D 'Ik heb niks te verbergenf I OLYMPISCHE WINTERSPELEN 'Voor Blair en Jansen komt Amerika uit bed' De lijdensweg van Yvonne Visser WOENSDAG 12 FEBRUAR11992 NATALIA MISJKOETIO- Redactie: 023-150187 ^OK en Artoer Öimitrijev T,m Brouwer de Koning, Ad (GOS) nebben het olym- Hcesbeen, Karei Jansen. Patricia pische goud veroverd in Jimmink, Ad van Kaam, Rob het paarrijden. Het zilver van der Zanden. Was voor hun landgeno ten Besjke/Petrov. Noren hebben met Karlstad tweede troef Eerst was het een nier-ontsteking, toen een aandoening aan de alvleesklier en/of de twaalfvingerige darm. Gister middag na aankomst in Albertville meldde de Noorse coach Hans Trygve Kristiansen, dat Johann Olav Koss het afgelopen weekeinde met een galsteen-aanval het zie kenhuis in werd gedragen. De wereldkampioen lijkt de laatste dagen nog het meest op een wandelende medi sche encyclopedie. Een ding is inmiddels wel duidelijk: Koss zal morgen gewoon starten op de vijf kilometer. GOVERT WISSE Koss wilde gisteren, toen hij even zijn neus liet zien op de ijsbaan in Albertville, niet veel kwijt. „Ik voer me goed. Ik heb erg veel pijn gehad, maar nu heb ik nergens last meer van. Eigenlijk heb ik er nooit aan ge twijfeld, dat ik zou starten. Het verbaast me, dat er zo veel op hef over me is gemaakt." Thor Oystin Endsjö, de arts van het Noors olympisch team, zette gisteravond het licht al op groen voor Koss. Bloedonder zoek in het ziekenhuis van Al bertville. heeft, zo verklaarde de dokter, aangetoond dat de pa tiënt na de plotse galsteen-aan val in Inzeil genezen is. Volgens Endsjö is het wel onzeker of de Irritatie insdagmiddag 14. uur, Albertville. It In conditie van Koss na alle heissa niet is aangetast. Hans Trygve Kristiansen heeft zijn hoop op olympisch goud niet verloren. De Noorse coach: „Johann is ijzersterk. Ik ben niet pessimistisch, hoewel hij na tuurlijk niet de meest ideale voorbereiding achter de rug heeft." Mocht Koss te zeer verzwakt zijn om de Vikingen aan goud te helpen, dan hebben zij in Geir Karlstad nog een sterke troef kaart in handen. De veteraan lijkt ondanks de wilde verhalen rond zijn persoon niet dezelfde fout te maken als vier jaar gele den in Calgary. Toen werd zijn naam - ten onrechte - in ver band gebracht met de anabo len-handel van Goeljajev en Toekomstbeeld voor de vijf kilometer van morgen, of eist Geir Karlstad alsnog een hoofdrol voor zich op bij de Noren? Johann Olav Koss, de laatste dagen net een wandelende medische encyclopedie, gaat hier Bart Veldkamp voor bij een eerder gereden 5000 meter. foto an Krosby. Karlstad raakte zo van de kook van alle negatieve pu bliciteit, dat hij kon fluiten naar medailles. Nadat hij vorig jaar door een rugblessure, veroorzaakt door een val van een trappetje, niet voorin kon meerijden, is Karl stad nu terug aan het front. De Noorse diesel straalt weer de power uit van vroeger jaren. Helaas voor de Noor is hij vlak voor de zestiende Winterspelen opnieuw in opspraak geraakt. Ditmaal vanwege de brief, die hij op zak heeft bij de doping controles en waarin door dr. Helge Oftebro, arts van het Noors dopinglaboratorium, ge meld wordt, dat Karlstads ver houding epitestosteron-testos teron aan de hoge kant is: Hij overschrijdt de toelaatbare grens (1:6) niet, maar zit er wel tegenaan. De zaak Theunisse werd in al lerlei publicaties meteen opge rakeld. De Nederlandse profrenner liep tegen een zware schorsing aan, nadat de verhou dingen, zo bleek tijdens contro les, bij hem helemaal zoek wa ren (zelfs 1:40). Karlstad is nog steeds onder de door Manfred Donike gestelde grens gebleven en is dus niet strafbaar. De ver gelijking met Theunisse loopt daarom mank. Wat de Hollandse fietser en de Noorse schaatser wel ge- 00 een voormalige win kel in sanitair, die