Leiden Woningnood zeer sterk gestegen ■J» as* r fga 7 Nog 5 dagen, dan sta ik te trappelen in Delft. 'De geesten moeten nog wat rijpen in Oegstgeest' 'Het begint met plagerijtje, het eindigt in de gaskamers' D66 brandt eigen statenlid af ft 'Boterhuis- polder onmisbaar' V DUK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) NIEUWSLIJN Vals alarm bestraft Een 20-jarige man uit Voorschoten is aangehouden omdat hij verschillende malen vals alarm heeft geslagen bij politie en brandweer. Afgelopen dinsdag meldde hij telefonisch dat er brand was in een woning aan de Obrechtstraat. Politie en brand weer rukten tevergeefs uit. De bewoners van het pand zeiden wel vaker het slachtoffer te zijn van valse meldingen. Na het af luisteren van de band met telefoontjes bij de politie werd de Voorschotenaar herkend en opgepakt. De man heeft bekend en moet de kosten van zijn laatste melding, 350 gulden, betalen. Hobby-tentoonstelling In het gebouw van de wijkvcreniging 'Staahvijk' aan de Heren straat 45 - hoek Drie Octoberstraat - wordt op zaterdag 14 maart een niet-commerciële hobbytentoonstelling gehouden. Mensen kunnen kosteloos produkten van hun hobby's laten zien. In schrijving schriftelijk of telefonisch voor 1 maart bij het secreta riaat. Galjoenwal 28,2317 GW Leiden. Tel. 071-212244. Gemeente maakt haast met nieuwe bouwplannen Raad akkoord met huurgrens De maatregel om geen huizen meer toe te wijzen daarvoor meer dan 250 gulden subsidie zouden krijgen gaat door. Groen Links, D66 en SP willen het beleid uitstellen omdat laagbe taalden hierdoor langer op een huis moeten wachten, maar de meerderheid van de gemeenteraad is het eens met het plan van het college van B en W. Dat bleek bleek gisteravond tijdens een com missievergadering. Er wordt een uitzondering gemaakt voor gehandicapten en oude ren. Ook mensen die willen doorstromen naar een andere maar even dure woning vallen buiten de nieuwe regeling. Vragenboekje Sociale Dienst LEIDEN De Leidse Sociale Dienst heeft een boekje uitgebracht waarin uitleg wordt gegeven over het werk van de dienst. In meer dan honderd voorbeelden wordt voorgeschoteld welke problemen mensen kun nen tegenkomen. Aan de orde komt alles over uitkeringen, schul den en leningen, bijstand, ziekte, woonvormen en woonkosten, werken en solliciteren en klachtenregelingen. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij de recepties van de Sociale Dienst, bij stadhuis en stadsbouwhuis. De nieuwbouw van woningen op kleine locaties in de stad (het zogenaamde bouwen in bestaande wijken) heeft er niet toe geleid dat het aantal woningzoekenden is gedaald. Integendeel, de gemeente ziet zich de laatste jaren geconfronteerd met een spectaculaire stijging. Het aantal woningzoekenden bedraagt inmiddels bijna 11.000, ruim 3000 meer dan vijf jaar geleden. Dit blijkt uit de laatste cijfers van de gemeente. gen/bedrijfsgrond in deze pol der. Afgesproken is dat er maxi maal 800 woningen komen en dat geen extra grond wordt af gestaan voor een bedrijventer- LEIDEN» GERT VISSER Wethouder Van Rij (volkshuis vesting) stelt vast dat de nieuw bouw nog steeds achterloopt bij het aantal nieuwe inschrijvin gen bij woonruimteverdeling. Van Rij: ,,We zouden zo n 1500 huizen per jaar moeten bou wen. Dat haalden we toen de Stevenshof volop in ontwikke ling was. De laatste jaren be droeg het aantal nieuw ge bouwde woningen slechts 700 tot 800 per jaar". Daarbij worden er ook 'ver keerde' woningen gebouwd. Er is grote behoefte aan eengezins woningen die de doorstroming bevorderen terwijl op de kleine locaties in de stad vooral flats worden gerealiseerd. Dat heeft direct te maken met het feit dat het Leiden ontbreekt aan grote bouwlocaties. Roomburg is de laatste en inmiddels is in het college overeenstemming be reikt over de verdeling wonin- Uitbreiding van het bedrij venterrein leek lange tijd