Binnenland Avéro overweegt pensioen in natura Mama Tingo moet blijven, hier krijgen we Hema schrapt 200 banen in Amsterdam Philips verandert weinig door Operatie Centurion Eis jaar verpleging na euthanasie bij dochter Dinsdag 11 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: COR HOOGETERP rsbureau (ANP). Gem. ;r Press Service (IPS). COBERCO en Friesland Frico Domo willen al per 1 januari 1993 tot een volledige fusie komen. Dat hebben de directies van beide concerns gis teravond bekendgemaakt. De vak bonden eisen de garantie dat er geen gedwongen ontslagen vallen NIEUWSLIJN 'Behalve geld ook een senioren-woning Curasao moet toeleggen op paspoort De civerheid van Curasao legt bijna vierentwintig gulden toe op ieder nieuw paspoort dat wordt uitgegeven. Het nieuwe rode paspoort dat het oude blauwe moet vervangen kost op Curasao nog steeds veertig gulden. Nederland vraagt sinds 1 januari aan de Antillen 48,60 gulden voor elk nieuw paspoort dat wordt op gestuurd. Van de veertig gulden die Curasao vraagt voor een paspoort, behoudt het eilandgebied vijfentwintig gulden. De res terende vijftien gulden gaan naar de centrale overheid. Curasao moet zelf 23,60 gulden bijleggen. De financiële schade voor het eiland is in januari volgens Bureau Bevolking erg meegevallen doordat opvallend weinig paspoorten werden aangevraagd. Uganda wil hulp gestrande studenten De regering van Uganda heeft Nederland verzocht te helpen bij de repatriëring van meer dan 600 Ugandese studenten in Mos kou. Volgens een woordvoerder van het ministerie van ontwik kelingssamenwerking heeft dat ministerie het verzoek inmiddels ,,in behandeling". De studenten kwamen de afgelopen jaren op uitnodiging en met een beurs van de autoriteiten in de voorma lige Sovjetunie naar Moskou. Nadat eind dit jaar de Sovjetunie werd omgevormd tot het Gemenebest van Onafhankelijke Sta ten (GOS) zijn de studenten hun beurs kwijt en willen zij terug naar Oeganda. Ongeveer 400 studenten bevinden zich nu in de Oegandese ambassade in Moskou. Zij hebben daar gebrek aan voedsel en andere voorzieningen. Voorlichting ouderen aan ouderen De GGD in Rotterdam gaat 55-plussers inzetten om aan leeftijd genoten voorlichting te geven over gezondheid, pensionering, inkomen en het deelnemen aan maatschappelijke activiteiten. De voorlichters krijgen een speciaal op ouderdomsproblemen toegesneden opleiding voor gezondheidsvoorlichting aan de Hogeschool Rotterdam. Daarna worden zij via de GGD uitge leend aan instellingen die voorlichtingsbijeenkomsten voor ou deren organiseren. Bij de instellingen, zoals de Thuiszorg, Dien- stencentrumwerk, het vormingswerk voor ouderen en de Riaggs is volgens de GGD gebleken dat er bij ouderen veel behoefte is aan voorlichting. Actie tegen vreemdelingenhaat Twaalf organisaties, waaronder het Humanistisch Verbond,-de Anne Frank Stichting, Pax Christi, het Interkerkelijk Vredesbe raad en het Moslim Informatie Centrum, hebben besloten tot een nationale handtekeningenactie tegen vreemdelingenhaat. De actie zal worden besloten met een nationale manifestatie op I 1 juni in Amsterdam. Een woordvoerder van de voor dit doel gevormde initiatiefgroep 'Appél tegen vreemdelingenhaat' heeft dit gisteren bekendgemaakt. De initiatiefnemers willen zo alle inwoners van Nederland de mogelijkheid geven zich tegen vreemdelingenhaat uit te spreken. De pensioenverzekeraar Avéro bestudeert de mogelijkhe den van een 'pensioen in natura'. Behalve een uitkering, komt een gepensioneerde dan in aanmerking voor een senioren-woning of andere voorzieningen waaraan ou dere mensen behoefte kunnen hebben. De uitkering zal dan wel lager zijn dan wanneer geheel voor een pensioen in klinkende munt wordt gekozen. LEEUWARDEN GPD Hdemaal li gedachte aan een pensioen m Dat heeft directie-voorzitter C. natura' niet. „In feite bestaat Kielstra gisteren