Leiden ML a 'Geen huizen in Boterhuispolder Auto Peter OPEN DAGEN alphens gesprek Tv-veiling in Leidse Pieterskerk 'Een nieuwe kast is altijd zo vol9 'Mijn vrouw zegt altijd: Wat ben je stil, is er soms wat?' Van der Willigenhof houdt demente bejaarden 'thuis' Infotheek-boedel wordt duur betaald *0. - fV-^ 071-134700 Woensdag 26februan 1992 NIEUWSLIJN Man in brand na aanrijding Een bromfietser uit Leiden is gisterochtend met brandwonden in het AZL opgenomen nadat zijn kleding bij een aanrijding in brand vloog. De man reed gisterochtend rond 6 uur over de ventweg naast de Lammenschansweg tegen een stilstaande vrachtwagen. Door de klap vloog de dop van de benzinetank van zijn brommer en stroomde de inhoud over zijn kleding. De brommer belandde boven op het slachtoffer waarna de hete motor er voor zorgde dat de benzine vlam vatte. Brand gesticht in flat Dobbedreef In een flat in aanbouw aan de Dobbedreef is gisteren brand ge sticht. De brandweer trof rond vijf uur 's middags in het pand een brandend blik met verfresten, kleding en een paar schoenen aan. De brand was snel geblust, de dader is niet gevonden. Politie pakt kliederaar op De politie heeft gistermiddag een 18-jarige man uit Nieuw-Ven nep aangehouden die op diverse plaatsen in de stad oranje verf op muren had gekladderd. De man liep over de Willem de Zwij gerlaan en gedroeg zich bij het passeren van de politiewagen nogal verdacht. Toen de agenten hem aanhielden, bleek in zijn jaszak een verfstift verborgen. Agenten en dader volgden daarop het spoor terug richting binnenstad waarmee duidelijk werd dat de man de verfstift herhaaldelijk had gebruikt. Huisgenoten krijgen ruzie Twee huisgenoten in de Milanenhorst hebben gisteren slaande ruzie gekregen. Na een woordenwisseling werd de 26-jarige huurder van de flat diverse malen geslagen door een 34-jarige mede-bewoner waarbij het slachtoffrer kort buiten kennis raak te. Vanuit een andere flat in de Milanenhorst wist hij later de po litie te alarmeren die de dader oppakte. ^1,WESTEER Studeer bij een part. opleidings instituut en volg een éénjarige rijkserkende beroepsopleiding bij oe ACADEMIE voor Toeristische-, management-, Interoffice- en v - Host/Hostess opleidingen. in het instituut aan de Molenvliet, (3 min. lopen van het station). VRIJDAG 27 MRT. vanl^"1 -22.,, uur ZATERDAG 28 MRT. van 11.00 - 15 30 uur Bent u verhinderd? 01720-93914/74680 voor een studiegids of maak een afspraak voor een studieadvies- studiecentrum .Postbus 115,2400 AC, Alphen a/d Rijn. Het de -programma Tros 'Eenmaal - andermaal' komt naar Leiden. In de Pie terskerk wordt op zondag 8 maart de innamedag voor deze tv-veiling gehouden. Kunst en curiosa kan hier gratis worden getaxeerd en ter veiling worden aangebo den. Wanneer een object in teressant genoeg is, wordt het door veilingmeester/pre sentator Jan Pieter Glerum aan de hoogste bieder ver kocht. Die veiling heeft overi gens veel later plaats, op 30 maart bij veilinghuis Glerum in Den Haag. De uitzending van de beelden in de Pieters kerk en van de veiling heeft plaats op 22 april. Meerderheid raad wijst college-plan af De Klinkenbergerpolder tussen Oegstgeest en Warmond en de Boterhuispolder tussen de Merenwijk en Leider dorp moeten groen blijven, vindt een meerderheid van de Leidse gemeenteraad. Het college van B en W had voorgesteld de mogelijkheden om de Boterhuispolder te bebouwen te onderzoeken. Een amendement van de WD om deze polder van het onderzoekslijstje te schrap pen kreeg gisteravond de steun van SP, Groen Links, D66 en drie leden van het CDA. het niet. Alle Leidse partijen, met uit zondering van de WD, vinden overigens dat de glastuinbouw in de Duin- en Bollenstreek niet mag worden uitgebreid. Het college moet er bij het provin ciebestuur op aandringen de grond die daar nu voor is gere serveerd te gebruiken voor wo ningbouw of voor andere be- De