Buitenland Spanning stijgt aan grens India-Pakistan Democraat Harkin wint voorverkiezing in Iowa Spaanse justitie klaagt Baskische politici aan WNF: Olifant nog steeds bedreigd door stroperij Dreigement Quayle valt slecht bij Navo 'Breng Hoop'-show maakt weinig indruk Dinsdag 11 februari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 6 Neo-nazileider gepakt in Oostenrijk De Oostenrijkse politie heeft eind vorige week een van de leiders van de neo-nazistische beweging, de 32-jarige Günther Reintha- ler, gearresteerd. Reinthaler, die tot de engste kring van de al eerder aangehouden Gottfried Küssel behoort, werd in Salzburg gearresteerd. De politie heeft volgens het persbureau APA pro pagandamateriaal en een lijst van namen en adressen in de wo ning van Reinthaler aangetroffen. Hij wordt verantwoordelijk ge houden voorde „ideologische training" van jonge neo-nazi's. Joyrider stort neer met vliegtuig Een 19-jarige leerling-piloot uit Fernandina Beach in de Vere nigde Staten is afgelopen weekeinde in een lagune neergestort met een vliegtuigje dat hii kort tevoren op een vliegveld in Flori da had gestolen. De brokkenpiloot verkeerde gisteren buiten le vensgevaar. Het vliegtuigje, een Piper Warrior van 30.000 dollar, was total-loss. Opening Kanaaltunnel uitgesteld De Kanaaltunnel tussen Dover en Calais zal niet volgens plan op 15 juni 1993 in gebruik kunnen worden genomen, zo heeft het bedrijf Eurotunnel gisteren meegedeeld. Volgens Eurotunnel is de vertraging te wijten aan het gebrek aan vorderingen van het aannemersconsortium Trans Manche Link (TML). TML wees de beschuldiging echter van de hand. Het consortium verklaarde dat het uitstel ten dele het gevolg sa van wijzigingen die de Brit se overheid heeft voorgeschreven voor de treinen die in de 50 ki lometer lange tunnel gaan rijden. Bidden en seks garantie goed huwelijk Veel bidden en regelmatig seks leiden tot een gelukkig huwelijk, zo blijkt uit een onderzoek dat de rooms-katholieke priester An drew Greeley op de universiteit van Chicago presenteerde. „Veel mensen zijn geneigd te denken dat gelovige mensen star en streng zijn", aldus Greeley. Zijn onderzoek toont echter het te genovergestelde aan. Niet minder dan 70 procent van de men sen die zeggen elke dag te bidden en die verschillende malen per week seksuele gemeenschap hebben, omschrijven hun hu welijk als zeer gelukkig. Cholera-epidemie in Etiopië In het oosten van Etiopië ziin 41 mensen overleden aan cholera en nog eens 5.000 mensen hebben de ziekte onder de leden. Dit heeft het Etiopische staatspersbureau ENA gisteren gemeld. Naar uit kringen in de gezondheidszorg is vernomen, brak de epidemie twee weken geleden uit in de regio Harraghe. De ziek te treft vooral kinderen en bejaarden die door honger verzwakt zijn. Spanje's 'rode priester' overleden De beroemde Spaanse 'rode priester' Jose Maria de Llanos is gis teren overleden in een klooster in Alcala de Henares, zo'n 40 ki lometer ten oosten van Madrid. De Llanos, die 85 jaar werd, ver wierf grote bekendheid om zijn verzet tegen de Spaanse dictator Franco. De Llanos was een jezuïetenpriester die zijn religieuze leven combineerde met het lidmaatschap van de Spaanse Com munistische Partij (PCE). DE BRITSE REGERING stuurt 600 man extra troepen naar Noord-lerland om het escalerend geweld het hoo/d te bieden. Daar bevinden zich al 18.000 geregelde troepen en part-time-militairen om de or de te handhaven. Dit jaar zijn bij geweld dadigheden al 26 Noordieren gedood. EEN GEWAPENDE MAN is vanmorgen het kantoor van de Japanse premier Miyazawa binnengedrongen en heeft geëist dat het kabinet aftreedt. Na een schot te hebben afgevuurd en