Leiden famggj Nu wordt Haarlemmerweg bezocht door deze plaag' Hi r sn Kantonrechter legt reder toch parkeerboete op Dinsdag «11 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER W1M WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving* RON VAN HAASTREGT 15 Gemeentelijk woonwagenbeleid onderzocht De Leidse bevolking heeft zich altijd redelijk tolerant op gesteld tegenover de woonwagenbewoners. Heel anders ligt dat bij de plaatselijke gemeentebestuurders en poli tie. Die keken neer op de 'kampers' en trachtten hen het leven zo zuur mogelijk te maken. Sommigen hadden echt fascistoïde trekjes. Voor 1918 stonden de woonwagens over de hele stad verspreid. Dit leverde volgens onderzoeker Verburg amper problemen op. Hier een groepje aan het Utrechtse Jaagpad omstreeks 1900. foto gemeentearchief LEIDEN ROY KLOPPER Dit concludeert Richard S. Ver burg in zijn doctoraal scriptie sociaal economische geschiede nis 'De Leidse woonwagenbe woners: 40 jaar geïsoleerd'. Ver burg, die op 3 maart hoopt af te studeren aan de rijksuniversiteit Leiden, onderzocht de houding van de lokale overheid jegens de woonwagenbewoners in de periode tussen 1918 en 1960. Duidelijk wordt dat de Leidse bestuurders eigenlijk niets heb ben nagelaten om de woonwa genbewoners weg te pesten. Het is ze niet gelukt, maar de behandeling van de kampers vormt een zwarte bladzijde in de Leids politieke en justitiële geschiedenis. „Ik ben echt fas cistoïde uitspraken tegengeko men van burgemeesters, raads leden en politiecommissaris sen", aldus Verburg. In het openbaar werden de kampbewoners belasterd, bela chelijk gemaakt en uitgemaakt voor onontwikkelde lieden. Mooi voorbeeld daarvan is een uitspraak van het raadslid Itallie van Embden, die in 1932 geld voor verlichting op het kamp liever wilde gebruiken voor de bouw van een afdakje voor paarden. „De mensen wordt daardoor eerbied geleerd voor het leven en nuttigheid van die ren. Dat werkt beschavend en het ligt op de weg van de over heid om dit te bevorderen." Last De ellende begon eigenlijk in 1918 toen per wet werd gere geld dat de woonwagens op aparte plekken in de stad moes ten komen en niet meer tussen gewone huizen her en der in de stad. In eerste instantie werd gedacht aan een terrein langs de Haarlemmertrekvaart. Dat vond evenwel geen gena de in de ogen van het gemeen tebestuur. De woonwagens zou den te dicht op de gewone wo ningen komen te staan. Daarbij konden bezoekers van de 3 Oc- toberfeesten er last van hebben, zo meende de gemeente. Daar om werd een weilandje aange kocht aan de Lage Morsweg. Men was redelijk tevreden over deze oplosssing. „Als de woon wagens op willekeurige plaatsen in de gemeente komen, levert dat natuurlijk problemen op. Wil men het toezicht op de be- wofiers, die steeds bijzonder toezicht vereisen, centraliseren dan is aanwijzing van een be paalde plaats geboden", sprak burgemeester Sande-Bakhyzen. De inrichting van het kamp aan de Morsweg was niet om over naar huis te schrijven. Dat is overigens ook nooit de be doeling geweest. „Dit kamp hoeft niet luxueus te worden in gericht, want in Den Haag ge beurt dat ook niet", luidde de simpele verklaring van de bur gemeester. Maar op last van de wethouders werden toch enkele voorzieningen aangebracht. Desondanks waren er veertig jaar lang geen vuilnisbakken, waardoor het wemelde van de ratten op het kamp. Voor de Tweede Wereldoorlog waren slechts één kraan en één toilet beschikbaar voor dertig wagens. Onaantrekkelijk Vlak voor de oorlog kwam een discussie op gang om het kamp aan de Lage