken een schort en (plastic) handschoenen te dragen. Gekookt Dat bieten tegenwoordig veelal gekookt worden aangeboden, betekent voor drukke huishoudens een aanzienlijke tijdwinst: grote exemplaren vergen soms drie uur ko ken. Dat is echter ook afhankelijk van het seizoen, de kleine ronde zomerbietjes (ver krijgbaar van juni tot september) zijn na 20- 25 minuten koken al gaar. Voor zowel het zomer- als wintertype geldt dat ze stevig moeten aanvoelen, en fris van kleur beho ren te zijn. Ongekookte winterbieten kun nen op een droge, koele plek zeker drie we ken worden bewaard. Schoonmaken gebeurt door het eventuele loof niet te dicht van het kopgedeelte weg te snijden en ze goed af te wassen. Eenmaal gaar, d.w.z. als het vel makkelijk loslaat, snijdt men een plakje van boven- en onder kant weg, om ze vervolgens af te stropen. Bieten smaken het lekkerst bij de zoge naamde 'eenvoudige' vleessoorten, zoals speklappen, saucijzen, gehakt, karbonades en runderlappen. Maar ook rauw, dus in een salade, met bijvoorbeeld stukjes appel, sinaasappel, witlof, een gesnipperde ui en walnoten komt deze lekkere groente zeer tot zijn recht. Zou Rembertus Dodonaeus nu nooit van de door hem beschreven Ro meinse knol hebben geproefd? MENU VAN DE DAG Voorlichtingsbureau voor de Voeding CHAMPIGNONSOEP MET AMANDELEN BAMI-BONEN {zie onderstaand recept) ATJAR Week een half zakje bamikruiden vol gens de gebruiksaanwijzing in heet wa ter. Fruit 1 kleingesneden ui in 2 eetle pels olie. Bak de kruiden mee. Voeg 350 gram bamigroente en eventueel wat water toe eu stoof de groente met de deksel op de pan 10 minuten. Voeg 1 uitgelekt blik bruine bonen toe en warm dit goed door. Per persoon: 1700 kllojoules, 400 kilo- calorieën, 19 g eiwit, 13 g vet, 54 g koolhydraten. KALFSSOEP KALKOENSCHNITZEL MET SINAASAPPEL (zieonderstaand recept) WITLOF AARDAPPELEN Bestrooi 2 kalkoenschnitzels met peper, zout en kerrie en bak ze in 20 gram (di- eet)margarine of boter in 10 minuten bruin en gaar. Bak een stukje in ringen gesneden ui en 1 in plakken gesneden sinaasappel de laatste minuten mee. Leg de kalkoenschnitzels op een voor verwarmde schaal en leg de uiringen en de sinaasappelplakken er op. Per persoon: 1000 kllojoules, 240 kilo calorieën, 21 g eiwit, 16 g vet, 8 g kool hydraten. PAPRIKASOEP VENKELSCHOTEL (zie onderstaand recept) VLAFLIP Kook 700 gram geschilde aardappelen 25 minuten en maak er met 3 dl hete melk puree van. Maak ongeveer 500 gram venkel schoon, snijd de knollen in vieren en kook de groente in weinig water met zout in 20 minuten gaar. Doe de groente in een ovenvasten schaal. Schep de puree er op. Maak in de puree 2 kuiltjes en breek in elk kuil tje een ei. Strooi er wat geraspte kaas over en zet de schaal 15 minuten in een hete (200 C) oven. Per persoon: 2200 kilojoules, 520 kilo- calorieën, 26 g eiwitten, 12 g vet, 79 koolhydraten. Alle recepten zijn bedoeld v De haringvisserij maakte ons tot een zeevarend volk. Door de eeu wen heen is haring een belangrijk produkt gebleven en vormt nog steeds de kurk waarop de Neder landse visdetailhandel drijft. uni ted photos de boer Het bekendste haringprodukt is natuurlijk de Hollandse Nieuwe. united photos de boer s Atlanto scandische haring, bakbokking, Bal- teharing, Bankharing, bestoken haring, Bis- marekharing, enz. Aldus opent het 'Haring- woordenbóek', dat maar liefst zo'n 150 be grippen behandelt die in haringkringen worden gebezigd. De kennis van de inhoud van dit haring-woordenboek is dan ook voor iedere visspecialist een must. Maar ook de leek en haringliefhebber zal er ple zier aan beleven. De haring is een veelzijdige vis, die wordt verwerkt tot de meest uiteenlopende pro- dukten. Eeuwenoude produkten, maar ook van recentere datum. De consument ziet soms door de bomen het bos niet meer. Wat is het verschil tussen een brado en een kipper? En tussen bokking en een Harder wijker? Al eeuwenlang is haring een van de belang rijkste vissoorten in Nederland. Nederlan ders hielden zich in de vijftiende eeuw op grote schaal bezig met de haringvangst. Landbouwactiviteiten stonden in de Lage Landen, die regelmatig overstroomden, op een laag pitje. De haringvangst leidde zelfs tot een aantal oorlogen met Engeland. De haringvisserij maakte ons tot een zeeva rend volk en legde de basis voor de bloei Een uurtje skiën kost vrouwen van 60 kg gemiddeld 360 kcal. Mannen van 75 kg verbruiken tijdens een uurtje skiën 490 kcal. Langlaufen kost nog