Sport Gouden schoen voor Bergkamp Advocaat niet naar Feyenoord z 5 Tyson schuldig bevonden 'Magie' weer even tovenaar Excelsior wil Tammer niet kwijt V.V. Rijnsburgse Boys NIEUWSLIJN Dinsdag 11 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUISA41A41 Nederlaag voor Vivax LEIDEN - De waterpoloploeg van Vivax kon gisteravond de goe de lijn van de afgelopen weken niet doortrekken. Na drie over winningen op rij leden de Oegstgeestenaren tegen het bezoe kende Brandenburg een kansloze 10-16 nederlaag. Branden burg, de nummer twee van de eerste klasse, is nog in beeld voor promotie en maakte de bedoelingen in zwembad Poelmeer dui delijk. De tussenstanden waren 1-4,3-9, 9-14 en 10-16. Voor Vi vax scoorden Edo den Boef en Arjan Laurensen ieder vier keer, de overige twee treffers kwamen voor rekening van Hans Prijs- burg en André Mulder. PSV aast op Gaston Taument ROTTERDAM - Gaston Taument is een van de belangrijkste spe lers die bij PSV op het verlanglijstje prijkt voor het volgend sei zoen. De Feyenoorder maakt een stormachtige ontwikkeling door en dat is ook in Eindhoven niet onopgemerkt gebleven. PSV zou voor de vleugelspits een bedrag van meer dan drie mil joen gulden over hebben. Taument: „Echt verbaasd ben ik niet. Ik hoor van verschillende kanten dat er belangstelling voor mij Courier maakt plaats niet waar SAN FRANCISCO - Een dag nadat hij voor het eerst in zijn loop baan op de eerste plaats van de wereldranglijst terecht kwam, heeft Jim Courier de finale van het toernooi in San Francisco kansloos verloren. Landgenoot Michael Chang versloeg hem met 6-3 6-3. Courier was na de zege in de halve eindstrijd tegen Rostagno al zeker van de eerste plaats op de computeruitdraai van gisteren. Hij is de eerste Amerikaanse nummer één sinds John McEnroe in 1985, de derde (Connors is de andere) sinds de invoering van de ATP-lijst in 1973. Brazilië mist de Spelen RIO DE JANEIRO - Voor de tweede keer in de geschiedenis mist de Braziliaanse voetbalploeg het Olympisch toernooi. Het team speelde in groep A van het in Ascuncion gehouden kwalificatie toernooi gelijk tegen Venezuela (1-1), waar een zege noodzake lijk was voor een plaats in de Zuidamerikaanse eindronde. De Braziliaanse pers hekelde de prestatie. „Het is een schan daal", schreef de gezaghebbende krant O Globo, die pleitte voor het ontslag van bondscoach Ernesto Paulo. Vier jaar geleden in Seoul behaalde de Olympische ploeg van Brazilië nog de zilve ren medaille. Ene Romario was destijds topscorer en verhuisde na het toernooi naar PSV. Colombia, Paraguay, Ecuador en Ar gentinië of Uruguay strijden om de plaatsen voor Barcelona. Zwerver ziet af van Treviso AMSTELVEEN - Ron Zwerver gaat niet in op het aanbod van Sis- ley Treviso om de play offs met de Italiaanse topclub te spelen. Dat heeft de international van de nationale mannenploeg aan de clubleiding laten weten. Zwerver, pas weer fit nadat de knie- en overbelast waren geraakt, vindt dat het lucratieve uitje niet past in het programma van de nationale ploeg. „Medisch gezien had het gekund, maar ik wil me helemaal richten op het Pré Olympisch Toernooi in Rotterdam en de Spelen van Barcelona." De ontdekker van Dennis Bergkamp, Johan Cruijff, overhandigt de Gouden Schoen aan de Dennis Bergkamp, topscorer in de eredivisie, is de voetballer van het jaar 1991. De 21-jarige Ajacied werd door zijn collega- contractspelers gekozen. De an dere kandidaten voor de „Gou den Schoen" waren Wim Kieft en Jan Wouters. Tijdens het achtste gala van de WCS, zonder bondscoach Rinus Michels en zijn opvolger Dick Advocaat, kregen de drie grote clubs elk eeri onderschei ding. Hans van Breukelen (PSV) werd gekozen tot beste doelver- dediger. De keeper van Oranje liet Menzo en De Goey achter zich; Feyenoorder Gaston Tau ment - nadrukkelijk in beeld bij PSV - werd bekroond tot de ta lentvolste speler. De club van het jaar speelt in de eerste divi sie, namelijk Heerenveen. Ex celsior bezit (nog) de beste spe ler uit de eerste divisie, Erik Tammer, met 28 doelpunten topscorer in het betaalde voet- bed. Achter hem eindigden twee spelers van Telstar. Leidenaar Ron de Roode werd tweede. De ex-speler van Roodenburg dankt die eervolle tweede stek aan zijn sterke op treden voor de winter, toen hij aan de lopende band scoorde. Zijn teamgenoot Van Oostrom pakte de derde plaats achter De Roode. Johan Cruijff was uit Barcelo na naar het Autotron in Rosmalen gekomen kamp de prijs uit te reiken. Bergkamp bedankte zijn trainers en vooral Cruijff, die bij hem de basis had gelegd voor zijn doorbraak naar het grote voetbal. „Johan heeft mij erbij gehaald uit de jeugd, hij was de eerste trainer die iets in mij ge zien heeft." Cruijff vertelde op dat mo ment verrast te zijn geweest dat Bergkamp bij Ajax in de jeugd altijd in tweede elftallen speel de. „Daar had hij veel te veel kwaliteit voor, daarvan is ieder een nu wel overtuigd." De coach van Barcelona wilde gis teravond niet ingaan op de po sitie van zijn Nederlandse colle ga bij de Spaanse lijstaan- voerder Real Ma drid. „Eén punt uit twee wed strijden is inderdaad niet in drukwek kend, maar van mij mag Beenhakker zo nog wel even doorgaan." Tammer Heerenveens voorziter Riemer van der Velde („Wij heben nog geen contacten met Tammer, maar het lijkt mij dat hij uitste- Gaston Taument bekroond tot de talentvolste speler kend in het elftal zou passeft, maar zo zijn er wel meer spelers in de zaal") roemde zijn pu bliek, dat had bijgedragen tot de verkiezing van 'zijn Heerenveen tot club van het jaar, vóór PSV en Groningen. „In feite heeft ons publiek de prijs verdiend door zijn gedrag. Het is jammer dat onze supporters bij andere verenigingen vaak achter tralies worden opgeborgen. Daar zou wat aan gedaan moeten wor den." De resultaten van de door de spelers gekozen voetballers van het jaar zijn: Gouden Schoen: Bergkamp (Ajax), andere geno mineerden Kieft (PSV) en Wou ters (Ajax/Bayem München). Beste doelverdediger: Van Breukelen (PSV) voor Menzo (Ajax) en De Goey (Feyenoord). Talentvolste speler: Taument (Feyenoord) voor Numan (Twente) en Roest (Utrecht). Beste speler uit de eerste divi sie: Tammer (Excelsior) voor De Roode en Van Oostrom (Tel star). Club van het jaar: Heeren veen voor PSV en Groningen. 23 N LU O De vrees voor kwaliteit Het is onzin om iedere bestuurder in de sport te voor zien van de denigrerende term 'bobo'. Sporters en ook nogal wat sportjournalisten bedienen zich al te vlotjes van dat woord zodra ze iemand ontwaren die voorzien is van jasje en stropdas. Het is even gemakzuchtige als goedkope etikettenplakkerij van lieden die kennelijk niet bij machte zijn het kaf van het koren te scheiden. Er zijn officials die hun werk prima doen en aan wie de sport veel dank verschuldigd is. Generaliseren is dus uit den boze. Maar ik geef toe, er zijn er bij waarbij je de gal onver sneden in de mond loopt. De heren van de ISU, de In ternationale Schaats Unie. bijvoorbeeld. Dat ze Ard Schenk niet in hun midden willen hebben, kan ik ine nog wel indenken. In dat logge lichaam dat nog nooit enige creativiteit aan de dag heeft gelegd, zien ze nu eenmaal niet graag iemand komen die iets wil doen. Dat geeft maar sores. Wat mijn verbolgenheid opwekt, zijn de argumenten die ISU-voorzitter Poulsen hanteert om de kandidatuur- OSchenk af te wijzen. De oud-wereld kampioen zou te lang uit het schaats- wereldje zijn geweest om nog voor vol aangezien te worden. Daardoor zou hij niet goed kunnen functioneren "in het internationale lobby-circuitVer der zou hij te weinig weten van short track en kunstrijden. Die Poulsen - de man doet mij on weerstaanbaar denken aan een met viltstift bewerkte augurk. Het is zo n s'+\ type waarvan je spontaan een zuur- aanval op je tanden krijgt. Schenk die niet voor vol zou worden aangezien. Hoe verzin je zo iets. Ik zou wel eens willen weten, als de schaatswereld mócht kiezen, wie ze liever aan het roer heeft staan: een man als Schenk met zijn naam, faam en nuchtere verstand of zo'n bejaarde ban- quetten-maharadja als Poulsen. Ik heb zo n idee dat ik weet wat er dan uit de bus komt. