Leidsch Dagblad Miljoenenfraude met EG-landbouwsubsidies 'Ik wil dit graag rechtzetten' Richtlijn van Lenin: Hang ze allemaal op Rijnsburger overlijdt na zware ontploffing Erectieprobleem zit meestal tussen oren 'Nederland veel te laks met nieuwe technieken' Keukens half geld Donderdag 13 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39775 Losse nummers 1,50 FEITEN EN MENINGEN LEIDEN Kashmir al 45 jaar Gebouwen gaan twistappel India steeds vaker de en Pakistan hoogte in REGIO Universiteit zeer waakzaam voor computervirus KUNST Slagwerker N'Diaye Rose in Nederland lift»» !ÏW» öfWfS Gefingeerde export kaas en vlees Hoogspanningsmasten liggen in kisten bij de Afsluit dijk. De masten maken deel uit van een omstreden kunstproject van de stichting Cargo en de kunstenaar Kees Bolten. Het is de bedoeling de masten gevuld met 20.000 broden dicht te metselen en in septem ber in de Noordzee te plaatsen als symbolisch monu ment van dankbaarheid. Na een maand wil Cargo het kunstwerk weer uit zee halen. Milieuorganisaties hebben tegen de plaatsing geageerd. Zij vinden het kunstwerk overbodig. foto anp hans steinmeier De Douanerecherche is samen met de Algemene Inspec tie Dienst (AID) in alle stilte bezig met een landelijk on derzoek naar fraude met EG-subsidies op kaas en vlees. Het onderzoek is vorig jaar al begonnen. Met de fraude zijn tientallen miljoenen guldens gemoeid. llclllinuntv„n consumeren, maar doorsluizen GRONINGEN MENNO HOEXUMand(,re f)f weef ,e_ Enorme partijen kaas zouden rug exporteren. De Douanere- daarbij vanuit Nederland wor- cherche is de fraude op het den geëxporteerd naar landen spoor gekomen naar aanleiding die de zuivelprodukten niet zelf van explosief stijgende export cijfers naar Andorra. /Ms de in woners alle kaas zelf consume ren, zouden ze per hoofd van de bevolking 6,5 kilo per dag moe ten eten. De douane vermoedt daarom dat de kaas via Andorra doorgaat naar de voormalige Westduitse kolonie Tanzania. Vanuit dit land gaat de kaas weer naar Duitsland, omdat met dit land nog oude, gunstige exportverdragen bestaan. Het vleesonderzoek richt zich Explosie richt ravage aan RUNSBURG ANNET V Een 41-jarige Rijnsburger is vannacht in het Academisch Ziekenhuis Leiden overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een zware ontploffing in zijn huis aan de Collegian- tenstraat. Op het moment van de explosie omstreeks negen uur bevond hij zich met zijn 14-jarige zoon in de woonka mer. De laatste raakte licht ge wond. De ontploffing richtte een enorme ravage aan. In het huis bevonden zich be halve de man en zijn zoon nog twee kinderen van elf en negen jaar, die op de bovenverdieping sliepen. Zij raakten niet gewond en werden samen met hun broer ondergebracht bij familie. De vrouw des huizes was op het moment van de ontploffing niet thuis. De woonkamer van het huis raakte zwaar beschadigd. Ook de naastgelegen woningen lie pen schade op. Het vallende puin en het glas beschadigden een onder-het huis geparkeerde auto. De brandweer, die snel ter plaatse was, had geen moeite met het blussen van een begin nende brand. Omstreeks half elf vertrok de brandweer nadat de ramen aan de voor- en achter zijde van het huis waren dicht gespijkerd. Wat precies de oor zaak is van de explosie, is nog niet duidelijk. De technische re cherche stelt samen met de po litie en de brandweer een on derzoek in. UTRECHT Het lichaam kan meestal wel, maar de geest wil niet altijd. Mannen wijten hun erectiepro blemen ten onrechte vaak aan hun lichaam: medicijnen, ziekte of een operatie. Dat seksuele opwinding tussen de oren be gint, wordt meestal vergeten. Slechts bij drie procent van de mannen met erectie-problemen is het lichaam de oorzaak. Aldus de rede waarmee de professor Slob vandaag zijn bij- NIEUWSLUN Goes verbiedt gokautomaten In cafetaria's, broodjeszaken en koffieshops in Goes zijn kans spelautomaten in de toekomst verboden. Het verbod geldt ook voor andere zogeheten laagdrempelige inrichtingen als'(sport- Jkantines, jeugd-, dorps- en buurthuizen. Het gemeentebestuur wil daarmee de gokverslaving te lijf gaan door te voorkomen dat jongeren in contact komen met speelautomaten. Dat weegt vol gens burgemeester en wethouders zwaarder dan het inkomens- verlie's dat de exploitanten van speelautomaten en horeca-on- dememers daardoor lijden. Eis 4 jaar voor geweld tegen ex-vrouw De officier van justitie in Assen heeft tegen een 48-jarige man uit Erica vier jaar geëist wegens ernstige mishandeling van zijn ex- vrouw, waardoor ze vrijwel geheel