Sport 'Ik moet meer van me af leren bijten' 'Cees Priem is een flapdrol' Hans Leeuwenhoek enige debutant Dinsdag 11 februari 1992 (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER Y WANROOY ROB V 22 NIEUWSLIJN De Algemene speelt duel uit LEIDEN Eersteklasser De Algemene moet het resterende kwartier van het duel tegen Diamco alsnog uitspelen. De ploeg van coach Cor Gravekamp begint op zondag 23 februari met een 11-9 voorsprong. De wedstrijd vindt plaats in de Vijfmeihal (aan vang 17.00 uur), dezelfde plaats waar op 15 december j.l. het du el wegens een paalbreuk voortijdig werd afgebroken. Voor de ploeg uit Diemen is dat het tweede optreden in het weekeinde, want de avond ervoor staat de uitwedstrijd tegen KIOS(N) op het programma. Titelgevecht moet over EAST ORANGE De Internationale Boksfederatie (IBF) heeft gisteren beslist, dat het titelgevecht tussen kampioen James To- ney en uitdager Dave Tiberi binnen 90 dagen moet worden overgebokst. Men acht de verschillen bij de jurering van het ti telgevecht in het middengewicht van zaterdag te groot. Toney werd zaterdag na een gevecht over twaalf ronden tot winnaar op punten verklaard. Trainer Aberdeen ontslagen ABERDEEN De sportief tobbende Schotse club Aberdeen heeft trainer Alex Smith ontslagen. Hij wordt opgevolgd door Willi Miller, die aanvoerder was toen Aberdeen in 1983 de Euro pa Cup 2 won. Miller maakte al deel uit van de trainersstaf van Aberdeen. Smith werd verantwoordelijk gesteld voor de slechte prestaties van Aberdeeen. Nadat de club vorig seizoen pas op de laatste dag van de competitie de titel in de eredivisie moest laten aan Glasgow Rangers, werden dit seizoen van de laatste achttien wedstrijden er slechts drie gewonnen. McDonalds krijgt vorm terug LEIDEN In een uitstekende wedstrijd heeft McDonald's zijn eerste overwinning in '92 te pakken. Slachtoffer van de Leidse dadendrang was Frans Maas dat met 2-6 aan de verkeerde kant van de score bleef. Een scherp spelend McDonald's was in de vierde minuut al succesvol. Een Leidse aanval die bij Hans van Marwijk eindigde en die vervolgens snoeihard uithaalde (0-1). Even daaarop mocht Wil Henzing de bal uit het net halen: 1-1. De goed spelende Nico Lakenberg herstelde het overwicht, hij passeerde van dichtbij de goalie (1-2). Ook de nummer drie kwam van de schoen van Lakenberg. Een punter was voldoende om de score te doen oplopen naar 1-3. Een onattent moment in de Leidse verdediging was in de tweede helft de oorzaak ervan dat Maas iets terug mocht doen (2-3). Verder liet de Leidse mid denmoter het niet komen want via een uitval was het uitblinker Gert-Jan de Graaff die fraai 2-4 scoorde. De doelpunten van Hans en Herman van Marwijk die daarop volgden bewees dat de Leidse club weer in vorm is. Sabau eist een miljoen ROTTERDAM In de arbitragezaak, die loan Sabau en zijn juri disch adviseur mr. Theo van Seggelen tegen Feyenoord hebben aangespannen eist de Roemeen een netto bedrag van om en na bij de één miljoen gulden. Volgens Van Seggelen gaat het om achterstallig salaris en de opbrengst van commerciële rechten. Nationaal damkampioene Karen van Lith de eerste partij van de herkamp tegen Nina kreeg in het middenspel positionele proble men met het omsingelingsspel van de Bra- Jankovskaja niet verder gekomen dan remise. bantse. Na 35 zetten had de Oekraïense Na vier uur spelen moest de Rosmalense in grootmeester nog slechts drie minuten be- een voordelig eindspel na 56 zetten wel met denktijd en Van Lith twee keer zoveel, n puntendeling instemmen. Jankovskaja, die in de oneven partijen met wit speelt, juist in die fase heeft de Nederlandse kam pioene vrijwel zeker de beste voortzetting ge mist In vliegende