Regio Provinciaal plan voor scheiden bedrijfsafval Massale bezwaren tegen Beheersplan Bollenstreek Conflict bij Vivax over waterpolorecord -woensdag 26februan 1992 Redact* 071-161400 DICK VAN DER PLAS Ml EP DE GRAAFF UESBETH BUITINK W1M KOEVOET CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie KEES VAN HERPEN Vormgeving RUTGER J H OOGERDOK 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Iteke Weeda in Muzenhof Leiderdorp LEIDERDORP Bij de viering van de Internationale Vr dag in Leiderdorp spreekt Iteke Weeda. hoogleraar in de sociolo gie van de westerse gebieden, over 'Emanicaptic. waarheen?'. De vrouwendag wordt op 10 maart gevierd in de Muzenhof. Vanaf 19.00 uur geven de Suza Baartschool en het Holtlant Col lege informatie over opleidingen voor meisjes en herintredende Het officiële gedeelte wordt om 20.00 uur ingeleid door wethou der C. Huigen (emancipatiezaken), waarna Weeda spreekt. Schaatskampioenschap Zoeterwoude ZOETERWOUDE In de Leidse Ijshal worden op dinsdag avond 10 maart de Zoeterwoudse indoorkampioenschappen schaatsen gehouden. Alle inwoners van Zoeterwoude kunnen gratis meedoen, maar moeten zich wel uiterlijk 29 februari op geven bij de organisatie (M. van der Geest, Burgemeester Wap- straat 34). Aan de hand van het aantal inschrijvingen wordt be keken welke afstanden worden verreden. Drie leeftijdsgroepen komen aan de start: pupillen, junioren e Jeu de boules in Warmond WARMOND Een groep Warmonders probeert bij de gemeen te subsidie los te krijgen voor de aanleg van vier jeu de boules- banen in park Groot Leerust. Volgens woordvoerder J. Wassenaar zouden dergelijke banen een 'welkome aanvulling' betekenen op recreatiefaciliteiten voor Warmonders zélf. Warmondse liefhebbers van het Franse bal lenspel spelen het nu nog op de wandelpaden in het park aan de Leede. Volgens Wassenaar kan de subsidie-aanvraag ook in het licht van het Warmondse openluchtspeelplan worden gezien. ..Ik zou niet weten waarom het in zo n plan alleen maar om speelplaat sen voor de jeugd mag gaan." Een naam voor de jeu de boules- vereniging in oprichting is er nog niet. „We willen wat anders dan 'Het Vijfde Balletje'". Ombudsman: optreden politie Wassenaar is niet behoorlijk LEIDEN/WASSENAAR De Nationale Ombudsman vindt het 'niet behoorlijk' dat de Wassenaarse politie drie uit Marokko afkomstige jongens beschouwde als verdachten, louter en alleen omdat ze eerst wél en later géén fiets bij zich hadden. Dat blijkt uit zijn reactie op een klacht van het Meldpunt Discriminatie in Leiden, inge diend namens één van de drie jongeren. Dit meldpunt klaagde dat de jongens alleen op grond van uiterlijke kenmerken zijn aangehouden, maar daar is om budsman M. Oosting niets van gebleken tijdens zijn onderzoek. Wel vindt de Nationale Om budsman dat de klacht te laat is beantwoord. De aanhouding gebeurde op zaterdag 9 decem ber 1989 op de plaatselijke Lan ge Kerkdam. Het meldpunt diende op 9 januari 1990 een klacht in bij de Wassenaarse po litie en op 7 mei klaagde het over het uitblijven van een ant woord. Toen ook dat niets ople verde. deponeerde het meld punt de klacht op 11 juli bij de Nationale Ombudsman. Deze ombudsman kreeg op 27 augustus een tussenbericht van de Wassenaarse burge meester. P.H. Schoute, waarin die meedeelde dat van discrimi natie op uiterlijk geen sprake is in zijn gemeente. Aanhoudin gen zouden slechts op grond van norm-afwijkend gedrag ge schieden. Hoe norm afwijkend dat gedrag was. kon hij pas mel den op 4 