nu dienst doet als. ontmoetingsruimte voor NOC-sponsors, vindt de eerste olympische persconferentie van de Nederlandse mannenploeg plaats. Achter de tafel Falko Zandstra en consorten plus be geleiders. Aan de andere kant een batterij verslaggevers, foto grafen, een radioreporter en snorrende NOS-camera's. Ver derop, in een keukentje, staat 150 liter erwtensoep, die spe ciaal voor deze gelegenheid door chef d'equipe Egbert van 't Oever uit Nederland is aangerukt, al te pruttelen. Het brouwsel zal echter nauwe lijks aangeroerd worden. Want op een enkeling na stappen de Nederlandse journalisten sneller clan in de bedoeling ligt weer op. Geïiriteerd, boos en teleurge steld. De geplandq verhalen voor de krant van de volgende dag gaan niet door. Het is al jaren.gebruik, dat vlak voor een belangrijke wedstrijd nog wat individuele gesprekjes plaatsvinden tussen de schaat sers en de mediavertegenwoordi gers. Op deze regenachtige dins dag wordt met een mooie tradi tie gebroken. De schaatsers heb ben er geen trek in. „Jullie weten toch alles al. Er mogen alleen wat obligate en algemene vraagjes gesteld wor den. Dat gaat dan ongeveer zo: „Falko, sta je onder druk". Falko: „Nee, hoor. Ik voel me prima. Leo Visser en Bart Veldkamp lig gen op dat moment dubbel van het lachen. De pers reageert ver ontwaardigd, maar de schaat sers houden voet bij stuk. Geen aparte gesprekjes. De irritatie groeit, als een ver slaggever van de GPD een vraag stelt aan Bart Veldkamp over het hoe en waarom van zijn cu rieuze tien kilometer tijdens het EK. Bondscoach Ab Kr ook komt snel tussenbeiden. („Dat is een onzinnige vraag, daar wordt' niet op geantwoord, Veldkamp is nu bezig met zijn voorberei ding op de vijf kilometer. Heb je geen hetere vraag?"). Met de voorzitter van de Neder landse Sport Pers (Johan Wol- dendorp) voorop, volgen daarna luide protesten tegen de malle en ongebruikelijke gang van zaken. Woldendorp: „Dit is geen ma nier van werken. Krook: „Goh, ik had nooit ge dacht, dat jullie er zo over zou den vallen. Chef de mission Ard Schenk pro beert tevergeefs te bemiddelen, „Dit is jammer allemaal. We hadden het nog zo gezellig ge maakt met de erwtensoep van Egbert. GOVERT WISSE ALBERTVILLE WYBREN DE BOER GPD-VERSLAGGEVER Elke dag schaatst hij een half uurtje op de Olympic Oval van Albertville. Hij heeft een maandje vakantie en wil toch een beetje fit blij ven. Herkend wordt hij naar eigen zeggen nauwe lijks, al vermoedt hij dat de meesten zijn naam wel zullen kennen. Dat kan bepaald geen groot spraak worden genoemd. Hij mag zich één van de grootste olympische helden noemen. De beste schaatser uit de geschiedenis: Eric Heiden, vijf voudig winnaar van het goud in 1980 in Lake Pla cid. Eens in de vier jaar duikt hij weer bij de schaatsbaan op. Tijdens dé" Olympische Spelen fungeert hij als commentator van de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS! Gek van schaatsen is de inmiddels 33-jarige 'Golden Boy' nog steeds. Toen Bonnie Blair maandagavond het eerste goud voor Amerika in de wacht sleepte, verloor verslaggever Heiden een moment de objectiviteit uit het oog. „Ik zat bijna net zo hard te juichen als alle Yanks hier op de tribune. Een vuist in de lucht; goud voor de USA, allright!!" Die reactie is veelzeggend voor de belangstel ling die er op dit moment in Amerika bestaat voor het schaatsen, meent Heiden. „Normaal gespro ken stelt schaatsen in Amerika niks voor. Maar Olympische Spelen, dat is anders. Als er goud ge wonnen kan worden, worden Amerikanen en thousiast. Voor Bonnie Blair en Dan Jansen komt het Amerikaanse publiek midden in de nacht uit bed. In de lange afstanden is niemand geïnteres seerd." Heiden heeft wel belangstelling voor de vijf en tien kilometer, maar zit met