Feiten De schrik van alle 'Ossies' THE TIMES Opec probeert olieprijs omhoog te praten US threatens to '«y abandon Nato Times komt met Europese editie Verdediging wil proces tegen Mielke beëindigen Ruil op de Glienickerbrücke Dinsdag 11 februari 1992 Y DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK WIM STEVENHAGEN EN MENINGEN Daar zat-ie dan, zwijgend, het hoofd gebogen en met zo'n typische Oostduitse leren bonzenhoed op het hoofd; Erich Mielke. Sinds gisteren staat hij terecht voor de Ber- lijnse rechtbank. Niet voor het vele leed dat de 84-jarige alleenheerser over het Stasi-monster miljoenen Oost duitsers heeft aangedaan, maar vanwege de moord op twee politie-officieren in 1931. BERLIJN HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT Een half uur voor het begin van de eerste zitting, die gezien de labiele geestelijke en lichamelij ke toestand van Mielke tot an derhalf uur beperkt was, werd hij via een achteringang de sombere zittingzaal 700 binnen gebracht. Het is dezelfde ruimte waar kort geleden het eerste proces tegen vier muurwachten is gehouden en curieus genoeg ook de zaal waar in de jaren '30 de zaak tegen de communisti sche politiemoordenaars plaats vond. Erich Mielke was een van hen, zo leverde onderzoek van Hitiers SA twee jaar later op. De jonge communist zat toen al lang veilig in de Sovjetunie, waar hij snel carrière maakte en na de Tweede Wereldoorlog werd uitverkoren in Oost-Duits- land een staatsveiligheidsdienst op te bouwen. Honderden journalisten en en kele tientallen nieuwsgierigen hadden uren gewacht om een eerste blik te kunnen werpen op de meest gehate man in de DDR. Voor het gerechtsgebouw verlangde een groepje links-ex tremistische Spartakisten luid keels „vrijheid voor Erich Miel ke, vrijheid voor Erich Honec- ker" Door een megafoon brul den ze dat dit proces een anti communistische heksenjacht is. i die in de rij stonden voor een plaatsje op de publieke tribune, dachten daar uiteraard anders over. „Het is natuurlijk een lachertje dat hij voor de po- litiemoorden van 61 jaar gele den terecht moet staan, maar het belangrijkste is dat die hond wordt veroordeeld", meldde een Oostberlijnse. Een ander: „Veel zal het niet opleveren, maar het is in ieder geval goed dat hij nu aan de beurt is". Een derde vulde aan: „Die hele kliek, die ons volk tientallen ja ren gevangen heeft gehouden, moet hier voor de rechter staan". En natuurlijk hoor je weer het eeuwige verwijt dat de kleintjes moeten hangen, terwijl de groten vrijuit gaan. Roerloos Erich Mielke zelf zat zwijgend achter het gepantserd glas, na dat verplegers hem naar zijn stoel, hadden gedragen. De po litie had optimale veiligheids maatregelen getroffen. Niet dat ze Mielkes in de gevangenis ge uite dreigement dat „mijn jon gens me er wel uithalen", seri eus had genomen, maar men wilde toch geen enkel risico lo pen. Ook niet als het om zijn gezondheid gaat. Daarom zit er permanent een dokter met hartbewakingsapparatuur naast de vroegere opper-Stasi. Roer loos en zonder enige zichtbare emotie hoorde de schrik van al- Een half uur voor het begin van de eerste zitting werd Mielke via een achteringang de sombere zittingzaal binnen gebracht met zo'n typische Oostduitse leren bonzenhoed op het hoofd. foto epa le Oostduitsers de aanklacht ring te seponeren. aan en het verzoek van zijn ad- Zijn belangrijkste verdediger, de vocaten de zaak wegens verja- 50-jarige Jurgen Wetzenstein- EUROPEAN MONDAY FEBRUARY OW anger 2 of airliftm ■n -a* De eerste European Times rolde gisteren van de persen. Major hopeful as consumers start spending foto opd cees zorn DEN HAAG LOUIS BURGERS Ruim 200 jaar na de eerste editie, begint nu zelfs The Times Europa te ontdekken. Vanaf deze week verschijnt de toonaangevende Engelse krant in een speciale Europese editie, The European Ti mes. De krant kan dus niet meer melden dat het continent geïsoleerd is, wanneer mist en nevel de overtocht over het Kanaal onmogelijk