meer energie dan skiën. Het is dan ook van belang om voor voldoende koolhy draten te zorgen. archieffoto Komend weekeinde begint de krokusvakan tie en dat betekent dat weer vele Neder landse gezinnen de Zwitserse, Oostenrijkse of Franse bergen in trekken voor een week je wintersportvakantie. Een sportieve va- Bier voor de lente: Na het herfstbier komt er nu een nieuw gerstenat voor het lenteseizoen: Grolsch Meibok. Grolsch is de eerste grote bier brouwer in Nederland die met een mei- bokbier komt, enkele kleine brouwerijen hebben al een dergelijk bier. Grolsch Meibok is net als het bokbier (voor de herfst) een ondergistend bier. Het alcoholpercentage ligt met 6 procent net iets boven dat van pils. Het nieuwe bier is iets bitterder dan pils en ook wat donkerder van kleur. Grolsch noemt het meibok een doordrinkbier. Meibokbier wordt volgens een woord voerder van Grolsch één keer per jaar ge brouwen. „We maken het voor de lente. En daarvoor geldt net als bij het bokbier: op is op". Het nieuwe produkt gaat in de week van 6 april bij Grolsch de deur uit en is dan zowel op fust als in flesjes te koop. kantie, waarin dagen achtereen van het li chaam prestaties worden gevraagd. Daarbij is goede voeding een noodzaak. De gemiddelde Nederlander is niet gewend om zes dagen achtereen, vijf uur of langer per dag, lichamelijk actief te zijn. Tijdens de wintersportvakantie doet men dat echter wel en dat vraagt veel extra energie. Een uurtje skiën kost vrouwen van 60 kg gemid deld 360 kcal, terwijl een uur rustig wande len de helft (180 kcal) kost. Mannen van 75 kg verbruiken tijdens een uurtje skiën 490 kcal en tijdens een uur wandelen ongeveer 290 kcal. Langlaufen kost nog meer energie dan skiën. Het lichaam haalt deze energie weg uit de voeding, voornamelijk uit vetten en koolhy draten (zetmeel en suikers). Ook beschikt het lichaam over reservevoorraden in de vorm van glycogeen (koolhydraten) in de spieren en de lever en in de vorm van vet- weefsel. De verbranding van vet verloopt moeizamer dan de verbranding van koolhy draten. Het is daarom belangrijk voor vol doende koolhydraten te zorgen. Koolhydraatbronnen zijn: zetmeelrijke pro dukten zoals brood, rijst, macaroni, spag hetti en andere deegwaren, aardappelen en peulvruchten en fruit (vooral banaan). Het zetmeel uit deze produkten wordt in het li chaam omgezet in 'suiker' (glucose), dat in de spieren wordt verbrand. Het verdient aanbeveling om tijdens de wintersport deze pro'dukten in ruime mate te gebruiken. van Holland in de zeventiende eeuw. Via de haringvisserij ontstonden de koopvaardij en de grote vaart. Door de eeuwen heen is ha ring een belangrijk produkt gebleven. Ook nu nog is haring de kurk waar de Neder landse visdetailhandel op drijft. Zacht en ziltig Het bekendste haringprodukt is natuurlijk de Hollandse Nieuwe. Synoniemen ervoor zijn maatjesharing, groene haring en nieu we haring. De Hollandse Nieuwe wordt ge vangen van half mei tot juli. De Noordzee- haring is dart op z'n vetst. Hij wordt gekaakt (kieuwen en ingewanden worden verwij derd) en gezouten. Enzymen werken in op het visvlees. Een rijpingsproces ontstaat dat uiteindelijk leidt tot de specifieke zacht-zil- te romige Hollandsc-Nieuwe-smaak. De, magere, haring die gedurende de ande re perioden van het jaar wordt gevangen, wordt op andere wijzen verwerkt. Gerookt, ingelegd in zuur, of gezouten, bereidings wijzen die al eeuwen worden toegepast. Ro ken, inleggen, kaken en zouten waren op de eerste plaats noodzakelijke conserverings methoden. Een prettige bijkomstigheid was de bijzondere smaak. Juist deze bijkomstig heid heeft er voor gezorgd dat deze haring- produkten tot op de dag van vandaag nog steeds heel populair zijn. Haring kan op twee manieren worden ge rookt: korte tijd bij een hoge temperatuur (75graden C) of lange tijd bij een lage tem peratuur (28graden C), dit laatste wordt ook wel koudroken genoemd. In beide gevallen wordt de haring vóór het rookproces enige tijd in een pekelbad gelegd. (Koud)gerookte haringprodukten zijn brado (filet), spekbokking en Engelse bokking. Kippers (filets), Harderwijkers en stoom- bokking zijn de bekendste (heet)gerookte of gestoomde haringprodukten. Haring die geschikt is om gerookt te worden, wordt ge vangen in de periode van augustus tot de cember. Gedurende de wintermaanden is de haring het magerst. Het vetgehalte bedraagt dan 3 tot 7 procent. De haring die in deze periode wordt gevangen is alleen