Rtv show Mijn bedrijf is zo groot als nodig is Paul Vlaanderen en Ome Keesje herleven Westerweel presentator Songfestival Karei van Leeuwen tijdelijk manager Woensdag 26 februari 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN OER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR q John de Mol jr., groothandelaar in tv-produkties Televisie wordt tegenwoordig niet meer door omroe pen gemaakt, maar door vrije producenten. John de Mol Produkties is in de top tien van die 'vrije jon gens' nummer twee met stip. Achter Joop van den Ende. Lo ve Letters, Medisch Centrum West, Tien voor taal, De Staat sloterijshow, Doet'ie het of doet'ie het niet: steeds vaker doemt aan het einde van de titelrol de naam van de vader van junior en de zoon van senior op. John de Mol jr., 36 jaar oud en directeur van een bedrijf waar nu zo'n 160 mensen werken. „Het is een collectief met dezelfde bloedgroep." John de Mols televisieloop baan kreeg een verrassende wending toen hij zijn vaste haan als producer bij de TROS opgaf voor een onzeker freelan ce bestaan. „Het was de bedoe ling dat ik als zelfstandig produ cer voor diverse omroepen zou gaan werken. Voor omroep X ga ik dan tijdelijk aan het program ma Y meewerken, dat had ik in mijn hoofd. Maar al vrij snel ontstond de situatie dat de om roepen het liefst een 'band op tafel-produktie' wilden hebben. Ik ben die kant en klare pro gramma's gaan maken. Maar dan zal ik in Frankrijk voor een muziekspecial en werd ik al weer gebeld door de volgende omroep met de vraag voor hen ook wat te maken. Op een gege ven moment ga je dan iemand inhuren die je kan helpen. Zo is het balletje gaan rollen." Klein begonnen is zijn onder neming inmiddels uitgegroeid tot één van de grootste prod uk- tiebedrijven van Nederland. Bij John de Mol Produkties gaan per jaar honderden uren televi sie amusement de deur uit. Daarnaast kent het bedrijf ook nog een evenemententak. De Mol heeft in totaal meer dan 160 mensen in vaste dienst, een aantal dat nog steeds groeit. „Maar mijn bedrijf is precies zo groot als nodig, gezien de ont wikkeling in de komende vijf jaar zoals ik die inschat. Je moet er altijd voor zorgen dat je met je organisatie niet vooruit loopt op de ontwikkelingen. Dan ben je ook niet geneigd om maar programma's te maken om die organisatie op gang te houden, want dan kom je met kosten posten te zitten die niet meer reëel zijn. In feite is dat hetgene wat bij de omroepen is ge beurd." Afzetmarkt De Mol verwacht de komende jaren in Nederland nog meer ontwikkelingen op televisiege bied. „Ik denk niet dat we al snel aan het einde van de rit zijn. Volgens mij komt er bij voorbeeld binnen nu en afzien- 'Succes is een relatief begrip' bare tijd nog een commerciële zender bij. Dat betekent dat de behoefte met twintig, vijfen twintig procent toe zal nemen. Die behoefte moet vervuld wor den. Daarbij komt dat het bui tenland een steeds belangrijkere afzetmarkt voor de Nederlandse producenten wordt." „Wij moeten het in eerste in stantie van Duitsland hebben. Ik denk dat we daar het komen de jaar al een groot stuk omzet- verhoging vandaan zullen ha len. Niet alleen door produkten te leveren aan de commerciële zenders, ook door verkoop aan de WDR. Na in eerste instantie dertien afleveringen van Me disch Centrum West te hebben gekocht, heeft die omroep nu ook de rest van de serie aange schaft. Daarnaast loopt Traum- hochzeit (de Duitse versie van Love Letters, red.) boven ver wachting goed. De kijkcijfers van dat programma waren de eerste keer al bijzonder hoog, maar na vier afleveringen blijkt dat er per show zo'n twee mil joen kijkers bijkomen. We zitten nu op meer dan 7,5 miljoen toe schouwers per uitzending. In middels hebben we hebben ook In de Vlaamsche Pot en Foreign Affairs, onze internationale serie die we nu aan het opnemen zijn, aan Duitsland verkocht." Het probleem voor De Mol is alleen dat hij een zeer arbeids intensief produkt maakt. „Ik heb geen dropjesfabriek die de machines wat sneller kan laten lopen als blijkt dat een bepaald dropje