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaatsbond had het trouwens ook niet op het nieuwkomertje Schenk voor zien. Zonder stemming, zo lees ik. hadden zij zijn kan didatuur ook al in de prullebak geworpen. Het zal de heren waarschijnlijk een doom in het oog zijn geweest dat niet een van hen, maar Schenk als chef de mission van de Nederlandse ploeg bij de Winterspelen was aan gewezen. Via Nederlandse bronnen werden niet al te vleiende uitspraken van Schenk over slapende ISU-be stuurders tijdens schaatswedstrijden aan Poulsen c.s. overgebriefd. Zo wordt er dan even met je afgerekend Schenk heeft zich in de aanloop naar de Winterspelen doen kennen als een man die rustig en gedegen te werk gaat, goed overleg pleegt en problemen helpt oplossen. De samenstelling van een ploeg naar de Olympische Spelen is altijd een delicate zaak met veel haken en ogen, maar zelden is er zo weinig conflictstof geweest als dit keer. Dat is voor een niet onbelangrijk deel te danken aan Schenks optreden. En dat is het nu net. In sommige bestuurskringen vrezen ze, nee haten ze, niets zozeer als kwaliteit. Want ze steken er zo schril bij af. Teveel Toen ik zondagmiddag een stuk of veertig skiërs van de heuvel had zien daveren en ook nog eens zo'n vijftig springers van de schans had zien ploffen, dacht ik: is het nu wel zinvol in Nederland zoveel uren beeld van die Winterspelen uit te zenden? Takken van sport waar we zelden of nooit iets van zien, worden ons nu tot uit puttens toe voorgezet. Natuurlijk, je kunt de knop om draaien, maar daar gaat het even niet om. Dat schaatsen direct wordt uitgezonden, akkoord, dat is een sport die er in Nederland ingaat als koek. Maar sleetje rijden, langlaufen, straks biathlon, zaken waar we niet in thuis zijn, waarvan de helden ons niets zeg gen, zouden het best in handzame samenvattingen kunnen worden getoond. Ik ben bang dat we ons nu met de huidige werkwijze zullen overeten aan de Spe len. Er is niets ergers dan dat. Let op: voor de weck om is hangt Albertville ons mijlenver de keel IliL ROTTERDAM GPD Excelsior voelt er niets voor om zijn topscorer Erik Tammer tus sentijds te laten vertrekken. Heerenveen en Sportclub Cam- buur hebben belangstelling ge toond voor de 21-jarige spits. „We zijn niet van plan om Tam mer voor een appel en een ei te' verkopen", zei Excelsiors voor zitter Simon Kelder. De Kralingse club wil probe ren om Tammer te behouden door hem met steun van spon sors een verbeterd contract aan te bieden. Als Tammer toch te kennen geeft dat hij hogerop wil kan Excelsior op grond van die nieuwe aanbieding een hogere vergoedingssom bedingen. Vol gens de bepalingen van het re glement bindend advies kan Ex celsior op dit moment ongeveer vier ton voor Tammer vragen. Bij een transfer naar een eredi visieclub wordt dit bedrag met 25 procent verhoogd. Op het Profvoetbalgala van de WCS in Rosmalen, waar hij door zijn collega's tot beste spe ler van de eerste divisie werd uitgeroepen, werd Tammer gis teravond voor het eerst bena derd door Riemer van der Vel de, de voorzitter van Heeren veen. Deze had 's morgens con tact gezocht met Simon Kelder. Van der Velde: „We willen Tam mer graag hebben." Kelder: „En wij willen Tammer graag be houden. Als Erik echt weg wil, moet hij voor een eredivisieclub kiezen. Hij staat nu op 28 doel punten. Ik reken erop dat hij dit