Regio Justitie ingeschakeld bij slibstort Braassem 'Bolkestein weet niet zoveel van het migrantenprobleem' NZH doet proeven met nieuwe milieutechnieken Vakbond overweegt kort geding tegen Olivetti Office Leiden krijgt ton voor ontwikkelen van station Dinsdag 11 februan 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 19 Vervolg van pagina 1 De Inspecteur voor de Milieuhygiëne heeft justitie op de hoogte gesteld van de illegale stort in de Braassem. Van ochtend was nog niet duidelijk of de officier van justitie daadwerkelijk stappen onderneemt. Tijdens het kamerdebat van gisteren weigerde de minis ter van milieu aan te geven of de rijksinspecteur daad werkelijk van zijn bevoegdheden gebruik zal maken, hoe zeer CDA-Kamerlid Esselink hem daartoe ook uitdaagde. Hij moet eerst de gisteren binnengekomen brief van de provincie bestuderen. Alders benadrukte wel dat de brief van de inspecteur niet zomaar een brief is. Het epistel zet een formele procedure in gang. DEN HAAG/JACOBSWOUDE» PAUL VAN DER KOOU „En dat is niet niks", vulde de christen-democraat aan. Samen met D66 had hij zich al in het begin van de vergadering over waterbodems afgevraagd of de stort in het recreatiegebied wel kan. Hij koppelde daaraan een felle uithaal naar het provincie bestuur. Zo zei hij dat „waak zaamheid geboden is. gelet op onze ervaringen met Zuid-Hol land in het recente verleden." Het rijk zou niet zo op afstand kunnen blijven als anders, be nadrukte Esselink. Groen Links liet direct al we ten dat het storten van vervuild bagger in de Braassemermeer niet kan, zonder afvalstoffen wet-vergunning en milieu-effect rapportage. Of de ministers Al ders en Maij-Weggen maar even met hun collega Kok wil den overleggen over het beëin digen van deze 'ongewenste si tuatie'. Onder Kok (financiën) valt namelijk de Dienst der Do meinen en deze dienst is vol gens Groen Links eigenaar van de plas. D66 bleek ervan overtuigd dat landelijke regels voor goed een einde zullen maken aan het storten van baggerspe cie onder water. Deze regels voor het bergen van baggerspe cie, worden later dit jaar gepre senteerd. Op de inhoud wilde Alders echter niet vooruitlopen. Evenmin bleek hij bereid de brief van de inspecteur uit te delen, alsmede de reactie daar op van de provincie. Kamerle den drongen daar wel op aan, maar volgens de milieuminister is de brief van Zuid-Holland of ficieel nog niet binnen. Wel las hij er uit voor dat Zuid-Holland vanaf 1 oktober een afval wet- vergunning van toepassing ver klaart op de stort. Tot die tijd zou ze een actief gedoogbeleid willen voeren: stort is dan alleen mogelijk 'onder strikte voor waarden. Dat een mer-procedure noodzakelijk is, blijft de provin cie ontkennen. Het is logisch omdat het doorlopen van zo n (milieu)procedure zoveel tijd vergt dat het nieuwe stortsei- zoen fors dreigt te verkorten. Het stortseizoen loopt van de cember tot mei, zo legde minis ter Maij-Weggen uit, „omdat wordt gebaggerd tijdens VVD-leider Bolkestein: „Laat 100 bloemen bloeien". Surinamer stapte uit afdelingsbestuur WD het LEIDEN De vakbond Unie BLHP overweegt een kort ge ding aan te spannen tegen het bedrijf Olivetti Of fice in Leiden. Volgens de Unie is het bedrijf al begonnen met de uitvoering van het sociaal plan terwijl aan een aantal voorwaarden van de onder nemingsraad niet is voldaan. „Het advies van de OR is daardoor nietig", aldus bestuurder J. Ver baan. Verbaan vindt het bovendien een 'heel ernstige zaak' dat de uit vijf mensen bestaande onderne mingsraad van het bedrijf zijn werk niet meer kan doen. Van de 71 werknemers zitten er sinds giste ren 48 thuis: voor hen is geen plaats meer in het afgeslankte bedrijf. Onder de 'overtolligen' bevin den zich drie van de vijf ondernemingsraadleden. Hen werd gistermorgen de toegang tot het kan toorpand aan de Verbeekstraat ontzegd. Volgens Verbaan is het voor de vakbond moei lijk geworden om zijn werk te doen omdat 'de mensen niet op het bedrijf mogen komen'. „Het enige dat we nu kunnen doen is hen ondersteu nen bij het vinden van ander werk. Verder onder zoeken we de juridische mogelijkheden om een kort geding aan te spannen. Maandagavond zul len