het erg goed doet. Aan ieder programma dat ik ver koop heeft een x-aantal mensen maanden gewerkt. Dan kan ik niet zeggen dat ik zoiets wel even twee keer zo snel ga doen." Bloedgroep Zijn bedrijf mag in de loop der jaren behoorlijk zijn uitgedijd, De Mol gaat er prat op dat zijn medewerkersbestand nog altijd een collectief vormt. „Met, zoals ik dat noem, de juiste bloed groep. Allemaal mensen die be reid zijn vier dagen lang twintig uur per dag te werken als een programma daarom vraagt. Te levisie maken is dan ook een bedrijf met emotie. Het gaat vierentwintig uur per dag door. Dat vind ik ook het leukste van dit vak, het houdt nooit op. Al les wat ik, vanaf het moment dat ik 's morgens wakker wordt, zie en hoor heeft met mijn vak te maken. Je praat er over, denkt er over na, soms droom je er zelfs over. Dat vind ik leuk. Ik heb nog nooit een moment ge had waarop ik dacht: gadver damme. Ik vind mijn vak, tele visie maken, ook nog steeds het leukste vak van de wereld en zou niets anders willen doen. Mijn 'bloedgroep' bestaat ook uit menSen die dat vak fantas tisch vinden." Omdat stilstand achteruit gang is, investeerde De Mol de laatste jaren flink in de afdeling creativeit. „Het produceren, het hilversum AVRO-disc jockey Bas Westerweel presenteert op zondag 29 maart de nationale voorronde van het Eurovisie Songfestival. Hij zal die avond tien ar tiesten ten tonele brengen. De NOS zendt het zangconcours, dat wordt gehouden in NOB Stu dio 22 in Hilversum, rechtstreeks op tv uit. De jury is samengesteld in samenwerking met de CPG (Collectieve Propaganda van Geluidsdra gers) en bestaat uit mensen die betrokken zijn bij de lichte muziek. Per provincie is een jury van vijf leden geselecteerd onder voorzitterschap van een bekende Nederlander uit de lichte muziek. Het college van deskundigen spreekt zich uit over de volgende liedjes: De schok van m'n leven (zang: Justian; tekst en muziek: Ellert Driessen) Gouden bergen (zang: Laura Vlasblom; tekst en muziek: Henk Temming) Een klassieke liefde (zang: Ferry van Leeuwen; tekst: John van Katwijk; muziek: Marcel Schim- scheimer) Nooit geweten (zang: Tony Neef en Hella Koffe- man; tekst en muziek: Maarten Peters) Net als een kind (zang: Rob Janszen; tekst en muziek: Henk Hofstede) Met mij gaat het goed (zang: Fantasyx; tekst: Cees Stolk; muziek: Marcel Schimscheimer) Hartstocht (zang: Lisa Boray; tekst: Lisa Boray; muziek: Edwin Schimscheimer) Waar is het feest (zang: Bob van Niekerk; tekst en muziek: Maarten Peters) Wachten op water (zang: Sigj; tekst en muziek: Piet Souer) Wijs me de weg (zang: Humphrey Campbell; tekst en muziek: Edwin Schimscheimer) De winnaar van de nationale finale zal Nederland vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival, dat op 9 mei in Malmö wordt gehouden. De mu zikale leiding is ook dit jaar in handen van Harry van Hoof, die het Metropole Orkest dirigeert. amsterdam annemiek huverman Onder de titel 'Anders dan Schouwspel' presenteren samen steller Leander Tijdhof en vormgeefster Monique Verstal len in het Nederlands Theater instituut in Amsterdam een ge schiedkundig overzicht van het hoorspel in Nederland. Lange tijd werd het hoorspel amper nog beluisterd, maar het radio drama staat nu weer volop in de belangstelling. De tentoonstelling die Paul Vlaanderen en Ome Keesje doet herleven, ademt evenwel de sfeer van nostalgie en gezellige beslotenheid uit. De zaal waarin de bezoeker kan luisteren naar fragmenten uit vroege en recen te hoorspelen, is aangenaam duister. Indirect licht zorgt voor een bijna knusse sfeer, die nog verhoogd wordt door de uitstal ling van antieke bakelieten en houten ontvangsttoestellen. Hoor de legendarische Paul Vlaanderen en zijn Ina. ge speeld door respectievelijk Jan van Les en Eva Janssen; „Oo- ooh. Paul!". „Ben je ongedeerd. Ina kindje?" Alsof het gisteren was. Een paar koptelefoons en enkele decennia verder is Pluk van de Petteflet van Annie M.G. Schmidt in de recente hoorspelbewerking van de VPRO te horen. Afleveringen van deze serie worden op dit moment