Leiden 'Als het moet, spring ik zo weer op de brug' Nieuwe ruimte voor migrantenverenigingen Katwijk steekt geld in Leidse bouwopleiding Twee mille boete na aanrijding DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS PERSBUREAU Een 35-jarige man uit Leiden heeft gisteren van de Haagse politierechter een boete van 2000 gulden gekregen, om dat hij op 12 oktober van het vorig jaar een 60-jarige vrouw heeft aangereden. Naast de boete kreeg de man ook nog een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maan den. De aanrijding ontstond toen de Leidenaar op de Lam- menschansweg door rood licht reed. Hij had niet ge dronken. Het 60-jarige slachtoffer brak haar rechter- onderbeen. scheurde haar kniebanden en liep verwon dingen in het gelaat op. Tot op de dag van vandaag ver blijft ze in een revalidatie centrum. Officier van justitie mr. I. van Ek had niet de indruk dat de verdachte als een wegpi- raat had gereden. Omdat de man als verkoopmanager de hele dag onderweg is. eiste hij een geheel voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid. en een boete van 2000 gulden. Politierechter mr. I. van der Heide nam die eis in zijn geheel over. Vrijdag 14 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE952 Vormgeving: SIMON DE GRAAF r Grard Heemskerk van Groen-Wit koninklijk onderscheiden ..Ik wilde eigenlijk helemaal niet komen, want ik doe op donderdag ook mee aan een bridge-competitie en ik vond het sneu om mijn partner in de steek te laten. Maar de penningmeester zei: je moét!, je moét! Ik dacht dat ik een medaille van het bondsbestuur zou krijgen." De ver bazing stond mevrouw G.G.M. Heemskerk-Helversteijn ('Grard' voor bekenden) een half uur nadat wethouder A. van Bochove haar de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau had opgespeld, nog op het gezicht te lezen. „Ik was echt vol-ko-men verrast." LEIDEN WILFRED SIMONS De 64-jarige mevrouw Heems- kerk ontving de medaille gister- avond in het Petruszaaltje aan de Lammenschansweg voor het werk, dat zij veertig jaar lang voor de r.k. Gymnastiek- en Volleybalvereniging Groen-Wit heeft gedaan. Dat werk mag niet gering genoemd worden. In 1941 kwam zij als 14-jarig Leids meisje bij de vereniging, waar van zij in 1954 waarnemend voorzitter werd en een jaar later zelfs voorzitter. Dat bleef zij tot 1975, maar daarnaast was ze ook altijd op veel andere terrei nen actief. Onder andere was zij, en is zij nog steeds, actief als gymnastiektrainster en tennist „ze graag. Van 1953 tot 1964 was me vrouw Heemskerk districtsbe stuurslid van de Ned. Kath. Gymnastiekbond, afdeling Den Haag. Van daaruit werd zij in 1959 gekozen in het hoofdbe stuur van de bond. Ze was daar toen de eerste vröuw. Mevrouw Heemskerk zegt hierover „Zelf vond ik dat niet zo bijzonder. Maar de heren - want het waren nog echt van die katholieke he ren, die de touwtjes strak in handen hielden - vonden wel dat ik een andere sfeer mee bracht. In die tijd gingen meis jes op toernooien tumpakjes dragen. Daarvóór waren het al tijd zedige ballonbroekjes. Die heren waren daar tegen. 