oktober, na terugkeer van een betrokken ambtenaar van de Vreemdelingendienst. Volgens deze vervolgbrief vie len de jongelui op door luid ruchtig gedrag, maar werden ze pas aangehouden toen ze bij een tweede surveillance niet langer de beschikking hadden over de fiets die ze daarvoor wel bij zich gehad zouden hebben. En dat zou 'een redelijk ver moeden van schuld aan enig strafbaar feit' geven. OEGSTGEEST Eens stond hier het schoolgebouw van De Springplank, nu zijn de contouren zichtbaar van het Godshuis dat de Oegstgeester gereformeerde kerk (vrijgemaakt) op deze plaats aan de Lijtweg bouwt Er komen 150 zitplaatsen De gereformeerde gemeente vrijgemaakt tett in Oegstgeest zo'n 200 leden. Volgens een woordvoerster kan het gebouw komende zomer in gebruik worden genomen. Tot die tijd houdt de gemeente haar diensten in de aula van de Dr. K. Schilderschool. Dat doet ze al achttien jaar. foro m\i cmikman Oegstgeester winkeliers klagen over loempialucht Zoeterwoude en Leiden aangewezen als proeftuin A KOFVOET De verkoper van Vietnamese ^loempia's op de hoek van Lijt weg en Lange Voort in Oegst- 'A, geest moderniseert zijn frituur- installatie. Daarmee hoopt hij een definitief einde te maken fjaan de klachten van enige win- A\ keiiers over de geur van de Viet- 4 namese delicatessen. Vooral bij t een bepaalde windrichting is de aanwezigheid van de kraam tot Je verre omstreken merk- j Eerder is geprobeerd de 1 klachten weg te nemen door de kraam enkele tientallen meters te verplaatsen. De loempiaver koper doet nu zaken voor een opticien. Woordvoerster *L. Münninghoff van de stichting Winkelcentrum Lange Voort wijst er op dat dergelijke win kels niet met openstaande deu ren werkt. Dit in tegenstelling tot de modezaken in het win kelcentrum. „En om nu kleding te passen met alsmaar die geur in je neus...." De komst van het loempia verkooppunt is het resultaat van een verruimming van het plaat selijke standplaatsenbeleid. Met instemming van de raadscom missie economische zaken, waarin de plaatselijke midden stand ruimschoots is vertegen woordigd. is in het winkelge bied Lange Voort/Lijtweg gele genheid gecreëerd voor drie ambulante handelaren. De andere twee zijn een vis- en een patatventer. Volgens Münninghoff worden de drie 'ambulanten' zo ver mogelijk uit elkaar gezet om de geurtjes zo veel mogelijk te spreiden. Ze benadrukt dat de winkeliers de kramen er heel graag bij willen houden. „Er is ook geen mo ment sprake geweest van een conflict of iets dergelijks." ZOETERWOUDE/LEIDEN De provincie Zuid-Holland heeft het bedrijfsterrein De Grote Polder in Zoeterwoude aangewezen als 'proeftuin' voor het gescheiden ophalen van bedrijfsafval. Ook een nog nader aan te wijzen bedrijfsterrein in Leiden zal aan de proef meedoen. Gedacht wordt aan een inzamelcen- trum waar het afval kan wordt aangeboden dat voor her gebruik geschikt is. Een haalbaarheidsstudie moet uitwij zen of daadwerkelijk over een half jaar met de proef kan worden begonnen. mee: de gemeente Zoeterwou de, Leiden, de Kamer van Koop handel, de Leidse Vereniging voor Industrie en de reinigings dienst. Volgens B. Boelders van de afdeling milieuzaken in Zoe terwoude gaat het vooral om de inzameling van afval dat voor hergebruik geschikt is. dus geen chemisch afval. „Denk bijvoor beeld aan papier, hout, puin en groente-, fruit en tuinafval. Een adviesbureau houdt binnenkort een enquête waarin de 120 be drijven in De Grote Polder kun nen aangeven wat ze van het plan vinden. Een