bekendge- het al heel lang", aldus Kielstra. maakt bij het 75-jarige bestaan „Vroeger zorgden patriarchale van Avéro Pensioen, onderdeel werkgevers bijvoorbeeld al voor van het verzekeringsconcern vrij wonen. In onze hedendaag- AVCB. Behalve Avéro omvat se cultuur past het echter blijk- AVCB ook de verzekeringsmaat- baar niet meer om na pensione schappijen FBTO en Centraal ring nog een sterke binding na te streven tussen de ex-werkne- mer en het bedrijf. Hooguit wordt er voor gepensioneerden een jaarlijks 'uitje' georgani seerd en ontvangt men een kerstpakket. Vandaar dat pen sioenen zijn verworden tot re gelingen die zich volledig op het financiële vlak afspelen." Achterliggende gedachte bij de 'pensioen in natura' is dat de voorzieningen die van over heidswege en vanuit de sociale fondsen worden geboden, in de toekomst eerder zullen teruglo pen dan dat ze worden verbe terd. „Daardoor ontstaat ruimte voor particulier initiatief', aldus Kielstra. den haag gpd Op het hoofdkantoor .van de Hema in Amsterdam worden 200 van de 600 banen ge schrapt. Dat heeft de directie van KBB (onder meer Bijenkorf, Praxis en Hema) gisteravond aan de vakbonden meegedeeld. Om het sociaal plan te finan cieren wil de directie een loon- offer vragen van het voltallige personeel van KBB. De Dien stenbond FNV is hier fel tegen gekant. „We hebben zondag een loonsverhoging afgespro ken van 4,5 procent. Dan is het raar om er een dag later 1 pro cent vanaf te halen", aldus woordvoerder A. van Winden van de Dienstenbond FNV. In totaal wil KBB 25 miljoen gulden reserveren voor het op zetten van een zogenaamd 'transfer-bureau', dat zich gaat bezighouden met afvloeiingsre gelingen en het zoeken naar an dere banen voor het overtollige personeel. Het loonoffer van het personeel zou 5 miljoen gulden moeten opbrengen. De bond heeft echter voorgesteld om het geld uit het pensioenfonds van het bedrijf te halen. De ontslagen in de Hema-staf komen voor de Dienstenbond niet als een verrassing. Van Winden: „Er werken gewoon te veel mensen op het hoofdkan toor, dat was al een paar jaar duidelijk. Maar wij vinden het jammer dat de Hema hier in het verleden niets aan heeft gedaan, bijvoorbeeld door het natuurlijk verloop van personeel niet op te vullen. Ik denk dat een paar mensen aan de top dit altijd hebben tegengehouden". Van oudsher heeft de Hema de reputatie een 'sociale' werk gever te zijn. Maar met de He- ma-winkelketen gaat het sinds 1990 niet zo goed. Het belang rijkste onderdeel van het KBB- concem kampt met een tegen vallende omzet en teruglopende winst. Vorig jaar moest mede daardoor directeur J. van Nue- nen het veld ruimen. Hij werd opgevolgd door B. Vos, die ad viesbureau KPGM opdracht gaf het 16.000 werknemers tellende winkelbedrijf door te lichten. De verleiding was te grootHet 'monument van de hebzucht' voor het Casino in Amsterdam is leeggehaald. Het glazen kastje waarin een biljet van duizend gulden wapperde werd vernield en het biljet weggehaald. Een plakker (de dief?) liet zijn eigen boodschap achter. foto nieuw anefo-rob croese Bij 'pensioen in natura' kan worden gedacht aan het be schikbaar stellen van (aange paste) woonruimte. Avéro zou daarnaast de zekerheid willen bieden dat men in een verzor gingshuis kan trekken zonder dat er een wachtlijst bestaat, terwijl de verzekeraar voor de kosten opdraait. Kielstra zegt er ernstig rekening mee te houden dat het nodig kan zijn dat Avéro zelf zo'n verzorgingshuis koopt met alle daarin nodige voorzie ningen. Verder overweegt Avéro het organiseren van thuishulp (op kosten van de verzekeraar) voor gepensioneerden die nog zelf standig wonen. Daarnaast kan pensioen in natura ook uitmon den in een vakantiereis. Avéro Pensioen is een recht streekse voortzetting van het Coöperatief Verzekeringsfonds, dat 75 jaar geleden door de co- operatieve zuivelfabrieken