Sport Van Dorp weet niet hoe hard ze loopt Den Haag moet na de muiterij aan de slag Organisatoren wieler koersen moeten zelf dopingcontrole betalen Schapers hervindt topvorm Bataven-cross zonder Kulker NIEUWSLIJN Den Helder verliest opnieuw BARCELONA Commodore Den Helder heeft zijn reeks neder lagen in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen gisteren vervolgd bij Juventut Badalona. De Spanjaarden verzamelden dertig punten meer dan de Noordhollanders: 96-66. Bij de rust was het verschil zeventien punten (55-32). In twaalf duels kwamen de basketballers van Den Helder twee keer tot winst, tegen Mechelen en Saloniki; Er resteren nog twee wedstrijden: Mechelen uit en Milan thuis. Topscorer bij Den Helder was Worrel met dertien punten. Wind speelt golfers parten MALAGA Favoriet Severiano Ballesteros was één van de top- golfers die zich op de eerste dag van de Turespana Masters in Malaga verrassend van de baan liet blazen. Mede door de harde wind slaagden slechts drie spelers erin onder het baangemiddel- de van 72 slagen te blijven. Ónder hen de enige Nederlander Chris van der Velde, wiens seizoenstart op de Europese tour veelbelovend is. Van der Velde liep de eerste achttien holes met twee onder par als één na beste. Hij hoefde alleen de Brit Mike McLean, die een scorekaart met 68 inleverde, voor te laten gaan. De Zweed An ders Forsbrand is voorlopig derde met 71 slagen. Cornelisse wint vierde etappe MARIGNANE Michel Cornelisse heeft gistermiddag de vierde etappe van de Ronde van de Middellandse Zee gewonnen. De Nederlandse wielrenner, rijdend voor de profploeg La William, versloeg in de eindsprint van de korte rit van Vitrolles naar Ma- rignane (77 kilometer) zijn landgenoot Jean-Paul van Poppel. Eerder op de dag had de Fransman Laurent Brochard de derde etappe op zijn naam gebracht. In de algemene rangschikking bleef de Duitser Rolf Gölz eerste. Hij heeft een voorsprong van 22 minuten en 29 seconden op Jelle Nijdam. Van Lith ziet kans klein worden ROSMALEN De kansen voor de Nederlandse damkampioene Karen van Lith later dit jaar de uitdagingsmatch tegen wereld kampioene Zoja Goloebjeva te kunnen spelen, zijn miniem. De vierde partij van de herkamp tegen de Oekraïnse grootmeester Nina jankovskaja eindigde na 51 zetten en vier uur weer onbe slist. Met nog twee partijen te spelen is de stand 4-4. Hamberg opvolger Van der Zee DEN HAAG Piet Hamberg, oud-aanvaller van onder meer FC Utrecht en Ajax, wordt volgend seizoen hoofdtrainer bij IJssel- meervogels. Hij volgt Hans van der Zee op. Van der Zee keert te rug op het oude nest bij Quick Boys in Katwijk. Ronald Spelbos was de eerste keus van het bestuur van IJsselmeervogels. Spel bos wil echter verder in het betaalde voetbal. Detari mist met opzet doelkans BOLOGNA Lajos Detari, speler van de Italiaanse tweede-divi sieclub Bologna, heeft zondag opzettelijk een doelrijpe kans ge mist. De Hongaarse voetballer zei na de 0-1 overwinning in en op Messina tegenover een lokaal radiostation dat hij in de slotfa se de bal met voorbedachten rade had teruggespeeld op de doelman van de tegenpartij. „Ik was geïrriteerd omdat mijn me despelers me in het veld negeerden. Ik wil Bologna zo spoedig mogelijk verlaten", aldus Detari die maandag geschrokken op zijn eerdere uitspraken terug kwam. „Dat heb ik na de wedstrijd slechts in een emotionele opwelling geroepen." Feyenoorder Bosz geschorst ZURICH De Feyenoorder Peter Bosz zit de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Tottenham Hotspur aan de kant. Ook John Bosman (Anderlecht) is een wedstrijd uitgesloten. AA Gent, te genstander