Leiden Lage inkomens niet in nieuwbouwhuizen Studenten zien Nieuw Burgerlijk Wetboek als een gat in de markt 'Doe wat tegen de vliegtuigherrie, of anders... Raad debatteert op vrije dag over discriminatie Getuigen 'par keer moord' worden opnieuw gehoord door Haags gerechtshof Lintje maakt eind aan gepeuter Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN Dinsdag *11 februari 1992 Nieuw gebouwde huurwoningen zullen niet meer wor den toegewezen aan mensen met een laag inkomen. Dat is het gevolg van een maatregel om geen huizen toe te wijzen wanneer de bewoners meer dan 250 gulden huur subsidie nodig hebben. De maatregel betekent dat de laagste inkomens maximaal 553 gulden huur kunnen verwonen, de huur van nieuwbouwwoningen ligt aan merkelijk hoger. - 'ryy^w Annemieke Bakker (links), Katinka Tattersall (midden) en Irene Lots van de Praktijkjuristen Leiden: „Studenten hebben een voorsprong op advoca ten. Wij zijn immers al jaren bezig met het Nieuw Burgerlijk Wetboek". foto hielco kuipers LEIDEN «GERT VISSER Dat blijkt uit een nota van B en W. Donderdagavond spreekt de politiek zich in de raadscom missie volkshuisvesting uit over de maatregel die, als het B en W ligt, op 17 februari van kracht wordt. B en W en de woning bouwverenigingen vqldoen hiermee aan richtlijnen van het rijk die er toe moeten leiden dat de uitgaven voor huursubsidie binnen de perken blijven. In praktijk zullen de laagste inkomens nu aangewezen zijn op bestaande 'goedkope' wo ningen. Omdat er daarvan vol doende zijn in Leiden (76 pro cent van de huurwoningen heeft een huur die lager is dan 553 gulden) leidt dit nauwelijks tot langere wachttijden. De ge meente schat dat de gemiddel de wachttijd voor de laagste in komens met een maand zal toe nemen. De wachttijd bedraagt nu zo'n vijf tot zes jaar. Op de 250 gulden-maatregel worden een aantal uitzonderin gen gemaakt. Hij is niet van toe passing op senioren en oude renwoningen en aangepaste huizen. Daarvoor kan wel meer dan 250 gulden huursubsidie worden verkregen. Ook ex- treem-urgenten en mensen die op medische indicatie moeten verhuizen, zullen niet onder de maatregel vallen. Ten slotte wordt ook voor de zogeheten groep doorstromers die dit jaar kans maakt op een nieuwe woning, maar die vol gens de nieuwe regels niet zou mogen betrêkken, een uitzon dering gemaakt. Het gaat in dit geval om ongeveer 40 woning zoekenden. Overigens wenst staatssecre- atris E. Heerma (volkshuisves ting) geen uitzondering te ma ken voor mensen die menen dat hun inkomen omhoog gaat waardoor zij over een aantal ja ren genoeg zouden hebben aan 250 gulden huursubsidie. Ook duurdere woningen waarvoor anders geen huurders worden LEIDEN Op uitnodiging van het Meld punt Discriminatie Leiden houdt de Leidse gemeenteraad op zaterdagmiddag 21 maart een bijzonder debat. De raads leden gaan dan praten over het minderhedenbeleid dat door Leiden wordt gevoerd. Zaterdag 21 maart is de interna tionale anti-discriminatiedag. Op het Stadhuisplein wordt dan gewoontegetrouw een manifes tatie gehouden, waaraan orga nisaties als de Stichting Welzijn, Amnesty en het Migrantenpro ject SKIL meewerken. Dit jaar is het thema 'Europa 1992 en de toename van racistische ten- denzen'. gevonden, mag de gemeente niet aan lage inkomens toewij- Van de in het totaal 9300 huurders die vorig jaar huur subsidie ontvingen, kregen er 2300 meer dan 250 gulden per maand. Omdat de maatregel geen gevolgen heeft voor huur ders die niet verhuizen, is aantal mensen dat wordt geconfron teerd met de gevolgen ervan veel lager. Het gaat volgens de gemeente om circa 200 huur ders. De gemeente hoopt met deze berekeningen de kritiek van Groen Links, SP en WD te heb ben ontzenuwd. Deze partijen vreesden dat de lage inkomens veel langer zouden moeten wachten op een woning. Dit standpunt werd gedeeld door het Instituut Burgerraadslieden dat aandrong op een uitgebreid onderzoek. De gemeente