Sport SI 1 nunr? f,r,f Advocaat gebruikt kruiwagens Jos Hermens beschermt Krabbe BOLLEN Woensdag 12 februan 1992 A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB V 23 NIEUWSLIJN Siemerink ontmoet Edberg LEIDEN - Jan Siemerink heeft gisteren de tweede ronde bereikt van het sterk bezette tennistoernooi in Brussel. De Rijnsburger won in twee sets (6-3, 7-6) van de Fransman Arnaud Boetsch. Siemerink komt in de tweede ronde uit tegen Stefan Edberg. In Brussel is anderhalf miljoen gulden aan prijzengeld te verdelen. Recette voetbalduel voor Polen UTRECHT - Tien procent van de recette van de competitiewed strijd in de eredivisie tussen FC Utrecht en Sparta wordt ge bruikt voor de aanschaf van een invalidenbusje voor de Poolse stad Ostrowiec. Het initiatief is genomen door de sponsorgroep Vrienden van FC Utrecht, die 25 jaar bestaat, en de werkgroep Hulpacties Oost-Europa. De Pool Wlodi Smolarek, speler van FC Utrecht, fungeert als tussenpersoon. Gölz begint indrukwekkend BEZ1ERS - Rolf Gölz is de Ronde van de Middellandse Zee op in drukwekkende wijze begonnen. De Duitser van de ploeg van Ariostea won de eerste rit over 154 kilometer van Perpignan naar Beziers met niet minder dan 22 minuten en 47 seconden voor sprong. De voormalige nationale kampioen ontsnapte in de beklimming van de col du Feuillat na ongeveer 45 kilometer. Er werd nim mer serieus jacht op hem gemaakt door het bijna 200-koppige veld met 25 ploegen. Ook favorieten als Gianni Bugno (Ita), Lau rent Fignon (Fra) en Pedro Delgado (Spa) hielden zich opmerke lijk rustig. Bianchi naar Laren DEN HAAG - Rob Bianchi is met ingang van het volgende sei zoen trainer/coach van het eerste mannenteam van de over- gangsklasser Laren. Bianchi, oud-coach van het Nederlands team, Kampong (mannen) en Hilversum (vrouwen) blijft tot het einde van het dit seizoen nog werkzaam bij degradatiekandidaat in de hoofdklasse SCHC, waar Bianchi vorig jaar zomer in dienst trad. Piket blijft bij Zuiderkwartier LEIDEN - Henny Piket blijft bij Zuiderkwartier. De trainer/coach van de Leidse korfbalclub heeft zijn contract met twee seizoenen verlengd. Piket zal in de komende jaren vooral trachten de selec tie van Zuiderkwartier te verbreden. De voormalige speler van Fides Pacta wil dat bereiken door vooral jeugdspelers in te pas- "Belgisch" licht bij Ajax-Gent AMSTERDAM Vier reusachtige lichtbakken, bovenop pas ge bouwde steigers, moeten de wedstrijd Ajax-AA Gent op woens dagavond 18 maart in het Amsterdamse Olympisch Stadion mo gelijk maken. Saillant detail is dat de lichtmasten worden gele verd door een Belgisch verhuurbedrijf. De firma heeft ze op haar beurt weer gekocht van Philips. Aanvankelijk zou de return in de kwart-finale voor de Europa Cup III tegen AA Gent 's middags wörden gespeeld omdat de lichtmasten reeds waren gesloopt. Öm financiële redenen verschoof het bestuur het duel naar de avond. De bekerwedstrijd Feyenoord-Ajax is verplaatst van woensdag 26 februari naar zondag 8 maart. Bobby Robson in ziekenhuis EINDHOVEN - Bobby Robson, trainer/coach van PSV, is giste ren opgenomen in het St. Annaziekenhuis in Geldrop. De En gelsman heeft darmklachten.' Robson wordt behandeld door clubarts dr. Wolff. De kans bestaat dat hij moet worden geope reerd. Elftalbegeleider Frank Amesen en trainer Huub Stevens van het tweede elftal zijn voorlopig verantwoordelijk voor de hoofdmacht van PSV. De verwachting is, dat Robson over drie of vier weken weer aan het werk kan. Stanley Menzo neemt zijn collega Hans Wat heeft Dick Advocaat wat gearriveerde trainers-zon- der-club als Co Adriaanse, Han Berger en Theo Vonk niet hebben? Een kruiwagen, in feite niks anders. Als trainer is de aanstaande bondscoach een nog bijna onbeschreven blad. Dank zij het geldverslindende hobbyisme van een autodealer kan Advocaat slechts teren op een kampioen schap met SW in de eerste divisie. FARO. ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER Fritz Korbach haalde dat kunst je al vijf keer uit, dat kan het dus niet zijn. Eenmaal in de eredivi sie speelde Advocaat met SW puur negatief voetbal en werd de Schiedamse club op het eind van de rit maar net door de gong gered. Bij Haarlem, zijn eerste club als trainer in het profvoetbal, timmerde hij al evenmin aan de weg met aan vallend voetbal. Het is hedentendage geen aanbeveling voor een trainer om zich te mogen verheugen in een al te grote belangstelling. Toch stonden ze in de rij voor de karaktervolle middenvelder van weleer. Hoe het kan mag Joost weten/maar hij werd be geerd door FC Den Haag, Real Madrid, Feyenoord en de KN VB. Collega-trainers als Michels, Beenhakker en Jansen geven zelfs hoog van hem op. Met alle drie werkte Advocaat een korte of lange tijd samen. In de luwte, welteverstaan. Zelfs Ruud Gullit vroeg hem bij een bliksembe zoek aan Milaan om met Oranje door te gaan. Het is koren op de molen van Rinus Michels. De tot 1 juli re gerende bondscoach voelt zich als een spin in het web en juich te van allen het hardst toen Ad vocaat maandagmiddag de knoop doorhakte en Feyenoord afzegde. Verguld als de sluwe meester zonder twijfel is met het verzoek van zijn petekind om in de reeks van tien kwalifi catieduels voor het WK '94 als teammanager bij het Neder lands elftal betrokken te blijven. Intussen blijft Johan Cruijff keu rig op afstand. Het is zelfs denk beeldig dat het akkoord met Cruijff om bij het WK als bonds coach op te treden nooit ten uitvoer wordt gebracht. De 'ge neraal' zou niets liever willen. Van Rooljen Niet alleen Michels, ook het sectiebestuur is danig in zijn nopjes met het verlossende ja woord van de 'kleine generaal'. Van Rooijen c.s. zouden immers met de handen in het haar heb ben gezeten als de Hagenaar de wijk had genomen. Want waar haal je zo gauw een trainer van daan, die bereid is het vuile werk op te knappen en bij een geslaagde missie het dirigeer stokje mag overdragen aan een ander? Daar waren Adriaanse of Vonk niet voor te porren ge weest. En geef ze eens ongelijk. Van Rooijen moet zich daarom zaterdag een hoedje zijn ge schrokken toen Advocaat aan kondigde niet met Oranje in zee te gaan. Het sectiebestuur ver hoogde prompt het bod, waar door Advocaat nu de op een na (Michels) best betaalde bonds coach is die in Zeist heeft rond gelopen. Gisteren, op weg naar de zon nige Algarve, waar Oranje van avond in Faro een oefeninter land speelt tegen het drastisch verjongde team van Portugal, ontkende Advocaat in alle toon aarden dat geld een hoofdrol zou hebben gespeeld in zijn be slissing. De aanbiedingen waren volgens hem 'beide heel mooi'. 