Extra Armenië zoekt aarzelend weg naar onzekere toekomst Armeniërs hechten aan hun erfgoed Vrijdag 14 februari 1992 Redactie: 023-150239 FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 13 JEREVAN EDUARDO GOMEZ ORTEGA INTER PRESS SERVICE Al vier maanden worden de christelijk-or- thodoxe Armeniërs door milities van de na burige islamitische republiek Azerbajdzjan belegerd. Nu de winter voor de deur staat worden de vooruitzichten met de dag grim miger. Momenteel heeft 85 procent van de in staat van oorlóg", zegt de Armeense his- 3,7 miljoen Armeniërs gedurende het groot- toricus Jiriar Mossian. „Moskou heeft altijd „Wij zijn de joden van de Kaukasus. We zijn zeer bezorgd over de toekomst, want tot op de dag van vandaag worden we gediscrimineerd en vervolgd". Raffi Hovanisian, minister van buitenlandse zaken van Armenië geeft met deze woorden de groeiende wanhoop weer die zich van iedereen in Armenië, de kleinste republiek van de tien die nu deel uitmaken van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) heeft meester gemaakt. ste deel van de dag geen verwarming, elektriciteit. De spoorverbinding tussen Azerbajdzjan e Armenië werd vorig jaar september door de het harnas te jagen" i heel halfslachtige houding aangeno men om Bakoe en andere in meerderheid islamitische republieken niet tegen zich in Azerbajdzjaanse regering in Baku afgeslo ten. De gasleiding trof hetzelfde lot in okto ber en omdat de lijnvluchten van Aeroflot wegens brandstofgebrek tot nader bericht zijn onderbroken is het isolement van Ar menië nagenoeg volledig. Mobilisatie Het conflict tussen beide republieken ont aardde bijna in een openlijke oorlog toen Azerbajdzjan in december een algehele r De radicale veranderingen die in 1985 wer den ingezet toen Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov zijn perestrojka inzette hadden voor Armenië directe gevolgen. Want vanaf dat moment was het met de hegemonie van de communistische partij in Armenië snel gedaan. Volgens Mossian verloren de communisten alle invloed toen een natio nalistische beweging de samenvoeging met Armenië van de Armeense enclave Nagor- no-Karabach, die in Azerbajdzjan ligt, be gon te eisen. bilisatie afkondigde. „We zijn nu al vier jaar Nagorno-Karabach dat 'zwarte tuin op de berg' betekent, valt al sinds 1923 onder de jurisdictie van Azerbajdzjan. De bewoners van de enclave, die door de Armeniërs Artsakh wordt genoemd, vechten al sinds de zevende eeuw voor aansluiting bij Jere van. Ze worden nu permanent belegerd door de islamitische Azeri's. De hoofdstad Stepanakert wordt dagelijks met mortieren en raketten vanuit de omliggende bergen beschoten. Misdadig „De situatie in Artsakh is volledig ge stagneerd door de misdadige campagne die vanuit Bakoe tegen Armeense dorpen en steden wordt georganiseerd en door de neo-kolonialistische houding van het Kremlin", zegt Aloisius Jarosian, hoogleraar geschiedenis, die als een deskundige wordt beschouwd in de kwestie Nagomo-Kara- bach. Het ministerie van buitenlandse zaken van Armenië beschuldigt Bakoe er onophoude lijk van dat ze door de terreur tegen de Ar meniërs in Nagorno-Karabach op te voeren de Armeniërs uit de enclave wil verdrijven om het gebied te kunnen herbevolken met Azeri's. Volgens officiële documenten heeft de in juli 1990 ontbonden Communistische Partij van Azerbajdzjan voorgesteld om de Armeniërs uit Nagorno-Karabach te depor teren. Hoewel dat plan niet werd uitgevoerd exorbitant hoge prijzen. De schaarste aan is Azerbajdzjan er wel toe overgegaan om levensmiddelen is echter zo langzamerhand de enclave met alle middelen die Bakoe ten ondraaglijk geworden. Kool dienste staan te isoleren. Officieus wordt er gesproken