verlamd raakte. Bij een ruzie in april vorig jaar sloeg hij haar in de nek en gooide haar tegen een muur. Pas na twee maanden durfde de vrouw aangifte te doen omdat ze bang was voor haar ex-man. Volgens de officier heeft de man haar jarenlang biuut geïntimideerd. Volgens de re classering lopen alcohol en echtelijke twisten als een rode draad door zijn leven. Hij is al vele malen eerder voor geweldsdelicten veroordeeld. De man heeft een psychiatrisch onderzoek gewei- Geen Amerikaanse teddyberen voor Irak Een Amerikaanse verpleegster heeft ruim 2000 teddyberen inge zameld om via Jordanië naar zieke kinderen in Irak te sturen. De Amerikaanse douane heeft een stokje gestoken voor het initiatief van een verpleegster uit Santa Barbara, die 2000 teddyberen wil de sturen naar Irak. De douane, die wel een zending medicijnen doorgang heeft verleend, verwijst naar het nog steeds geldende embargo tegen Irak. op de export van vlees vanuit Polen via Duitsland en Neder land naar Afrikaanse landen. In werkelijkheid blijft het vlees echter in Europa. Door de offi ciële Afrikaanse eindbestem ming hoeft een Europese hef fing van gemiddeld 60.000 gul den per vrachtwagen niet te worden betaald. Een tweede voordeel voor de fraudeurs is dat het vlees zonder Europese heffing onder de huidige markt prijzen kan worden vericocht. Tegen twee Nederlandse be drijven in de omgeving van Zut- phen loopt op dit moment een gerechtelijk vooronderzoek. Het onderzoek richt zich niet alleen op Nederland. In samenwerking met de Europese Commissie wordt ook gekeken naar soort gelijke activiteiten in andere Eu ropese landen. De AID is bij het onderzoek betrokken omdat het Poolse vlees vaak niet aan de Nederlandse en Europese vete rinaire en gezondheidsnormen voldoet. HET WOORD IS AAN VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info TV-programma's Regio RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Buien, overdag zon Vannacht nog een enkele bui en minimumtemperatuur omstreeks 3 graden. Overdag af en toe zon en tot de avond droog. Middagtem- peratuur ongeveer 8 graden Zuid westenwind. matig, kracht 4. aan de kust en op het IJsselmeer krach tig, 6, later toenemend tot hard. 7 Marktaandeel op wereldmarkt tanende Het drama van Albertville in beeld. Yvonne van Gennip, de koningin van Calgary, is van haar troon gevallen. DEN HAAG ANP Het marktaandeel van ons land op de wereldmarkt is tanende. De oorzaak van de verslechte ring van de concurrentiepositie ligt niet aan de kostenkant, maar veeleer aan de te geringe toepassing van nieuwe technie ken en het vertalen van die technieken in produkten die aantrekkelijk zijn voor steeds zonder hoogleraarschap over fy siologie van de seksualiteit aan de Erasmus Universiteit heeft aanvaard. Het team van Slob doet al jaren onderzoek naar seksualiteit, de geslachtsorga nen en het libido (zin in seks). Slob onderzocht 250 mannen die geen erectie konden krijgen of houden. Ruim twee van de drie kregen wel degelijk een erectie bij het zien van een ero tische film. Uit gesprekken bleek dat bij driekwart van hen het probleem vooral tussen de oren zit. ALBERTVILLE/HAARLEM AD HEESBEEN/AD VAN KAAM De verbazing en teleurstelling bij schaats- minnend Nederland en in Haarlem in het bijzonder waren gisteren wellicht nog gro ter dan bij Yvonne van Gennip zelf. Voor het oog van miljoenen televisiekijkers ver morzelde de Haarlemse schaatsster op de vijfde dag van de Winterspelen haar illusie op een medaille door op de 1500 meter in de rit tegen de Oostenrijkse Emese Hu- nyady na 300 meter al onderuit te gaan. De enige kans voor de ijsko ningin van Calgary om in Al- bertville nog iets van haar ge schonden olympische prestige te redden is maandag, wanneer de 5 kilometer wordt afgewerkt. Op langere termijn bestaat die mogelijkheid alleen over twee jaar bij de volgende Winterspe len in het Noorse Lillehammer. „Want", zo verbeet de uiterlijk onbewogen Van Gennip haar emoties, „als het enigszins kan, over twee jaar weer. In eerste i de ik aan het einde van het seizoen een be slissing nemen over mijn toekomst, maar na die val dacht ik meteen: shit, ik ga door. Ik wil het nog een keer overdoen om te la ten zien dat ik het nog kan. Ik wil dit recht zetten." Chef d'equipe Egbert van 't Oever acht Van Gennip daartoe zeker in staat. De 64- jarige Lissenaar, die in Canada met Tjaart Kloosterboer aan de basis stond van haar WERKZAAMHEDEN PTT TELECOM Zie pagina 18 gouden successen, was de klap vanmorgen allang weer te boven. „Het is natuurlijk sneu", reageerde