Regio Plan voor redding van duingebied VERBIJSTEREND 'Patiënten dreigen soms je huis te verbouwen als je niet komt' Uitgever Lisse finalist 'Manager van jaar' Verboden versie O Fortuna is al praktisch uitverkocht Woensdag 26 februari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SP1ERDUK MEINDERT VAN DER KAAU JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC ERIC JAN WETERINGS Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 Duinbehoud wil natuurlijk duin inclusief konijnen terug Het aangetaste deel van het Nederlands duingebied moet in dertig jaar tijd met meer dan de helft worden ver kleind. Voorgesteld wordt de waterwinning, houtproduk- tie en recreatie aan banden te leggen en de zeewering milieuvriendelijker te maken. De Leidse huisarts Crul: 'Een huisarts heeft ook arbeidsvreugd en emoties.' foto jan holvast LEIDEN MONICA WESSEUNC Dat staat in de notat van de stichting Duinbehoud, getiteld 'De Nederlandse duinen in 2020'. Deze nota is geschreven in opdracht van het ministerie van landbouw en kan worden gezien als een uitwerking van het hoofdstuk 'duinen' van het nationaal natuurbeleidsplan. Dit stuk is vandaag tijdens een duinsymposium in Den Haag aangeboden aan staatssecreta ris Gabor van landbouw. De duinen zijn de afgelopen deccenia aangetast door met name waterwinning, recreatie, houtproduktie, zeewering en de jacht, bind vorig jaar al luidde Duinbehoud de noodklok. Het tij kan evenwel volgens de na tuur- en milieubeschermers worden gekeerd. Volgens Duin behoud is van de 40.000 hectare duin nu bijna 30.000 in min of meer ernstige mate aangetast. Deze oppervlakte moet in het jaar 2020 tot 13.000 hectare zijn teruggebracht. LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAL) Wie nog een exemplaar van O Fortuna in bezit wil krijgen, moet snel zijn. Een enkele pla tenwinkel heeft wellicht nog een house-discoversie van de compositie van Carl Orff in huis. Sinds de erfgenamen naar de rechter stapten, vlogen de cd's over de toonbank. „Wij hebben ze wel weer besteld, maar of ze ook komen is zeer de vraag". Je vindt het een eerbewijs of juist een verkrachting. De Am sterdamse rechtbank had maandag begrip voor de me ning van de weduwe van Orff, die vindt dat een deel van de Carmina Burana van haar man uit 1936. op ontoelaatbare wijze wordt toegetakeld. Nu moeten de platenmaatschappijen de produktie van de twee versies die hoog in de top-40 staan, on middellijk stoppen. Ook de cd's die al in de winkels liggen moe- Van oudsher worden de duinen gebruikt ais waterwingebied. Ri vierwater wordt in het duinge bied gepompt en er na zuive ring er weer uitgehaald. De dui nen vervuilen hierdoor en raken overbemest. Duinbehoud wil de waterwinning dan ook voor een groot deel weghalen. Jaarlijks wordt nu ongeveer 25 miljoen kuub water gewonnen: Duinbe houd wil dit met eenderde te rugdringen. Het duin ligt vol met fiets- en voetpaden. Ook golfers en zweefvliegers spenderen menig uurtje in het duingebied. Duin behoud is niet a priori tegen re creatie, zolang die maar niet grootschalig is. Van de vier duin-golfterreinen, waaronder een in Noordwijk, wil Duinbe houd dat er twee verdwijnen. Ook pretparken, kampeerterrei nen en het racecircuit moeten zo veel mogelijk naar terreinen buiten het duin worden ver plaatst. De jacht wordt helemaal ver boden. Sterker nog, er moeten ten worden teruggehaald. Dat laatste lijkt overbodig te worden. Alles is al bijna weg. Wel staan de twee bedoelde versies, van de groepen Fortuna (house) en Apotheose (disco), reeds op verschillende verza- mel-cd's. „Of die nu ook verbo den worden, weet ik niet", zegt een medewerkster van de leid se platenhandel Gé Hofenk. „Wij hebben officieel nog hele maal niets gehoord. Wij wach ten maar af wat er gaat gebeu- Wel heeft zij bedenkingen te gen de handelwijze van Orffs weduwe. „De erfgenamen profi teren in zekere zin wel van de populariteit