'Oh jee, de binnenbocht' OLYMPISCHE WINTERSPELEN Qiaobo Ye rekent af met dopingverleden 'Ze heeft iedereen hiermee gewoon in zijn hemd DINSDAG 11 FEBRUAR11992 Redactie: 023-150187 Pauline Blom Hein Flach Ad Heesbeen Karei Jansen (chef) Edwin Struis Covert Wisse Redactie-assistente: Patricia Jimmink Ex-spion Stasi mag bobsleeën llarald Czudaj mag van het Duitse nationale Olympische Comité aan de start verschijnen in AlhertviJle. Opmerkelijk, om dat de 28-jarige Europese kam- pioen bobslee voorheen als in formant van de vroegere Oost- duitse geheime dienst Stasi fun geerde. Hij zegt onder druk ge spioneerd te hebben voor de geheime politie nadat zijn rijbe wijs was ingetrokken. Hij kon het papier terugkrijgen indieft hij voor de dienst wilde werken. Lillehammer wil het beter doen De organisatoren van het schaatsen tijdens de Olympi sche Spelen van 1994 in Lille hammer zijn bereid hun colle ga's in Albertville een lesje te le ren. Thormod Moum, de voor zitter van de schaatscommissie van het toernooi in Hamar, pleit voor verplaatsing van de lange afstanden naar de avonduren. Gisteren moest de 500 meter vrouwen een uur worden uitge steld. Door de hoge tempera tuur, regen in de ochtenduren en de geringe vriescapaciteit was het ijs te zacht. Nu een uur uitstel geen probleem is geble- ken, hoopt Moum dat de orga nisatoren tot meer bereid zijn." Loopjongen Hij is na drie dagen Olympische Winter spelen ongetwijfeld de tobberigste NOC-functiona- ris. Frits Suèr, afgelopen zater dag 52 jaar geworden, is in Al bertville part-time perschef Be ter gezegd: loopjongen. Suèr wordt stapelgek van alle klachten, problemen en aanvra gen voor perskaarten, die - wat de Nederlandse (schrijvende) pers betreft - minimaal gehono reerd worden. Persconferenties worden voortdurend verplaatst, uitgesteld en weer verplaatst. Schaatsers mopperen, omdat ze geen t rek hebben in weer een confrontatie met de verslagge vers en verslaggevers mopperen, omdat de sporters niet op tijd verschijnen. Suèr zit tussen die twee vuren. Hij heeft er al één slapeloze nacht op zitten. Er vol gen er meer. Amstelveener Suèr - ex-sport- journalist van De Tijd. AVRO's Sportpanorama en nu hoofd i>an de afdeling sportsponsoring van Nationale Nederlanden - had zich zijn job wel anders voorgesteld. „Ik dacht het NOC naar buiten toe te moeten pre senteren. De pers voorzien van aardige berichtjes, zoals de komst van minister Maij-Weg gen, en dat soort dingen. Maar ik ben niet meer dan een kaar ten-regelaar. En dat, terwijl de organisatie Nederland helemaal niet ziet staan. We tellen echt niet mee. Voor de belangrijkste hockeywedstrijden en kunst schaats-evenementen bij voor- Iteeld krijgen we maar een pers kaart. Die gaat naar het ANP. De rest van de kranten komt niet binnen. De problemen bij het schaatsen zijn gelukkig voorbij. Suèr steekt ook de hand in eigen boezem. Albertville geldt eigen lijk als 'warmdraaier' voor het evenement in Spanje. „Achteraf moet ik zeggen, dat het NOC Al bertville heeft onderschat en dat ik me beter had moeten voorbe reiden. De klachten, kritiek en proble men van zijn ex-collega's komen Suèr niet helemaal vreemd voor. Hij was voor De Tijd vier keer in d<? Tour de France en bezocht als verslaggever de Spelen van Müncnen '72. „Ik ken de hectiek, hoewel die toen op een wat an der vlak lag. Wij hadden in mijn tijd vooral problemen om een goede telefoon-verbinding te krijgen. Soms moest ik tot vijf uur 's morgens wachten voor ik een lijn te pakken had. Het vin den van een hotel was toen ook een grotere zorg dan nu. Er wa ren er destijds nog niet zoveel. Soms sliep ik gewoon op straat of in mijn auto. Of ik zocht het hotel op van een ploeg, die al wat renners was kwijt geraakt. „Hé