elke zondag uitgezon den. Daartussenin zitten talloze geluidsfragmenten van wisse lende kwaliteit van o.a. Potasch en Perlemoer, Ome Keesje en Familie Doorsnee met het stemgeluid van o.a. Willem van Cappellen, Cor Ruijs, Johan Kaart. Fe (accent) Sciarone, Cees Laseur en Hetty Blok. Sa men vormen ze een afspiege ling van hoe het hoorspel zich in Nederland heeft ontwikkeld. steeds zendt deze omroep voor namelijk detectives uit. De VARA, later gevolgd door de NCRV, werd exponent van de nieuwe stromingen en experi menteerde met montage en muziek en met Brechtiaanse technieken. De stukken werden expliciet maatschappijkritisch van inhoud. Het fragment van 'Vrij van Helm' van Dick Walda laat een anti-militaristisch spel horen, waarin een omroeper voorleest uit het militair hand boek en wij via een commen taar te weten komen in welke ellendige situaties de hoofdper sonen zich bevinden. Tegen woordig zendt de VARA geen hoorspelen meer uit. Hoorspelen, dat zijn ook knar sende deuren, krakende traptre den en het dichtslaan van een autoportier. In Hilversum wordt dat laatste geluid steevast ge produceerd met de deur van een Mini die ingebouwd zit in een paneel met nog veel meer andere geluidsattributen. In de belendende tentoonstellings zaal, die bereikt wordt via een bak met grind, 'het tuinpad', staat zo'n wand. Hij bevat geen autoportier, maar wel twee voordeuren compleet met krant halverwege de brievenbus, grendels, schuiframen en gor dijnrails met gordijn. Een kastje met bellen en schellen zorgt voor variatie in de aankondi ging van de visite. Een deel van het materiaal is afkomstig uit het omroepmuseum, de rest is nagebouwd. Het materiaal no digt uit tot het maken van je ei gen hoorspel. In Hilversum ech ter bootst de inspecient het noodweer al lang niet meer na met de hier aanwezige regen en windmachine. De meeste ge luiden komen tegenwoordig uit de computer of staan op cd. (Anders dan Schouwspel; het hoorspel in Nederland. Thea- termuseum, Herengracht 168, Amsterdam. Nog te zien tot en met 3 mei 1992) NIEUWE PROGRAMMA'S ontstaan echt niet zomaar, daar moet hard aan gewerkt worden. Dat betekent soms een hele dag en halve nacht vergaderen. En dat is keihard werken, echt bloed, zweet en tranen vergieten. Soms komt daar een idee voor een nieuwe formule of nieuw spelletje uit, soms ook helemaal niets. (John de Mol jr.) Veronica stelt probleemoplosser aan Tentoonstelling in Theatermuseum ademt sfeer van nostalgie Toen het hoorspel nog driftig werd beluisterd. Alles komt weer tot leven tijdens de expositie Anders dan Schouwspel. Op de foto drie hoorspellegenden: Jan van Ees, Eva Janssen en Robert Sobels. FOTO Nederlandse Omroepmuseum Nederland zou de wereldpri meur hebben binnengehaald met de uitzending van het hoorspel 'Nieuwjaars-wensch' van de amateurs HmjUWVMI en Pieternel op 3 januari 1924. De auteur van deze samen spraak was Willem Vogt. de la tere oprichter van de AVRO. De VARA en de AVRO besteedden in die begintijd veel aandacht aan de mogelijkheden die het nieuwe medium radio bood. Na de oorlogsjaren vormden de ac teurs van alle omroepen geza menlijk de hoorspelkern en kwam het genre tot bloei. Het succes van de detectiveserie Paul Vlaanderen bepaalt tot op de dag van vandaag het hoor- spelbeleid bij de AVRO; nog STRIPS BOLLEBOOM ZOGEZEGD John de Mol jr.: „Wij moeten het in eerste instantie van Duitsland hebben. Ik denk dat we daar het komende jaar al een groot stuk omzetverhoging vandaan zullen halen." foto cpd maken, is één kant, maar het bedenken is een andere. Als dat wegvalt sta je nog maar op een been. Dan val je om. Ik heb nu een harde kern van vijf, zes mensen die de laatste jaren met het bedrijf zijn meegegroeid en in die stijl en sfeer nu met hele goede ideeën komen." „Nieuwe programma's ont staan echt niet zomaar, daar moet hard aan gewerkt worden. Dat betekent soms een hele dag en halve nacht vergaderen. En dat is keihard werken, echt bloed, zweet en tranen vergie ten. Soms komt daar een idee voor een nieuwe formule of nieuw spelletje uit, maar soms