Economie Oude maatjes krijgen ruzie over de centen Oplossing is ver weg voor bankroet Algerije Particulier initiatief bloeit voorzichtig op in Roemenië 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: MITZIE MEUERHOF NIEUWSLIJN Monetair beleid Duitsland onder vuur financiën van de Europese Gemeenschap heb ben gisteren in Brussel kritiek geuit op het Duitse monetaire be leid. Volgens de EG-partners is Duitsland verantwoordelijk voor de rentestijging in de hele gemeenschap, die de economische groei afremt. Ook vinden andere EG-lidstaten het onjuist dat Bonn de eenwording bekostigt uit leningen en niet met extra be lastingen. De Franse minister van economische zaken, Berego- voy, leverde de felste kritiek. De Nederlandse. Belgische en Deense ministers uitten ook bezorgdheid over de gevolgen van de renteverhogingen, maar erkenden dat er sprake is van een tij delijk probleem. Stroef overleg cao-supermarkten De eerste onderhandelingsronde over een nieuwe cao voor de supermarkten (170.000 werknemers) heeft grote meningsver schillen tussen de werkgeversorganisaties (VGL en Vakcentrum) en de vakbonden aan het licht gebracht. „Het beloven moeiza me en moeilijke onderhandelingen te worden", aldus een woordvoerder van de Dienstenbond FNV gisteren. De werkge vers willen, zeer tegen de zin van de bonden, „arbeidsvoorwaar delijke stimulansen" in de cao opnemen om het ziekteverzuim terug te dringen. Zo hebben ze voorgesteld om de opbouw van vakantie- en atv-rechten tijdens een ziekteperiode te staken. Bo vendien zouden de aanvullingen op Ziektewet en wao na een half jaar geleidelijk omlaag moeten. Voor de bonden zijn die voorstellen onaanvaardbaar. Omzetstijging detailhandel De verkopen in de detailhandel zijn vorig jaar met 4,4 procent toegenomen ten opzichte van 1990. In de voedings- en gencrt- middelensector bedroeg de omzetstijging 3,7 procent, in de non-food sector 5,1 procent. De omzetgroei bij de warenhuizen bedroeg 1,4 procent. Dat blijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzettoename was het grootst bij de slijters en de kruideniers. In beide branches stegen de verkopen met 4,2 procent. Directeur verduistert beleggingsgelden Peter Clowes, directeur van de Britse beleggingsmaatschappij Barlow Clowes, i»gisteren door een rechter in Londen schuldig bevonden aan fraude en diefstal van in totaal 614 miljoen gul den. Clowes gebruikte dit geld onder meer voor de aanschaf van een jacht, antiek en een kasteel in Frankrijk. Het geld was eigen dom van 18.000, voornamelijk gepensioneerde, beleggers. Handelsoorlog tussen Amerika en Europa laait weer) op Nu de Koude Oorlog voorbij is, kunnen de handelsoorlogen weer be ginnen. Decennialang vormden Amerika en Europa een bondgenoot schap dat voor wijlen de Sovjetunie uiteindelijk een maatje te groot bleek. Maar de innige vriendschap wordt verstoord door een knallen de ruzie over de centen. De Navo-partners lijken in elkaar nieuwe te genstanders te vinden. zei, toen hij met premier Lubbers en de verzamelde EG-top over de wereld handel praatte. We moeten er voor be ducht zijn, speechte Bush in de Ridder zaal, dat de oude bondgenoten van weleer niet eikaars economische te genstanders worden. CORRESPONDENT Dan Quayle had gelijk. Het gebeurt niet vaak dat de Amerikaanse vice-pre sident een belangrijke toespraak mag houden, en het is zeldzaam dat hij zich zonder brokken van zijn taak kwijt. Maar vanuit München haalde Quayle afgelopen weekeinde scherp en doel treffend uit naar de Europese Gemeen schap. Het vastlopen van het