meent daar nu aan te hebben voldaan. Volgens E. Snelders, voorzit ter van het Meldpunt Discrimi natie Leiden en D66-raadslid, slaagden politici er in vorige ja ren onvoldoende in het Leidse minderhedenbeleid aan de be zoekers van de manifestatie duidelijk te maken. Hij vindt ook dat het Leiden aan een sa menhangend beleid ontbreekt. Daarom nodigt het Meldpunt dit jaar de raadsleden uit in een speciale raadsvergadering te de batteren. Snelders zegt dat het debat, waaraan de fractievoor zitters al hun medewerking toe zegden, op 21 maart vooral symbolische waarde zal heb ben. Het zou ook voor het eerst zijn dat de raad op een zater dagmiddag bij elkaar komt. 'i f LEIDEN «GERT VISSER Met de invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek hebben stu denten een gat in de markt op het terrein van de wetskennis ontdekt. Advocaten die (nog) onvoldoende op de hoogte zijn van de laatste juridische ont wikkelingen, kunnen hulp vra gen aan gevorderde rechtenstu denten die, tegen betaling, gaan speuren in bibliotheken en ar chieven. In zeven universiteits steden, waaronder Leiden, zijn inmiddels de zogeheten bu reautjes 'Praktijkjuristen Neder land' van start gegaan. De praktijkjuristen doen niet veel anders dan de student die tijdens zijn stage hand- en spandiensten verricht op een advocatenkantoor om ervaring op te doen. Zij rekenen vooral op verzoeken om hulp van klei nere advocatenkantoren die doorgaans niet over stagaires beschikken en onvoldoende fi nanciële middelen hebben om voor deze klusjes administratie ve medewerkers in dienst te ne men. Het initiatief tot de landelijke keten van praktijkjuristen is een half jaar geleden in Maastricht genomen. Daar ging het eerste bureautje van start van waaruit studenten werden gezocht om in alle Nederlandse universi teitssteden bureautjes te be mannen. De bezetting wisselt, wanneer de praktijkjuristen af studeren en 'echt' aan de slag gaan, om de paar jaar. De drie Leidse studenten/on dernemers zijn op 15 januari met hun aktiviteiten gestart. Opdrachten zijn er nog niet binnengekomen, vertelt Anne mieke Bakker, wel veel verzoe ken om informatie over wat het bureautje heeft te bieden. „Stu denten hebben een voorsprong op de advocatuur", zegt Bakker. ..omdat het Nieuw Burgerlijk Wetboek al jaren de basis voor hun studie vormt terwijl de meeste advocaten er pas on langs mee werden geconfron teerd." Nuttig Het werkterrein van de Leidse praktijkjuristen omvat de arron dissementen Den Haag en Haarlem. Het bureau garan deert dat binnen 72 uur. ten zij van tevoren anders is afgespro ken, de opdracht wordt uitge voerd. Dat kost de opdrachtge ver 50 gulden per uur met een maximum van 200 gulden. Het bureau kan bovendien beschik ken over de kennis en ervaring die elders in den lande wordt vergaard. De zeven bureaus wisselen de resultaten van hun speurwerk uit. „Wij zijn geen advocaten en we wijzen onze opdrachtgevers er dan ook op dat zij hun eigen verantwoordelijkheid houden", zegt Bakker, „het is niet de be doeling dat zij in een bepaalde zaak volledig op onze informa tie afgaan. Het voordeel voor ons is dat we datgene dat we dagelijks leren nu in de praktijk kunnen brengen. En met zo'n eigen bureautje steek je ook nog wat op van ondernemingsrecht. Het geld wat we ermee verdie nen is natuurlijk ook mooi mee genomen. Dat geld is voor de Leidse ad vocaat mr. Sprenger nu juist het grootste probleem. Tachtig pro cent van de zaken die Sprenger doet, vallen in de categorie soci ale advocatuur. Zaken waar niet veel mee wordt verdiend. Sprenger, die deel uitmaakt van een klein advocatenkan toor, past precies in de doel groep van de praktijkjuristen maar zal weinig van hun dien sten gebruik maken. „Voor de commerciële advocatuur is dit misschien interessant. Maar waar moet ik het van betalen'' Voor de meeste zaken krijg ik niet meer dan 50 gulden per uur. Als ik dan ook nog anderen moet inschakelen, wat