Leidsch Dagblad Berglcèer/r Lubbers: Lonen stijgen te veel TUIN VARIA A Kunst in Ajax-stadion voor het milieu V-raad akkoord over vredesmacht Kroatië "Ook als je maar één dag in de week wilt werken, is Van den Bergh een prima werkgever" 28 29 1 '92 Jos van Kemenade naar Noord-Holland Spanning stijgt na dood Israëlisch kind Zaterdag 22 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39783 Losse nummers ƒ1.50 BINNENLAND BUITENLAND Grieken boycot ten Nederlandse produkten Azerbajdzjan kondigt mobilisa tie af NIEUWSLIJN Sekslijnen verliezen terrein De commerciële 06-nummers verliezen terrein. Het aandeel van babbelboxen, seks- en contactlijnen in de totale 06-omzet is te ruggelopen van 95 naar 75 procent. De omzet zelf is redelijk sta biel, aldus de PTT. Hoe hoog de jaaromzet van 06-nummers precies is wil PTT Telecom niet zeggen. Binnen de 06-branche wordt die geschat op 270 miljoen gulden, maar een woordvoer der noemt dat bedrag „aan de hoge kant". Het aantal verkochte nummers is de afgelopen twee jaar gestegen van 500 naar 700. Het aantal lijnen dat daaraan is gekoppeld steeg met 900 tot een totaal van 8500. De stijging van het aantal kooplijnen is vooral te danken aan de grotere vraag naar informatievoorziening van het bedrijfsleven. Acht jaar voor doden pompbedienden Wegens het doodschieten van twee pompbedienden heeft de rechtbank in Utrecht gisteren een 20-jarige Nijmegenaar veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht jaar en tbs. Tijdens de rechtszitting twee weken geleden werd tegen hem een £traf ge- eist van twaalf jaar en tbs. Bij de eerste overval - op 2 mei vorig jaar op een pompstation in Maarsbergen - werd een 54-jarige pompbediende gedood. Nog geen week later - op 8 mei bij een pompstation in Best - werd een 64-jarige pompbediende dood geschoten. NEW YORK Rtr-AFP-DPA-JS De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft de afgelo pen nacht alsnog besloten een vredesmacht van 14.000 'blauwhelmen' naar Kroatië te ZATERDAGS BIJVOEGSEL Wie vermoordde John F. Kennedy? Alle feiten wijzen naar een anti- Castro-lobby van Cia en maffiabonzen. Het Elisabeth Ziekenhuis, vroeger gehuisvest in Leiden tegenwoordig in Leiderdorp, viert dit jaaf zijn eeuwfeest. De Schatkamers van Peru vertellen veel over de ontstaansgeschiedenis van Amerika. Een Voettocht van 15.000 kilometer naar Jeruzalem. Fred Harmsen eaat er met zijn hond Jaroek eens flink tegenaan. Denkwijzer: de nijd van mannen. Een zeer kritisch boek over de handel en wandel van Marokko's koning Hassan II. Gesprek met de schrijver. sturen. De vredesmacht zal ten minste een jaar in Kroatië blij ven en opereren in drie regio's: de Servische enclave Krajina en Oost- en West-Slavonië. Het besluit een vredesmacht naar Joegoslavië te sturen, werd unaniem genomen. De eerste vredestroepen zullen over zo'n twee weken in Kroa tië arriveren. Aan 31 landen, waaronder Nederland, is ge vraagd troepen voor de een heid te leveren. De V-raad slaagde, er gisteren eerder op de dag niet in overeenstem ming over de uitzending van de vredesmacht te bereiken omdat onenigheid bleek te be staan over de kosten van de operatie. Volgens de Verenigde Staten en andere westerse lan den is de raming van VN-secre- taris-generaal Boutros Ghali hoger uitgevallen dan de eer dere schattingen van 400 tot 450 miljoen dollar. Een paar uur per week werken in een instelling voor verstan delijk gehandicapten? Wij vragen actieve medewerkers voor de Woondienst! Meer informatie? Bel de heer B. Satter van BerghWerk: (01719) 19320, toestel 210/8111. Zwarte weg 20, 2201 AC Noordwijk LEIDEN Monsterveiling Infotheek trekt ruim 4000 men- Een opvallende veiling wordt binnenkort gehouden in het Londense veilinghuis Christie's. Het gaat om ne gentiende eeuwse kunstogen, medische instrumenten en natuurkundige objecten. foto epa Werkgelegenheid staat volgens premier op het spel Werkgevers en werknemers spreken in hun cao's te hoge loonstijgingen af. Daardoor wordt de kloof tussen uitke ringen en lonen in het bedrijfsleven steeds groter. Dat heeft premier Lubbers gisteravond gezegd na afloop van de ministerraad. Hij verweet de bonden en werkgevers de werkgelegenheid op het spel te