Binnenland Geen actie tegen vervuiling Maas 'Wij smijten niets over de balk' Debat over studiefinanciering verzandt in eindeloos gepriegel Fiscus weer op jacht naar 'grijs rijden Bolkestein: Coalitie lijdt aan betonrot Dinsdag 11februan 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving- CLARA KEMPER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPO). Inter Press Service GPS). NIEUWSLIJN Wim Ramaker (48) overleden Wim Ramaker, sinds augustus vorig jaar directeur van het Na tionaal Comité Herdenking 4 en 5 mei, is in de nacht van zon dag op maandag in Amsterdam overleden. Hij werd 48 jaar. Ra- maker's familie deelde dit gisteren mee. Ramaker, die al enige tijd hartklachten had, was eerder jarenlang actief in de omroep wereld, vanaf 1971 in dienst van de NCRV. Als chef literaire sec tie en plaatsvervangend hoofd van de afdeling gesproken woord was hij verantwoordelijk voor het programma Literama. Pronk nog steeds achter CDA PvdA-minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking vindt dat zijn partij ook in de volgende kabinetsperiode moet samenwer ken met het CDA en niet moet kiezen voor de WD. De coalitie kan wat Pronk betreft worden aangevuld met D66. Pronk liet gis teren voor Veronica-radio blijken absoluut niet onder de indruk te zijn van de eisen die CDA-fractieleider Brinkman een week geleden stelde aan het te voeren kabinetsbeleid. Pronk zei Brink mans „rollenspel" met een grote korrel zou te nemen. Zo zal het CNV nooit accepteren dat er een mini-stelsel voor sociale uitke ringen komt, zoals Brinkman wil, aldus Pronk. Mau Kopuit overleden Hoofdredacteur Mau Kopuit van het Nieuw Israëlietisch Week blad is gisteren op 62-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amster dam overleden. Sinds 1971 was hij hoofdredacteur van het oud ste joodse weekblad van Europa. Daarvoor werkte hij bij het Al gemeen Handelsblad. Onder zijn leiding groeide het NIW uit van een blad dat slechts voor de familieadvertenties werd gele zen, tot een podium waar alle stromingen binnen joods Neder land aan het woord konden komen. Zelf zag hij het NIW graag als de spreekbuis van joods Nederland. Maij wil eerst overleg met Belgen afwachten Minister Maij (Verkeer en Waterstaat) voelt niets voor ju ridische acties tegen België in verband met vervuiling van het Maaswater. In de afgelopen weken zijn grote ver vuilingen geconstateerd. Een meerderheid van de Kamer drong gisteren aan op juridische acties tegen België van drinkwaterbedrijven en bedrijven uit de land- en tuinb- bouwsector. DEN HAAG ANP-GPD De minister wil eerst verder overleg met de Belgische over heid afwachten. Zij toonde zich daarover zeer positief. Dreigen met juridische acties is 'beder vend' voor het overlegklimaat, zo vreesde Maij. Volgens de minister zitten de Belgische autoriteiten niet stil, al zijn bijvoorbeeld de controle systemen van het Maaswater in Wallonië „vrij zwak". De minis ter beloofde om bij de Belgen aan te dringen op betere con trole- en meetsystemen. Maij meldde verder dat de Maas waarschijnlijk is vervuild door 'criminele lozingen'. „We weten bijna zeker dat het geen bedrijven waren, maar dat ie mand bijvoorbeeld een vracht wagen leeg heeft gekieperd in het water", aldus de minister. Ook een andere suggestie van de Tweede Kamer (PvdA en CDA) om de Nederlandse milieu-organisaties financieel te steunen in acties in België om de Belgische burger te mobilise ren, wees Maij van de hand. Volgens haar is het „delicaat" als de ene overheid acties ge richt tegen een andere onder steunt. Bovendien moeten de milieu-organisaties hun eigen (financiële) boontjes maar dop pen. Zij vond het niet de verant woordelijkheid van de Neder landse overheid om milieu-ac ties financieel te steunen. Overigens had de stichting Reinwater al eerder laten weten niets te voelen voor projectsub sidies. De milieuorganisatie ziet liever dat de vervuilers in België via de rechter worden aange pakt. De minister kondigde aan dat zij van plan is de landsadvo caat opdracht te geven meer za ken voor de rechter te brengen. 