vaart probeerden beide speelsters het vereiste aantal van vijftig zet ten te halen. Dat lukte. De overblijvende stand bevatte nog net een remise-mogelijk heid voor de Oekraïense speelster. Jos Lammertink nog laaiend op zijn ex-baas ENSCHEDE GPD Twee jaar lang heeft Jos Lam mertink zich een nobody ge voeld. Zonder het wielerleven zijn de dagen leeg. „Laatst zei mijn zoontje tegen me: pa, hoe komt het dat jij niet meer be roemd bent? Zeven jaar is die knul. Ja, dat doet je toch wel Lammertink is inmiddels zo ver dat hij er daadwerkelijk wat tegen gaat doen. Hij heeft zich weer gehuld in het befaamde shirt van Panasonic, waarin hij eens kampioen van Nederland werd. Nu niet onder Peter Post, maar als mountain-biker voor Jan ten Tusscher. Het is hem om het even. „Elk succes is ver slavend". En het afkicken beviel Lammertink niks. Jos Lammertink, 33 jaar uit Wierden, is het proto-type van de beroepsrenner die niet in het 'zwarte gat' viel. Zijn afscheid van het peloton was schokkend en onverwacht, maar in die har de kop van hem ging niks ka pot. Lammertink was voorbe reid, na zijn ziekte in 1985. „Als beroepsrenner heb je veel vrienden. Toen ik kampioen werd had ik driehonderd man achter het huis zitten, heel ge zellig. Een jaar daarvoor had ik er een of twee over de vloer". Hij kreeg eind 1989 de bons bij TVM, de ploeg van Cees Priem. Maar bouwde in no-time een nieuw bestaan op. Hij werkte bij een gesloten inrich ting in Rekken, waar de moei lijkst opvoedbare jeugd van Ne derland zit, hoewel hij daarmee geen ervaring had. Wrang: „Dat gaf niet. Mijn tijd bij Priem is voor zo'n inrichting een perfec te leerschool geweest Die flap drol is een stuk tuig". Priem Die uitspraak bevestigt dat Jos Lammertink weinig plezier be leefde aan het slot van zijn loopbaan. Priem betekende in direct het einde van zijn carriè re. Zijn doorlopend contract werd na enige onenigheid afgekocht onder de voorwaarde dat Lammertink niet bij een an dere Nederlandse ploeg in dienst trad. „En een jaartje zon der competitie kon ik me niet meer veroorloven. Dus dat was het. Terwijl ik eigenlijk had ge- Korjbalster Barbro Heijman lonkt naar Oranje Vorig jaar speelde ze met de junioren mee tegen Jong Oranje. Daaropvolgend was er onverwacht een halve wedstrijd tegen het 'echte' Oranje. Morgenavond is ze wederom van de partij in de korfbal-ontmoeting Leiden- Nederland, maar dan wel aan de andere kant: in het oranje-shirt. Barbro Heijman van De Danaïden maakt mogelijk tegen het Leidse team haar debuut in het Ne derlands juniorenteam. Barbro Heijman: „Voor een wedstrijd ben ik altijd erg nerveus. Dat begint 's morgens bij het opstaan al en dat kan ik slecht van me afzetten." foto r verder uit: Anouk Brandt (Deetos), Daniëlle Busch (DKOD), Hanneke van Eek (Fortuna), Mi- relle Fortuin (Deetos), Jacqueline Haksteen (Dee tos), Ingeborg Meijerhoven (Rohda), Rob Edelen- bos (Oost-Arnhem), René Kruse (Rohda), Hans Leeuwenhoek (Deetos), Oscar Mulders (Deetos), Ron Steenbergen (Oost-Arnhem) en Frits Wip (Rohda). In de Leidse seniorenselectie is één wijziging aangebracht. Martine van der Water (Fortuna, voorheen Velocitas) heeft de plaats ingenomen van Stella Tiggelman (TOP). I lans Leeuwenhoek is de enige debutant in de Nederlandse korfbalselectie, die zich morgen avond in loeiden voorbereidt op de interlandwed strijd tegen België. Nederland speelt op zondag 16 februari tegen de Belgen in de Arena-hal in Deurne, waar Oranje vorig jaar de finale om de wereldtitel verloor. Dobr Leeuwenhoek uit te nodigen bracht bondscoach Ben Crum het aantal spelers van landskampioen Deetos op vijf. De selectie bestaat LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER De uitstraling