'De uitdaging om met deze groep door te gaan', heeft vol gens Advocaat de doorslag ge geven. Plus de handreiking van Ruud Gullit. „Dat maakte de af weging iets gemakkelijker", meende de huidige assistent van Michels in alle ernst. Complex Waar de ene bondscoach (Lib- regts) er bijna een complex aan overhield dat hij niet met Oran je naar het WK mocht, draagt Advocaat het Nederlands elftal in het voorjaar van '94 zonder hartzeer over aan Cruijff. Zegt- ie nu. Toch is het nog maar vier weken geleden, bij de EK-loting in Zweden, dat Advocaat ver zuchtte dat er voor de nieuwe bondscoach 'geen eer te beha len viel' nu Cruijff al voor de eindronden is vastgelegd. Advo caat is kennelijk kort van me morie en weigerde op weg naar Portugal verder te kijken dan zijn neus lang is. „Het gaat om het resultaat, niet om de persoonging Ad vocaat doelbewust het tere on derwerp uit de weg. Hij werkt de serie kwalificatiewedstrijden af, doet daarna eventueel de voorbereiding op het WK „en dan draag ik de zaak over aan Cruijff. Dat is de afspraak. Het is voor mij een belangrijke uitda ging om ons te kwalificeren. Als dat lukt, denk ik dat de naam Advocaat gevestigd is". Maar zou het tegen die tijd niet zo kunnen zijn dat Cruijff overbodig is? Een tikkeltje geïr riteerd: „Jullie denken veel ver der dan ik." Dan: „Ik denk dat het op dit moment voor het Ne derlands elftal gewoon beter is voor iemand te kiezen die al een tijdje meeloopt. De spelers weten nu ook precies waar ze de komende twee jaar aan toe zijn. Dat geeft rust in de groep en daar gaat het toch om". Als Cruijff werkelijk de inten tie heeft het Nederlandse voet bal een wederdienst te bewij zen, had hij eerder de hand schoen moeten opnemen. Net als Michel Platini en Franz Bec- kenbauer dat deden. Nu laat hij het vuile werk over aan Advo caat en wil hij zelf met de eer gaan strijken. Net als Michels deed in '74. Het enige verschil met toen is dat wijlen dr. Fadhronc na de kwalificatie on der curatele werd gesteld en dat Advocaat nu, achttien jaar later, de eer aan zichzelf houdt met een contract tot en niet tot en met het WK van '94. Topturnster in Nederland De Russische topturnster Tatja- na Grosjkova hoopt zich bin nenkort in te schrijven bij de 'turnschool' van Boris Orlov en Simone Veldman in Nieuwe Pe- kela. Zij heeft nog een verblijfs vergunning nodig. „Haar komst is zo goed als rond," zegt Simo ne Veldman, wier vaders ver- pakkingsfabriek de turnschool in Pekela financiert. Grosjkova was vorig jaar de ontdekking op de EK turnen in Athene. Door een fout werd ze slechts negende in de eindrang schikking. maar ze veroverde wel een zilveren medaille met de vloeroefening. Trip rugbyploeg gaat toch door De trip van de Nederlandse rug byploeg naar Cardiff, waar een oefenwedstrijd als voorberei ding op de beslissende fase in de FIRA competitie tegen de se lectie van Wales wordt ge speeld, kan zaterdag doorgaan. Er waren moeilijkheden gere zen omdat de nationale kam pioen, bekerhouder en hofleve rancier voor Oranje, DIOK, had gedreigd zijn spelers terug te trekken omdat geen uitstel was verleepd voor het spelen van een bekerwedstrijd. Het bestuur van de rugbybond heeft de be slissing van de competitieleider teruggedraaid en de wedstrijd nu verschoven naar woensdag 4 maart, de dag waarop de kwartfinales waren vastgesteld. Deze worden nu gespeeld op 18 maart. Zweedse overheid legt miljoenen op tafel voor EK STOCKHOLM ANP Katrin Krabbe (mid den) wint de 100 me ter sprint tijdens de WK in Tokio, augus tus vorig jaar. De Duitse heeft inmid dels minder prettige zaken aan haar blon de hoofd. FOTO EPA HEERLEN FRANS DREISSEN GPD-VERSLAGGEVER Jos Hermens is niet te benijden. De mana ger van de drie van manipulatie verdachte atletes Krabbe, Breuer en Möller, maakt ve le overuren achter zijn bureau in Nijmegen. „Het is hier een gekkenhuis