werd opgericht en daarmee het eerste bedrijfstak-pensioenfonds in Nederland werd. Heineken-cao rond: 4,5 procent meer loon utrecht anp Directie en vakbonden hebben afgelopen nacht een principe- a&oord bereikt over een nieu we eenjarige cao bij Heineken Nederland (4.000 werknemers). Er is onder meer een loonsver hoging van 4,5 procent afge sproken. Daarnaast zal Heine ken de' Ziektewet-uitkeringen en wao-uitkeringen (gedurende de eerste twee jaar) blijven aan vullen tot 100 procent van het genoten inkomen. De vut-Ieef- tijd wordt gehandhaafd op 60 jaar. De bonden hebben tevre den gereageerd op het akkoord. De bonden hebben de volle dige loonsverhoging binnenge haald die ze hadden geëist Niettemin noemde een woord voerder van de Industriebond FNV de verbetering van de lo nen „wat magertjes, gezien de goede financiële resultaten van het concern". Ook de Unie BLHP had commentaar op de loonsverhoging omdat particu lier verzekerde werknemers door het Plan-Simons zo'n 150 tot 200 gulden per maand moe ten inleveren. „Dan blijft er van die loonsverhoging natuurlijk bar weinig over", aldus een woordvoerder. Ook op het gebied van de Ziektwet- en wao-uitkeringen hebben de bonden succes ge boekt. Het concern heeft zich voorts verplicht om voor ge deeltelijk arbeidsongeschikten werk binnen of buiten het be drijf te zoeken. De vakbonden zullen het pak ket met een positief advies voorleggen aan hun leden. amsterdam thea van beek Margaritha noemt zichzelf lie ver geen prostituée. Tot grote hilariteit van zo'n vijftien colle ga's zegt ze giechelend: „Ik ben sociaal werkster". Ze spreekt nauwelijks Nederlands. „Alleen vijftig gulden mèt en honderd zónder condoom". Margaritha houdt van lachen. Tot iemand een foto van haar toont. Marga ritha met dichtgeslagen ogen. Met haar hand strijkt ze langs haar keel: „Ik ben het zat, het zit me tot hier. Het liefst zou ik wil len werken als schoonmaakster, alleen zonder papieren lukt dat niet". In een groezelige kamer, mid den in de rosse buurt van Am sterdam, zit sinds drie jaar het 'Centro Social Mama Tingo'. Genoemd naar de gelijknamige boerin uit de Dominicaanse Re publiek die door de politie werd vermoord, omdat zij opkwam voor de rechten van de boeren bevolking. Het Amsterdamse opvangcentrum werd gesticht door de Colorftbiaanse Esther Rios. In 1988 stelde de gemeente haar aan als vertrouwensvrouw voor Latijnsamerikaanse prosti- tuées. Haar taak was tweeledig. Enerzijds de vrouwen meer be kend te maken met hulpverle nende en gemeentelijke instan ties. Anderzijds hen zover te krijgen aangifte te doen bij de Eolitie van mishandeling, ver- rachting en vrouwenhandel. De eerste taak noemt de ge meente zeer goed geslaagd: de tweede niet. Daarom besloot de gemeente in september 1991 de subsidie te stoppen. Haar taken moeten worden overgenomen door de GG en GD: De vrouwen reageren daar honend op. „Die mensen kennen onze cultuur niet. We zijn beslist niet van plan daar heen te gaan. 'Mama Tingo' moet blijven. Hier krij gen we goede hulp". Taalcursussen Zonder subsidie en met hulp van vrijwilligsters, tracht Esther Rios het centrum draaiend te houden. Er zijn taalcursussen, er is voorlichting, juridische en maatschappelijke hulpverlening en de vrouwen vinden er steun bij elkaar. Om alsnog het cen trum te kunnen openhouden kreeg Rios inmiddels steun van de Stichting tegen Vrouwen handel, de belangenvereniging voor prostituées De Rode Draad en de mr. A. de Graafstichting. Deze week zonden zij een brandbrief naar burgemeester E. van Thijn en koningin Beatrix. In Amsterdam werken naar schatting tweeduizend Latijnsa merikaanse prostituées. De meesten verblijven illegaal in Nederland. Soms op eigen gele genheid hier gekomen, op zoek naar een menswaardiger be staan. Soms hierheen gelokt on der valse voorwendselen. Zoals Marcia die in Colombia een Spanjaard