van die twee sing les. De originele versie van de Carmina Burana. die wij ook weer in 10 tot 12 uitvoeringen hebben, zijn net zo goed niet aan te slepen. Dat is nooit zo geweest." De vraag is waartoe de uit spraak van de Amsterdamse in de visie van Duinbehoud nieuwe diersoorten in het duin gebied komen. Voor een na tuurlijk beheer van de duinen worden grazers uitgezet. Op Terschelling kan een bepaald soort eland worden 'losgelaten', elders de Schotse hooglander, het Flordenpaard en de IJsland se pony. Bijvoederen moet zo veel mogelijk worden voorko men: dat schaadt de natuurlijke ontwikkeling. Defensie heeft nu 1700 hecta re van het duingebied in ge bruik als militair oefenterrein. Minstens de helft hiervan moet in het jaar 2020 als natuurbe- schermingsgebied zijn inge richt. Alleen de militaire terrei nen die echt aan het water moeten liggen en niet kunnen worden verplaatst naar de be bouwde kom of de Maasvlakte, mogen van Duinbehoud in de duinen blijven. De duinen zijn vrij belangrijk als produktiegebied voor hout. Op een oppervlakte van 6000 hectare staat naaldbos inge plant. Dit lijkt op natuurgebied, maar is volgens Duinbehoud juist absoluut niet natuurlijk. De stichting wil dan ook het areaal naaldbos in 2020 met ten minste 60 procent hebben ver minderd. rechtbank leidt, want de twee op de popieest geschoeide be werkingen van het klassieke O Fortuna zijn niet de enige. Zo is daar ook Fortuna's Climax van de groep Paranoiax. Er is wat fantasie nodig om daar nog het bombastische O Fortuna in te horen, maar het is jatwerk. „Een beetje enge situatie, toch wel", zegt Tom Schuur- mans van de Leidse platenhan del Plato. Zelf is hij een verwoed 'sampler', wat wil zeggen dat hij met een computer een of meer tonen van bestaande nummers opneemt en vervolgens be werkt. „Je kunt dat in kleine stukjes doen, zodat het niet meer herkenbaar is. Maar je kunt ook langere delen nemen, zoals bij de house-versie van O Fortuna. Wat is dan nog jatten? Ik geloof niet dat er tegenwoor dig nog muziek wordt gemaakt zonder dat delen met behulp van een sampler zijn gemaakt." LEIDEN JAN WESTERLAKEN „Leiden heeft huisartsen die hun praktijk zouden neerleggen als ze.wat anders konden gaan doen. Ze hebben geen plezier meer in hun werk. Tal van ne gatieve ervaringen met patiën ten hebben daarvoor gezorgd. Want in Leiden is precies het zelfde aan de hand als in andere steden. Een huisarts kan zijn zaakje niet zo maar sluiten. Hij moet leven, heeft schulden. Noem maar op. Daar heeft hij geld voor nodig. Dus blijft hij vaak tegen z'n zin in z'n praktijk uitoefenen." De Leidse huisarts B. Crul, be stuurslid van de regionale huis artsenvereniging Leiden en om geving. kent de problemen waarmee het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek van de Eerstelijnsgezondheidszorg, gis teren naar buiten kwam. Mij trad op als woordvoerder bij de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) namens de huisart sen uit zijn regio. Leiden heeft nog geen proble men om opvolgers te vinden voor huisartsen die hun praktijk neerleggen. „Maar", zegt Crul onmiddellijk, „we krijgen wel steeds minder sollicitaties. Het is niet zo moeilijk: als je moet kiezen tussen een praktijk in de grote stad of een op het platte land. Dat neemt niet weg dat Leiden een leuke stad is. De be volking is heel gevarieerd. En dat maakt het leuk om hier in huisartsenpraktijk té hebben. Je hoort ontzettend veel. Ik denk dat de huisarts zo langzamer hand een van de weinig overge bleven vertrouwenspersoon voor zijn patiënten is. Gemoti veerde artsen kunnen het daar best moeilijk mee hebben. Dan ben je, vooral als huisarts die met z'n patiënten meeleeft, kwetsbaar. In het verleden is het in Leiden voorgekomen dat hiervoor de praktijk werd neer- gelegd." Omgeving En als je Leiden met de omge ving vergelijkt? Crul: „Daar is het veel rustiger in het weekein de of in de nachtdienst. De