blijft er dan voor mij over?" Aan de andere kant: „50 gul den? Ik kan het niet voor dat geld", zegt mr Hees. werkzaam in de commerciële advocatuur Zijn belangrijkste probleem is de betrouwbaarheid. „Het lijkt me een nuttig initiatief. Voor de feitelijke vragen bruikbaar, maar voor zaken waar inzicht om de hoek komt kijken ga ik liever af op mijn eigen inzicht". NIEUWSLIJN Handgranaat ongeladen De handgranaat die eind januari werd gevonden bij een leerling van de technische school aan de Vondellaan, was niet voorzien van explosieven. Onderzoek van de marechausee en de Explo sieven Opruimingsdienst heeft dit uitgewezen. Hoewel louter een leeg omhulsel, valt de granaat to,$:h onder de wet wapens en munitie. De marechaussee onderzoekt nog hoe de 15-jarige scholier uit Voorschoten aan het wapen is gekomen. Auto botst met kruiwagen Een 86-jarige Leidenaar had gisteren een niet-alledaagse aanrij ding. De man draaide met zijn wagen de Oosterkerkstraat op vanaf de'Zijlsingel. Door de helling zag hij een kruiwagen over het hoofd die naast een berg zand stónd. Bij het passeren van de zandhoop hoorde de bejaarde een klap, hij was tegen de kruiwa gen opgereden. Zijn auto is aan de rechterzijde ernstig bescha- digd. Van de kruiwagen zijn de handvatten verbogen. 'U had die snor toch altijd al gehad?' Eerste prijsuitreiking Nationale Ideeënlijn LEIDEN ROY KLOPPER De kop is er af bij de Stichting Nationale Ideeën- lijn. Gisteren werd in restaurant De hoornbrug aan de Nieuwe Rijn de prijs uitgereikt voor het beste idee van de afgelopen maand. De eer ging naar de Leidenaar VV. Moseman. Waar veel ideeënmakers uitblinken in het bedenken van onbegrijpelijke constructies, is zijn idee van een kinderlijke eenvoud. Als het aan Moseman ligt, wordt iedere rol plakband voortaan aangeleverd met een lintje aan de zijkant. Dat kan na gebruik onder het laatste stukje worden gestopt. Op die manier kan het eindeloze gezoek naar het uitein de tot het verleden behoren. Inmiddels zijn on derhandelingen gestart met fabrikanten die het idee mogelijk kunnen uitwerken. De Nationale Ideeënlijn, waar mensen hun 'uitvindingen' da gelijks kunnen doorbellen, heeft inmiddels zo'n 200 reacties gehad. Het niveau ervan valt de initi atiefnemers. niet tegen. Ze hebben wel een cate gorie 'BOP-ers' ingesteld, wat staat voor Bijzon der Onhaalbare Plannen. Voorbéeld is een idee om de Sahara af te graven tot een vruchtbar is bereikt. Het overtollige zand moet dan n; Noord-Oostpolder. De ontstane berg mot Nederlands wintersportoord worden, wa milieu in bijvoorbeeld Oostenrijk weer o Nu nog onhaalbaar, maar leuk, luidde het o van de jury. Burgemeester Goekoop reikte d zen uit. Hij roemde het initiatief van een Na Ie Ideeënlijn. Alleen was hij niet even enthc over alle doorgebelde plannen. Met mam voorstel om de uitlaten van NZH-bussen t dak te monteren vond geen genade in zijn "Dat is dan precies ter hoogte van mijn wi mer op de Breestraat". Gisteren werd oo een 'probleem van de maand' geïntroducee bedoeling is dat bellers een bruikbare opl aandragen voor een tevoren aangegeven bleem. Deze maand staat de vraag centraal Leiden een autoluwe binnenstad kan wordi creëerd zonder dat een van de belanghebb erdoor wordt benadeeld. De organisatie wii re maand een feestelijk tintje geven aan c kendmaking van het beste idee. Merenwijkers boos op D66 Prijswinnaar W. Moseman geflankeerd door zijn vrouw en B. Gerretsen van de Nationale Ideeënlijn: een kin derlijk eenvoudige uitvinding. foto hielco kuipers LEIDEN IRENE VAN BEVEREN MEDEWERKSTER „Zowel de politici als de techni ci sturen ons met een kluitje in het riet! Dat is de uitkomst van deze voorlichtingsavond". Te leurgesteld en boos verlieten veel bewoners van de Meren- wijk gisteravond de aula van de Kardinaal Alfrinkschool. De Leidse afdeling van D66 had daar een informatie-bijeen komst georganiseerd over de maatregelen tegen de geluid- overlast van