U De Maas, een open riool EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA MARGOT KLOMPMAKER ZATERDAG 15 FEBRUAR11992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANO THEO HAERKENS schoorsteen van de staal fabriek Cockerille-Sambre ont snapt een roodbruine wolk stof dig zich langzaam verspreidt. Tientallen me ters hoge staalconstructies bepalen het beeld van het gigantische industriële complex in Marchienne, e^n voorstad van Charleroi in het zuiden van België. Het kanaaltje naar de Sambre is bedekt met een dikke laag olie. Al les oogt grauw. Op een talud tussen de hoogovens zijn zes mannen bezig met het planten van struikjes. „Dertig tot veertig procent gaat dood, maar elk jaar planten we nieuwe. Als we dat niet doen wordt het in elk geval nooit meer De man in de oranje overall weet ook wel dat de struikjes nooit zullen uitgroeien tot een bos, een park of iets wat daar ook maar in de verste verte op lijkt. „Het is de vervui ling, hè", voegt hij er aan toe. Het stadje gaat schuil onder dikke buizen, knarsende transportbanden en ijzeren brug gen die kriskras van de ene kant van de weg naar de andere lopen. Volgens apotheker P. van Heuvel tieren astma en huidziekten hier welig. „En als de astmatische klachten zijn verdwenen, komt er eczeem voor in de plaats." Het stof van de fabrieken dringt overal door. Demonstratief haalt Van Heuvel zijn vinger over een houten kast: „Vanochtend nog schoongemaakt en nu al weer vuil." De inwoners van Marchienne hebben de strijd tegen het vuil op gegeven. De huizen zijn vies en grauw en van het station dwarrelen de laatste verfresten naar beneden. Alles is van een treurig stemmende groezeligheid. Bomen of struiken zijn er niet. Toch wordt er weinig geklaagd. „De mensen zijn het gewend. Vroe ger hadden ze astma door het werk in de mijnen en nu krijgen ze het uit de fabrieken", aldus de apotheker. Onleefbaar wil hij de situatie niet ook al vertrekken veel m verderop te gaan wo nen. Alleen de Turkse en Marok kaanse arbeiders met hun gezinnen blijven. Het enige niet aangetaste gebouw is de nieuwe bakstenen moskee. Zwart Land Het industriegebied bij Charleroi geldt als een van de smerigste van België en wordt ni^t voor niets aan geduid als pays noir', het zwarte land. Overal staan schoorstenen. Sommige roken voortdurend, ande re laten in een vast ritme zware wol ken rook en stoom ontsnappen die alles aan het zicht onttrekken. Maar daar blijft het niet bij. De fabrieken gebruiken de Sam bre, een van de rivieren die uit- Nederlandse waterwinning in gevaar mondt in de Maas, openlijk voor het lozen van vloeibaar afval. Grote hoeveelheden olie, zout, kankerverwekkende en giftige stoffen worden erin gekieperd. Zonder vergunning en zonder enige controle. De Maas verwordt tot een open riool. Stroomafwaarts in de buurt van Luik is het geen haar beter. Over een lengte van meer dan twintig kilometer lozen kunstmestfabrie- ken en staalverwerkende bedrijven zoals rechtstreeks in de Meuse. En waar de afvoer- puipen onder het wateroppervlak in het wa ter komen, slaan damp en stoom meters hoog de lucht in. Wat ooit aardige stadjes en dorpjes moeten zijn geweest, met uitzicht op de kronkelende rivier, is volledig verpest door de industrie. Alles braakt rook of stoom uit, of vies water dat kolkt en draait. De stank van zwavel over heerst alles. Iedere kleur in de omgeving is De milieu-organisatie Greenpeace heeft deze week in België monsters genomen v de Maas. Het rivierwater is door lozingen ernstig verontreinigd. Belgische industrie kiepert gifafval zorgeloos in rivienvater Phenix en - opnieuw - Cockerill grote hoe veelheden zware metalen en ander giftig af val in de rivier. In alle openheid. Uit een buis met een doorsnede van minstens 1 meter loopt tegenover het plaatsje Jemeppe een constante stroom afvalwater van Phenix De kerncentrale bij Tihange loost haar koelwater ii nest voor het zuurstofgehalte en flora en fauna. de Maas: fu- FOTO MONI QUE BAAN verworden tot lichtgrijs, donkergrijs, bruin grijs of geelgrijs. De enige uitzondering vor men de grote aanplakborden langs de weg, waarmee autofabrikanten in- vrolijke, felle kleuren de allernieuwste modellen aanprij- Giftig Slib De Nederlandse overheid probeert al twintig jaar de Belgen zo ver te krijgen dat ze de vervuiling van de Maas werkelijk aanpakken. Maar tot nu is er van alle mooie afspraken niets terecht gekomen. De laatste tijd is het weer helemaal mis. De kwaliteit van het water is zo slecht dat het Waterwinningsbedrijf de Brabantse Biesbosch al enkele we ken is gestopt met het innemen van Maaswater in zijn spaarbekkens. Af gelopen week werd groot alarm ge slagen wegens de aanwezigheid van hoge concentraties z.g. methylpiri- dines. Voor de Belgen is het allemaal geen probleem. De Vlamingen be trekken hun water uit de schone bo venloop van de rivieren of, net als de Walen, uit ondergrondse bron nen. Zo liggen op een tiental kilo meters van het ernstig vervuilde in dustriegebied van Luik de bronnen van Chaudfontaine, waar het gelijk namige mineraalwater vandaan komt. Bovendien slaan de giftige stoffen in het rivierwater pas neer in het Nederlandse gedeelte van de ri vier. Daar hopen ze zich op in de vorm van giftig slib. Toch