een klein probleem. Hij heeft geen idee welke naam bij welke schaat ser hoort. „Als je hier zes Hollandse jongens op een rij zet en vraagt: 'Wijs Zandstra aan', dan moet ik je teleurstellen." Maar dat wil niet zeggen dat hij zijn tijdelijke functie niet serieus uitoefent. „Niemand hqeft mij iets te vertellen over tech niek, taktiek of andere zaken die op de ijsbaan spelen. En dat is toch waar CBS mij voor heeft in gehuurd." Een duidelijke mening over,het schaatsen heeft hij ook. Hij benadrukt dat de schaatssport in de achterliggende tien jaar een stormachtige ontwik keling heeft doorgemaakt, maar doet de opmer king dat het daarom onmogelijk is dat er ooit nog iemand vijfmaal olympisch goud wint, als onzin af. Heiden: „Sprint en allround kan best samen gaan. Maar de meeste, sprinters zijn lui en nemén niet de moeite om de andere afstanden te leren. Ik was bereid om beide te leren. Ik wilde keihard trainen. Harder dan wie ook." Dat bewees hij door na zijn afscheid van de schaatssport, toen hij pas 21 jaar was, zich ook in een andere tak met de besten te meten. Heiden verlegde zijn aandacht van het ijs naar het asfalt en maakte in 1986 deel uit van de eerste Ameri kaanse wielerformatie die zich in de Tour de France meldde. Een valpartij in de laatste ber getappe, op de Col de Galibier, blokkeerde voor hem de weg naar Parijs. „Maar ik had mezelf be wezen dat ik een allround-sportman ben." Ondanks zijn sportieve prestaties, lag zijn grootste ambitie op een heel ander terrein. Als veertienjarige besloot Eric Heiden dat hij, in na volging van zijn vadpr, dokter wilde worden. Sinds juni vorig jaar mag hij zich arts noemen. In middels is hij verbonden aan de 'University of Californië, Davis Medical Center' in Sacramento. Uitgestudeerd is hij echter nog niet. „Ik wil ortho pedisch chirurg worden. Dat kost me nog vijf jaar studie. No problem." meen hebben, is hun opinie over de oorzaak van de onregel matigheid. Beiden stellen hun eigen lichaam, dat of te weinig epi-testpsteron (Theunisse) of te veel testosteron (Karlstad) produceert, verantwoordelijk. Verboden preparaten? Nee hoor. Theunisse evenwel werd wel degelijk vo®r leugenaar uit gemaakt en moest boeten. Karlstad moet men tot dus verre wel op zijn woord geloven, omdat dopingcontroles bij hem tot nog toe negatief zijn uitge vallen. In Noorwegen bestaan zelfs zogenaamde vliegende controles, waarin atleten onver wacht tijdens hun training wor den opgezocht om een plasje in te leveren. Deze worden uitge voerd op last van het Noors Olympisch Comité en de sport federatie. Twee dagen na het Europees Kampioenschap is dat voor het laatst gebeurd bij Karl stad. Uit voorzorg heeft de voor malige wereldrecordhouder op de vijf en tien kilometer tijdens dopingcontroles een brief bij zich, waarin dr. Oftebro, direc teur van het door het IOC goed gekeurde laboratorium in Oslo, de hoge verhouding uit de doe ken doet. Oftebro, die Karlstad uitvoerig heeft onderzocht en getest, heeft afgelopen vrijdag eveneens een wetenschapelijk rapport overhandigd aan de medische commissie van het IOC. Het Internationaal Olym pisch Comité heeft daarna ver klaard, dat het niet ongebruike lijk is, dat atleten de dopingcon- troleurs schriftelijk op de hoog te stellen, als hun lichaam der gelijke afwijkingen als bij Karl stad vertoont. De Noorse stayer is van plan om vandaag andere schaatsers tekst en uitleg te geven. „Ik heb niks misdaan en niks te verber gen, maar ik kan me voorstel len, dat sommige rijders na alle publicaties vragen hebben. Ik zal ze eerlijk antwoord geven", aldus de Noor, die afgelopen za terdag bewees, dat hij ondanks de speculaties niet uit zijn even wicht is gebracht. In Inzeil no teerde hij tijdens een testrit 6.57,54 op dë vijf kilometer. Een