'Weinig steun voor boringen IJsselmeer' DEN HAAG GPD De sympathie voor het boren naar olie en gas op het IJssel meer is niet groot meer. Die op vatting legde minister Maij (Verkeer en Waterstaat) gisteren aan de Tweede Kamer voor tij dens een overleg over de Neder landse waterbodems. „U kent de intentie van deze minister op dit punt", ant woordde de minister op de door de CDA-fractie geventileerde mening, dat ook op termijn moet worden afgezien van proefboringen in het IJsselmeer. Het kabinet zal zich over de door minister Andriessen (Eco nomische Zaken) aan de Neder landse Aardoliemaatschappij (NAM) afgegeven boorvergun- ning beraden zodra de Raad van State uitspraak heeft ge daan in de beroepszaken die de provincies Noord-Holland en Flevoland hebben aangespan nen. De uitspraak van de Raad van State wordt half maart ver wacht. „In principe kunnen we niet om die concessie heen. Maar ik koester de hoop dat we in goed overleg met de maatschappijen tot een oplossing kunnen ko men", hield Maij de Kamer voor. Samen met minister Al ders (Milieubeheer) staat zij daarmee lijnrecht tegenover Andriessen, die eerder al heeft laten weten geen noodzaak te zien het IJsselmeer van borin gen uit te sluiten. Nu de winter zo'n beetje achter ons ligt is het weer tijd om bomen te snoeien. De Amsterdamse v Omstreden psycholoog ziet af van lezing na bedreigingen AMSTERDAM ANP De omstreden Britse psycholoog Hans Jür- gen Eysenck ziet af van het houden van de twaalfde Duijker-lezing. Eysenck heeft de organiserende stichting gisteren in een fax laten weten in zijn woonplaats Londen te zijn bedreigd met verstoringen van de orde tijdens de presentatie van zijn lezing 'A hundred years of personality research from Heymans to modern times". De lezing zou morgen in de aula van de Universiteit van Amsterdam worden uitge sproken. De stichting Duijker-lezingen zegt de beslissing te respecteren, maar de gang van zaken ten zeerste te betreuren, omdat Onderonsje tussen minister Ritzen en de voorzitter van de vaste kamercommissie Ginjaar. Rechts topambte naar Van Weezen, directeur van het studiefinancieringsbeleid. foto anp koen suyk DEN HAAG GPD hier „door dreiging de academische vrijheid geweld wordt aangedaan". De aankondiging van het optreden van Eysenck leidde vorige week tot grote com motie. De Britse psycholoog wordt er van beschuldigd racistische ideeën te hebben en contacten te onderhouden met extreem rechtse ideologen. PvdA-kamerlid Vermeend is boos. Hij heeft gehoord dat een beursstudent met een kranten wijk zijn (eventuele) fietsver- goeding van 8,50 gulden per maand bij de Informatiserings bank moet opgeven. „Wat voor malloten werken daar in Gro ningen?", vroeg hij gisteren op uitdagende toon aan minister Ritzen van onderwijs. Groen-Links-kamerlid Wil- lems snapt niet waarom de kin deren van studenten niet gratis kunnen meereizen op de OV- studentenkaart van hun ouders. „Wat studeren die kinderen dan?", vroeg het CDA-kamerlid Lansink pesterig. Maar Willems verstond hem niet. „Ouders die een normaal retourtje kopen bij het loket,-hoeven voor hun jon ge kinderen maar één gulden bij te betalen", verduidelijkte Willems. Hij vindt het oneerlijk dat studenten met kinderen dit voordeeltje wordt ontnomen. Ook D66-kamerlid Nuis tobt met de