van een vedette heeft ze (nog) niet. Ietwat verle gen formuleert ze haar ant woorden. „Ik ben me ervan be wust dat ik meestal wat te be scheiden ben. Dat wordt ook vaak tegen me gezegd. Eigenlijk is het zo dat ik meer mijn mond moet opentrekken en meer van me moet afbijten." De achttien jarige Barbro Heijman, scholier in de laatste klas van het athe neum, maakt meestentijds een nuchtere indruk. „Toch ben ik voor een wed strijd altijd erg nerveus. Dat be gint 's morgens al bij het op staan en dat kan ik slecht van me afzetten. Eigenlijk komt er dan weinig uit mijn handen ge durende de loop van de dag. Ik probeer wel wat schoolwerk te doen maar ik heb m'n kop er niet echt bij. Meestal is het een beetje televisie kijken of wat rondhangen. Die bescheiden heid zit nu eenmaal in me. De laatste tijd bij de junioren durf de ik wél meer van het spel op te eisen. In de selectie-wedstrij- den voor het Nederlands team ging me dat ook redelijk goed af. Het was lastig om je bij de laatste twaalf te spelen, omdat het team in grote lijnen al in de veldcompetitie was geformeerd. Je moest er dus vaste krachten uitspelen en dat is me blijkbaar gelukt." Helemaal als een verrassing komt haar uitverkiezing niet. Vanaf haar zesde speelt ze in de welpen bij De Danaïden en sinds de aspiranten acteerde ze altijd op het hoogste niveau. Daardoor kwam ze regelmatig in aanmerking voor de diverse vertegenwoordigende teams op lokaal of districts-niveau. Vorig jaar was er ineens de uitnodi ging voor selectie-wedstrijden voor het Nederlands junioren team, maar haalde ze de laatse zestien nog niet. Dit seizoen drong ze wel door tot deze groep en op de selectie-dag in Papendrecht maakte ze indruk op de keuze-c Breedveld „Het is toch iets waar je jaren lang van hebt gedroomd. Of het waarheid zou worden wist ik niet, maar helemaal uitgesloten heb ik het nooit. Doordat ik van jongs af aan al tegen ouderen heb gespeeld, kon ik altijd op een hoog niveau spelen. Toen ik vijftien was heb ik voor het eerst wat speeltijd in het eerste team gekregen. Daarna volgde regel matig invalbeurten en in de loop van dit veldseizoen heb ik een vaste plaats in het eerste team gekregen. Zwakke punten in haar spel kan ze na diep nadenken niet - verzinnen. „Een zeker nadeel is mijn lengte. Maar als ik het in de afvangduels slim aanpak, kan ik toch genoeg afvangen. Mijn sterkste punt is het verde digen. Door onder meer mijn snelheid ben ik in staat mijn di recte tegenstander goed uit te schakelen. Nu met het eerste team in de overgangsklasse is dat soms lastig, maar dat vraagt ook enige tijd om me aan te kunnen passen. Aanvallende capaciteiten heb ik zeker, hoe wel door mijn bescheidenheid dat er meestal niet al te zeer uit komt. Ik vind dat ik dit seizoen nog niet mijn gebruikelijke ni veau heb gehaald. Dat heeft ze ker te maken met het eind-exa men, wat ik dolgraag in één keer wil halen. Daarom heb ik mijn aandacht ook daarop moeten richten. Na het behalen van het diploma wil ik door naar de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding. Een leuke studie waar ook lekker veel sporten bij te pas komt." Papendal „Of ik een basisplaats krijg, weet ik niet. We gaan met de se lectie drie dagen op trainings kamp in Papendal onder leiding van Janne Engelberts, die ook trainer van Rohda is. Volgens het programma wordt het twee maal per dag trainen en verder wal eten en slapen. Natuurlijk zullen we ook met elkaar kennis maken. Ik ken niet veel namen. 