Leiden Heibel in recreatieoord om water en elektriciteit Alpheuse vrouw voert actie voor Ronald McDonald-huis 'Kritiek op Kunstuitleen overdreven Buurt houdt enquête over autovrij centrum /oensdag 26 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VtSSER WIM WEGMAN Eindredactie NIEK FAAS Vormgeving: P!ET KOOREMAN 15 Huurders Vlietpark eisen in kort geding opnieuw aansluiting Haat en nijd is het tussen 78 bewoners van recreatieoord Vlietpark en 'landheer' M. Laken. ,,Hij intimideert en koeioneert ons", zegt een van de recreanten. „Hij is de baas en beschouwt ons als zijn horigen. Een beetje feo daal systeem". De roodaangelopen, druk gebarende landeigenaar heeft uit woede over het uitblijven van de verschuldigde huur over januari stroom en water afgeslo ten: „Huurverhoging is nooit leuk, dat snap ik ook wel, maar wel terecht". Maria Hiraki-Lancel: „Erg vrijgevig zijn de winkeliers in Leiden niet". foto btnol mum HEIDEN ERNA STRAATSMA iBeide partijen verschenen giste ren voor de president van de Haagse rechtbank. De boze huurders hebben een kort ge ding aangespannen om hun water en elektriciteit terug te krijgen. Medio januari sloot La ken die af. De water/stroomkwestie is in de verstoorde verhouding tus sen beide partijen de bekende druppel. Het conflict vormt een hoogtepunt in een reeks erger nissen tussen verhuurder en huurders. „Hij doet alles om ons het leven zuur te maken", zegt een vrouw fel. „We mogen wél licht hebben maar géén kof- fiezetapparataat. Nou heeft hij maandag weer zijn auto dwars voor de ingang van het park ge zet om ons te beletten binnen te komen". Laken meent dat het allemaal draait om geld. Volgens hem komt het er eenvoudig gezegd op neer dat zijn huurders het verdommen om ergens een cent extra voor te betalen. Dus toen de overgrote meerderheid Het zijn van die leuke. veelbelovende jonge mensen, die raadsleden van Democraten 66. Hun partij doet het leuk in de opiniepeilingen, maar wordt wel eens gebrek aan duidelijkheid verweten. Een partij zonder ballen, heet dat in de volksmond. Hoog tijd voor een imago. Wat te denken van het milieu. Daar is immers iedereen voor. Nou moet je als raadslid niet meteen te hoog grijpen, die ozon-laag red je toch niet vanuit het stadhuis. Daarom moet het lekker laagdrempelig zijn, de Leidenaars moeten zich herkennen in de milieu schandalen die worden aangekaart. D66-raadslid Jan Hoekema heeft dit goed begrepen. Deze week stuurde hij een brief naar het college met een onheilstijding die z'n weerga niet kent. Padden Help! Op het Stadspolderpad (het fietspad langs de spoorlijn richting Merenwijk) worden veel jonge kikkers en padden doodgereden door roekeloze fietsers. De arme beesten ko men door de zachte winter uit de eieren en bewegen zich voort eind vorig jaar weigerde een huurverhoging van vijf procent te betalen besloot hij alle huis jes gedurende de rest van de winter tot 15 maart af te sluiten, 's Winters is het park toch nagenoeg leeg. Kopje koffie Contractueel is hij niet verplicht om water en stroom via zijn naastgelegen woonhuis door te geven aan de 93 huisjes op het terrein aan de Vlietweg, zegt La ken. De bewoners vinden van wel, omdat onder de huurprijs in hun contract staat: 'inclusief onkosten'. Laken zegt dat daar in ieder geval geen water en stroom onder wordt verstaan. Dat was tot op heden (van 1970 tot 1991) een gratis service'. Het woordje 'inclusief was al in het huurcontract opgenomen nog voordat er elektriciteit werd doorgegeven, in de beginperio de van het park (tussen 1967 tot 1970). Twintig jaar geleden wa ren die extra kosten van 'een kopje koffie zetten' nog wel op te hoesten, maar nu bijna iede- over het fietspad. Daar worden ze van de sokken gereden door meedogenloze