'Wist jij daarvan?' vroegen ze me de eer ste keer dat dat gebeurde. Ik hoor het ook net, antwoordde ik, maar ik stond er wèl achter. De meisjes wilden zelf tumpak jes dragen en bovendien was het verplicht. Maar zo was de sfeer toen nog." Corsetten Ook in andere opzichten is de gymnastiekwereld in die vijftig jaar volgens haar erg veranderd. „Toen ik in 1941 bij de club kwam, stond in de statuten dat meisjes tijdens de wedstrijden corsetten moesten dragen. Nü vind je dat idioot, maar in die tijd wist je niet beter. Zelf heb ik overigens nooit een corset hoe ven dragen," herinnert ze zich. Een negatieve ontwikkeling is volgens haar het teruglopende ledenaantal. Groen-Wit telde eind 1991 zo'n driehonderd gymnastiekleden, wat volgens mevrouw Heemskerk te weinig is om mee te kunnen doen aan de landelijke competitie. Ze zegt hierover „Je hebt dan toch te weinig kwaliteit in huis. Daar komt bij dat sporten als tennis en bridge nu zoveel populairder zijn geworden, dat je als gym nastiekclub veel moeite moet doen om leden te trekken en vooral, te behouden. Gelukkig Grard Heemskerk, gisteravond na haar huldiging. „Ik wou gaan bridgen, maar de penningmeester zei: je moét je moét". foto loek zuyderdihn hebben we nu wel veel jeugd, maar het blijft moeilijk." Een remmende invloed daarbij zijn volgens haar de ouders. „Ze brengen de kinderen en komen ze halen, maar werkelijk betrok ken zijn ze niet meer. 'Je maakt er toch geen Russinnen van?', zeggen ze dan. Vroeger bleven de ouders kijken en stimuleer den ze hun kinderen. Dat is er nu niet meer bij." Ze consta teert het met spijt. Momenteel traint ze nog een groepje meisjes van zes tot tien jaar. Er zijn soms hele goede bij. „Dat zie je altijd direct, die heb ben dat in zich. Hoewel je door interesse en wilskracht ook een eind kunt komen" voegt ze er snel aan toe. Ze oefent vooral met toestellen zoals de even- wichtsbalk, de brug met ongelij ke leggers en met stokken. Ze geeft voornamelijk uitleg. „Maar als die meiden zeggen, doet u het nou eens zelf, dan spring ik net zo goed nog op die brug, hoor." Mevrouw Heemskerk is nog altijd heel actief in de vereni ging, waarvan ze sinds 1987 ere lid is. Speciale plannen voor de toekomst heeft ze niet, maar wel wil ze graag doorgaan met haar huidige activiteiten. „Ik blijf actief in het bestuurswerk van de club en met de training van de meisjes ga ik ook door, zolang ik het nog kan." Het klinkt zó vastbesloten en zó am bitieus, dat ze er zelf om moet lachen. Echte Leidenaars uit alle wijken verenigt u. Dat is de strekking van de oproep die de Club van Boze Buurtverenigingen doet. Nu eens niet om massaal te protesteren, maar om met z'n allen een echt Leids feestje te houden, compleet met sketches in zo plat mogelijk dialect vooral denken aan fenomenen als Rubberen Robbie. LEIDEN ERIK BASSELIER Er wordt nu nog hard gewerkt, want morgen moet de splinter nieuwe ruimte aan de Langeg- racht van de Vereniging voor Cultureel Werk (VCW) en de Marokkaanse Vereniging strak in de verf staan. Dan zal wet houder A. van Bochove (wel zijn) het gebouw officieel ope nen. Nu worden de verschillen de ruimtes nog slechts bevolkt door een handvol jongeren, maar na de opening moet het centrum bomvol zitten. Ook met Nederlanders. „.Zowel de Vereniging voor Cul tureel Werk als de Marokkaanse ^vereniging timmeren met hun ^activiteiten al een paar jaar aan ~de weg. Hoewel beide clubs re gelmatig nauw samenwerken, hebben ze echter niet dezelfde doelstelling. „De Marokkaanse vereniging is echt een belan genvereniging voor Marokka nen", zegt voorzitter N. Tchiche van de VCW. „terwijl onze vere niging zich richt zich op Marok kaanse én Nederlandse jonge ren. We proberen te bereiken dat ze elkaar, maar vooral el- kaars cultuur leren kennen. On begrip is volgens ons nog altijd de belangrijkste oorzaak van De echte Leidenaars moeten