1 Sommigen heb ik wel eens ont moet tijdens een wedstrijd. Jan Tromp ken ik van het opstootje rond zijn persoon (speelt bij za terdagvereniging Kinderdijk, waar tweedracht is ontstaan, omdat de wedstrijd tegen Bel- giëop zondag wordt gespeeld). De afsluiting van deze bijeen komst is de wedstrijd tegen Lei den. Komende zaterdag wordt het dan verzamelen voor de jeugd-interland in Deume te gen België. Wat er daarna op stapel staat en of ik er dan bij ben, daar heb ik geen idee van. Dit zou ik in ieder geval niet willen missen, ook al zit ik op de bank. De wedstrijd tegen Leiden wordt hartstikke leuk, daar ben ik van overtuigd en ik hoop ze ker dat ik mag spelen." SCOREBORD SPORTPRUSVRAGEN prijs: 81 3 979 wini vie (Joe) - Speelman (GBr) 1-0, Adams (GBr) - Anand (Ind) 1/2-1/2, Piket (Ned) - Judit Polgar (Hon) 0-1, Karpov (GOS) - Poloegaievski (GOS) Seirawan (VSt) vic 0-1, Speelman - Adams 1-0. Kortsji 48,60; vijfde prijs: 60 671 CIJFERSPÉL 6: 6 cijfers goed: 2 winnaars, cijfers goed: 2 winnaars, 4 cijfer; winnaars; 3 cijfers goed: 242 winn fers goed: 2.275 winnaars. TOTO 6: Eerste prijs: geen winna n 1/2-1 v - Ljut 1/2-1/2. Polgar - Ljuboje- Kortsjnoi - 0-1. Poloe- 1/2-1/2, Kortsinoi - Anand 0-1, Poloegajevski - Speelman 1-0, Larsen - Polgar 1-0, Seirawan - Poloegajevski 7, 11. Polgar 6, 12 naars. 53,10; vierde prijs: 655 winnaars, 4,00. TENNIS BASKETBAL SAN FRANCISCO, finale: Chang (VSt/2) - Cou rier (VSt/1) 6-3 6-3 CHICAGO: Bodegraf (Ned) - De Swardt (ZAf) 6- Johnson 25 punten, Clyde GOLF i, Novacek (Tsj/7) - Prpic 0 Zwe) - Korda (Tsj/6) 3-6 b Fra) - Delaitre (Fra) 6-3 6-3 Cour HONOLULU (VST) Open titelstrijd van H 67 68), 4. Levi (VSt) 272 (69 63 72 Clearwater (VSt) 273 (68 70 66 69) e man (VSt) 273 (68 69 66 70). I (Tsj) 2271, h (Dui) 2648, 4. Sampras (VSt) <er (Dui) 2326, 6 iet (Fra) 2270, 8. 6, 9 Korda (Tsj) 1572. Nederlanc Siemerink 786. vermans 486. 80. Schapers 446, 96 El- SCHAKEN 765, 73. 96. El- in 117, 3. Sa- Snelschaaktoernooi vijftiende ronde: Ljuboje- rekend op nog een paar seizoe nen als beroeps". Over de breuk met TVM: „Priem heeft me geflikt. Ik zou naar de Tour gaan, maar werd een paar dagen voordien gepas seerd. We liepen als renners al lebei niet achteraan bij geintjes, maar als ploegleider begon hij me te zoeken. Hij kon het niet verkroppen dat hij na zijn carri ère nog steeds in een Renault 11 reed en ik in een dikke Merce des. Hij heeft de boel voor me vergald, stelde me gewoon niet op. De prestaties werden al- doende minder. Een renner moet niks aan zijn kop hebben, anders presteert ie niet. Jam mer, want als je ziet hoe gemak kelijk een renner zijn geld ver dient en hoe ik er nu voor moet werken..." SPORT OP TV §-Olym 15.30-16.30 Sportnet. Voetbal: F pisch toernooi (Peru-Colombia). 16.30-17.00 Sportnet: Prof skiën voor mannen; reuzenslalom vanuit Heavenly Val- 17T0-17.15 Did 2: Sport Heute. 18.30-19.00 Sportnet.- Watersport. 19.00-19.30 Sportnet: Spaans voett 19.30-20.30 Sportnet: Rallysport: W '92, 20.00-21.00 Super: Prime Sport. 20.30-21.30 Sportnet: Voetbal: Pré-Olym pisch toernooi (Brazilië-Paraguay). 21.30-22.00 BRT 2: Sport. 21.30-22.00 BBC 1A Question of Sport 21.30-23.30 Sportnet: Prof boksen: Britse 22.30-22.55,BRT 1: Sport. 23.30-01.30 Sportne 09 00-09.30 Sportnet: Spa 10 30-11 00 Sportnet-. Eur< 11.00-12.00 Sportnet: Voe 12 00-1400 Sportnet: Snc 14 00-15.00 Sportnet: IJst 15.00-15.30 Sportnet: Eur 15.30-17.30 Sportnet: Voe DUIVENTIL WUt U Iets melden? Bel 071-161414 (Wlm van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. De Leidse korfbalver eniging Ons Eiland viert het 45-jarig be staan met een feestavond op vrijdagavond 21 februari in de zaal aan de Asserstraat In de Stevenspolder is door John van der Bom een stichting opgericht om te komen tot een fraai sportcomplex. Men denkt voor al aan tennis, badminton en jeu de boules-banen Het vrou wenelftal van SVLV uit Voor schoten heeft in Agfa