Frits, heb je al een kaart voor me inxtr...De perschef pro- beert de vragensteller geduldig te helften. Nog twee weken, dan mag hij naar huis. COVERT WISSE 20 Aaftink verspeelt zoveelste belangrijke toernooi „Weer geen feest", zei Christine Aaftink droog. De race, die zij de afgelopen maanden in gedachten honderden keren met goud beloonde, leverde gisteren op het mo ment suprème niet meer op dan een vijfde plaats. „Dit is het zoveelste belangrijke toernooi dat ik verspeel door de binnenbocht", was haar veelzeggende analyse, nadat Bonnie Blair voor de tweede keer in haar carrière de olympische sprinttitel binnen had gehaald. WYBREN DE BOER Christine Aaftink rijdt teleurgesteld uit na haar 500 meter. „Weer geen feest." foto anpantonissf/kluiters Onmiddellijk na haar race wist Aaftink al dat het foute boel was. „Ik kwam door de finish, keek naar het scorebord, zag die 40,66 staan en dacht: dit is het niet. Al'blijf je natuurlijk hopen. Maar Ye kwam direkt na mij en reed 40,51, terwijl ze op de krui sing gehinderd werd. Toen ge loofde ik niet meer in een me daille. Dit is een tegenvaller. Ik weet dat ik een plak had kun nen halen. Hier train je jaren voor en in een flits is het over." Dat Bonnie Blair en Qiaobo Ye haar te vlug af waren, kwam niet als een verrassing. De Ame rikaanse en Chinese kaapten dit seizoen bij nagenoeg alle wed strijden het goud en zilver weg. Maar dat Aaftink ook Christa Luding, met haar 32 jaar de ve terane onder de sprintsters, voor moest laten gaan, moet de Baambrugse flink pijn hebben gedaan. Temeer daar de Duitse dit seizoen zelden in haar buurt wist te komen. Aaftink weet maar al te goed waar voor haar de problemen liggen. „Ik loop gewoon geen goeie binnenbocht. Ik mis de lef om daar vol in te gaan. Kijk naar Bonnie, die trapt gewoon kei hard door, ik durf dat niet. Nie mand is sterker dan ik, maar ik zet mijn kracht niet optimaal om in snelheid. Op de kruising kan ik enorm aanzetten, maar toen het vandaag zover was, dacht ik: oh jee, de binnen bocht. En dan komen weer de twijfels." „Voor Lillehamer (Olympi sche Spelen '94, red.) moet ik de binnenbocht toch onder de knie hebben", concludeerde Aaftink. In samenspraak met coach Wopke de Vegt heeft ze reeds uitgevogeld hoe over twee jaar een succesvolle greep naar olympisch goud kan worden ge daan. Aaftink zal komend sei zoen haar trainingsuren niet uitsluitend op een 400 meter- baan spenderen, maar ook de shorttrack-piste opzoeken. Het aarzelende binnenbocht- je was niet de enige reden dat Aaftink gisteren buiten de prij zen viel. De loting en het weer speelden haar eveneens parten. Om vier uur lag de Olympic Oval nog te bakken in de zon (bijna 15 graden). Daarom werd de wedstrijd een uur uitgesteld. Coach Wopke de Vegt stond op dat moment allerminst met een gerust hart langs de baan. Om vijf uur was het ijs volgens hem nog verre van optimaal. „Om vier uur kon ik zo met mijn vinger in het ijs drukken. Een half uur later was de baan nog vreselijk zacht." Voor De Vegt stond het als een paal boven water dat de lo ting zijn pupil minimaal brons had gekost. Niet alleen vanwege het weer, maar vooral door die laatste binnenbocht. Akkoord, Christine beheerst de binnen bocht niet goed, daar moeten we aan werken. Maar dat neemt niet weg dat het een nadeel is als je bij de loting de buiten baan treft", zei de Friese bonds coach. Met de blik al richting Lillehamer, overweegt De Vegt daarom een rapport naar de ISU te sturen, dat moet leiden tot een wijziging in de regle menten. „Ik vind dat we twee 500 me ters moeten gaan schaatsen. Ie dereen start een keer in de bin nen- en in de buitenbaan. Op het WK-sprint gebeurt het ook, waarom dan niet bij de Olympi sche Spelen?" Bij