nood zakelijk om de exploitatie van het gehele gebied mogelijk te maken. De uitgifte van grond aan bedrijven levert namelijk geld op terwijl woningbouw al leen maar geld kost. Onverdroten Opgezweept door de hoge aan tallen woningzoekenden gaat de gemeente onverdroten voort met de ontwikkeling van klein schalige bouwplannetjes in de stad. Vanochtend werd een drietal locaties bekend waar de gemeente volgend jaar hoopt extra woningen hoopt te reali- Het gaat i stuk grond aan de César Franckstraat - Schubertplein dat al eerder werd genoemd in de nota 'bou wen in bestaande wijken'. Wo ningbouw op deze plaats kan de sociale veiligheid in de buurt verbeteren. Wat voor soort wo ningen er komen - hoogbouw of eengezinswoningen - is nog niet bekend. De gemeente is ook van plan een bouwplan te ontwikkelen voor het stuk grond tussen de flats aan de Topaas- en Tur kooislaan. Ook hier is nog geen keuze gemaakt voor hoog- of laagbouw maar het eerste is ge zien de aanwezigheid van ande re flats zeker niet uitgesloten. De opening tussen de twee flats wordt nu algemeen ervaren als tochtgat. Ten slotte wil de gemeente de al wat oudere flats aan de Beethovenlaan opknappen. De ze flats van vijf hoog ontberen een lift waardoor de bovenste verdiepingen onverhuurbaar blijken. Het plan is liften aan te brengen maar om die te kun nen betalen moet er een extra verdieping op de flats worden gebouwd. De plannen van de gemeente zijn inmiddels bij de omwonenden bekend. Binnen kort worden inspraakavonden over de nieuwbouw gehouden. De Broek- en Simontjespolder in Oegstgeest. foto ianh£>l vast LEIDEN» JANET VAN PUK Leiden maakt zich veel minder zorgen over de haalbaarheid van woningbouw in de Broek en Simontjespolder dan Oegst geest. Volgens de Leidse wet houder T. van Rij (ruimtelijke ordening) kan het project door gaan dankzij subsidies van het Rijk. Er blijft wel een tekort over van waarschijnlijk ongeveer vijf miljoen gulden. Dat moet door de regiogemeenten gezamenlijk worden opgebracht, vindt Van Rij. Hij is het niet eens met zijn Oegstgeester collega H. Rijks, die de ontwikkeling van de pol der woensdagavond onbetaal baar noemde. „We moeten gen dat er voldoende subsidie binnenkomt en het gebied moet collectief worden ontwikkeld. Zodat niet één gemeente voor het tekort opdraait", aldus Van Rij. De Leidse wethouder wijst er op dat het niet zo heel bijzon der is dat gemeenten zelf moe ten bijdragen aan de ontwikke ling van een nieuwe woonwijk. Ook bij de bouw in de Stev hof en bij de toekomstige wo ningbouw op Roomburg zijn de subsidies van het Rijk niet vol doende. „De ontwikkeling van de Stevenshof heeft Leiden zelf 25 miljoen gulden gekost". Volgens de Leidse stede- Oud-verzetsstrijder op Anne Frankschool over oorlog en racisme - LEIDEN EMIEL FANGMANN „Geen verhaal om op een ver jaardagsfeestje te vertellen", zo oordeelde een leerling van openbare basisschool Anne Frank. Groep acht luisterde gis teren ademloos naar het relaas van de Vlaardingse oud-verzets strijder Piet van der Harst (72) die de school bezocht. De voormalige Geus moest zijn verzet tijdens de Tweede We reldoorlog bekopen met een verblijf in het beruchte 'Oranje hotel' in Scheveningen, waarna hij na verhoor in 1943 drie keer de doodstraf kreeg wegens spio nage, wapenbezit en het helpen van de vijand. Een onbestemde reis langs tuchthuizen en kam pen eindigde in concentratie kamp Buchenwald. De verma gerde Van der Harst was op weg naar Dachau, toen het gebied door de Amerikanen werd be vrijd. Ter illustratie liet hij kin deren de doek uit het kamp zien waarop een met een H gemerk te rode driehoek stond (van H ollandse politiek gevangene). Dromen „Hoe oud was u, toen u nog maar die 40 kilo woog?', infor meerde later een meisje onder de indruk. Een andere leerling wilde weten of Hitier nou zelf moord had gepleegd. „Ik geloof het wel en ik hoop