partijen, samen een meer derheid in de raad, vinden de Boterhuispolder te dicht liggen bij het Groene Hart, dat volgens de hele Leidse gemeenteraad niet mag worden aangetast. Het voorstel van de WD om in plaats daarvan de Klinkenber gerpolder te bebouwen, haalde LEIDEN JANET V De discussie over het bebouwen van polders in de Leidse regio is in volle gang. Al jaren. Het gaat echter niet alleen om de vraag welke groene ge bieden het beste kunnen worden veranderd in woonwijken. Er speelt ook nog een andere dis cussie: is het wel nodig om zoveel nieuwe huizen te bouwen in de Leidse regio? Nee, zeggen vooral mensen in regiogemeenten. Zij kunnen slecht wennen aan het idee dat groe ne gebieden worden opgeofferd voor 'Leidse wo ningzoekenden'. De vraag of er wel duizenden nieuwe woningen nodig zijn wordt echter niet alleen in de regioge meenten gesteld. Ook binnen de Leidse gemeen teraad lopen de meningen zeer uiteen over de woningbehoefte in de komende twintig jaar. Voorlopig is het uitgangspunt dat tot het jaar 2015 in de regio 13.000 nieuwe huizen nodig zijn. De Leidse WD-fractie griezelt van dat getal. Het is onduidelijk waarop die verwachting precies is gebaseerd, er is weinig grond beschikbaar en we moeten voorkomen dat iedereen maar naar de Randstad blijft verhuizen, aldus de liberale frac tie. Een wijzigingsvoorstel om voorlopig uit te gaan van de bouw van 11.000 nieuwe huizen, werd gis teravond tijdens de raadsvergadering alleen ge steund door de D66-fractie. Ook die plaatst kant tekeningen bij de ramingen. „De cijfers wisselen steeds, we moeten er flexibel mee omgaan", vindt raadslid H. de Goede. Hij vergeleek de bouw van woningen met het neerzetten van kasten. Of je ze nou nodig hebt of i huis afgelopen jaren al kömst alleen nog m Bovendien zijn groei van dorpen gen. De kernen zal in de i „Al ik 's avonds thuis kom, zegt mijn vrouw altijd: wat ben je stil. Is er soms wat?". Het is maar een van de opmerkingen van veilingmeester Wim Dieker die de afgelopen dagen kleur gaven aan de urenlange Info- theekveilingen. Dieker leverde een prestatie van for maat door uren in opperste concentratie de veilingen te leiden en daarnaast tnet verbale stekeligheden de massale bijeenkomsten te voorzien van een dikke knipoog. „Wat het is en of het werkt? Dat weet ik niet, als u maar betaalt" bleek vaak een garantie voor een hoog bod. Een bedrijf uit het voormalige Oost-Duitsland speelde zich gisteren bij de veilingmeester in de kijker: „Nummer Dreiundfunfzig heeft geboden. Ja, op Luft- ballonen". En heeft de DDR geen belangstelling voor de pijnbanken uit de fitnessruimte? vraag Dieker zich vervolgens af. „Even ontspannen als je toch uit die bruinkoolmijnen komt." Als iemand niet meer hoger wil bieden, spoort Dieker een ander aan: „Joh, laat gewoon zien dat je meer poen hebt dat hij". Even later: „Dan heb ik hier nog een enorme partij software, nee geen sof ware, maar met een t, hoop ik." Als de faxen aan de beurt komen: „Let u goed op. Er zijn landen waar dit niet naar toe mag en ik heb gehoord dat iemand ze naar Libië wil sturen". Tenslotte werd er gisteren even achter de schennen gediscussieerd over de vraag of de telefoon centrale van Infotheek van de hand gedaan moest worden. Dieker maakte er, op een kladje turend, dit van: „Hier komt dan de uitslag van het kort geding. Ja, hij mag geveild worden". drijven. D66 en Groen Links dienden hierover gisteravond een motie in. omdat bebouwing van deze gebieden rond Rijns burg minder gevolgen heeft voor de natuur dan bebouwing van andere polders. De raad is het verder met het college eens om onderzoek te doen naar woningbouw in de Papewegsepolder achter de Ste venshof, vliegveld Valkenburg, de Krimwijkpolder bij Voor schoten en de Broek- en Si- montjespolder tussen Meren wijk en Oegstgeest. Een definitief besluit over de onderzoeken moet echter wor den genomen door de regioge meenten samen. Als die er niet uitkomen, hakt de provincie knopen door. niet, ze komen altijd vol. En zo gaat dat dus ook bij nieuwe huizen. De mening van de oppositiepartijen WD en D66 staat haaks op het standpunt van de overige partijen. De PvdA vindt 13.000 zelfs het 'absolute minimum'. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek gaat uit van een bevolkingsgroei van tien pro cent, rekende raadslid R. Hillebrand voor. Daar door zijn alleen voor Leiden dus al 11.000 nieuwe woningen nodig. Maar dan is nog geen rekening gehouden met het verschijnsel dat steeds minder nen. Die trend is de Zonder hun vertrouwde omgeving te hoeven verlaten, kunnen demente bejaarden in de Van der Wllligenhof toch alle zorgen krijgen die ze nodig hebben. fotohhiqo duidelijker worden. huizen nodig om de het Groene Hart op te van- het groene 'middengebied' mogen immers niet uitbreiden. Zijn «partijgenoot wethouder T. van Rij van volkshuisvesting deed er gisteravond nog een schepje bovenop. „Als we alleen al rekening hou den met de vergrijzing waardoor steeds minder mensen in een huis wonen, zijn er in de Leidse regio al 28.000 nieuwe huizen nodig, de komende twintig jaar." Hij wees er bovendien op dat de kans bestaat dat veel mensen uit het Oostblok zullen emigreren naar Nederland. Ook met het verschijnsel 'gezinshereniging' is geen rekening gehouden bij de ramingen. Als er niet voldoende nieuwe woningen worden gebouwd, dan kunnen in dit deel van de Rand stad alleen nog mensen met heel veel geld wo nen, voorspelt Van Rij. De druk op de woning markt is immers al zo groot, de huizen worden al leen nog maar veel duurder als er niet genoeg wordt gebouwd. LEIDEN» JANET V Ze zijn allemaal meer gaan doen, vertelt activiteitenbege leidster Ilse van Nood. De één vermaakt zich plotseling uren met tekenen en kleuren, de an der haakt fanatiek, de volgende helpt graag met de afwas en loopt daarna ook nog met een sopdoekje rond. De elf demente bewoners van de Van der Willi genhof zijn veranderd, sinds ze bij elkaar wonen op een specia le afdeling van het tehuis aan de Apollolaan, waar ze 24 uur per dag de hulp, aandacht en bege leiding krijgen die ze nodig heb ben. De Van der Wllligenhof is het eerste verzorgingshuis in de Leidse regio dat een speciale af deling voor dementerende be woners heeft ingericht. De afde ling, die de naam 'De Haven' heeft gekregen, is vanmiddag officieel geopend door wethou der S. de Vreeze van gezond heidszorg. „Ik spreek van harte de hoop uit dat deze afdeling haar be staansrecht bewijst en ook in andere huizen wordt overgeno men als woonvorm. Het is toch voor ouderen ideaal dat ze in hun vertrouwde woonomgeving kunnen blijven wonen", aldus de Leidse wethouder. Het aantal mensen met psy- cho-geriatrische klachten neemt toe in de verzorgingshui zen. Toen directeur I. van Eeden en adjunct-directeur A Ramakers vijf jaar geleden hij de Van der Willigenhof in dienst traden, waren er 2 of 3 bewo ners met het 'dementiesyn droom'. Het aantal steeg tot 15 en op dit moment zijn er 13 de mente bewoners» liet is alle maal het gevolg van de lange wachtlijsten bij de verpleeghui zen. waardoor mensen langer in een verzorgingshuis moeten blijven. Probleem is dat deze patiën ten meer zorg nodig hebben, maar dat een erzorgingshuis er geen extra geld voor krijgt. De afgelopen jaren was de werk druk voor het personeel van de Van der Willigenhof dan ook onaanvaardbaar hoog, aldus Van Eeden. „Het personeel kon niet voldoen aan die vraag naar extra hulp en begeleiding. De zorg voor demente bewoners schoot te kort. maar ook de ge wone bewoners leden eronder Het verzorgingshuis is toen begonnen met dagopvang voor psychogeriatrische patiënten. Zij kwamen overdag bij elkaar, maar gingen daarna weer terug naar hun eigen kamer „Dus dan begonnen de problemen weer: mensen gingen zwerven of vielen de andere