soort haal baarheidsonderzoek dus. We willen natuurlijk ook weten of De proef is uniek voor Zuid- Holland. De Leidse regio is uit gekozen omdat het afvalpro bleem hier groot is. Nu de Leid se vuilverbranding is gesloten, moeten relatief hoge transport kosten worden gemaakt. Het gescheiden ophalen van be drijfsafval en het voor herge bruik aanbieden, zou volgens de provincie geld kunnen be sparen. De bedrijven zouden wel moeten bijdragen in de kos ten van de inzameling. Behalve de provincie doen aan de uitvoering van het plan het rendabel is: daarom is het een proef. In Leiden moeten we nog een bedrijventerrein voor het project selecteren." Vorige week hebben de deel nemers aan het project voor het eerst vergaderd. De Kamer van Koophandel staat positief te genover het plan. Adjunct-se cretaris F. de Jongh: ..We moe ten alleen het bedrijfsleven zo ver zien te krijgen dat ze willen meedoen. Dat hangt natuurlijk af van de kosten en de bespa ringen die het oplevert. Uit gangspunt moet zijn dat de kos ten voor de bedrijven lager wor den dan ze nu zijn. En dat moet in theorie mogelijk zijn. De be drijven worden de komende maand over het plan bena derd." Directeur C. Deckers van Car- rosseriefabriek Deckers die dit jaar naar de Zoeterwoudse Gro te Polder wil verhuizen, staat open voor het plan. „Ik wil wel meewerken. Maar het punt is dat we al veel afval scheiden: roestvrij staal, aluminium en spuiterij-afval bijvoorbeeld. Dus ik weet niet of het veel voor ons zou veranderen." Ook de woordvoerder van bierbrouwerij Heineken meent dat het plan niet veel gevolgen heeft voor de huidige werkwijze van het bedrijf. „Wij hebben al een eigen 'reststoffenplan' en scheiden het afval al lang zelf: papier, glas. metaal en che misch afval bijvoorbeeld. We bieden alles voor hergebruik Hetzelfde geldt voor multina tional 3M. Woordvoerster I. Henneken: ..Maar we juichen het initiatief van de provincie toe. want we willen die afval scheiding nog verder verfijnen. Bovendien hopen we dat het kosten bespaart als we het aan één inzamelcentrum aanbie den. Nu zijn de kosten die we moeten maken enorm hoog. Dat komt omdat er heel veel le veranciers nodig zijn die al die verschillende afvalsoorten moe ten komen ophalen." De poging die Vivax wilde wa gen om het wereldduurrecord waterpolo te verbreken, gaat niet door. De Oegstgeester zwem- en polovereniging ziet af van het evenement op 13 juni in zwembad Poelmeer wegens een conflict tussen de bedenker/or ganisator en de trainer van het team dat het record moest bre- klTl Op 13 juni had het hoogste poloteam van Vivax tussen ne gen uur 's ochtends en een uur s nachts tegen verschillende te genstanders moeten uitkomen. AJs de polo'ers dat hadden vol gehouden was het huidige re cord, dat dertien uur bedraagt, met drie uur scherper gesteld Organisator F. Pot heeft ech ter een streep door het evene ment gehaald Hii maakt geen deel uit van het hoogste team van Vivax maar had toch graag enkele van de zestien uren mee gespeeld. De trainer wil echter alleen zijn op het hoogste ni veau acterende spelers het bas sin in sturen. Pot geeft toe dat het conflict aan de kinderachtige kant is. „Het is triest te moeten vaststel len dat tot op heden geen enkel compromis mogelijk is geble ken. Ik wil zelf twee uurtjes meedoen zodat het wereld duurrecord ook op mijn naam komt te staan. Is het dan echt te veel gevraagd als ik ten half uurtje mag meedoen?" „Ik ben al sinds september met die wereldduunecordpo- ging bezig. Samen