Regio 'Onderhoud aan vaarwegen in gevaar' 'Je kan wel eens slechte wegen treffen' 'Verlies tanden door ontsteking onnodig' 'Hoe lang blijven ze gedogen?' Bestuur vuiloven naar adminstratieve rechter 'Valkenburgse Orion totaal ander toestel' Woensdag 12 februari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: KEES VAN HERPEN Vormgeving: RUTCERJ HOOGERDUK 18 Alplrense tandarts signaleert: Terughoudende reacties op brief milieu-inspecteur JACOBSWOUDE/LEIDEN .RUUD SEP ,,Ze moeten nou niet zitten ouwehoeren. Wat gaat er nu daadwerkelijk gebeuren? Komt het stil te liggen? We zijn pas tevreden als ze echt sloppen met storten van bagger. Er wordt nu nog dagelijks klasse 4 gestort uit Delfland»" Voorzitter Erick Bosch van de stichting tot be houd van het Braassemermeer is niet van plan te vroeg te juichen. De regionale inspecteur voor de milieuhygiëne mag dan vinden dat de pro vincie met de baggerstort de wet overtreedt, Bosch is er nog niet van overtuigd dat dit ook het definitieve einde van de omstreden stort in luidt. Voor hem geldt: eerst zien dan geloven De inspecteur is van mening dat de provincie ten onrechte gedoogt dat er in de Braassem bag ger wordt gestort zonder afvalstoffenwet-ver gunning. Zij heeft dit vorige week gemeld bij de officier van justitie in Den Haag. Die moet nu beslissen of justitie een onderzoek moet instel len naar de gang van zaken rond de Braassem. De inspecteur is niet de enige die de afgelo pen dagen naar justitie is gestapt om onrecht matigheden bij de baggerstort te melden. Vorige week deed de stichting tot behoud van de Braassemermeer aangifte van het storten zon der vergunning van de Dienst der Domeinen, de eigenaar van de plas. Gisteren kwam daar nog de aangifte van Jacobswoude bij. Deze gemeen te wijst justitie op het ontbreken van een afval stoffen -wetvergunning voor de stort. De Jacobswoudse burgemeester D. Brouwer de Koning verbaast zich over het trage tempo van de gang van zaken. „We zijn al sinds april vorig jaar bezig met deze zaak maar zonder suc ces. Ie vraagt je af waarom er nu pas gereageerd wordt." Ook de inspecteur moet al langer gewe ten hebben dat er iets mis is met de stort in de Braassem, meent de burgemeester. Omwonenden van de Braassem meldden dat afgelopen weekeinde dat voor het eerst op een zaterdag is gestort. Provincie houdt vast aan stort in Braassemermeer Het onderhoud aan Zuidhollandse provinciale vaarwe gen wordt onmogelijk indien de stortplaats in de Braas sem wordt gesloten. Ook het andere depot in Zuid-Hol land moet dan worden gesloten. De provincie kan in dat geval geen kant op met de baggerspecie. ALPHEN AAN DEN RUN MONICA WESSELINC Verlies van tanden en kiezen door ontsteking van het tand vlees gevolgd door botverlies, is in de toekomst niet meer nodig. De tandarts heeft de beschik king over steeds geavanceerder technieken waarmee de ziekte parodontics beter kan worden bestreden. „In de zeer nabije toekomst kunnen we zelfs pa tiënten met ernstig botverlies toch helpen", aldus T.L.J.M. Kroon, werkzaam in de Kliniek voor Parodontologie in Alphen aan den Rijn. De afgelopen decennia is het gebit van de gemiddelde Neder lander steeds beter geworden. De halfjaarlijkse controle, goed poetsen en flossen maar zeker ook de fluoridering van de tand pasta hebben ertoe bijgedragen dat er steeds minder tandbederf is. De Nederlander houdt tot op steeds hogere leeftijd zijn eigen tanden en kiezen. „De cariës hebben we goed onder contro le, het tandvlees is het volgende probleem", zegt Kroon. We poetsen over het alge meen niet slecht. Waaraan het wel schort is het schoonmaken van de ruimte tussen de tanden. Er blijven bacteriën zitten Handplak) die ontsteking van het tandvlees veroorzaken. Van de volwassenen heeft naar schatting 90 procent een min of meer ernstige vorm van tand vleesontsteking. Bij de jeugd komt het ook voor. soms in een erg agressieve vorm. Het grootste deel van de vol wassenen houdt jaren achter een een lichte vorm van tand vleesontsteking. Er is niets te zien, behalve als de tandarts met een pocketsonde tussen tandvlees en tand of kies gaat friemelen. Ontstoken tandvlees gaat dan