maken. The Times, een uitgave van het Murdoch-con cern, verkoopt elke dag rond 2000 exemplaren in Nederland. In tegenstelling tot een aantal andere Engelstalige dagbladen, zal The European Times voorlopig niet worden gedrukt op het vasteland. Gekozen is voor een aangepaste editie van de En gelse uitgave. Het betekent dat Europa de Engelse krant krijgt, aangevuld met extra pagina's met Eu ropees nieuws, economie, sport en cultuur. Het zondagse zusterblad Sunday Times blijft overi gens in gewone vorm verkrijgbaar. In de eerste editie, van gisteren, valt het met die extra aandacht voor Europa nogal mee. In een kort kadertje wordt het verschijnen van de Eu ropese uitgave aangekondigd, maar verderop in de krant blijkt slechts weinig van dat beloofde Eu- pese karakter. Ni i als in Engeland krijgt de lezer eerst vier pagi na's home (binnenlands) nieuws. Pas daarna volgt op pagina 8 een pagina European news, maar deze bevat geen opzienbarende nieuwsbe- rithlcn. Ze horen in elke zichzelf respecterende krant thuis: de demonstraties in Moskou, de ver kiezingen in Roemenië, de problemen met de EG- landbouwpolitiek, een roddelverhaal uit Rome en een analyse van het bezoek van de Russische pre sident Jeltsin aan Parijs. Het economische katern bevat zoals altijd vrij veel Europees nieuws, maar verspreid over vijf pagi na's. Van een typische Europa-gerichtheid is ech ter weinig te merken. De Engelse kwaliteitsbladen besteden traditiegetrouw veel ruimte aan Brussel en de gevolgen van de daar genomen besluiten. De European sport-pagina bestaat voor het groot ste gedeelte uit verslaggeving van de Olympische Spelen in Albertville. Daarnaast zijn er voetbaluit slagen, een tennisbericht en iets over een Spaanse wielerwedstrijd. Alleen de pagina European art biedt wat de krant belooft: een reportage over de restauratie van pa leizen in Turijn, een verhaal over Antwerpen, de Europese culturele hoofdstad in 1993, en een overzicht van culturele activiteiten in de belang rijkste Europese steden. Deze laatste rubriek ver vangt het overzicht van de Britse tv-programma's. Op de zaterdagen zal de Europese Times overi gens wèl een programma-overzicht bevatten. Het gaat dan over de programma's van satellietzen ders: dus wel RTL-4 maar niet Nederland 1, 2 en 3. Volgens woordvoerder R. Alberts van Van Gelde ren Import BV (dat de distrubutie in Nederland verzorgt) zal de krant herkenbaar blijven als The Times, en niet overstappen op een apart logo waarmee bijvoorbeeld de Europese editie van The Guardian zich presenteert. Maar niet alleen met die krant zal The European Times moeten concur reren. Alberts ziet vooral de (van oorsprong) Ame rikaanse International Herald Tribune als een ge duchte concurrent. Volgens Alberts geldt dat min der voor de Europese edities van de Financial Ti mes, die zich veel meer richt op vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven. BERLIJN AFP-DPA De advocaat van Erich Mielke heeft gisteren gevraagd om be ëindiging van het proces tegen de mmmmm vroegere chef van de Oostduitse staatsveiligheids dienst Stasi. De verdediging be toogde gisteren dat de aanklacht in plaats van moord doodslag zou moe ten luiden, dat hij 9 bovendien is ver jaard en dat de oorspronkelijke aanklacht in 1934 onder het rechtssysteem van de nazi's is opgesteld. In die aanklacht wordt Mielke er van beschul digd op 9 augustus 1931 tijdens een demonstratie in Berlijn voor het hoofdkwartier van de Proces tegen Stasi-chef Erich Mielke begonnen communistische partij de poli tiemannen Paul Anlauf en Frank Lenck te hebben doodge schoten. Een derde agent raakte bij de schietpartij zwaargewond. Doris Zimmermann, de 71- jarige dochter van Anlauf, is medeklaag ster in de zaak tegen Mielke. Mielke hangt een le venslange gevange nisstraf boven het hoofd. De gezondheid van de 84-jarige voor malige Stasi-chef is zo slecht dat de rechtbank bijeen komt in hoogstens twee zitting per week van ieder anderhalf