Sport De vuurdoop van Marinus Doderer Zaterdag 15 febaian 1992 Redactie-. 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 32 Eindredactie; PAUL DE TOMBE Vormgeving; HENK BUIS Trainer met LZ 1886 naar NK Marinus Doderer legt uit, zijn pupillen luisteren toe. De trainer van LZ 1886 bereidt hen voor op de NK. FOTO HENK BOUWMAN Trainer Marinus Doderer van LZ 1886 staat voor een be langrijke vuurdoop in zijn trainersloopbaan. De altijd op gewekte 34-jarige oefenmeester uit Pijnacker, die aan zijn eerste seizoen bij de Leidenaars bezig is, stuurt de komende twee weekeinden zestien van zijn pupillen naar de startblokken bij de strijd om de Nederlandse zwemti- tels. LEIDEN NORA BAKKER ZWEMMEDEWERKER In Drachten behoren zij op de diverse zwemdisciplines hun beste tijden te realiseren. Daar mee wordt meteen de vraag van hun trainer beantwoord of de trainingsopbouw en voorberei dingsperiode goed zijn geweest. Discipline, strijdlust en door zettingsvermogen zijn kenmer kend voor een zwemmer. Ben je daarnaast ook nog gezegend met een dosis talent, dan kun je uitgroeien tot een nationale topper. Bij LZ 1886 lopen er ze ker een aantal van deze perso nen rond. Doderer, zelf opge leid bij LZC (nu LZ), heeft het nooit zo ver weten te schoppen. Lnkele clubrecords waren zijn hoogtepunten. Onderbroken Op 24-jarige leeftijd stopte hij, na veertien actieve jaren die on derbroken werden door enige jaren korfbal, met de zwem- sport. Toch nam hij geen af scheid van het zwembad, waar in hij letterlijk is grootgebracht. Als zoon van de mede-oprichter van de Stichting Zwemonder- richt Leiden è.o. zat het zwem men hem bij wijze van spreken in het bloed. Ooit moest hij zijn trainer een keer vervangen, wat hem zo goed afging dat hij besloot een trainers-opleiding te gaan vol gen. Na diverse vervolgoplei dingen is hij nog steeds leergie rig en staat hij open voor kennis van anderen die ook met actie ve sporters bezig zijn. Dat hoeven echt geen toptrai- ners te zijn. Die bestaan volgens Doderer trouwens niet, zij ont vangen dat predikaat alleen van de buitenwacht. Een trainer krijgt op een vereniging te ma ken met mensen van verschil lend niveau en als daaruit top pers naar voren komen, wil dat niet zeggen dat hij dan meteen een toptrainer is. Hij is en blijft afhankelijk van de inzet van de sporter en bovendien is de sfeer binnen een vereniging mede bepalend voor een goed preste ren van sporter en trainer. In de zwemsport heb je ook te maken met de vaak jonge leef tijd van de pupillen. De ouders spelen daarom een belangrijke rol in het enthousiast maken en begeleiden van hun kinderen. Zij zijn dan ook regelmatig aan wezig bij de, meestal vroege, ochtendtrainingen. ,,lk vind dat heel normaal, als ze zich maar wel afzijdig houden van datge ne waar ik mee bezig ben. Als er iets te bespreken is dan kunnen ze na afloop of op een ander moment altijd bij mij terecht", aldus Doderer. Omdraaien Hij heeft tot op heden weinig moeite met de zes ochtendtrai ningen per week. Als anderen zich in bed nog even omdraaien dirigeert hij de zwemploeg van LZ het water in'voor een pittige training, waarbij afstanden van 3000 tot 5500 meter worden af gelegd. Zelf zal hij in voorjaar niet schromen, om als