van duizen den slachtoffers en in Jerevan is iedereen ervan overuigd dat de Azeri's Armeense dorpen met de grond gelijk maken en be langrijke historische Armeense gebouwen opblazen of in brand steken. „We zullen strijden tot de laatste man", zegt een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Jerevan. Hij verwijst naar het legendarische joodse bolwerk Massada in Galilea dat in het jaar 73 door Romeinse legioenen werd belegerd Vreugde in de Ar meense hoofdstad Jerevan na het uit roepen van de onaf hankelijkheid vorig jaar september. foto ap peter de- jong Zero Manzhadian, e militie slaagde e Nagomo-Karabach door de Azeri's te door breken. De 26-jarige Manzhadian maakte tocht van 300 kilometer over beboste kruiden zijn de enig verkrijgbare groenten. Vlees is op de bon. Iedereen heeft maande lijks recht op 300 gram, maar lang niet altijd kan men zich op dat recht beroepen. Dan is er gewoon niets. Borden Plaatselijke autoriteiten in Azerbajdzjan hebben alle borden en wegwijzers wegge haald die de weg kunnen wijzen naar Ar meens gebied. Alle bergpassen, die toegang geven tot Nagomo-Karabach zijn door kozen voor collectieve Azerbajdzjaanse milities afgesloten. De af- gelopen twee jaar zijn ruim dertigduizend Armeniërs uit Azerbajdzjan naar de enclave gevlucht. De interne crisis in töagorno-Ka- rabach werd daardoor op de spits gedreven, want zo'n toevloed van vluchtelingen kon- de Armeense den arbeidsmarkt en de scholen niet ver werken. Officieel handhaven de Armeense autoritei ten in Jerevan een verbod op wapenzendin- Nagomo-Karabach, de handen van de vij- i de blokkade v bergen om zijn moeder in Jerevan te bezoe- praktijk worden de leveranties oogluikend ken. Als geen ander kon hij vertellen over de toegestaan. Het is voor Jerevan onduldbaar De hoofdstad van Nagomo-Karabach, Stepanakert, wordt dagelijks met mortieren en raketten vanuit de omliggende bergen beschoten. Mistroostig wacht deze Armeense vrouw op het einde van een beschieting. foto afp stephane bentura dramatische gebeurtenissen die zich a len in de Armeense enclave. Het gebied van 4388 vierkante kilometer is geheel omsingeld door Azerbajdzjaanse mi lities. De Armeense dorpen worden onop houdelijk door guerrilla-eenheden aange vallen en met artillerie bestookt, maar zo wel de pers als de regering in Azerbajdzjan spreekt over een „heldhaftig verzet" van de Azeri's. De enige brandstof is die welke ze kunnen stelen van de Sovjet-troepen die er nog ge legerd zijn, of die ze kunnen kopen tegen dat de Armeniërs wegens gebrek aan mid delen ter zelfverdediging het slachtoffer worden van de milities die door Bakoe wor den bewapend en geleid. Behalve het drama rond Nagomo-Karabach kampt Armenië ook nog met de naweëen van de aardbeving van 7 december 1988, waarbij 28.000 mensen om het leven kwa men. Aan de wederopbouw van de gebie den die het meest werden getroffen, rond Spitak en Leninakan is nog nauwelijks iets gedaan. Zo'n anderhalf miljoen mensen moeten nu hun derde winter zien door te komen in zeer schamele onderkomens, die door het leger zijn neergezet. „Maar gelukkig zijn er geen epidemieën uit gebroken en ook de sanitaire voorzieningen zijn acceptabel, want dit gebied krijgt een beetje gas aangeleverd vanuit Georgië, dat 257 kilometer naar het oosten ligt. Ook is er nog wat aanvoer van levensmiddelen via een overigens heel kwetsbare spoorverbin ding met de naburige republiek", zegt een woordvoerder van het Armeense ministerie van buitenlandse zaken. In Jerevan, met bijna 800.000 inwoners zijn tegen alle verdrukking in honderden win kels, cafetaria's en restaurantjes uit de grond gestampt. „De Armeniërs zullen de eersten zijn die zich volledig aanpassen aan de