zich eens aan de anonimiteit onttrekken, hun huiskamers uitkomen. Dat vindt Daan Sloos, voorzitter van de vereniging. „Waar zijn toch de gewone Leidenaars, met hun zangerige accent en die echte rollende R?" Sloos heeft de indruk dat velen zich een beetje schamen om de Leidse scheur in het openbaar open te trekken, dat ze denken dat het een beetje primitief is om Leidse 'slang'te spreken. Geheel onterecht, zo meent hij. „Er is niks mis met die taal". Daarom denkt Sloos aan het organiseren van een dialecten- festival. Hierbij moeten zang en conferences centraal staan, en dan op z'n Leids. „Denk maar eens aan een fenomeen als Rubberen Robbie. Dat soort dingen bedoelen we". Sloos is ervan overtuigd dat achter al die ramen in de stad heel wat mensen zitten die uitstekend een optreden kunnen verzorgen. „Natuurlijk zijn er mensen die een mooie conference kunnen houden of vreemdelingenhaat." -Om die onbegrip weg te ne men organiseert de VCW lezin gen en forums over de Islam en de Marokkaanse cultuur, spe ciale Marokkaanse mensa's waar studenten kunnen kennis maken met de Marokkaanse keuken, en binnenkort ook taal lessen Nederlands én Marok kaans. De vereniging biedt dus ook Nederlanders de mogelijk heid de Marokkaanse taal te le ren. Het is de bedoeling dat Ne derlanders en Marokkanen in de toekomst samen gaan dar ten, kaarten en trivianten in de ontspanningruimte van de ver eniging. Tchiche is duidelijk in zijn nopjes met het nieuwe gebouw. „Vroeger konden we dit soort activiteiten maar een keer in de drie maanden organiseren. Toen moest er ook heel wat ge ïmproviseerd worden. We kwa men bij elkaar in Marokkaanse café's of bij mensen thuis. We moesten ook regelmatig ruimte huren, zoals bijvoorbeeld het Leidsch Volkshuis. Ook hebben we gebruik gemaakt van ruim tes van studentenverenigingen als LISC of SSR. Nu we onze ei gen stek hebben, is dat allemaal niet meer nodig." die echt Leidse liedjes zingen". Sloos hoopt dat die mensen nou eens achter de geraniums weg komen om hun kunsten in het openbaar te vertonen. Voor het goede begrip: de drempel is laag. Eigenlijk wil de organisatie eens iets anders dan Leidse Kees en Wies Cavé. Die willen wel meewerken, maar Sloos wil ze liever op de achtergrond houden. „Met alle respect, maar dit festival is er nou juist voor de amateur, het kneuterige huiskamerwerk". Sloos weet zeker dat het niet al te moeilijk moet zijn om wat Leidse liedjes in elkaar te stampen. „Het accent wordt altijd 'zangerig', dus als je er een paar noten achterzet heb je al snel een lied". Alle accenten zijn welkom. Leiden telt zo'n zeven verschillende tongvallen. In de Professoren wijk is een heel andere taal te horen dan in Rijn en Vest of De Kooi. Leidse volk Het is nog onduidelijk waar en wanneer het festival wordt ge houden. Eerst moet zich maar eens een behoorlijk aantal deel nemers melden. Maar het stre- De formule van de VCW, om Nederlanders en Marokkanen dichter bij elkaar te brengen, heeft volgens Tchiche in haar korte geschiedenis haar nut al bewezen. „De lezing over de Is lam bijvoorbeeld, die we een paar maanden geleden in SSR hebben gehouden, was een enorm succes. De kleine ruimte was afgeladen met mensen. Met dit soort acties zullen we in de toekomst zeker doorgaan De Marokkaanse vereniging, de huisgenoot van de VCW, richt zich wel uitsluitend op haar Marokkaanse plaatsgeno ten. „We bieden hulp op vrijwel alle gebieden, zoals het invullen van formulieren en het bemid delen bij