tri-atleet, 's morgens op de fiets vanuit Pijnacker naar het Leidse Vijf Meibad te rijden. Na negen jaar het Delftse DZV te hebben geleid, trof hij bij te rugkeer zijn oude vereniging heel anders aan dan tóen hij de club in 1982 verliet. „Toen was het een echte vriendenclub, haalden we elkaar voor de trai ningen op en trokken we na het zwemmen met elkaar op." Het huidige LZ, en zeker de zwem- afdeling, is een naar prestaties en naar de top strevende vere niging geworden, met alles wat daarmee samenhangt. De ploeg heeft de laatste ja ren veel talenten voortgebracht, wat zeker de verdienste is ge weest van Nel Bamhoom en Robert van Zijp, voorgangers van Doderer. Beiden fungeren nog steeds in de zeskoppige technische staf van LZ. Je zou kunnen zeggen dat de huidige trainer in een opgemaakt bedje kwam. Hij beaamt dat gedeelte lijk met de woorden: „Maar dan zijn ze wel vergeten een hoes over het dekbed te doen. Ik trof een ploeg aan met een zeer hoog prestatieniveau, maar ik heb toch een wat andere tech nische visie op het geheel." .maar hij bestrijdt dat het hem allemaal niet zo interesseert. „Zo ligt het nu ook weer niet. Ze verwachten bij Noordwijk 1 na tuurlijk wat van me," Cees: „Maar hij is typisch iemand die er. echt zin in moet hebben. Hij wil acties maken om de mensen te laten genieten. Als hij vroeger een mooi hakballetje zag, ging hij dat de hele tijd oefenen in de tuin." Bram: „Dat klopt. Heb je laatst die documentaire over Maradona gezien? Dat hij die Toch stond hij versteld van de bijna professionele zwemopzet. Die begint al bij de vijf-, zesjari gen en wórdt op de 'zwem school' van LZ gefaseerd afge werkt. De jeugdzwemmers kun nen vier keer per week een uur trainen en dat wordt, in tegen stelling tot wat andere vereni gingen weieens van LZ zeggen, langzaam opgebouwd naar vijf keer vijf kwartier op dertienjari ge leeftijd. LZ biedt de zwem mers de keus uit tien trainingen per week. Het niveau dat de club uit Zuid-West thans heeft, bal hoog hield op zijn schouder? Cees: „Dat is iets voor het cir cus, maar het hoort wel bij je. Ik ben een gemenere voetballer. Dat merkte hij wel als hij me vroeger door mijn poorten speelde.." Ze mochten elkaar dan vroe ger wel eens in de haren vlie gen, als er gevoetbald moest worden was de aanwezigheid van Bram voor broer Cees in eens niet meer zo vervelend. Bram: „We voetbalden altijd op straat. EGhte veldslagen waren is voor 95 procent te danken aan de eigen kweek. Er loopt aardig wat talent rond bij LZ, dat inmiddels ook enkele internationals telt, die al lemaal onder Doderers' verant woording vallen. „Tot nu toe ben ik tevreden over de gang van zaken. We staan hoger in de competitie dan voorheen en er zijn meer limieten voor de kam pioenschappen behaald dan in voorgaande jaren en door meer zwemmers." De grote hoeveel heid limieten kostte hem overi gens wel een aantal taarten voor zijn pupillen. Onder zijn NK-deelnemers bevinden zich zeker zes medail le-kandidaten, die gezamelijk goed kunnen zijn voor zo'n 20 ereplaatsen en mogelijke uitno digingen voor internationale wedstrijden. Dan dienen ze na tuurlijk wel de zenuwen in be dwang te houden. Doderer weet wat het is, wedstrijdspanning, zijn maag en darmen reageren daar snel op. Zijn zwemmers zullen daar weinig yan merken, hooguit zullen ze hem wat va ker even moeten missen. SPORT OP TV ZATERDAG 11.00-12 00 Sportnet: Pré-Olympisch 12.00-12.30 Sportnet: World sports 12.30-14.00 Sportnet- NBA Basketbal: Boston-San Antonio. 