seizoen een totaal haalt van veertig." Go Ahead Met een drastische verbouwing van het stadion De Adelaars horst hoopt Go Ahead Eagles de basis te leggen voor de gezonde terugkeer naar het hoogste voetbalplatform. Volgens de ambitieuze voorzitter en hoofdsponsor Gé Voortman moet de aantrekkingskracht op het bedrijfsleven worden ver groot om de club terug te bren gen naar subtop van de eredivi sie ORLANDO RTR Magie Johnson was even terug als basketballer. Als de beste van allemaal. In het traditionele duel tussen de Western en Eas tern Conference maakte hij de meeste punten (25), was hij de waardevolste speler en voerde hij zijn team naar de zege van 153-113. Nog nooit was het ver schil zo groot. Zijn laatste actie bleef op het netvlies staan. Vlak nadat hij Thomas en Jordan van scoren had afgehouden, zorgde hij, uit balans, voor een driepunter, zijn derde in de laatste drie mi nuten. Met nog rond de tien se conden op de klok, begreep ie dereen dat het slot perfect moest zijn. Einde wedstrijd dus. Magie Johnson maakte op 7 november zijn afscheid als NBA-speler bekend, nadat ge bleken was dat hij "besmet is met het HIV-virus dat aids kan veroorzaken. Hij wil toch mee doen aan de Olympische Spelen en speelt zelfs met de gedach ten met de Los Angeles Lakers in de play offs uit te komen. Maar zeker is niets. Hij kreeg twee keer een staan de ovatie van 14.272 toeschou wers, die voor en na het duel twee minuten aan één stuk klapten en juichten. Magic, met zijn befaamde glimlach, tegen de supporters: „Misschien zien 'jullie me nog terug. Misschien ook niet. Hoe dan ook: ik zal al deze momenten mijn leven lang onthouden. Ik wil de fans be danken dat ze mij gekozen heb ben in het team en de spelers omdat ze besloten dat het geen probleem was als ik meedeed." De supporters kozen Magie als basisspeler in de show-wed- stpjd, hoewel hun idool dit sei zoen geen enkele competitie wedstrijd speelde. De bond ver leende dispensatie. Bovendien was de nodige discussie ge voerd over de mogelijke geva ren van besmetting tijdens bas ketbalwedstrijden. DEN HAAG GPD Feyenoord kan opnieuw op zoek gaan naar een trainer, nu Dick Advocaat heeft besloten na de eindronden van het Euro pees kampioenschap toch bondscoach van het Nederlands elftal te worden. De 'kleine Ge neraal' maakte na vele dagen van intensief overleg met Feye noord, Leo Beenhakker en de KNVB een einde aan alle chaos door zijn ja-woord aan de na tionale voetbalbond te geven. „Het is de moeilijkste week in mijn trainerscarrière geweest," sprak de Hagenaar gisteravond vanuit zijn woning opgelucht. .Aanvankelijk stond mijn be sluit pm voor de KNVB te kiezen al meer dan een week geleden vast. Maar door het plotselinge vertrek van Hans Dorjee stond Feyenoord opeens op de stoep en moest ik de KNVB om extra bedenktijd vragen." In die periode heeft hij zich naar eigen zeggen suf zitten piekeren cn voerde hij dagen lang telefoongesprekken met al le partijen. De situatie werd nog complexer toen Leo Beenhakker hem vroeg of hij beschikbaar was voor de functie van veld- trainer bij Real Madrid. „Dat is geen onzinverhaal geweest, dat was heel concreet. Ik heb ook tot het laatst toe contact gehad met Beenhakker. Het enige dat ik nog niet op zak had, was een formele aanbieding van Real Madrid." Milanezen Advocaat zal - op eigen verzoek - het Nederlands elftal slechts tot de eindronden van het we reldkampioenschap onder zijn hoede nemen. Al lijkt daar wat de spelers betreft het laatste woord nog niet over gesproken. Het Milanese trio Van Basten, Gullit en. Rijkaard heeft al zijn bevreemding uitgesproken over de actie van de KNVB om Johan Cruijff bij voorbaat de techni sche leiding bij het eindtoer- nooi in 1994 te gunnen. Het gros van de Oranje-internatio nals zou het logisch vinden als de man die het Nederlands elf