het ook", al dus Van der Harst, die zijn met talloze details doorspekte ver haal overigens zonder senti ment en met veel nuchterheid vertelde. „Mijn arts zegt: zolang je er over kan praten moet je het maar doen." Kinderen zou den daar zelf wel moeite mee hebben, zo bekenden ze. „Ik zou, als ik in uw plaats stond, er van gaan dromen en al die beel den weer opnieuw zien". Van der Harst, vice-voorzitter van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945, bezocht de school om een bijzondere reden. De Stichting kent haar jaarlijkse onderscheiding, de Geuzenpen ning, dit jaar toe aan de in 1957 opgerichte Anne Frank Stich ting. De twee stichtingen beslo ten daarom om deze maanden een project te organiseren voor alle scholen die naar Anne Frank zijn genoemd. Ook in de ze tijd is er een taak om kinde ren bewust maken te maken van de betekenis van oorlog en de gevaren van racisme, discri minatie en dictatuur. „Jullie hebben van de aanslag op de moskee gehoord", waar schuwde Van der Harst. „Op school roepen jullie ook wel eens iets naar elkaar. Het begint met een plagerijtje, het wordt een pesterijtje en het eindigt in de gaskamers." Ook vertelde hij hoe de ultra-rechtse Le Pen in Frankrijk zoveel zetels kon ha len. „Veel stemmers bleven thuis. Straks mogen jullie ook stemmen, dus maak daar goed gebruik van." Achterhuis In de klas aan de Zuster Mei boomstraat in de Stevenshof hangen een aantal fotoposters die de Anne Frank Stichting ter beschikking heeft gesteld. Daar uit blijkt hoe verschrikkelijk oorlog voor een kind, ook in de wereld na 1945, kan zijn. Beel den van onder meer Israël tij dens de Golfoorlog, Noord-Ier land, Nicaragua, Eritrea spreken voor zich. De vijftien leerlingen van groep acht weten alles van Anne Frank, zo bleek later op de och tend in het klassegesprek met voorlichtster Teresien da Silva van de Anne Frank Stichting. Toen de school vier jaar terug werd geopend kreeg elke scho lier het Dagboek van Anne Frank cadeau en vorig jaar be zochten de leerlingen het Ach terhuis aan de Amsterdamse Prinsengracht. De komende we ken gaan leerlingen van Anne Frankscholen in het hele land over het thema 'Kind in de oor log' ook dichten, schrijven en tekenen. Op vrijdag 13 maart gaat groep acht van de Anne Frank school naar de Grote Kerk in Vlaardingen. Op dezelfde da tum, vrijdag 13 rr^aart 1941, werden de eerste Geuzen op de Waalsdorpervlakte terechtge steld. Jan Campert schreef er zijn beroemde Lied der achttien doden over. 'Een cel is maar twee meter lang en nauw twee meter breed' luidt de eerste regel en de leerlingen zagen gisteren op een tekening dat daar geen woord van overdreven is. Minister d'Ancona reikt in Vlaardingen in aanwezigheid van de kroonprins de Geuzen penning uit. De beste tekenin gen. gedichten en verhalen van de 23 Anne Frankscholen in Ne derland hangen er dan op een tentoonstelling. Ook Miep Gies, de vrouw die als medewerkster van Anne Franks vader in het Achterhuis het dagboek vond, en mevrouw Frank-Markovic, de tweede vrouw van Anne's va der, zijn bij de uitreiking van de Geuzenpenning aanwezig. Toen de leerlingen dat gisteren hoor den viel hun mond open van opwinding en verbazing. „Mag ik dan een fototoestel meene men?" Oud-verzetstrijder Piet van der Harst in de Anne Frankschool: „Zo lang je er over kunt praten, moet je het doen". foto hielco kuipfrs D66 Leiden heeft felle kritiek op de manier waarop Merenwijk- bewoners maandagavond zijn toegesproken door statenlid H. van Woerden. Bezoekers verlie ten teleurgesteld de zaal en voorzitter N. Tates van de Leid se afdeling kan zich dat voor stellen. Hij deelt de kritiek op 'het slappe verhaal' van zijn partijgenoot. Volgens Tates staat als een paal boven water dat Leide- naars last hebben van overvlie gende vliegtuigen. Van Woerden hield maandag echter een veel te oppervlakkig ver haal. waarin hij