geschikt om te marineren of om verwerkt te worden tot zu re haring. De marinade bestaat uit azijn zuur, zout, kruiden en zoetstof. De rolmops, de haringfilet gerold om eeri stukje augurk of ui, is het bekendste zureharingprodukt. Een andere naam voor rolmops is Bis- marek-haring. Uiteraard is ook vrijwel het hele jaar door verse haring verkrijgbaar. Verse haring wordt over het algemeen aangeduid met de naam panharing. Verse haring is een onge zouten haring. Hij kan het best worden ge bakken. Ook voor het haringkuit is tegenwoordig een heel goede bestemming gevonden. Sinds begin jaren tachtig worden grote hoe veelheden haringkuit geëxporteerd naar Ja pan. De koolhydraatvoorraad die het lichaam kan opslaan is voldoende voor anderhalf uur. Wie tijdens een skitocht langer denkt weg te blijven, moet voor onderweg iets meenemen, bijvoorbeeld brood, fruit of koek. Heel belangrijk is ook om na het skiën of langlaufen de voorraad weer aan te vul len voor de volgende dag. Zo kan spiermoe- heid op de beruchte derde dag worden ver minderd of zelfs voorkomen. Denk ten slotte ook aan een goede voorzie ning van vocht. Door de extra inspanning die het lichaam levert, verliest het ook extra vocht. Bovendien is de luchtvochtigheid in de bergen vaak laag, zeker als het vriest, waardoor je nog gemakkelijker vocht kwijt raakt. Als je dorst krijgt is het eigenlijk te laat: gebrek aan vocht leidt tot concentra tieverlies. Drink daarom regelmatig, liefst elk uur. En wacht met alcohol drinken in ie der geval tot na het skiën. Meer over voeding en sport staat in het boekje Sport en Voeding van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Het is te be stellen door f 7,70 (inclusief verzendkosten) over te maken op gironummer 4323700 ten name van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding onder vermelding van de titel en het bestelnummr (110). MARIANNE VAN DER WOONING VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING Liga komt met een nieuw ontbijtprodukt: twaalf verschillende Pandabeertjes in de smaken vanille, choco en honing, waaraan koude melk moet worden toegevoegd. Het biscuitprodukt is, zo zegt het bedrijf, een uitgebalanceerd ontbijt. Wie de beertjes eet, spekt tegelijkertijd het Wereld Natuur Fonds, want van ieder verkocht pak gaat een deel van de opbrengst naar het WNF. Uit onderzoek is gebleken, dat 5 tot 15 pro cent van de basisschoolkinderen en de middelbare scholieren nooit of niet gere geld ontbijt. De samenstelling van het ont bijt van 85 tot 95 procent van de jeugd is voor verbetering vatbaar. Voorts ontbijt vrij wel niemand volgens de maaltijdschijf. Nieuw van J. A. Henckels Zwillingswerk Ne derland BV: beukehouten groente- en vlees snijplanken in twee maten: 48x33x7 169) en 69x33x8 cm 199). Het bijzondere van deze planken is dat ze zijn voorzien van een er onder bevestigde 'afvalbak', waarin de gebruiker de snijresten kan laten verdwij nen. Na het karwei kan men de restanten in een handeling in de afvalemmer depone ren. in de serie is ook nog een broodsnij- plank met kruimelrooster. LIEVELINGSRECEPT Dit recept van kaas-fondue is ook bij kinde ren zeer in trek omdat er geen knoflook en wijn in is verwerkt, schrijft mevrouw IK- KERSHEIM uit OEGSTGEEST. Nodig: 3 ons ham in Kook het water met plakjes, 2 1/2 ons de in schijfjes ge- champignons, 3 ons sneden champig- Kernhemse kaas (ge- nons ongeveer 10 raspt), 3 ons licht be- minuten samen met legen kaas (geraspt), wat peper. Giet het 50 gram boter, 50 vocht daarna af in gram bloem, 3 takjes een kom. Snijd de peterselie, 3 dl water, ham in stukjes. Laat peper. de boter smelten, voeg de bloem toe en schep het warme vocht van de champignons erbij. Voeg daarna de beide kaassoorten toe en roer tot een gladde saus. Voeg daarna de ham, champignons en de peterselie toe. Opdie nen in een fonduepan met stukjes stok brood erbij. Hebt n ook een lievelingsrecept stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeauboti van f25,- toegezonden. SATURNUS is een origineel peper en HALFVOLLE EN MAGERE melk en zoutstelletje van Duo Design Aan yoghurt zijn niet alleen vriendelijker beide kanten van een magnetisch voor je gezondheid in plaats van de schijfje kleeft een half bolletje, dat volle soorten maar ook voor je porte- met peper en zout kan worden ge- monnee. Ze zijn namelijk al gauw vuld. Prijs 110 gulden. twintig cent goedkoper per liter.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22