Morsweg te ont mantelen. Doordat de wijk zich snel uitbreidde, kwam de be bouwing volgens de gemeente te dicht op het kamp, en dus moesten de woonwagens wij ken. Want de gemeente wilde wel vasthouden aan haar basis principes: het kamp moest een afgezonderde ligging hebben, zo onaantrekkelijk mogelijk zijn en het mocht amper geld kos ten. De plannen gingen even in de ijskast tijdens de bezettingstijd. De Duitsers dwongen het Leid se woonwagenvolk naar verza- melkampen elders in het land te gaan. Doel was om ze gedwon gen op te nemen in de normale bevolking. Ze maakten bij de aanschrijvingen dankbaar ge bruik van de uitgebereide regi stratie die de Leidse overheid had aangelegd van de bewo ners. Opvallend is de overeen komst tussen de Duitse en Leid se aanpak. Ook het plaatselijke beleid was er immers op gericht de kampbewoners ervan te overtuigen dat ze beter een ge woon huis konden betrekken. Overigens werden de Neder landse woonwagenbewoners niet gedeporteerd naar concen tratiekampen, na de oorlog keerden de meesten weer terug. Plaag In 1951 werd het kamp Lage Morsweg gesloten en een nieuw regionaal verzamelkamp ge opend aan de Broekweg. Daar kwamen ook woonwagens uit Voorschoten, Warmond, Zoe- terwoude, Leiderdorp, Oegst- geest, Rijnsburg en Sassenheim te staan. Al deze gemeenten be taalden mee aan de inrichting en het onderhoud. Met de ver huizing kwam een eind aan een jarenlange discussie, waarbij stevige taal werd gesproken. De commissaris van politie in de jaren dertig: „Wordt de Lage Morsweg bevrijd van deze plaag, nu worden de Haarlem merweg en omgeving door deze plaag worden bezocht. Dat viel nogal mee. Verburg vond bij zijn onderzoeken geen klachten van burgers over het kamp langs de Haarlemmer trekvaart. In al die jaren sinds 1918 is slechts één brief ver stuurd door' bezorgde Leide- naars; 84 bewoners van de Lage Morsweg ondertekenden een brief aan de gemeente. „Het ui terlijk van dit kamp kan aller minst bijdragen tot verhoging van het aspect van de Lage Morsweg. Onder de voortdu rend wisselende bevolking ko men elementen voor die door hun gedrag, hetzij dat ze bede len, hetzij dat ze onderlinge ve tes ten aanschouwe van ieder een uitvechten, de ergernis van aan wonenden en voorbijgan gers opwekken", aldus de brief schrijvers. Zij hadden het overigens bij het verkeerde eind. Verburg is geen voorbeelden tegengeko men van bedelaars. De meeste kampers werkten als machinist, venter, arbeider in de wegen bouw of filmhandelaar. Ook hier trachtte de overheid de be woners tegen te werken. Zo werd in Leiden een ventverbod afgekondigd, waardoor veel in gezetenen van het kamp finan ciële problemen kregen. Daarbij moesten ze ook nog een kwartje stageld per dag betalen, in de jaren twintig een uitzonderlijk hoog bedrag. Enkelen 'vlucht ten' dan ook naar andere ste den, die hierover op hun beurt weer klaagden. Na enkele jaren werd het stageld afgeschaft, om de simpele reden dat incasso van de gelden steeds moeilijker werd door de armoede. Het onderzoek van Verburg gaat tot 1960, omdat de Wet op woonwagens en woonschepen van 1918 rond die tijd werd ver anderd. Toch is er sindsdien weinig verbeterd. In 1988 pro moveerde sociaal wetenschap per M. Penninx op een onder zoek naar de minderdheidsvor- ming en emancipatie van onder anderen woonwagenbewoners Het aantal bijstands- en uitke ringsafhankelijken onder hen is nog altijd groter dan bij welke groep dan ook. Penninx schrijft dit onder meer toe aan de beroerde loka- tie van de standplaatsen en de slechte omstandigheden die er heersen. Zo