tijd, die er zijn mag in een trai ningswedstrijd. Karlstad is klaar voor de strijd met de zwijgzame Nederlandse concurrentie. Bos weer volop in training Met uitzondering van Thomas Bos en Robert Vunderink zijn alle Nederlandse deelnemers aan de Olympische Winterspelen nu in Albertville. Beide stayers arriveren maandag. Drie dagen later komen zij in actie op de tien kilometer, het laatste schaatsonder- deel. Bos is hersteld van griep en heeft de trainingen in Davos hervat. Geen wijziging groepsvolgorde De organisatoren van het olympische schaatstoernooi zullen de groepsvolgorde niet wijzigen. Pas morgen wordt besloten of de 5000 meter bij de mannen later dan het voorziene tijdstip (14.45 uur) begint. Scheidsrechter Lars Eklund wilde na een bespreking met de verzamelde ploegleiders niet eerder een beslissing ne men. Eklund had becijferd dat de 5000 meter mannen bij 36 deelnemers 3 uur en 37 minuten vergt. De tien kilometer met 32 rijders (aanvang 12.00 uur) duurt zes uur. Ginther breekt lendenwervel De Oostenrijkse favoriete Sabine Ginther is voor de Olympische Winterspelen en de rest van het alpine ski-seizoen uitgescha keld. Gisteravond werd bekend,1 dat de 22-jarige Tiroolse bij haar zware val tijdens de training voor de afdaling van de combinatie in Meribel de tweede lendenwervel heeft gebroken. Dat wees een onderzoek in het ziekenhuis van Moutiers uit. Vandaag wordt ze naar een hospitaal in Innsbruck overgebracht. Ginther werd gezien als kandidate voor eremetaal op Elfdaling, slalom en combinatie. Ook de Amerikaanse Wendy Fisher kwam ernstig ten val. Zij liep een gebroken duim, een lichte hersenschudding op en kneuzingen aan de knieën op. Goeljajev wil naar Nederland Nikolaj Goeljajev hoopt na dit seizoen aan de slag te kunnen in Nederland. De wereldkampioen allround van 1987 en olympisch kampioen op de 1000 meter in Calgary wil Moskou verlaten nu het economisch klimaat in Rusland met de dag slechter wordt. Goeljajev: „In mijn eigen land zal het met mijn vrouw en doch tertje steeds moeilijker worden om de eindjes aan elkaar te kno pen. Ik hoop een baan te kunnen vinden in Nederland. Liefst als trainer. In de zomermaanden wil ik mee gaan doen aan de skee lercompetitie." Canadese schiet op biathlon haar doel voorbij LES SAISIES TON DE RUITER Het olympisch jachtseizoen is in het na tuurgebied bij Les Saisies geopend. De die ren in de omgeving van het 1800 meter hoog gelegen bergdorp hoefden echter niets te vrezen. De 69 vrouwelijke jagers schoten*net hun geweer op schijfjes van elf centimeter en lieten de herten ongemoeid. Les Saisies, de plaats waar de familie van skiër Frank Piccard een gigantische sport zaak heeft, beleefde gisteren de primeur van de eerste biathlon voor vrouwen. Al sinds 1960 trekken de mannen bij de Olym pische Spelen met het jachtgeweer op de rug door de bossen. Gisteren mochten deel neemsters uit twintig landen laten zien dat een 4,5 kilo zwaar geweer op de rug van een vrouw niet misstaat. 2500 meter langlaufen, vijf schoten op de 50 meter verder gelegen schijfjes vanaf liggende positie, nog eens dezelfde afstand op de latten, dan vijf scho ten staand en terug naar de finish over 2,5 kilometer. Wie een misser heeft moet een strafrondje maken van 150 meter. De Russin Anfissa Restzova (27) uit Sverdlovsk richt driemaal verkeerd, maar is op de ski's zoveel sneller dat het strafwerk zonder gevolgen blijft. Met twee missers wordt de Duitse Antje Misersky tweede en ook de winnares van het brons, Elena Belo- va (GOS), kan tweemaal de juiste richting niet vinden. De Argentijnse Maria Giro (36e) heeft geen missers, maar kan niet vooruit op de ski's. Haar landgenote Fabia#- na Lovece snelt over het parcours, maar kan - zo blijkt uit negen missers op tien - niet