uur. Mielke zou dodelijk ziek zijn en aan depressies lijden, maar niettemin is hij door art sen goedgekeurd om zittingen van anderhalf uur bij te wonen. &l&u> 0M B£IG)£N IE 0VtgZZPEH DE/ïWAS ^CHODM TC HOUD0T., Ollenschlager, is ook geen on beschreven blad. De man was voor de val van de Muur voor zitter van een Oostberlijnse rechtbank, in welke functie hij het communistische regime meer dan loyaal diende. Ver schillende slachtoffers van zijn keiharde vonnissen hebben hem aangeklaagd. Tot nu toe zonder succes. Ook zou Wet- zenstein-Ollenschlager op ui terst dubieuze wijze in 1983 een kast van een villa hebben ver worven voor de spotprijs van 42.550 DDR-marken. Hij zou de vroegere eigenaar, die in moei lijkheden met het DDR-regime was geraakt, gedwongen heb ben zijn huis te verkopen om dat hij anders het land niet zou mogen verlaten. Letter M De voorzittende rechter is ook al geen onbekende. De 61-jarige Theodor Seidel leidde het eerste proces tegen vier muurschut- ters, die in 1989 de jonge Oost berlijnse vluchteling Gueffroy doodschoten. Dat hij nu voor de tweede keer binnen zo'n korte tijd een spectaculaire zaak krijgt heeft niets met zijn capaciteiten te doen. In Berlijn staat precies omschreven welke rechter voor welke letter van het alfabet ver antwoordelijk is en Seidel heeft deM. Eenvoudig zal deze zaak niet worden. Niet alleen gezien de gezondheidstoestand van Miel ke, maar ook vanwege het feit dat hij terecht staat voor een misdaad die hij 61 jaar geleden zou hebben begaan en waar voor de bewijslast door het mis dadige nazi-regime is verza meld. ALLEE, HÉ, /VWSU&ÊJ <ba zur ê&Toch lüf Schulp aan, i Al8 3&'T WAHR MAAS UrrPPINFT I VAN gXIJFT EZ TOCH AUÊÊN De Glienickerbrücke, tussen Berlijn en Potsdam. BERLIJN HANS HOOGENDIJK CORRESPONDENT De 10e februari 1962 is een stra lende, ijskoude dag. 's Ochtends om kwart over acht op de Glie nickerbrücke aan de Berlijnse Wannsee nadert een kleine groep mannen met bontmutsen uit de richting Potsdam (DDR) de witte demarcatielijn. Vanaf de Berlijnse kant rijden Ameri kaanse limousines voor. Even later ontmoeten een paar man nen elkaar midden op de brug, de grens tussen de vrije wereld en het communistische Oost blok. De Sovjetrussische atoom spion Rudolf Ivanovitsj Abel wordt uitgewisseld tegen de Amerikaanse spionage-piloot Gary Powers. Op het hoogtepunt van de Kou de Oorlog wordt de spectacu lairste spionagezaak uit de ge schiedenis afgesloten. Het is een kleine stap in de richting van een zekere mate van ont spanning tussen de Amerikaan Kennedy en de Rus Chroestsjov. Op hetzelfde moment dat Po wers de witte grensstreep over schrijdt, wordt de Amerikaanse student Frederic Pryors uit de DDR-gevangenis ontslagen en bij Checkpoint Charly overge dragen aan de Amerikaanse mi litairen. 'Meesterspion' Abel werd op 21 juni 1957 in New York gearres teerd. Hij leidde een agenten- groep die achter de geheimen van de Amerikaanse nucleaire bewapening probeerde te ko men. Abels advocaat James Donovan redde hem van de elektrische stoel door erop te wijzen dat mogelijk een Ameri kaanse spion wel eens in Sovjet russische handen zou kunnen vallen en tegen Abel zou kun nen worden geruild. Advocaat Vogel Drie jaar later was'het zover. Op 1 april 1960 werd Gary Powers met zijn U-2-spionagevliegtuig van een hoogte van 25 kilome ter neergehaald door een Russi sche raket. Een jaar later kreeg Donovan de eerste voorzichtige signalen dat Moskou wel iets voor een ruil voelde. Ze kwa men van de Oostberlijnse advo caat Vogel, die Abels vrouw ver tegenwoordigde. Vogel, die later naam maakte als de man die de vrijkoop door West-Duitsland van duizenden Oostduitse gevangenen regelde, behartigde ook de belangen van de Amerikaanse landbouwstu- dent Pryor. Die zat in de Oost duitse gevangenis, omdat hij zou hebben gespioneerd. Vogel dit weekeinde over deze zaak: „Ik heb nog altijd contact met Pryors, die nu hoogleraar in de VS is. Hij was absoluut onschul dig, want