Ski-diva's maken reclame voor chocolademelk OLYMPISCHE WINTERSPELEN Kunstrijdster Dianne de Leeuw en de boze droom van Innsbruck 1924 TUSSEN 1992 CHAMONIX EN ALBERTVILLE Winterspoitpubliek kan Albertville niet vinden 'Ik ben vanuit een sauna in de sneeuw VRIJDAG 14 FEBRUAR11992 ALBERTO TOMBA neemt ondanks een verbod van zijn moeder na de Winterspelen in Marioka (Jap) deel aan een Super-G voor de wereldbe ker Twee jaar geleden kwam 'La Bomba' in Val d'lsère op deze discipli ne zwaar ten val. SKITRAINERS UIT TIEN landen heb ben protest aangetekend tegen de schandalige bereiding van de piste voor de combinatie-slalom van de mannen in Val d'lsère. De coaches vinden het belachelijk dat overdag de toeristen op de piste terecht kunnen. DE OLYMPISCHE PLOEG van Ar gentinië is zonder twijfel de formatie met de laagste gemiddelde leeftijd bij de Winterspelen De dertien sporters, elf scholieren en twee dienstplichtige soldaten, zijn allen tussen de zestien en achttien jaar oud. DE INTERNATIONALE IJshockeyfe- deratie heeft voor morgen een spoedvergadering uitgeschreven. Eén van de agendapunten is de gebrekki ge organisatie van het olympisch toernooi. GPD-VERSLAGGEVER De zuivelfirma zocht voor haar advertentie-campagne twee ski-toppers. Huiselijke types, blozende wangen, open en eerlijk. Het bedrijf kreeg van het marketing-bu reau twee namen doorgespeeld, de Oostenrijkse Petra Kronberger en de Zwitserse Vreni Schneider. De konin ginnen van de sneeuw maken sindsdien reclame voor chocolademelk. achtereenvolgende competities, sterk op alle disciplines. Het be wijs daarvan leverde de bijna 23-jarige Oostenrijkse gisteren door onder barre omstandighe den goud te halen in de combi natie. Morgen is ze de grote fa voriete voor de afdaling en ook op de Super G, de reuzeslalom en de slalom heeft de inwoon ster van Pfarrwerfen in het Salz burgerland volgende week me daillekansen. Vreni Schneider is op de technische nummers haar concurrente. Maar anders dan bij het onderlinge treffen tussen Walliser en Figini gaat het hier om rivalen die elkaar met respect behandelen. Vader Heinrich Kronberger is chauffeur op een cementwagen, moeder Waldraud spekte de huishoudpot en de spaarpot als schoonmaakster. Door Vier jaar terug in Calgary deden Michela Figini en Maria Walli ser afstand van de troon. Figini, een temperamentvolle tante, geboren in het Italiaans spre kende deel van Zwitserland; Walliser, de mooie dochter van een rijke Zwitserse boer. Meer geschikt voor een reclamespot over creditcards dan voor cho colademelk. Twee harde vrou wen, felle concurrenten, veel onderling gekrakeel en in niets te vergelijken met Petra Kron berger en Vreni Schneider. De nieuwe heldinnen van het skiën wonen nog bij hun ouders en gaan liever met de rugzak de bergen in dan dat ze de feest jurk aantrekken voor een coc- tailparty. Bij terugkomst uit de heuvels staat de dampende rusziekte verloren ze hun twee- chocolademelk bij moeder op de kind Robert, 13 maanden oud. Vanaf dat moment was Pe tra hun zoon èn dochter. Ze vocht met buurtgenootjes, klom in bomen en speelde even vaak met auto's als met poppen. Bo- hetv Petra Kronberger is verreweg de succesvolste vrouw op ski's in de afgelopen jaren. Winnares van de wereldbeker in twee venal kon ze uitstekend skiën. De