Kunst Nog 8 dagen, dan laat ik over me lopen in Delft. 'We willen beste zijn Maskers Trenshaw maken gevoelens los 19 februari opent het IKEA woonwarenhuis in Delft. Dinsdag 11 februari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 9 NIEUWSLIJN Auteur 'Roots' overleden SEATTLE De Amerikaanse zwarte auteur AJex Haley, die met zijn verfilmde roman 'Roots' over een zoektocht naar voorou ders in Afrika wereldberoemd werd, is gisteren overleden. Haley werd 70 jaar oud. Hij was in 1954 met zijn onderzoek naar de ge schiedenis en de wortels van het leven van Kunta Kinte en zijn familie begonnen. Na twaaf jaar schrijfwerk publiceerde hij in 1976 Roots, de saga van een Amerikaanse familie'. Het boek ontwikkelde zich binnen korte tijd tot een soort nationaal epos van de zwarte Amerikanen. Het werd in meer dan veertig talen vertaald en leverde de auteur de Pulitzerprijs op. Kritiek op Fonds Podiumkunsten AMSTERDAM De Federatie van Kunstenaarsverenigingen heeft in een brief aan de Raad voor de Kunst kritiek geuit op de voorstellen van minister D'Ancona van wvc over het op te rich ten Fonds voor de Podiumkunsten. Hoewel de federatie in be ginsel voorstander is van een dergelijk fonds, heeft zij vooral groot bezwaar tegen het voorstel de huidige groepsbudgetten voor de jazz en de geïmproviseerde muziek over te hevelen naar het fonds. Die subsidies worden nu nog verstrekt door de Stich ting lazzen Geïmproviseerde Muziek in Nederland (SJ1N). Over heveling zou volgens de federatie betekenen dat een belangrijk deel van de subsidies voor deze muzieksector hun directe be stemming missen. Exportprijs Candy Dulfer AMSTERDAM Candy Dulfer (22) heeft gisteren de Exportprijs 1991 gekregen. De prijs is ingesteld door de stichting Conamus en wordt elk jaar uitgereikt e.an de Nederlandse artiest die de lichte muziek het meest heeft gepromoot in het buitenland. Candv Dulfer krijgt de prijs voor het tweede achtereenvolgende jaar. De saxofoniste heeft vorig jaar 700.000 exemplaren van haar album 'Saxuality' verkocht in landen over de gehele wereld. "Het gekke is dat ik eigenlijk nooit platen wilde maken omdat ik het live-optreden belangrijkeren leuker vond", reageerde Candy Dulfer na afloop. „Dit was eigenlijk een tussendoortje." Harpen voor Eshuys en Drs.P. HILVERSUM „Talent op zich is één ding, maar talent uitbou wen, vraagt veel meer", aldus Willem van Beusekom, directeur Radio van de NOS gisteravond bij de uitreiking van de gouden en zilveren harpen van Conamus in Studio 22 in Hilversum. Daar kreeg Drs. P. de honderdste gouden harp als „rijmkoning, die op onnavolgbare wijze levensbeschouwelijke zaken vertolkt. Al of niet samengevat tot koolrapen, lof, schorseneren en prei of troika hier, troika daar". Ook Margriet*Eshuys kreeg een gouden harp voor „vastberadenheid en twijfel met als rode draad de lief de voor de zang". Margriet Eshuys kreeg een gouden harp voor „vastberadenheid en twijfel met als rode draad de liefde voor de zang". Drs. P. kreeg hem als „rijmkoning". »fotoanp BEELDENDE KUNST king the Silence" van Katheryn Trenshaw Te zien: t/m 29 februan Galerie Zóne. Nieuwstraat 17b. Leiden. Openingstijden di. t/m vr. van 11-18 uur. Do.avond van 19-21 uur Za. van 10-17 uur en zo. van 13-16 uur ik nu erkennen dat Trenshaw zijn uit- Maskers kunnen gebruikt worden voor rituele doeleinden, in het theater, of in luchtiger si tuaties, bij feesten om het ware gezicht te verbergen. Zij verhul len de echte, diepe emoties voor de buitenwereld. In "Brea king the Silence" van de Ameri kaanse Katheryn Trenshaw zijn moedstoestanden. "Suspended Toch moe het werk v werking ni De kleine selectie maskers uit "Breaking the Silence" brengt grote dilemma's in beeld. Een masker biedt bescherming en de mogelijkheid om anderen te misleiden - te doen of er niets aan de hand is, maar tegelijk roept alles om begrip of mede leven. Het titelstuk van de expo sitie is een voorbeeld hiervan. Het gezicht is vertrokken in een luide schreeuw, in weerwil van het ijzérdraad dat de mond ver zegeld hield. Nog sterker dan gelaatsuitdrukkingen zeggen de titels iets over gedachten en ge- maskers bedoeld