markteconomie en het moet gezegd, in iedere Armeniër schuilt een potentiële za kenman", zegt Mossian. De winkeltjes voe ren een niet aflatende strijd tegen de schaarste. Tegen de tijd dat het donker wordt blijkt pas goed hoe groot het gebrek aan energie is. De stad is bij het vallen van de avond aardedonker en bijna niemand waagt zich meer op straat. Graanoogst Volgens officiële cijfers werd 85 procent van de landbouwgronden geprivatiseerd. Daar door zal de graanoogst vergeljken met het voorgaande jaar verdubbelen tot 480.000 ton. Om de boeren aan te sporen tot een hogere produktie zijn ze tot 1992 vrijgesteld van het betalen van belasting. In de loop van het komende jaar zullen geleidelijk aan enkele tarieven worden ingevoerd. Ook werd voorlopig een behandeling van de kwestie van eigendomsrechten van wonin gen opgeschort. Daarmee werden specula ties en opdrijven van de huurprijzen, kortom sociale chaos voorkomen. De regering van president Ter Petrosian voert een zeer pragmatisch beleid. Voor Ar menië was het daarom ook niet meer dan vanzelfsprekend om zich aan te sluiten bij het GOS. Daardoor is de republiek in staat economische contacten te handhaven met de Russische Federatie, die door Jerevan wordt gezien als de natuurlijke opvolger van de voormalige Sovjetunie. „Het prag matisme en de betrouwbaarheid van onze regering heeft al onder veel westerse landen indruk gemaakt", zegt Hovanisian. „We ho pen dat daaruit ook hulp en erkenning zal voortvloeien". Turkije Een van de meest opzienbarende blijken van flexibiliteit van Jerevan was de poging om nieuwe betrekkingen met Turkije aan te knopen. Dat is een zeer belaste relatie we gens de genocide door de Turken op de Ar meense bevolking in 1915 waarbij 1,5 mil joen Armeniërs om het leven kwamen. Ank ara heeft de omvang van de volkerenmoord altijd ontkend. Bovendien stelde Ankara dat de holocaust een onderdeel was van de bin nenlandse twisten waarmee het land tijdens de Eerste Wereldoorlog had te kampen en die uiteindelijk leidden tot de val van het Ottomaanse Rijk. Die flexibiliteit heeft er wellicht toe geleid dat het Armeense volk. dat over de gehele wereld is uitgezwermd, als geen ander de eigen culturele identiteit heeft weten te be waren. Maar het is ook duidelijk dat in de komende jaren van het vermogen om zich aan te passen aan de omstandigheden nog heel veel gevergd zal worden. JEREVAN EDUARDO GOMEZ ORTEGA In het noordelijk deel van de Armeense hoofdstad Jerevan ligt op een heuvel Matenadaran, een van de grootste bi bliotheken en archieven ter wereld, waarin vijftien eeuwen lijden van het Ar meense volk is gedocumenteerd. „Veel pagina's zijn door de tijd vergeeld, ande re dragen 'littekens' van sabelhouwen en heel veel vertonen nog de sporen van bloed en tranen die om het tragische lot van Armenië zijn vergoten", zegt de Rus sische geleerde Sergej Borodin. Voor de Armeense cultuur is Matenadar an daarom van onschatbare waarde. De bibliotheek herbergt de grootste collectie Armeense handschriften ter wereld. De oudste dateren uit de vierde eeuw na Christus. Tienduizend handschriften, honderd duizend documenten en vierduizend ge deeltelijk bewaard gebleven handscfyif- ten en documenten geven een onverge lijkelijk rijke en unieke informatie over de geschiedenis van Transkaukasië, Iran, Rusland, Turkije en andere regionen van Centraal-Azië. Meer dan 25.000 handschriften ontkwa men aan de grilligheid dat de loop van Armeense geschiedenis altijd heeft ge kenmerkt. Die worden bewaard in bi bliotheken in Jeruzalem, Wenen, Vene tië, Londen, Parijs, Tbilisi of New York. Maar Matenadaran heeft de grootste col lectie en daarop is men in Jerevan be hoorlijk trots. Heel toepasselijk ligt de