het vliegtuigverkeer boven Leiden. De avond leek veelbelovend. De kleine aula van de school zat bomvol. Een groot aantal be langstellenden moest zelfs ge noegen nemen met een staan plaats. De D66-fractie had een panel uitgenodigd, bestaande uit de heren Wilbrink en Boots- ma, beiden vertegenwoordigers van de Luchtverkeersbeveili ging, I. Kievits, coördinator van de commissie Geluidshinder Schiphol, H. van Woerden, lid van de D66-fractie van de Pro vinciale Staten Zuid-Holland en H. Roodenburg van de werk groep Luchtvaartoverlast Leiden e.o. Een gemêleerd gezelschap dat in staat moest zijn de vra gen van de verontruste Meren wijkers te beantwoorden. Roodenburg zette alle veront rustende feiten nog eens op een rijtje. Het luchtvaartverkeer bo ven Leiden is de laatste twee jaar sterk toegenomen. Ook het aantal nachtvluchten. In twee derde van alle gevallen landen de vliegtuigen op de Kaagbaan. Deze zuid-westelijke aanvlieg route is de bron van alle ellende voor Leiden en zou als favoriete landingsbaan zijn gekozen om de over geluidshinder klagende Noordhollandse dorpen te ont zien. Leidse bewoners kunnen echter klagen wat ze willen', maar zijn tot op heden roepen den in de woestijn omdat Zuid- Holland, in tegenstelling tot haar noordelijke zusje, niet meepraat bij de besprekingen van de Schipholplannen. prij- jp het ogen. erkka- k nog rd. De ossing i pro hoe in ?n ge- ïnden iede- le be- Genegeerd dus, terwijl vol gens Roodenburg „zes procent van de klachten over geluids hinder die de afgelopen jaren bij Schiphol werden geregi streerd vanuit Leiden afkomstig waren. Met de regio meegere kend elf procent. Voor de nachtvluchten liggen die per centages zelfs nog veel hoger: twintig procent voor Leiden en maar liefst vijftig procent als je de regio daarbij optelt". Rumoer in dc zaal bij deze getallen, maar het klapstuk kwam nog. Roodenburg: „Het heeft enig rekenwerk gekost, maar naar het zich laat aanzien, zal er in het jaar 2015 iedere tien minuten een vliegtuig over Leiden gaan tussen 24.00 en 07.00 uur 's nachts". Daarop barstte de bom in de zaal. Boze uitroepen over de herrie, het nu al niet kunnen slapen 's nachts. En waarom vliegen die ondin gen zo laag, waardoor ze nog meer lawaai maken dan nodig is? Als grootste boosdoeners werden unaniem de toestellen van de KLM genoemd. Die vlie gen volgens de Merenwijkers het laagst. Volgens Wilbrink wordt er on derzoek gedaan hoe er zo stil mogelijk kan worden geland. Als positief punt merkte hij aan dat de vliegtuigen boven Leiden op 3000 voet (1000 meter) over vliegen, terwijl de wettelijk be paalde norm slechts 1000 voet (300 meter) is, wat de geluids overlast aanzienlijk terugbrengt. De Merenwijkers waren niet overtuigd. De KLM toestellen werden weer van stal gehaald. Volgens iemand vliegen die zelfs onder de 1000 voet en wor den 'de normen met voeten ge treden'. Kievits raadde de bewoners aan bij een te laag overvliegend vliegtuig het tijdstip en de luchtvaartmaatschappij te note ren eh door te geven aan Schip- hols klachtenregistratie. Die kunnen dan uitzoeken om welk toestel en welke maatschappij het gaat. Dat er sancties volgen voor laagvliegers kon de coördi natrice niet beloven. „De klach tenregistratie heeft te weinig mankracht om alle meldingen tot op de bodem uit te zoeken. En bovendien is er nog die wet telijk norm van 1000 voet. Vlieg tuigen die op die hoogte vliegen en daardoor te veel herrie ma ken, zijn niet strafbaar. De hele wetgeving zal eerst moeten worden veranderd". Machteloze boosheid in de zaal. En Wilbrink strooide nog wat zout in de wonden. „Leiden ligt onder de norm die geldt voor geluidsoverlast voor vlieg tuigen". Verbazing en onstelte- nis in de zaal. „Telt Leiden dus niet mee?" Maar volgens Wil brink loopt het zo'n vaart nog niet. Die normering geldt voor het verkeer overdag. Er is een onderzoek gaande naar de nachtnormering die naar alle waarschijnlijk veel lager