eerste beker veroverde ze op haar zesde. Ze werd uitverkoren voor het ski-internaat in Bad Gastein. De ouderlijke bijdrage van tweehonderd gulden was moeizaam op te brengen, maar de investering loonde. De kleine Kronberger zelf werd vaak gekweld door heimwee. Nu nog is ze het liefst thuis in het 2100 zielen tellende Pfarrwerfen, waar ze altijd 'un- sere Petra' zal blijven. Het dorp schonk haar 1000 vierkante me ter grond opdat ze ook na haar carrière het Salzburgerland trouw zal blijven. Kronberger: Bescheiden, eenvoudig, vrolijk. Op de wereld gezet voor een spotje over chocolademelk. „Reclame maken voor sigaret ten en alcohol, dat gaat mij te ver, dat past niet bij de sport." Het zigeunerleven dat ze moet leiden staat haar eigenlijk niet aan, ze pakt de koffers lie ver uit dan in. Ze voelt zich geen superstar, maar wordt in de media wel als zodanig afge schilderd. Was Mariëlle Goit- schel de vedette van de jaren zestig, Annemarie Moser-PröU de sneeuwkoningin van de ja ren zeventig en het duo Walli- ser-Figini van de jaren tachtig, de hoofdrol voor de negentiger jaren is voor Petra Kronberger. Tien jaar moesten de Oosten rijkse vrouwen genoegen ne men met de tweede viool, maar de 1,70 lange en 62 kilo zware Kronberger brak de ban. Ze heeft een perfecte wedstrijd mentaliteit. Dat bleek het week einde van 18 en 19 januari vorig jaar overduidelijk. Op de dag van de olympische generale in Meribel brak de Golfoorlog uit en in Wengen overleed de Oos tenrijker Gemot Reinstadler na een zware val. Petra Kronberger liet de tranen lopen, wilde terug naar het Salzburgerland. „Maar skirennen is mijn beroep, dus ik moet blijven", bedacht ze zich, en was vervolgens niet te hou den op de afdaling en de Super G. „Wel vindt ze dat het niet nóg sneller moet gaan, dat niet ge zocht moet worden naar pistes met nóg hogere sprongen. Soms is de Oostenrijkse bang. Eergisteren bereikte ze tijdens de afdaling een recordsnelheid van 109,5 kilometer per uur. Voor de vrouwen ligt één van de zwaarste pistes ooit geprepa reerd klaar. Voor het hoogtever schil van 828 meter moest spe ciaal toestemming gevraagd worden aan de internationale skifederatie. Petra Kronberger heeft niet geklaagd, zoals de meeste afdalers bij de mannen deden: „Het bedwingen van een parcours is een uitdaging die plezier geeft." De Oostenrijkse sneltrein, zesde in Calgary op de afdaling, presteerde deze winter wissel vallig. Alleen in Serre Chevalier bleef ze de concurrentie de baas. Op de afdaling werd ze overklast door de Duitse stu dente Katja Seizinger, die bij de bookmakers dan ook net iets hoger genoteerd staat als Kron berger. Maar met het eerste goud om de nek zal de Oosten rijkse aan haar kwaliteiten niet meer twijfelen. De mislukte pu berteitsjaren zijn gevolgd door succesjaren. In december '89 haalde ze in het Amerikaanse Panorama de eerste winst in de World Cup, de afdaling in Serre Chevalier dit jaar was haar vijftiende zege. Hoe allround Kronberger is bleek vorig seizoen, toen ze in 38 dagen op alle disciplines (slalom, reuzeslalom, Super G, combinatie en afdaling) een World Cup-triomf veroverde, hetgeen nog niet eerder ver toond was. Prestaties die goed zijn voor een jaarinkomen van rond 600.000 gulden. De voormalige bankbediende doet haar beleggingen