ondervinden de huidige kampers nog altijd de naweeën van een wet in 1918 De gemeente Leiden heeft hen sinds 1918 geïsoleerd van de 'gewone' bevolking, en gezien de huidige lokatie aan het I rek vaartplein is dat niet wezenlijk veranderd. VRIJE TIJD Cursussen Bij voldoende belangstelling gaan binnenkort drie taalcur sussen van start in buurthuis Vogelvlucht. Deelnemers kun nen zich inschrijven voor Frans, Engels en Arabisch (voor begin ners). Informatie: tel. 313648. Gespreksgroepen Verzorgers van dementerende familieleden kunnen zich aan-» melden voor "het deelnemen aan een gespreksgroep van de stichting Ouderenwerk. Infor matie: tel. 123744. Musical Het musical-gezelschap OTIS uit Leiden/Voorschoten brengt vrijdag 14 en zaterdag 15 de musical Calamity lane. De voor stellingen beginnen om 20.15 uur in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest. Kaarten kosten 17,50 gulden en zijn verkrijg baar aan de zaal en bij de Leid se VW aan het Stationsplein. Vrije Lijn De Vrije Lijn, de ziekenomroep van het AZL, maakt zondag 16 februari radio- en tv-opnamen in Antonius Clubhuis. Aan het programma werken Marina Metz, Crazy Henry en De Boe merang mee. Publiek kan de opnamen bijwonen, vanaf 13.45 uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Droomfabriek 'The Boppers' treden zondag 16 februari op in de Droomfabriek (Oude Singel). De band speelt jazz. Aanvang 21.00 uur. Er is een begin ge maakt met de sloop van het voormalige pand van Elascon, dat enkele weken geleden door brand werd verwoest. Het gebouw aan de Zoeterwoudseweg was toen al verlaten door het gevelbe- kledingsbedrijf. In 1990 verhuisde de produktie-afdeling naar Ridderkerk en het kantoorperso neel en de directie volgden eind vorig jaar. Het pand is nu in handen van ma kelaardij Romeyn uit Lisse en van Ouwehand Bouw uit Katwijk. De Kat- wijkse projectont wikkelaar wil op het terrein wonin gen bouwen. FOTO HIELCO KUIPERS eigenaresse van een kwaadaardige viervoeter giste ren voor de Leidse kantonrech ter verschijnen. Feit was dat de Sassenheimse vrouw 'uit lief hebberij' een kennel met vier honden bezat. Eén was er in au gustus 1990 ontsnapt en had zich daarbij in de Kagervoorde te goed gedaan aan een zwak ker ras. „Wat heeft u voor ras", informeerde de rechter. Nou, het waren Russische windhon den. „Agressief?" Nee hoor. De rechter hield de reusachtige vrouw een verklaring voor, die ze zou hebben afgelegd. Maar dat ontkende ze. Niet zij, maar haar zoon en een vriend had den een verklaring afgelegd. „Ik moest werken." Dus het kroost had die dag de beesten aan de riem uitgelaten en die vriend was zo onervaren geweest met honden dat er zich een had los gerukt. Een vreemde hond had de gevolgen ervan ondervon den. „Ik heb de jongens als ge tuige bij me", zei de vrouw, „maar wilt u met de naam van die vriend voorzichtig omsprin gen, want hij wil een hondenbe- drijf beginnen en dan zou dit verhaal een slechte start zijn." Getuigenissen werden echter niet nodig geacht, dus een i viel c Dev de 'Mijn honden agressief? Nee hoor' paalde agent die niet kan uit staan dat ik honden heb, dus telkens als hij er een ziet denkt hij: beet!", sprak ze verontwaar- digd. Die honden van haar denken blijkbaar heel wat anders, al had zo'n Russische windhond de andere blaffer in iedere geval zo toegetakeld dat er een dieren arts aan te pas moest komen. „En ik zie dat u de rekening van de dokter hebt betaald", zei de rechter. Nou, de vrouw zei hele maal niets betaald te hebben. Maar ze sloeg nadenkend haar hand voor de mond, toen de