bloeden. Botverlies Zón 15 procent van de volwas senen Krijgt echterernstiger kwalen. Het tandvlees raakt zo sterk ontstoken dat het van de wortels gaat wijken. Er ontstaat een ruimte tussen tandvlees en wortel. Dat gat vult zich met bacteriën waardoor de ontste king steeds verder naar bene den gaat. Daardoor wordt het kaakbot rondom de wortels af gebroken, het tandvlees wijkt en min of meer ernstige vorm van FOTO HIELCO KUIPERS trekt soms terug. Als er niets wordt gedaan is verlies van tand of kies onvermijdelijk. Tot voor niet al te lang gele den kon er niets worden ge daan. „Dat ligt nu anders", zegt Kroon. Tandartsen kunnen nu met succes een aantal nieuwe technieken toepassen. De behandeling hangt sterk af van de fase waarin de ontste king zich bevindt. In het begin van de ziekte is het tandvlees losgekomen van de wortel. In zo'n geval kan 'simpelweg' de ruimte worden gereinigd. „Wonderlijk genoeg hecht het tandvlees zich, als dat gat goed schoon is, vanzelf weer aan de wortel. Mits de patiënt daarna de zaak goed schoonhoudt, is het leed geleden De zaak kan echter ook te ver zijn om nog goed te kunnen rei nigen. Kroon zet uiteen dat in zo'n geval het tandvlees wordt opengesneden en weggeklapt waarna de wortelomgeving goed kan worden gereinigd. Het kaakbot dat door de ontsteking verdwenen is. komt door een fiap-operalie alléén niet meer terug. Groeien maar De tandarts heeft echter een nieuw wapen in handen gekre gen: de zogeheten GTR-metho- de. Het botweefsel wordt gesti muleerd te groeien. Nadeel van de methode is de belasting voor de patiënt; het membraan moet na enkele weken weer worden verwijderd. Bovendien is het een dure ingreep en zijn de re sultaten niet altijd voorspelbaar. Kroon verwacht echter dat er binnen afzienbare tijd oplosba re membranen op de markt zul len zijn. Tot voor enkele jaren geleden was een aantal vormen van tandvleesontsteking niet te ge nezen. Ondanks schoonmaken bleef het tandvlees ontsteken met alle gevolgen van dien. Kroon: „Dank zij uitgebreid on derzoek weten we nu dat de bacteriën die dit veroorzaken, duidelijk anders zijn. Ze zijn veel agressiever. De normale behandelng combineren met een anti-bioticakuur blijkt hier voor de oplossing tfe zijn". DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU WILLEM SPIERDIJK Het provinciebestuur heeft gis teren het ultimatum van Ja cobswoude naast zich neerge legd. Het gemeentebestuur eiste van Zuid-Holland dat op 6 fe bruari een einde zou komen aan de baggerstort in het onder waterdepot van de Braassem. Burgemeester D. Brouwer de Koning heeft vervolgens bij de rijkspolitie in Leiderdorp aan gifte gedaan van overtreding van de afvalstoffenwet. Het milieubureau van Leider dorp wist vanmorgen nog niet wat er met die aangifte wordt gedaan. Het is mogelijk dat er een nader onderzoek wordt in gesteld. Volgens woordvoerder Bastiaanse kan ook na overleg met de officier van justitie be sloten worden dat met de aan gifte niets wordt gedaan. Een besluit hierover wordt in de loop van vandaag verwacht. Persofficier van justitie Den Hollander zegt dat er al eerder justitieel onderzoek is gedaan naar de stort. Er is toen gekeken of de Wet Verontreiniging Op pervlaktewater werd overtre den. Dat bleek niet het geval te zijn. Jacobswoude baseert zijn aangifte nu echter op de stren gere Afvalstoffenwet. Volgens recente rechtspraak moet deze wet ook bij dit soort stort wor den gehanteerd. Volgens de provincie is er geen sprake van een overtreding. „Er is sprake van volstrekt verant woord handelen", zo stelt woordvoerster M. Westeneind. Volgens de vergunning die de provincie heeft afgegeven aan het Hoogheemraadschap van Rijnland moet het oppervlakte water worden gecontroleerd. „Dat gebeurt nu ook. En we doen zelfs meer. Met behulp van een computerprogramma wordt ook de kwaliteit van het grondwater in het oog gehou den." Wel moet volgens de provin cie de huidige vergunning per 1 oktober worden omgezet in een strengere Afvalstoffen wet-ver gunning. Tot 1 april, de datum waarop het stortseizoen sluit, zal tijdelijk nog met de oude vergunning gebruik worden ge maakt van de Braassem. „Eer dere