Kunst Rex wordt 'culturele tempel' GOEDHART 'BOUWHUIS Rechter verbiedt bewerkingen Orff UW NIEUWE KEUKEN- APPARATUUR MOET NATUURLIJK WEL PRECIES PASSEN Minister D'Ancona naar 'verboden' voorstelling Gouden Beer voor film 'Grand Canyon' Rondtheater boeit met Pinter Dinsdag 25 februari 1992 Redactie: 071-161400 CE ES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA E.ndredact.e KEES VAN HERPEN Vofmgeving: RON VAN HAASTREGT 9 NIEUWSLIJN Orgelconcerten in Hazerswoude-dorp HAZERSWOUDE - Jaap Kroonenburg opent op donderdag 27 fe bruari een serie orgelconcerten in de Gereformeerde Kerk van Hazerswoude-dorp. Vanaf 20.00 uur brengt hij onder andere werken van Jan Zwart, Feike Asma en Alexandre Guilmant ten gehore. De volgende concerten in het kerkgebouw op de hoek Dorpsstraat/Korenmolenlaan zijn op 16 april en 14 mei. Vergeten helden van de jazz LEIDEN - Onder de naam 'Lost Heroes' wordt er op woensdag 26 februari, in het kader van de Birdlandtour, een muziekavond gehouden over 'de vergeten helden van de jazz'. In het bijzonder gaat het om musici die om toevallige redenen niet de roem ver wierven waar ze door hun muziek recht op zouden hebben. Zo zijn er beelden van Art Pepper die zijn levensverhaal vertelt. Daarnaast is er aandacht voor Tina Brooks, Tony Fruscella en Brew Moore. De thema-avond begint om 21.30 uur, in cafe De Tregter aan de Herenstraat. Workshop Pop en Poen in LVC LEIDEN - In samenwerking met de Zuid Hollandse Pop Unie or ganiseert het LVC op donderdag 5 maart een workshop 'Pop en Poen'. De bijeenkomst is vooral bedoeld om muzikanten, optre dende bands en managers over allerlei financiële en belasting technische zaken te informeren. Aan de orde komen zaken als contracten, auteursrechten en sociale verzekeringen. De bijeen komst aan de Breestraat begint om 20.00 uur. Dialezing over Columbus HILLEGOM - In het kader van het Columbusjaar houdt de hoog leraar Spaanse taal-en letterkunde J. Lechner op donderdag 27 februari een dialezing in de 'De Hoeksteen' aan het Karei Door manplein in Hillegom. De lezing heeft als titel 'De ontdekking van een nieuwe wereld'. Naast een portret van de persoon Co lumbus is er ook veel aandacht voor zijn beroemde tocht, de nautische instrumenten, de schepen en het leven aan boord. De lezing, georganiseerd door de Stichting Kulturele Raad van Hille gom, begint om 20.00 uur. Vrouwelijke cineasten bij LVC LEIDEN - In het kader van de internationale Vrouwendag houdt het LVC filmhuis een filmfestival waarin vrouwelijke cineasten centraal staan. Van donderdag 5 tot en met zondag 8 maart wor den er vier films van verschillende regisseuses vertoond. Op 5 maart is dat 'Die Jungfrauenmachine' van Monika Teut, op 6 maart 'Sweetie' van Jane Campion, op 7 maart 'Rosa Luxem burg' van Margarethe von Trotta en op 8 maart 'Bom in flames' van Lizzie Borden. De aanvang van de filmvoorstellingen is steeds 20.45 uur. Ook de beste koelkast, afwasmachine, afzuigkap etc. houdt na jaren t dienst op te funktioneren. De fraaie en uiterst praktische keuken van weleer begint op sommige plaatsen tekenen van veelvuldig gebruik te vertonen. Past uw nieuwe apparaat wel in uw bestaande keukenZijn er nog losse panelen of onderdelen verkrijgbaar, zodat uw keuken er weer als nieuw uitziet7 Vragen, die met altijd met een volmondig ja' beantwoord kunnen worden. Goedhart biedt uitkomst Goedhart Bouwhuis levert een breed skala bekende merken keukenappara- tuur (voor inbouw), zorgt voorde aan sluiting en kan tevens beschadigde panelen e.d. vervangen. Kortom. Goedhart Bouwhuis zorgt ervoor dat de gewenste apparatuur weer vlekkeloos funktioneert en dat uw keuken er weer als nieuw uitziet. Hoorn 126a. (t.o. Avifauna), 2400AG Alphen aJi Rijn. telefoon 01720-22100 Openingstijden 8 30-12 30 uur en 1330-17 30 uur Vrijdag lol 21.00 uur. Zaterdag 10 00-16.00 uur Met man en macht wordt er gewerkt om de oude Rex-bioscoop toonbaar te maken. De muren van de filmzaal worden nog snel van een lik verf voorzien. »foto jan holvast Onder de naam Rexpositie geven de krakers van de voormalige seksbioscoop 'Rex' komende zaterdag hun visitekaartje af aan de-Leidse