Binnenland Geen straf arts voor euthanasie L i liT li iiniJbk Firma licht pop- en Chippendalefans op Bouwbonden stellen AVBB ultimatum Valentijnsdag: van hoofs briefje tot favoriete cd Nederlander kust op stoep en is tevreden Sluiting bedreigt fietsenhandelaren NS: Kans op brokken bij overgang groter Vrijdag 14 februari 1992 Redactie: 023-1 N ERDOGAN RONALD FRISART (chef) SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Arts handelde 'buitengewoon zorgvuldig' Een neuroloog uit Delft die vijf jaar geleden actieve le vensbeëindiging toepaste op een comapatiënt, wordt niet vervolgd. De arts van het Delftse Reinier de Graaf Gasthuis heeft volgens de procureurs-generaal buitenge woon zorgvuldig gehandeld. Het Openbaar Ministerie heeft dan ook besloten geen vervolging in te stellen. DEN HAAG GPD Het is de eerste keer dat bekend wordt gemaakt dat een arts niet vervolgd wordt, omdat hij een eind aan het leven van een pa tiënt heeft gemaakt, zonder dat deze daarom heeft verzocht. De patiënt, een 70-jarige man, verkeerde na een ver keersongeval in een zogeheten onomkeerbaar coma. Volgens de kabinetschef van de procu reur-generaal in Den Haag, H. W. Zuur, heeft de arts het uiter ste gedaan om zo veel mogelijk aan de wil van de patiënt tege moet te komen. De neuroloog had contact op genomen met de familie, om erachter te komen hoe de pa tiënt zou hebben gereageerd als hij zijn wil wel kenbaar gemaakt zou kunnen hebben. Daarnaast heeft hij onafhankelijke artsen geraadpleegd. Na de ingreep heeft de neuroloog direct de of ficier van justitie op de hoogte gesteld. Kabinetschef Zuur benadruk te gisteren dat het besluit geen vervolging in te stellen niet be tekent dat er nu een nieuw cri terium is voor euthanasie bij 'wilsonbekwame' patiënten. „Het kan best zijn dat het Openbaar Ministerie in de toe komst in een min of meer ver gelijkbaar geval tot een andere conclusie komt", aldus Zuur. „Het raadplegen van de familie is niet altijd voldoende." De advocaat van de neuro loog, mr. E. Sutorius, vindt het jammer dat de zaak niet aan de rechter is voorgelegd. „Ik geef er de voorkeur aan als rechters hiernaar kijken. Tenzij de ver antwoordelijke minister met dit besluit bedoelt dat als euthana sie volgens dit protocol wordt toegepast, het wat hem betreft altijd mag." Het Delftse ziekenhuis is blij dat er geen strafvervolging wordt ingesteld. „De arts heeft zich zeer open opgesteld door het overlijden van de patiënt niet als natuurlijke dood te mel den bij de officier van justitie", aldus medisch directeur W. Schellekens. „Het gevolg was dat hij jaren met de dreiging van een strafproces heeft moe ten leven." Het gerechtelijk vooronderzoek tegen de neuro loog werd in 1989 gestart. De Staatkundig-Gereformeer de Partij (SGP) meent overigens dat minister Hirsch Ballin van justitie de neuroloog alsnog moet laten vervolgen. In schrif telijke vragen stelt de SGP-frac- tie dat hier in juridische termen sprake is van moord. Deze F16 steeg gisteren op van de vliegbasis Twenthe voor een oe- fenvlucht De gemeenten Hengelo, Enschede, Oldenzaal, Losser en Weerselo hebben in een brandbrief aan de Tweede-Kamercommissie voor defensie gevraagd of het vliegen van de Koninklijke Luchtmacht over en langs de bebouwde kom direct kan worden gestopt De brief is een reactie op het neerstorten van de F16, dinsdag in de Hengelo se wijk Hasseler Es. De gemeenten eisen ook dat er een einde komt aan het zogenoemde drcuitvliegen. Daarbij vliegen piloten in oplei ding tijdens het oefenen van stijgen en landen vaak boven woonwij ken. foto anp Heineken stopt leveranties van bier aan Casa Rosso DEN HAAG GPD Heineken heeft de leverantie van bier aan