bibliotheek aan het einde van de Boulevard van de Onaf hankelijkheid, voorheen de Leninboule- vard en naast het grote standbeeld van de filosoof Mesrops Mashtots, die in de vijfde eeuw het Armeense alfabet ont wierp. Slagveld Dat deed hij op een cruciaal moment in de Armeense geschiedenis. Want Arme nië dat op de scheidslijn van Azië en Eu ropa ligt, was voortdurend het slagveld van strijdende partijen. Armenië moest onophoudelijk strijd leveren met ver schillende invasielegers, speelbal als het toen was van Byzantium en Perzië Deze strijd voor het behoud van Armenië is bezongen in het lange epische gedicht 'David Sasunsky' dat met zijn gouden letters nu in de bibliotheek een ereplaats heeft gekregen. Door de invasies was het Armeense cul turele erfgoed, dat in kerken en kloosters werd bewaard, in constant gevaar. Mashtots ontwierp daarom een alfabet van 39 karakters dat het Griekse en Assy- rische alfabet moest vervangen en dat de bevolking beter in staat moest stellen om de eigen verhalen en geschiedenis te bewaren. De oudste Armeense handschriften wer den op perkament geschreven. Een heel bijzonder exemplaar in Matenadaran is een in zilver vervatte bijbel die in de twaalfde eeuw voor twee ganzen, twee paarden en een koe werd gekocht en vervolgens weer werd verkocht om het losgeld te betalen voor een broer, de dochter en een schoonzuster van de ei genaar die door de Turken gevangen wa ren genomen. De manuscripten werden als relikwieën behandeld en het was niet ongewoon dat echtparen zonder kinderen zich wijdden aan het copiëren van de hand schriften om ze vervolgens over te dra gen aan de kloosters waar ze werden be waard. In oorlogstijd werden ze op ge heime plaatsen verstopt en als ze toch nog in handen vielen van de vijand vere nigde zich de hele gemeenschap-om ze terug te krijgen, al bleek dat vaak onmo- gelijk. Handschriften verbrand Zo werden in 1170 tienduizend oude handschriften verbrand die uit verschil lende kloosters waren gehaald en opge slagen in het fort Balaberd, dat toen in handen viel van de Turken. „Ieder spoor van het christendom en in het bijzonder de boeken, moest worden vernietigd", zegt de geleerde Anatoly Vidhasian, die al 25 jaar onderzoek verricht naar de werken in Matenadaran. Met de vorming van de collectie, die nu in Matenadaran ligt opgeslagen werd al in de vijfde eeuw begonnen. Vroeger lag de verzameling in Etchmiadzin. de zetel van de patriarch van Armenië. In 1920, toen Armenië een socialistische repu bliek van de Sovjetunie werd, werd de collectie uit Etchmiadzin overgebracht naar Jerevan. De verzameling werd toen ondergebracht in Matenadaran, dat offi cieel het Armeens Instituut voor Oude Handschriften heette. Lucifersdoosje Veel handschriften liggen in vitrines voor iedereen zichtbaar tentoongesteld. Ge specialiseerde gidsen kunnen bij elk handschrift een geschiedenis vertellen. Het zwaarste handschrift, dat 766 jaar oud is weegt 34 kilo; het kleinste dat niet groter is dan een lucifersdoosje en dat al vijf eeuwen oud is, weegt 19 gram. Om het eerste te maken waren de huiden van zeventien ossen nodig, het kleinste werd gemaakt van de huid van een pas geboren kalf. Het is alleen met behulp van een microscoop te lezen. Het grote manuscript werd in 1204 ge roofd, maar in alle dorpen en steden van Armenië werden toen 7000 zilveren drachmen bijeengebracht om het terug te krijgen. De Armeniërs hechtten ook toen al aan hun culturele erfgoed een zeer grote waarde. Die instelling ken merkt de Armeniërs tot op de dag van De Armeniërs willen hun eigen levenswijze behouden. Daarbij behoort ook de bewaking van oude erfgoed. foto ap» allxandir z

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13