handelsover leg tussen Amerika en de EG bedreigt de amicale verhoudingen, aldus Quay le. Wanneer de Europeanen hun eigen economie blijven beschermen, kon het Amerikaanse volk de EG wel eens de rug toe keren. Wil Europa niet eerlijk zaken met ons doen? Dan zoeken ze het op ande re terreinen zoals de defensie ook zelf maar uit. Zo vormt een ordinaire ruzie over de centen een gevaar voor ons bondgenootschap, de Navo. zei Quayle, het oude spookbeeld van Ame rikaans isolationisme oproepend. Het is dit keer geen losse flodder. Want Quale herhaalde wat zijn baas Bush zelf in november in Den Haag al Miljarden Liefst 108 landen spelen al vijf jaar een combinatie van Risk en Monopoly in het wereldhandelsspel GATT, de „alge mene overeenkomst over handel en ta rieven". De inzetten zijn grof. Wissel geld wordt uitgedrukt in miljarden, en winst of verlies van een enkele actie kan de opkomst of teloorgang van hele bedrijfstakken betekenen. Doel opera- tie-GATT: het vrijmaken van de we reldhandel en het slopen van douane- Het is geen vrijetijdsbesteding voor mensen met een zwak zenuwgestel. De wereldhandel beloopt jaarlijks het as tronomische bedrag van tienduizend miljard gulden, maar zou nog kunnen toenemen met een slordige 10 procent. Voorwaarde is wel dat de landen hun tolmuren slopen, ophouden met de Het is een vette kluif die mo den verdeeld. Een succes zou uitgebluste Amerikaanse een geweldige opsteker betekenen. Ge orge Bush hunkert daar naar. De weer langzaam inzakkende wereldeconomie kan er een stevige impuls door krijgen. Handelslanden bij uitstek als Neder land kunnen er een aardig slaatje uit slaan. De GATT-ronde is overigens ook van belang voor gewone consumenten. De prijzen van textiel zouden bijvoorbeeld flink kunnen dalen wanneer er een eind komt aan de kunstmatige be scherming van de westerse markten te gen goedkope kleren uit de derde we reld. Landbouw Een jaar geleden speelden de 108 deel nemers aan het GATT-spel in Brussel de slotronde. De Europese landbouw, de textielindustrie uit de derde wereld en het openbreken van Amerikaanse en Japanse markten zouden in één grote uitruil van belangen worden ge regeld. Het was alles-of-niets, en het werd niets. Vooral over de subsidies in de Europese landbouw bleek geen ver gelijk mogelijk. De pionnen keerden berooid terug naar Af. Een paar maanden geleden waagden Amerika en de EG een nieuwe schuch Dan Quayle bracht na zijn rede in München een prive-bezoek aan de Duitse kanselier. Want een wereldleider die het land van Kohl bezoekt ontkomt niet aan een volumi neus diner in Oggersheim. foto dpa tere toenaderingspoging. Tijdens het bezoek van Bush aan Den Haag leek er door flinke toezeggingen van de Ame rikanen weer schot in de onderhande lingen te komen. Maar die schijn be droog. De 85 miljard gulden die de EG en de VS jaarlijks in hun landbouw stoppen, vormen nog steeds een struikelblok. De Amerikanen eisten ooit dat de EG haar subsidies met 90 procent zóu te rugbrengen, maar ze hebben die eis in middels laten zakken naar 35 procent in vijf a zes jaar. Tegelijkertijd wil de VS dat de EG-export van landbouwpro- dukten reëel vermindert, in ruil voor Amerikaanse tegemoetkomingen op het gebied van de buitenlandse inves teringen in bijvoorbeeld de dienstver lening. Het is vooral de EG die dwars ligt, en onder druk van de machtige boeren- lobby alle eisen nog steeds te hoog vindt. Binnen de Gemeenschap leidt Frankrijk het front der dwarsliggers. Parijs ziet de bui al hangen: wanneer straks tapioca en soja spotgoedkoop de EG