met nog twee Vivax 'ers zit ik in de spon sorcommissie We hebben de sponsoring helemaal rond. Fji nu zou ik de enige van de dne zijn die niet het water in mag?" Volgens Pot is er nog een klei ne kans dat het evenement toch doorgaat. „Het draaiboek ligt klaar, we kunnen bij wijze van spreken zo beginnen Een eve nement als dit heeft Vivax juist hard nodig. We zitten al een beetje in de ellende nu de plan nen voor een nieuw clubhuis niet doorgaan." Met de laatste opmerking re fereert de Vivax'er aan de pro blematiek rondom zwembad Poelmeer dat moet worden ver nieuwd. Het nieuwe clubhuis is vanwege bezuinigingen van de haak gevallen Vast staat wel dat het huidige clubhuis aan de slo pershamer ten prooi zal vallen. Onduidelijk is of en waar Vivax een nieuw onderkomen krijgt. 'Groenten zijn lekkerder als je ze zelf maakt' LEIDERDORP UESBETH BUITINK Bijna 350 piepkleine lapjes grond in het Leiderdorpse park De Bloemerd veranderden vorig jaar in een bloeiende tuin met groenten en bloemen. Kinderen van de basisscholen hielden er een schooltuintje bij op acht vierkante meter. „Alles is veel lekkerder omdat je het zelf hebt gemaakt", vindt Rob van de Berg uit groep 6 van de Enge- lendaelschool. Gisteren kregen de kinderen uit groep 6 en 7 van zijn school het schooltuindiplo ma uitgereikt door wethouder H. Veldstra (milieu). Sla. uien. tomaten, wortels, boerenkool, droogbloemen en Afrikaantjes, de acht vierkante meter werden door de kinderen optimaal gebruikt. Onder bege leiding zetten ze de tuintjes zelf uit. zaaiden of pootten de groenten en bloemen, en schof felden. harkten en gieterden een middag per week. „Bij som mige dingen moest je wel lang wachten voor ze groeiden, maar de tuinkers duurde niet zo lang. En de Afrikaantjes zag je iedere week groter worden", vertelt Gemma Bey uit groep 7. De uien die zij teelde kregen een bijzonder lot. „Mijn vader is groenteman op de markt en hij heeft ze zelfs gebruikt voor de verkoop. Ze waren zo groot dat hij ze gesnipperd moest verko pen". /.egt Gemma nog altijd trots Haai klasgenoot item- brandt Happel heeft van zijn groenten zelf een maaltijd ge maakt „Nou ja. ik heb met de gourmet zelf de uien gesne den", relativeert hij. DUIN-FNBOllFNSTRffK. Niet alle karweitjes in het tuintje waren erg populair. Rembrandt: „Het dieven was een rotwerkje. Al die takjes aan de tomatenplanten zuigen het voedsel uit de plant en die moet je er allemaal afhalen." Dok tij dens de les werd aandacht be steed aan tie schooltuinen. „We hadden bij de invaljuffrouw een schrift, daar schreven we in wat we gedaan hadden. Een soort dagboek", zeg! Gemma Vorig jaar werden de tuintjes voor de achtste, keer bijgehou den door leerlingen \an de Lei derdorpse scholen. Het school tuindiploma dat gisteren were uitgereikt is nieuw. „Ik vind he leuk dat jullie bezig zijn met dt natuur en het milieu", zei wet houder Veldstra gisteren .Het is belangrqk dat jullie aandacht hebben voor het milieu en daar thuis over praten Want de grote mensen doen er nogal eens te gemakkelijk over." „Laat deze polder met rust. Ik heb een stuk land gezien dat jullie al hebben in de Kooipol- der en dat ziet er schandalig uit. Daar zit geen vogel meer en er staat ook geen gras meer. Ik heb een zoon die het bedrijf wil overnemen en dit is nog de eni ge mooie polder van War mond." Dat schrijft I. van Egmond uit de Hemmeerpolder in War mond aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland Van Egmond is één van de tientallen veehou ders die