studiefinanciering. Want uit onderzoek is gebleken dat zeven op de tien studenten een Generaal Huysman commandeert luchtmobiele divisie De Nederlandse brigade-gene raal Pieter Huysman (51) wordt de eerste commandant van de nieuwe luchtmobiele divisie van de NAVO. Zijn benoeming gaat op 1 april in, aldus het ministe rie van defensie gisteren. Gene raal Huysman is nu nog sous chef operatiën bij de staf van de Koninklijke Landmacht. Duitsland, Engeland, België en Nederland zullen aan de nieuwe divisie eenheden ter grootte van een brigade leveren. Voor ons land is dat de toekom stige luchtmobiele brigade van de Koninklijke Landmacht. Het commando van de multinatio nale divisie zal bij toerbeurt door de verschillende landen worden vervuld. DEN HAAG GPD De belastingdienst gaat op nieuw actie ondernemen tegen het grijs rijden: auto's met een grijs kentekenbewijs waarvoor geen bijzondere verbruiksbelas ting (BVB) hoeft te worden be taald. Aanleiding vormt het feit dat steeds meer autofabrikanten gewone personenauto's op de markt brengen waarvan de ach ter-zijramen 'geblindeerd' zijn. Daarmee kan men een grijs kentekenbewijs krijgen. „Er zal wel weer snel een reparatiewet geving aankomen", aldus een betrokkene op het ministerie van financiën. Oorspronkelijk gold een grijs kentekenbewijs alleen voor be- drijfs- en bestelwagens. Toen steeds meer particulieren met dit soort auto's gingen rijden, kwam de fiscus in 1987 in actie. Om een grijs kentekenbewijs te kunnen krijgen, moest de wa gen een laadvloertje achterin hebben. Bovendien mochten er geen achter-zijramen in zitten. De verkoop van tot personen auto's gepromoveerde bedrijfs- en bestelwagens stortte hierop Inmiddels hebben de autofa brikanten iets nieuws bedacht. In gewone personenauto's wor den de achter-zijramen geblin deerd of van speciaal getint glas voorzien. Datzelfde gebeurt met de zeer populair geworden ter reinwagens, zoals jeeps en pick ups die worden voorzien van een extra grote cabine. Het ontduiken van de bijzon dere verbruiksbelasting is erg aantrekkelijk. De belasting be draagt 18 procent over de eerste 10.000 gulden van de aankoop prijs van de wagen, daarna 27 procent. Bovendien moet over de BVB ook nog eens btw van 18,5 procent worden betaald. Op de afgelopen zondag ge starte Bedrijfsauto RAI zijn op elke stand dan ook 'omgebouw de' personenwagens te bewon deren. Volgens betrokkenen loopt de verkoop als een trein. Op Financiën zint men onder tussen op maatregelen. Men bereidt een controle-actie voor, evenals nieuwe wetgeving die aan de huidige praktijk een eind moet maken. Inhaalslag ziekenhuizen breekt ziekenfondsen op DEN HAAG CARINE NEEFJES „Wij smijten het geld niet over de balk", zegt een geïrriteerde L. Baas, financieel me dewerker van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen. Het afgelopen weekein de werd bekend dat ziekenfondsen 415 mil joen gulden meer moeten uitgeven aan zie kenhuiszorg dan ze hadden verwacht. Baas, gelaten: „Er wordt de indruk gewekt dat zie kenhuizen te veel geld uitgeven. Daar klopt helemaal niets van." In de discussie over de kostenstijging in de gezondheidszorg wijzen de verzekeraars regelmatig de beschuldigende vinger naar de ziekenhuizen. De directies zouden de jaarlijkse budgetten overschrijden, die wor den samengesteld door het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG). Maar volgens Baas zit de zaak heel anders in elkaar. Ieder jaar bepaalt de directeur van een ziekenhuis samen met de particulier verze keraar en het ziekenfonds het verpleegta- rief. Ze schatten het aantal verpleegdagen van een ziekenhuis en beramen de onkos ten. Een verpleegdag kost per patiënt ge middeld 