13.00-18.10 BBC 1: Grandstand: Cricket (Nieuw-Zeeland-Engeland), paar- denkoersen vanuit Chepstow, rugby Union (Frankrijk-Engeland), FA Cup voetbal en Schots bekervoetbal. 14.00-15.00 Sportnet: Atletiek: Intiva- 14.00-15.50 Super: Sport-, met kick- 14.30-17.00 BRT 2 Sport extra: tennis, Belgian Indoor Championship. 15.00-17.00 Sportnet: Golf: PGA Euro- Peain5°5U(M6.00 Super: Supersports news. 16.00-16.30 Super. World sports spe- 17.00-18.00 Sportnet: Finale ATP Ten- 17.55-18.02 Did 1. Sportschau-Teie- gramm. 18.00-19.00 Sportnet: Powersports in- "TaSiSSSd 1: Sportschau: met Bundesliga-voetbal. 18.28-18.58 Ned 1Sportpanorama. 18.50-19.20 BBC 1: Snooker: Big Break, spelprogramma. 19.00-19.30 Sportnet: World sports SPei9 30-20 00 BRT 1Sport. 19.30-20.30 Sportnet Pré-Olympisch voetbaltoernooi: Brazilië-Colombia. 20.30-21.30 Sportnet: Pré-Olympisch 21 00-22.30 BRT 2: Sport extra: tennis. Belgian Indoor Championship. 21.30-22.30 Sportnet: Golf: PGAEuro- Pea21°50-22.10 BBC 1: Nieuws en sport. 22.30-23.00 BRT 1: Sport op zaterdag. 22.50-00.00 BBC 1: Sport: met Olympics '92 en voetbal. 23.00-23.30 Super: Hang loose: alter natief sportprogramma. 00.30-00.40 Super.- Supersports news. 00.30-01 00 Sportnet: NBA Basketbal. 01.00-03.00 Sportnet: NBA Basketbal: All star game uit Atlanta. 03.00-05.00 Sportnet: NHL IJshockey: Los Angeles-Pittsburgh. 05.00-06 30 Sportnet: Boksen. 06.30-07.00 Sportnet: World sports ZONDAG 07.00-08.00 Sportnet: ATP Tennis tour 08.00-09.00 Sportnet: Paardententoon- stelling. 09 00-10.00 Sportnet Pré-Olympisch voetbaltoernooi. Brazilië-Colombia. 10.00-11.00 Sportnet: Pré-Olympisch voetbaltoernooi: Ecuador-Bolivia 11.00-11.30 Sportnet-. Watersport. 11.30-13.30 Sportnet: Matchroom pro 12.00-12.45 Ned 2: Voetbal Plus: ma gazine. 12.45-13.45 BRT 1: Sportmiddag. 13.30-16.00 Sportnet: Forte Snooker League: Steve Davis-Jimmy White. 14.50-15.00 Super: ^ipersports news. 15.00-18 00 BRT 2: Sport extra: tennis, Belgian Indoor Championship. 16.00-16.30 Super: World sports spe- 16.00-18.00 Sportnet: Golf: PGA Euro pean tour: Turespana Masters. 16.00-18.05 BBC 1 Match of the day: FA Cup voetbal, vijfde ronde met de loting 16.30-17.00 Super: Hang loose, sport' maIT00-17.35 RTL 4: Match. 18.00-18.30 Sportnet: Pro skiën voor mannen: slalom uit Steamboat Springs. 18.00-19.00 BBC 2: Rugby special: Fi ve Nations Cup Championship (Frankrijk- Engeland en lerland-Schotland). 18.10-18.40 Old 1: Sportschau. 18.30-19.00 Sportnet: Pilote: Belgisch 18.35-20.00 Ned 3: Studio Sport: met 19.00-20.00 Did 3: Sport jm Westen. 19.00-20.30 Sportnet: German League basketbal: TSV Bayer 04 Leverkusen-AIba 1930-19.45 BRT 1: Sport. 19.45-20.30 BRT 1: Sportweekend. 19.50-19.58 Did 1Sportschau-Tele- gramm 20.00-20.45 RTL 4: Match: voetbal. 20.30-21.30 Sportnet; Pré-Olympisch voetbaltoernooi. Argentinië-Chili. 21.30-22.30 Sportnet: Pré-Olympisch voetbaltoernooi: Colombia-Venezuela. 21.50-22.00 Super: Supersports news. 22.15-23 00 Did 2. Bundesliga voetbal. 