geen concrete toezeggingen deed. „Vertrou wen in de politiek kan alleen worden hersteld als geluisterd wordt naar kiezers en er vervol gens ook concreet wat mee wordt gedaanaldus Tates. De voorzitter stelt dat de Leidse afdeling 'de lokale, pro vinciale en eventueel landelijke politiek bewust gaat maken van het geluidsprobleem in onze Leidse regio'. Zeer laag overko mende vliegtuigen moeten wor den geregistreerd en tegen de betrokken luchtvaartmaat schappijen moeten maatregelen getroffen kunnen worden, vindt de D66-afdeling Leiden. Van Woerden is inmiddels uitgenodigd om in het najaar 'z'n politieke activiteiten uiteen te zetten'. „Zo makkelijk komt hij niet van ons aP". schrijft de voorzitter in een verklaring. Van Woerden is verbaasd over de kritiek van zijn partijge noot. „Ik vind niet dat ik een slap verhaal heb gehouden. Maar ik hou niet van populisti- sche opmerkingen. Ik kan wel zeggen: ik wil minder nacht vluchten, maar dat vind ik mis leidend". 19 februari opent het IKEA woonwarenhuis in Delft bouwkundige D. Halfwerk gaat Oegstgeest er bovendien vanuit dat twee ontsluitingswegen no dig zijn voor de Broek- en Si montjespolder. wat het project extra duur maakt. „De Coebel en het Waardeiland zijn onge veer even grote wijken, die het ook met één ontsluitingsweg doen. Het is niet ideaal, maar het kan best". In Oegstgeest bestaat overi gens veel meer weerstand tegen het plan nm ongeveer .u litImn derd woningen in de polder ten westen van de Meren wijk te bouwen dan in Leiden. „De geesten moeten nog wat rijpen in Oegstgeest", aldus Van Rij. LEIDEN JANET VAN DUK Er móet een onderzoek komen naar de mogelijkheid van wo ningbouw in de Boterhuispol- der ten oosten van de Meren- wijk. Wethouder T. van Rij van ruimtelijke ordening deed gis teravond een klemmend beroep op de Leidse gemeenteraads fracties in te stemmen met een dergelijke studie. Als dat niet gebeurt, komen de woning- bouwplannen in de knel. Dan blijven te weinig mogelijkheden over en kan over tien jaar geen begin worden gemaakt met de bouw van de gewenste 11.000 tot 13.000 woningen in de leid se regio, aldus de wethouder. Het Leidse college heeft voor gesteld onderzoek te doen naar woningbouw in vijf gebieden: de Broek- en Simontjespolder. de Krimnolder bij Voorschoten, vliegveld Valkenburg, de Papen - wegse polder die grenst aan de Stevenshof. en de Leiderdorpse Boterhuispolder. Tegen onder zoek naar de eerste twee pol ders bestaan geen bezwaren in de I>eidse raad en vliegveld Val kenburg staat bij alle fracties 'met stip bovenaan'. Groen Links wil niet dat de Papenwegsepolder wordt be bouwd en een meerderheid van de gemeenteraad wil de Boter huispolder het liefst groen hou den. Van Rij wees er gisteravond tijdens een commissievergade ring op dat de kans groot is dat het ministerie van defensie het vliegveld niet wil afstaan Als dan ook nog een andere polder afvalt, blijft veel te weinig ruim te over ..De Broek en Si- montjespolder tel ik niet mee. want die moet al voor 2000 zijn bebouwd. Voor de jaren daarna blijft dan de dure en kleine Krimpolder over. Als Valken burg afvalt en we schrappen de Boterhuispolder. dan blijft al leen de Papenwegsepolder over. waar 4000 woningen kunnen komen". Van Rij ziet niets in het voor stel van WD en SP om te kiezen voor de Klinkenbergerpolder ten noorden van Warmond in plaats van voor de Boterhuis polder. De Klinkenbergerpolder is veel kleiner ..I >us dan zit |e nog met een tekort. Tenzij je ze ker weet dat Valkenburg door gaat. maar het lijkt me onver standig om ons helemaal afban kelijk te maken van de beslis singvan Defensie". Van Rij hield de raadsleden verder voor dat in de toekomst nog veel meer huizen moeten worden gebouwd De 13.000 woningen die voor het jaar 2010 in de leidse regio verrijzen zijn 'een absoluut minimum'.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15