Regio Protest bewoners tegen bouw Van Alphenplein Plan voor nabouwen 'Haven van Marseille' in gebouw Mariaschool Wassenaar en Voorschoten eensgezind over polder 'Hoe weet ik welke gft-bak van mij is?' Opnieuw onenigheid over jongerencentrum 1 Dinsdag *11 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 17 Bloed prikken in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Patiënten van Zoeterwoudse huisartsen hoe ven in het vervolg niet meer naar Leiden of naar Leiderdorp (Eli sabeth Ziekenhuis) voor bloedonderzoek. Het Centraal Artsenla boratorium in Leiden heeft voor de Zoeterwoudenaren geregeld dat een laborante dagelijks bloed prikt in het wijkgebouw van de kruisvereniging aan de Korte Miening. Hier worden ook urine- en ontlastingsmonsters in ontvangst genomen. Deze worden dan in Leiden verwerkt. Volgens wijkverpleegkundige A. van Mastwijk hoeft niet lang op de uitslag te worden gewacht. De behandelend arts krijgt de uit slagen nog dezelfde dag op zijn computer. De laborante is elke ochtend van 10.30 tot 11.30 uur in het kruisgebouw aanwezig. Rampenplan aanvaard in Leiderdorp 31 LEIDERDORP - Een nieuw rampenplan moet Leiderdorp voor bereiden op calamiteiten. Risicogebieden zijn in deze gemeente ,{j vooral de Rijksweg A4, het Elisabeth Ziekenhuis, het verpleeg huis en reactiveringscentrum Leythenrode, de winkelcentra i Winkelhof en Santhorst en de gebieden met veel bedrijven, zoals de Baanderij. „Als er een ramp is, moet je al zoveel improviseren. Dat wat je van tevoren kunt organiseren, moet georganiseerd zijn", aldus i f burgemeester A. Bruggeman. Met het volgen van de richtlijnen in het rampenplan moet paniek en chaos op de plek des onheils zoveel mogelijk worden voorkomen. De raadscommissie be- stuurszaken ging gisteravond akkoord met het plan. Subsidie Zoeterwoude tegen TGV ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse actiegroep tegen de TGV krijgt van de gemeente een subsidie van ruim 4200 gulden. De raadscommissie voor de financiën buigt zich vanavond over dit 7 voorstel van B en W. De subsidie valt in twee delen uiteen. De actiegroep krijgt 2800 gulden om haar begroting rond te krijgen. De overige 1400 gulden krijgt de groep 'in natura' uitgekeerd, door de mogelijkheid nieuwsbrieven te kopiëren op het Zoeter woudse gemeentehuis. De gemeente heeft zelf ook al op verschillende manieren actie ondernomen tegen de TGV. De meest in het oog lopende is dat sinds geruime tijd al het gemeentelijk briefpapier van een logo 0 tegen de hoge snelheidstrein is voorzien. Zoeterwoude trok ja daarvoor een bedrag van ruim 35.000 gulden uit, een post die al met ruim 2500 gulden is overschreden. DO 15 i5 Wassenaar voorop bij 'breedbeeld-tv' 15 WASSENAAR - Het Wassenaarse kabelnet is één van de weinige in ons land dat al geschikt is voor het doorgeven van zogenaam de 'breedbeeld televisie'. De signalen, die onder de naam TV- plus worden doorgegeven door de stichting D2TV, zijn bedoeld voor de bezitters van een televisie op zogenaamd cinemascope- formaat. Dergelijke toestellen zijn inmiddels op de Nederlandse 4; markt verkrijgbaar, maar zijn met een bedrag van 8000 gulden nog vrij kostbaar. TV-plus is een vorm van abonnee-televisie, maar gedurende de Olympische Winterspelen worden de signa len van ongeveer 12.00 tot 23.00 uur ongecodeerd weergegeven. hart van de Randstad. „Met u VOORSCHOTEN/WASSENAARvap menjng da( he( De Papenwegse Polder moet benutten van dit gebied als niet worden