tal in Amerika brengt, daar ook verder werkt met het team. Jan Wouters, gisteravond op het voetbalgala in Rosmalen aan wezig en nota bene een grote fan van Cruijff, gaf duidelijk aan het helemaal met de drie uit Milaan eens te zijn. „Het ver baast me dat Advocaat er in Amerika, als we ons zouden plaatsen, niet bij zou zijn. Hij is er helemaal de man niet naar om het karwei niet af te ma ken." Advocaat, die de KNVB door zijn wens om na de kwalificatie periode af te "haken duidelijk laat merken niet gecharmeerd te zijn van een samenwerking met Cruijff, ziet dat anders. „Ik maak het karwei wel degelijk af. Ik zie de hele kwalificatiereeks als een aparte klus. Als ik er met de spelers in slaag om Ameri- ka'94 te halen ligt er voor een ander, Cruijff dus, weer een nieuw karwei klaar. Cruijff Johan Cruijff, die nog altijd niets heeft getekend bij de KN VB en slechts mondelinge af spraken heeft met de sectiebe stuursleden Boels en Van Rooij- en, blijkt allesbehalve gelukkig te zijn met de onverwachte re acties vanuit de Oranje-selectie, die Dick Advocaat redelijk hoog heeft zitten. „De KNVB weet dat ik beschikbaar ben voor de eindronden van het WK. De spelers moeten alleen voetbal len en voor de rest niks. Ze moeten verder hun mond hou den," aldus de eveneens in Ros malen aanwezige Cruijff, die dergelijke teksten niet liet horen toembij het laatste wereldkam pioenschap de positie van Thijs Libregts ter discussie kwam te staan. Dick Advocaat wil de kwestie Cruijff niet erger maken dan dat die is. „Ik maak er helemaal niet zo n punt van. De mensen om het Nederlands elftal heen ma ken er een groter probleem van dan ik. Ik doe straks mijn werk en dan zie ik wel hoe het verder gaat met Oranje." INDtANAPOUS Reuter Mike Tyson is schuldig bevon den aan verkrachting. Een uit twaalf personen bestaande jury achtte voor de rechtbank in In dianapolis de hem ten laste ge legde beschuldigingen bewe zen. Op 6 maart wordt het von nis uitgesproken. Tyson wacht een gevangenisstraf van maxi maal zestig jaar. De 25-jarige ex-wereldkam pioen boksen in het zwaarge wicht werd maandag tegen een borgsom van 30.000 dollar voorlopig op vrije voeten ge stald. Tyson verliet de rechts zaal zichtbaar aangeslagen. Vol gens kenners van het strafrecht in de Amerikaanse staat Indiana zal hij vermoedelijk tot acht twaalf jaar celstraf worden ver oordeeld. Aanklager Greg Garrison om schreef de zaak-Tyson als een „triest geval". Nadat de jury na een negen uur durend overleg tot de uitspraak was gekomen, zei hij: „We laten geen cham- pagnekurken knallen. Twee mensen zijn voor de rest van hun leven getekend. Het slacht offer heeft zich heel moedig ge dragen. Dit hele proces moet een vreselijke lijdensweg voor haar zijn geweest. Ik heb geen medelijden met de verdachte, hij heeft hier zelf om gevraagd. Maar ik hoop dat er voor hem nog betere tijden mogen ko- Tyson werd door het open baar ministerie betiteld als een „gewone, keiharde misdadiger" en als een „wolf in schaapslde- ren" die misbruik van zijn be kende naam had gemaakt Ty son nam op 19 juli 1991 de schoonheidskoningin van Rho de Island mee naar een hotel, bond het 18-jarige meisje aan het bed vast en verkrachtte haar. Tyson groeide op in de ar moedigste buurten van New York. Op zijn twaalfde werd hij opgepakt wegens zakkenrollen en naar een opvoedingstehuis gestuurd. Het was niet de eerste keer dat de jonge Tyson met de politie in aanraking kwam zoekt voor het seizoen 1992-1993 een ambitieuze tweede trainer. Hij zal begeleiding en training moeien geven aan de B en C selektie senioren, en tevens werkzaamheden moeten verrichten als assistent van de hootdtrainei Sollicitaties richten aan de secretaris van Riinsburgse Bo^. G A van Zui|len. Postbus 163. 2230 AD Riinsburg

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23