zetten. ncu u,,r8™- Ook vorig jaar liet hij zich in dergelijke bewoordingen uit. In de cao's die tot nu toe zijn afgesproken, komen loonstij gingen voor van 4 procent en meer. De premier wees op de stijging van de werkloosheid en legde er de nadruk op dat mati ge loonafspraken tussen werk gevers en werknemers veel be langrijker zijn voor de ontwik keling van werkgelegenheid dan maatregelen van het kabinet. De premier zei dat hij - net als minister Ritzen van onderwijs - „Er is geen ruimte voor algeme ne loonstijgingen. We moeten niet de illusie wekken dat voor iedereen elk jaar een algemene loonstijging mogelijk is", aldus Lubbers, die wees hij op de 'on afwendbaarheid' van de ont koppeling van de uitkeringen aan de lonen in het bedrijfsle ven na 1 juli. Het is overigens niet de eerste keer dat de premier zijn zorg uitspreekt over de loonstijgin- FEBRUARI FEBRUARI MAART GR0EN00RDHALLEN LEIDEN Haarlemmerweg 41 (DIJ Groenoordhallen) Tel.: 071-213222 ledereen ging ei gen gang bij kunstuitleen DEN HAAG GPD ARTHUR MAANDAG Oud-PvdA-minister van onder wijs, de 54-jarige prof. dr. IA (los) van Kemenade wordt commissaris der koningin in Noord-Holland. De minister raad is gisteren akkoord gegaan met een voordracht daartoe van de minister van binnenlandse zaken. Van Kemenade volgt zijn partijgenoot drs. R.J. de Wit'op die per 1 april met pensioen gaat. De Wit is zeer ingenomen met de onverwacht snelle be noeming van Van Kemenade: „Ik ben er dolgelukkig mee. Van Kemenade ken ik al heel lang, ik ben ook met hem bevriend. Het is een man met een enorme be- stuurservaring. Noord-Holland krijgt een zeer deskundige com- Van Kemenade is sinds 1 maart 1988 burgemeester van Eindhoven. Van 1984 tot 1988 W88 bi) voorzitter van het Colle ge van Bestuur van de Universi teit van Amsterdam. In de kabinetten Den Uyl (1973-1977) en Van Agt II (1981-1982) was de nieuwe commissaris minis ter van onderwijs en weten schappen. Daarnaast is Van Ke menade geruime tijd lid van de Tweede Kamer voor de PvdA geweest. De grootste fracties in provin ciale staten van Noord-Holland zijn over het algemeen tevreden met de benoeming van Van Ke menade. Van Kemenade was gister avond niet bereikbaar voor commentaar omdat hij vanuit zijn vakantieverblijf in Oosten rijk onderweg was naar huis. door de hoge loonstijgingen geen mogelijkheden ziet om de salarisachterstand van onder wijzers ten opzichte van de ambtenaren bevredigend op te lossen. ,Als werkgever zal de overheid ook bescheiden moe ten zijn. Misschien dat mond jesmaat iets kan worden ge daan, maar het zal heel weinig zijn", aldus de premier. Ook valt het Lubbers op dat werkgevers en vakbonden tot nu toe weinig doen om het aan tal arbeidsongeschikten en zie ken te verminderen. Een woordvoerder van de FNV noemde de uitspraken van Lub bers over wao en ziekteverzuim „prematuur gedoe. Als over een jaar mocht blijken dat de af spraken in de cao's over ver mindering van het ziektever zuim niet deugen, dan mag de politiek terecht zeggen: zo ko men vm 0 BLOEMENDAAL De spanning in het Israëlisch- Libanese grensgebied is verder toegenomen na de dood van een 5-jarig Israëlisch meisje bij een raketaanval vanuit Libanon. Onmiddellijk na het incident re ageerde het Israëlische leger met zware artillerie-bombarde menten. De commandant van Israels noordelijke sector, gene- raal-majoor Jitschak Mordechai, beloofde dat het leger „eet? pas sende manier" zal vinden om de dood van de kleuter te wre ken. De raketbeschieting vanuit Libanon kwam vlak na het ver trek van een Israëlische troe pen-eenheid uit twee dorpen, lattar en Kafra, ten noorden van de door Israël ingestelde veilig heidszone. De meeste raketten kwamen terecht in die zone. Van de drie raketten die in het noorden van Israël insloegen, explodeerde er een in Moshav Granot, een Israëlische coöpe ratieve landbouw-nederzetting vlak bij de Libanese grens. Een meisje dat in de tuin bij haar HAARLEM JOHN OOMKES De 'tweehonderd van Mertens', de mensen die 't in Nederland voor het zeggen hebben, zitten 's zondags in de skyboxen van het Ajax-stadion. Zo ziet kun stenaar Robert van Vliet uit Hil- legom dat. De maatschappelijke elite krijgt morgen 120 genum merde