de laatste da gen". Hermens weet onderhand ook niet meer hoe hij de situatie moet interpreteren. „Bij de dopingcontrole in het Zuidafrikaan- se trainingskamp is veel mis gegaan. Er zijn fouten gemaakt die internationaal niet door de beugel kunnen. Aan de andere kant kan ik ook niet hard maken dat de atletes niet hebben geknoeid tijdens de urine-afgave. Ik moet er gewoon van uitgaan dat ze tegen mij de waarheid hebben verteld. Dat ze on schuldig zijn. Trouwens, ze wisten dat ze gecontroleerd zouden worden. t)an ga je toch geen domme dingen doen". Over de hele affaire hangt een waas van geheimzinnigheid. Jos Hermens heeft zelfs het vermoeden dat de Stasi erachter zit. „Die is namelijk nog steeds actief in Duits land". Volgens Hermens zouden ook ani- mositeiten tussen Oost en West een rol kunnen spelen. „Het is bekend dat in de voormalige DDR stelselmatig doping werd gebruikt. Nu probeert men in Duitsland met een schone lei te beginnen en daarom is er een heksenjacht bezig op alles wat ex- DDR is", aldus Hermens. Hermens wil er slechts mee benadrukken dat er tal van mensen zijn die Krabbe in een kwaad daglicht willen stellen. Dreigbrieven aan het adres van de tweevoudig wereld kampioene bevestigen dat. Dan nog blijft het een raadsel hoe er met de urine van de drie atletes geknoeid kan zijn. Volgens Her mens zijn talloze theorieën denkbaar. „De meiden hebben hun plasje gedaan en vanaf dat moment zijn er al fouten .gemaakt. De dokter heeft daar met de urine rondgelo pen, terwijl dat helemaal niet mag. De fles sen zijn niet verzegeld en de spullen zijn vier, vijf dagen niet bewaakt geweest in Zuid-Arrika". Vier advocaten zijn continu bezig met de zaak. Zij richten zich vooral op procedure fouten. „Je kunt uitgaan van het verhaal dat de atletes hebben gemanipuleerd, maar dat zou de dokter net zo goed gedaan kunnen hebben. Ie moet omgekeerd redeneren. Het feit ligt er. Het is aan de Duitse atletiekbond om te bewijzen dat de meisjes, waar de dokter oog aan oog. knie aan knie bij heeft gestaan, iets verkeerds hebben gedaan. Dat bewijs is er niet en dus zal elke burgerrech ter ons in het gelijk stellen". Hermens vindt het triest hoe de atletiek wordt aangepakt. „In de tennissport wordt nooit gecontroleerd. In het wielrennen straft men betrapte renners met twee maanden. In de atletiek meteen vier jaar bij het minste of geringste. De controle is hek senjacht. We willen allemaal schone, sport, maar als je erin zit weet je dat schone sport haast onmogelijk is". De Zweedse overheid legt mil joenen guldens op tafel voor de organisatie van het Europees kampioenschap voetbal. De to tale begroting bedraagt ruim 500 miljoen Zweedse kronen (circa 170 miljoen gulden). In dat bedrag is de renovatie van de vier voetbalstadions, waar mee ook vele tientallen miljoe nen guldens zijn gemoeid, niet eens meegenomen. De Zweedse overheid steekt 40 miljoen kronen in het presti gieuze toernooi. De inkomsten uit televisierechten, kaartver koop en reclame-opbrengsten worden geschat op 275 miljoen kronen. Voor het restant draait de Zweedse belastingbetaler op. Dat restant, zo n 60 70 mil joen gulden, valt te vergelijken met de ruim 50 miljoen gulden die het de Nederlandse over heid gaat kosten indien ons land het Europees kampioen schap van 1996 mag organise ren. Net als in Zweden worden daarmee vooral de kosten ge dekt die nodig zijn om een uit gebreide politiemacht op de been te brengen. Woordvoerders van de rege ringscoalities