om het tegen deel te bereiken; niet het i keren, maar juist het losmaken animation" (gespeelde wektheid) en een wrang "Not Again" (niet weer) confronteren i gevoelens, in dit geval bij de je werkelijk met het onrecht bezoeker van de expositie. De bij Zóne geëxposeerde werken zijn ke ramiek maskers in de Japanse ra- ku-techniek uit gevoerd die deel uitmaken van een grote rond reizende ten toonstelling, die voorts schilderij en en sculptuur toont. In "Breaking the Silence" brengt Trenshaw persoonlijke er varingen tot uit drukking om slachtoffers van seksueel mis bruik te helpen en de buitenwereld bewust te maken. Over seksueel misbruik van kinderen is veel te doen. Vergrijpen worden niet langer verzwegen en professionele hulpverlening biedt slachtoffers steun om de traumatische erva ringen te verwerken. Niemand zal het bestaan van seksueel misbruik bij kinderen ontken nen, maar buitenstaanders rea liseren zich nauwelijks wat dit voor de betrokkenen betekent. Bij het bekijken van de maskers word je ineens met je neus op betrokken te maken. Toch is het educatie ve karakter van het project "Breaking the Silence" geen allesoverheersend gegeven. Naast de emotionele lading vragen ook de expressie middelen aandacht. Door pa tronen, met diagonale banen of spitse vormen, krijgen sommige stukken het aanzien van een ri tueel masker. De ovale vorm en de holle ogen keren in verschil lende werken terug. Naast de le vendigheid van kleurrijk gegla zuurde werken zijn er enkele in gehouden donkere maskers. In "Dance of Nothingness" (dans der leegheid) is op het matte, had ik mijn reserves tegenover kunst rond een zo beladen on derwerp en dacht uitsluitend aan een zuiver therapeutische vorm van expressie, die vooral voor betrokkenen zin heeft. 'Beurs van Berlage voor instituut Vormgeving AMSTERDAM ANP De Raad voor de Kunst heeft minister d'Ancona vandaag ge adviseerd om Amsterdam aan te wijzen als vestigingsplaats voor het binnenkort op te rich ten vormgevingsinstituut. Als voorwaarde wordt genoemd dat de hoofdstad binnenkort met •een duidelijk financieel aanbod over de brug komt. Wanneer dit onder de maat blijft komt het nieuwe instituut wat de raad betreft in Rotterdam. Het college van B en W van Amsterdam heeft minister D'Arfcona van cultuur de hoofdstedelijke Beurs van Ber lage aangeboden als gratis huis vesting voor het nieuw op te richten Nederlands Instituut voor de Vormgeving. De beurs is „zo niet permanent, dan toch bij de start van het instituut een zeer goede lokatie", aldus de brief. Voor hoeveel jaren het aanbod geldt, en hoeveel vier kante meters ermee zijn ge moeid, is vooralsnog onduide lijk. Fleur Cieben, directeur van de Stichting Amsterdam Kun- stenstad, is er niet zeker van dat het aanbod van de gemeente voldoende is om de minister te doen besluiten de hoofdstad als vestigingsplaats te kiezen. De gemeente Den Haag, die ook in de race is, heeft al aangekon digd drie miljoen gulden te wil len uittrekken om het instituut van de grond te krijgen. Rotter dam heeft een stuk grond aan geboden. ACHTERGROND UTRECHT ROB VAN DER H De apeliefde van Nederlandse orkesten de tijd (a 50.000 gulden per week) voor 'zijn' or kest. Valt de keuze van buitenlandse chef-dirigenten voor Nederlandse orkesten te verklaren uit over wegingen van orkestdirecties dat, afgezien van er varen Nederlandse orkestleiders die niet beschik baar zouden zijn, er in dit land geen overtuigend jong dirigeertalent zou rondlopen? Om een sarcastische uitspraak van de Engelse di rigent sir Thomas Beecham vrijelijk te citeren: is het in het uiterste geval niet beter dan maar een middelmatige buitenlander aan te stellen in plaats van een slechte landgenoot? Afgezien van de vraag of de huidige generatie jonge Nederlandse dirigenten 'slecht' zou zijn, is het merkwaardig dat Nederlandse orkesten zelf de situatie in de hand werken. Het is voor jonge Nederlandse dirigenten onmogelijk om zelfs maar enige ervaring op te doen met het leiden van professionele symfonieorkesten. Nederlandse symfonieorkesten lijden aan een soort buitenlander-gekte. Want op drie na (Radio Filharmonisch, Noordholland