ligt". Daardoor zal Leiden toch nog tot de gemeenten gaan behoren die officieel erkend last heeft van laag overvliegende vliegtui- gen. In april 1993 zal de landelijke politiek zich over deze nieuwe norm gaan buigen. Daarom vinden de Merenwijkers dat de Leidse en provinciale politiek zich hard moeten gaan maken voor hun nachtrust, nu het nog kan. Van Woerden werd daarop aangesproken, maar kwam tot het voor de zaal onbevredigen de antwoord dat hij dat zeker wil gaan proberen, maar geen 'populistische uitspraken wil doen'. Een opgewonden man: ,,D66 mag dan wel eens aan de komende verkiezingen gaan denken, want op deze manier zullen ze mijn stem wel eens kunnen verliezen". Verscheidene mensen gaven lucht aan hun frustraties. Een oudere man besloot de avond met de cynische woorden:.,Der tig jaar geleden was ik actief lid van 'Schiphol stop' in Benne- broek. De afgelopen vijf jaar gaan er minder vliegtuigen over Bennebroek en woon ik in Lei den. Ik mag het gevecht weer van voor af aan meemaken". DEN HAAG/LBDEN CERBERUS Het Haagse gerechtshof wil dat drie getuigen in de zogenaamde Leidse 'parkeermoord' nader worden gehoord. De getuigen verklaring van een 23-jarige Lei denaar, die verklaarde dat een andere man zou hebben ge schoten, geeft volgens het Hof voldoende aanleiding daartoe. Gisteren stond een 25-jarige Utrechter, tot nu toe de ge doodverfde dader, in hoger be roep terecht voor het Haagse gerechtshof. De Utrechter wordt ervan verdacht op 28 april van het vo rig jaar de 28-jarige P. de Kleine te hebben doodgeschoten op de Lange Beestenmarkt in het Leidse centrum. De twee had den ruzie gekregen over het ge bruik van een parkeerplaats. De Utrechter wilde zijn BMW net de parkeerhaven indraaien, toen het latere slachtoffer hem met zijn rode Chevrolet Corvet even te snel af was. Na een kor te worsteling klonken enkele schoten, waarna het slachtoffer ineenzonk. Gisteren ontkende de ver dachte opnieuw dat hij gescho ten had. „Ik heb alleen die knal len gehoord, maar ik heb het niet gedaan. Ik had niet eens een wapen bij me", aldus de verdachte, die ten tijde van het misdrijf onder invloed van co caïne en alcohol zou zijn ge weest. Hij zei in hoger beroep te zijn gegaan, omdat hij niet acht jaar van huis wilde zijn, terwijl zijn vriendin net van hun eerste kind is bevallen. President mr. B. Horstink van het gerechtshof merkte op dat de vrouw van het slachtoffer ten tijde van de schietpartij ook zwanger was. Procureur-generaal mr. H. Feber wilde nog weten waarom de Utrechter de dag na het voorval opeens zijn snor had af geschoren. „U had die snor toch altijd al gehad?" De verdachte antwoordde dat hij juist die dag was uitgeschoten met het scheermes. „Er was een stukje af en toen moest ik wel verder gaan", aldus de Utrechter. Derde man Een 23-jarige getuige verklaarde tijdens de rechtszaak dat hij de verdachte in de bewuste nacht niet op dc lange Beestenmarkt had gezien. Volgens hem zijn dc dodelijke schoten afgevuurd door een derde man, die zich samen met een vierde in het ge vecht mengde. Tientallen ande re getuigen hebben bij de poli tie verklaard dat de verdachte wel degelijk heeft geschoten. Na overleg in de raadskamer besloot het gerechtshof dat twee andere getuigen, kennis sen van de verdachte, nader verhoord moeten worden. Door de verklaring van de 23-jarige getuige wordt de indruk gewekt dat een van deze mannen wel eens de dader zou kunnen zijn. De twee broers waren ook voor de zitting van gisteren opgerot- pen, maar kwamen niet opda gen. Het gerechtshof wil ook nog een derde getuige nader horen. President Horstink bepaalde dat de drie mannen op 23 maart door de parketpolitie zullen worden opgehaald. Op die dag zal de zaak verder behandeld worden. Verkeerde foto Door een misverstand is gis teren bij het verhaal over dc prostitutie in Leiden een ver keerde foto geplaatst. Daar

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13