CDA en PvdA hebben vorige maand al laten weten dat over zo n bedrag niet te praten valt. In Zweden wordt wat lacherig gereageerd op de Nederlandse problematiek „Ook hier zijn wat discussies geweest over de kosten geeft Göran Havik, perschef tijdens het EK voetbal in Zweden, toe. „De politiek was echter betrek kelijk snel door de bocht." OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT De bedoeling van sport bedrijven is - afgezien van de ver broedering - een zo goed moge lijke prestatie neerzetten. In re creatieve kringen geldt dat prin cipe wat minder, daar genieten de vreugde en jolijt prioriteit, maar doorgaans houdt het aan gaan van een wedstrijd in dat je voor de winst gaat. In de eerste klasse van het wa terpolo doet zich in dat opzicht bij de vrouwen een wat vreem de situatie voor. Daar zitten ploegen bij die een beetje huiverig zijn voor prestaties. Want een te goede prestatie-lijn kan promotie naar de hoofd klasse inhouden en daar zit het gros van de eersteklassers - waaronder het Leidse De Zijl- /LGB - niet op te wachten. Een club. Het Ravijn, fs al gepromo veerd, maar de overigen staan niet te springen om de tweede promotiemogelijkheid te benut ten. De hoogste afdeling van het waterpolo schijnt een verschrik king te zijn voor de wat mindere godinnen in deze sport. Ze zou den wekelijks met een nulletje of twintig worden afgeschoten. Niet leuk. Bij sommige clubs worden de dames naar verluidt voor een duel zenuwachtig van het feit dat ze zullen winnen. We heb ben hier dus te maken met de omgekeerde vorm van het be grip faalangst. Een nieuw feno meen in de sport. Er is uiteraard geen club, speel ster of coach die zal erkennen dat er doelbewust wordt verlo ren, maar in de wandelgangen klinkt het hoorbaar. En ze heb ben de schijn tegen, de clubs. De Zijl/LGB bijvoorbeeld ver loor al enkele malen op een wat merkwaardige manier in een uitwedstrijd, terwijl er vlak voor tijd nog een voorsprong was. Coach Krik Parrel van de Leidse vrouwenploeg: „Puur toeval. Wij baalden zelf vreselijk van die nederlagen. Kom nou, wij doen echt niet mee aan deze praktijken. Ik weet dat de indruk links en rechts wordt gewekt, maar wij promoveren gewoon als we die tweede plaats aan het eind van de competitie hebben. Dat zal ook wel moeten want de reglementen schrijven dat voor. Bij het Goudse Donk - net als De Zijl/LGB in beeld als promo vendus - verloren de dames af gelopen weekeinde met 9-7 van een ploeg die bepaald de min dere was. Kan gebeuren, maar de coach Arie Kombrink gaf openlijk toe dat zijn dames om begrijpelijke reden niet zo ge motiveerd waren om te winnen omdat anders de promotie wel erg dichtbij was gekomen. Waterpolojoumalist Huib Maas schreef over de vreemde ont wikkelingen onlangs een stukje in het bondsorgaan Zwemkro- niek. 'Het met opzet verliezen staat haaks op het spelen van competitiesport', was de teneur van zijn verhaal. Maas in een reactie op zijn pi kante stukje: „De bond moet eens wakker worden. Hier is het waterpolo niet mee gediend. Een promotie- /degradatieregeling met een be slissende wedstrijd tussen de nummer 11 van de hoofdklasse en de nummer 2 i>an de eerste klasse kan een oplossing zijn. De hoofdklasser wil namelijk graag voor lijfsbehoud spelen en de eersteklasser is bij winst een te rechte promovendus. De eerste klasser zal trouwens vrijwel in alle gevallen verliezen, zo groot is het verschil immers. BH d6 KNZB zijn ze niet van plan stappen te ondernemen. Volgens Hans