Rtv show 'Je moet aanvoelen wat het publiek wil België kijkt niet naar Winterspelen Koos Postema presenteert twee nieuwe programma's Scoop geeft gratis advies over aangifte Uitzendingen Wereldomroep per satelliet naar Antillen Inhoudsloze humor Vrijdag 14 februan 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: ANDRIES DETMAR 6 WE HEBBEN EEN JAAR lang moeten leuren om een plaat te kunnen maken. In november '74 kregen we een kans en de plaat kwam hoog in de top veertig. Sindsdien vieren we zelf geen car naval meer, want we moeten dan altijd werken. We treden trou wens het hele jaar op, overal waar het feest is. Daarom heet onze nieuwe cd ook 'Het hele jaar feest. (De Deurzakkers) De Deurzakkers ontlenen hun carnavalskrakers aan praktijk De belastingadviseurs van Scoop: programma-ontwerper Chris Bouws, presentatrice Ingrid Drissen en eindredacteur Hans G. Janssen. foto willemjan hacens De beruchte blauwe enveloppe heeft weer een zachte landing gemaakt op de deurmat van menige Nederlander. Of we met z'n allen zo vriendelijk willen zijn het belastingformulier voor 1 april 'naar waarheid' ingevuld terug te sturen aan de plaatselij ke belastinginspecteur. Hoewel het aangiftebiljet ver geleken met vroeger sterk ver eenvoudigd schijnt en ook de begeleidende toelichting vol gens fiscalisten in begrijpelijke taal is gesteld, bezorgt de jaar lijkse schriftelijke biecht aan de belastinginspecteur menigeen hoofdbrekens. Uitgevers van belastinggidsen en belastingad viseurs verdienen machten met geld aan de onwetendheid van belastingplichtigen. Traditioneel bewijzen de ma kers van het radioprogramma Scoop presentatrice Ingrid Drissen en eindredacteur Hans G. Janssen computerbezitters onder de luisteraars een gratis dienst in de vorm van een be lastingprogramma, dat geheel is afgestemd op de laatste eisen van de belastinginspecties. Het belastingprogramma is gesplitst in twee onderdelen: allereerst wordt het hoe en het waarom van het programma uitgelegd, daarna wordt ingegaan op spe cifieke financiële vragen en op de berekeningsmethodiek. Maandagavond tussen half tien en tien voor half elf zendt Scoop het programma voor het eerst uit op Radio-5, een week later herhaalt de NOS op dezelfde zender gecomputeriseerde be- lastinggids.. Twee dagen voor de datum waarop het aangiftebiljet inge vuld en wel op het bureau van de belastinginspecteur moet lig gen, gaat het belastingprogram ma voor het laatst de ether in. Organisatiedeskundige Chris Bouws uit Nieuwegein ontwierp het belastingprogramma 1991. Eerder maakte hij, tot grote te vredenheid van de luisteraars, al omvangrijke maar makkelijk te begrijpen financiële progranv Omdat het programma wordt uitgezonden in NOS-basiscode is het voor vrijwel iedere huis computer of pc geschikt, mits de ontvanger beschikt over een basiscode-vertaalprogramma. Met behulp daarvan kunnen de radio-cirkelzaaggeluiden wor den omgezet in de computer taal van de eigen computer. Eventuele storingeh in het programma kunnen worden opgespoord aan de hand van pagina 420 van Teletekst. (Maandagavond op Radio 5 om 21.30 uur) Radio Nederland Wereldom roep gaat op Curasao en Aruba schotels plaatsen voor satelliet ontvangst van zijn program ma's. Op 7 april moet de instal latie operationeel zijn. Dit heeft Victor Hafkamp van de Caribi sche afdeling van de Wereldom roep in Oranjestad meegedeeld. Door de komst van de scho lels hoeven de stations op de ei landen niet langer gebruik te maken van de kwalitatief min der goede ontvangst via de kor te golf. Een rechtstreekse satel lietverbinding moet er voor zor gen dat zij een signaal van hoge kwaliteit uit Nederland kunnen heruitzenden. De kosten wor den gefinancierd door de We reldomroep. Thans worden de program ma's van de Wereldomroep via een satelliet verzonden naar het relaystation op Bonaire. Lokale radiostations vangen op hun beurt de korte-golfsignaJen van het relaystation op voor eventu ele heruizending. Dat gebeurt al sinds 1978. De laatste jaren ech ter zijn ontwikkelingen gaande waarbij internationale radiosta tions niet alleen hun eigen re- layzenders maar ook plaatselij ke omroepen in de