rechter haar de rekening liet zien. Er begon haar zogenaamd iets te dagen. „Het is lang gele den, ik moet het vergeten zijn", zo begon ze haar geloofwaar digheid nog verder te ondermij nen. Ach, het was maar een beet. Kip In onzekerheid kreeg de vrouw nog iets te horen van de rechter. „U zegt geen verklaring te heb ben afgelegd. Maar wat is dit dan? U hebt gezegd dat de klink van de deur van de schutting niet goed zou hebben gezeten?" „O. maar voor die zaak ben ik al voor veroordeeld", sprak ze als of het de gewoonste zaak ter wereld was. Ik dacht dat ik hier voor een andere zaak stond." „Ja", zei de rechter, ik dacht al: waar zijn die getuigen voor?" In de chaos bracht de officier van justitie gisteren enig licht. Hij vertelde de rechter dat de hon den van mevrouw al verschil lende malen waren losgebro ken, en dat was ook met bijten gepaard gegaan, justitie had de vrouw sinds 1987 al zes keer zien langskomen vanwege haar honden. Agressief waren de beesten niet. nee. nee. Maar als ze ontsnapten deden ze wel eens iets. Een Sassenheimse kat en een kip uit het dorp konden hun ontmoeting met de ont snapte schatjes BEGANE GROND Zittingzaal rechts Wachtkamer links EERSTE ETAGE Griffie k 4 Inlichtincen k 4 Voogdij zaken k 4 KINDERRECHTER Str*fz«keHwachtmm„ OUDERVEHHOREN inmiddels niet meer navertel len. Bij een andere gelegenheid had een van haar huisdieren een aanrijding veroorzaakt. Nu was een willekeurige hond het slachtoffer. Spijt toonde de vrouw niet. De ene keer was het een vriend die het beest niet begreep, dan weer had een dochter de deur van de schutting niet goed dichtgedaan, een volgende keer lag het aan het mechaniek van de schpttingdeur. Zo'n mens heeft dan een keer een stok achter de deur nodig, vond ook de officier. Hij eiste daarom vijf honderd gulden, honderd voorwaardelijk. De rechter was het er mee eens. „Nu honderd gulden betalen en als het binnen twee jaar weer gebeurt de rest." De vrouw vond het nog fors ook. Want ze beweerde natuurlijk ondertus sen een ander soort schutting rond die kennel te hebben. Honderd gulden. Die Sassen heimse agent moet dus voorlo pig nog maar zijn ronde in de buurt van de Kagervoorde blij ven doen. En dan maar hopen dat hij zijn blaffer op zak kan houden tegen de bijter. Vertrouwen „Ik kom hield een parmantige jongen met een rossige stekelkop even later de rechter voor. „Maar is meneer er dan zelf niet?" Ja, die was er wel, maar die kon zich niet zo goed verwoorden. Maar hij moest ook maar even naar voren komen. Zodat er toch twee keurige jon gens voor de rechter stonden. De een had anderhalf jaar terug 's avonds zonder fietslicht op de Leidse I logewoerd gereden en zijn vriend een rechtenstu dent zou hem verdedigen. De fietser stotterde en mompel de wat, zodat zijn vriend maar gretig van wal stak. „Edelachtbare, als je in de Bree- straat zonder licht Fietst word je nooit bekeurd. Sowieso niet. En dan bij toeval op de Hogewoerd plotseling een keertje wel. Dat is in strijd met het vertrouwensbe ginsel. want je rekent er nfet op. Art. 24 wetboek van strafrecht. U hebt zelf eerder gezegd dat het Leiden aan een behoorlijk opsporingsbeleid ontbreekt, omdat er geen agenten zijn om alle fietsers te controleren." „Ja, maar u vertelt het vervolg niet, want u ziet dat ik wel degelijk tot veroordelingen kom", zo had de rechter er grijnzend van terug. Na wat gegrinnik kwam de officier van justitie aan het woord, die goed aanvoelde dat deze advocaat-in-spe net zijn strafrechttentamen met goed gevolg had afgelegd. „Maar me neer, tachtig procent van de