22.30-22.50 BRT 1. Sport. '22.30-23.30 Sportnet: Golf: PGA Euro pean Tour: Turespana Masters. 23.30-00.30 Sportnet. Formule 1 Grand 00.30-02.00 Sportnet: NBA Basketbal: Boston-San Antonio. £Sg«30 Sportnet: Eurobics. .08.30-09.30 Sportnet: ATP Tennis tour 09.30-10.30 Sportnet: Powersports in- 11.00-12.00 Sportnet: Pré-Olympsich voetbal: Brazilië-Colombia. 12.00-13.30 Sportnet: Basketbal: TSV Bayer 04 Leverkusen-AIba Berlin. Fleurke verrast snookertop in Rijnlandbokaal LEIDEN Weer was het een outsider die de hoofdprijs greep. Harold Fleurke toonde zich de sterkste snookerspeler tijdens de 16de ronde van het toernooi om de Rijnlandbokaal, dat de laatste tijd bol staat van de verrassin gen. In de finale versloeg hij Walter Scheltens met 2-0. Voor de tussenstand had dit overigens nauwelijks gevolgen, ook al struikelde leider Remco van Dortmond al in de kwartfi nale en Marcel Tulen in de tweede ronde. Laatstgenoemde, de nummer twee van de rang lijst, compenseerde dat echter door winst in de verliezersron de: 2-1 tegen Tom Perry. Martin Zevenhoven, die in de halve fi nale het hoofd moest buigen voor Fleurke (2-0), leverde een voortreffelijke break af. Hij pro duceerde een serie van 76, de hoogste van deze ronde. Haarlemmer Van Dortmond leidt nog steeds de dans, met 107 punten, 3 meer dan Tulen. Job Bavelaar (93), Milco Scher mer (84) en Peter Moen (83) volgen op grotere achterstand. Vrouwen van Dekker sterk DE GELIJKENIS Dekker Squash zijn de tweede helft van de competitie in de eredivisie niet slecht begonnen. Van HSRC werd met een grieperige Ma rietta Peters met 3-1 (4-1) ge- Marietta Peters moest de eer ste game tegen Chantal Debus nog prijsgeven, 8-10, maar was daarna de onbetwist betere speelster, 8-10, 9-6, 9-6, 9-4. Mary Gillies verloor na vijf spannende games van Hermien Ten Have, 5-9, 9-4, 7-9, 10-8, 6- 9, maar Liz Weare gaf Dahpne Albeda Jelgerswma geen kans, 9-3, 10-9, 9-4. De tweede wed strijd tegen landskampioen Vic toria werd zonder Marietta Pe ters met 0-3 verloren. In de tweede divisie blijft fa voriet LSRC winnen. Met Jana van Duin op de plaats van de geblesseerde Brigitte Corsius werd van Alphen gewonnen met 3-1 (4-1), Als Jana van Duin in de vijfde game niet even het spoor bijster zou zijn geraakt was er een 4-0 winst voor LSRC uitgekomen. Petra Verlinden was snel klaar met Idenburg, 9- 3, 9-4, 9-2 en Anja van Gondele moest er tegen Goos alleen in de eerste game hard aan trek ken, 10-8, 9-1, 9-2. Claire Fre- ling gaf Merkenhof squashles, 'I 0. 9 (I, 9 2. In de eerste divisie waren de mannen van Dekker Squash met 4 -0 te sterk voor ASRC. Rick Zandvliet, Harm Jan Kits en Ar thur Smith wonnen hun wed strijden zonder gameverlies. Al leen Carel de Bruyn moest te gen Crcighton vijf games spelen om toch te winnen met 3-2. Duur puntverlies voor driebanders van Centraal De driebanders van Centraal I hebben een duur puntje laten liggen. De koploper uit Oegst- geest van poule 6 in de landelij ke tweede divisie kwam in Heil- oo tegen Victory Hotel niet ver der dan 4-4. Kopman Herman van Daalen ging net onderuit tegen Dekker 35-34 in 36 beur ten (0.944) en ook Jan van Loon redde het niet tegen Kaandorp (35-32, 74 beurten, 