bijna zeven uur op de lege vierde verdieping te zijn geweest, gaf de schutter zich over. Niemand raakte gewond. Miyazawa was niet aanwezig. DE TWEE LIBIERS die ervan worden verdacht de aanslag te hebben gepleegd op het Amerikaanse vliegtuig dat in 1988 neerstortte boven het Schotse Lockerbie, zijn uit de Libische hoofdstad Tripoli ver dwenen Dat meldt het Amerikaanse dagblad Was hington Post vandaag. De twee zijn mogelijk geëxe cuteerd. NIEUWSLIJN De 52-jarige Democratische senator Tom Harkin uit Iowa heeft gisteren, zoals algemeen was verwacht, in zijn thuisstaat de eerste stemming in het kader van de presidentsverkiezingen %.met grote overmacht gewon nen. Harkin kreeg 80 procent van de Democratische stem men, tegen enkele proconten voor zijn concurrenten Kerrey, Clinton, Brown en Tsongas. Tien procent van de kiezers van Iówa wilde zich gisteren nog niet op een kandidaat vastleg- gen. Een overwinning in Iowa heeft in het verleden nogal eens de publiciteit opgeleverd, die een kandidaat landelijke be kendheid bracht. Maar omdat vantevoren al zo duidelijk was, dat Harkin in Iowa zou winnen, geldt dat deze keer vrijwel zeker niet. Amerika's landelijke media hadden in Iowa bijna allemaal verstek laten gaan, en Harkins concurrenten hebben de afgelo pen maanden niet eens de moeite genomen, in Iowa cam pagne te voeren. Toch hield Harkin gister avond een triomfantelijke rede, waarin hij voorspelde dat de ruime overwinning - „veel gro ter dan ik zelf had verwacht" - hem het zetje zou geven dat hij voor overwinningen bij volgen de voorverkiezingen nodig heeft. Bij gevechten tussen Armeniërs en Azeri's in het noorden van de omstreden enclave Nagomo-Kara- bach, zijn de afgelopen dagen aan beide zijden doden gevallen. De berichten over het aantal doden lopen uiteen. Het persbureau In terfax meldde op gezag van het hoofdkwartier van de Armeense strijdkrachten dat bij gevechten bij het dorp Kisjan vier Armeniërs zijn gedood en drie gewond. Itar-Tass meldde eveneens dat vier Arme niërs waren omgekomen, maar maakte ook gewag van 20 doden aan Azerische zijde. Het conflict om Nagorno-Karabach, een ge bied dat onder Azerbajdjzan valt maar voornamelijk door Arme niërs wordt bewoond, heeft de af gelopen vier jaar al aan meer dan 1.000 mensen het leven gekost. Een aantal waarnemers van de Conferentie over Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) vertrekken morgen vanuit Praag naar Azerbajdzjan, Armenië en Nagorno-Karabach om zich ter plekke op de hoogte te stellen van de situatie en manieren aan te ge ven waarop de spanning kan wor den verminderd. De Armeense fa milie op de foto waagt zich tussen de gevechten door even buiten hun ondergrondse woning, foto epa gennady tamarin MADRID AP De Spaanse procureur-generaal Leopoldo Torres heeft gisteren enkele radicale Baskische politi ci, aangesloten bij de partij Her ri Batasuna, formeel in staat van beschuldiging gesteld in ver band met steun aan en het uit lokken van terrorisme. Torres' bureau zei dat de dagvaarding vergezeld was gegaan van een arrestatiebevel. De aanklacht volgde slechts enkele uren nadat in Murcia in het zuidoosten van Spanje een autobom een politieagent het leven kostte. Aangenomen wordt dat de aanslag het werk is van de Baskische ^scheidings beweging ETA. Herri Batasuna (HB) wordt beschouwd als de politieke arm van de ETA. In de voor Spanje unieke aan klacht dagvaardde Torres een drietal vooraanstaande HB- functionarissen, te weten: Jon Cruz Idigoras, HB-afgevaardig- de in het Spaanse parlement; Florenz Aoiz, HB-afgevaardigde in het regionale parlement van de provincie Navarra; en Adolfo Araiz, lid van het nationale HB- bestuur. In de