Buitenland Jeltsin bindt in Indonesië wil schuldigen bloedbad Dili vervolgen Nieuw Joegoslavië van Servië en Montenegro EG wil ambassade in Zuid-Afrika Geweld in zwarte scholen Zuid-Afrika Britten voelen niets voor hoger EG-budget Vrijdag 14 februari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN NORMA MAJOR, echtgenote van de Bntse premier heeft in een vandaag gepubliceerde reportage in de Britse krant Daily Mail geklaagd over haar aan werk verslaafde echtgenoot. Ze be gint haar nieuwe leven als 'first lady' aangenaam te vinden en vindt het fijn met haar man te babbelen als die in bad zit. Maar van zijn gewoonte stapels regeringsdocumenten mee naar bed te nemen, wordt ze gek. NIEUWSLIJN Slowaken tegen federatieverdrag Slowaakse politici hebben gisteren een ontwerp-federatiever- drag verworpen dat een einde moet maken aan een twee jaar durende ruzie over de toekomst van Tsjecho-Slowakije. Het per bureau CSTK meldde gisteren dat de leiders van het regionale Slowaakse parlement van mening zijn dat de Slowaakse onder handelaars te veel concessies hebben gedaan. Zaak aanslag Bologna heropend De hoogste rechtbank van Italië heeft de vrijspraak ongedaan gemaakt van vier mannen die levenslang hadden gekregen we gens een bomaanslag in 1980 op het spoorwegstation van Bol ogna. Bij de aanslag vielen 85 doden. De rechtbank heeft een nieuw proces gelast. De vrijspraak zorgde in Italië voor veel be roering. Geen papier, geen krant De Russische joumalistenbond heeft gisteren de media opgeroe pen een dag al het politieke nieuws dood te zwijgen uit protest tegen de papier- en inkttekorten. In een brief aan de leden zei de vakbond dat de meeste gedrukte Russische media in een grond- stoffencrisis verkeren. In andere voormalige Sovjet-staten als Oekraïne, Witrusland en Kazachstan liggen kranten al weken stil omdat er geen papier is. Kastestrijd India: 37 doden Indiase maoïstische strijders hebben woensdagavond in het dorp Bara in de deelstaat Bihar zeker 37 mensen van een hogere kaste vermoord. Het zou een wraakoefening zijn voor de moord op mederebellen uit hun eigen kaste. Het afgelegen dorp werd door zo'n duizend guerrillastrijders aangevallen. Geen onderzoek naar Walraff Het Duitse openbaar ministerie begint geen onderzoek tegen de schrijver Günter Wallraff naar aanleiding van berichten dat hij contacten zou hebben onderhouden met de Stasi, de geheime politie van de voormalige DDR. Het boulevardblad Super kwam deze week met het bericht dat Wallraff, die kritische boeken over de Westduitse samenleving op zijn naam heeft staan, zich voor het karretje van het Oostduitse regime had laten spannen. Fors verlies voor autoconcern Ford Het Amerikaanse autoconcern Ford heeft vorig jaar een verlies geleden van 2,26 miljard dollar (ongeveer 4,07 miljard gulden). In 1990 boekte de op één na grootste autoproducent van de VS nog een winst van 860,1 miljoen dollar. De omzet verminderde van 97,65 miljard tot 88,29 miljard dollar. Zaragoza zonder gas en licht Door een zware ekplosie vanmorgen rond half vier is de Spaanse stad Zaragoza geheel zonder gas komen te zitten. Daarnaast zit een deel van de stad ook zonder stroom, terwijl de treinverbin ding tussen het noordwesten van het land en Catalonië verbro ken is. Gezien de aard van de ontploffing wordt er in Zaragoza rekening gehouden met een aanslag door de Baskische terreur organisatie ETA. JAKARTA Rtr-, Indonesië heeft het iedereen zal vervolgen, ook militairen, die betrokken was bij het bloedbad op Oost-Timor vorig jaar november. Dat heeft de speciale VN-gezant Amos Wako vandaag gezegd. Wako, de procureur van Kenya, is al zes dagen in Indonesië om op heldering te krijgen over het bloedbad in Dili vorig jaar waar bij Indonesische troepen het vuur openden op een rouwende menigte. Volgens ooggetuigen vielen daarbij tenminste 100 doden, maar volgens de officiële lezing kwamen bij de schietpar tij 50 Oosttimorezen om. De Europese Gemeenschap had Indonesië gisteren opge roepen de verantwoordelijke militairen van het bloedbad te vervolgen. Bovendien heeft de EG gepleit voor de onmiddellij ke vrijlating van Oosttimorezen die zich niet hebben ingelaten met gewelddadige acties. BELGRADO DPA-A Bahic waarschuwt VN; Overleg Bosnië en Montenegro, waar ex-comu- nisten de dienst uitmaken, heb ben het belangrijkste probleem voor de vorming