Schilderen Mengkraan ILri- Vlindervis Verzorging -spel voor gehaaide beleggers Economie Speelgoed NIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJES °ukK NIEUWE VIDEO'S Double crossed' van Roger Young heeft een uitstekend verhaal en er wordt meer dan goed in geacteerd. Vooral Dennis I lop- per is een plezier om naar te kijken. Hij geeft op een heel mooie manier gestalte aan een piloot die een beetje geflipt is en puur voor de lol de grootste gevaren tegemoet vliegt. Hij is drugssmol&elaar, maar gaat, nadat hij is gearresteerd, voor de overheid dubbelspel spelen. De film is gebaseerd op ware gebeurtenissen en is zo kundig gecon strueerd dat je je kunt voorstellen dat er in derdaad een man als Hopper is geweest die zich zo ongelooflijk in de luren heeft laten leggen door betrouwbaar ogende politie mensen. (Warner Home Video) □Daniel Travanti is bekend van de tv-serie Hill Street Blues. In 'Dragon fire'van Ri chard HefTron laat hij zien hoe goed hij zijn vak verstaat. Evenals Hopper krijgt hij te maken met politieambtenaren en ook hij moet daarna proberen zijn leven te redden. Vietnam speelt een rol, evenals een heel ge heime, heel moeilijke operatie van de CIA. Omdat Travanti overtuigend speelt en Hel fron een goede regisseur is valt aan het niet zo bijster originele gegeven toch plezier te beleven. (Esselte CIC) □Steven Seagal heeft een zekere reputatie opgebouwd als wreker die schopt, slaat en schiet. In 'Out for justice van lohn Flynn krijgen de liefhebbers van zijn geweldfilms waar voor hun geld, maar ook is er een cre atieve vertaler aan het werk geweest. Wat denkt u van de scheldwoorden eikelbijter. klefkont, turflul en meelturk? (Warner Ho me Video) □Sommige mensen denken dat ze alles kunnen. David Heavener behoort daartoe. Hij schreef, produceerde en regisseerde 'Crime target', speelde de hoofdrol en schreef de muziek. Hij doet ook nog aan ka rate. Het is veel, te veel. Het verhaal lijkt erg op The gauntlet' en Heavener probeert bo vendien Clint Eastwood te imiteren. Het re sultaat is lachwekkend en dat maakt de film soms nog aardig ook. (CNR Video) □Nog een schopper: Jeff Speakman. Hij doet aan Kenpo. net zo iets als karate, maar toch heel anders. In 'V\e perfect weapon van Mark Disalle gaat hij zijn vriend wreken die door een drugsbende is vermoord. Ge heel volgens goed gebruik werkt hij zich be hoorlijk in de nesten waarna hij een half uur bezig is de zaak uit de knoop te trekken. Schoppen doet hij prachtig. (Esselte) Jin Total exposure'van lohn Quinn wordt weinig geslagen en veel geschoten. Season Hubley wordt daarvan bijna het slachtoffer Ze is fotografe en een van haar modellen smokkelt drugs. Hubley gooit het spul door de wc en dat vindt niet iedereen even fijn. Als Michael Nouri er niet was geweest, had Hubley het loodje gelegd. (CNR) □Sneller dan licht is The Flash, een van de vele tekenstripfiguren die door een regis seur tot leven zijn gebracht. In Tlie Flash 2. reuenge of the trickster' van Danny Bilson gaat hij weer veel onheil te lijf. Vond u deel één aardig, dan redt u zich ook wel met deel twee. (Warner) DINGEN Fabrikant Ravensburger heeft de serie 'Iedereen kan schilderen'uitgebreid. Deskundig heid is niet nodig, wel geduld om alle genummerde vakjes te vullen met de juiste kleur. Er zijn 34 nieuwe afbeeldingen uitgebracht met taferelen van rond de eeuwwisseling. Daar naast kan een reproduktie worden gemaakt van het schilderij 'Man met de gouden helm', een vermeende Rembrandt. Ieder pakket bevat een penseel en voldoende verf. Er zijn ze ven afmetingen die variëren van 5 x 7 cm tot 70 x 50 cm. De prijzen lopen uiteen van zo'n 8 gulden tot 60 gulden. Inlichtingen bij Ravensburger, tel. 033-611445 De Automatic 2000: met deze kraan is je vingers verbranden aan te heet water verleden tijd, beweert de fabrikant. Met de thermostati- sche kraan kan vóóraf de watertemperatuur worden bepaald door middel van een stelknop. Spaart niet alleen je handen, maar ook energie en water. De kraan is gemaakt van messing en verkrijgbaar in verschillende kleuren zoals chroom, wit, rood, geel, chroom- /goud, wit/goud en zwart/goud. De goedkoopste uitvoering is die Mn chroom. De douchekraan bedraagt ruim f 340 excl. btw, de bad- /douche-uitvoering ruim f 430,- excl. btw. Voor meer informatie Grohe Nederland, tel. 079-680133. Importeur Swarovski heeft de collectie kristallen figuurtjes Silver Crystal') uitgebreid. Voor de liefhebbers van tafelversie ring is er naast de ananas, drui ventros en de appel nu een peer (f 285,-). De diepzee-serie is aangevuld met de hier afgebeel de vlindervis (f 245,-). 