0.432). Rob Hilgcman, tegen Rump- horst (0.731), en Siem de Groot, tegen Kaandorp (0.750) stelden ten slotte nog een punt veilig. Medekoploper Riche moet nog in actie komen. NOORDWUK HERMAN JOUSTRA Cees sloeg Bram een keer met een knikker op zijn hoofd. Het gevolg: een gapend gat. „Dat was wel per ongeluk, maar toch... We irriteerden elkaar ge woon", meldt "Bram. Cees kan niet anders dan dat beamen „Ja, we hadden altijd ruzie. Hij trok meer naar zijn oudere zus. Maar nu is hij ook onder haar juk vandaan gekomen". „Ik denk", vervolgt Bram, „dat we elkaar niet lagen omdat ik het wel interessant vond met al die oudere gasten. Die vrienden van hem. Ik was zelf als jong ventje natuurlijk niet interes- Nu ligt dat het allemaal even anders. Als het even kan, wipt Cees (23) elke woensdag over naar Noordwijk voor een harte lijk weerzien met broer Bram en de rest van de familie. „Maar het komt er niet altijd van. Het hangt ook af van de verplichtin gen die ik heb bij Go Ahead, 's Ochtends moet ik in elk geval nog trainen. De laatste tijd kom ik weer wat vaker. De gezellige gasten van mijn studie (hij stu deert aan de Landbouwhoge school in Deventer, Bram zit op de heao, red.) ziin nu allemaal vertrokken. In elk geval, als je zoals ik niet zo vaak meer thuis komt, maak je ook minder snel ruzie. Zeker als Bram af en toe wat zinnigs zegt." Door de geografische sprei ding zijn ze in elk geval nauwe lijks meer in de gelegenheid om elkaar te zien voetballen. Bram: „Ik ben misschien een keer of vijf geweest, maar bijna elke keer was hij plotseling gebles seerd. Of wendde hij een bles sure voor, dat kan natuurlijk ook." Cees: „Ik heb Bram ook bijna niet zien spelen. Wel die eerste wedstrijd na zijn ongeluk (Bram brak vorig jaar bij een auto-ongeluk een nekwervel, red.). Dat vond ik heel belang rijk. Maar verder eigenlijk alleen maar als ik geblesseerd ben. Wij voetballen zelf meestal op za terdag." Wie er de beste voetballer is? Cees laat daarover geen twijfel bestaan: „Technisch is hij een stuk beter dan ik, maar hij is lui er. Ik ben typisch een zesjes voetballer. Dan belt hij weer op nadat hij de VI heeft gelezen: zo, heb je weer een zesje, mid delmatige voetballer..,Als Bram aan de bal is gaat er wat van uit. Hij is alleen luier dan ik. Ik werkte wel eens met mijn vader op het land. Die is bollen- en plantenkweker. Bram zat dan op het terrasje foto's van mij te maken: lach eens naar de came ra..." Bram: „Maar ik heb ook wel eens op het land gewerkt. Ik Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een se rie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportie ve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. Deze keer komen de broers Bram en Cees Marbus aan bod. Bram (19), die nog bij Noordwijk speelt, is een echte aanvaller. Cees (23), oud-Noordwijker en inmiddels verhuisd naar Deventer, staat bij eerstedivisionist Go Ahead Eagles al een paar jaar als pure verdediger te boek. Buiten het veld ligt het anders. Daar gaan bei den verbaal ten aanval, zonder de ander te sparen. Bram (links) en Cees Marbus: 'nauwelijks In de gelegenheid om elkaar te zien voetballen'. hoor daar alleen niet. Ik hou meer van slap ouwehoeren." Cees: „Hij kan zich meer af sluiten van