van Ajax in de strijd om de UEFA-beker mist Med- ved. Zij behoren tot de dertien spelers, die door de Europese Voetbal Unie (UEFA) voor een wedstrijd zijn geschorst. Van Zoest komt er goed van af ALPHEN AAN DEN RIJN Pieter van Zoest is er gisteravond goed van af gekomen. De tuchtcommissie van de KNVB heeft na het horen van de speler van Alphense Boys Van Zoest geschorst voor tien wedstrijden in de zaalvoetbalcompetitie. Op het veld kan hij gewoon spelen. De spits uit Bodegraven zou na afloop van het duel tussen Bakker Sport 3 en WSE 2 de scheidsrechter hebben beledigd en geslagen. Alleen het eerste feit is bewezen geacht. De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) verlangt met ingang van het nieuwe sei zoen, dat organisatoren van wielerwedstrijden de kosten van dopingcontroles zelf betalen. In de praktijk betekent dat. dat een organisator ongeveer 2750 gul den extra op tafel moet leggen. In een brief aan de organisato ren laat de KNWU weten de fi nanciering van dopingcontroles niet meer voor haar rekening te willen nemen. Een kwestie van bezuiniging. De organisatoren van de Gro te Prijs Wieier Revue, de vader landse openingskoers op 26 fe bruari, dreigen het eerste kind van de rekening te worden. De KNWU laat hen echter vrij wel of niet een dopingcontrole te houden. Daarbij heeft de bond wel een machtig wapen achter de hand, want de FICP (profsec tie van de UCI) houdt bij het bepalen van de status van de koers onder meer rekening met NK indoor schemergebied voor Leidse atlete Yvonne van Dorp heeft geen al te hoge verwachtingen van de nationale kampioenschappen indoor die morgen en zondag in het Haagse Houtrust Sport worden gehou den. De 26-jarige Leidse atlete is afgelopen zomer, na een teleurstellend NK outdoor, met een andere trainer een nieuwe weg ingeslagen. Van Dorp, zij komt uit op de 200 en 400 meter, heeft zich het laatste half jaar moeten aanpassen aan de trainingen van Wil Westphal. Boven dien heeft zij te kampen met de naweeën van een enkel blessure, waardoor de snelheidstrainingen de mist ingin gen. blessures, want ik heb anderhalf jaar met een knieblessure rond gelopen. Het afgelopen seizoen dermate slecht, dat ik iets Wil Westphal (55), ClOS-docent en voormalig bondscoach van de KNAU, staat hoog aange schreven in de atletiekwereld. Ook bij Van Dorp, die nu bijna dagelijks naar Överveen reist om onder zijn leiding te trainen. Samen met de Noordhollandse Gretha Tromp, en sinds kort ook met de revaliderende Tine ke Hidding. Wat waren de redenen om met je oude trainer Roel Hen- driksen te breken? „Ik trainde al weer zes jaar onder hem. De laatste twee jaar zat er echter geen vooruitgang meer in. Dat kwam ook door anders moet zoeken. Bovendien had Hendriksen het erg druk. Daarom hebben we in goed overleg besloten een einde te maken aan onze samenwerking. Dat wil ik benadrukken. Ik heb nog steeds goed contact met hem. Hij was ook de trainer die heeft bijgedragen aan mijn kwalificatie voor de Olympische spelen in Seoul." Wat is nu zo verfrissend aan de werkwijze van Westphal? „Hij heeft eigen theorieën. In grote lijnen lijkt het toch wel op de methode van Hendriksen. Het zit in de details. Ik heb er weer zin en plezier in. Ik ben er ook achter gekomen dat ik er heel wat aan moet doen om weer goed te worden." Wat zijn de details? „Dat is moeilijk aan te geven. Westphal zit er meer bij. We doen veel aan kracht- en tem potrainingen. Zijn krachttrai ning is bijvoorbeeld anders. On der hem doe ik meer halterwerk in plaats van het werken met apparaten. Ik werk ook meer aan mijn sprongkracht, dat kan nu weer