bebouwd. Dit bouwlokatie stedebouwkundig standpunt van het Voorscho- onaanvaardbaar is", schrijft tense gemeentebestuur wordt het Wassenaarse college aan B van harte gedeeld door B en W en W aan Voorschoten. Was- van Wassenaar, zo blijkt uit senaar heeft in het bestem- een brief aan de buurgemeen- mingsplan voor haar deel van te. De bedreigde polder ligt de polder het gebied bestemd voor een deel op Wassenaars voor agrarische doeleinden en en voor een deel op Voorscho- natuurgebied, tens grondgebied. Ook de bevolking van Voor- In de recentelijk verschenen schoten is bezorgd over de Structuurschets Leidse Regio ontwikkelingen rond de Pa- wordt het gebied genoemd als penwegse polder. Een enkele potentiële bouwlocatie. Eerder weken geleden gehouden werd de polder, een open voorlichtingsavond werd druk veenweidegebied, door het bezocht en eem groot aantal ministerie van vrom aangewe- particulieren en organisaties zen als bufferzonegebied tus- tekende bezwaar aan tegen de sen de duinen en het groene mogelijke bouwplannen. Uitbreiding Lm France gedwarsboomd door mogelijke komst Schilderschool LEIDEN NIEUWSLIJN OEGSTGEEST WIM KOEVOET Bij het partycentrum La France in Oegstgeest zijn ze flink ge schrokken van de berichten over een nieuw schoolgebouw voor de Dr. K. Schilderschool op de plaats van de voormalige Mariaschool. Directeur T. Koo- loos: „Het zou waanzinnig zon de zijn om de Mariaschool te slopen. De Dr. K. Schilderschool is niet gebonden aan die plek, maar wij kunnen onze plannen gevoegelijk vergeten De plannen van Kooloos en de zijnen behelzen een forse uitbreiding die het partycen trum een spectaculaire dimen-- sie moet geven. Kooloos wil de Mariaschool betrekken bij het huidige complex van La France. Waar eens rooms-katholieke kinderen onderricht kregen in aardrijkskunde, Nederlandse taal en geschiedenis, wil hij de haven van Marseille laten na bootsen. Daartoe dient de Ma riaschool en het bijbehtfrende terrein met glas te worden over kapt. Van het schoolgebouwtje kunnen vijf havenkroegjes wor den gemaakt. Daar kunnen vijf groepen van zo'n honderd mensen hun afzonderlijke feest vieren of een gezelschap van vijfhonderd één heel groot feest. Op het voorterrein moet een boot. gedacht wordt aan een Rijncruiser, worden 'afge meerd'. Vanuit de boot heeft men zicht op het drukke plein waar onder anderen een mos- selboer rondloopt. „Feesttech- nisch gezien onstaan er zo on beperkte mogelijkheden", weet Kooloos heel zeker. Bouwvergunning Een dergelijke uitbreiding stelt het partycentrum bovendien in de gelegenheid een andere, al lang gekoesterde wens in ver vulling te laten gaan: het ver plaatsen van de entree en de parkeerplaatsen naar de kant van de Apollolaan. De daarvoor benodigde grond heeft het par tycentrum reeds in eigendom. „Als de haven niet doorgaat, zit ten we dus met peperdure par keerplaatsen." Een ontsluiting voor La Fran ce aan de Apollolaan heeft voor het partycentrum als groot voordeel 'dat we niet meer het zaaltje achter de kerk (de rooms-katholieke kerk aan de Rhijngeesterstraatweg - red.) zijn', zoals Kooloos verwoordt. Nu moeten de kerk en het par tycentrum gedetailleerde af spraken maken over wanneer welk deel van de parkeerruimte door wie kan worden gebruikt. In de toekomst kunnen Iü France en de kerk wellicht hele maal hun eigen gang gaan. Werkgelegenheid Kooloos heeft nog geen aan vraag voor een bouwvergun ning ingediend bij de gemeente. Wel bestuderen gemeente