fi nanciële drempel kan een rol spelen. Maar in de stad zijn 's nachts nog allerlei mensen op de been. Leiden is gewoon an ders dan Leiderdorp. Neem Noordwijk. Het kent een nacht leven. er zijn veel bars. Kortom, de huisartsen hebben het er druk." Crul noemt het vervelend dat iedereen 'op een huisarts mag schelden'. Hij zegt: „Laat de mensen er eens bij stilstaan dat de huisarts, net als zij. ook maar een mens is. Elke tien minuten komt er een patiënt met zijn verhaal. Die huisarts gaat er al tijd van uit dat de waarheid wordt gesproken. Blijkt achteraf dat er is gelogen, dan kan dat behoorlijk frustrerend werken." Die huisarts heeft ook ar beidsvreugd en emoties, bena drukt Crul. „Voor de patiënt is het belangrijk dat de huisarts lol in z'n vak heeft. Maar dat ont breekt wel eens als er te veel vervelende dingen voorvallen. Het leuke is juist dat contact met de mensen. Als de huisarts uitstraalt dat hij opgebrand is, dan heeft dat zijn weerslag op de patiënt Hoe je dat moet ver anderen? Ik weet het nog niet De huisarts knjgt wel eens met agressie te maken. Als je 's nachts je bed uit wordt gebeld door iemand die niet kan sla pen, dan krijg je zelf maag klachten. Zoiets is niet acuut. Wordt er bovendien nog eens een dreigement geuit dat ze je huis komen verbouwen als je niet komt, dan ga je al met een flinke portie adrenaline in je bloed naar die patiënt. Wat denk je van de volgende och tend? De patiënten kunnen de pineut zijn. omdat de dokter die nacht nodeloos slecht heeft ge slapen." Zuinig Nederland moet zuinig zijn op de huisarts, zegt Crul. „in een paar grote steden zijn er al geen opvolgers meer te vinden. Ik verwacht dat dit alleen nog mm I éi la aao ara stige ontwikkeling." Over wat er moet gebeuren om dat te verbeteren, merkt de Leidse huisarts op dat er in de. huisartsenopleiding aandacht geschonken moet worden aan wat de huisarts mag verwachten van zijn vak. Huisartsen moeten met elkaar praten als er proble men zijn en beter leren omgaan met lastige patiënten Boven dien moet. volgens Crul. het on eigenlijk gebruik van de avond-, nacht en weekenddiensten worden beperkt. 'Ondergronds bouwen HSL minder duur Vervolg van pagina 1 DCN HAAG RAUL VAN DPI KOOU Ondergronds bouwen is niet al leen beter voor het milieu, maar het zou ook nog eens goedko per kunnen zijn dan boven grondse aanleg. Dat stelt ir. W. Leeuwenburg van het ministe rie van verkeer en waterstaat in een artikel in het blad Mobili- iniM hnlt Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat benadrukt daarentegen dat ondergronds bouwen nog helemaal tn de kinderschoenen staat in Nederland „We hebben wel interesse in de techniek en hebben daarom bet voortouw genomen bij de studie. We wil len er echter voor waken dat het interview een eigen leven gaat leiden In Japan bestaan al wel de nodige ondergrondse verbin dingen, maar dat zou niet hoe ven te betekenen dat het ook hier ook zomaar kan. De stuur- groep die dat gaat onderzoeken bestaat uit ambtenaren van de gemeente Rotterdam en de mi nisteries van verkeer en water staat. economische zaken, volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu, mensen van de Technische Universiteit. NS en het bedrijfsleven. Ze bekij ken niet alleen financiële en technische zaken, maar ook of voor ondergronds bouwen nieuwe wetten nodig zijn. In het verleden is al eens een werkgroepje naar Japan ge weest. bestaande uit vertegen woordigers van het bedrijfsle ven en een ambtenaar van Ver keer en Waterstaat. Voorburgs verzet tegen bouw GAVI DEN HAAG» Behalve de gemeente leids- chendam gaat nu ook Voorburg dwars liggen bij de bouw van de vuilverbranding op Vpenburg Voorburg verleent het Samen werkingsverband Afvalverwijde ring Zmd Holland Wi-M (8AVA) geen toestemming voor het af voeren van afvalwater van de te bouwen afvalinstallatie GA VI via het rioleringsstelsel van Voorburg. De SAY'A heeft gerea geerd met het aankondigen van een procedure bij de Raad van State leidschendam heeft de voor bereidingen rond de bouw van de GAVI stilgelegd in afwach ting van een onderzoek door het bureau Berenschot. Dat on derzoekt of een nieuwe afval verwerkingsinstallatie nog wel nodig is Ook hiertegen is het SAVA bij de Raad van State in beroep gegaan. Comfortabele lederen fauteuil "Statief. In 15 actuele kleuren Normaal 1999^ Tol en mei 7 maan as voor de verbijsterende pnp van 1499.