ontmoette. Hij be loofde haar in Holland een gou den toekomst, maar dat pakte al snel anders uit. „Hij zette me achter een raam in Utrecht en zo belandde ik in de prostitutie. Alles wat ik verdiende moest ik afstaan. Naar de politie durfde ik niet, want ik was bang dat hij me zou mishandelen". Van Utrecht bracht hij haar naar Den Haag en vervolgens naar Amsterdam. Ze wist te 'vluchten en kwam in een op vangcentrum terecht Tot ze een Nederlander ontmoette, die haar beloofde te trouwen. „Hij had een snackbar en daar moest ik werken zonder één cent. Als ik om geld vroeg voor m'n twee kinderen, sloeg hij me in elkaar. Toen raakte ik in ver wachting. Hij sloeg me zo hard in m'n buik, dat ik een mis kraam kreeg". Blauwe plekken Vol blauwe plekken en met een mes in haar rug gesneden, kwam ze bij 'Mama Tingo' te recht Nu leert Marcia Neder lands en hoopt ze op een ver blijfsvergunning. De verhalen komen nu goed los. Carla trekt haar blouse open en toont een steekwond. Twee maanden ge leden toegebracht door een klant. „Ruim een uur moest ik wachten op een ambulance. De politie kwam nog veel later. Nooit meer iets van gehoord. Ik kan nog steeds niet werken. De andere vrouwen die hier ko men, helpen mij nu financieel". Marjan Wijers van de Stich ting tegen Vrouwenhandel stelt dat sinds de komst van 'Mama Tingo' het aantal aangiften bij de politie juist is toegenomen. „In die periode zijn 26 aangiften van vrouwenhandel gedaan. Het hoogste aantal in Neder land. Probleem is dat bijna niet wordt overgegaan tot vervolging gn daardoor neemt de bereid heid tot aangifte ook weer af'. Een gemeentewoordvoerder noemt dit aantal daarentegen een schijntje, gezien het grote aantal Latijnsamerikaanse vrou wen dat in de prostitutie werkt Wijers: .Zaken rond vrou wenhandel zijn zeer gecompli ceerd. Eerst kost het veel tijd van de vrouwen het vertrouwen te krijgen en dan is het zaak hoeveel prioriteit de politie daaraan geeft. Vaak is het ook niet eenvoudig de bewijslast rond te krijgen. Net zoals bij drugshandel, moet je juist kij ken naar de netwerken daarom Afgelopen weekeinde werden de houten versieringen gestolen van de koninklijke zetels in de Ridderzaal. Vermist worden vier houten vergul de appels en twee houten leeuwen. Op de grond van de zaal werd een van de versieringen teruggevonden, hier getoond door de beheerder van de Gravelijke Zalen, mevrouw M. van der Look. foto anp-koen FNV: 'Manier van werken blijft hetzelfde eindhoven gpd Operatie Centurion, de om vangrijke reorganisatie die Phi lips anderhalf jaar geleden in zette, heeft weinig veranderd aan de manier van werken bij het concern. Dat stelt de Indus triebond FNV. De bond wil daar met de Philips-top „een hartig woordje" over spreken wanneer de cao-onderhandelingen bij de Eindhovense elektronica-con- cem op 11 maart van start gaan. De huidige cao voor de 45.000 werknemers loopt op 1 april af. Het steekt veel werknemers dat zij in de werkwijze bij Phi lips nog steeds niet veel veran deringen zien, aldus FNV-on- derhandelaar Broers. Volgens de FNV heeft de reorganisatie wereldwijd tot nu toe 'slechts' het verlies van 50.000 arbeids plaatsen opgeleverd. In Neder land zijn ruim 10.000 banen verdwenen, overigens niet al leen door ontslagen maar ook door verkoop of verzelfstandi ging van bedrijfsonderdelen. Zoals trouwens bij de presenta tie van 'Ccnturion' beloofd, is er volgens Broers voor het échte overleven van Philips meer no dig dan alleen het inkrimpen van het personeelsbestand. Zowel de FNV als de Indus triebond CNV streven bij Philips naar loonsverhogingen van 4,5 procent. De FNV houdt daarbij nog een slag om de arm: mocht de winstgevendheid van.Philips sterk verbeteren („Er zijn im mers duizenden mensen ver dwenen"), dan moeten de loon eisen gedurende de looptijd van de cao extra omhoog worden geschroefd. De vakbeweging bepleit