ambtenaren of de plannen, die door een architect op papier zijn gezet, haalbaar zijn. Eigen lijk verwachtte Kooloos ant woord op die vraag te krijgen. In plaats daarvan vernam hij on langs dat de mogelijkheid be staat dat de Dr. K. Schilder school de nieuwe gebruiker van het Mariaschool-complex wordt. „Ik weet niet of het mee telt, maar als onze plannen worden uitgevoerd bieden wij werk aan twintig mensen. Nu zijn dat er dertien." De eventuele 'haven van Mar seille' sluit nauw aan bij het plan waaraan Kooloos reeds nu werkt. Het bestaande gebouw van het partycentrum is onlangs uitgebreid. Hij wil het op het 'station Gare du Nord' laten lij ken met een stationsbrasserie en -hal, treinstellen en restaura tie-rij tuigen. Gescheiden inzameling roept vragen op ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER Het jongerencentrum Utopia in Zoeterwoude verdeelt de Zoe terwoudse gemeenteraad toch weer. De hemieuwe onenigheid kwam gisteravond aan het licht in de raadscommissie financiën die vergaderde over de rechten en plichten van Utopia, nu het jongerencentrum is aangewe zen als de huurder van het oude binnenbad. Utopia heeft onlangs in een brief aan de gemeente laten we ten bereid te zijn om de helft van de verbouwingskosten voor eigen rekening te nemen. Uto pia betaalt mee uit een lening, uit eigen middelen en met zelf werkzaamheid. Bij een eventue le verkoop van het complex in de toekomst, wil de vereniging een evenredig deel van de op brengsten ontvangen. CDA- wethouder R. Hogenelst vindt dit een vreemde voorwaarde. Hij wijst erop dat huurders hun investeringen in gebouwen te rugkrijgen. W. Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude ziet dat anders. Hij vindt dat gelet op de hoge bijdrage die van Utopia wordt gevraagd, het jongerencentrum in feite mede-eigenaar is. De voorgestelde constructie met twee eigenaren - waarvan er één verhuurder is - is in de ogen van Ooijendijk een vreemde. Hij pleit ervoor dat de ge meente het zwembad zodanig verbouwt dat het als een casco wordt opgeleverd* De vereni ging zou dan huur moeten be talen en zelf kunnen bepalen hoe ze de ruimte inricht. Spon soring, zelfwerkzaamheid en een eigen financiële inbreng zijn dan de verantwoordelijk heid van Utopia. Ook WD'er I. Spreij spreekt van een 'ongewenste, halfslach tige mede-eigenaarsconstruci- te'. Zij pleitte evenals Ooijendijk voor één verhuurder - de ge meente - die een behoorlijk ge bouw voor een realistische huursom dient te verhuren. Omdat ook het CDA zo denkt, ziet het ernaar uit dat aan de verbouw van het voor Utopia bestemde gedeelte voorlopig nog niet kan worden begonnen. De wethouder meent dat een nieuwe berekening misschien pas in april aan de raadsleden kan worden voorgelegd. Wel zal worden gewerkt aan het gedeelte voor de toegang tot hei buitenbad en de perso neelsruimten. Het bad moet immers op 1 mei open. Is er op die datum niet aan alle voor waarden voldaan, dan blijft toe stemming van de arbeidsin spectie voor de openstelling van het zwembad uit. VOORSCHOTEN ASTRID VAN DEN BERG „Ik heb nooit etensresten. Ik heb de oorlog nog meege maakt." Het invoeren van het gescheiden ophalen van huis houdelijk afval, roept in Voor schoten heel wat vragen en ook enige protesten op. De afgelo pen weken informeerde het ge meentebestuur zijn burgers over het nieuwe systeem. Er is inmiddels een gft-afvalwijzer verspreid en in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marij- kelaap werd