zogenoemde doelgebieden met een satelliet signaal bedienen. Hafkamp verblijft op de Antil len om collega's van radiosta tions over de ontwikkelingen te informeren en besprekingen te BRUSSEL PETER DE VRIES Een 'kwestie van prioriteiten', noemt een woordvoerder van de Belgische televisie BRTN het besluit om slechts mondjes maat aandacht te bsteden aan de Olympische winterspelen in Albertville. Zowel de Franstalige als de Vlaamse BRTN-zender vindt het „te duur in vergelij king met het zeer lage aantal kijkers" om van het skiën, ijs hockey en de andere winter sporten permanent verslag te doen. België telt ook nauwelijks sportlieden die een kans maken op een medaille. De Belgische televisie-kijker die dag en nacht naar de win tersporten wil kijken is daarvoor aangewezen op Franse, Duitse, of Nederlandse zenders df op het commerciële kanaal Euro sport. BRTN en RTBF besteden alleen in hun dagelijkse jour naal-uitzendingen en normale sportrubrieken aandacht aan Albertville. „Maar de Zomerspe len gaan we heel groot aanpak ken", belooft producer Demeer- leer van de BRTN. „Daar is het makkelijker sponsors voor te krijgen". Het besluit niet in te tekenen op de beelden viel al een paar jaar geleden. „De ervaring wijst uit dat de belangstelling nog onder de twee procent ligt. Wij vonden het niet aan de orde daar zulke enorme bedragen aan uit te geven", aldus De- meerleer. De geringe belangstelling van de Belgische tv-kijker komt voor een deel voort uit het ontbreken van favorieten, zegt een woord voerder van de BRT. .Anders dan Nederland hebben wij niet zoveel sporters die echt voor de medailles in aanmerking ko- outje bedankt' is de gimmick van een populai re verzekeringsreclame. 'Kan ik effe vangen?' is een kreet uit diezelfde reclame. Willem van Schijndel en Clemens van Bracht van De Deurzakkers besloten die laatste kreet te promoveren tot titel van hun carnavalsplaat. „Clemens begon er over", zegt Willem van Bracht. „Hij zei op 8 november: 'heb ge die reclame al gehoord? ledereen op straat roept 'foutje!' als het zo uit komt. Daar moeten we iets mee doen.' Het zei me niets. Ik had de reclame nog nooit gezien. Een paar dagen later begint on ze producer erover. Ik dacht: hé. Toen heb ik mijn vrouw ge vraagd of ze twee weken lang al die ellende-spots van de STER op de band wilde zetten." „En toen wist ik het ook: die kreet wordt het helémaal met carnaval. Dat wil zeggen 'kan ik effe vangen.Want 'foutje be dankt', dat is niet waar het om gaat. Wij roepen hét in het lied er alleen maar tussendoor en dan nog zonder 'bedankt', want de uitroep is 'foutje'. Waar gebeurd „In het liedje laat een ober z'n blad met glazen vallen", vertelt Van Bracht. „Vervolgens roept het hele café en bloc: 'foutje!' Dat is een waar gebeurd ver haal. Ook niet verzonnen is de man die in het couplet over het casino met z'n laatste gulden anderhalve ton wint. Dat is een vriend van ons vorig jaar over komen. Hij was nog nooit in het casino geweest en gooit zijn laatste gulden in een automaat. Opeens blokkeert dat ding en begint groen te flikkeren. Mijn vriend raakt in paniek en roept het personeel erbij. Hij dacht dat de automaat kapot was." „Het zijn teksten die uit het leven gegrepen zijn. Op een dag kwam mijn vrouw Roeleke op een feest binnen, het was al druk. Ze zei: 'zo, ik ben er, dus het feest kan beginnen'. Even later dacht ze: 'eigenlijk is het een gevleugelde uitdrukking. Geschikt voor een tekst dus." „Het is een kwestie van aan voelen", weet Van Schijndel. „Eerst besef je dat niet. Je weet het, maar je kan het niet uitleg gen. Later besef je dat het een gave is, die ons in ons werk enorm heeft geholpen. Eerst toen we samen in Waalwijk in een platenzaak werkten. Zo zijn we trouwens aan elkaar geko men. Clemens heeft mij twintig jaar geleden aangenomen. Ik ben later platenplugger gewor den, nu ben ik manager bij een platenmaatschappij, Clemens heeft een eigen platenzaak in Tilburg." Hoe zijn jullie aan het zin gen geslagen? Willem: „Het heeft nog moeite genoeg gekost om aan de bak te komen. In 1974, nèt na carnaval kreeg ik een idee voor een lied. Ik had de Prager Musikanten