de dingen. Echt lui is hij ook niet. Gemakkelijk is eigenlijk een beter woord." „Ach", zegt Bram, „dat steekt me niet. Dat is nu eenmaal mijn karakter. Ik ben niet zo actief, in andere dingen ook niet. Ik ben ook wat stijver. Cees heeft een goede mentaliteit, is verdedi gend sterk en kan goed kop- pen." Bram gemakkelijk? Kan zijn, FOTO LOEK ZUYDERDUIN dat" Cees: „Ja, we hebben me nig legendarische pot gespeeld. De hele buurt voetbalde mee. Wij waren de jongsten. We heb ben dus al heel vroeg geleerd onder druk te voetballen." „Dat is het ook in de eerste divisie. Je staat onder meer druk dan in het amateurvoetbal. Maar ik weet zeker dat Bram zo kan meekomen. Laat hij hetzelf de doen als ik. Ik ben in Deven ter gan studeren en heb me aangemeld bij Go Ahead. En in Deventer is ook een heao. Ik zie dat wel zitten. Als ik kijk wat er bij ons op de bank zit. Ik zie hem over twee, drie jaar wel als inschuivende libero in het be taalde voetbal. Alleen moet hij wel willen." Bram: „Ik heb het hier naar mijn zin. En wat moet ik nou in Deventer? Is dat nou zo'n we reldstad? En ik heb geen zin mezelf aan te bieden." Cees: ,AZ en Haarlem zitten toch dichtbij. En in Alkmaar en Haarlem hebben ze volgens mij ook een heao. Maar ik weet nauurlijk niet hoe het met zijn studie gaat. Dat is volgens mij *?cht een bottlenecke. Ach, mis schien is hij over vier jaar wel ingenieur. Bij Noordwijk zitten in elk geval veel studenten. Dat is een voordeel, je kunt ook nog eens over iets anders praten dan voetbal. Kijk, je hoeft na tuurlijk geen literair genoot schap op te richten, maar bij Go Ahead mis ik dat wel eens. Al zijn er wel een paar jongens daar met wie ik over andere za ken van gedachten kan wisse len. Maar geloof me, verder is het er geweldig." Bram: „Als je al jouw verhalen moet geloven...dan is de eerste divisie een van de mooiste com petities van Europa. Niet dat ik er op neerkijk hoor, op de eerste divisie, maar ik zie wel wat er gebeurt. Hij heeft ook altijd van die grote plannen. Hij zou naar Mauritius gaan, daar is-ie dus nog nooit geweest. En dat ie naar Australië gaat (wanneer Go Ahead Eagles niet promoveert, gaat Cees in Melbourne stage lopen voor zijn studie en voet ballen voor Wilhelmina FC, red.), moet ik ook nog maar af wachten. Meestal komt er niet veel van terecht." Cees: „Dat is wel zo, maar er komt gewoon wel eens wat tus sen. Toen ik naar Amerika wil de, scheurde ik bijvoorbeeld mijn enkelbanden. In Noord wijk is Bram in elk geval meer de avonturier. Hij is bijna nooit thuis." Bram: „Jij houdt ook wel van stappen. Ik was een keer bij hem in Deventer. Liepen we 's nachts door de binnenstad, rent-ie (ceihard weg. Ik denk: studentenrammers...Maar nee, staat-Cees op een hoekje uit te blazen van 'ik dacht dat ik Henk ten Cate zag' (toentertijd de hulptrainer van Go Ahead, nu coach van Heracles, red.). Cees: „Maar ik voetbalde er pas een week. Ook al was ik ge blesseerd, je hebt daar zo een boete. En als je vertelt dat je al leen koffie hebt zitten drinken, geloven ze je toch niet." Bram: „Dat is waar. Wij zijn allebei niet zo stom om de avond voor de wedstrijd stevig te stappen. Want we leven er wel voor."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 32