ook helemaal niets. Als je een wekelijkse show als Love Letters of De Staatsloterijshow voor de kijker aantrekkelijk wilt houden zullen er iedere week nieuwe spelletjes in moeten zitten. Daar werken we dus iedere keer aan. Doe je dat niet en probeer je niet iedere keer weer alles uit wat erin zit. dan is het binnen een jaar over. Dan houdt het bedrijf op te bestaan. Succes is een uitermate relatief begrip. Je kan honderd successen hebben, maar het is het laatste succes dat telt." hilversum gpd Met ingang van deze week is Karei van Leeuwen benoemd tot interim-manager van Vero nica. Van Leeuwen zal - voorlo pig - de zakelijke kant van de omroep beheren. Algemeen di recteur Rob Out zal de creatieve kant voor zijn rekening nemen. De nieuwe interim-manager is afkomstig van Tijdelijk Mana gement Groep bv uit Utrecht. Volgens een woordvoerder van Veronica is hij ingehuurd voor een periode van minimaal een half jaar. Het internationale or ganisatie-adviesbureau KPMG, dat op dit moment onderzoek doet naar de organisatiestructu ren van de omroep, heeft bij het aantrekken van de nieuwe inte rim-manager bemiddeld. Geruchten als zou de komst van Van Leeuwen het einde van het tijdperk-Joop Daalmeijer in luiden, sprak de woordvoerder tegen. Volgens hem blijft de te levisie-directeur gewoon bij Ve ronica in dienst. De laatste tijd kwamen allerlei conflicten in de toj^van Veronica naar buiten. ,,lk blijf tot mijn dood wonen in mijn huis, daarna schenk ik het aan mijn dierenbeschermende stichting. Die schenking is een daad uit liefde. Ik ben op zoek naar het absolute. Ik geef alles, zonder voorbehoud aan de die ren. Omdat ik dat absolute mijn leven lang heb gezocht bij man nen en het bij hen niet heb ge vonden. (Brigitte Bardot in Pri vé). „Veel fans hebben me gevraagd om weer te gaan zingen. Andere artiesten en vrienden van me ook. Maar ik doe het niet. Ik heb dat besluit nu eenmaal geno men. Als ik daarop terugkom, dan ben ik niet meer geloofwaar dig. Ik ben ook bang dat ik dan zielig overkom. Ik wil geen Hein tje Davids zijn." (Mary Servaes alias Zangeres zonder naam in Re- vu). „Na vijf jaar Medisch Centrum West ben ik niet meer mensen schuw. Ik ben socialer geworden door zo lang met dezelfde men sen te werken. Ik kreeg meer ver trouwen in hen en durfde dus meer van mijzelf te laten zien. Daar blijf ik de hele ploeg eeuwig dankbaar voor. (Ad Fernhoutin Story). „Ik maak mijn hoofdpersonen al tijd onherkenbaar. Ik verander namen, maar soms ook leeftijd en geslacht, Zelfs dat kan nog voor problemen zorgen. Een keer dacht ik dat ik voor een notaris, die van het rechte pad was afge weken, een mooie andere naam had bedacht, deurloper of zoiets. Toen bleek ergens in Nederland echt een notaris met die naam te bestaan. Hij heeft er veel last van gehad (Max Moszkowicz in VARA TV Magazine). „Ik lijd aan de zogenaamde kan didaatsziekte. Dat is een bekend verschijnsel onder medische stu- KtZAAAX'. BOES Brigitte Bardot archieffoto ap denten die voor het eerst ellendi ge dingen zien en daar een stu die van moeten maken. Ze gaan die dingen op een bepaald mo ment zelf voelen. Ik heb dat ook. Als ik een programma maak over allerlei vormen van kanker en ik heb dan een pijntje of een onge mak, dan denk ik: Het wordt tijd om naar de dokter te gaan en me op die ziekte te laten nakijken." (Henk Mochel in Privé). Het liefst ga ik het leven door mét een man. Ik ken mezelf. Ik weet dat als ik word gestreeld ik minder gekke dingen doe. Af en toe wil ik de warmte van een an der mens tegen me aanvoelen. Maar als dèt niet kan, neem ik wel een hond." (Sylvia Kristel in Humo). „Vroeger heb ik nooit veel das sen gedragen, eerlijk gezegd, maar nu draag ik ze altijd. Het is me namelijk wel eens gebeurd dat ik een beetje slordig in een oud jasje en een spijkerbroek in de deuropening van een café stond geleund met een biertje. Er liep toen een dame langs die riep: Oh, meneer Dröge, zo wil ik u niet zien, waar is uw das?" (Gert-Jan Dröge in de NCRV-gids).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10