exemplaren van een zeefdruk die Van Vliet samen met collega Hendrik Klinkha mer heeft vervaardigd. Van Vliet heeft het project Art in the Skybox gerealiseerd om dat hij wil dat 'de snelle beslis sers' van onze samenleving worden gestimuleerd om meer voor het milieu te doen. „Je hebt twee manieren om dat te bereiken", zegt Van Vliet die gisteren het eerste exemplaar van de zeefdruk World Clean overhandigde aan Ajax-direc- teur Arie van Eyden. „Je kunt bottom up, of top down. Maar als je de man in de straat echt wilt bereiken, moet je ook de toplaag voor je hebben gewon nen. De man aan de top heeft 't normaliter veel te druk met zijn eigen business om zich te reali seren dat grotere inspanningen nodig zijn om het milieu te red den." Van Vliel en Klinkhamer ope reren al geruime tijd onder de Kunstenaar Robert van Vliet gooit in het Ajax-stadion een balletje op naar de skyboxen. foto lex van rc -sfn vlag van United Artists World Clean Association. In 1989 zaai de 't tweetal 40.000 vierkante meter grond vlak bij een van de landingsbanen van Schiphol in met graan, zó dat maandenlang het begrip World Clean van gro te hoogte was te zien. Het jaar daarop werd dc boodschap ver breid via twee kolossale muur schilderingen op het lulianapa- viljoen in de Keukenhof. Zeef- Nog geen abonnee? 071 161400 071 161353 HET WOORD IS AAN De hoogste wijsheid is levend te doen wat wij stervend zouden wensen gedaan te hebben. Dcx/wrs £>e**w VANDAAG Binnenland Buitenland Cultuur Familiebenchten Feiten en meningen Financiën Info TV-programma's Reg» Religie Sport 22 t/m 25 Zaterdags bijvoegsel VANDAAG OOK PERSONEEL BIJLAGE PAGINA 27 t/m 37 HET WEER Verwachting van het KNMI Later regen en veel wind Toenemende bewolking, later van het noordwesten uit gevolgd door regen Temperatuur tot ÖIUN •-1 8 graden Zuidwestenwind kracht 5. aan de kust en op het UssHmeer tot hard, kracht 7, in het Wadden gebied tot stormachtig, 8 huis liep, kwam om het leven. Haar vader en een buurman raakten licht gewond. De raketaanval laat zien dat het noorden van Kr.n l nog steeds kwetsbaar is, ondanks de militaire operaties van de laaiste dagen. Israëlische com mando-troepen, gesteund door tanks, hebben woensdag en donderdag het gebied ten noor den van de veiligheidszone uit gekamd. Nog geen uur nadat de Israë liërs waren vertrokken, versche nen honderden Hezbollah-strij ders in lattar en Kafra. naar ze zeiden om dc overwinning te vieren. Ze schoten in de lucht en dansten in de straten. Het duurde niet lang of de eerste ra ketten werden gelanceerd. F.en Palestijn is gisteren in dc Israëli sche stad Kfar Sava door om standers overmeesterd en neer geschoten na op straat een vrouw te hebben doodgestoken en drie anderen te hebben ver wond. Politiccommandant He- fetz prees voor de Israëlische ra dio de nmsi.mrirrs die de aan valler overmeesterden. i-ïïSï" co** drukken cn posters droegen de mededeling verder uit. Zakenlieden missen volgens Van Vliet de tijd om net als hij van het milieu te genieten, al thans van wat nog resteert. De kunstenaar: ..Ie moet het zaken leven duidelijk maken dat aan het milieu gnd Is IS VWdleiltll, misschien wel in plaats van aan de oorlogsinspanningen Tot nu toe is roofbouw op het milieu gepleegd; de wereld is ver kracht. We hebben dc zeecn leeggevist, maar straks slaat de natuur meedogenloos terug." De Hillcgom.se kunstenaar cn zijn compaan zijn geen doem denkers. één van de redenen dat hun kunstactie wordt ge sponsord door een Nederlands bedrijf. „Je moet de boodschap op een positieve manier naar voren brengen, niet schoppen da's verkeerd. Ik wil pleiten voor dc kleinschalige landbouw als de produktiemethode om het milieu te sparen. Zodat je weer VUUTVIMM Iuni /im n vogels horen.-' Ajax-directeur Van F.yden rept van een „positieve grondhou ding" van dc club jegens het initiatief van Van Vliet. „Dat geldt ook voor het milieuaspect van dit initiatief Een goeie gr dachte. Bovendien spreekt dc zeefdruk ons aan." O Pw kwarts»! 1(80.10) Via ACC«p1 Naam #n voortett#rt Nu mm#» bank. giro» opening Dm» bon «n »«n «nvatop. zonde» L#Ktach Dagbiwi Anh#oo»dnum»n«w 10050 2300 VB üwton 8 '?12H1\00053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1