gehoord. Ik dacht: op die mu ziek past een tekst als 'zak-es lekker door.' Clemens had er wel oren na. We werkten alle bei, naast ons werk, als disc-joc key in het land. Dan leer je echt wel wat bij het discotheek-pu bliek aanslaat en wat niet." „We hebben een jaar lang moeten leuren om een plaat te kunnen maken. In november '74 kregen we een kans en de plaat kwam hoog in de top veertig. Sindsdien vieren we zelf geen carnaval meer, want we moeten dan altijd werken. We treden trouwens het hele jaar CLOSE UP Urbanus: leuk is anders. Over humor valt niet te twisten. Want waar de een schud debuikend naar kijkt en vervol gens naar adem happend van de bank af rolt, daar vermag hetzelfde programma bij ande ren amper een mondhoek in beweging te krijgen. Het al dan niet lachen om een grap of sketch is natuurlijk ook afhan kelijk van de bui waarin je ver keert. Mensen met een voor keur voor meligheid schijnen zelfs te hebben gelachen om Medialand, terwijl de niet-me- ligen niet wisten hoe snel ze moesten overschakelen op een andere zender. Gelukkig heeft de tv voor elk wat wils in petto. Neem nu bij voorbeeld het door de VARA aangekochte programma Meer Moet Dat Niet Zijn, waarin de Vlaamse komiek Urbanus bijgestaan door Goedele Lie- kens en Werther van der Sarren op humoristisch gebied carte blancheheefi gekregen. Urba nus trekt alle registers open en voert, door niets geremd, zijn grappen en grollen uit. Humor van de bovenste plank. Helaas, er blijkt iets vreselijk mis te zijn gegaan. Urbanus, toch redelijk in goede doen dank zij zijn komisch talent, is afgegleden tot onder het humo ristische niveau van het al eer der genoemde Medialand. Daaruit blijkt maar weer dat niets, maar dan ook niets on mogelijk is. Toen Meer Moet Dat Niet Zijn op het punt van beginnen stond, waren de verwachtingen hoog gespannen. Per slot van rekening had Urbanus iets meer op te houden dan zijn veel te grote broek waarin hij door gaans placht op te treden. Een reputatie bijvoorbeeld. Maar al diegenen die er eens lekker voor zijn gaan zitten, kwamen be drogen uit. Er viel niets te la chen. „Startproblemen", hebben de meeste kijkers misschien ge dacht, om daarna in een vlaag van optimisme de week daarop weer te kijken. Helaas, het werd weer niks. En het zal ook nooit wat worden. Meer Moet Dat Niet Zijn is een half uurtje tv- nonsens van een komiek die is afgezakt naar het peil van een doorsnee dorpsgek, die denkt dat hij zich alles kan veroorlo- Meer Moet Dat Niet Zijn is een aaneenschakeling van slechte slapstick, zeer zwakke sketches en melige semi-wijsheden ('Was je haar met brie, dan steun je de zuivelindustrie'). Ur banus is de komiek om wie alles omdraait en Werther van der Sarren (model Vlaamse reus) fungeert als aangever. Wat Goe dele er precies bij doet, is niet helemaal duidelijk. Ze staat er een beetje verloren bij tussen de twee Vlaamse zwaargewichten. Eén keer mag ze helemaal al leen optreden: als nieuwsleze res. Maar voor de rest is het net alsof ze bij de opnamen de ver keerde studiodeur heeft geno men. Aan het eind van het pro gramma zingt zij samen met haar 'kompanen' een lied. Ook dat klinkt niet. Het is niet de bedoeling meteen te vervallen in goedkope Bel gen-moppen, maar feit blijft dat Meer Moet Dat Niet Zijn oor spronkelijk voor de Belgische tv is gemaakt. Hoe het programma daar is ontvangen, is onbekend. Maar het heeft er alle schijn van dat Urbanus nog vrolijk teert op de successen van weleer. Dat het programma nauwelijks te i volgen is vanwege het radde Vlaams dat er wordt gesproken, is allerminst een gemis. De beelden spreken wat dat betreft voor zich. Urbanus verdient slechts voor één ding alle lof: de titel van het programma. De komiek heeft blijkbaar de opdracht gekregen het flauwste programma te ma ken waarin louter inhoudsloze humor in voor mag komen. „Meer Moet Dat Niet Zijn", zul len de opdrachtgevers hem hebben toegeroepen. En daar heeft Urbanus zich keurig aan gehouden. Clemens van Bracht en Willem van Schijndel (rechts): „Muziek is emotie. Dat geldt net zo goed voor ons ge nre. Er is een markt voor George Michael, er is óók een markt voor De