bevolking. Gedurende de hele dag bieden voorportaal, foyer en grote filmzaal plaats aan optredende dichters, muzikanten en kleinkun stenaars. Met deze grootscheepse manifestatie willen de krakers duidelijk maken wat ze precies bedoelen als ze het pand aan de Haarlemmerstraat de toekomstige 'cul turele tempel van Leiden' noemen. Leiden. ERIC WENT Voordat de Leidse dichter Sees Snikkers komende zaterdag de eerste Rexpositie kan openen, moet er nog veel gebeuren in en om het pand. Met man en macht wordt er gewerkt om het gebouw op tijd toonbaar te ma ken. „Er moet vooral veel puin worden geruimd", aldus kraker Alfons. „Verder proberen we de muren van de grote filmzaal nog van een nieuwe lik verf te voorzien en daar houdt het dan voorlopig mee op. We hebben tenslotte alleen nog maar in het gebouw geïnvesteerd. Nu moe ten er eerst weer financiële mid delen komen voordat we verder gaan met opknappen." Dat is meteen ook de reden voor de grootscheepse culturele mani festatie van komende zaterdag. „We hopen uit de entreegelden wat winst te kunnen maken, waardoor we het pand weer een stukje verder kunnen gaan op knappen. Uiteindelijk willen we vooral amateur kunstenaars pe riodiek de mogelijkheid bieden van de faciliteiten van het pand gebruik te maken. Zaterdag wil len we de leidse bevolking vooral laten zien wat de moge lijkheden van het pand zijn." Op het Rexpositie-program- ma staan onder meer optredens van Ted Hayes, de Red Hot Tul- pebollê en de dichters Mark Scheepmakers en Beth Ann Hooper. Daarnaast is er een de monstratie 'action-painting' van Justus Donkers en zijn er werken van Tona Crebolder, Katrien Bems en Rob te Riet te bezichtigen. Het programma wordt afgesloten met een optre den van het uit 15 leden be staande Amsterdamse Flamen- cogezelscTiap 'Los Duendes'. „Het enige wat we nu nog niet hebben is een film om op het doek te vertonen. Maar in de toekomst willen we het gebouw zeker weer een deel van die ou de functie teruggeven", aldus Alfons. De organisatoren rekenen op zevenhonderd bezoekers. Het programma in de voormalige pornobioscoop aan de Haar lemmerstraat begint om 12.00 uur en duurt tot 22.30 uur. Minister D'Ancona van WVC bezoekt volgende week woens dag de voorstelling 'Plattling' van de Noordhollandse theater groep Hollandia in een gekraak te marineloods in Wcesp. De voorstellingen van Hollan dia zijn zeer tegen de zin van de gemeente Weesp. B en W MD de Gooise gemeente hebben de Stichting Internationale Evene menten. een organisatie \.m Weesper kunstenaars die gere geld activiteiten in de loods la ten plaatsvinden, zelfs fort »r de première van Hollandia ver zocht de activiteiten te staken. Na de weigering van Weesp op aanvragen voor een hinderwet- en een drank- en horecavergun- ning besloot Hollandia deson danks het toneelstuk te bfleo doorgaan. Er zijn tot het eind van de maand voorstellingen gepland. De gemeente Weesp heeft geen concrete plannen met de hal. Bovendien is de loods ei gendom van de Rijksdienst der Domeinen. Daar heeft men geen enkel bezwaar tegen het kunstzinnige gebruik. Hierover zouden zelfs al twee jaar goede afspraken bestaan met de kra kers. Zij hebben volgens de rijksdienst beloofd onmiddellijk te zullen vertrekken als zich een koper heeft gemeld. Minister D'Ancona bezoekt de voorstelling in gezelschap van de Ts|echoslovvaakst' BÉÉ> ter van cultuur. Milan Uhde. die volgende week op werkbezoek is in Nederland. Van beide mi nisteries komt verder een aantal functionarissen mee De gasten komen te zitten op een tribune die is opgebouwd uit oude lede ren bankstellen. Omdat het in de loods vooral 's avonds koud kan worden, krijgen de bezoe kers paardedekens uitgereikt Uit beleefdheid heeft de thea tergroep ook buraemn M i BS wethouders van Weesp op de avond van het ministeriële be zoek uitgenodigd. produktie, ontving ook de prijs van de jury van de vereniging van Duitse filmhuizen. Een Zilveren Beer. de speciale prijs van de jury onder voorzit terschap van de Franse actrice Annie Girardot, was voor de Hongaarse film Td.