zelf. De aandelen Kronberger staan in Olympia hoog genoteerd. „Vo rig jaar bij de WK won ik de af daling. Maar daarna kwam ik op de Super G ten val en kon door een blessure niet verder. Gebrek aan concentratie. Die fout zal ik nu niet maken." De 14e februari 1976 staat in de Nederlandse olympische kro nieken bijgeschreven als de dag waarop Piet Kleine goud won op de tien kilometer. Diezelfde dag hield echter nog een ander evenement Nederland massaal aan de buis gekluisterd. In de persoon van Dianne de Leeuw deed ons land die dag een seri euze gooi naar de olympische titel biFhet kunstrijden. Het enrfee Hollandse aan de toen 20-jarige kunstschaatsster was overigens haar paspoort. Dianne de Leeuw werd geboren in het Amerikaanse Paramount en sprak nauwelijks een woord Nederlands. Haar vader was oorspronkelijk afkomstig uit Rotterdam. Dochter Dianne moest voor vader en moeder De Leeuw de verwezenlijking wor den van 'the American Dream'. SPELEN OP TV VANDAAG 16.30-19.00 EURO IJshockey-. Zwitser land-Noorwegen. 19.00-19.30 EURO La rue vers l or. 19.00-20.00 Ned 3 Hoogtepunten van de dag en ijshockey (Zwitserland-Noor - en biathlon voor vrouwen. 19.30-22.30 EURO Kunstrijden op de schaats: ijsdansen. 20.15-23.00 Did 1 Reportages, inter views, ijshockey (Ts|echo-Slowakije-Ca- nada) en kunstrijden op de schaats (ver plichte kür ijsdansen). 20.23-20.50 Ned 3 IJshockey: Tsjecho-Slowakije-Canada met in de pauzes kunstrijden op de schaats (ijs- dansen), 21.00-22.30 Ned 3 Vervolg Ijshockey (Tsjecho-Slowakije-Canada) met in de pauzes kunstrijden op de schaats (ijs- dansen). 22.30-22.50 Ned 3 Studio Moutiers. 22.30-23.00 EURO Skispringen: 120 m. schans ploegen. 23.00-00.00 EURO La rue vers l'or. 23.32-00.00 Ned 3 Samenvatting van de dag en kunstrijden op de schaats (ijs- 00.30-01.00 EURO La rue vers l'or. 00.55-01.45 BBC 1 Olympics 92: kunstrijden op de schaats (ijsdansen) e ijshockey. 01.00-02.00 EURO IJshockey-, wed- 05.00-06.00 EURO Schaatsen: 1000 m. vrouwen en skispringen (120 m. schans ploegen). 06.30-07.00 EURO Rodelen: le en 2e 07.00-07.30 EURO Aujourd'hui les ieux. 07.30-08.00 EURO Schansspringen te Courchevel. 08.00-08.30 EURO Aujourd'hui les 08.30-08.50 EURO IJshockey. 08.45-08.55 Did 1 Olympia live: re por tages en interviews. 08.50-09.50 EURO Bobslee: Je en 2e Jarenlang investeerden de ou ders vele dollars in de kunstrij opleiding van hun dochter. In Innsbruck zou de sportieve en financiële bekroning moeten volgen. De j\merikaanse Dorothy Ha- mill vormde voor De Leeuw de belangrijkste hindernis op weg naar realisatie van haar droom. De Nederlandse ging echter als grote favoriete van start. Het jaar voor de Olympische Spelen had De Leeuw de wereldtitel veroverd ten koste van haar Amerikaanse rivale en enkele weken voor Innsbruck toonde ze andermaal haar klasse door haar eerste Europese titel in de wacht te slepen. Op 14 februari 1976 waren de rollen echter omgedraaid. Nog voor beide titelkandidaten ook maar één cherry-flip gespron gen hadden, deelde Hamill de eerste mentale tik aan haar riva le uit. Op aandrang van trainer Carlo Fasi werd rond de Ameri kaanse een imponerende publi citeitscampagne gestart. Het Oostenrijkse publiek werd bij kans verliefd op Hamill. De Leeuw voelde de druk toene- Hamill, behept met