binnen kunnen komen, gaan alle veevoederproducenten die grondstof fen gebruiken "in plaats van granen. Dat zou een opdoffer van jewelste zijn voor de Franse graanboeren. De EG eist dan ook extra beschermende maatregelen op dit punt. Daar willen de VS weer niet aan. Dans De officiële limiet voor het bereiken van een GATT-akkoord is vastgesteld op 15 april. Eerder lukt niet. maar sle pen de onderhandelingen langer voort, dan gaan de Amerikaanse onderhan delaars de hete adem van het verkie zingscircus in hun nek voelen. Ook de uitlatingen van Quayle zijn zonder de minste twijfel voor een deel voor binnenlands gebruik bedoeld. Maar dat neemt niet weg dat zijn taxa tie van de ontwikkeling van de Ameri kaans-Europese verhoudingen klopt. Jarenlang is er sprake geweest van af gedwongen vriendschap, van twee zie len in de borst van een bondgenoot schap die noodgedwongen samen werkten. Liefde bekoelt snel als blijkt dat de twee in eikaars porten zitten. Markteconomie en buitenlandse investeringen onontbeerlijk ALGIERS TACO SLAGTER VERSLAGGEVER In Algerije heerst gebrek aan alles. In feite is de situatie ellendiger dan de politieke gevol gen van de staatsgreep die in januari een ein de maakte aan de prille democratie. Hoewel het land rijk is aan bodemschatten, is de staat Algerije in feite bankroet. De tientallen mil jarden dollars uit de olie- en gasexport gin gen op aan weelderige subsidies op de eerste levensbehoeften, gratis onderwijs en gezond heidszorg. Of verdwenen in de zakken van de partijbonzen van de FLN, de eenheidspartij die voortkwam uit de bloedige onafhankelijk heidsstrijd tegen Frankrijk. Het bedrag dat de nomenclatura uit de schat kist graaide, zo schrijven oppositiekranten el ke week wel een keer, is vermoedelijk even groot als de buitenlandse staatsschuld van 26 miljard dollar. Maar ookjdoor de overbevol king in dertig jaar verdrievoudigde de Al gerijnse bevolking en telt meer dan 26 mil joen zielen was de verzorgingsstaat niet meer uit de export-inkomsten te financieren. Behalve de ongekende diefstal door schraap zuchtige 'socialisten', verlamde hun ijzeren greep op de economie elk particulier initia tief. Conform de politieke ideologie schiep de FLN werkgelegenheid door middel van niet- rendabele staatsbedrijven die zich slechts met subsidies konden handhaven. Winst werd nooit gemaakt, dat wil zeggen na aftrek van bet gela dat de overheid er in had ge stopt. Net als in de voormalige Oostbloklan den werkten te veel mensen voor een relatief te hoog salaris aan een produkt dat ook nog eens slecht van kwaliteit was. Maar dat was niet de enige oorzaak van de malaise. Door verkaveling van land- en tuin- bouwgronden en een stringent prijsbeleid gingen veel boeren en fruittelers op de fles of weigerden nog langer zich voor een habbe- krats uit te sloven. Met als gevolg dat Algerije graan, groenten en fruit moest importeren tegen betaling van buitenlandse deviezen. De reserves raakten op en het regime moest geld gaan lenen op de internationale kapitaal markt. Volgens cijfers van het Internationale Mone taire Fonds (IMF) moest Algerije over die gi gantische buitenlandse schuld in de eerste acht maanden van vorig jaar 8 miljard dollar rente betalen. Maar dat lukte maar ten dele. Kort voor de staatsgreep was 900 miljoen dol lar daarvan nog niet voldaan. De grootste zorg die premier Sid Ahmed Gonzali, een van de coup-plegers, op dit mo ment heeft, is hoe hij snel aan deviezen komt om daarmee de schuldeisers van zijn ambts woning weg te houden. De politieke instabili