van der Putte, sectorhoofd waterpolo, zijn er nog geen signalen over clubs die met opzet verliezen. „Maar inderdaad, er is een enorm krachtsverschil tussen de hoofd- en eerste klasse. Het zou echter te gek zijn om steeds maar weer de competitie aan te passen aan het niveau van de clubs. Dan krijg je voor elk ni veau een klasse, dal wordt te zullen er gewoon aan moeten wennen: in de sport bestaan naast verliezers ook i Wl im van Zwam en Quick Boys zijn nog ruim vier maanden tot elkaar ver oordeeld. Dat worden span nende tijden want op Nieuw- Zuid is men nu al op de trainer uitgekeken, al durft niemand het hardop te zeggen. Van Zwam valt niet in liet pulletje' en in de voetballerij bevindt de oefenmeester zich dan in een slangenkuil. Wim van Zwam verkeert even wel in de veronderstelling dat het contact met de spelers steeds beter verloopt. Daarom reageerde hij als door een wesp gestoken op het niet ver lengen van het contract. Dat de samenwerking niet vloei end verliep was ook hem be kend. maar ondanks alles had Van Zwam positieve signalen opgevangen uit de bestuurska- Maar de Senaat van Quick Boys besloot, zoals bekend, anders i Ie clubleiding verwijt de trainer een gebrekkige communicatie en afstandelijk heid. Die laatste opmerking werd uit de mond van een Katwijks bestuurslid door een verslaggever van Trouw opge tekend/ Dat weer was aanlei ding voor Van Zwam in het programmablad van afgelopen zaterdag de Katwijkse criticas ters van repliek te dienen. Van Zwam: „Je kunt ondergetekende heel veel verwijten, maar nooit af standelijkheid want dan raak je hem heel diep. Een week na de publicatie is Van Zwam nog steeds boos: „Schandalig dat ze me dat in de voeten schuiven. Ik ken me zelf beter dan zij en ik ben ze ker niet afstandelijk De relatie met de machtheb bers is dus broos. Tot over maat van ramp voetbalt het eerste elftal slecht, dus heerst in de tempel aan de Laan van Nieuw Zuid nu niet bepaald het ideale voetbalklimaat. Van Zwam bestrijdt dat laatste dus: „Het gaat de goede kant op. al leen wordt mij de tijd niet ge gund. Ik heb nu eenmaal een andere benadering. Ik ben er van overtuigd dat die aanpak rendement op langere termijn had opgeleverd. Ze moeten zich in Katwijk eens afvragen waarom ze pas vorig jaar kampioen zijn geworden. Ik wil de spelers een grotere ver antwoordelijkheid geven. Dat proces duurt natuurlijk wel Duidelijk is inmiddels dat de Katwijkse voetballer het liefst met harde hand geregeerd wil worden. Weemoedig wordt nog wel eens teruggedacht aan de rare fratsen van Melbi Ra- boen, zaterdag overigens toe schouwer bij Quick Boys-Spij- kenisse. Van Zwam heeft trouwens nog heel wat meer verbale pijlen op zijn boog. maar die worden pas na zijn afscheid afgescho ten, belooft hij. Wel wil hij rea geren op de reactie van Arie Guyt in Trouw, waarin de Quick Boys-praeses meldt dat het besluit om met Van Zwam te breken 'unaniem' was. Van Zwam: „Dat is een grove leugen. Ik kan alle bestuursleden recht in de ogen kijken. Zij mij, althans een aantal, niet. Ach, mis schien is het ook een beetje m'n eigen schuld. Als ik m'n PK richting bestuur beter had ver zorgd, dan was ik ook volgend jaar trainer van Quick Boys ge weest. Zeker weten. Maar ik leg de prioriteiten nu eenmaal er gens anders. Navraag leert dat Van Zwam gelijk heeft. Het besluit over verlenging van het contract was niet eensluidend. De sco was tien tegen, één voor Van Zwam.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23