schieten en wordt laatste. Waarmee ge zegd is dat iemand die het een wel en het ander niet kan onmogelijk voorin kan mee spelen in deze loodzware discipline. „Het is een combinatie: een lichamelijke test en een mentale uitdaging", weet Yvon ne Visser uit ervaring. Ze heeft zojuist de tien schoten eh de 7,5 kilometer afgelegd. Huilend hangt ze in de hekken. „Voor deze wedstrijd heb ik negen jaar getraind en,nu gaat alles mis. Laat me maar even, ik ben zo weer hersteld." De naam van de atlete komt in het 'Who is who" van het Nederlands Olympisch Co mité niet voor. Ons land kent wel mannen (vaak in Noorwegen trainende mariniers) die aan biathlon doen, maar geen vrouwen. Yvonne Visser is dan ook Canadese, 26 ja ren terug geboren in Calgary, dochter van emigranten uit Halfweg en Amsterdam. „Negen jaar lang schoot ik als de beste. Dan komt de dag waarop al die trainingsarbeid omgezet moet worden in een prestatie en dan schiet ik vier keer mis, een keer liggend, drie keer staand. Ik heb geleefd van een in komen waarvan eigenlijk niet te lelven valt. Een sociaal leven heb ik niet gehad. Waar voor heb ik dat alles gedaan?" vraagt ze zich vertwijfeld af. Yvonne Visser wordt uiteindelijk 59e, ver onder het niveau van de Canadese atlete, die in het Duitse Oberhof al eens tweede werd in een wedstrijd voor de wereldbeker. Als de tranen gedroogd zijn kan de studente fysiotherapie prima aangeven waaraan het heeft gelegen. Het is het verhaal van de om standigheden. Een sportplaats op 1800 me ter hoogte leent zich voor een explosieve sport en niet voor een duursport. De ver wachting van de trainers, dat kleine ge spierde tantes daarmee beter overweg kun nen, komt uit. De gouden Russin is 1.58 lang en weegt 58 kilo. De Canadese is der tien centimeter langer en moet acht kilo meer de heuvels opsjouwen. Visser, die geen woord Nederlands spreekt, heeft bo- Eric Heiden, hier schaatsend achter olympisch kampioene Bonnie Blair: „Een vuist in de lucht; goud voor de USA, allright!!" •FOTO GPD Niet alleen Yvonne Visser ging 'kapot' op de eerste olympische biathlon sles. Hier vallen Svetlana Pecherskaia (GOS) en Use Meloche uitgeput n vendien de pech dat het net voor de wed strijd ging sneeuwen. Omschakelen op an dere ski's ging niet meer. .Anderen hebben het misschien slimmer aangepakt. Het is niet de schuld van de ma teriaalman, maar de ski's liepen niet. Ik had' geen kracht, geen pep, faalde op de dag dat ik had moeten pieken. Het is een teleurstel ling die ik zelf moet verwerken. Lukt me dat dan ga ik door tot 1994, anders is het over." Biathlon is niet alleen in Nederland een kleine sport. Ook in het grote Canada beoe fenen slechts tien vrouwen de sport in wed strijdverband. De twaalfduizend toeschou wers bij de olympische Strijd in de gestaag vallende sneeuw, komen dan ook vooral uit Noorwegen en Duitsland. Zonder goud druipen ze af, even teleurgesteld als Yvonne Visser. „Net voor de plaats waar geschoten moet worden, ligt een heuvel. Die heb ik bewust rustig genomen om mijn hartslag tot rust te laten komen. Met een hoge hart slag kun je niet schieten. Vandaar dat ieder een inhoudt, de Russinnen uitgezonderd. Ongelooflijk hoe zij dat doen, ze gaan lig gen en pats." Een kwestie van mentale training. „Het kan niet zijn", zo draait de Canadese met de Nederlandse naam de film van de afge lopen negen jaar terug, „dat ik daarin te kort ben geschoten. Hoeveel uren zal ik in de huiskamer met mijn geweer geoefend hebben: aanleggen, richten, trekker overha len. Nee, geen kogels. De olympische race moet de dag van je leven worden en dan gaat alles mis. Ik voel me als een schaatser op de 500 meter, die jaren heeft getraind en dan in de eerste bocht valt."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20