aanklacht wordt gezegd dat de drie beklaagden dreigementen hebben geuit te genover de centrale regering, de regionale Baskische regering, een onderzoeksrechter en een regionale Baskische functiona ris. De Spaanse kranten meld den dat Torres ook van plan is HB-functionarissen Patxi Zaba- leta en lose Maria Olarra te dag vaarden. Pakistan wil desnoods met geweld protestmars stoppen Pakistaanse militairen hebben gisteren wegblokkades opgericht, grondverschuivingen veroorzaakt en bruggen onklaar gemaakt om een demonstratieve mars, georgani seerd door het Bevrijdingsfront Jammu-Kashmir (JKLF), tegen te houden. Het JKLF heeft voor vandaag een mars aangekondigd naar de zwaar bewaakte bestandslijn tus sen het Pakistaanse en het Indiase deel van Kashmir. MUZAFFARABAD AP-IPS De Pakistaanse regering heeft laten weten desnoods met ge weld de mars te stoppen. Vol gens militaire bronnen in de hoofdstad Islamabad zijn in Muzaffarabad, de hoofdstad van het Pakistaanse deel van Kashmir, ruim 40.000 militairen gelegerd. India heeft zijn leger in verhoogde staat van paraat heid gebracht en gezegd dat op de demonstranten zal worden geschoten als ze de bestandslijn oversteken. Een verslagggever van AP zag gisteren hoe Pakistaanse para militaire troepen grondver schuivingen veroorzaakten om de kronkelige bergwegen af te sluiten, bruggen onklaar maak ten en op ongeveer 35 kilometer van Muzaffarabad barricades oprichtten. De spanning in het grensgebied is te snijden en heeft gisteren aan de Pakistaan se zijde van de grens geleid tot botsingen tussen militairen en demonstranten. Daarbij zijn volgens de politie acht betogers gewond geraakt. De politie ver richtte zeker 40 arrestaties. Het JKLF maakte bekend dat duizenden ongewapende beto gers zo rond het middaguur (plaatselijke tijd) de grens, waar VN-waarnemers toezicht hou den, zullen overschrijden om uitdrukking te geven aan hun solidariteit met Kashmirse be vrijdingsbewegingen die ijveren voor een onafhankelijk Kashmir of aansluiting bij het Pakistaan; se deel van Kashmir. JKLF-leider Amanullah Khan riep gisteren zijn aanhangers op zich niet te laten intimideren en het plan ondanks de druk van de autoriteiten uit te voeren. „Wij willen geen botsing, maar zij dwingen ons ertoe. Morgen zal mijn dode lichaam bij de be standslijn liggen", zei Amanul lah. „Wanneer ik de kogel krijg, zal dat de gelukkigste dag van mijn leven zijn. Mijn dode li chaam zal goed zijn voor de zaak." Het JKLF organiseert de mars ter nagedachtenis aan zijn op richter, Makhbool Butt, die op 11 februari 1980 door de Indiase justitie werd opgehangen na schuldig te zijn bevonden aan vliegtuigkaping. India en Pakistan maken bei de aanspraken op Kashmir, dat in 1947 tussen beide landen werd verdeeld.' India heeft Pakistan in het verleden her haaldelijk beschuldigd van het opleiden van Kashmirse ver zetsstrijders. De regering in Isla mabad ontkent dit en zegt dat zij alleen het principiële recht van de Kashmirse bevolking op zelfbeschikking steunt. Beide landen voerden in 1948 en 1965 oorlog over het omstreden ge bied. De Afrikaanse olifant dreigt aan stroperij ten onder te gaan on danks een adempauze die op trad als gevolg van een in 1990 afgekondigd verbod op de han del in ivoor. Dat heeft het We- reldnatuurfonds vandaag mee- De beëindiging van het slach ten van de zoogdieren is recht streeks afhankelijk van fondsen die beschikbaar zijn voor het ten uitvoer leggen van wetten tegen stroperij, zo staat in een rapport van de organisatie. Afri ka is echter bijna geheel afhan kelijk van buitenlandse donoren om aan geld te komen voor de strijd tegen stropers. Het rapport van het WNF is gebaseerd op een