't Kan ook bescheidener een katje en een veldmuis kosten elk f 89,-. Yves Rocher heeft een nieuwe serie gezichtsverzorging: Aca- ciane. De serie bestaat uit 10 produkten op basis van de Aca cia-bloem. Er zijn produkten om de huid te reinigen, te ver frissen, te beschermen en te verzorgen. De prijzen variëren van f 9,95 voor een reinigings melk tot f 24,95 voor een her stellende creme met plantaardi ge liposomen. Verkrijgbaar in de Yves Rocherwinkels. Inlich tingen bij klantenservice: tel. 02155 -94380. LEGO is nog steeds populair speel- en bouwmateriaal voor kinderen. Voor de enthousiaste bouwer van 'Miniland', een stad van LEGO-materiaal, valt er weer iets nieuws te bemachtigen. Miniland heeft nu ook een eigen oliemaatschappij, Octan, bestaande uit allerlei onderdelen. Er is bijvoorbeeld een benzinestation van ongeveer 85 gulden en een tankauto van 25 gulden. Een boeiend spel, dat je voorzichtig laat ruiken aan de handel in aandelen. foto gpd POP Luka Bloom The acoustic mo torbike' (WEA) De Ierse wereldreiziger Luka Bloom kiest voor de all terrain bike (atb) als vervoermiddel. In het originele, gejaagde titel nummer van zijn tweede cd doet hij verslag van een dolle- mansrit op de dikkebandenfiets. Hoewel de andere elf (love)songs veel serieuzer van toon zijn, verwijst Bloom zowel met de hoes als met de titel naar de vreemdste eend in de bijt. Bloom heeft een aange naam stemgeluid. Soms maakt de singer/songwriter het zich zelf wat te gemakkelijk. Hij kari zangtechnisch meer aan dan hij nu op de meeste nummers van zijn zeer gevarieerde cd laat ho ren. Het bewijs van deze stelling levert Bloom zelf op zijn bewer king van een succesvolle rap uit 1988, 'I need love'. Nog niet eer der zijn rap en folk zo vakkun dig samengesmolten. REM ging Bloom met het beduidend meer gekunstelde The Radio Song' voor in dit experiment. 'The acoustic motorbike' is een ge slaagde cd maar maakt toch nieuwsgierig naar een cd waar voor hij alleen maar een akoes tische gitaar op zijn schoot neemt. (WK) Emmylou Harris The Nash Ram blers - 'At the Ryman' (Reprise) )iTTWiW(i¥Mi In een bui van pure nostalgie reisde ik anderhalf jaar geleden nog naar Arnhem om haar nog één keer live te zien. Het was een teleurstellend concert. Niet alleen omdat ze het als een ver plicht nummer afwerkte, maar vooral omdat Emmylou Harris met haar huidige, traditionele country-repertoire vandaag de dag in niets afwijkt van een doorsnee collega. Hetzelfde ge voel komt weer op bij het be luisteren van dit live-optreden in het Newyorkse Ryman Audi torium. Aan haar nieuwe akous- tische begeleidingsgroep ligt het niet; de ene kanjer soleert de andere zowat van het podium af. Maar ten tijde van haar fameuze Hot Band gaf ze het van nature nogal melige coun try-genre een nieuwe dimensie die miljoenen muziekliefheb bers deed opveren. Die koek is al lang op, en wat thans rest is een dame die volledig op haar niet geringe routine drijft. 'At the Ryman' is voor verknochte country-liefhebbers dus geen miskoop, maar voor al die an deren zegt het weinig of niets. (WS) Shanice - 'Inner Child' (Motown) Shanice is een in zwart leder ge huld Califomisch bakvisje dat geheel volgens de receptuur van eigentijdse platenproducers is klaargestoofd in een marinade van elektronische trucs, die de nutteloze ongein op dit album verre in smaak overwoekeren. Ze schijnt al een paar hits op haar naam te hebben, maar wat doet het er allemaal toe. Als dit soort ontspoorde leeuwerikjes exemplarisch moet zijn voor de nieuwe Motown-stal, dan houd je je hart vast. (WS) JAZZ ICP Orchestra - 'Bospaadje Konij- nehol I II (ICP) De laatste ontwikkelingen rond Misha Mengelbergs ICP Or chestra werden op twee cd's