-s I mm.i. Draga Böbe' (Zoete Emma, Lie- ve Böbe) van Istvan Szabor Ook een Zilveren Beer. voor de beste regie, ging naar Jan Tröll (Zwe den) voor de film 'II Capitano'. De Zilveren Beer voor ae beste acliloe ging naar M.iggic Cheung (China) voor haar rol in da film Hu.m 1 nu: Vu' van Stan ley Kwan. De hoofdprijs op het gisteren geëindigde Internationale Film festival van Berlijn, de Gouden Beer, is toegekend aan de Ame iflraanaa film 'Grand Canyon' van LawTence Kasdan De Sm 'Utz' van de Nederlander Geor ge Sluizer sleepte twee prijzen in de wacht. De Duitser Armin Miiller- Stahl kreeg een Zilveren Beer voor de beste acteur voor zijn hoofdrol in 'Utz', waarin hij een bezeten porseleinverzamelaar in Praag speelt. Sluizers film. een Bnls-Duits-ltalu.UMB <-<>- AMSTERDAM ANP De Stichting Stemra heeft te recht de Nederlandse platenin dustrie geboden om de singles waarop de verschillende versies van Carl Orffs (1895-1982) 'O Fortuna' van de Carmina Bura- na zijn te horen, uit de handel te nemen en eventuele voorra den te vernietigen. De vice-president van de Am sterdamse rechtbank, mr. J. Vrakking heeft dit gisteren be paald in het kort geding van de Stemra tegen platenmaatschap pij Indisc, en het kort geding van platenmaatschappij Red Bullet tegen de auteursrechtor ganisatie. De uitspraak van de rechter houdt in dat de house- en dis co-versies van het lied 'O Fortu na' van de popgroepen Fortuna (Red Bullet) en Apotheosis (In disc), die momenteel op de eer ste en derde plaats van de Ne derlandse Top 40 staan, niet langer mogen worden gemaakt of verkocht. De raadsman van Indisc, mr. P. van der Krofl, had tijdens de behandeling van de zaak aan de rechtbank laten weten, geen ge hoor te geven aan het verbod van de Stemra, omdat de single volgens hem door Indisc België op de Nederlandse markt wordt gebracht. De rechter stelde daarom dat iedere plaat of CD die door de popgroep Apotheosis wordt ge maakt een boete van 1.000 gul den oplevert. Indisc moet van de rechter bovendien binnen twee dagen een brief aan de platenwinkels sturen, waarin staat dat de muziek-hit uit de handel moet worden genomen. De geleverde exemplaren moe ten retour naar de platenmaat schappij. In een toelichting zei Vrak king dat de Duitse componist Carl Orff als de maker moet worden beschouwd van het lied 'O Fortuna', dat deel uitmaakt van het 24 liederen tellende Carmina Burana. De morele rechten van het in 1936 gecom poneerde werk, liggen dus bij de weduwe van de Duitse musi cus. De Stemra had de Neder landse industrie verboden de arrangementen van Orffs werk uit te brengen, omdat de erfge namen van Orff daar geen toe stemming voor hadden ver leend. Red Bullet is van plan een bo demprocedure tegen de Stemra aanhangig te maken. Daarbij zal men een schadevergoeding van „vele tonnen" eisen. Ook Van der Kroft, de raads man van Indisc, heeft in een eerste reactie laten weten zich waarschijnlijk niet bij de uit spraak neer te leggen. Hij over weegt hoger beroep in te stel len. Commissie verkoopt kunst DEN HAAG ANP Een Kamermeerderheid van de grote fracties vindt dat er een arbi tragecommissie moet worden ingesteld die gaat beoordelen of kunstvoorwerpen uit de collecties van de nationale musea al of niet mogen worden verkocht. Dit is gisteren gebleken tijdens een debat met minister d'Ancona van WVC over het beheer en conserveren van het kunstbezit. De nieuwe commissie maakt deel uit van de besprekingen over het Deltaplan voor de kunst. Voor het beheer en het conserveren van het kunstbezit heeft minister d'Ancona 193 miljoen gulden uit getrokken in de periode 1991-1996. Het idee van een arbitragecommissie komt van het CDA. Deze fractie lanceerde maandag ook het plan om belastingfaciliteiten bij aan- of verkoop van museumstukken te verruimen. Volgens het CDA-kamerlid mevrouw Mulder kan het daardoor voor particuliere verzamelaars aantrekkelijk worden gemaakt legaten en schenkin gen aan musea te doen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen via tariefver laging of verhoging van de belastingvrije voet. Woning van Céline is monument RAWS REUTER De Franse regering heeft op subtiele wijze één van de grootste Franse schrijvers posthuum gerehabiliteerd. Eerder had ze Iflldi Plidi nand Céline