ver der een sterke verbetering van de arbeidsomstandigheden en intensieve begeleiding van werknemers die ziek worden. Op die manier moet het ziekte verzuim en de kans op langdu rige arbeidsongeschiktheid wor den verminderd. De bonden ei sen verder dat Philips afziet van zogenoemde negatieve prikkels om het ziekteverzuim terug te dringen, zoals het achterwege laten van een aanvulling op het ziektegeld en het schrappen van vrije dagen. De Raad van Bestuur van Phi lips heeft haar tegenvoorstellen nog niet klaar. Wel heeft zij al een inventarisatie gemaakt van de ideeën die leven onder de di recteuren van de verschillende vestigingen in het land. Daar kwam onder meer de suggestie uit om de nu aflopende cao met een jaar te verlengen en ook de lonen te laten zoals ze zijn. Dat idee is door de bonden afgewe- heen. Dat zul je moeten uitleg gen, anders haken die vrouwen weer af'. De gemeente verwijt Rios ook dat zij onvoldoende informatie verstrekte over haar functie als vertrouwensvrouw en zich te veel identificeerde met de pros tituées. Wijers: „Er is waanzin nig aan haar getrokken om het iedereen naar de zin te maken. Politie, justitie, criminelen en de vrouwen zelf. Tegenstrijdige belangen dus. Om het centrum van de grond te krijgen heeft ze haar loyaliteit in eerste instantie gelegd bij de vrouwen. Dat is haar nu opgebroken". Esther Rios zwijgt aanvanke lijk op de vraag of ze wel eens is bedreigd. Dan geeft ze aarze lend toe: „Twee keer. Maar ik ben niet bang. Ik ga gewoon door". De vrouwen hebben bur gemeester Van Thijn uitgeno digd voor een maaltijd. Of hij ook zal komen, is niet oekend. Bejaarde vrouw staat terecht utrecht anp betoogde hij. „Deze situatie was te voorzien geweest. Op het moment dat mensen verschrik kelijk in nood zijn. faalt het sys teem van hulpverlening." De avond voor de fatale doodslag nam de dochter onge veer vijftig slaappillen in. Dat haalde eenter niets uit omdat haar lichaam door jarenlang ge bruik van slaappillen immuun was geworden voor zo'n hoge dosis. Teleurgesteld over het mislukken van de zelfdoding probeerde de moeder haar dochter eerst met een servet te kelen. Toen ook dat niet lukte, stelde het slachtoffer zelf voor om vaders scheermes van bo ven te halen. Met steken in bei de polsen en de hals bracht de moeder haar dochter om het le ven. Vervolgens belde ze naar het kruiswerk om te melden dat haar dochter was overleden. De officier vond in tegenstel ling tot de advocaat „levensbe roving op uitdrukkelijk verzoek" niet bewezen, maar gezien de uitzonderlijke omstandigheden en psychische gesteldheid van de verdachte is maximaal een jaar dwangverpleging volgens hem voldoende. De advocaat kon zich redelijk in die eis vin den. Uitspraak: maandag 17 febru- Ze beroofde haar 51-jarige dochter op 2 november 1991 met een scheermes van het le ven. Deels dement en in de war stond de 78-jarige moeder gis teren terecht voor de rechtbank in Utrecht. De officier van justi tie achtte doodslag bewezen, maar eiste geen celstraf omdat twee psychiaters de verdachte niet als ontoerekeningsvatbaar beschouwen. Volgens hem is opname in een psychiatrich zie kenhuis voor de duur van een jaar gewenst. Het drama in het huis van moeder en dochter voltrok zich enkele dagen na het bevel van een rechter om de dochter ge dwongen op te nemen in een psychiatrische inrichting. Het slachtoffer leed hevig aan anor exia nervosa, had last van smet vrees en wilde dood. Al dertig jaar was zij geestelijk labiel. Zes keer eerder was zij opgenomen geweest in een verpleeginrich ting. Een nieuwe opname wilde zij echter absoluut niet. Na de vonnis van de rechter, kwamen de twee vrouwen vol gens de advocaat van de moe der in een situatie waarin ze el kaar volkomen gek maakten. „Ik vind het fout dat de dochter niet meteen is opgenomen"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5