vastgelegd. Van de vijf groepen stukken die werden vastgelegd, is er één (de 'Ellington Mix') het vervolg op zijn werk als prettig gestoorde arrangeur van stan dards. Hierin krijgen zeer be kende composities een originele behandeling door onverwachte ingrepen in de arrangementen, zoals Mengelberg eerder deed met zijn Monk-interpretaties. De andere stukken, niet minder dan 32 in getal, zijn alle van de pianist, geheel in zijn bekende stijl met veel verwijzingen naar muziek buiten de jazz, vooral de Eufopese ontspanningsmu- ziek. De orkestmuziek van Men gelberg is minder furieus of re lativerend dan bijvoorbeeld zijn duowerk met de onafscheidelij ke Han Bennink. De laatste ja ren lijkt de nadruk steeds meer te liggen op de klankkleur van het orkest dat hier in grootte va rieert van drie tot negen perso nen. De musici zijn vooral geko zen om hun improvisatorische kunnen. Beide cd's, die live werden opgenomen tijdens di verse concerten, zijn te vergelij ken met een gezonde, voedza me maaltijd propvol ingrediën ten die bewijzen dat Mengel berg nog lang niet aan het eind van zijn Latijn is. (KV) Pink Inc. - 'Pink Inc.' (DIW) Pink Inc. zal vooral de aandacht trekken door de aanwezigheid van basgitarist Jamalaadeen Ta- cuma, maar het is in feite een trio onder leiding van drum mer/componist Alex Deutsch (Oostenrijk, 1959) met gelijk waardige rollen voorTacuma en George Garzone, de krachtig blazende saxofonist van The Fringe. Het geluidsbeeld van het trio doet sterk denken aan een fusion-versie van het Odean Pope Trio, met veel technische hoogstandjes, maar compacter solowerk. Het enige vocale nummer wordt draaglijk ge maakt door het uitstekende te- norsaxwerk van Garzone. Mu ziek die hard op z'n best klinkt. (KV) KLASSIEK Schubert: Symfonie nr. 5 in Bes - Mendelssohn: Symfonie nr. 5 in A ('Italiaanse') - Orkest van de 18de eeuw o.l.v. Frans Bruggen (Phi lips) Zet Brüggen voor zijn eigen or kest en er zijn kleine wonderen mogelijk. Met zijn eigen musici vormt hij zo'n bezield geheel dat hij tijdens een uitvoering hooguit hoeft bij te sturen om een adembenemend resultaat te krijgen. Zo ook ook deze cd, die op de cover Schubert op de eerste plaats zet, maar terecht opent met Mendelssohn. Het specifieke en kernachtige klank karakter van het 'authentieke' instrumentarium laat in deze muziek vol zuidelijke gloed en met een koortsachtige drift in de tarantella (slotdeel) de luiste raar bijna ademloos achter, ze ker de eerste keer. Een pracht - uitvoering. Daarnaast valt Schu bert een beetje weg. Brüggen en zijn mensen komen er goed doorheen, maar treffen toch niet de typisch Schubertiaanse sfeer die zo duidelijk is in de DG-opname van Abbado en het Chamber Orchestra of Europe. (PK) Rembrandt 'Between Light and Darkness'. Cat Music, Rob van Vuren e.a. (Aida) Van het Orkest van de 18de eeuw naar de schilders van de 17de eeuw met een cd die twaalf muzikale impressies van schilderijen van Rembrandt te horen geeft. Het doet in muzi kale stijl een beetje denken aan Andrew Lloyd Webber zonder zang, en die klavecimbel, die soms opeens eigenwijs de eer ste viool probeert te spelen, past er wonderwel bij. Soms ligt het muzikale associatiepatroon wel erg voor de hand, maar dat is op zich geen belemmering voor een alleszins sympathiek aan doende produktie. Alleen jam mer dat die bassen niet alleen vettig klinken, maar ook flink dreunen. (PK) Veel mensen hebben het idee dat econo mie een saai ondoor- zichtelijk geheel is. Maar als je je er eenmaal in verdiept, blijkt vaak het tegendeel. Voor dege nen die niets van koersen en aandelen moeten hebben, heeft Ravensburger het spel Shark op de markt gebracht, waarmee je op een speelse wijze inzicht krijgt in deze materie. De naam van het spel betekent letterlijk Haai, maar slaat in dit geval op een gewiekste aandelenhande laar. In de doos zitten 1 speelbord, 80 aandelenkaaften in 4 kleu ren, 72 pionnen, 4 koersstenen, 1 dobbelsteen, 1 kleurendobbel- steen en speelgeld in biljetten van 1000, 5000, 10.000 en 50.000 FT (Flying Turtle). De winnaar is degene die na beleg gen, kopen, verkopen en het be- invloeden van de koers het grootste vermogen