bepaalde instanties. Alleen voor Marokkanen, de Nederlanders kunnen wel voor zichzelf zorgen", grapt secreta ris A. Boukhatfa. De ruimte van de VCW is ge opend van donderdag tot en met zondag vanaf 19.00 uur ('s zondags vanaf 14.00). Tele foon: 071-222942 Bij de Marokkaanse Vereni ging zijn de deuren de hele week geopend van 11.00 tot 22.00 uur. Telefoon: 071- 222362. Bij het dialecten-festival moeten we ven is om het feestje in het voorjaar te laten plaats hebben. De locatie is ook nog onderwerp van studie. Sloos wil in elk geval naar een etablissement dat de term Leids in de naam draagt. Maar hij denkt niet aan 'ln den Leidschen Salon'. „Nee, dat is te chique, dat beantwoordt niet aan het doel van het festival". Hij heeft meer het oog laten val len op het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk. Daar snijdt het mes aan twee kanten: de plaatsaanduiding zit in de naam en Jiet is duidelijk dat het feest is bedoeld voor het gewone volk.» Het is overigens nog maar een pril idee. „Ik weet niet of het Volkshuis beschikbaar is en of er een geschikte ruimte in zit". Sloos kampt nog met een ty pisch Leids probleem: er is geen geld. Daarom wil hij graag sponsors hebben. Het plan is om alle bedrijven en instellin gen die Leids, Leidse, Leidsch of Leiden in hun naam hebben aan te schrijven met de vraag geld over te maken. Sloos reali seert zich dat veel geldschieters misschien een beetje terughou dend zijn met donaties. „Het is immers de eerste keer. Maar ik weet zeker dat het een succes wordt, dus ik hoop dat ze het ri sico durven nemen". Mogelijk dat het festival in de toekomst vaker wordt georganiseerd. Leidse tolk Sloos kwam op het idee van een dialecten-festival dankzij zijn werk in de Club van Boze Buurtverenigingen. „Op verga deringen in de stad voeren mensen het woord van buiten Leiden. Ze maken in prachtige volzinnen duidelijk wat er moet gebeuren. De buurtbewoners, zeg maar het oude arbeiders- volk, sneeuwt een beetje on der". Sloos is bang dat de gewo ne Leidenaars een complex op lopen omdat ambtenaren een tolk nodig lijken te hebben om hen te verstaan. Het festival moet daar een eind aan maken, Leids is 'in'. Mensen die willen optreden op het festival, kun nen zich opgeven bij mede-or ganisator Koos Barendse, Ca- thrijn Maartensdochterhof 1. 2316 BT leiden, tel 220972 Het moet gezegd, dat festival is een prachtig idee. Alleen is de reden die Sloos aangeeft een tikkeltje gezocht. Leidenaars die zich schamen voor hun accent en ondergesneeuwd dreigen te raken? Een beetje overdreven. Zou Sloos wel eens in een echte Leidse kroeg komen? REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEF.EMANS. TEL 161418. AGENDA VRIJDAG 14 FEBRUARI Leiden Competitie Klaverjassen bij Speeltuinvereniging Stevens hof, C. van Bruggepad 2, aan vang 20,15 uur. Noordwijk Première van de jaarlijkse pro- paganda-avonden van de Noordwijkse Reddingsbrigade, opvoering van de revue 'Een avondje NRB' in De Rank, Golfbaan 99, aanvang 20.00 Swingavond, organisatie ho mojongerendisco 'De Roze Bollen', Join, Weteringkade 2, bar open vanaf 21.00 uur, dis co van 22.00 tot 01.00 uur. ZATERDAG 15 FEBRUARI Leiden Rommelmarkt bij speeltuinver eniging Ons Eiland in hun clubhuis aan de Kortenaer- straat, aanvang 10.00 uur. KATWUK KEES VAN DER BENT De gemeente Katwijk trekt waarschijnlijk geld uit voor de bouw van een leerlingenwerk plaats van het Samenwerkings verband Praktijkopleiding Bouw (SPB) Rijnland-West. Als bijdra