we opnieuw met onze leden over de gang van zaken overleggen." R.W. Ramtahalsing is boos op Frits Bolkestein, de WD-fractie- leider. Boos, omdat na diens opmerkingen over de integratie van buitenlanders, het geweld tegen migranten is toegeno men. Z n vrienden hadden hem gevraagd hoe hij nu lid kon zijn van zo n partij. De Surinamer was na de uitlatingen van Bol kestein uit het partijbestuur van de Kamercentrale Den Haag ge treden. Gisteravond kwam hij naar Holiday Inn in Leiden om naar de WD-leider te luisteren. En om opheldering te vragen over zijn standpunten over de integratie van migranten. Ramtahalsing begon zijn vraag aan Bolkestein beleefd. „Ik vind u een moedig man, mijnheer Bolkestein." Maar dat is de cul tuur binnen de WD, verduide lijkte de Hagenaar na afloop. „Meent u dat een migrant zijn eigen identiteit moet inleveren voor de Nederlandse? Je moet er dan wel van overtuigd zijn dat die andere identiteit beter is." Bolkestein greep de kans aan om voor de afgeladen zaal en vooral de camera's van de NOS, zijn standpunt te nuance ren. „Waar identiteit een privé- aangelegenheid is. moet dat ge woon zo blijven. De WD streeft naar een cultureel pluralisme. Laat 100 bloemen bloeien, is onze opvatting." De WD-leider denkt er an ders over wanneer die culturele identiteit de openbare orde raakt. „Wanneer een migrant met een Nederlandse vrouw is getrouwd, kan hij niet een twee de buitenlandse vrouw naar ons land laten komen op basis van gezinshereniging. Fundamente le normen van de Nederlandse samenleving gaan." Bolkestein herhaalde het WD-standpunt het niet eens te zijn met de oprichting van isla mitische scholen. „Het is beter wanneer buitenlandse kinderen samen met Nederlandse kinde ren naar school gaan. Brinkman zegt dat die kinderen op islami tische scholen beter taalonder wijs krijgen. Daar geloof ik niets Ramtahalsing was er blij mee dat Bolkestein zijn standpunt nog eens toelichtte. „Toch twij fel ik aan de bedoelingen die hij met zijn uitlatingen had. Hij moet zich natuurlijk waarma ken en laten zien dat hij meer kiezers trekt. Misschien wilde hij op deze manier een groep zwevende kiezers aan zich bin den, die anders op de C partij zouden stemmen. De brede maatschappelijke discussie die nu volgens Bolkes tein over de integratie van mi granten gevoerd dient te wor den, moet volgens Ramtahal sing achterwege blijven. „Die gaat zich tegen buitenlanders keren. Ie moet niet vergeten dat grote groepen migranten ge woon geïntegreerd zijn in de Nederlandse samenleving. Het is dus niet nodig om die discus- De Surinamer, die nog wel lid is van de werkgroep Migranten van de Haagse WD, heeft zelf vastgesteld dat de discussie over buitenlanders tot meer geweld heeft geleid. „Het zijn niet eens echte racisten die dat doen. Het gaat eerder om mensen die zo iets aangrijpen om rotzooi te maken." Bolkestein had daar om beter zijn mond kunnen houden over buitenlanders, vindt Ramtahalsing. „Hij weet ook niet zoveel van migranten." Zie ook pagina 3 Tegenslag ouderverblijf bij AZL N WESTERLAKEN Het Ronald McDonald ouder huis nabij de kmderklinick van het Academisch Ziekenhuis lei den valt een half miljoen gulden duurder uit dan begroot. Dat extra geld is nodig voor de ver bouwing van twee panden waarin twaalf tot vijftien kamers komen. Hierin worden ouders van ernstige zieke kinderen on dergebracht die in het AZL wor den verpleegd. De beide huizen worden daar om hoogstwaarschijnlijk niet tot ouderverblijf verbouwd, zo zei een woordvoerster van Ronald McDonald. Het fonds heeft een ander pand ook in de buurt van het AZL op het oog. Hoewel de koop van de twee panden (vermoedelijk aan de Boerhaavelaan tegenover de in gang van het ziekenhuis) nog niet definitief is afgeketst, lijkt dat slechts een kwestie van tijd. De architect ziet geen kans de kosten van de verbouwing (per kamer 100.000 gulden) binnen de begroting te houden. Hij heeft een half miljoen gulden meer nodig en dat geld heeft het Ronald McDonald-kinder- fonds niet. „De conditite van de huizen is slechter dan we had den gedacht", zegt de woord voerster. „Misschien is er nog •een klein kansje dat het met de ze panden lukt. maar