- 'Meubelen' U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf (ÏJ USSE JAN WESTERLAKEN Schoorvoetend geeft hij het toe. Een Nederlandse uitgever, die zich met niet wetenschappelijke boeken op de buitenlandse markt waagt, is uniek. „Ik ben gewoon naar beurzen gegaan. Nu hebben we goede contacten met Joegoslavië, Duitsland, Amerika en Engeland." Henk Wagner is directeur van uitgeverij Rebo Productions in Lisse. In tegenstelling tot andere kleine uitgevers houdt Rebo het hoofd goed boven water hou den. „Als je maar durft te ver nieuwen. je nek durft uit te ste ken. Dan is er best geld te ver dienen", vertelt Wagner. De resultaten bleven niet on opgemerkt. Via het Manage ment Team belandde hij samen met vijf andere ondernemers in de finale 'verkiezing manager van het jaar'. Vreemd vindt Wa gner het overigens niet, dat hij in de finale is gekomen. „Dat is niet alleen mijn verdienste", zegt hij, „maar van het team. Er werken 31 man bij ons op wie je stuk voor stuk kunt rekenen." De verkiezing tot manager van het jaar. waarom doet Wag ner daaraan mee7 „Ie krijgt be hoorlijk wat publiciteit. En nog gratis ook. Dat is goed voor de uitgeverij. Boeken lenen zich voor relatiegeschenken. Mis schien leest een ondernemer, die zo'n geschenk nodig heeft, onze naam." Wagners uitgeverij geeft elk jaar tussen de 200 en 300 titels uit. Vijftig ervan neemt Zuidhoek Produkties. een dochter van Rebo. voor zijn landse boeken en bracht die sa men met andere uitgevers in de boekhandel. Zo leerde hij de buitenlandse uitgeverswereld kennen. Kort daarna ontdekte de uitgever uit Lisse het gat in de markt: internationale sa menwerking. „Wij maken de boeken in Nederland en verko pen die aan het buitenland in de taal van dat land Wagner zegt bij het bepalen van de verkoopprijs van een boek niet uit te gaan van de kostprijs. Telkens vraagt hij zich af wat het publiek er voor over zou hebben Rebo richt zich volledig op de verkoop van zijn boeken Alles wat er verder no dig is (het schrijven van teksten. drukJien enz.) wordt buitens huis gedaan. Om de omzet ver der te vergroten heeft Wagner eind vorig jaar de boekenclub Boek Mail opgericht. Hij zelf levert er een voorbeeld van hoe zijn uitgeverij 'werkt „Binnenkort geven we een boek over de motor Harlcy Davidson uit. Met andere uitgevers in Eu ropa zoek ik contact om te kij ken of zij er belangstelling voor hebben We praten erover en dan bepalen we of we uitgeven. Is er interesse dan kunnen we, bij voorbeeld. 100.000 exempla ren laten drukken terwijl ik er voor de Nederlandse markt maar 10 000 nodig heb. Ie be Iierkt de drukkosten, omdat al- een de zwart wit tekst hoeft te worden gewisseld De markt in Nederland blijft zo voor Rebo rendabel, omdat er goedkoop wordt geproduceerd." Uitgever Henk Wagner Je moet je nek durven uitsteken." foto wim dijkman rekening. Het oeuvre: kinder boeken (met videobeelden en gesproken bandjes) en vrije- tijds en algemene informatieve boeken. Rebo, zegt Manage ment Team, heeft zich waarge maakt op een relatief kleine markt En dat is te danken aan de afwijkende ideeën van Wag ner over uitgeven. Wagner, die ruim tien jaar terug boekhande laar was, kocht en verkocht gro te overschotten-boeken die uit gevers niet kwijt konden In die jaren besloot hij geld opzi| te li-ggen vooreen eigen uitgeverij. Aldus geschiedde. Wagner kocht de rechten van buiten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19