Philharmonisch en het Ballet Orkest) zijn Nederlandse orkesten be mand door buitenlandse chef-dirigenten. Al die Chailly's, Tate's, Svetlanovs, Haenchens, Benzi's, Joo's, Bellini's, Masconde's en Kaspszyks lijken de conclusie te wettigen dat hier te lande geen potentiële, hoogst gekwalificeerde chef-diri genten voorhanden zouden zijn. De basiswerk zaamheid van een chef-dirigent is een podium vol muziek-individuen omsmeden tot een homo geen muziekensemblè met eigen klankkarakteris- tieken. Dat kunnen Nederlanders niet, zo lijkt het wel. De feiten wijzen anders uit. Een greep: het ko ninklijk operahuis Covent Garden in Londen wordt geleid door een Nederlander (Haitink), in Keulen leidt een Nederlander het plaatselijke or kest (Vonk), over de opera van Parma in Italië zwaait een andere Nederlander (Soudant) de scepter. Vraag die vervolgens rijst: wat vermag Nederland se orkestdirecties TE bewegen om in geval van een vacature chef-dirigent, het ver buiten de ei gen deur te zoeken? Directies willen tegenwoordig met een 'grote' chef-dirigent op de bok vóór alles 'scoren'. Kost wat het kost. Het aantrekken van de Rus Jevgeni Svetlanov bij het Residentie Orkest in Den Haag is een typisch voorbeeld van een benoeming die in de eerste plaats door strategische motieven lijkt te zijn ingegeven. Svetlanov - die terecht als een Heel Grote valt te kwalificeren - neemt namelijk platencontracten met zich mee. Dat levert voor het orkest in elk ge val extra geld op en ook. op voorwaarde van over tuigende artistieke prestaties, internationale naamsbekendheid. Aangezien Den Haag ligt ingeklemd tussen Rot terdam en Amsterdam en het Kunstenplan 1993- 1996 van wvc in staat van wording verkeert (waarin toekenning van overheidssubsidie wordt geregeld), heeft het Residentie Orkest het zekere voor het onzekere genomen: er moest en zou een Heel Grote aan het orkest verbonden dienen te worden. En heel gauw. Dat werd dus Svetlanov. Ook al treech de beste man pas in 1993 aan, geldt zijn contract slechts voor de (te) korte periode van vier jaren en staat hij slechts een kwart van i Tim kondigde zich eigenlijk a Neil Finn van Crowded House: de feiten gedrukt. Aanvankelijk donkere oppervlak een enkele glanzende zwarte traan aange bracht, waardoor het masker, bij uitzondering, een overdre ven pathetische indruk maakt. Katheryn Trenshaw's werk maskeert niet, het onthult. Neil Finn heeft net zijn diner verorberd en zit achter een kop thee. De onbetwiste muzikaal leider van de Australi sche popgroep Crowded House heeft heel wat uit te leg gen. Afgelopen najaar tourde hij met groot succes met zijn band door Europa ter ondersteuning van 'Wood- face', de alom met gejuich ontvangen derde cd van de groep. Komende dagen is Crowded House weer in Ne derland. MELBOURNE THEO HAKKERT Alsof er niets is gebeurd. Alsof niet Neils broer Tim opeens de groep weer verlaten heeft, zoals de broers ook in hun vorige mu zikale leven als Split Enz al eens uit elkaar gingen. Neil Finn kan er niet mee zitten. Hij kondigt doodleuk nog meer veranderin gen aan. Hij blijkt een punt te willen zetten achter de samen werking met producer Mitchell Froom, die de drie cd's van Crowded House en ook de laatste platen van Elvis Costello en Richard Thompson van zo'n heerlijk helder geluid voorzag. Neil Finn: „Het vertrek van Tim kondigde zich eigenlijk aan meteen na onze vorige tournee door Nederland. We voelden ons niet comfortabel bij hoe het ging op de bühne. Tim vond dat hij niet genoeg te doen had. Hij 'is gewend zelf als frontman op te treden en voelde zich gefrus treerd. En wij voelden dat wat wij normaliter deden, te zwaar beïnvloed werd door nog een sterke persoonlijkheid op het podium." „We hebben er voor het eerst open over gepraat in Glasgow. De discussie sleepte zich een maand voort. Uiteindelijk kwa men we alle vier tot de conclu sie dat het het beste zou zijn dat Tim zijn eigen weg zou gaan. Wat gebeurde was goed, maar Tim hoorde niet in Crowded House." Invloed „Hij was bij de groep gekomen omdat met hem erbij de songs op 'Woodfacc' het beste uit de verf zouden komen. We dach ten dat het zou werken. We