Christine Aaftink kon er op dat moment alweer een grapje af. „Een keer binnen- en een keer buitenbaan? Ik heb liever een lang recht stuk." Sandra Voetelink voelde gis teren precies aan wat Aaftink daarmee bedoelde, want halver wege haar 500 meter ging ze hard onderuit. In de binnen bocht. Dat was haar in Davos ook al twee keer overkomen. Huilend verwerkte Voetelink haar emoties. „Ik voelde me bij het inrijden in topvorm", treur de de ranke allrounder uit Heer- hugowaard. „Ik reed goed en op het moment dat ik daaraan dacht, viel ik. Als ik op de been was gebleven, had ik mijn per soonlijke record van 41,00 kun nen verbeteren. Het moet nu maar op de 1500 meter gebeu- Met de elfde plaats (41,31) toonde Herma Meijer, de derde Nederlandse deelneemster, zich als enige niet ontevreden. „Ik ben bij wereldbekerwedstrijden nooit hoger dan de negende plaats geëindigd", gaf de bloe menverkoopster uit Assen aan. „Dit was het sterkst denkbare deelnemersveld, dus ik mag niet klagen. Mijn tijd komt nog wel." Bonnie Blair is er al. „Ze is dit seizoen oppermachtig", erken den Aaftink en De Vegt nadat zij en een legioen dol-enthousiaste Yankees op de tribune de 27-ja- rige inwoonster van Champaign haar titel van Calgary hadden zien prolongeren. Hevig geëmo tioneerd maakte Blair tijdens de persconferentie duidelijk dat het goud gisteren voor haar wel een hele bijzondere waarde had. „Deze titel draag ik op aan mijn vader, die twee jaar gele den is overleden. Toen ik klein was, zei hij altijd: jij wordt een groot kampioene. Ik weet dat hij vreselijk trots op me zou zijn." Tijdens opzienbarende en emotionele persconferentie in Albertville De Olympische Spelen zijn pas drie da gen oud, maar het leidt nu al geen twijfel welke persconferentie de geschiedenis in zal gaan als de meest imponerende van de zestiende Winterspelen. Qiaobo Ye, gisteren winnares van het zilver op de 500 meter, legde ten overstaan van de internationale pers een emotionele ver klaring af over haar carrière, haar plotse linge verdwijning van het sprinttoneel vier jaar geleden en haar opzienbarende rentree. Het centrale thema bij dat alles: doping. Vier jaar geleden, vlak voor de start van de Olympische Spelen in Calgary, verdwenen de Chinese sprintsters Qiao bo Ye en Xiuli Wang plotseling uit beeld om pas in de winter van 1990 weef hun gezicht te laten zien. De afmelding van het duo werd door de Chinese autoritei ten afgedaan met de mededeling dat Ye en Wang geblesseerd waren. De ware reden kwam pas later aan het licht. De Chinese dames waren kort voor Calgary, bij het WK-sprint in het Ameri kaanse West-AJlis, betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Beiden werden door de ISU voor vijftien maanden geschorst. Op het i de uitspraak zaten Ye en Wang al weer thuis. De reden waarom zij van de Spe len werden teruggeroepen en de reden van hun schorsing kreeg het tweetal niet te horen. Ye en Wang hadden zelfs niet het ge ringste vermoeden dat er sprake van do ping geweest zou kunnen zijn. „Er stond niets in de kranten in China. Geen trai ner, geen coach, geen official wilde iets tegen ons zeggen. Ik was wanhopig. Wat moest ik tegen mijn ouders zeggen, te gen mijn vrienden, tegen mijn zus. Ik schaamde me diep." Het enige wat ze uiteindelijk van de Chinese schaatsbond te horen kreeg, was dat ze voor tien jaar geschorst zou worden. „Op dat moment wilde ik echt stoppen." Geheel onverwacht kreeg ze in de zo mer van '90 te horen, dat ze die winter weer terug zou mogen keren op de inter nationale ijsbanen. Ye had aanvankelijk geen trek in een rentree, maar werd overgehaald door de vele brieven die ze kreeg en door haar ouders en zus. Een maal terug tussen haar vroegere colle ga's werd Ye langzaam