wielrijders. „Kunnen de wethouders Walen kamp (verkeer) en De la Mar (milieu) hier iets aan doen?" zo wil Hoekema weten. Eindelijk iemand die de vinger op de zere plek legt. Want de rest van de politiek weet niet wat belangrijk is. Die andere partijen praten over oplossin gen voor de Lammenschansweg waar vorig jaar twee voetgan gers dodelijk werden geschept door een auto. Twee doden, wat stelt het nou helemaal voor als je dat vergelijkt met die tiental len arme groene dieren die vlak na de geboorte richting kikker- hemel worden gcraced? Hoekema pleit in de brief voor een waarschuwingsbord langs het fietspad. Zoiets als 'Pas op, overstekende amfibieën'. Dat zou enorm helpen. Want in de huidige situatie rijden al die fietsers vast en zeker opzettelijk over de dieren heen. Een ver bodsbord weerhoudt hen hier wel van. Hij werd op z'n wen ken bediend. De afdeling be stratingen van civiele werken zette gisterochtend een bord neer: een driehoekig exemplaar met een groene kikker in het midden. Drie hoeraatjes voor Jan Hoekema. Dat zijn nou echt dingen waar de stad op zit te wachten. Zo word je wel lijst - re bewoner over een kleurente levisie, koelkast en diepvriezer beschikt, rijzen de kosten de pan uit. En nog iets: het elektri citeitsnet is niet berekend op deze belasting. „Op zaterdag avond is de afname vaak zo groot dat de kabels beginnen te smelten", aldus Lakens raads man F.H. van den Engel. „Er is gevaar voor brand". Om die re den kon vlak voor de afsluiting al niet meer dan voor drie Am père worden verbruikt. „Het gaat te ver om Laken aan dat woordje 'inclusief op te hangenzei Van den Engel gis terochtend tegen de president van de rechtbank J. van Goe- them. „Hij is geen jurist, geen Nederlandicus en bedoelt met dat woord iets anders dan ener gie en water". En verder kun je van Laken niet verwachten dat hij nog langer 'voor Sinterklaas' blijft spelen, aldus de advocaat. Stapelgek Voor de tegenpartij staat het onomstotelijk vast dat de kos ten van energie en water wel in de huurprijs zijn begrepen. Een van de huurders: „Toen ik in 1987 een huisje ging huren heb ik expliciet gehoord dat water en elektriciteit bij de prijs zijn inbegrepen". De ellende begon halverwege vorig jaar toen Laken aankon digde dat hij 's winters de boel zou afsluiten. Na overleg beslo ten beide partijen de bestaande situatie te handhaven in af wachting van een rechterlijke trekker van een duidelijk gepro fileerde partij. Fiets-padden Die Hoekema heeft het trou wens toch niet zo op met de tweewielers in Leiden. Een half jaartje geleden luidde hij de uitspraak over de twee gewraak te woorden in de huurovereen komst. De status quo is volgens de huurders echter verbroken toen Laken het bericht van de op handen zijnde huurverho ging en afsluiting verstuurde. „De huurders werden stapel gek", zo betoogde de advocaat van de huurders, P. Mahieu. „Laken verminderde zijn pres taties, maar verhoogde de huur, dat is onrechtmatig". Hij voeg de er aan toe dat de grondbezit ter al eerder elektriciteit en wa ter bij sommige huurders was afgesloten. En hij zou op de gekste momenten huisjes bin nenvallen om kranen en stop contacten te controleren op 'overbodig' gebruik. .Alleen staande oudere vrouwen be dreigt hij", aldus een van de huurders. „Sommige mensen laten uit pure rancune gewoon de kraan voor niets openstaan", aldus Laken. President van Goethem hoor de de verhalen gelaten aan. De huurders sprak hij enigszins vermanend toe: „Niet iedereen die onroerend goed verhuurt is een deftige oplichter. U moet niet denken dat elke cent die u naar uw idee te veel betaalt ook écht te veel is. De eigenaar mag ook een zeker rendement van zijn grond hebben Binnen twee weken doet de president van