dan moe ten er wel voldoende sponsors komen." Daarover heeft het fonds niet te klagen. Links en rechts wor den acties op touw gezet om geld voor het ouderhuis in te zamelen. De laatste weken stroomde er zo n 50.000 gulden binnen. Leerlingen van het I loltlant ollege in I eiden droe gen 6000 gulden bij. Ronald McDonald heeft zelf een actie op gang gebracht onder het be drijfsleven in de omgeving van Amsterdam, die 15.000 tot 20.000 gulden moet opleveren voor het huis in Leiden. Invoering afhankelijk van beslissingen rijksoverheid HAARLEM/LEIDEN MONICA WESSEUNG De NZH doet op grote schaal proeven met nieuwe technieken op milieugebied. De busmaat schappij heeft echter nog geen besluit genomen welke milieu maatregelen worden genomen. „Om ooit keuzes te kunnen ma ken moeten we veel meer weten van de milieuspaarders." Het NZH heeft verschillende mogelijkheden om 'milieu vriendelijker' te worden. Meer bussen en dus meer mensen in het openbaar vervoer, alle bus sen snel vervangen door scho nere nieuwe buksen, veel inves- overslappen op aardgas. Kiezen is onmogelijk omdat de overheid absoluut niet duidelijk maakt wat er te genover staat, aldus voorlichter L. Jacobs van de Noord-Zuid hollandse vervoersmaatschap pij- t De NZH heeft de afgelopen maanden proeven gedaan met verschillende milieuvriendelijke bussen. Er is biologisch afbreek bare smeerolie getest, molecu- lenrichlers zijn bekeken, roetfil- ters geplaatst en de eerste bere keningen van rijden op aardgas zijn gemaakt. Technisch blijkt veel mogelijk. „Het al dan niet invoeren van milieu-vindingen hangt veeleer af van andere be drijfseconomische aspecten", zegt Jacobs. De NZH is net als elk 'ander vervoersbedrijf een normale za kelijke onderneming. In liet werkgebied van het bedrijf wordt op dit moment een kos tendekking van 43 procent be reikt. De rest van de kosten wordt dus door de overheid bij gepast. Maij-Weggen wil hier van 50 procent maken. „Dat be tekent dus öf goedkoper gaan rijden of het kaartje duurder. Milieuinvesteringen kosten ech- ter altijd geld." Dat is niet het enige pro bleem. De overheid is nu nog niet genegen om afspraken te maken voor de lange termijn. Stel dat er miljoenen worden geïnvesteerd in rijden op aard gas, dan wil de busmaatschap pij er wel van op aan kunnen dat de aardgasprijs niet opeens de pan uit gaat rijzen. Ook ten aanzien van de motorrijtuigen belasting zouden afspraken moeten worden gemaakt. Invoer van nieuwe technie ken is slechts een van de ma nieren om als vervoersmaat schappij het milieu te dienen. Jacobs legt uit dat het aantal reizigers dat gebruik maakt van het openbaar vervoer, en dat dus de auto laat staan, sterk kan vermeerderen door het aantal buslijnen en de frequentie daar van uit te breiden. Ook kunnen de oude bussen versneld wor den vervangen door nieuwe. Kost ook geld. spaart ook het milieu. Al met al zijn de onze kerheden groot en durft Jacobs niets te zeggen over keuzes. Meten is weten Terug naar de nieuwe techie- ken. Twee bussen hebben de af gelopen tijd 100.000 kilometer gereden met een smering van biologisch afbreekbare olie. 'Schoon' zou je patat in de sme ring kunnen bakken. Na dit fik se aantal kilometers is er nog steeds geen enkel probleem;. „We rijden echter 300.000 kilo meter voor we ook maar een conclusie trekken", becommen tarieert Jacobs. De molecuulrichter is een ap paraat in de brandstofleiding die de moleculen van de brand stof in een richting plaatst. De verbranding zou daardoor beter gaan. De eerste duizenden kilo meters werd dit bewaarheid, maar nu werkt de richter vol gens Jacobs niet meer. De proef wordt voortgezet. Roetfilters hebben hun nul wel bewezen, maar zijn duur. „Bovendien werkt een roetfilter pas als het kwaad al is geschied. Je moet ei genlijk voorkomen dat er roet wordt geproduceerd." Voorko men is mogelijk door gebruik te maken van schone, zwavelarme diesel. Deze brandstof is nu nog tien cent per liter duurder en Nieuwe bussen zijn milieuvriendelijker. dus voor vervoersmaatschappij en bedrijfseconomisch niet aantrekkelijk. „De kaarten lig gen anders als de overheid zou subsidiëren. Over die prijs be staat juist weer onzekerheid". De