minder ta lent dan haar Hollandse con currente, liet in haar vrije kür drievoudige sprongen achter wege. De Amerikaanse voerde haar vrije oefening echter wel foutloos en overtuigend uit. Een regen van bloemen daalde van de tribunes op het ijs neer en de jury waardeerde het optreden unaniem met een 5,9. De Leeuw bleek niet opgewassen tegen de spanning. De drievou dige cherry-flip voerde de emi granten-dochter nog foutloos uit, maar haar dubbele lutz en dubbele axel mislukten volledig. Met zilver keerde ze teleurge steld terug naar Paramount. De bedden zijn leeg, de stoelen ook. De horeca in en rond Al bertville vraagt zich vertwijfeld af: waar blijven de klanten? Sporters zijn er genoeg, maar het koopgrage winterspoitpu bliek moet tot nu toe niets heb ben van het vierjarig sportfeest. Kenmerkend waren de rodel- wedstrijden in La Plagne. Daar waren meer suppoosten dan toeschouwers. In Val d'lsère, waar de afdaling, de reuzensla lom en de Super G worden ge houden, is het niet anders. Het gebruik van de skiliften liep na een redelijke eerste week met 54 procent terug. In Les Saisies (langlaufen en biathlon), was het nog erger. Daar nam de be langstelling deze week met 60 procent af. De journalisten wa ren de enige geïnteresseerden. Bij het schaatsen leek het sta dion vol, door handige camera bewegingen van de televisie. Maar de regisseur kon niet ver hullen dat hele staanstribunes leeg zijn. Een vergelijking met Thialf gaat dan ook mank. De opkomst was, opmerkelijk genoeg, beter bij de (voormali ge) demonstratiesporten. Bij het free style skiën, voor het eerst officieel onderdeel van de Win terspelen, stonden zo'n 15.000 mensen te kijken. Reden: een handjevol Franse kandidaten voor de olympische titel, zowel bij de mannen als vrouwen. Het skiballet, een demonstratie- sport, mocht zich ook verheu gen in een grote belangstelling. Deze moderne vorm van de skisport maakt kans om over twee jaar wel tot de officiële sporten te behoren, wanneer de volgende Olympische Winter spelen in Lillehammer op het programma staan. In Lilleham mer wordt al een speciaal sta dion voor het ballet in de Ondanks het tegenvallende be zoekersaantal blijft de organisa tie optimistisch. Tienduizenden toeristen worden vandaag en morgen verwacht. De 500 meter schaatsen bij de heren en het bobsleeën zijn de grote trekkers. Volgens de organisatie... De luchttemperatuur daalde gisteren tij dens de olympische 5000 meter voor mannen in Albertville acht en een halve graad. Bij de eerste rit stond het kwik op 4,4 graden Celsius. Op het moment dat de Chinees Liu vier uur later de finish pas seerde, was het min 4,1De zuidwesteljke wind nam in kracht af van vijf tot één. Waar weinig verandering in kwam, was de regen en de luchtvochtig heid, die tot bijna ne gentig procent reikte. Hier zoekt de Noorse schaatsster Anette Toensberg tijdens haar training op de olympische baan be schutting onder een paraplu. foto epa Sportjournalist Manfred Hönel heeft moeite met overstap 08.55-09.50 Did 1 Bobsleeën: lee ALBERTVILLE GOVERT WISSE In 1988 beschreef Manfred Hö nel in Calgary voor het Oost- duitse, communistische dag blad Junge Welt de nederlagen van Karin Kania. Vier jaar later seint diezelfde Manfred Hönel in y\lbertville berichten over Gunda Niemann door naar de