Deurzakkers." foto cpd op, overal waai Daarom heet oi ook 'Het hele jaar feest. Schijn bedriegt „We hebben heel erg hard moe ten werken om deze zaak op te bouwen. Het is ook wel eens een paar jaar minder gegaan. Het geld dat we met optreden verdienen, doen we in een pot. Mocht de nood aan de man ko men, dan kunnen we in eigen beheer onze platen uitbrengen. Je moet emaar streven op te vallen. Ik zeg dit met alle res pect voor iedereen die zich op het terrein beweegt waarop wij ook bezig zijn. Het lijkt zo ge makkelijk, maar schijn be driegt." Jullie gebruiken op de CD ook een tekst van Dimitri Fren- kel Frank op muziek van Tony Eyk, Willem: „André van Duin zong 'Waar is de steek van de keizer' in '82 in de film 'De Boezem vriend.' Ik hoorde dat lied en ik dacht 'da's een kraker'. Ik heb geïnformeerd en wat bleek: Van Duin wilde het niet opnemen. Toen hebben wij het op de plaat gezet. Met succes. En gek misschien, Dimitri Frenkel Frank was blij dat dat lied zo goed verkocht Ik kan me dat wel voorstellen. Hij schreef prachtige teksten, bijvoorbeeld voor Van Kooten en De Bie, maar die bereikten maar zelden een groot publiek." Op de nieuwe cd staat ook een opera-medley. „'La la la van Strauss en zo'", vertelt Clemens. .Altijd prijs. Je hoort het bij de Nieuwjaarsconcerten van de Wiener Philarmonic: de Ra- detzky-mars is een geheide meeklappen Mensen doen graag mee met muziek. Al die ouvertures van Bizet en Rossini: inhaken en meezingen. Dat weet je." „Je moet voortdurend op het vinkentouw zitten, kijken wat mensen beweegt, wat er leeft. Muziek is emotie. Dat geldt net zo goed voor ons genre. Er is een markt voor George Michael, maar er is óók een markt voor De Deurzakkers." Bij RTL 4 pleegt de programmering per kwartaal te worden bekeken. Vast staat dat Koos Postema met ingang van 19 mei elke dinsdagavond (tussen half tien en tien voor half elf) een nieuw program ma gaat presenteren. De werktitel ervan luidt: Koos Zomer. Het ligt in de bedoeling dat Postema bij beken de Nederlanders op exotische locaties op bezoek gaat. Zeker is al dat hij coureur Arie Luyendijk, Corrie van Gorp, Paul Verhoeven en de Ani- baanse presidente Liberia Peters zal rieffen. Sandra Reemer, nu nog presentatrice van de Zaterdagavondshow, is vanaf zaterdag 28 maart te zien in Sandra's Verjaardagshow. In het pro gramma kunnen jarigen fraaie prijzen winnen. Telkens is een jarige bekende Nederlander te gast zijn. RTL 4 heeft Ron's Tweede Jeugd Show na het betrekkelijke succes van vorig seizoen een langer bestaan gegund. Met de show, die wordt gedra gen door jeugdsentiment, wordt op donderdag 16 april een (her)begin gemaakt. Op de rol staat verder het wekelijkse gezond heidsmagazine Gezondheid, dat te beginnen op 1 maart elke zondagmiddag tussen half vijf en vijf uur op het scherm zal worden gebracht. Koos Postema tekent voor de presentatie van de ze serie, die opmerkelijk genoeg wordt gespon- sord door een farmaceutisch bedrijf. Het doel van Gezondheid is volgens de officiële lezing van RTL 4 „de kijker wegwijs te maken in de doolhof die de gezondheidszorg soms is." RTL 4 zou RTL 4 niet zijn, als er niet enkele ies op de kijker werden losgelaten. Al daar Beverly Hills 90210, met daarin n gezin dat verhuist van het arme mid- ir het chique Beverly Hills. Vervolgens serie Nurses, naar verluidt een kruising tussen Medisch Centrum West en Empty Nest. Dan de Canadese serie Chasing Rainbows, die lereerst centraal westen r eind mei telkens op de vroege zondagmiddag wordt uitgezonden. En ten slotte komt RTL 4 op vier junizondagen met de mini-serie The Brother hood of the Rose, waarin onder meer Peter Strauss, Connie Selleca, David Morse en Robert Mitchum te zien zijn. The Brotherhood of the Ro se gaat over twee topagenten van de CIA. De fans van Goede Tijden, Slechte Tijden kun nen in hun agenda noteren dat de laatste afleve ring vóór de zomervakantie op woensdag 27 mei te zien is. In het najaar pakken de acteurs en ac trices de draad in Aalsmeer weer op. Tussentijds herhaalt RTL 4 op GTST-tijd afleveringen van de dramaserie Spijkerhoek. STRIPS BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6