in braken blijft onopgelost. Toch heb ik nog nooit een inbreker gehoord, die zei dat hij er op kon vertrouwen om te mogen inbreken." Het feit was wel ge pleegd, dus voor het mooie ver haal toch maar 35 gulden. „En wat vindt u van die eis?", zo keek de rechter ten slotte vra gend naar de fietser. „Nou, ik ben het er wel mee eens", schutterde die heel onhandig, waarop de rechter conform vonniste. Was dat nou de dank van de verdachte voor de woor den van zijn vriend? Welnee, plotselinge spijt van het toneel stukje. LEIDEN EMIEL FANGMANN De Leidse reder jac. M. Slinger land is gisteren door de kanton rechter tot een geldboete van 35 gulden veroordeeld omdat hij twee jaar geleden een busje voor personenvervoer op het trottoir op de Beestenmarkt parkeerde. De reder werd voor één bon veroordeeld, maar ver telde dat hij twee jaar geleden in totaal tien tot twaalf keer is bekeurd voor dezelfde overtre- ding. Slingerland liet de zaak voor komen omdat hem in het verle den een parkeerregeling zou zijn toegezegd. De reder had daartoe contact gezocht met de net aangetreden wethouder Walenkamp (economische za ken, toerisme). „Ik ben al twin tig jaar met wethouders in de weer, eerst Kret, toen Waal. Pe ters. Fase, Marietje van de Mo len. Nu zou het geregeld wor den." Walenkamp stuurde daarop de dienst parkeerbeheer naar de reder. Die hoorde daar na echter niets meer. Slinger land ging er echter vanuit dat hij de boetes die hij in die tijd kreeg niet zonder meer hoefde te betalen. Slingerland was tot twee jaar geleden eigenaar van de rond- vaartdienst aan de Beesten markt. Nu beperkt hij zich tot cruises vanaf de Haven. Hij zei dat 'de gemeente zijn bedrijf in drieën heeft gekloofd'. Omdat bij de rondvaartboot aan de Beestenmarkt vroeger ook re clame voor die cruises werd ge maakt, haalde Slingerland toe risten, overwegend ouderen', met een busje aan de Beesten markt op. Hij verklaarde gisteren tegen de kantonrechter dat hij op/et telijk geen geld in de parkeer meters van de Beestenmarkt deed. omdat dat te duur werd en hij vaak maar een of twee minuten met het busje stil stond. „Ik stond er niemand in de weg." Volgens rechter Morshuis kon een veroordeling nu geen kwaad. Slingerland zou er zelfs sterker mee staan ten op zichte van de gemeentelijke autoritei ten. „Dan kun u laten zien dat u een keer veroordeeld bent. an ders denken ze dat u telkens wordt vrijgesproken en laten ze het zo, als het is zoals u zegt." Wethouder Walenkamp aegi in een reactie niet te weten wat de dienst parkeerbeheer met Slingerland heeft afgesproken „Ik heb van hen ook niets men gehoord. Maar ik heb nooit wil len goedpraten dat reder Slin gerland daar zomaar kon staan Wel was ik van mening dat er daar gelegenheid tot in- en uit stappen moest zijn. maar niet voor Slingerland alleen. Ik zal het uitzoeken.". Bijeenkomst voor freelancers Speciaal voor freelancers houdt de Stichting Werkgelegenheid Ijc\ den donderdag 13 februari een bijeenkomst. De verschillende as pecten van het werken als freelancer worden behandeld (nevenin komsten, inkomsten uit de onderneming, btw-plichtig of niet). De bijeenkomst begint om 20.00 uur (Evertsenstraat 99) en de toe gangsprijs is 15 gulden. Informatie: 071-219811 AGENDA dinsoag 11 februari Letden Stoeten txi Speeltuinvereniging Steventi C ran B'uggeoad 2. aanvang 20 00 uur UenOegVgeett m Gemeentecent'um Ly" DeCrect* Ba»*j,r m Gymraai De B»i< Y m 16 00 tce 17 00 uv «t Gemeemcttappedi» 20. van 20 EMIEL FANGMANN woensoag 12 februari 'i .11'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15