Berlijnse boulevardkrant 'Bild- zeitung'. Het is de wereld op zijn kop, want Bild was voor Hönel bijna zijn hele leven de schreeuwen de stem uit een andere, volgens Oostduitse normen bedorven wereld. „Het is een enorm groot verschil. Ik ben vanuit een sau na in de sneeuw gesprongen." De Berlijnse verslaggever (54) heeft 26 jaar deel uitgemaakt van de sportredactie van lunge Welt. Een krant met een oplage van 1.4 miljoen. De laatste jaren was hij er sous-chef. „lunge Welt was spreekbuis van de Freie Deutsche Jugend. Een grote organisatie, die nu geen enkele waarde meer heeft, lun ge Welt verkoopt nog maar 100.000 kranten per dag", aldus Hönel, die een kwart eeuw - tot december 1989 - lid is geweest van de SED, de socialistische partij in de voormalige DDR. „Tot aan Die Wende kon ik niet altijd kwijt wat ik wilde, hoewel onze krant altijd vrij kri tisch is geweest ten opzichte van officials. Eerlijk gezegd is de situatie voor mij nu niet wezen lijk veranderd. Bij Bild kan ik ook niet schrijven wat ik wil. Mijn mening klinkt niet altijd door in Bild, omdat ik de din gen moet weergeven, zoals de westerlingen graag zien. Er zit een lange ketting van chef-re dacteuren tussen het moment, dat ik mijn stukje tik, en het moment, dat het de krant in kan. Er is maar één periode in mijn leven geweest, waarin pre cies in de krant kwam, zoals Manfred Hönel de zaken zag. Dat was tussen maart 1990, toen De Maizière aan de macht kwam in de DDR, en 1 septem ber 1991, toen ik bij Bild in dienst kwam." „In die roerige tijd heb ik on der andere al geschreven, dat het opkomende professionalis me de jeugdsport kapot gaan maken. Dat werd niet ge pikt door de lezers, omdat nie mand die geluiden vlak na de omwenteling wilde horen. Het paste niet in een tijd van veran dering. maar achteraf geven ze me toch gelijk. De jeugd heeft bij ons geen doel meer en is ontworteld. Drugs hebben he laas voor een deel de plaats in genomen van de sport." Hönel is aan zijn vierde Win terspelen als sportverslaggever bezig. Eerder was hij erbij in Innsbruck (1964 en 1976) en Calgarv (1988). De Berlijner werd twee keer (1980 en 1988) voor lunge Welt naar de Zomer spelen gestuurd. „Het lag in de bedoeling dat ik ook in '84 naar Los Angeles zou afreizen, maar Tsjemenko, de toenmalige Rus sische president, verbood de Manfred Hönel aan het werk in het perscentrum in Albertville. „Ze beseffen niet wat ik doormaak." Oostblok-landen deel te nemen. Ik moest daardoor ook thuisblij-1 ven." Hönel is door Bild aangetrok ken vanwege zijn grote kennis van de 'Ost-sport'. Zijn vijf col lega's in Albertville zijn aardig voor hem. „Maar ze beseffen niet, wat ik doormaak. Ik heb het nog elke dag moeilijk in mijn nieuwe sitiuatie. Ik werk nu bij de vijand van vroeger. Ongelooflijk eigenlijk, hè. Dat verwerk je niet zomaar. In de DDR was ik een grote bij een kleine krant, nu ben ik een klei ne bij een grote krant. Ik moet erg wennen, ik voel me na 26 jaar weer leerling-journalist." Net als de andere (ex)-DDR- inwoners heeft Hönel ook pro blemen met de manier, waarop 'Ossi's' door de Westduitsers, die zich superieur wanen, wor- foto cpd den behandeld en gediscrimi neerd. „Als Oostduitser was ik in Westduitse ogen een twee derangsburger, omdat ik arm was. Nu verdien ik wel geld, veel