in de pen zijn geklom men om te protesteren tegen het Beheersplan Bollenstreek. Daarin worden grote delen van polders in onder andere Warmond, Voorhout. Lisso. Noordwijkerhout en Noordwtjk aangewezen als beheersgebied of als reservaat. In beide geval len kan de overheid met de boeren overeenkomsten afslui ten veetelers kunnen een vergoeding krijgen als ze bij het beheer van de weilanden reke ning houden met de natuur. Bqvoorbeeld door later te maai en dan uit economisch oogpunt wenselijk zou zijn Bi| reserva ten krijgt de overheid het recht om de grond als eerste aan te kopen Op dat moment krijgt de grond definitief een natuurbe- weilanden in de Bollenstreek in tensief worden gebruikt. AJs straks minder graslanden be schikbaar zijn voor de veeteelt bedrijven komen ze in grote moeilijkheden, (ievreesd wordt voor mestoverschotten, te klei ne bedrijven waardoor de op volging door de jongere genera tie in gevaar komt en een weel derige groei van onkruid dat straks komt overwaaien uit de reservaten. De boeren moeten dan meer bestrijdingsmiddelen gaan gebruiken, iets dat in de toekomst ook aan banden wordt gelegd. Angst is er ook dat door een afname van het aantal veetelers het aantal toe leverende bedrijven gaat ver minderen. Daardoor zullen de achterblijvende veetelers meer geld op tafel moeten leggen als ze noodgedwongen loonbedrij ven van buiten de eigen streek moeten inschakelen De v geva weidevogels uit de v polders. „De flora ei den alleen maar door de invoering heersplan. Binnen •rschillende i fauna wor beschadigd .an het be |.iar zal Me ling. de aanwijzing van ilanden tot reservaat baart de •telers in de Bollenstreek gro- znrgen. Zij wijzen erop dat de het hele vogelbestand, dat bij ons on het oedrijf en het land rondvliegt, uitsterven", waar- schuwn de Voorhoutse veeteler S. van der Hulst. (»ewerrn wordt op de relatie tussen be mesting van de weilanden en de aanwezigheid van weidevogels De bezwaren van de veetelers worden onderschreven door de verschillende standsorganisa ties zoals de Drie Hollandse Landbouw Organisaties, de Agrarische Structuurromissie Bollenstreek en de LTB/WLTO. Zij wijzen verder op de achter uitgang in kennis ais het aantal veetelers in de Bollenstreek daalt en de geringere mogelijk heden om met elkaar samen te werken. Het Beheersplan Bollenstreek wordt niet alleen gevreesd door de veetelers Ook verschillende boUenkwvkrrs hebben een be zwaarschnft ingediend In som mige gevallen is hun bollen grond als reservaat opgenomen in het beheersplan Dat bete kent dat op korte termijn aan het gebruik van het land beper kingen worden opgelegd. Zo worden de gewasbescherming, het stuifvrij maken van land en de bemesting aan regels gebnn den Daardoor wordt het telen van bollen bemoeilijkt De enige enthousiaste reactie op het beheersplan komt van tie Vereniging voor Natuur- en Vo gel bev herming uit Noordwijk. Deze vereniging zou graag zien dat ook de graslandgenieden De Klei en De Blink in Noordwijk worden aangewezen ah reser vaat. De Blink is volgens de vet eniging het laatste stuk grasland in het Noordw1jk.se langeveld terwijl De Klei. een gebied waar naast jputto en tureluur gerr geld ook goud plevieren en kje viten zitten, moet worden bc schcrmd tegen de dreigende woningbouw Gemma Bey. Rob van de Berg en Rembrandt Happel (v.l.n.r.) van de Engelendaelschool hebben in het Leiderdorpse park de Bloemerd een school tuintje bijgehouden. FOTO /AN HOI VA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17