sinds mijn knie pijnvrij is. Belangrijk is ook dat ik sa men train met Gretha Tromp. Ik zie aan haar resultaten dat Westphal het goed doet. Ik trek me daaraan op en weet waar ik aan moet werken. Het stimu leert enorm om met Tromp en Hidding samen te werken. Hid ding is er pas bij. Zij heeft heel lang last gehad van een achilles peesblessure en richt zich nu al leen op het verspringen." Denk je het niveau van 1988 weer eens te halen? „Dat weet ik niet. Ik weet wel dat ik nog veel harder kan. Later kan ik me er eventueel bij neer leggen dat het niet meer sneller Martina Navratilova kwam in het met 700.000 gulden gedoteerde toernooi van Chicago in de derde ronde door haar landgenote Cioffi te verslaan. Ze stond haar opponente geen enkele game toe. foto afp een al dan niet gehouden do pingcontrole. Een expertise le vert namelijk 5 FICP-punten op. Aangezien elke organisator een zo hoog mogelijke status na streeft, wordt hij nu min of meer verplicht het geld voor een dopingcontrole uit eigen zak te betalen. „Die dopingcontroles zijn niet door renners of organisato ren bedacht, maar door de in ternationale wielerinstanties. Nu willen de autoriteiten de las ten op de organisatoren afwen telen, terwijl we de laatste jaren voor steeds hogere kosten moe ten opdraaien", foetert Evert de Rooy van de GP Wieier Revue. „De bond heeft een beperkt budget", zegt dokter Lon Schat tenberg, de Limburgse arts die deel uitmaakt van de medische commissie van zowel de UCI als KNWU. „Een organisator die denkt er baat bij te hebben, zal de dopingcontrole ook betalen. Het levert immers extra FICP- punten op". Michiel Schapers is nog lang niet versleten. Integendeel. Hij verkeert in blakende vorm. De 32-jarige inwoner van Eemnes is bezig een aardig zakcentje te verdienen in het met 1,4 mil joen gulden gedoteerde tennis toernooi van Memphis in Ten nessee. Gisteren plaatste hij zich op simpele wijze voor de kwartfinales. Schapers had slechts 54 minuten nodig om de elf jaar jongere Australiër Jason Stoltenberg van zich af te schudden: 6-1 6-2. Ook Paul Haarhuis zorgde voor een knap pe prestatie door de laatste acht te bereiken over de rug van Da vid Wheaton: 4-6, 7-6,7-5. Bij de laatste acht stuit Scha pers op de Amerikaan Malivai Washington. De ex-Rotterdam mer, die in de eerste ronde van de Duitser Saceanu won en ver volgens de als vijfde geplaatste Rostagno verrassend uitscha kelde, is al zeker van een prij zengeld van bijna 30.000 gul den. Schapers, die in de open Australische titelstrijd vorige maand de derde ronde haalde, begon het duel met een ace. Ondanks enkele problemen in zijn eerste twee opslagbeurten liep hij vervolgens uit naar 3-0. Nadat Stoltenberg vervolgens voor het eerst zijn servicegame had behouden, won Schapers zelfs vijf spellen achtereen, waarmee hij doorstootte naar 6- 1 2-0. Het verschil tussen beide spe lers zat vooral in de returns, waarop Schapers 47 procent scoorde tegen Stoltenberg slechts 21 procent. Schapers be nutte vier van de vijf breekpun ten, die hij kreeg, Stoltenberg liet zijn enige breekpunt in de derde game liggen. Na een doorbraak in de zevende game van de tweede set benutte de Nederlandse 'oldie' het eerste wedstrijdpunt (6-2). Paul Haarhuis won in de tweede ronde met 6-4 6-4 van Yvonne van Dorp: „Ik train voor het zomerseizoen, met in het achterhoofd de Spelen." gaat. Nu geloof ik er in en geef ik er alles voor. Ik train voor het zomerseizoen, met in het ach terhoofd de Olympische Spelen. De limiet voor de 400 is veel te scherp voor mij, 50,85 seconden dat zal ik niet lopen. Maar mis schien maak ik kans via de