geld zelfs, maar ik ben nog steeds tweederangs, omdat ik ooit DDR-burger was. Ik ben blij dat Die Wende is gekomen, maar hoop wel, dat ze ons waardig en gelijk gaan behan delen. Is iemand, die 25 jaar lid Organisatie moet ijshockeyer betalen De Franse ijshockeyer Sylvain Beauchamps krijgt bijna 13.000 gulden schadevergoeding van de olympische organisatie in Al bertville (COJO) voor het on rechtmatig gebruiken van zijn foto voor een poster. Dit heeft een Franse rechtbank bepaald. Beauchamps was kandidaat voor het Frans olympisch team, maar werd niet geselecteerd. Zijn foto werd wel gebruikt voor een reclamecampagne van CO JO. De in Canada geboren spe ler had een rechtszaak aange spannen, omdat hij geen toe stemming voor het gebruik had gegeven. ALBERTVILLE in djfers ALPINESKI 24,98. 5 Berge (Noo') 35,28, 6 McKendry zihradska'(Tsi) 47,43. 9 Vogt (Dui) 48.52.10 Cavagnoud (Fra) 51,13. FREESTYLE Tignes, Buckelpiste. mayer (Dui) 22,33, 5. Stem (Dui) 21,4 Mcintyre (VSt) 21.24. 7. Marciandi Mannen: 1 Grosp.ron (Fra) 25,81 f 24,15, 6. Pasjavari (Zwe) 24.14 (Can) 23,71, 8 Persson (Zwe) 2. (Fra) 22,85,10. Biner (Zwi) 22,6! KUNSTRUDEN P^tren"ko^(GOS)IPsama (Tsjj, 3. Wylie (VSt). 4. 8rowning(VSt), 5. Oermanov (GOS), 6. Stoj- ko (Can). 7. Bowman (VSt). 8. Slipchuk (Can), 9. Eldredge (VSt), 10. Zagorodnioek (GOS). SCHAATSEN (Noo) 6.59,97, 2. Zandstr, 7.06,33, 5. VeldkaVnp i SKILOPEN 27.55,2, 3 Maiback IJSHOCKEY van de SED minder dan degene, die 25 jaar CSU-aanhanger is. Wie heeft het recht om te bepalen of een ander een slecht of een goed mens is?" „Ik weet niet of ik degenen, die nu denken in de hemel te komen, daar straks ook aantref. Misschien ontmoeten we elkaar later in de hel. We worden maar achtervolgd en onderdrukt. Nu weer met die Stasi-dreck. Tot in de kerken aan toe. Ik heb bij Junge Welt altijd vermeden om leugens over westerse mensen te schrijven. Nu bij Bild weiger ik vuil te spuiten over sporters uit het oosten, met wie ik tien tallen jaren heb samenge werkt." Hönel heeft er evenmin trek in om nu het deksel van de do- pingput te lichten. „Natuurlijk, er is vroeger wat loos geweest bij ons op dopinggebied. Maar er zitten ook heel veel loze ge ruchten bij, die niet op waar heid' berusten. Men heeft zich in het Westen altijd afgevraagd, waarom zo'n klein land als de DDR zulke grote sportprestaties heeft geleverd. Maar kijk eens naar Oostenrijk. Een klein land, dat in Albertville een paar gou den ski-medailles haalt. Of neem Van Gennip in Calgary. Zij komt toch ook uit een klein land? Bij ons had het niet alleen met doping te maken. Het sport systeem zat heel goed in elkaar. Dat wordt wel eens ver geten." 3-11-0 1-0), Vere- ind 4-1 (1-0 1-1 2-0), Zwe- <3-10-0 0-0). 3 3 0 0 6 12- 4 3 3 0 0 6 17- 6 3 2 0 1 4 15- 6 3 1 0 2 2 13-14 3 0 0 3 0 2-10 PROGRAMMA VANDAAG Schaatsen 1000 m. vrouwen: 16.00 ui Kunstrijden ijsdansen, verplichte kür Noorwegen: :anada-Tsiecl 16.30 uur, Canada-Tsjecho- Freestyle ski- Skilopen 15 km. mannen 10.00 uur, 10 5S Albertville '92 LAND G z B Oostenrijk 4 4 4 Duitsland 4 4 2 GOS 3 3 3 Noorwegen 3 1 2 Frankrijk 2 3 1 USA 2 0 1 Italië 1 2 0 Finland 1 1 2 Nederland 0 1 1 China 0 1 0 Canada 0 0 1 Japan 0 0 1 Zweden 0 0 1 Zwitserland 0 0 1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24