van een ge meenschappelijke staat echter nog niet opgelost. Onduidelijk blijft of Servië en Montenegro gelijkelijk vertegenwoordigd zullen zijn in de staatsorganen zoals Titograd heeft geëist. Het lijkt niet aannemelijk dat de 6,5 miljoen Serviërs zullen toelaten dat de ongeveer 500.000 inwo ners van Montenegro evenveel macht krijgen. Ook is een open vraag of het presidentschap in de nieuwe staat zal worden ge deeld door de twee republieken. In de Bosnische hoofdstad Sarajevo is gisteren een confe rentie begonnen om te voorko men dat de tegenstelling tussen Serviërs en Kroaten ook in deze republiek tot een burgeroorlog leidt. De EG houdt toezicht op het overleg. Zowel Serviërs als Kroaten in Bosnië willen de republiek op delen. De moslims, met bijna 44 procent de grootste etnische groep in Bosnië, zijn daar tegen. President Izetbegovic (zelf mos lim) heeft voor 29 februari en 1 maart een referendum uitge schreven over de toekomst van Bosnië-Herzegovina. Servië en Montenegro hebben besloten een gemeenschappe lijke staat te vormen. Het nieu we Joegoslavië moet de recht matige opvolger worden van de oude uiteengevallen federa tie. Intussen heeft president Ba- bic van Krajina gewaarschuwd voor „omvangrijke verliezen" als de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een vredes macht in deze Servische enclave stationeert. Sercretaris-generaal Boutros Ghali van de VN stelde de vijf permanente leden van de V-raad gisteren voor ten minste 10.000 blauwhelmen 'naar Kroa tië en Bosnië-Hercegovina te sturen. De V-raad neemt begin volgende week een besluit. Ba- bic is de enige tegenstander van een vredesmacht. Nederland overweegt 300 man verbindingstroepen be schikbaar te stellen voor de VN- vredesmacht voor Joegoslavië, zo blijkt uit een mededeling van het ministerie van buitenlandse zaken. Nederland behoort tot de groep van landen waarmee informeel is overlegd over een mogelijke bijdrage aan de VN- vredesmacht voor Joegoslavië. De politieke leiders van Servië Twijfels over succes GOS-top in Minsk President Jeltsin van Rusland gaat zijn economisch her vormingsbeleid aanpassen. Hij beloofde gisteren de ar men (vooral bejaarden) meer te ontzien. Hij zal zijn plan nen volgende week toelichten. Jeltsin heeft vice-presi dent Roetskoj belast met-de hervormingen in de land bouw. Inmiddels is de Russische president met zijn colle ga's uit de andere voormalige Sovjet-republieken begon nen aan een top in Minsk. Het ziet er niet naar uit dat zij het eens worden over het behoud van een gezamelijk le ger. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Er is een gerede kans dat het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS) de top in Minsk (vandaag en morgen) niet over leeft. „Het Gemenebest dat we wilden, bestaat feitelijk niet. Dat is teleurstellendzei de Ka- zachstaanse president Nazarba- jev gisteravond bij aankomst in Minsk. „We tekenen documen ten en overeenkomsten, maar uitgevoerd worden ze niet." De militaire experts van de republieken, onder leiding van opperbevelhebber Sjaposjnikov, hebben op het laatste nippertje dertien concept-overeenkom sten op papier gezet. Maar over de status en omvang van de ge meenschappelijke krijgsmacht van het GOS konden de militai ren bet onderling al niet eens worden. Rusland heeft de plannen voor het creëren van eigen strijdkrachten al klaarliggen. Als blijkt dat de meerderheid van de aanwezige staatshoofden het Rode Leger in mootjes wil op delen, doet ook Rusland dat. Dit drukmiddel moet de andere re publieken tot nadenken stem men. Russische militairen vor men de ruggegraat van de hui dige krijgsmacht, Rusland be taalt praktisch alle militaire uit gaven. Veel hangt af van het afge sproken onderonsje tussen Jelt sin en de Oekraïnse president Kravtsjoek. Oekraïne, dat giste ren zijn onafhankelijkheid nog eens onderstreepte door alle verwijzingen n; me en Sovjetmacht uit de grondwet te schrappen, wil een eigen leger, luchtmacht en ma rine. Kravtsjoek zei vanmorgen bij aankomst in Minsk dat er geen sprake kan zijn van een GOS-leger. Jeltsin prefereerde gister avond in Minsk dan ook ontwij kende antwoorden. „Het heef geen zin om vooraf te gaan gis sen", zei hij slechts. De Russi sche president praatte liever over zijn 'oplossing' voor hel probleem-Roetskoj. De v president pleegt het op te men voor de 'slachtoffers' van