besluiten door de rechter wijzen uit dat een depot nooit van de ene dag op de andere dag wordt gesloten omdat er een vergunning moet worden aangepast", aldus woordvoer ster Westeneind. De provincie heeft voorlopig met het hoogheemraadschap afgesproken dat de baggerspe cie extra wordt gecontroleerd. Vier weken voor de uitvoering van het baggerwerk worden op nieuw monsters genomen. De gemeente Jacobswoude wordt ook in de gelegenheid gesteld om een contra-expertise uit te voeren. De SA VA, waarin 35 gemeenten zijn vertegenwoordigd voor de bouw van een vuilverbranding, stapt naar de administratieve rechter. Zij wil dat de gemeente Leidschendam, waar de vuilver branding moet komen, alsnog alle procedures rond dit bouw werk afmaakt. Het gaat daarbij met name om de zogeheten an ticipatieprocedures die nodig is voor het verlenen van een bouwvergunning en de bestem mingsplanprocedures. Vorige maand besloot de ge meente Leidschendam om deze procedures stil te leggen. Reden daarvoor was dat Leidschen dam eerst de resultaten wil af wachten van het onderzoek naar eventuele alternatieven voor de vuilverbranding. De SA- VA vindt nu dat dit geen steek houdende reden is om direct met alle procedures te stoppen. Het bestuur van de SA VA gaat er vanuit dat het onderzoek zal uitwijzen dat de alternatieven niet deugen en dat toch een vuilverbranding moet worden gebouwd. Mocht dat inderdaad het geval zijn, dan heeft het be sluit van Leidschendam inmid dels wel tot een aanzienlijke vertraging geleid. Wanneer blijkt dat de alternatieven toch haalbaar zijn. kan volgens de SA VA alsnog met de procedures worden gestopt. Vorige week maakte het Afval Overlegorgaan (AOO) bekend geen rekening meer te houden met de komst van een vuilver branding in Leidschendam. Het AOO is een landelijk adviesor gaan dat de vuilstromen van Nederland in kaart brengt en de minister moet adviseren over maatregelen op dit gebied. DORITH LIGTVOET De kans dat een Valkenburgse Orion door een motorstoring op een woonwijk neerstort is zeer klein. Dat /.egt een woordvoer der van het marinevliegkamp Valkenburg als reactie op het neerstorten van een F-16 giste ren op een woonwijk in Henge lo. „De F-16 heeft één motor, terwijl een Orion over vier mo toren beschikt. Als er een uit valt, kan de piloot het toestel nog gemakkelijk terugbrengen", aldus de woordvoerder. De Ori- ons zijn vanaf 1982 op Valken burg gestationeerd. In Neder land zijn nog geen ongelukken gebeurd met deze toestellen. In de VS, waar al vanaf de jaren zestig met de Orion wordt ge vlogen, zijn wel enkele ongeval len bekend. De zegsman van het marine vliegkamp durft overigens niet zonder meer aan te geven dat de Orions veel veiliger zijn dan de F16's. „Met de straaljagers wordt op een heel andere ma nier gevlogen, met veel hogere snelheden. Het is flitsender. Een Orion is een totaal ander type toestel". HAARLEMMERMEER E*en 27-jarige automobiliste uit Zaandam raakte gisteravond gewond toen ze vanaf de snelweg A9 de afslag naar de A4 wilde nemen. De vrouw kon een botsing niet meer voorkomen toen de wagen van een 26-jarige Amsterdamnier dwars op de rijbaan kwam te staan. De vrouw is met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Bloemenrijders hebben vaak lak aan rij- en rusttijden IKW houdt spreekuur voor vrouwen met borstkanker Met de hand op z'n hart zegt hij: „Wij sjoemelen niet met de rij- en rusttijden." Om een tel later te relativeren: „Nou ja, je kunt wel eens in de file staan of slechte wegen treffen. Dan ge beurt het dat je langer in de au to zit dan wettelijk is toege- Ton Zandbergen uit Rijnsburg is bloemenrijder. Die bloemen rijders, zegt de rijksverkeers dienst (RVI) van het ministerie van verkeer en waterstaat, heb ben lak aan de wettelijk vastge stelde rij- en rusttijden. Eén op de vier moddert maar wat aan. Aanleiding voor de RVI om de controle strakker aan te halen. Justitie gaat de overtreders ver volgen. Worden ze veroordeeld, dan krijgen ze een strafpunt. Drie punten kan het intrekken van de vergunning tot gevolg hebben. Zandbergen kijkt daar wat sip bij. Voor hem zijn die strengere controles niet nodig en de drei ging dat