het Amsterdamse live-pornotheater Casa Rosso gestaakt. Het concern weigert sinds januari zaken te doen met Casa Rosso na „sterke ge ruchten" dat het seksconcern door twee ontvoerders van Freddie Heineken is overgeno- De nieuwe eigenaren, die opereren onder de naam Be leggingsmaatschappij Brou wersgracht BV, werden in 1987 tot elf jaar gevangenis veroor deeld voor hun aandeel in de Heineken-ontvoering, maar zijn inmiddels weer op vrije- voeten. Heineken-woordvoerster H. Schoonveld spreekt van „een emotionele zaak. We hebben geen werkelijke aanwijzingen dat ze er achter zitten, maar handelen uitsluitend op grond van de sterke geruchten die in Amsterdam de ronde doen". Heineken en zijn chauffeur Doderer werden in 1983 ont voerd en tegen een losgeld van 35 miljoen gulden vrijgelaten. Van het losgeld is acht miljoen gulden nooit meer teruggevon- justitie in Den Haag is een on derzoek begonnen naar een grootscheepse fraude met de verkoop van kaartjes voor op tredens van onder meer de Dire Straits, Genesis en de mannen- stripshow Chippendales. Vol gens Justitie zijn daarbij waar schijnlijk duizenden mensen benadeeld. Een aantal van de gedupeerden heeft inmiddels aangifte gedaan van oplichting. De zaak is in de publiciteit ge bracht door- Mojo Concerts die de optredens organiseert. Het impresariaat ontdekte een aan tal weken geleden dat via adver tenties in onder meer De Tele graaf, het Algemeen Dagblad, de Brabant Pers en het Nieuws blad van het Noorden door de Zoetermeerse firma 'Party Dog Promotions' kaartjes werden aangeboden voor concerten van deze groepen. De klanten werd verzocht geld over te maken. En hoorden vervolgens niets meer van Party Dog Promotions. Volgens Mojo Concerts, dat inmiddels zelf een onderzoek naar de zaak verrichtte, is een medewerker van Party Dog Pro motions inmiddels met enkele tonnen met de noorderzon ver trokken. De optredens van de Chippendales vinden plaats in maart, Genesis en de Dire Straits komen deze zomer naar Nederland. De prijzen van de kaartjes variëren van enkele tientallen guldens tot tegen de honderd gulden pier stuk. Er zijn nog geen aanhoudin gen verricht ZAANDAM» GPD NIEUWSLIJN Meldingsplicht fraude uitkeringen De Tweede Kamer wil alle gemeenten verplichten „gegronde vermoedens" van fraude met uitkeringen onmiddellijk te mel den aan alle betrokken instanties. Vooral vreemdelingendien sten kunnen op die manier snel illegale buitenlanders opsporen. Tijdens een kamerdebat ging staatssecretaris Ter Veld van socia le zaken gisteren akkoord met deze eis. Cao-overleg zuivel verloopt stroef De eerste onderhandelingsronde over een nieuwe cao voor de zuivelindustrie (19.000 werknemers) is gisteren uitermate stroef verlopen. „Het belooft niet veel goeds", aldus een woordvoerster van de Voedingsbond FNV. De meningen van de werkgeversor ganisatie FNZ en de bonden lopen op een groot aantal punten ver uiteen. De Voedingsbond FNV wil onder meer een 32-urige werkweek. De FNZ voelt daar niets voor. Ritzen naar Rusland Minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen zal van 29 fe bruari tot 5 maart een bezoek brengen aan Rusland. De be windsman gaat op uitnodiging van zijn Russische collega Dne- prov. Beide ministers zullen tijdens het bezoek besprekingen voeren over samenwerking op het gebied van onder meer leer middelenontwikkeling, het landbouwonderwijs en lerarenoplei dingen. Record handelsoverschot Nederland heeft vorig jaar een record handelsoverschot van 14,2 miljard gulden geboekt. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren gemeld. Vorig jaar bedroec het handels overschot nog 9,6 miljard gulden. De stijging is te danken aan een stijging van de export en import. De export steeg met 4 pro cent van 239,2 tot 248,8 miljard gulden. De invoer nam met 2 procent tot tot 234,6 miljard gulden. Duitsland bleef ook in 1991 de belangrijkste handelspartner. De uitvoer naar dat land steeg met 10 procent tot 73,3 miljard gulden, goed voor 29 procent van de totale export. Weekeinde wordt beslissend De werkgeversorganisatie AVBB is inmiddels een eind op geschoven. De AVBB wil nog slechts gedurende de eerste zes ziekteweken een betaling van 80 procent van het loon. Bij elke ziekmelding zouden bouwvak kers nog maar één dag moeten inleveren. Eerst eisten tie werknemers dat bij ziekte slechts zeventig procent ziekengeld wordt uitge keerd, en dat de werknemers bij elke ziekmelding een atv-dag inleveren, met een maximum van 4 per jaar. Voor de bonden was dit onverteerbaar. Districtsbestuurders en ka derleden van de bonden heb ben de afgelopen weken hon derden projecten in Noord-Hol land bezocht. Volgens FNV-dis- trictsbestuurder C. Mol is het mogelijk om een 'snelle klap per' te maken. Hij is buitenge woon optimistisch: „Als we de ze actiebereidheid omzetten in klinkende stakingsmunt is de zege nabij." De bonden in het bouw- en houtbedrijf bereiden zich voor op stakingsacties. Op een zeer druk bezochte bijeenkomst van kaderleden van de bouw- en houtbonden van FNV en CNV en de vakbond van kraanma chinisten 'Het Zwarte Corps' gisteravond in Zaandam, bleek de actiebereidheid zeer groot. De bouw staat voor een be slissend weekeinde. Mor genochtend komen onderhan delaars van werkgevers en werknemers voor wéér een in formeel gesprek bij elkaar om na te gaan of hervatting van de echte cao-onderhandelingen nog zin heeft. Mislukt het ge sprek, dan zijn stakingen zo goed als onvermijdelijk. Gisteren werden op grote projecten bij Schiphol en Hoog ovens spontaan vergaderingen gehouden. Vakbondsvertegen woordigers gaven daar tekst en uitleg over de vastgelopen cao onderhandelingen. Uit zichzelf rijdt ze niet meer. Daarom werd de stoomlocomotief 'De Bergkoning' gisteren op een goederenwagon gehesen. De locomotief uit 1928 gaat naar Klostermansfeld in Duitsland voor een grondige restauratie. Het gevaarte dankt zijn naam Sri Gunung in het Bahassa Indonesia aan de tochten over de bochtige sporen op het voormalige koloniale Java. De Indonesische regering stuurde de locomotief in 1981 als geschenk voor het Spoorwegmuseum naar Nederland. foto anp henk tukker Vrijdag de veertiende voelen velen vlinders in hun buik. Want dan is het Valentijnsdag. De PTT verwacht vandaag maar liefst drie miljoen wens kaarten rond te brengen. Dat is een half miljoen méér dan vorig jaar. Kaarten met hartjes, maar vooral met bloe metjes. Want op Valentijnsdag telt de taal der bloemen. Een blauw viooltje betekent dat je de vrouw van je dromen bewondert. Een tulp wil zeggen dat je haar ogen mooi vindt. Een witte chrysant is een teken dat zij 'de ware' is. En het sneeuwklokje geeft aan dat er nog een sprankje hoop is voor de zielepiet-met-liefdesverdriet. Valentijnsdag is een van de weinige dagen dat mensen de kans krijgen op grote schaal hun emoties te tonen. Zélfs de geheime liefde mag vandaag de dag worden geopenbaard. Het is geaccepteerd, de kans om af te gaan is gering. Succes is na tuurlijk niet gegarandeerd. Maar de kans op contact is gro ter dan ooit. De commercie speelt er vro lijk op in. De wenskaarten wor den luxer en groter. Kaarten met ingebouwde speeldoosjes en opflikkerende gekleurde lampjes zijn geen uitzondering. Het chocoladehart op Valen tijnsdag lijkt' net zo gemeen goed te worden als de chocola- 104. deletter met Sinterklaas. Een „Slecht het rationele telde in landelijke opererende