de 'onverantwoordelijke rege- ringspolitiek'. Jeltsin behandelt zijn vice president nu volgens goed com munistische traditie. Lastige ka meraden werden opgescheep met de problematische land bouwportefeuille. Alleen Gor batsjov wist deze 'promotie' in 1978 politiek gezien te overle ven. Veel parlementsleden barstten gisteren dan ook in schaterlachen uit toen Jeltsin met stalen gezicht het nieuwe takenpakket van Roetskoj pre senteerde. Dat zijn ze nou, de voeten van Imelda, geschoeid door een van de honderden paren die de Fili- pijnse presidentskandidate en wc duwe van ex-dictator Marcos al bij leven legendarisch maakten. Gebiologeerd door de schoenen, kan dit jongetje zijn aandacht niet STRAATSBURG ANP De Europese Commissie vestigt wellicht al dit jaar een diplomatieke vertegenwoordiging in Zuid- Afrika. Volgens commissaris Frans Andriessen (buitenlandse betrekkingen) wordt in Brussel „se rieus overwogen" een delegatie, een soort EG- ambassade, in Zuid-Afrika te openen. Een defini tieve beslissing daarover hangt vooral af van het verloop van de besprekingen in de Codesa (de Conventie voor een democratisch Zuid-Afrika) tussen blartk en zwart over een nieuwe grondwet. Andriessen toonde zich tegenover het Europees Parlement tevreden over de recente rede van pre sident De Klerk in het Zuidafrikaanse parlement, waarin hij de vorming van een interimregering in het vooruitzicht stelde. In een resolutie die gisteren door het parlement werd aanvaard, wordt gevraagd te wachten met de EG-ambassade en met de diplomatieke erken ning van een interimregering totdat die is geïn stalleerd. Het parlement vindt ook dat de EG „alle initiatieven wat betreft sancties tegen Zuid-Afrika achterwege moet laten" totdat een akkoord over een overgangsregering is bereikt en de resultaten van de door Codesa ingestelde werkgroepen be kend zijn. De samenwerkende anti-apartheidsbe wegingen in de EG, waaronder de Anti-Apart heidsbeweging Nederland (AABN), zijn zeer inge nomen met de resolutie. „De boodschap in dui delijk. Het bewind van De Klerk moet zo spoedig mogelijk worden vervangen door c gering." Alvorens te beginnen aan een 7.000 km lange vredesmars van Nicaragua naar Panama, demonstreerde een groep Boedhistische monniken gisteren voor de Amerikaanse ambassade in Managua. foto aft Kashmiri in Pakistan zien af van protestmars MUZAFFARABAD/SRINAGAR AFPDPA Aan de Pakistaanse zijde van de bestandslinie in Kashmir, waar woensdag zeker twaalf demon- werden gedood, heb ben militante betogers hun Indiaas grondgebied gisteren gestaakt. Ze wilden met de protestmars hun eis voor eenwording van Kashmir kracht bijzetten. Amanullah Khan, de leider van het Front voor de bevrijding Jammu en Kashmir, die gis teren het einde van de mars aankondigde, vond de actie ge slaagd. „We hebben ons doel bereikt en de aandacht van de wereld gericht op het probleem bekend was", zei Khan tijdens een persconferentie in MuzafTa- rabad, de hoofdstad van het Pakistaanse Kashmir. Met het oog op de mars brachten India en Pakistan de afgelopen week tienduizenden soldaten in staat van paraat heid. Net als .woensdag hadden de Pakistaanse grenstroepen gisteren ook bevel de betogers met alle middelen tegen te hou den. De grens is door Indiase troepen afgezet met mijnen. Bij botsingen in het Indiase Kashmir tussen moslims, die ondanks een uitgaansverbod demonstreerden voor onafhan kelijkheid, en Indiase ordetroe pen zijn de afgelopen twee da gen zeker twee mensen omge komen. Drie mensen raakten gewond toen de Indiase politie in een plaats 50 kilometer ten zuiden van Srinagar het vuur opende op een betoging van rond 500 n KATLEHONG JOHN C THE INDEPENDENT Op zijn best hebben zwarte Zuidafrikaanse scholen één leraar op 65 leerlingen. Maar in Kwa-Dukathole High ligt die verhouding dichter bij de één op de honderd sinds een kleine groep jongeren, die zich de Revolu tionaire Waakhonden noemen, het blanke hoofd en de zes blanke onderwijskrachten van de school hebben weggejaagd. In feite weigert het blanke personeel van alle vijf scholen in Katlehong, een woon oord ten zuiden van Johannesburg, sinds begin deze maand op het werk te verschij nen. De laatste druppel was een aanslag met een benzinebom op de 53-jarige leraar Dippenaar. Negen Revolutionaire Waakhonden wa ren op rooftocht door de school toen zii op Dippenaar stuitten, die