hij had er helemaal niet aan gedacht dat een studie van de landbouw en contact met experts iets geheims kon zijn. Ik heb daar toen ook steeds op gewezen". Hoe het ook zij, de DDR meende een belangrij ke agent te hebben gevangen en wilde daar politieke munt uit slaan. Begin 1962 kwam Abels advo caat Donovan naar Oost-Berlijn en na uiterst gecompliceerde, in het diepste geheim gevoerde, onderhandelingen met Vogel en een hoge KGB-man was de deal rond: Abel tegen Powers plus Pryors. De laatste zou apart worden uitgewisseld omdat de jonge DDR op haar soevereini teit stond. En zo geschiedde. Nu herinnert niets meer aan de ze bizarre ruil midden in de Koude Oorlog. Checkpoint Charly is verdwenen en de Glie nickerbrücke vormt al weer ruim twee jaar de verbinding tussen Berlijn en Potsdam. Zelfs de witte streep op het wegdek is niet meer te zien. GENEVE DPA-Rtr-i Morgen komen de ministers van olie van de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (Opec) in Genève bij elkaar om te proberen de olieprijzen om hoog te schroeven. De prijzen zijn volgens de Opec zorgwek kend laag als gevolg van een te groot aanbod van olie op de we reldmarkt. De gemiddelde prijs van de di verse oliesoorten van de Opec ligt op het ogenblik op 16,95 dollar per vat van 21 liter, terwijl de streefprijs 21 dollar per vat is. De enige manier om de prijs op het gewenste niveau te krijgen is een flinke vermindering van de Opec-olieproduktie. Het offi ciële produktiemaximum van de olie-organisatie staat op 23,65 miljoen vaten olie per dag, maar in december werden er 24,2 miljoen vaten olie per dag geproduceerd. Verkeken op winter Volgens sommige deskundigen hebben de Opec-landen zich in hun produktie-afspraken voor het eerste kwartaal van dit jaar verkeken op de zachte winter, waardoor de vraag niet groter is geworden. De Amerikaanse krant New York Times meldde gisteren dat In november vorig jaar werd in Kuwayt de laatste oliebrand geblust. Het s mogelijk opvoeren. de voorzitter van de Opec, de Nigeriaanse minister van olie Ji- bril Aminu, tijdens de vergade ring zal aandringen op een ver mindering van de olieproduktie met 6 procent, ofwel ongeveer 1,5 miljoen vaten per dag. Dat is volgens Aminu de enige manier om de olieprijs in de buurt van de 21 dollar per vat te krijgen. De vermindering moet in het tweede kwartaal van dit jaar in gaan. De Opec-landen hebben hun gezamenlijke produktie vorige maand al verminderd met in to taal 422.550 vaten per dag. Vol gens waarnemers moet die ver mindering als symbolisch wor den beschouwd, gezien de pro duktie van 24,2 miljoen vaten in december. Net zoals bij voorgaande gele genheden verwachten waarne mers dat het heel wat voeten in de aarde zal hebben voordat de Opec-landen op één lijn zitten. Er worden vooral moeilijkheden verwacht van Saudi-Arabië, de grootste olieproducent met 35 procent van de totale Opec-pro- duktie. Riyad eist dat elke pro- duktievermindering gelijkelijk over de landen van de olie-or ganisatie wordt verdeeld. Dat zou voor problemen kun nen zorgen omdat Kuwayt op het punt staat terug te keren op de oliemarkt. Het ldeine olie staatje wil in elk geval in de tweede helft van dit jaar dage lijks 700.000 vaten olie op de markt brengen. Irak zou, als de VN-sancties worden opgehe ven, 1,5 miljoen vaten per dag kunnen leveren. Zowel Kuwayt als Irak hebben hun olie-export door de Golfoorlog vrijwel zien opdrogen. Die lacune is tijdens de oorlog opgevuld door Saudi- Arabië die zijn produktie op schroefde tot 8,4 miljoen. Riyad heeft de produktie inmiddels verminderd met 1,5 procent, volgens deskundigen vooral 'een gebaar van goede wil'. De Opec heeft overigens nog geluk dat olie uit de landen van het Gemenebest van Onafhan kelijk Staten (GOS) de wereld markt niet overstroomt. De lan den van de voormalige Sovjetu nie hebben vorig jaar 53,9 mil joen ton olie geëxporteerd, de helft van de export in 1990.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2