de waarheid rond haar 'duistere verleden' gewaar. „Meisjes uit andere landen vertelden me dat ik doping had gebruikt. Ik was stomver baasd. Geschokt." Ye ging zelf op onderzoek uit, stuitte op een muur van zwijgzaamheid, maar kreeg de waarheid stukje bij beetje bo ven tafel. Haar voormalige ploegarts bleek de kwade genius in het hele spel. „Die man heeft ons jarenlang verboden middelen toegediend, zonder dat wij het wisten. Natuurlijk vroegen we wat voor pillen het waren die hij ons gaf. Volgens hem waren het onschuldige pillen. Hij zei: „Jij bent een bloem. En een bloem heeft water nodig om tot bloei te ko- Ye: „Er waren volgens de dokter twee soorten pillen: A en B. De eersten kwa men uit China, de anderen uit een ander land in Azië. A moest je nemen, die wa ren in orde: B stond op de verboden lijst. Het waren hele gewone pillen. Je kon ze in elke apotheek kopen. Honderd stuks voor een dollar." Goedkope pilletjes, maar de inhoud was bepaald niet onschuldig. „Ik ben naar de fabriek gegaan waar de zoge naamde goede pillen gemaakt werden. Ik had een doosje met A en een doosje met B-pillen bij me. Die heb ik daar la ten onderzoeken. Het bleken dezelfde pillen te zijn. Het waren hormoonprepa raten. Pure doping. Hoe het kan dat het nooit ontdekt is? Omdat in China niet op doping wordt gecontroleerd." Nadat de uitkomst van haar onderzoek bekend was geworden, werd het comple te begeleidingsteam van de Chinese schaatsploeg ontslagen. Toen ook durf den Chinese kranten eindelijk het ver haal rond Ye te publiceren. „Ik heb twee jaar lang tevergeefs allerlei kranten ge beld met de vraag of ze me wilden hel pen." Westerse journalisten klopten regel matig bij haar aan om opheldering te vragen over haar verleden. Steeds luidde het antwoord 'nee'. Tot gisteravond. Be wust wachtte de 27-jarige, in Chang- chung geboren schaatsster, op een gele genheid waarbij ze de wereldmedia te woord zou kunnen staan. In een stamp volle perszaal in Albertville haalde Qiao bo Ye huilend haar gram op de Chinese autoriteiten, die haar carrière bijna had den geruïneerd. Bijna, want gisteren schreef ze ge schiedenis door als eerste Chinese bij Olympische Winterspelen een medaille te halen. „Niemand weet wat deze zilve ren plak voor mij betekent", zei ze. „Nu weet ik zeker dat ik doorga met schaat- Qiaobo Ye, zilveren medaillewinnares op de 500 meter, wrijft de tranen sen. Schaatsen is mijn leven." Waarna Ye uit haar ogen tijdens de persbijeenkomst van gisteren. „Meisjes uit an- onder luid applaus de zaal verliet. dere landen vertelden me dat ik doping had gebruikt." foto epa Arie Koops krijgt geen hoogte van Yvonne van Gennip ALBERTVILLE COVERT WISSE Het is al vaker gezegd en ge schreven: Yvonne van Gennip is en blijft een apart mens. Een even sympathiek als onpeilbaar fenomeen, vol grillen en nuk ken. Tot zijn ongenoegen heeft ook vrouwencoach Arie Koops dat inmiddels aan den lijve on dervonden. De Amsterdammer, een jaar ouder dan zijn enige vedette, krijgt maar geen hoogte van 'La Van Gennip'. En dqar baalt hij van. Zoals zondagavond in Albert ville. Het is half acht; persconfe rentie van de Nederlandse vrou wen, die net een teleurstellend optreden op de drie kilometer achter de rug hebben. Van Gen nip (zesde) neeft het zoals ge bruikelijk over Het Gevoel en meldt en passant liever niet te starten op de vijf kilometer. Haar gehoor kijkt de Haarlemse niet begrijpend aan. De Olym pische Spelen zijn wat anders dan een IJsselcup. Arie Koops kruipt een paar meter verderop het liefst onder zijn stoel. Hij, de verantwoordelijke coach, weet niks van Van Gennips planne- tje. 