gisteren een eerste gft-voorlichtingsavond gehou den. Vooral de gft-container was onderwerp van gesprek op de informele bijeenkomst. Vanaf half februari worden alle laag- bouwwoningen voorzien van zo'n groene afvalbak. De ene bezoeker dacht dat de container met een inhoud van 130 liter veel te groot zou zijn, de ander meende dat hij, zeker in de zo mer, met tuinafval wel twee containers per week zou kun nen vullen. De aanwezige ge- meentevoorlichters stelden de mensen gerust: „Kijkt u nu eerst hoeveel afval u per week heeft. Als blijkt dat u aan de kleine bak niet genoeg heeft, kunt u een container van 240 liter vragen." Heel wat Voorschotenaren maakten zich zorgen over de stank. De gft-containers zullen eens in de twee weken worden geleegd. Het restafval, dat voor lopig nog in vuilniszakken moet 'Plan veel te massaal voor deze plek' fis het aan La France ligt, wordt het pand van de Mariaschool zo snel mogelijk bij het partycentrum ingelijfd. foto hielco kuipers worden aangeboden, haalt de gemeentereiniging één keer per week op. „Die gft-bak gaat na tuurlijk vreselijk stinken. Waar om haalt de gemeentereiniging niet een keer per week het 'nat te' afval en eens in de twee we ken het 'droge' afval op?", werd er gevraagd. Voorlichter M. van Bruggen probeerde met een demonstra tie van het deksel de twijfels weg te nemen. „De bak wordt luchtdicht afgesloten, dus met de stank zal het wel meevallen. Je moet de container wel schoonhouden, want als het vuil gaat aankoeken, gaat het ruiken." Een bezoekster zag een mogelijkheid tot het scheppen van werkgelegenheid: „Waarom stelt de gemeente geen mensen aan die de bakken na het legen schoonmaken? Ik heb daar wel wat extra reinigingsheffing voor over." Informatielijn Maar niet iedereen was het met haar eens. De reinigingsrechten stijgen in 1992 al met 17 pro cent. Een betere oplossing om het aankoeken van vuil te voor komen is dan ook het gebruik van papieren vuilniszakken, die bij verschillende supermarkten te koop zijn. Die kunnen zonder bezwaar in de gft-containers worden gebruikt. Of de mensen kunnen hun etensresten in een krant wikkelen om de ergste vervuiling te voorkomen. Ook Voorschotenaren krijgen informatie over het gebruik van de gft-container „De bak wordt luchtdicht afgesloten, dus met de stank zal het wel mee vallen." eoto hielco kuipers krantepapier is niet schadelijk bij de verwerking tot compost. „Dat wil niet zeggen dat u dus al uw oud papier in de gft-con tainer moet gooien. Dat moet u nog steeds naar de papierbak brengen", corrigeerde gemeen te-ambtenaar G. Preuter snel. „In de afgelopen weken heb ben we via onze GFT-informa- tielijn ook heel wat vragen ge kregen van mensen die al een compostvat in de tuin hebben", vertelde Preuter. „Dat zijn er in Voorschoten ongeveer vijfhon derd. Zij vroegen zich af of voor hen een gft-container niet over bodig zou zijn. Maar dat is niet zo. Je kunt niet zomaar alles composteren in je achtertuin. Dikke takken doen er jaren over om tot compost te worden. Het zelfde geldt voor sinaasappel schillen. En aardappelschillen kunnen zelfs schadelijk zijn voor je tuin. Al die zaken kun nen de mensen dus in de gft- container kwijt. In het Drentse Wijster wordt dit afval bewerkt en tot compost gemaakt." Restafval Een enkeling stelde kritische kanttekeningen bij de goede be doelingen van het gft-project. „Er wordt heel wat verwacht van de burgers en ze moeten er nog dik voor betalen ook", merkte een mevrouw