de vergunning kan worden ingevorderd vindt hij alle perken te buiten gaan. „Neem nou deze periode. We zitten vlak voor Valentijnsdag. Een drukke tijd voor de bloe menrijders. Ze vertrekken later, maar moeten de bloemen wél op tijd bij de verkoper afleve- Zandbergen kan het nauwe lijks geloven dat één op de vier van zijn collega's de rij- en rust tijden aan zijn laars lapt. Zelf doet hij dat werk nu 20 jaar. In al die jaren werd hij vier keer gecontroleerd. „Ik ben nooit er gens op gepakt. Eén keer in Duitsland zeiden ze dat ik fout zat. Ik weigërde de bekeuring te betalen en ben direct naar de rechter gestapt. Hij gaf mij ge lijk, ik hoefde niet te betalen." Twee man Zandbergen rijdt met twee chauffeurs op de wagens die naar het voormalige Oost- Duitsland gaan. „Je komt dan Het Integraal kankercentrum West (IKW) houdt elke tweede maandag van de maand in het pand aan de Schipholweg een inloopspreekuur voor vrouwen met borstkanker. De vrijwillig sters die de vrouwen opvangen, hebben zelf borstkanker (ge had) en kunnen dus uit ervaring meedenken, -praten en -voelen. Zij zijn aangesloten bij het lan delijk contactorgaan begelei ding borstkankerpatiënten. Voorlichtster C. de Ruiter van het IKW denkt dat er grote be hoefte bestaat aan deze manier van opvang. „Met name de fac tor tijd maakt verwerking van borstkanker extra moeilijk. Als op een borstfoto iets verdachts wordt gesignaleerd, wordt de vrouw binnen enkele weken op genomen'voor een biopsie. Nog tijdens de operatie wordt het weefsel onderzocht en in geval van kanker wordt de borst veel al direct geamputeerd. Veertien dagen later is de vrouw weer thuis en dan komen de vragen." Ton Zandbergen: „Met die strafpunten maken ze gezonde bedrijven kapot." wel rond met je tijd. Mijn men sen vertrekken vroeg en zijn al uren voor de bloemenwinkels opengaan op de plek van be stemming. Daar kunnen ze dan nog een uurtje of wat slapen. De RVI mag wat mij betreft de touwtjes strakker aanhalen. Als ze een heksenjacht op ons wil ontketenen doet ze dal maar. Ik ben niet bang want we doen niks verkeerd. Maar als ze wat willen vinden, vinden ze dat ook." Het meest windt Zandbergen zich op over het feit dat de kans bestaat dat de vergunning wordt ingetrokken. De bloe menrijder: „Ik ben het daar in het geheel niet mee eens. Dat riekt er toch naar dat er jacht wordt gemaakt op ons? Het komt op mij over alsof ze ergens een zondebok voor zoeken. Drie keer veroordeeld, vergunning weg. Stel je voor dat het je, om wat voor reden ook, overkomt. Nou. dan pakken ze wel een be drijfstak die hard wil werken. Op die manier helpen ze een bloeiend bedrijf naar de knop pen." Ton Zandbergen draait er niet omheen: de bloemenrijders lo pen best eens tegen een bekeu ring aan. „Voor te hard rijden zegt hij. „Maar dat heeft niks met rijtijden te maken. Nee. we jakkeren niet de hele dag boven de honderd kilometer. Ik zie wel een probleem op ons afkomen: FOTO JAN HOLVAST de snelheidsbegrenzer. Dan kun je niet harder dan 85 kilometer rijden. De bloemen moeten wél op tijd bij de afnemer zijn. Heb je tegenslag en je kunt niet wat meer gas geven, dan raakt de bloemenrijder écht in de pro blemen. Je werkt op die manier in de hand dat de chauffeurs het niet zo nauw meer nemen met de rijtijden wet. Of je 100 ki lometer kunt rijden of maar 85. Op lange afstanden ga je dat merken." Hoewel het IKW volop infor matie over kanker, de risico's, de behandelingen en de ang sten verschaft, is dit niet vol doende. „Met name het uitwis selen van ervaringen is heel be langrijk. De vrijwilligsters weten wat het is om in de kou te staan en nergens met vragen terecht te kunnen", aldus De Ruiter. Overigens zijn de patiënten zelf niet de enigen die vragen heb ben. De familie en vrienden hebben veelal ook behoefte aan informatie. „Zij mogen dan ook gerust met de patiënt meeko men". Familie en vrienden die. zonder dat de patiënt daaraan behoefte heeft, willen praten over kanker, kunnen zich aan melden voor de speciale ge spreksgroepen. Het inloopspreekuur wordt gehouden van 9.30 tot 11.30 uur en is gratis toegankelijk.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18