vindt minister Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat het te vToeg om juridische stappen te on dernemen. Zij ziet nog mogelijkhe den om door middel van overleg goede afspraken te maken over het schoonhouden van de rivier. De be- De industriegebieden bij Charleroi en Luik zijn de smerigste van België. Staalfabrieken, galvani- seerbedrijven en kunstmestfabrieken dumpen grote hoeveelheden olie, zout, kankerverwekken de en giftige stoffen in de Sambre een van de rivieren die uitmondt in de Maas en in de Maas zelf. Ook veel rioolwater uit Wallonië gaat ongezuiverd de rivier in. Afgelopen week werden hoge concentraties van z.g. methylpiridines in het water aangetroffen. En dat terwijl de Maas een belangrijk deel van Nederland van drinkwa ter moet voorzien. Een mistroostig stemmende reportage uit de Belgische Ardennen. windsvrouw wijst er op dat juridische proces sen veel tijd vergen en daar is uiteindelijk niemand mee gebaat. Bovendien zouden ju ridische stappen het verloop van de onder handelingen ongunstig beïnvloeden. Het probleem is echter dat de Belgische nationale overheid, met wie formeel over eenstemming bestaat over drie zogenoemde Waterverdragen, geen greep heeft op Wallo nië en wat daar gebeurt. De bevoegdheden zijn overgedragen aan de regio's. In de Wa terverdragen is onder meer afgesproken dat de Belgen de waterkwaliteit van het Maas- en Scheldewater drastisch verbetel^n, onder meer door het aanleggen van zuiveringsin stallaties. In ruil daarvoor helpt Nederland mee de Schelde, de toegang tot de haven van Antwerpen, beter bevaarbaar te maken De voordelen voor de \1amingen zijn dui delijk. Voor de Walen ligt dat volstrekt an ders. Zij hebben geen enkel belang bij scho ner Maas- of Scheldewater en al helemaal niet bij verbetering van de haven van Ant werpen. zonder dat daar voor hen iets tegen over staat. En zo vormt de taal en cul tuurstrijd tussen Vlamingen en Walen een belangrijk obstakel bij het verbeteren van de kwaliteit van het Maaswater. Illustratief voor de desinteresse van de Bel gen in de kwaliteit van het water is wel dat zij de waterkwaliteit op geen enkele manier me ten. De Waalse minister van leefmilieu Guy Uitgens stelde deze week zelfs dat Nederland de zwartepiet naar België doorschuift om de De industriegebieden bij Charleroi en Luik behoren tot de smerigste van België. Allerlei bedrijven dumpen grote hoeveelheden olie. zout kankerverwekkende en gifti ge stoffen in de Maas. FOTO MONIQUE BAAN eigen problemen met de drinkwatervoorzie ning te verdoezelen. Goochelen De afspraken tussen Nederland en België passen in het Noordzee-actieprogramma, een EG-plan om de kwaliteit van het water in de Noordzee drastisch te verbeteren. Het heeft ertoe geleid dal de kwaliteit van het Rijnwater de afgelopen jaren sterk is verbe terd. Volgens de Stichting Reinwater, die al sinds jaar en dag actie voert voor schonere ri vieren, zijn de Belgen op grond van deze in ternationale afspraken verplicht te zorgen voor een schonere Maas. ..Onderlinge afspra ken tussen België en Nederland zijn in feite achterhaald. We vragen iets wat de Belgen tóch al moeten doen", vat woordvoerder Wim Verhoog samen. De Belgen proberen met een absoluut mi nimum aan hun verplichtingen te voldoen. Ze goochelen met getallen om de vervuiling te bagatelliseren en zijn al tevreden als bra sem, voom en andere karperachtige vissen kunnen blijven leven. Dat is niet zo moeilijk, omdat de hoeveelheid water van de Maas die bij het plaatsje Eijsden de Nederlandse grens over komt. sterk wisselt. In de wintermaan den, als het volop heeft geregend, passeert er per seconde wel BflO kubieke meter water In een zomer waarin het weinig regent, is dat soms maar rwintig tot dertig kubieke meter En het laat zich raden dat de kwaliteit van dót water vele malen slechter is. De kwaliteit wordt niet alleen bepaald door de samenstelling, maar ook door de tempe ratuur. En aangezien veel fabrieken, maar ook enkele kerncentrales in Wallonië Maas water innemen om te koelen, stijgt de tem peratuur van de rivier snel enkele graden. Dat is funest voor het zuurstofgehalte en gaat ten koste van flora en fauna. De Walen liggen er niet wakker van. Me vrouw I. Cloosterman woont al zes jaar op een woonboot schuin tegenover de kerncen trale in Tihange, zo n twintig kilometer wes telijk van I-uik. ..Vroeger zaten de vissers hier allemaal op de kade van de watersportvcreni ging", wijst ze. terwijl ze de eendjes brood toewerpt. „Tegenwoordig zitten ze allemaal aan de kant van de centrale, want daar is het water wanner en groeten de vissen harder. Ze worden wel zó groot", lacht ze. terwijl ze haar armen spreidt. Cloosterman weet heel goed dat het water ernstig is vervuild, maar dat is geen reden om uit te zien naar een andere ligplaats, „Zolang je het maar niet drinkt kan het geen kwaad.' In de zomer, als de kinderen van de boten bezitters bi| het zwemmen wat van het vuile water binnenkrijgen, worden ze wH eens ziek. Maar verder is het niet erg, meent ze. Zelfs de vissen hebben er geen last van. „Laatst heeft mijn man hier nog een forel ge vangen. Nou, hij was heerlijk hoor, niets op aan te merken."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35