teit van het land is echter geen uitnodiging van buitenlandse banken en westerse rege ringen geld in het de facto failliete land te stoppen (hoewel de EG, het IMF en de We reldbank vorig jaar nog voor honderden mil joenen dollars aan 'goedkope' leningen ver strekten). Alleen met een gezonde markteconomie en buitenlandse investeringen is het land er weer boven op te helpen. Van Gonzali ver wacht de I loge Staadsraad (het ongrondwet telijke vijfmanschap dat tot 1994 het presi dentschap waarneemt) dan ook dat hij zon der dralen de liberalisering van de economie consequent doorvoert. Maar dat heeft ernsti ge gevolgen voor de werkgelegenheid. Privatisering van de staatsbedrijven betekent zonder meer nog meer werklozen, boven op de drie miljoenen jonge Algerijnen die al sinds het einde van hun schooljaren geen werk hebben. Zou Gonzali daar toch op aan sturen dan weet hij zeker dat het FIS een be dreigende machtsfactor blijft waarvan hij zich zelfs met behulp van een meedogenloos leger niet kan ontdoen. De Algerijnse premier gokt er op dat nog een deel van de staatsbedrijven levensvatbaar is, mits moderne managers het daar voor het zeggen krijgen. Verder hoopt hij buitenlandse oliemaatschappijen aan te trekken om de be staande olievelden beter te exploiteren en met nieuwe vondsten de olie- en gasexport op te voeren. Daartoe moeten die maatschappijen eerst wel een fors bedrag op tafel leggen. In ruil daarvoor krijgen ze een deel van de op brengst bij het aanboren van nieuwe olie- en gasreserves. Maar een wet die dat regelt moet nog van kracht worden. Straatbeeld in Algiers. Alleen met een gezonde markteconomie en buitenlandse investe ringen is de Algerijnse economie er weer bovenop te helpen. foto epa In de winkeletalages brandt voor het eerst een bescheiden licht Lasser in een fabriek in Copsa Mica. FOTO BERT VERHOlff SIBIU RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA De spaghettisaus is wat te zoet. De beloofde tomaten blijkt de keuken niet voorradig te heb ben. De pizza heeft licht ver koolde randjes en een wat kleffe bodem. Maar toch: het eten is voor Roemeense begrippen ronduit smakelijk. Er is keuze, er is zelfs een ech te menukaart, er is sfeer en er brandt een vuur in de tegelka chel. De bediening is attent, de tafelkleden schoon, het servies goed stijlvol. Volgens een sticker op de deur ben je verplicht te reserveren. Maar als er plaats genoeg is, geeft de ober je ook zonder steekpenningen een ta fel. Wat privé-initiatief al niet ver mag. In slechts luttele maanden tijd heeft Roemenië een kleine face-lift ondergaan. In het kader van een privatiseringsprogram ma waarvan de snelheid en de omvang nog lang niet tot het Westen zijn doorgedrongen, zijn de namen van tal van win keltjes en onderneminkjes plot seling getooid met de letters 'SRL', de Roemeense aandui ding voor een besloten ven nootschap. In steden als Sibiu, Buk,arest en Oradea zijn de kleine bedrij ven op massale schaal overge nomen door privé-eigenaren. En zelfs op het platteland zie je af en toe een bar of een winkel met de drie lettertjes duidelijk zichtbaar op de winkelruit. Vriendjespolitiek In Oreada is meer dan 95 pro cent van de winkels inmiddels in privé-handen. Over de wijze waarop dat is gebeurd, bestaat overigens behoorlijk veel onvre de. Zeker bij de verdeling van de eerste panden, was er sprake van vriendjespolitiek. Mensen zonder banden met het rege rende Front voor Nationale Redding, visten achter het net. „Geen enkele winkel in het cen trum van de stad is in handen van