alleen in het admi nistratiekantoor zat. Zij sloegen hem, brachten hem messteken toe en gooiden een benzinebom tegen zijn lichaam. Dippenaar overleefde de aanslag, evenals een vrouw, lerares Afrikaans, die in .elkaar werd geslagen. Een andere lerares werd aan het haar getrokken, geslagen en in haar hand gestoken. Nog een andere liep bij de ranselpartij gebroken ribben op. Ook de zwarte leraren ontkomen niet he lemaal aan de toorn van de Revolutionaire Waakhonden. Het plaatsvervangend hoofd van Kwa-Dukathole komt sinds maandag niet op haar werk nadat zij werd betiteld als 'een collaborateur'. Wie zijn de Revolutionaire Waakhonden? In hoeverre vertegenwoordigen zij de ge voelens van de zwarte scholieren van Katle hong? In de anders verlaten werkkamer van het schoolhoofd van Kwa-Dukathole vertel len twee scholierenleiders en een leraar,het verhaal. Dupa Mehane, die vorige maand door de 2000 zielen tellende schoolbevolking is ge kozen tot voorzitter van de scholierenvak bond, zegt niet meer dan tien Revolutionai re Waakhonden te kennen, die algemeen worden beschimpt als schurken en racisten. „Zij zeggen dat ze verbonden zijn met het Pan-Afrikaans Congres (PAC)", zegt Meha ne. Maar hun politieke notie gaat niet ver der dan de onnozele leuze van het PAC: 'Een kolonist, een kogel'. Als we ze vragen wat hun probleem is, waarom zij al die din gen doen, dan beginnen zij alleen maar te scanderen: 'Een kolonist, een kogel', steeds Zowel Mehane als Wilmot Molefe, ook lid van de scholierenvakbond, benadrukken dat zij niets liever willen dan de terugkeer van de blanke leraren. Molefe: „Net als ie dereen hier steunen wij het ANC en de boodschap van het ANC is dat wij vechten voor een non-raciaal Zuid-Afrika en dus ook non-raciaal onderwijs." De problemen begonnen vorig jaar maart, toen een kleine groep pro-PAC- scholieren degenen die dit jaar besloten hun naam te veranderen in Revolutionaire Waakhonden een lerares dwongen haar kantoor af te staan, omdat zij dat wilden hebben als hun hoofdkwartier. Het kantoor werd al spoedig gebruikt voor het roken van marijuana. Weinig succesvolle pogingen om met de PAC-groep te onderhandelen, zetten de deur open naar geweld. Maar toen kreeg het PAC de beschikking over ge weren en maakten haar aanhangers er een gewoonte van die binnen de school al te vu ren. Wiskundeleraar Matiea zegt de Waak honden te zien als een symptoom van de anarchie waarin het PAC is gezonken. „Zij hebben ervoor gekozen niet met het ANC en de regering te onderhandelen. Maar dat was meer onder druk van een klein groepje racisten dan dat het een beslissing was van de leiding- In feite zijn de leiders zwak, ver deeld en in de war." Maar dat is een schrale troost. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET LONDEN CEES V CORRESPONDENT Het voorstel om het budget van de Europese Gemeenschap drastisch te verhogen is bitter slecht gevallen in Londen. De Britse premier Major verklaarde gisteren dat er „geen enkele re den" is voor een verhoging. Ook de oppositie hield de boot af. Het voorstel tot verhoging van het EG-budget werd woens dag gedaan door Jacques Del- ors, voorzitter van de Europese Commissie. Delors wil dat het EG-budget over vijf jaar 46 mil jard gulden hoger is dan nu. Meer dan in enig ander Euro pees land wordt het plan-Delors in Groot-Brittannië gezien als een tijdbom. Krachtens een door Margaret Thatcher, des tijds premier, bevochten rege ling hoeven de Rritten veel min der aan de EG af te dragen dan volgens de letter van de wet no dig zou zijn. Vorig iaar bedroeg de korting bijna vijf miljard gul den. Om de gewenste gelden bijeen te krijgen zou Delors af willen van die kortingsregeling. Delors had zijn tijdbom op geen slechter moment kunnen plaatsen. Tal van Britse bedrij ven kondigden begin deze week massa-ontslagen aan. Oxer de afgelopen maand gingen 53.000 banen verloren, zo werd giste ren bekend gemaakt. In die omstandigheden kun nen de politieke leiders, die zich opmaken voor een bittere ver kiezingscampagne, niet anders dan het plan-Delors weghonen Eén van hen. de Conservatief Norman Tebbit, voorspelde dat Groot-Brittannië niet het enige land zal zijn dat dwars gaat lig gen. Als Duitsland nog meer aan de EG moet gaan afdragen „krijg je daar de nazi's weer op straat". sprak Tebbit.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5