onderzoek dat vorig jaar is gedaan in Zam bia, Tanzania, Malawi, Came- roun, Ivoorkust en Zaïre. „Het is beangstigend om te zien dat in vier van de zes bestudeerde lan den op de fondsen is gekort sinds het verbod in werking trad", zo staat in het rapport. Hulpverleners hebben niet de dringend noodzakelijke fondsen geleverd die wel aan deze lan den waren beloofd. In alle zes onderzochte lan den trof het WNF bewijs aan van illegale handel in ivoor, maar echter op een lagere schaal dan voordat het verbod werd afgekondigd. Binnen de Navo zijn grote spanningen ontstaan na het dreigement van de Amerikaanse vice-president Dan Quayle dat de Verenigde Staten militairen uit Europa zullen terugtrekken, als het wereldhandelsoverleg (GATT) mislukt. De opmerkingen die Quayle dit weekeinde maakte op een seminar over defensie- en vei ligheidszaken in München zijn bij de bondgenoten niet in goe de aarde gevallen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) noemde de opmerkingen van de Amerikaanse vice-president „overdreven" en stelde dat bondgenoten niet zo met elkaar omgaan. Duitse regeringsfunc tionarissen zeiden de opmer kingen van Quayle te beschou wen als „uitlatingen van een parlementariër" en niet van een vice-president. De EG liet bij monde van een woordvoerder weten dat het optreden van Quayle niet de bijdrage is die moet leiden tot een succesvolle afronding van de Uruguay-ron- de, zoals de handelsbesprekin gen heten. Het GATT-overleg zit al meer dan een jaar vast op on enigheid tussen VS en de EG over belemmeringen voor de handel in landbouwprodukten. De Amerikaanse vice-presi dent zag zich na de heftige reac ties genoodzaakt zijn uitlatin gen af te zwakken. Op een pers conferentie in Genève zei hij dat hij in München geen link heeft willen leggen tussen het GATT-overleg en de Ameri kaanse militaire inspanningen in de Navo. Volgens waarnemers zijn Quayles uitlatingen in München een gevolg van het feit dat pre sident George Bush en diens 'running mate' Quayle midden in een verkiezingsjaar zitten. Binnenlandse politieke onder werpen zijn deze maanden van veel groter belang dan zaken die zich buiten de Amerikaanse grenzen afspelen. Ex-wapenexperts controleren voedseldistributie VS: Cuba, Iran en Irak weg uit VN-commissie MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT „We ziin hier om een klus op te knappen." De lucntmachtkolonel die op het Moskouse vliegveld Sjeremetjevo uit één van de Ga laxy-transportvliegtuigen stapt, maakt het niet veel uit. Golfoorlog, voedsel naar Rus land, 'the job has to be done'. De klus kreeg dit keer niet de naam Woestijnstorm, maar Operatie Breng Hoop. Een mini-invasie van westerse militaire transportvliegtuigen tot in alle uithoeken van het voormalige Sovjet-rijk. Ze brengen binnen twee weken in totaal 2500 ton leger- rantsoenen en medicijnen, voornamelijk overblijvertjes van de Golfoorlog. De benar de volkeren van wat nu het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) heet, moeten weten dat het Westen hen niet ver geet, solidair is. Een employee van de Amerikaanse am bassade maakte zich gistermiddag, als de eerste van in totaal twaalf vliegtuigen is ge land, dan ook zorgen of het tv nieuws die avond 'nog wel wordt gehaald'. Dat lukt, maar Operatie Breng Hoop is niet de ope ning van het Russische en het nationale tv- De reserves aan Russische kant over deze glamour-actie, een Amerikaans initiatief waar andere landen zich schoorvoetend bij aansloten, zijn duidelijk aanwezig. Presi dent Boris Jeltsin mag dan voor de televisie camera's opmerken dat 'we niet moeten oordelen, maar alleen dankbaarheid tonen', zijn ondergeschikten die de hulp in ont