meest ingrijpende ontwik keling lijkt de overschakeling op aardgas te zijn. De Gado, de busmaatschappij in het noor den van het land en Centraal Nederland draaien al proef met een paar bussen. Op 11 maart maken beide maatschappijen tijdens een symposium in Utrecht hun resultaten bekend. De NZH heeft zelf al bekeken wat het zou betekenen om een remise met 100 bussen (ter ver gelijking, Leiden heeft 160 bus sen), voor'aardgas om te bou- der tankje eronder. De bussen moeten 's nachts worden volge- tankt in een remise die hele maal anders ingericht moet zijn. Bovendien is de actieradius van een bus op gas met dik 300 kilometer beduidend kleiner dan die op diesel (500 kilome ter). Er moeten dus tankstations onderweg komen, en meer bus sen om de tanktijd te compen- A1 met al kost het overschake len met 100 bussen miljoenen guldens. Een en ander neemt niet weg dal overschakelen op aardgas interessant kan zijn. Aardgas is schoon en nu nog re latief goedkoop. Wat er met de prijs gebeurt is evenwel ondui delijk. In elk geval kijkt de voor lichter met spanning uit daar resultaten van de andere maat schappijen. Provincie blaast prijsvraag af DEN HAAG MEINDERT V Gemeenten in Zuid-Holland zijn niet vooruit te branden bij het maken van regionale plan nen voor stations. Een prijs vraag die de provincie vorig jaar hierover uitschreef is afge blazen wegens gebrek aan be langstelling. Het bedrag van 100.000 gulden dat hiervoor was uitgetrokken, wordt nu besteed aan het stationsplein van Leiden, dat door de pro vincie een 'veelbelovend plan' wordt genoemd. De prijsvraag werd vorig jaar uitgeschreven naar aanleiding van een studiedag van de pro vincie over de vestiging van bedrijven dicht bij stations. Bedoeling van de wedstrijd was dat gemeenten gezamen lijk plannen zouden maken om het openbaar vervoer van en naar treinstations te verbe- De Zuidhollandse gedepu teerde Stolker zegt niet teleur gesteld te zijn over de apathi sche houding van gemeenten. „We wisten vooraf dat er een reële kans op mislukken was", zegt Stolker. „Natuurlijk kun nen we het ons eigenlijk niet permiteren dat rond stations geen plannen op regionale schaal worden gemaakt. Maar dat is niet treuriger dan het gat van 150 miljoen gulden clat nog steeds bij de ontwikkeling van het Leidse station be- Zes inzendingen Uiteindelijk kwamen er bij de provincie slechts zes inzendin gen binnen. Twee daarvan kwamen van particuliere ad viesbureaus. De kans dat zij een regio enthousiast kunnen krijgen voor een plan, achtte de provincie zeer gering, zeker gezien de magere belangstel ling van de gemeenten. Daar naast kwamen er nog twee plannen van de gemeenten Gouda en Schiedam. Pro bleem was echter dat deze plannen absoluut niet in re gionaal verband waren ge plaatst. en dat was nu juist de bedoeling. Volgens de provincie komt de vraag naar een regionale strategie voor het maken van stationsplannen te vroeg. „IX' tijd is nog niet rijp," zo staat in een provinciale notitie. „Sa menwerking tusen gemeenten verloopt stroef, zeker als zij concurrenten van elkaar zijn." Volgens de provincie is zelfs het tegendeel hel geval: de neiging tot bescherming van eigen belangen is groter dan tot samenwerking. Vol lof is de provincie over de plannen voor het station. Die voorzien in een betere af wikkeling van het busverkeer, betere bereikbaarheid voor voetgangers, aanleg van een tunnel, kantoren en woningen dichtbij het station. Het laatst genoemde vindt de provincie positief vanuit het oogpunt van veiligheid rond het statio 's avonds laat. De provincie enthousiast over het feit dal het plan is ontwikkeld in nau we samenwerking met pro jectontwikkelaars, Nederland se spoorwegen, busmaat schappijen en grondeigena- Onder druk Vanwege het grote belang dat de provincie aan het totstand komen van het Leidse station hecht, wil Stolker Rijkswater staat onder druk zetten on met geld over de brug te ko men Ooit heeft hei Lddtt project wel op de begroting maar vorig jaar is het weer g schrapt. „We willen prober het weer terug te krijgen op de lijst, maar dan voor een groter bedrag dan 11 miljoen gulden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19