in de ban ge daan vanwege zijn pro-na zistische activiteit in de Tweede Wereldoorlog. Het huis in de Parijse bui tenwijk Meudon waar Céline m l'it,| np Q7 |.irigr lrrtli|ii overleed fcomt op een lijst va Mteitelw mommen ten, zo heeft het ministerie van cultuur gisteren meege deeld. Zijn weduwe woont er nog steeds, ten hoge ambte naar op het ministerie bracht het eerbetoon in verband met het oeuvre van Céline „dat wereldberoemd is. en niet met zijn politieke ideeën waarvoor Frankrijk geleden heeft." De pakkende, aardse stijl waann Céline zijn ervanngen als dokter in een vreselijk arm gebied in de buurt van Paii|s ii.i I ente Wereld oorlog beschreef in boeken als „Voyage au Bout de la Nun IB ..Mort i 11 li- maakten hem in de Jaren '30 terstond beroemd. Maar hij nam later ex treem-rechtse politieke standpunten in en tijdens de Duitse bezetting (1940-44) schreef hij voor enkele van de rabiaatste pro-nazistische kranten in l'.inp Hij ontvluchtte de Franse hoofdstad met de I but se troepen toen Parijs werd be vrijd. Op het eind van de oor log in 1945 werd hij in Dene marken gearresteerd, waar hij twee jaar in de gevangenis doorbracht. Hij keerde in 1951 naar Frankrijk terug, waar hem zijn burgerrechten ontno men waren Zijn eigendom men waren door de staat ge confisqueerd. LAS VEGAS—Zal het de jeugdige hartenbreker worden of de oude re legende? De Amerikaanse posterijen laten de beslissing over welk portret van Elvis Pre sley op de postzegel van de rock and roll zanger gebruikt zal wor den aan de burger over. Giteren werden twee afbeeldin gen, die uit meer dan 50 inzen dingen van kunstenaars waren gekozen, onthuld. Daaruit mag het Amerikaanse volk, door mid del van ingezonden briefkaarten, kiezen, zo verklaarde de directeur van de posterijen, Anthony Frank. Tussen nu en begin april, als de stemming gaat beginnen, zullen daarvoor viif miljoen stemkaarten worden verspreid De winnende postzegel zal waar schijnlijk in mei in de tot muse um verheven woning van de in 1977 overleden Presley onthuld worden, zei Frank. De postzegel wordt in 1993 uitgebracht. roionuwt THEATER RECENSIE CONNY VAN DER ZANDE VOORSTELLING De thuiskomst van Pin- ter gespeeld door het Rondtheater. Gezien 22/2. VlietJandcollege. Leiden Nog te oen 26/2 en 27/2 Toen het stuk De thuiskomst van Pinter in 1965 voor het eerst werd gespeeld wekte du ge schokte en afwijzende reacties bij het publiek op. Men vond het een immoreel stuk dat een onherkenbaar mensbeeld pre senteert. Op sommige plaatsen werd uitvoering zelfs verboden. De vertolking van dit stuk door het Rondtheater roept be slist niet meer de reacties van toen op. Normen en waarden zijn verschoven en we staan open voor minder conventione le manieren van theatermaken. Het stuk handelt over de thuiskomst van de Amerikaanse professor Teddy, die na negen jaar zijn vrouw Ruth aan zijn fa milie komt voorstellen. Zijn va der en broers hebben al sinds de dood van hun moeder geen vrouw meer in huis gehad. Wanneer de vader de vrouw voor het eerst ziet noemt hij haar een hoer. maar later weet hij haar wel te waarderen. Ruth vrijt met een van de broers en dc andere broer vraagt haar te blijven om als hoer het Inko men VOOV (Ie hülflto Ie \erdie ncn. Ruth blijft en Teddy ver trekt. zonder tegenstribbelen, alleen naar huis. Het verhaal heeft geen echt logisch verloop en dat vergt van de acteurs veel inspanning om het publiek geboeid te houden. De spelers van het Rondtheater zijn daar aardig in geslaagd. In het begin ontbrak de vaart in het spel, maar na de pauze werd het allengs Interessanter om naar te kijken. De spanning, de ondarttafB m^d dfa de .oppervlakkige dialoog schuilgaat, werd goed merk baar. Als toeschouwer blijf je je afvragen waarom die vrouw er voor kiest bij de mannen te blij ven. Op die vraag zijn talloze antwoorden mogelijk. Dat is ook wal PinfiBv mbb i Ni htl publiek zelf gaat bedenken wat er achter de gesproken woorden schuilgaat. En in de opvoering van het Rondtheater. dat het zich met de keuze van dit stuk beslist niet gemakkelijk heeft gemaakt, blijft daar alle ruimte

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9