be gonnen er aan met de beste in tenties, maar hadden onder schat welke invloed een perso neelswisseling zou hebben op de samenwerking in de band. Een andere persoonlijkheid, hoe sterk of zwak ook. heeft al tijd invloed op zoiets kwets baars als het creatieve proces in de groep." „Op het album ging het pri ma. Maar Crowded House is voor tenminste de helft een li ve-band. Live voelde het niet goed. Bovendien schrijft Hm zelf veel songs. Er waren te veel voor één plaat en het frustreer de hem dat hij zijn songs niet kwijt kon. De splitsing was voor iedereen het best. Niemand heeft het als negatief ervaren. Wij gaan door met optreden, want we vinden de plaat nog steeds goed. We hobbelen ver der." „Het zal inderdaad wel ver warrend zijn geweest voor onze fans. Aan de andere kant: ver- warrend zijn we altijd al ge weest. Niemand weet de juiste manier om ons te omschrijven. Niet dat we een radicale avant- gardeband zijn, maar wat wij doen is wel uniek. En daarom zijn we moeilijk vast te pinnen. We zijn geen 'rock' en ook geen 'pop'. We doen wat we doen. Ik heb altijd gevonden dat de ma nier waarop de muzikant juist niet correct speelt, bepalend is voor het eigen, unieke aspect van een groep. Zoals Paul (Hes ter) en Nick (Seymour) spelen is technisch gezien bepaald niet verbazingwekkend. Er zit wel de schwung in die karakteristiek is voor een goede band. Zelf ben ik ook geen flashy gitarist. Maar als we samen spelen, verbazen we onszelf." Doorgebroken „We hebben Europa lang gene geerd, maar met "Woodface' zijn we doorgebroken. We voe len dat er iets gebeurt en willen daarom graag in Europa spelen voor de mensen die onze plaat hebben gekocht. Er komt nu weer een tournee aan. Tegen het eind van het jaar willen we de beste band ter wereld zijn. Niet noodzakelijkerwijs de grootste, maar wel de beste." „We zijn ons mentaal al aan het voorbereiden op een nieu we plaat. De tour is voorlopig het belangrijkst, maar daarna willen we snel de studio in. We zoeken nog naar een producer. Met Mitchell Froom hebben we drie platen gemaakt, ledereen heeft veel van de samenwerking genoten, maar het is ook voor iedereen goed dat er nu een verandering komt, zodat we al lemaal onze positie kunnen herbepalen. Je moet blijven zoeken naar dat ene extra ingre- diëntje." „Toen ik een tiener was, was de melodie in muziek 80 pro cent en teksten 20 procent. Nu ik zelf schrijf, al ben ik lang niet altijd tevreden over mijn tek sten, is dat fifty-fifty geworden. Al staat de muziek nog wel voorop, want als je mensen niet kunt verleiden te luisteren, heeft wat je zingt geen beteke- Tournee: 17/2 Enschede Mu ziekcentrum, 19/2 Utrecht Vredenburg, 20/2 Maastricht MECC, 21/2 Tilburg Noorder- ligt, 22/2 Groningen Ooster poort. Toegangspoort Voor zover bekend hebben alle orkesten de func tie van de assistent-dirigent, 'de' toegangspoort tot het vak, van het prioriteitenlijstje geschrapt. Tussen het latente dirigéertalent aan de ene kant en het praktische werkterrein aan de andere kant bestaat derhalve geen verbinding. Erger, de nood zaak van orkestdirectie-opleidingen aan (door de overheid gefinancierde) conservatoria, wordt door het (wan)beleid van Nederlandse orkestdi recties via de achterdeur ter discussie gesteld. Want waarom eigen vakopleidingen financieren als de overstap naar het arbeidsterrein in eigen land onmogelijk valt te maken? Maar ook de overheid zelf. het ministerie van wvc, valt in dit opzicht veel te verwijten. Daar in Rijswijk worden namelijk de subsidievoorwaar den aan de orkesten vastgesteld. Maar het laat WVC vooralsnog volstrekt koud of Nederlandse orkesten wel structureel kansen bieden aan jonge Nederlandse musici wanneer die 'de bok' van ei gen orkesten wensen te beklimmen, maar daar toe absoluut geen kansen krijgen. In de huidige situatie zouden Bernard Haitink. Edo de Waart en Hans Vonk, als zij nog beginne lingen waren, nooit kansén krijgen om zich te ontwikkelen tot wie zij thans zijn. Die apeliefde onder orkesten voor alles wat van maar ver komt, leidt op den duur dus tot bloedar moede in het eigen lijf.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9