Hongaren", klaagt de Hon gaar Janos Kadar, een ingenieur die onlangs een privé-auto- werkplaats annex houtverwer kingsbedrijf begon. „Iedereen die bij de eerste ronde een win kel kreeg, had goede contacten met het stadsbestuur, en daar zitten op dit moment nog geen Hongaren in." Zijn zwager heeft inmiddels via een openbare veiling de hand weten te leggen op een schoenwinkel in het centrum. Maar of hij die handel ook doorzet, is de familie nog aan het overwegen. De vaste kosten zijn eigenlijk te hoog. Hij moet straks 2.500 gulden huur gaan betalen, een ongehoord bedrag in Roemenië. De andere winkels in de straat betalen niet meer dan 100 gulden. Nootjes uit Turkije Nog steeds overheerst 's avonds de duisternis in de Roemeense steden. Maar de privatisering heeft in ieder geval voor het oog een duidelijke verandering ge bracht. In de winkeletalages brandt voor het eerst een be scheiden licht. Het schijnt op de pakken westerse koffie, de zeep en shampoo uit het Nabije Oos ten, de nootjes uit Turkije en de wodka uit Polen. Schoenwinkel Anita in het centrum van Sibiu heeft de kerstversiering begin februari nog niet uit de etalage gehaald, maar daardoor oogt het zaakje beslist feestelijk. De glinsteren de slingers en ballen verhullen bovendien dat aan het interieur nog. niet zoveel is veranderd sinds de voormalige bedrijfslei ding de winkel van de Staat heeft overgenomen. Ook het winkelpersoneel is hetzelfde ge bleven. Het loopt (zelfs nog in dezelfde schorten als vroeger. Maar de bediening is onmis kenbaar voorkomender en vooral: de keuze is aanzienlijk groter. „Ongeveer vijf keer zo groot", zegt de nieuwe eigenaar. De enkele tientallen verouderde modellen van een paar maan den geleden hebben plaatsge maakt voor een paar nonderd, merendeels redelijk moderne schoenen. Bijna allemaal Roe meens produkt. stelt de eige naar met nadruk. Dankzij de geprivatiseerde winkels is het aanbod voor de consument duidelijk verbeterd. Kruiden, chocolade, maar ook batterijen en kleurenfilms hoe ven niet meer in Hongarije te worden gehaald en wie geld heeft, hoeft zich ook over vers vlees geen zorgen meer te ma ken. Voor de meeste Roemenen is die verandering echter slechts cosmetisch. Met een inkomen van gemiddeld vijftig gulden per maand zijn ze aangewezen op het aanbod van de staats winkels en daar is maar weinig veranderd. Daar zijn nog steeds rijen, tekorten en slechte waren Winkels als tic MhoaMM—k in Sibiu hebben het dan ook moeilijk. ..Ik kan IM geen schoenen van 3.000 lei (15 gul den) permitteren", zegt een stu dente die leeft van een studie beurs. „Voor dat bedrag koop ik drie paar normale laarzen". Naar westerse luxe-goederen kijkt ze al helemaal nooit. Die liggen volkomen buiten haar bereik. Een groot dqel van de kers verse privé-bedrijven gaat na enkele maanden kapot, ook al omdat de concurrentie groot is en bijna iedereen zich op de zelfde markt stort: westerse si gareuen, drank, goedkope im portgoederen uit het Midden losten Desondanks is de opbloei van de kleine privatisering een hoopvol leken dat de Roemeen se bevolking na haast twee jaar passief afwachten ook bereid is zelf initiatieven te nemen. En dat is al heel wat in een land waar ieder privé initiatief zo volkomen was uitgeblust dat het gereformeerde bisdom in Oradea vorig jaar van een dorpsdominee de volgende vraag kreeg voorgelegd ..Wi) hebben een tekort aan brand stof. Nu is er in het dorp een man die hout wil verkopen en we hebben genoeg geld om het te kopen Mig düf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7