slijter die dagen. Niet het emotionele, heeft de flessenpost bedacht: zoals nu. Het ging er niet om of een mooie fles in een versierde je kapot was van iemand, maar doos moet het hart van de a; bedene sneller doen kloppen. met de man die men voor je had uitgekozen'. De bruidsschat was belangrijker dan de bruid". Daarop is het geven van in goud verpakt chcoladegeld met of het goed zat met het geld, de Sinterklaas terug te godsdienst, de komaf, de kun- Goedheiligman is de schutspa- de. Of een vrouw goed kaas kon troon van de ongehuwde Intieme wens De platenhandel heeft de muziekdoos ontdekt, een fraai verpakte compact disc met de favoriet geachte deun van de aanbedene. Daarnaast desgewenst een intieme wens. De in vijfhonderd muziekwinkels verkrijgbare doos moet het versieren van de geliefde vergemakkelijken. Om de drempel zo laag mogelijk te houden, worden zowel drank als muziek als pak- ketpost aangeboden. Vroeger, niet eens zo lang geleden, diende het aanbid den in het geheim te ge beuren. Een liefdesbrief op Valentijnsdag mocht, maar uitsluitend anoniem. Het openlijk belijden van de liefde was vroeger niet 'hoofs': niet galant. Dat blijkt uit een onder zoek dat Ineke Strouken van het in Utrecht gevestig de Nederlands Centrum voor Volkscultuur hield onder een aantal mensen boven de negen tig, de oudste ondervraagde was maken i i belang, niet of ze kon vrijen. Of zoals een van de ondervraagden het uitdruk te: 'je was ais vrouw al goed af Het verhaal wil dat Sin terklaas drie dochters van een verarmde adellijke heer, die door het ontbre ken van een behoorlijke bruidsschat tot prostitutie dreigden te geraken, uit de nood hielp door hen een zakje met gouden dukaten te bezorgen. De speculaas pop, die op het heerlijk avondje wordt genuttigd, moet gezien worden als een door de Sint be schermde vrijer. Vrijers op Valentijnsdag ge nieten eveneens een derge lijke bescherming. Dat was ook zo in een tijd dat de liefde niet zo openlijk kon worden bedreven als thans. In bepaalde streken was het gebruikelijk dat vrijers in spé op Valentijnsdag de kans kregen hgn liefde te uiten door te verschijnen op een koffiemaaltijd waar huwbare dochters aanza ten. De vrijgezellen moes ten achterom komen. En wel precies om vijf uur. Als ze een later arriveerden, bete als het accordeerde klikte kende het dat de door hen be geerde dames tweede keus wa- Want ze konden alleen maar zijn verlaat doordat ze op een andere koffiemaaltijd de bons hadden gekregen, een blauwtje hadden gelopen. 'Bons' en 'blauwtje' moeten volgens Ineke Strouken letterlijk worden ge nomen. „Wie niet in de smaak viel werd soms van het-erf afge schopt." Valentijnsdag is niet toevallig medio februari. Het heeft met vruchtbaarheid en ontluiken te maken. Sneeuwklokjes laten hun kopjes zien. Vogels, konij nen en muizen maken aanstal ten tot paren. Wie Valentijn precies was, is niet duidelijk. Mogelijk was het de door de Romeinse keizer Claudius II ter dood gebrachte man die in de gevangenis ver liefd werd op de blinde of dove dochter van een cipier. Op de avond vóór zijn executie zou hij haar volgens de overlevering een afscheidsbrief hebben ge stuurd, ondertekend met 'Je Va lentijn'. Een aardige bijkomstig heid was dat de geëxecuteerde zielsveel van bloemen hield. Een ander verhaal wil dat de in de Tower opgesloten Charles due d'Orléans zijn vrouw brief jes deed toekomen die hij "Va lentines' noemde. Met "Vale' ondertekenden de Romeinen hun intieme post. Het beteken de zoiets als 'veel liefs'. LONDEN Rtr Nederlanders krijgen genoeg zoenen. Zij delen deze tevre denheid met Italianen, Ameri kanen en Spanjaarden. In Frankijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Australië