ge in de bouwkosten voor een nieuw pand aan de Agaathlaan in Leiden, overweegt Katwijk een eenmalige subsidie van- 45.000 gulden beschikbaar te stellen. De leden van de com missie voor zorg en economi sche zaken reageerden gister avond positief op het voorstel van burgemeester en wethou ders. De in 1988 opgerichte stichting streeft ernaar jongeren te inte resseren voor het werk in de bouw en ze tevens voor die be drijfstak te behouden. Dat doel denkt de SPB te kunnen berei ken door een aanbod te creëren van verschillende vakopleidin gen en werk- en leerplaatsen. Ook begeleiding en het geven van bijscholingsprogramma's aan doelgroepen als vrouwen, werklozen en allochtonen beho ren tot de taken van de stich ting. Het SPB Rijnland-West is vol gens voorzitter I. van Ove opge richt op initiatief van de werk gevers in de bouw uit de regio Katwijk/Leiden. Hen bleek des tijds dat het heel moeilijk is om jongeren voor het vak te inte resseren. Daarnaast werd men geconfronteerd met een gerin gere kwaliteit van het jeugdige personeel. Om de nieuwe in stroom van leerlingen over een half jaar goed te kunnen opvan gen, heeft het SPB ervoor geko zen een eigen pand neer te zet ten. De afgelopen drie jaar maakte de stichting gebruik van steeds weer andere onderko- Kindermiddag bij café De Spons aan de Korte Mare, met een show komisch goochelen, aanvang 14.00 uur. Noordwijk Jaarlijkse propaganda-feest- avonden van de Noordwijkse Reddingsbrigade, opvoering van de revue 'Een avondje NRB' in De Rank, Golfbaan 99. aanvang 20.00 uur Jaarlijkse uitvoering van het Noordwijkse Fanfarekorps 'Ex celsior' in de Northgo-sporthal. Duinwetering, aanvang 20.00 uur. Noordwijkerhout Wandeltocht door de duinen over 5. 10, 15, 25 en 40 km, inschrijven bij café-restaurant De Duinpoort. Langevelderlaan 22. van 9.00 tot 14.00 uur. Crackerhash Cabaret-Folk. org. The Folk Club, in 't Wapen van Noordwijkerhout, aanvang 20.00 uur. Na eerder al met succes een beroep te hebben gedaan op de gemeente Leiden, werd ook Katwijk gevraagd subsidie te verlenen. Maar liefst 30 procent van de leeeriingen blijkt uit Kat wijk te komen. Bovendien is een groot aantal Katwijkse bedrijven aangesloten bij het samenwer kingsverband. De commissie wist zich door wethouder H. van Micrlo over tuigd van Katwijks belang. Ook al staat het toekomstige pand niet binnen de eigen gemeente grenzen; de regionale samen werking zal alleen maar toene men. verwacht de wethouder. Dat gemeentebelang is in Kat wijk een voorwaarde om subsi die te verlenen. Een aantal commissieleden toonde zich gisteren bezorgd over de precedentwerking die een besluit tot subsidieverle ning aan de SPB met zich mee kan brengen. P. Rietveld (GPV/SGP) zag al allerlei andere branches met subsidieverzoe ken op Katwijk afkomen voor een bijdrage in hun eigen oplei dingscentra. T. van der Plas (CDA) sloot zich bij die gedach- Van Mierlo deelde de angst van de commissieleden niet. Het betrof hier volgens hem een eenmalig verzoek van een stich ting waarin talrijke organisaties samenwerken N'iet voor niets, zo betoogde hij. kan de stich ting op de steun rekenen van werkgevers, werknemers en tal rijke overheidsinstellingen. Bovendien zei hij helemaal rtiet bang te zijn voor soortgelij ke subsidie aanvragen. Het werkgelegenheuisfonds dat in Katwijk tot 1987 bestond was een potje van 300.000 gulden, luist bij gebrek aan initiatieven werd het opgeheven.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17