heeft opge- bouwd. Het speelbord bestaan uit drie delen: een in 6 zönes (elke zóne beslaat 20 vakjes) verdeelde we reldkaart, waarop de pionnen worden geplaatst; het aandelen- veld waarop de aandeelkaarten (1 of 5) op kleur en waarde wor den gesorteerd; en de koersin- de^ waarop de koersstenen worden gezet. De koersstenen geven de waarde van de aande len aan. Als het spel begint heben de aandelen nog geen waarde. De spelers krijgen van de bank om te beginnen één 1-aandeelkaart. De speler mag zelf bepalen in welke kleur. Er wordt met twee dobbelste nen gegooid. De kleurendobbel- steen bepaalt de kleur van de pion die moet worden ge plaatst, de gewone dobbelsteen geeft aan in welke van de 6 zo nes wordt geplaatst. Voorbeeld: Er wordt 2 en rood gegooid. De speler plaatst een rode pion op een vakje in zóne 2. Zo'n geïso leerde pion levert altijd 1000 FT op (via de bank) maar heeft geen invloed op de koers. Er is echter een uitzondering: als de eerste pion van een kleur wordt geplaatst, wordt de koerssteen op de index op 1 gezet. Alle spe lers die een aandeel bezitten in de kleur die volgens de index 1000 FT waard is, ontvangen van de bank 1000 FT. Na het ontvangen van de 1000 FT als beloning voor het plaat sen, mag de speler aandelen ko pen. Dat kunnen in dit geval dus alleen aandelen zijn van de kleur die zojuist een waarde van 1000 FT op de index hebben ge kregen. De anderen hebben nog geen waarde. Wanneer een pion horizontaal of vertikaal naast een andere van dezelfde kleur wordt gezet, ontstaat een groep. Nu wordt de koers wèl beïnvloed. Als een groep groeit, stijgt de koers met 1000 FT per pion. Degene die door het zetten van een pion een groep laat groeien, ontvangt van de bank altijd de nieuwe koerswaarde als provisie. De zóneverdeling op de wereld kaart is alleen bedoeld om aan te geven waar de pionnen wor den geplaatst. De grenzen heb ben geen betekenis voor de vor- ming van groepen. Een anders gekleurde pion mag alleen naast een pion worden gezet als hij deel uitmaakt van een groep die groter is dan de groep waarmee contact wordt gemaakt. De aangevallen groep verdwijnt dan van het speel bord, de pionnen mogen niet opnieuw worden ingezet. De spelers spelen niet met één bepaalde kleur. Ze handelen in aandelen van alle kleuren. Het succes wordt bepaald door het op tijd kopen en verkopen van aandelen. De aandeelkaarten hebben de waarden 1 of 5. De 5 aandeel kaarten stellen een pakket van 5 enkele aandelenkaarten voor. Als een 1 -aandeelkaart 3000 FT moet kosten, kost een 5-aandeel dus 5 x 3000 15.000 FT. Per beurt mag de speler niet meer dan 5 losse aandelen of één 5- aandeelkaart kopen. Je mag echter zo veel verkopen als je wilt. Wanneer de waarde van een kleur stijgt, ontvangen alle be zitters van aandelen in die kleur het verschil tussen de oude en de nieuwe koers. Als de koers waarde daalt, moeten de bezit ters het verschil aan de bank betalen. De speler die de koers val heeft veroorzaakt, blijft ech ter buiten schot. Als een speler bij een koersval niet in staat is zijn verplichtin gen aan de bank te voldoen, moet hij een deel van zijn aan delen verkopen. Hij ontvangt van de bank dan 50 procent van de koerswaarde. Als de speler dan nog niet kan betalen, wordt hij failliet verklaard en mag niet meer meedoen. Het spel is ten einde als één van de koersstenen de indexwaarde i heeft beirikt, "f als aven een kleur geen pionnen meer voorradig zijn. De bank koopt nu van de spelers hun aandelen tegen de laatste koers. De rijkste speler wint. Snark is een boeiend spel dat niet snel verveelt. Het is gedc gen uitgevoerd en de spelregels staan gelukkig duidelijk om schreven, want het is geen sim pel spel. Het heeft echter alle elementen in zich om net als Monopoly een spel te worden dat altijd zal worden gespeeld. Voor degenen die te slim zijn voor Shark geeft de fabrikant in het spelregelboekje drie varian ten waarmee het nog moeilijker wordt. Echt iets voor de bolle bozen die verstand hebben van beleggen en warm lopen voor een spelletje. Shark van Ravensburger. Speel- duur 60 tot 'in minuten Rm hl prijs: 49 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11