de rechtbank uit spraak. „Maar u zult met z'n al len driftig moeten zoeken naar een oplossing. Anders vallen er straks nog klappen". noodklok over het gedrag van bromfietsers op het pad langs de Broekweg. Ze zouden er veel te hard rijden Het schandaal werd aangekaart hij de Leidse politie, die beloofde er eens wat beter op te letten. Hoekema ging hierna met ge vaar voor eigen leven pools- LEIDEN/ALPHEN „Als je er eenmaal zo nauw bij betrokken bent laat het je niet meer los." Maria Hiraki-Lancel is zó bezig met het Ronald Mc Donald-huis, dat ze er zelfs haar vakanties voor opoffert. Maria Hiraki (52) is de eigenares van sportschool Malacel in Alphen. Twee keer in de week geeft ze les in Alphen aan kinderen van 4 tot 14 jaar en één keer in de week in de Stevenshof in Lei den. Haar leerlingen spelen een grote rol in haar passie voor het Ronald McDonaldhuis. Al vier keer heeft Maria Hiraki met haar sportschool actie gevoerd voor het Ronald McDonaldhuis bij het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. In zo n huis kunnen de ouders verblijven van jonge kinderen, die langdurig in het ziekenhuis moeten worden opgenomen voor vaak ingrijpende behande lingen. Hiraki begon met haar acties, nadat een paar jaar gele den bij een van haar leerlinge hoogte nemen. Nog altijd scheurden de snelheidsduivels op de 50cc-fietsen hem aan alle kanten voorbij. Daarop schakel de het raadslid zijn familie in om het kwaad te bestrijden. Zoonlief werd met een handte keningenlijst de wijk inge stuurd. „Er moet een einde ko men aan de wegpiraterij op het Broekpadluidde de slogan. Een handjevol mensen zette een krabbel. De lijst werd aan geboden aan plaatsvervangend korpschef J.H. la Rivière. Deze beloofde opnieuw strenge sur veillance. Maar hoe de agenten ook zochten, ze konden geen snelheidsduivels in de kraag vatten. Uit de dagrapporten bleek dat het hele jaar geen en kel ongeval was gebeurd op het Broekpad. Ten einde raad be sloot de politie tot een groot scheepse snelheidscontrole, compleet met radar-appara- tuur. Het leverde niet één pro ces-verbaal op. Pad-stelling Sindsdien was het even stil rond Jan Hoekema. Maar de teleur stelling is verwerkt. Hij slaat we derom meedogenloos toe. Kik kers en padden gaan een grote rol spelen bij de komende raadsverkiezingen. Dat wordt misschien wel een patstelling over een padstelling. Ongewild heeft Hoekema zijn partij trou wens een hoop geld bespaard. Er hoeft geen reclamebureau meer aan te pas te komen om de winnende verkiezingsleuze te verzinnen. Die ligt dank zij de inspanningen van hei raadslid ten bate van de amfibieën voor di- hand: 1 l dden; een glib berige partij. (RK) Roy Klopper en Loman Legfmam tel 071-161418 tjes kanker was ontdekt. „Dat huis bij het AMC is nu helemaal klaar en de stichting is bezig met zo n huis bij het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. En ik ben alweer druk bezig met het organiseren van een feest middag en -avond. De op brengst daarvan gaat helemaal naar het Ronald McDonaldhuis in Leiden", zegt de bevlogen Alphense in haar flat aan de Weederikstraat. Vanaf december is Maria met haar 'kinderen', zoals zij haar leerlingen noemt, aan het oefe nen voor het grote feest. Met de kleutergroep en ook met de ou dere meisjes worden dansjes in gestudeerd waarvoor Maria zelf de choreografie heeft gemaakt. Het feest voor het goede doel is gepland op zaterdag 25 april en wordt gehouden in sociaal-cul tureel centrum De Ridder aan de Concertweg in Alphen. Omdat het doel het huis in Leiden is wilde Maria het feest eigenlijk in Leiden houden. Zij had het Antonius Clubhuis op AGENDA WOENSDAG 26 FEBRUARI Filmavond met lesbisch thema, ge org dooi Lesbische Vrouwei Leden. Langegracht 65. aanvang 