hij nuchter, „maar ze loopt lang genoeg mee om te weten dat val len ook bij het schaatsen hoort. Ze richt zich nu volledig op de 5000 meter. Daar heeft ze ondanks alles veel zin in. Er is geen sprake van dat ze daarvan zal afzien. Al die verhalen zijn voorbarig." Van 't Oever gelooft niet dat Van Gennip is afgeschreven. „Ik weet natuurlijk niet wat ze denkt, maar ik hoop dat ze nog twee jaar doorgaat. Ze heeft de leeftijd en de kwaliteiten om terug te ko men op het niveau van Ca- lagary in '88. Dus aan de top." De Haarlemse gaf direct al aan dat z de r te ontwikkelingen heeft geleerd. „Ie hebt pieken en dalen", stel de ze vast. „Dat weet ik uit het verleden. Ie leert meer van de dalen dan van de pieken." Zie verder de sportpagina's. TER AAR - Hans Verkerk Keuken-import houdt oprui mingsverkoop aan de Westka- naalweg 100 in Ter Aar. Div. showmodellen en aktiepartijen van de Duitse fabrieken wor den direkt aan particulieren voor half geld verkocht! Wie binnenkort een keuken nodig heeft, kan dus nü zijn slag slaan en zal zien dat Hans Ver- kerk altijd de goedkoopste is. De aktie is a s. vrijdag: 9.00-21.00 uur en zaterdag: 9.00-17.00 uur. Voor informa tie: tel. 01722-4441. veeleisender klanten. Dat schrijven de onderzoe kers D. Jacobs en A. Vos, ver bonden aan TNO, in het ccono- menvakblad ESB. Bij dalende concurrentiekracht heeft men de neiging om over te gaan tot vermindering van kosten. Op grond daarvan zou het ex portaandeel van ons land in 1987 en 1988 op zijn minst sta biel moeten blijven, maar het daalde toen van 3,71 procent van 3,66 procent. In die tijd ontwikkelden de loonkosten, volgens het Cen traal Planbureau de belangrijk ste component van de kosten, zich gunstig. I Naam en voorletters MOSKOU HANS CORRESPONDENT Hoe lang nog blijft Lenin opge baard in zijn mausoleum? Wan neer worden zijn standbeelden overal in de voormalige Sov jetunie neergehaald? Zeven de cennia lang was Vladimir Iljits god, kindervriend, zorgzame^ vader van het proletariaat. Thans is de tijd van de volledige ontluistering daar. Gisteren portretteerde de Komsomolskaja Pravda de revo lutionaire leider als terrorist. Dat gebeurde in een uitvoerig artikel van het democratische parlementslid Anatoli Latisjev. Het is gebaseerd op brieven, te legrammen en aantekeningen van Lenin zelf. Ze bleven tot na de coup vorig jaar verborgen in Moskou. De parlementscom missie die opdracht kreeg de waarheid over de staatsgreep boven tafel te brengen, vatte haar taak ruim op en lichtte ook de 'Lenin-archieven'. Begin 1918 stuurt Lenin richt lijnen naar de partijcentrales in de provincies. „We hebben Rus land veroverd, nu moeten we regeren. Wees meedogenloos. Moedig massa-terreur aan. Exe cuteer zonder vragen te stellen, vermijd bureaucratie." Tot dat laatste wordt uiteraard de nor male rechtsgang gerekend. Maar Lenin heeft het ook moei lijk met kameraden die wat weekhartiger zijn. Zomer 1918 schrijft hij aan partijbaas Zinov- jev in St. Pelersburg: „We heb ben gehoord dat de arbeiders van de stad de moord op Volodarski (lid van het centraal ring van deze instructies. Lenin. comité, red.) met massa-terreur 'willen beantwoorden. U stond dat niet toe. Ik protes teer. Zo compromitteren we onszelf. We dreigen met de ter reur van de massa's en als het op daden aankomt, stoppen we hun revolutionaire initiatieven. Dat is onmogelijk!" In augustus 1918 schrijft Len in een brief aan communisti sche leiders in de stad Penza. Daar zijn de privé-boeren (revo lutionair scheldwoord: koelak) in opstand gekomen. Lenins ad vies: „Hang ze allemaal op, in elk geval minstens honderd, zo dat de bevolking ze kan zien, die rijke boeren, bloedzuigers. Publiceer hun namen. Neem hun voedsel af. Neem gijzelaars. Telegrafeer me over de uitvoe- PS: zoek echt harde r Toch was Lenin iets menselij ker dan zijn 'beste leerling' Sta lin. In 1922 si hiijfi hij de latere dictator over de oppositie van 'liberale intellectuelen': „Gooi ze allemaal het land uit. Arresteer er een paar honderd en zet ze dan zonder enige ver klaring over de grens. We moe ten Rusland voor lange tijd zui- Lenin huldigde altijd het standpunt dat in de politieke strijd net doel de middelen hei ligt. De Komsomolskaja conclu deert dat nu het overtuigende bewijs is geleverd dat Lenin het meesterbrein was achter de bol sjewistische terreur voor. tijdens en na de revolutie. control bezorging] !r bank/girorekening Alphen» Dagblad itwoordnummof 10050 2300 VB Leiden i I I 8 «TiTuï

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1