600 gulden. Als een ziekenhuis op 100.000 verpleegdagen rekent, bedraagt het budget 60 miljoen gulden. Dit bedrag moet worden goedgekeurd door het COTG en wordt minus de uitgaven van het zieken huis uitgekeerd. Nu gebeurt het regelmatig dat het aantal verpleegdagen lager is dan verwacht. Door de toenemende technische ontwikkelingen in de gezondheidszorg kunnen sommige patiënten het ziekenhuis eerder verlaten. Als 5000 patiënten één dag eerder naar huis gaan, krijgt het ziekenhuis niet de 300.000 gulden waar ze op had gerekend. Volgens de Wet Tarieven Gezondheids zorg moet het ziekenfonds die 300.000 gul den echter wél vergoeden, ook al hebben die 5000 patiënten een dag minder in bed gelegen. Dit omdat het ziekenhuis toch voor deze verpleegdagen kosten heeft ge maakt door bij voorbeeld extra personeel aan te stellen. Het ziekenfonds geeft die 300.000 gulden niet zo maar aan het ziekenhuis. Deze kos ten worden verrekend in het nieuwe ver- pleegtarief. Ziekenhuis en verzekeraars be palen dan bij voorbeeld dat een verpleeg dag het komend jaar geen 600 gulden, maar 625 gulden kost. En daar wringt de schoen, meent een woordvoerder van de Ziekenfondsraad. „Een ziekenhuis is niet verplicht die 300.000 gulden direct te verrekenen. Als de directeur het geld niet zo hard nodig heeft, kan hij het voorlopig laten zitten. Hij kan die onkosten rustig een paar jaar later ver halen, als hem dat beter uitkomt. Die extra 415 miljoen gulden die wij nu moeten beta len, zijn kosten die dateren vanaf 1983, toen de budgettering voor ziekenhuizen werd in gevoerd." Financieel medewerker Baas van de Ver eniging voor Ziekenhuizen geeft toe dat het verrekenen van deze kosten geen prioriteit verdient. „Volgens de wet hebben wij recht op dat geld, dus daar hoeven wij ons niet zo druk over te maken. Het is voor ziekenhui zen veel belangrijker om aan het eind van het jaar het juiste aantal verpleegdagen uit te rekenen en die voor te leggen aan de ver zekeraars. Maar het is volstrekt overdreven dat de Ziekenfondsraad ziekenhuizen ervan bijbaantje hebben. En dat komt, volgens Nuis, omdat lang niet alle studenten (28 procent) de ouderbijdrage krijgen waar ze volgens de letter van de wet recht op hebben. „Maar studen ten krijgen ook veel in natura van hun ouders toegestopt", opperde een collega-kamerlid. Het PvdA-kamerlid Netelenbos bevestigde die stelling uit eigen ervaring. „Ikzelf geef ook altijd zakjes met eten en drinken Dit was gisteren de teneur van het debat in de Tweede Ka mer over het vijf jaar oude stel sel van studiefinanciering. In plaats van een politiek oordeel te vellen bleven de kamerleden steken in een „litanie van klein doch schrijnend leed", om in de termen van D66 te blijven. Het gepriegel op de vierkante millimeter werd gisteren afge rond met een verbluffende aan beveling aan minister Ritzen van onderwijs: het beurzenstel sel moet eenvoudiger! Liever vandaag dan morgen zien CDA en de PvdA dat Ritzen het mes zet in de gedetailleerde regel tjes. Om te beginnen moet Rit zen de regels voor het bijverdie nen overboord gooien, vindt Lansink (CDA). Nodeloos inge wikkeld dat studenten worden gekort als ze meer dan 8040 gul den per jaar bijverdienen of meer dan 670 gulden per maand. Studenten mogen kie zen wat hen het beste uitkomt. „Om die flexibiliteit hebt u zelf als Tweede Kamer aangedron gen", reageerde Ritzen ver baasd. In zijn betoog ontraadde de minister de door de Tweede- Kamerleden gevraagde verfij ning van de regeltjes, zoals meer controle-systemen op fraude en een nieuwe vorming- ving van de Informatiserings- bank-formulieren. Maar voor het pleidooi van de Kamer om een nieuwe regeling, te ontwer pen voor studenten wier ouders 'onvindbaar' zijn, ging Ritzen uiteindelijk door de knieën. Dat was de opbrengst van uren de batteren over een stelsel waar jaarlijks zo'n 4 miljard gulden in omgaat en waarvan 600.000 studenten afhankelijk zijn. 