op. Maar de gemeentewoordvoerders hadden een afdoend antwoord. .Als we het afval ongescheiden blijven aanbieden zullen we nog veel meer moeten gaan betalen voor de verwerking. Het ge scheiden aanbieden van afval is uiteindelijk goedkoper. Eind '93 moet heel Voorschoten dan ook voorzien zijn van de groene containers. Daarna beginnen we met het invoeren van grijze containers voor het restafv^ Tegen die tijd zullen veel Voorschotenaren al aan het ge scheiden aanbieden gewend zijn, is de verwachting van de gemeente. Niet iedereen heeft overigens moeite met de groene bak in zijn tuin of op de achter plaats. „Ik heb eigenlijk maar één vraag", zei een meneer haast verontschuldigend, terwijl hij de groene voorbeeldcontai ners die in het zaaltje stonden opgesteld, bekeek: „Hoe weet ik welke bak van mij is?" „Uw huisnummer komt erop te staan", wist Van Bruggen ook die vraag te beantwoorden. Vanavond is er nog een gft- voorlichtingsavond in het Acti viteitencentrum Noord-Hof land, Aletta Jacobsplantsoen 97 in Voorschoten. De bijeen komst begint om 19.00 uur en duurt tot 21.00 uur. Er kan ook worden gebeld naar de gft-in- formatielijn, tel. 600760. Deze lijn is op werkdagen bereik baar van 9.00 tot 13.00 uur. dien komt het complex te dicht bij de woonhuizen en gaat er parkeerruimte en groen verlo ren. „Het is visueel weinig crea tief', oordeelde G. Hogervorst, die behalve buurtbewoner ook gemeenteraadslid is voor het CDA. Procederen Grote onduidelijkheid bestond er bij de bewoners over de exac te inhoud van de plannen en vooral over de procedure die de gemeente volgt. De onderhan delingen met Veldstra moeten vooralsnog meer duidelijkheid bieden en een gelegenheid om de wensen van de buurt op tafel te leggen. Wanneer de gemeen te niet tegemoet komt aan de verschillende eisen, overweegt de buurt bezwaar aan te teke nen bij de gemeente. „We moeten eerst met de wethouder gaan praten. Als die niet wil luisteren, kunnen we gaan procederen. En dan kan het wel een paar jaar duren voordat er een steen wordt ge legd", aldus Hogervorst. Omwonenden van het Lei- derdorpse Van Alphenplein willen protesteren tegen de plannen die de gemeente heeft om op deze plek nog dit jaar 84 woningen voor ouderen te bouwen. In de Menswordingkerk spraken circa veertig bewoners van de Luykendreef, de Van Lennepdreef, de Huygens- dreef en de Coomhertdreef zich gisteravond uit tegen het voorbereidingsbesluit voor het complex, dat drie verdiepingen moet gaan tellen. Een commissie van omwonenden moet ver antwoordelijk wethouder H. Veldstra ervan overtui gen de plannen te herzien. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Het complex moet op de plaats komen van de twee gebouwen van de.basisscholen 'De Hobbit' en 'Samen Onderweg', die zijn De ouderenwoningen worden gebouwd op de oude plek van de scholen De Hobbit en Samen Onderweg. foto jan holvast verhuisd naar de nieuwbouw in .de Buitenhof. De bewoners van de Voorhof toonden zich ver ontwaardigd dat zij via de kran ten moesten vernemen van de plannen voor het plein. „De ge meente vindt dat zij alle demo cratische mogelijkheden hand haaft, maar zij treedt die nu met voeten", aldus een bewoner. Het ontwerpplan voor de se niorenwoningen roept vooral bezwaren op door de hoogte. Een gebouw van drie verdiepin gen zal het plein volledig be heersen, de zon wegnemen en de waarde van de huizen doen dalen, vreest de buurt. Boven-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17