esta fetteploeg, en dan kan ik me mogelijk inschrijven voor de i dividuele nummers." Is het NK indoor van minder belang voor je? mijn kansen zijn. Gretha loop en Esther Goossens. maar mis schien ook wel Laelitia Vriesde. Zij is weliwaar een 800 metei loopster, maar ze kan ook eer „In principe wel. Ik ben blij goede 400 lopen. Ik hoop op dat ik nog mee kan doen na een sterk deelnemersveld. Wan mijn enkelblessure een maand als je dan een medaille haalt F geleden. Ik weet ook niet wat het des te mooier." Spelers maken schoon schip in Zuiderpark de Zuidafrikaan Christo van Rensburg. In de openingsronde had hij een bye. Afgelopen nacht zorgde hij voor een ver rassing door de als derde ge plaatste Amerikaan David Whe aton te verslaan in drie sets. Ook de Eindhovenaar voegt zich dus bij de laatste acht waar hij Amos Mansdorf treft. Na Richard Krajicek ver dween in het met 1,45 miljoen gulden gedoteerde toernooi van Brussel ook Jan Siemerink uit de strijd. De Rijnsburger was gistermiddag niet opgewassen tegen de nummer twee van de wereld Stefan Edberg, die op basis van de 'oude' computer- lijst nog als eerste was geplaatst: 5-7 2-6. Siemerink hield tot 5-5 goed vol. „Op de een of andere manier raakte ik daarna uit mijn concentratie", zei hij na afloop. „Dat was ontzettend jammer, want ik gaf mezelf van daag een goede kans. Ik raakte door een zwakke game hele maal uit mijn doen." DEN HAAG HERMAN JOUSTRA De bijl viel dan toch voor Co Adriaanse. Alleen waren het iro nisch genoeg de spelers die dit keer zijn hoofd op het hakblok wensten te leggen. Het bestuur van FC Den Haag wilde daar eerst niet aan, maar zing toch overstag, omdat volgens de se lectie de relatie met de trainer danig was vertroebeld en er dus een onwerkbare situatie was ontstaan. En dat terwijl het er een paar maanden geleden nog op leek dat het bestuur van FC Den Haag Adriaanse wilde lozen. De prestaties waren abominabel, hij had toch al te kennen gege ven het na dit seizoen voor ge zien te houden, dus dat leek een logische stap. Alleen verklaarde het overgrote deel van de selec tie zich toen nog solidair met de oefenmeester. Het college krab belde terug, rookte de vredes pijp met Adriaanse en wilde plotseling dat hij het seizoen gewoon zou afmaken. Het kan dus verkeren. De spe lers van FC Den Haag moeten hem niet meer. Volgens Heini Otto, de 37-jarige aanvoerder, was er sprake van een geleide lijk proces. „Natuurlijk waren er een paar maanden geleden al een paar spelers die het niet zo in hem zagen zitten. Je kunt dat dan proberen intern op te los sen, maar op een gegeven mo ment houdt het op. Het voor naamste was dat de relatie met steeds meer spelers slechter werd. Dan kun je twee dingen doen: blijven ouwehoeren of ac tie ondernemen. En dat laatste is gebeurd." Van een verlate paniekreactie is volgens de aanvoerder echter 'totaal geen sprake'. „Het gaat al een hele tijd slecht met de club, maar het kost tijd om din gen te signaleren, om alles op een rijtje te zetten. Uiteraard begin je dan als speler bij jezelf, maar uiteindelijk kom je ook bij de trainer uit. Het bleek dat hij Lems Cor Lems bevestigt de lezing van Otto. De 31-jarige routinier benadrukt eveneens dat het ge zag van Adriaanse stukje bij beetje afbrokkelde. „Misschien dat hij die toestand van een paar maanden geleden niet van zich afkon zetten. Of misschien was hij wel teleurgesteld dat hij geen aanbieding heeft gekregen van een grote club. Hij vroeg mij tenminste wel eens of ik soms gefrustreerd was dat ik niet bij een topclub speelde. Dat ik me daarom af en toe zo geïrriteerd gedroeg in het veld. Maar