's Avonds nog roept Koops Van Gennip in net olympisch dorp bij zich. Behalve haar los lippigheid tegen de media ver wijt hij haar vooral haar lakse houding op de drie kilometer. Koops over het binnenbrandje, zoals hij het gisteren zelf om schreef: „Dat hebben we snel geblust. Yvonne en ik hebben zondagavond het droompje van haar over die vijf kilometer uit de wereld geholpen. Ze start ge woon. Ze kwam tijdens ons ge sprek zelf ook tot de conclusie, dat ze rare dingen heeft gezegd. En bovendien op een gek mo ment, want zoiets hoort niet thuis op een persconferentie. Bovendien kun je niet midden in een olympisch toernooi plots gaan roepen, dat je geen trek hebt om te starten. Er zijn het hele jaar door selectie-wedstrij den en als je je dan geplaatst hebt, moet je je verantwoorde lijkheid nemen. Als je niet wilt rijden op een bepaalde afstand, meld je dat niet nu, maar een paar weken eerder. Niet alleen ik, maar de hele begeleiding plus het NOC wordt hiermee in zijn hemd gezet. We hebben het niet over iemand die net komt kijken, maar over een 27-jarige, die aan haar derde Spelen bezig is. Die moet inmiddels weten hoe het spel in elkaar zit." Koops en Van Gennip spra ken voorts op de late zondag- Yvonne van Gennip doceert, coach Arie Koops luistert. Koops o wat er in dat koppie van haar rondgaat" avond in Brides-les-Bains over de drie kilometer-race, waarin ze op het oog ongeïnspireerd naar een zesde plaats koerste. Koops ween „Het had natuurlijk veel sneller gekund. Toen ze over de finish kwam, was Yvon ne, niet leeggereden. Dat verwijt ik haar. Als je er geen plezier in hebt en als het zo'n opgave is om pijn te lijden moet je niet rijden. Het kan niet lopen, oké, maar vecht wel." Van Gennip heeft het vaak over Het Gevoel. Over lekker rij den. Over plezier. Koops heeft daar tot op bepaalde hoogte alle begrip voor. „Ik kan ver met haar mee gaan. Maar op een ge geven ogenblik moet het wel stroken met mijn stellingen en ideeën. En dat gebeurt helaas niet altijd." Vier jaar geleden dweepte Van Gennip met Tjaart Kloos terboer. Haar verhouding met Koops is veel minder hecht, om niet te zeggen uiterst matig. Zondagavond noemde de Haar lemse de naam van Koops niet, toen ze sprak over vertrouwens mensen, tegen ze wiè ze haar antipathie ten opzichte van de vijf kilometer al voor Albertville had bekendgemaakt. „Ze hoeft me niet in vertrouwen te ne men. Er zijn sowieso maar heel weinig mensen, die goed con tact met haar krijgen. Bijna nie mand weet precies, wat er in dat koppie van haar rondgaat. Dat is soms niet te filmen. Kloosterboer? Nee hoor, die ook niet", aldus Koops. die nog steeds boos is, dat Kloosterboer en Van Gennip onlangs tijdens de NK afstanden in Heerenveen weer contact met elkaar zoch ten. „Er bestaat een beroepsco de tussen trainers, dat je als bondscoach niet in je rug wordt aangevallen door een collega, pardon een ex-coach...wat zeg ik...een ex-docent." Koops heeft jaren geleden op het CIOS te Heerenveen les gehad van Kloosterboer. Gemser, Krook, Kloosterboer, Van 't Oever of Koops: wie er langs de baan staat doet er niet zoveel toe, als de atleet zelf maar wil. Van Gennip moet uit eindelijk zelf pootje over en als het even kan zo hard mogelijk. Koops: „Ze zal het zelf moeten doen. Voor een coach houdt het op een gegeven moment op. Ik ben een steunpilaartje, meer niet. Van Gennip is nu vier jaar bezig om een bepaald proces te verwerken. Voor haar als mens is dat misschien een goede zaak. Maar het kan gaan botsen met mijn instelling, mijn ambi- •tie om voor het hoogste te gaan. Als dat er dan niet uitkomt heb ik het recht teleurgesteld te zijn. Ze weet na ons dialoogje hoe ik erover denk. We hebben er een dikke punt achter gezet. Ik ga ervan uit dat Yvonne er op de 1500 meter weer is."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20