vangst nemen, hebben het daar moeilijk Aleksandr Zjitnikov, onderminister van sociale zaken en hulpcoördinator, laat de laatste dagen in interviews het accent op de dankbaarheid vallen. Maar hij vergeet nooit te melden dat de transportkosten voor Breng Hoop exorbitant zijn vergeleken met vervoer over land of zee, en de hoeveelheid hulp gering. De EG-zaakgelastigde in Mos kou, Michael Emerson, merkte gisteren zuurtjes op, dat één Jumbo-jet ongeveer 100 ton voorraden vervoert, terwijl de totale EG-hulp de 150.000 ton overschrijdt. De Amerikanen hebben aan alles ge dacht, dus toont Operatie Breng Hoop ook het wantrouwen van de gulle gevers. Met de hulp worden twaalf ploegen van Ameri kaanse controleurs meegevlogen. Het zijn, leve de symboliek, wapenexperts die nor maliter nagaan of Moskou zich wel aan de wapenakkoorden houdt. Nu moeten ze rap porteren of de onderwereld niet met de hulp aan de haal gaat. Het Amerikaanse publiek, toch al kritisch over hulp aan een buitenland terwijl de ei gen dak- en werklozen verkommeren, kan dus gerust zijn. Amerika doet mee en zorgt ervoor dat medicijnen en voedsel terecht komen bij de waarlijk nooddruftigen: de be jaarden, de kinderen, de zieken. Met al die tv-camera's op hen gericht, lo pen de hulpverleners van Breng Hoop ook niet de risico's van 'gewone' hulptranspor ten. In Tsjeljabinsk, waar Operatie Breng Hoop gisteren ook arriveerde, werden vijf Duitse vrachtwagenchauffeurs uit hun lij den verlost. Ze warén na een duizenden ki lometers lange rit vrijdag al aangekomen, maar de lokale autoriteiten weigerden de vrachtbrieven te stempelen, zo meldde het staatspersbureau Tass treurig. Het is het weekeinde, vandaar. Gisteren bood het gé- meentebestuur hen excuses aan, belooft de schuldigen te straffen en stelt voortaan een weekeindedienst in voor belastingofficie ren. Tass meldt de rest van de dag keurig waar de vliegtuigen allemaal zijn geland. St. Petersburg, Tver, Bisjkek, Kisjinov, een rij van zestien steden. Het voormalige par tijdagblad Pravda heeft 's morgens af te gengif gegeven. Het meldt dat Washington in 1991 maar vijf van de beloofde honderd miljoen dollar heeft besteed aan voedsel hulp. Sommige krachten in Washington ho pen dat het vroegere rijk van de duivel nog verder verzwakt dan nu al het geval is en hebben dus geen haast met het sturen van hulp, zo concludeert de Pravda. De Japanse walvisvaarder Nisshin Maru haalt in het zee in actie te zijn geweest tegen de walvisvaart mo- Zuidpoolgebied een walvis binnen. De internationale menteel in de haven van Fremantle. De Japanners milieuorganisatie Greenpeace ligt na 81 dagen op waren daar blijkbaar van op de hoogte. foto epa GENEVE AFP-EPD-DPA-Rtr De Verenigde Staten eisen het vertrek van Cuba, Irak en Iran uit de mensenrechtencommis sie van de Verenigde Naties. De Amerikaanse vice-president Quayle noemde het gisteren „ondraaglijk" dat deze landen deel uitmaken van de commis sie en over anderen moeten oordelen. „Staten die zelf wor den beschuldigd van schendin gen van de mensenrechten, kunnen niet tegelijkertijd in de jury zitten", zei hij in een toe spraak tot de mensenrechten commissie in het Zwitserse Ge nève. Met Irak, Iran en Cuba zijn drie van de „ergste schen ders" vertegenwoordigd in de commissie, aldus de vice-presi dent. De vertegenwoordigers van Cuba en Irak verlieten de zaal voordat Quayle zijn toe spraak begon. De Iraanse afge vaardigde bleef rustig zitten. Bij het begin van de 48e zit ting van de commissie, twee weken geleden, kritiseerden de VS al de verkiezing van een Ira niër, Cyrus Nasseri, tot vice- voorzitter van de commissie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6