hoe het ook zij, de mees ten van ons wist hij niet meer te 'Adriaanse kon ons niet meer motiveren ten, de assistent-trainer, die ge lijk met Adriaanse op non-actie is gesteld, red.), dus ik stont niet te springen. Ik had zeke niet verwacht dat de spelers ii opstand zouden komen, laa i dat z 1 mij r s ooi Adriaanse was zelf gister avond niet voor commentaar bereikbaar. Zijn opvolger Mark Wotte, tot voor kort jeugdtrai ner van FC Den Haag, voelt in elk geval dat op zijn schouders nu de ondankbare taak rust het kwakkelende gezelschap wel te motiveren tot aan het eind van het De rebellie en de zijn aanstel ling die daaruit voortvloeide, kwam de 31-jarige trainer, die als voetballer uitkwam voor Fortuna Vlaardingen, Feye- noord, SW en FC Den Haag, rauw op zijn dak vallen. „Ik hen natuurlijk drie-en-een-half jaar gewerkt met Co en René (Not- den schuiven. Dat laatste de belangrijkste reden ik er ben ingestapt." Splitsing Wotte voerde meteen een be langrijke verandering door. Ui hakte de selectie in tweeën: „II kan niet met 32 mensen tegclijl trainen. Daarom is er nu een A selectie van 18 man en een B selectie van 14 man. Die neen ik allebei onder mijn hoede maar op verschillende tijdstip pen. Rob Wijnstok neemt nu dc training van de jeugd op zich." Verder vroeg en kreeg Wotte die gymnastiekleraar is in I lelie voetsluis, van zijn school viei maanden onbetaald verlof, on zich met volle overgave op zijr nieuwe baan te storten. „Ik maj dan wel onervaren zijn, ik kaï de spelers op één ding wijzen er is iets gebeurd wat dc speler wilden, zij zijn dus met mij ooi verantwoordelijk voor de res van het seizoen. Daar kan ik z< op wijzen." Dat realiseert Otto zich ook Hij bestrijdt daarom dat er m een uitgelaten stemming heers in de muitende selectie. ..Nee veel genoegen beleven we e niet aan. Er hangt echt geet stemming van: hoera, hij is op gerot. Wotte was voor ons eet logische keus. Je kunt als spe lersgroep wel muiten, maar da betekent nog niet dat je me teer ook alle beslissingen kunt ne men. Wotte leek ons een haal bare kaart. Een trainer van bui tenaf zou zich eerst weer moe ten inwerken. Maar met eet nieuwe trainer zijn we er noj niet. We moeten ons natuurlijl wel zien te handhaven in di eredivisie. Wotte verdient in ell geval nu onze steun." Cor Brandwijk benut de korte cross van 3.3 kilo meter om zijn vorm te etaleren. Uiteraard zijn ook de Bataven aanwezig op hui eigen wedstrijd. Routinier Wim Ravensbcrgen, a jarenlang onklopbaar bij de zestig plussers, mm in het veteranenveld net als de senioren 10,6 kilo meter afleggen. Bij de vrouwen, die 4.2 kilomete voor hun kiezen krijgen, behoort de Haagse An nie van Schuppen tot de kanshebbers. De AA-drink-Bataven-cross begint om lO.fM uur met een pupillenwedstrijd en wordt om 15.3( uur afgesloten met een trimcross. Han Kulker ei Joost la I.au nemen deel aan dc NK indoor en zul len dus niet verschijnen in Wassenaar. Terwijl de Nederlandse baanatleten hun indoor kampioenschappen in Den Haag afwerken, zoe ken de crossers hun heil in Wassenaar. De Leidse Bataven houden morgen op Duinrell een wed strijd, die voor de crossers uit de Leidse regio als laatste test voor de Nederlandse kampioenschap pen in deze discipline geldt. Uit de voorinschrijvingen blijkt dat vooral AV Holland een sterke ploeg afvaardigt. Behalve Theo van der Veer heeft ook Jan Jansen, voorma lig Bataven-lid, zijn zinnen gezet op een aanspre kende prestatie op de 10,6 kilometer lange cross. Vrijdag 14 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: KEES VAN HERPEN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25