een shirtsponsor De Leiden Road Runners is gestart met een Su perloterij. De opbrengst is voor een nieuw clubhuis. De hoofd prijs is een auto Panasonic heeft nu ook een mountain bike-team. De ploeg bestaat uit Marcel Arntz (ex- Telekom), Noël van der Leij, Jos Lam mertink (ex-prof), Michel Kui per en Martijn Hofstede Het 65-jarige Fiks wil buurman KNS helpen. Er is inmiddels een commissie geformeerd. Fiks moet wel uitzien naar een nieu we kantinebeheerder omdat Robert van de Kraan er mee stopt Het eerste team van ijs- hockeyclub Leyden Copieser- vice heeft er drie Canadezen bij De tweede ronde van de bowls bij de Leiderdorpse club Para- bowls is gewonnen door het kwartet Heestermans, Lange- veld, Serdijn en Nuse De win tervergadering van voetbalvere niging Quick Boys is op vrijdag 28 februari. Swift toer in Leiden roept zijn leden op woensdag 26 februari bijeen Bij de Oegstgeester zwem- en water- polovereniging Vivax is alleen de wedstrijdzwemafdeling op geheven. Er wordt nog wel les gegeven Op 15 en 16 februari zijn in Den, Haag de indoor-at- letiekkampioenschappen voor senioren en C-junioren. In het zelfde weekeinde en in dezelfde stad ook de NK kunstrijden In Koudekerk staat op 22 februari de jaarlijkse Artesia-loop op het programma Joop Lankhaar (ex-ARC en FC Den Haag) wil weg bij Racing Mechelen. De oud-Alphenaar moet drie ton opbrengen Voetbaltrainer Roel den Hartog heeft voor een jaar bijgetekend bij Blauw Zwart. Ook hulptrainer Jan Ver ver blijft nog een jaartje De Nederlandse olympische ploeg in Albertville hoeft zich tussen de training en wedstrijd niet te vervelen. Free Record Shop heeft aan alle deelnemers een pakket met videobanden, CD's en Cassettebandjes verstrekt Het eerste Sportcafé in het res taurant de van de 3 Octoberhal in Leiden is op vrijdag 27 maart. De eerste keer is alleen op uit nodiging Door het ontbreken van 20.000 gulden op de begro ting gaat het derde Indooratle- tiek-gala in Houtrust (Den Haag) niet door Jeugdige voet ballers die er van dromen om ooit het Ajax-shirt te dragen, kunnen in de krokusvakantie een próef van bekwaamheid af leggen. B-, C-, D- en F-junioren moeten zich voor 21 februari schriftelijk aanmelden bij Ajax, Middenweg 4011098 AV Am sterdam. Vermelden: naam, ge boortedatum, adres, telefoon nummer, huidige vereniging en postie in het veld. Op de enve loppe: 'instuif De Hoofddorp- se voetbalscheidsrechter Dick Blijleven is na ongeregelheden bij de wedstrijd Elinkwijk- Stormvogels gestopt met zijn hobby Heracles-speler Henk van Goozen weet eindelijk waar hij aan toe is. De 30-jarige Hoogmadenaar werd verrast met het bericht dat hij geen spierziekte heeft. Van Goozen hoopt nu op een spoedige ren tree SV Voorschoten speelt op 5 mei tegen Oud-Sparta onder leiding van oud-scheidsrechter Charles Corver Op zaterdag 29 februari start de Rijn- en Bollen- streekwielercompetitie. Deelne mende clubs zijn: Swift/Casba, De Bollenstreek (Lisse), Avanti (Alphen), Excelsior (Gouda) en Zoetermeer. Voor het eerst wor den de wedstrijden op zaterdag gereden Een uniek feit in de korfbal wereld. In Den Haag werd Aagje Hos gehuldigd. De vrouw is al 70 jaar lid van Ons Eibernest Voetbalvereniging Alkmania is uit de financiële problemen. Hulp van buitenaf (SJZ) en een sponsorloop haal den de club uit de narigheid Noordwijker Jack van der Voom presenteert vanaf 14 april een nieuwe sportquiz onder de naam 'Kijk op Sport' Mara thonrijders uit Zoeterwoude willen een landijsbaan. De 97- jarige plaatselijke ijsclub gaat de mogelijkheden onderzoeken Usse kiest op zaterdagavond 7 maart in het Poelhuis de sport man- vrouw- en club van het jaar»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 22