20.30 uur Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gereslraat 20. van 20 00 tot 21 00 uur Lisse Bridgen voor met-rokers door BCL in Het Poelhuys, aanvang 20.00 uur Noordwijk Thema-avond van de Vrouwenraad Noordwijk. spreker hr j Verhoeff. iriscopist. aanvang 20.00 uur Ladies Night mmv 'Climax'. vertoning video-opname 21 januari jl Club '71. Oude Zeeweg, aanvang 20.30 Oegstgeest Bridge-dnve in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19 45 uur DONDERDAG 27 FEBRUARI Leiden Lezing door Guus Dubbeldam, free lance fotograat. Augustmus. Rapen burg 24aanvang 21 00 uur Noordwijk Algemene jaarvergadering van de Ned Ver van Huisvrouwen afd Noordwijk, m De Poort van Kleef'. Douzastraat 5. aanvang 14 00 ul.' formeerde gem leden van de wijken Dorp, Caiorama en Middengebied. De Vmkenhof. Achterzeeweg, van 18 00 tot 20 00 uur Thema-avond 'Kinderziekten thuis', georg door Kruiswerk Rijn- en Op streek. Gebouw Inter kruis. Van Pan huysstraat 16. aanvang 20 00 uu' Le/mgdcorde Ic'dse asfonoomdr ro mtesonde Ulysses. Noordwijk Space E.oo Zwa-eweg aanvang Noordwijkerhout Open Podium Avond, org The Fo"- dub. ze'f spelen of luisteren .n t Wa pen van Noordwi|kerhout, toegang vanaf 20 30 uur Sportschool Goederaad). laan 43. van 16 00 tof 17.00uu' Zoeterwoude Avond in het kader van de Oecumeni sche Katechese met dh' F Otter hu'S. onderwerp 'Pauius e« de Wet', m de Dagkapel van de Chr s*us Dionaarkerk. aanvang 20.15 uur het oog. „Maar daar moest ik 250 gulden betalen voor het ge bruik van de zaal en dat doe ik niet. Het is voor een goed doel. Als van de opbrengst eerst nog zoveel aan zaalhuur afgaat, nou, dat vind ik zonde. In Alphen krijg ik de zaal voor niets." Ook over de meeste winke liers in Leiden is Maria niet zo erg te spreken. Op het feest wordt 's middags een kinder- bingo en 's avonds een volwas senenbingo gespeeld. Voor de daaraan verbonden prijzen is de Alphense de winkeliers langs gegaan. „In Leiden leverde dat bar weinig op. /egt teleur gesteld, „Ik kreeg van één Leid se winkel een grote prijs voor de bingo, maar verder, ho maar." Vrijgeviger De Alphense winkeliers zijn vol gens Maria veel vrijgeviger. Een van de middenstanders stelt een complete tuinsct ter be- schilcking. Ook voor de kinder bingo heeft ze veel leuke dingen LEIDEN» De buurtvereniging Maredorp- /De Camp gaaf een telefonische enquête houden onder de buurtbewoners om hun mening te peilen over de plannen voor een autovrije/luwe binnenstad. Geïnformeerd wordt onder meer naar ergernis over rijden de en parkerende auto's en de wenselijkheid dat mensen die in de binnenstad werken hun auto LEIDEN In het Rijksmuseum van Oud heden wordt zondag het maan delijks archeologisch spreekuur gehouden. Hier kan advies wor den ingewonnen over oude voorwerpen, variërend van in de achtertuin gevonden pot scherven tot een in de winkel gekocht antiek beeldje. Dr. M. Raven, conservator van de LEIDEN ERIK BASSEUER De Grocnoordhallcn moeten wél een bouwvergunning aan vragen voor de elektronische in formatiezuil. „De procedure daarvoor is begonnen", ant woordde wcthoudcT T van Rij gisteravond op een vraag van IVdLVraadslid A Boot. Boot toonde zich verbaasd over uitlatingen van dc directie ruimtelijke ordening in ilo/c krant dat de Grocnoordhallcn geen vergunning hoeven ic vra gen omdat het ook een afdeling \.in de gemeente is. Boot vroeg gekregen. Haar hele huis en ook de garage liggen vol met prij zen. die geld moeten opbrengen voor een bijdrage aan het ou derhuis in Leiden De feestmiddag in De Ridder wordt om 14.00 uur geopend door een kinderarts van het AZl. en Excelsior-voetballer Erik Tammer, dc topscorer van de eerste divisie. Dan volgt een op treden van dc kinderen. Daarna treedt clownsduo