bewoners lastig", aldus Ramakers. De directie van het tehuis zocht naar een oplossing. Ver pleeghuis Overduin besloot een deel van het geld dat het Kat- wijkse tehuis kan aanwenden voor extra activiteiten, over te hevelen naar het leidse verzor gingshuis. iuk dé verpleeghui zen Zuydtwijck en levthcnrodc gaven een bedrag. lol aal be schikt de Van der Willigenhof over een bedrag van 160.000 gulden per jaar voor De Haven. Afgesproken is dat de dne ande re tehuizen financieel bijdragen aan het project tot en met 1994 Overigens is deze manier van werken volgens de directeuren '75 tot 100 gulden per dag* goedkoper dan wanneer de pa tiënten in een verpleeghuis zou den worden opgenomen Het grootste voordeel vinden de directeuren dat de psycho geriatrische patiënten in het verzorgingshuis een eigen ka mer houden, en niet met meer ouderen op een zaal terechtko men waar ze alleen een eigen nachtkastje hebben'. De nieuwe afdeling, wa speciaal opgeleid personeel is aangenomen, draait al een maand of wat en de directie zegt alleen nog maar positieve geluiden te hebben gehoord „Van het personeel, de andere bewoners, de bewoners van De Haven zelf en ook heel duidelijk van hun familieleden." Hoewel er een paar 'topstukken' onder de hamer kwamen, werd de Infotheek-veiling gisteren tijdens de slotdag aanmerkelijk minder bezocht fo TO HIELCO KUIPERS 'Grootste computerveiling van Europaafgesloten (Vervolg van pagina 1) LEIDEN EMIEL FANGMANN De eigenaar van een Leidse boekhandel annex kopieerzaak kocht de afgelopen dagen op de Infotheek»veiling voor een halve ton aan meubels, maar aarzelde bij de computers. Hij toont een paar eigengemaakte stencils met tabellen, waarbij bedragen telkens met 15 procent veiling- kosten en 18 procent BTW - die boven op het gedane bod ko men - zijn verhoogd. „Dit ga ik als boekje uitgeven. Veilig tiaar de veiling."Een informaticaspe cialist aan een Hogeschool heeft alleen maar een paar dagen ge keken. „Ik ben stomverbaasd, mensen blijken hier meer te willen betalen dan in de win kel." P. Pistor, adjunct-directeur van Troostwijk Veilingen, is echter tevreden. „Boven ver wachting. Ia, het was de groot ste computerveiling van Euro pa, voorzover wij net hebben kunnen bekijken. En je ziet hier toch alleen maar blije gezich- Vervoerbedrijf Geytenbeck uit Utrecht - dat door Troostwijk Veilingen bv als service was in gehuurd - is minder tevreden. De afgelopen dagen kreeg het bedrijf slechts veertig vervoers- opdrachten ..En dan nog vooral van particulieren die hun com puter of meubels thuisbezorgd willen zien. We hadden veel meer verwacht, we konden er niets aan doen. Het was passief wachtenaldus een medewer ker. Hoewel Geytenbeek de ver- voerssprijzen voor grote aanko pen soepel hanteerde, leverde dat niet veel grote klanten op. „Nee. we moeten nog een paar opdrachten krijgen om quitte te draaien. Maar we blijven hier nog een paar dagen zitten. Voor het afhalen van bepaalde num mers hanteren 1 roost wijk en Infotheek verschillende afhaal- tijden. Misschien dat sommige kopers dan toch alles maar door ons laten thuisbezorgen, in plaats van een paar keer heen cn weer te moeten Het afhalen gebeurt ook de komende dagen nog aan de F.insteinweg in het pand van In fotheek. dat eigendom is van de West land Utrecht Hypotheek hank De verkoop van het pand ligt in handen van de Haagse makelaardijen Zadelhoff Make laars en lones. l-ang Kr Wootton „We verkopen tegen markt waarde, er zal voor «-en koper niet snel winst zijn te halen Er hebben zich al verscheidene potententicle kopers grmeld". zegt J. van der Kroft van Zadel hof!De grond waarop Info theek staat, is indertijd door de gemeente aan Infotheek-direc leur Van l-eencn uitgegeven. Hij bouwde het pand in 1987 en leasde' het perceel later van de Westland Utrecht Hypotheek bank. Si. Aogtensiroct 18 leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13