'D'Ancona heeft geen recht van spreken' beschuldigt dat de administratie jaren ach terloopt." Het COTG registreert precies welk zie kenhuis nog achterstallige verpleegtarieven moet verrekenen. Volgens woordvoerder Witteveen valt die administratieve inhaal slag wel mee. „Er zijn inderdaad een paar ziekenhuizen die te laat aan de bel trekken. Wij kunnen de tarieven pas verhogen als zij daar op aandringen. Maar wij hebben niet het recht om ziekenhuizen daartoe te dwin gen." Ook het ziekenfonds kan er bij het COTG op aansturen dat een ziekenhuis het ver- pleegtarief verhoogt. Het ziekenfonds ziet aan de hand van de ingediende rekeningen van patiënten of een ziekenhuis de afge sproken som geld binnenkrijgt. Als dat be drag lager is dan verwacht, kan het'zieken- fonds op z'n vingers natellen dat het tarief moet worden verhoogd. Tot nog toe was het voor ziekenfondsen niet zo'n probleem als ze nog wat extra geld moesten betalen. De Ziekenfondsraad, die de ziekenfondskas beheert, vulde het tekort gewoon aan. Maar per 1 januari 1991 krij gen ziekenfondsen 90 procent van hun kos ten uit de pot van de ziekenfondspremies vergoed en sinds 1992 nog maar 75 procent. De overige kosten zijn voor eigen risico. Witteveen: „De ziekenfondsen klagen, omdat ze nu zelf moeten opdraaien voor die extra kosten. Er is nog geen compensa tieregeling. Ik kan me goed voorstellen dat ze meer duidelijkheid willen over de uitga ven van een ziekenhuis. Maar daar moeten ze zelf tijdens het overleg met de zieken huisdirectie op aansturen. Wij staan mach teloos." LEIDEN GPD-A WD-leider Bolkestein heeft gis teren in Leiden weer eens ge probeerd de coalitiepartners CDA en PvdA uit elkaar te drij ven. De betonrot zit in de coali tie, aldus Bolkestein, „en de WD staat klaar om het laatste zetje te geven". Ook kon hij het niet laten uit te halen naar mi nister d'Ancona van WVC, die de WD vorige week verweet de discussie over de minderheden te stigmatiseren en verdraaien. Vorige week zei Bolkestein nog niet te willen reageren op de aanval van d'Ancona. Maar op de partijbijeenkomst in Lei den spuwde hij gisteren toch zijn gal. D'Ancona heeft het recht verspeeld om andere deel nemers aan het debat over min derheden met de vinger na te wijzen, laat staan hen te betich ten van politiek onfatsoen, al dus de voorman Minister 'd Ancona heeft zichzelf hiermee een bres et van onvermogen gegeven. De WD zal zich door niemand laten weerhouden om op een zakelij ke maar open wijze het minder foto otikstra De liberaal stelde dat de mi nister zelf al twee jaar achter de feiten aanholt. Voorstellen van de WD om te komen tot een sluitende opvang voor alle asiel zoekers, een wet bevordering arbeidskansen voor minderhe den en een veel duidelijker ka binetsbeleid, zijn steeds afgewe zen. aldus Bolkestein. Hij herhaalde het motto van de WD bij het minderhedende- bat: samen is beter dan apart. Het verwijt aan het adres van de WD dat de partij islamieten het recht zou willen ontnemen ei gen scholen te stichten, wees Bolkestein van de hand. Dat recht staat in de grondwet en daar willen wij niet aan tomen, aldus de liberaal. Wel zei hij het stichten van eigen islamitische scholen niet goed te vinden voor de integratie van minder heden, „(iescheiden scholen kunnen het voorportaal zijn van een gescheiden samenleving", meende de WD'er. „De inte gratie is daarmee niet gediend."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3