John en Lily op en aan het eind van de mid dag is er bingo Na de pauze gaat het feest verder met nog maals een optreden van de klei ne kinderen, daarna de grotere meisjes en de avond wordt be sloten met de grote bingo. „Met een beetje geluk hoop ik weer zo rond dc 4000 gulden over te kunnen dragen aan de stichting Ronald McDonald huis". zegt de Alphense. Kaar ten voor 25 apnl kosten gul den per stuk en kunnen alleen telefonisch worden besteld op dc nummers 01720-30110 en 41638. overdag buiten de singels par keren. De resultaten van de enquête worden op 16 maart aangebo den aan wethouder Walen kamp (economische zaken/ver keer) die dan in discussie met de buurt zal gaan over zijn plannen Deze bijeenkomst wordt- gehouden in buurtcen- ttun De Dipt en de Ipothe kersdijk 33 en begint om 20.00 Egyptische afdeling van het mu seum, gpeft antwoord op vragen over de ouderdom, de functie en dc echtheid van het voor werp. Het spreekuur duurt van 13 tot 15 uur Daarna houdt Dr Raven een lezing over Egyptische mum miekisten De collectie van het museum bevat diverse van die mummickisten. zich eveneens af of er nog meer van deze zuilen in de stad wor den neergezet. Dc gemeente is bezig met een nota over rccla me in de stad, en daarin wordt ook op deze uaag ingegaan, al dus Van Ri| Op dc vraag of de flikkerende leners op de zuil geen gevaar vormen voor voorbijrijdende automobilisten, kon verkeers wethouder I Walenkamp gister avond geen antwoord geven Hij zegde een onderzoek toe naar de risico's voor dc auto mobilisten. LEIDEN ERIK BASSEUER De verhalen dat een aantal zaken niet goed loopt bij de Kunstuitleen zijn zwaar over dreven, vindt cultuurwethouder H. Koek. Wie een kunstwerk langer dan drie maan den in huis heeft, krijgt keurig een kaartje in de bus, waardoor verreweg de meeste ge leende stukken weer terug worden ge bracht. De kritiek op het aankoopbeleid is ook onterecht: er is onlangs een nieuw re glement voor opgesteld. Dat zei de wethouder gisteravond tijdens de raadsvergadering, toen D66-raadslid S. Blok vragen stelde over de in opspraak geraakte Kunstuitleen. Blok baseerde zijn vragen op een verhaal over de instelling, dat zaterdag in deze krant stond. Kunstenaar Rudolf Smeets, lid van de Beroepsvereniging voor Beeldende Kunstenaars (BBK), beschuldigt de Kunstuitleen in het artikel van een on doorzichtig en 'uiterst dubieus' aankoopbe leid. Volgens Smeets zou bij het aankopen van kunstwerken vriendjespolitiek een niet onbelangrijke rol spelen. In het artikel staat ook dat de instelling erg fraudegevoelig is: talloze Leidenaars zouden al jaren een ge leend kunstwerk in huis hebben zonder ge maand te zijn het terug te brengen. Raadslid Blok stelde wethouder H. Koek de vraag hoe ze dacht de zoekgeraakte kunstwerken terug te krijgen. Ook wilde hij weten of de gemeente van plan is een nieuw onderzoek in te stellen naar het aan koopbeleid van de kunstuitleen. Volgens Koek zijn er maar een paar schil derijen zoekgeraakt en is het aankoopbeleid nu goed geregeld. Ze vindt bovendien hele maal niet dat de Kunstuitleen in opspraak is gekomen. Volgens haar stoelt het krante-ar- tikel vooral op uitspraken die al in 1982 zijn gedaan. De Leidse politici wordt wel eens verweten dat ze geen notie hebben van hetgeen zich in de stad afspeelt. Ze werken in Den Haag en komen niet verder dan de parkeerplaats voor hun woning. Bij D66 is dat anders; die partij maakt zich zelfs sterk voor de padden en kikkers op het Stadspolderpad. Roekeloze fietsers zijn dank zij D66 gewaarschuwd: pas op voor kikkers op het Stadspolderpad. foto hielco kuipers Archeologisch spreekuur museum Groenoordhallen moeten vergunning vragen voor zuil

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15