en Grie kenland echter klagen naar passie hunkerende romantici dat zij niet genoeg worden ge kust. Dit blijkt uit een onderzoek van de Londense uitgeverij Mills and Boon and Harlequin, die gespecialiseerd is in ro mantische fictie. Maar liefst 4500 aan deze boeken ver slaafde personen uit elf landen werkten er aan mee. Veel japanners vinden, zo blijkt uit de studie, dat hun partners het kussen onvol doende beheersen. Duitsers zijn van mening dat de perfec te kus op het strand, bij zons ondergang, moet worden ge geven. Britten geven de voor keur aan een vrijpartij bij de open haard. Vaak zoenen de 'meeste Nederlanders, Duitsers en Britten echter de eerste keer op de stoep, aldus onder zoekers. Gezoen in de regen heeft op de meeste Scandina- viërs een enorme aantrek kingskracht. 'Plannen Van Rooy kosten banen' de afspraken tussen fabrikanten en detailhandel geen gevolgen voor de prijs die de consument Voor een fiets moet betalen. „Het zijn individuele prijsaf spraken tussen beide partijen, wat leidt tot adviesprijzen. Dat gebeurt in veel andere branches ook. Het is echt niets bijzon ders", zegt hij. Bovendien wor den volgens hem lang niet altijd prijsafspraken gemaakt. „Dus is er voldoende onderlinge con currentie waardoor de prijs laag kan blijven", meent Wijkhuizen. Zet staatssecretaris Van Rooy haar voornemen om de prijsaf spraken af te schaffen door, dan verwacht Wijkhuizen dat in ie der geval de service aan de con sument een stuk minder wordt. Wijkhuizen: „Er komen dan waarschijnlijk grote discount winkels die tegen stuntprijzen fietsen gaan verkopen. De ser vice die ze verlenen, zal mini maal zijn." DEN HAAG GPD De helft van de kleine fietsen handelaren dreigt te verdwijnen als staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) de prijsaf spraken tussen de fabrikanten en de detailhandel verbiedt. Dat zegt F. Wijkhuizen, secretaris van de Rijwielhandelarenbond. Als gevolge van het verbod zullen in deze branche enkele duizenden banen verdwijnen. Ook zal de consument nauwe lijks nog service krijgen bij de aflevering van een nieuwe fiets. Voorts wordt het moeilijker fietsreparaties te laten uitvoe ren, verwacht Wijkhuizen. Staatssecretaris Van Rooy wil zo snel mogelijk af van de vaste prijzen voor fietsen. Zij vindt dat de afspraken tussen de fiets- fabrikanten en detailhandelaren in strijd zijn met het algemeen belang. Volgens Wijkhuizen hebben Als de treinen straks harder gaan rijden 160 in plaats van 140 kilometer per uur wordt de kans op brokken bij overwe gen groter.Door de grotere snelheid wordt ook de kans gro ter dat treinen ontsporen als ze op de overweg in botsing ko men met een auto. Daarmee stijgt ook de kans dat een trein uit de andere rich ting op de ontspoorde trein in rijdt. Extra beveiliging van de overwegen kost NS minimaal 1,4 miljard gulden. Dat blijkt uit een onderzoek dat een ingenieursbureau (Sa ve) in opdracht van het ministe rie van verkeer heeft verricht. De NS willen de i snelheid van de treinen op een groot aantal trajecten verhogen van 140 tot 160 km per uur. Op die baanvakken bevinden zien verschillende installaties voor de beveiliging. Bij aanrijdingen op die overwegen vallen jaar lijks gemiddeld de meeste do den: 36 van de in totaal vijftig slachtoffers op het hele NS-net. Om de risico's van botsingen te beperken wil NS de knipper lichten en onbeveiligde overwe gen zo veel mogelijk vervangen door halve spoorbomen. De NS hebben in het toekomstplan Rail 21 1,5 miljard gulden be groot om spoorbanen, beveili gingen, overwegen en bovenlei ding aan te passen aan hogere snelheden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4